تحصیل در کانادا

آشنایی با تحصیل در کشور کانادا برای دانشجویان در سال 2021 و شیوه اپلای برای کشور کانادا

کانادا کشوری سردسیر در شمال قاره آمریکای شمالی است و پس از کشور روسیه، دومین کشور پهناور در جهان به حساب می‌آید. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان بوده و آب و هوای نه چندان مطلوب این کشور از جمله شاخص‌های کانادا به شمار می‌رود. با این وجود، پیشرفت چشمگیر کانادا در دهه‌های اخیر، این کشور را در زمره بهترین مکان‌های دنیا برای تحصیل قرار داده و بی جهت نیست که کانادا با وجود جمعیت کم، به عنوان یکی از پنج کشور جهان با بیش‌ترین دانشجوی بین‌المللی معرفی شده است. در مطلب زیر به طور تفصیلی به تمامی جوانب تحصیل در کانادا پرداخته و شما را با مراحل اپلای برای دانشگاه‌های آن آشنا ساخته‌ایم؛ با ما همراه باشید:

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا:

در وهله اول باید عنوان کرد که متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا باید دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی قابل قبول (آیلتس یا تافل) و یا نمره قابل قبول در زبان فرانسوی (مخصوص ایالت کبک) باشند. از سوی دیگر، پذیرش در این مقطع بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد (حداقل 14). علاوه بر موارد فوق، در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، باید ابتدا در دوره های زبان آن دانشگاه شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه شود (همین شرایط در مورد کسانی که معدل پایینی داشته و یا بعضی از دروس لازم را پشت سر نگذاشته‌اند هم اجرا می‌شود). دوره لیسانس در کانادا معمولا ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا:

در حداقلی‌ترین شرایط ممکن و بدون آنکه فرد انتظاری برای کسب بورسیه تحصیلی داشته باشد، متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا، بایستی معدل بالای ۱۳ داشته و مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵ و در برخی موارد مدارک آزمون‌هایی مثل GRE ،GMAT و LSAT را برای برخی از رشته‌های خاص کسب کرده باشند. اما این شرایط برای افرادی که خواهان تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا بوده و یا به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی باشند، بسیار متفاوت بوده و به طور مثال، کسب نمره حداقلی آیلتس 6.5 لازم تلقی می‌شود. اگر فردی بخواهد در رشته‌ای متفاوت با آنچه در دوره کارشناسی گذرانده، ادامه تحصیل دهد، باید دروس جدیدی را گذرانده که این خود باعث می‌شود مدت زمان دوره کارشناسی ارشد از یک و نیم تا سه سال متغیر باشد. باید توجه داشت که بورسیه تحصیلی در این مقطع به ندرت به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا:

برای کسب پذیرش در مقطع دکتری در کانادا، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، متقاضی باید برای فرصت‌های تحصیلی که دانشگاه ها و اساتید در وب‌سایت دانشگاه ارائه می‌دهند اپلای کرده و یا به طور مستقیم با اساتید ارتباط برقرار نموده و با جلب نظر ایشان، بتواند پذیرش دریافت کند. طول دوره دکتری در کانادا ۳-۴ به طول می‌کشد.

تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا

خارج از بحث تحصیل رایگان در کانادا، شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلستان، استرالیا و نیوزیلند پایین‌تر بود و بسته به رشته و دانشگاهی که محل گذراندن دوره است، از 12 تا 20 هزار دلارِ کانادا در سال متغیر می‌باشد. با این وجود برای کمک به دانشجوها جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل، بورسیه‌ها و فلوشیپ‌ های تحصیلی زیادی (مخصوص دانشجویان ممتاز) وجود دارد. بیشتر این بورسیه‌ها برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (به‌خصوص دکتری و فوق دکتری) می‌باشند؛ هرچند که اسکالرشیپ‌ های بسیار کم تعدادی برای دوره کارشناسی نیز ارائه می‌شوند.

هزینه‌های زندگی در کانادا:

 • هزینه حمل و نقل

هزینه ماهانه حمل و نقل در این کشور به طور میانگین حدود 90 دلارِ کانادا است. نکته قابل ذکر اینکه دانشجوهای 18 تا 25 سال می‌توانند از تخفیفات در نظر گرفته شده در این بخش بهره برده و هزینه‌های این بخش را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.

 • هزینه مسکن

مهم‌ترین گزینه‌های یک دانشجو در کشور کانادا برای اجاره مسکن از قرار زیر هستند: (قیمت‌ها بر حسب دلار کانادا می‌باشند)

 • مجموعه‌های دانشجویی در ماه:  250 تا 625 دلار
 • اجاره اتاق در شهرهای بزرگ کانادا در ماه: ۴۵۰ تا ۶۰۰ دلار
 • اجاره اتاق در شهر های کوچک کانادا در ماه: 250 تا 500 دلار
 •  اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای بزرگ کانادا در ماه: 700 تا 1000 دلار
 •  اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای کوچک کانادا در ماه: 600 تا 900 دلار

(بدیهی است که هزینه‌های فوق در صورتی که دانشجو با افراد دیگری در اجاره آپارتمان شریک شود، کاهش پیدا می‌کند.)

 • هوم‌استی‌ (Home Stay): به این صورت که دانشجو مهمان یک خانواده کانادایی شده با حداقل یه وعده غذایی که توسط دانشگاه تهیه می‌شود. هزینه این شکل از مسکن معمولا بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا متغیر است.
 • هزینه خوراک

هزینه غذای دانشجو در کانادا نسبت به سایر هزینه‌ها مبلغ زیادی نشده و مقداری بین 200 تا 275 دلارِ کانادا را باید به این بخش اختصاص داد.

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور کانادا برای دانشجویان

بر اساس قوانین کشور کانادا، دانشجویان خارجی دارای مجوز کار بوده و می‌توانند خارج از دانشگاه اشتغال داشته باشند. با این وجود، سقف 20 ساعت کار در هفته در طول ترم تحصیلی برای دانشجوها در نظر گرفته شده است. (البته در زمان های تعطیل، دانشجو می‌تواند تا 40 ساعت در هفته هم کار کند).

درآمد کار دانشجویی بسته به استانِ محل کار و نوع کار، تفاوت دارد. به جز فرصت کارهای پژوهشی و دستیاری دانشجویی، کارهای دیگری هم در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های این کشور وجود دارد؛ مثلِ:

 • کار در کتابخانه
 • کار در رستوران
 • کار در لابراتورهای کامپیوتر
 • کار سکوریتی و نگهبانی

با تمام این احوالات، معمولا در بیرون از دانشگاه‌ها فرصت‌های بیشتری برای کار دانشجویی وجود دارد. خیلی از شرکت‌ها در داخل دانشگاه آگهی استخدام منتشر کرده و فرصت خوبی را برای دانشجوها جهت اشتغال پاره وقت ایجاد می‌کنند.

راهنمایی گام به گام نحوه اقدام جهت تحصیل در کانادا

کانادا دارای 21 دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر دنیا و 32 دانشگاه در میان 1000 دانشگاه برتر دنیا است و در سال 2018 بیش از 572 هزار نفر در این کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند. در همین راستا، رقابت میان متقاضیان به تحصیل در این کشور افزایش یافته و افراد زیادی خواهان ادامه تحصیلات خود در کانادا هستند. مطلب زیر شما را مرحله به مرحله با چگونگی درخواست و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی آشنا می‌سازد:

گام اول: شرایط مورد نیاز را بشناسید.

برای یک درخواست ادامه تحصیل موفق در مراکز آموزشی کانادا ، باید شرایط مختلف مورد نیاز آن مراکز را بدانید و به خوبی از دوره‌های تحصیلی ارائه شده آنها اطلاع داشته باشید. همچنین داوطلبان باید قوانین و مقررات قابل اعمال در مورد روند درخواست مجوز تحصیل را به دقت بررسی کنند، چراکه تنها مراکز مشخص و بازه‌های زمانی تحصیلی تایید شده مورد قبول خواهند بود؛ آن هم به شرطی که مطابق با آخرین آخرین قوانین وضع شده در این زمینه باشند.

در حالت‌ ایده آل، باید از یک سال قبل برنامه‌ریزی برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا را شروع کنید. شرایط مورد نیاز معمول برای تمامی ‌دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عبارت اند از پاسپورت معتبر، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی به همراه گواهی گذراندن آزمون‌های مشخص شده زبان با حداقل نمره قبولی و مدارکی جهت اثبات‌ اینکه می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا را پرداخت کنید.
توجه داشته باشید که شرایط فوق تنها الزامات عمومی ورود به دانشگاه‌های کانادا هستند و امکان دارد شرایط مورد نیاز در میان استان‌های مختلف تغییر کند.

گام دوم: دوره و مرکز آموزشی خود را انتخاب کنید.

اولین قدم در راه انتخاب یک مرکز آموزشی ‌این است که اطمینان حاصل کنید در لیست مراکز آموزشی تعیین شده قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم که حتما لیست دانشگاه‌های معتبر کانادایی از دید وزارت علوم و بهداشت ایران را بررسی کرده تا در هنگام بازگشت به کشور، به مشکل برنخورید.

هنگام ثبت درخواست تحصیل در کانادا باید رشته درسی خود را نهایی کنید. خوشبختانه در این مورد برنامه تحصیلات آکادمیک کانادا انعطاف بالایی در برابر تغییر رشته دارد. با‌ این حال بهتر است که گزینه‌های پیش روی خود را بررسی و رشته‌ای را انتخاب کنید که حقیقتا به ادامه تحصیل در آن علاقمند هستید.

گام سوم: آزمون بسندگی زبان بدهید.

هر دانشجوی بین‌المللی برای دریافت مجوز موفق ورود به کشور کانادا، باید امتحان بسندگی زبان انگلیسی یا فرانسوی بدهد. برای بسندگی در زبان انگلیسی، امتحان ‌آیلتس ارجحیت دارد. با ‌این حال برخی مراکز آموزشی مدرک زبان کمبریج در سطح پیشرفته یا نمره امتحان تافل را هم می‌پذیرند.

برای زبان فرانسوی هم می‌توانید از میان آزمون‌های DALF، DELF یا TCF انتخاب کنید. با ‌این حال آزمون TEF انتخاب رایج‌تری است.

راهنمای تحصیل در کانادا

تعداد دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا – مطابق با ملیت‌ آن‌ها

گام چهارم: ارسال درخواست به دانشگاه‌ها

حالا وقت آن است که با دانشگاه‌های لیست خود تماس بگیرید، پکیج‌های درخواستی آن‌ها را دریافت کنید و زودتر از موعد ثبت نام انجام دهید. قطعا درخواست دادن به چندین دانشگاه می‌تواند به نفع شما باشد اما باید ‌این را هم به یاد داشته باشید که در کانادا، هر درخواست، اصطلاحا ” اپلیکیشن فی ” 100 تا 250 دلاری به همراه خواهد داشت. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که به صورت تصادفی و شانسی برای دانشگاه‌های کانادا اپلای نکنید، چراکه اگر شرایط حداقلی را نداشته باشید، وقت اپلیکشین فی پرداخت کرده اید؛ آن هم بدون نتیجه!

در هنگام پر کردن فرم درخواست دقت کنید و مطمئن شوید اطلاعات دقیق خود را به همراه مدارک و گواهی‌های لازم( مانند انگیزه نامه ، توصیه نامه ، مدارک تحصیلی مقاطع قبلی) وارد می‌کنید، زیرا دلیل رد پذیرش برخی از متقاضیان، نقص در مدارک است. بعد از‌ این مرحله باید منتظر بمانید تا نتیجه پذیرش خود را دریافت کنید. بعد از تایید از طرف شما، دانشگاه یک نامه پذیرش برای شما می‌فرستد که در مراحل اداری بعدی نقش مهمی‌ دارد.

گام پنجم: برای مجوز تحصیل درخواست دهید.

حال که یک مرکز آموزشی آماده پذیرش شماست، وقت درخواست صدور مجوز تحصیلی در کاناداست. می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید یا از طریق مرکز درخواست صدور ویزا در محل زندگی خود اقدام کنید. باید نامه پذیرش دریافتی در قسمت قبل را به درخواست و پاسپورت خود و مدارک اثبات کننده توانایی مالی شما برای تحصیل در کانادا، ضمیمه کنید.

(به طور ویژه توجه داشته باشید که اگر به یک مرکز آموزشی در کبک درخواست داده‌اید، علاوه بر نامه پذیرش، یک نامه پذیرش از کبک (CAQ) نیز دریافت خواهید کرد. مطمئن شوید که ‌این گواهی را نیز به درخواست مجوز تحصیل خود ضمیمه کرده‌اید.)

مراحل تحصیل در کانادا

گام ششم: اخذ ویزا و تعیین زمان سفر

بعد از آنکه تمامی مراحل قبلی به صورت کامل انجام شد، نوبت اخذ ویزا  و تهیه بلیط است. به علت ریجکت برخی از درخواست‌های صدور ویزا برای دانشجویان بین‌المللی از سوی سفارت‌خانه های کانادا (حتی کسانی که پذیرش و بورسیه تحصیلی آنها توسط دانشگاه مقصد تایید نهایی شده است) پیشنهاد می‌شود که ابتدا از صدور ویزا برای خود مطمئن شده و سپس اقدام به تهیه بلیط و سایر کارها نمائید.

نکته دیگر اینکه مجوز حضور شما در خاک کانادا بین بازه‌ای صادر خواهد شد که در همان بازه در این کشور بایستی به تحصیل مشغول باشید؛ به همین خاطر توصیه می‌کنیم که تمام برنامه ریزی‌های خود را مطابق با این زمان بندی انجام دهید.

گام هفتم: زمان تحصیل

مامور مهاجرت در مقصد (معمولا فرودگاه)، مجوز و دیگر مدارک شما را قبل از ورود به کانادا بررسی خواهد کرد.‌ این آخرین مرحله اداری از این پروسه است. پس از آن می‌توانید تحصیل خود در کانادا را به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی آغاز کنید.

در آخر اگر قصد دارید خودتان به تنهایی و بدون نیاز به موسسات اعزام دانشجو به خارج ، فرآیند اپلای خود را انجام دهید، می توانید از آموزش ویدویی اپلای به کانادا مجموعه بورسیه پلاس بهره مند شوید.

 

نکته: همچنین مجموعه بورسیه پلاس در پیج اینستاگرامی خود با یکی از دانشجویانی که در کانادا در حال تحصیل می باشد،  لایو پرسش و پاسخی را تهیه کرده است که می توانید با فعال کردن فیلترشکن خود در یوتیوب آن را مشاهده نمایید. ( این لینک) 

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.