آزمون GRE

آزمون GRE


سیر تا پیاز آزمون GRE (جی آر ای)، معرفی منابع و شرایط ثبت نام 2024

بدون شک این سوال برای شما پیش آمده است که آزمون GRE چیست و چرا برخی از کشورها و دانشگاه های مختلف جهان ارائه نمره آن را الزامی می‌دانند. در مطلب زیر قصد داریم که شما را با سیر تا پیاز این آزمون آشنا کرده و ابهامات پیرامون آن را برطرف کنیم؛ با ما همراه باشید.

آزمون GRE چیست؟

موسسه برگزاری آزمون GRE یعنی ETS، این آزمون را چنین تعریف کرده است:

” هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار “.

بدیهی است که این تعریف کلی بوده و اطلاعات چندانی در اختیار ما قرار نمی دهد و بهتر است با بیانی ساده تر آن را ارائه دهیم.

GRE مخفف Graduate Record Examinations است. در حقیقت این آزمون یک فیلتر ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است. در واقع اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک) ملاک قرار می دهند.

نکته قابل توجه اینکه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های حقوق و پزشکی را دارند، از گذراندن این آزمون معاف هستند و باید به ترتیب آزمون‌های LSAT و MCAT را بگذرانند. اما دانشجویان سایر رشته ها (به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی) که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارند، ملزم هستند که نمره GRE خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهند. مدارس و دپارتمان های کسب و کار نیز که در گذشته میل چندانی به پذیرش GRE نداشتند، کاهش شدیدی داشته و در حال حاضر می توان بیان کرد که این دانشکده ها نیز ارائه مدرک GRE را معتبر و لازم تلقی می کنند.

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE از چه بخش هایی تشکیل شده و تفاوت آن با آیلتس و تافل چیست؟

آزمون GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می‌شود:

آزمون GRE General:

آزمون اصلی که اساسا آن را به عنوان GRE می‌شناسیم، در واقع GRE General است که هر هفته در موسسات گوناگون و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود.

آزمون GRE General کتبی شامل سه بخش می‌باشد:

1. Quantitative ( استدلال کمی و ریاضیات )
2 . Verbal ( استدلال کیفی و درک زبانی )
3 . Analytical Writing ( بخش نوشتاری تحلیلی )

– بخش استدلال کمی و ریاضیات
 • بخش ریاضیات این آزمون از سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل شده است. سوالات این قسمت نسبتا ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست. شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد. نمره این بخش از 130 تا 170 می باشد و معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، نمره قابل ثبولی از این بخش کسب می‌کنند.
 • پرسش های این بخش نیز از دو سری سوال 25 تایی تشکیل شده و 35 دقیقه زمان برای پاسخگویی به هر بخش در نظر گرفته شده است.
– بخش استدلال کیفی و درک زبانی:
 • این قسمت همان بخشی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش مجموعه‌ای از سوالات جای‌خالی با عنوان‌های Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین بخش درک مطلب یا Reading Comprehension را شامل می‌شود.
 • پرسش های این بخش شامل دو سری سؤال است که 5 گزینه ای بوده، نمره منفی نداشته و باید در 30 دقیقه پاسخ داده شوند. نمره این قسمت نیز بین 130 تا 170 محاسبه می‌شود.
– بخش نوشتاری تحلیلی:
 • در این قسمت از فرد خواسته می شود تا در موضوعاتی مشخص مطالبی را نوشته و به استدلال بپردازند. این قسمت از دو بخش تشکیل شده که در بخش اول یعنی بخش Issue معادل 45 دقیقه و در بخش دوم یعنی بخش Argument معادل 30 دقیقه زمان به داوطلب داده می شود تا انشای مورد نظر خود را به نگارش در آورد.
 • انشای بخش Issue از قسمت رایتینگ تافل و آیلتس دشوارتر بوده و متقاضی بایستی از میان موضوعات داده شده یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کند. فرد بایستی حداکثر توانایی خود در حوزه های گرامر، واژگان و … را به کار گیرد تا بتواند نمره قابل قبولی را به دست آورد. نمرات این بخش از 0 تا 6 بوده و نمره 4 یک نمره بسیار خوب تلقی خواهد شد.
 • در بخش Argument نیز داوطلب بایستی متنی را که به ظاهر منطقی و معقول می آید را به دقت خوانده و سپس با یافتن اشکالات مختلف موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید.
بیشتر بخوانید:  فهرست معتبرترین و قوی ترین پاسپورت های جهان در سال 2024

آزمون GRE

آزمون GRE Subject:

آزمون GRE Subject از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان همین رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وبسایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. در حال حاضر این آزمون سه مرتبه و توسط سازمان سنجش ایران برگزار می شود.

نکته قبل توجه اینکه این آزمون تنها به صورت کتبی برگزار شده و خبری از سوالات اینترنتی در آن نخواهد بود؛ 100 سوال 5 گزینه ای که برخلاف آزمون GRE General، دارای نمره منفی نیز می باشند. این آزمون معمولا برای متقاضیان دانشگاه های بسیار مطرح که رقابتی سنگین برای ورود به آنها وجود دارد توصیه می شود. افرادی نیز  که نمرات چندان قابل قبولی در مقاطع گذشته خود کسب نکرده و قصد دارند تا با جبران آن نمرات توانایی هایی خود را اثبات نمایند، معمولا به نمره GRE Subject نیاز خواهند داشت.

هزینه آزمون GRE و زمان برگزاری آن

یکی دیگر از تفاوت‌های امتحان GRE Subject و GRE general در زمان برگزاری این آزمون‌ها می باشد . آزمون جنرال در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌شود ، اما آزمون سابجکت فقط در سه ماه سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.

هزینه‌ شرکت در این آزمون‌ ها اختلاف زیادی ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده، هزینه آزمون GRE حدودا ۱۵۰ دلار می باشد. ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بعد از ثبت‌نام در آزمون تصمیم به تغییر زمان آزمون بگیرید باید ۵۰ دلار و همچنین برای تغییر مکان آزمون هم ضروری است همین مفدار را پرداخت نمایید.

دقت کنید که اگر بعد از ثبت‌نام به هر دلیلی تصمیم به لغو کردن آموزن داشته باشید، تنها قادر به پس گرفتن نیمی از مبلغ پرداختی، یعنی حدود ۷۵ دلار خواهید بود؛ مبلغی که به حساب ETS شما استرداد می شود.
همچنین اگر ثبت نام و پرداخت هزیته آزمون GRE توسط یکی از موسسات برای شما انجام گرفته است، استرداد این مبلغ به حساب آن موسسه صورت خواهد گرفت.

منابع آزمون GRE چه می باشد؟

منابع آزمون جی ار ای بسیار زیاد است و سایت های مختلف ، منابع بسیار زیادی را در این زمینه معرفی کرده اند. حال ما قصد داریم صرفا بهترین منابع آزمون GRE و ترتیب استفاده از آن­ها را برای شما شرح بدیم.

۱- منابع vocabulary آزمون GRE

برای یادگیری لغات پیچیده آزمون GRE باید خیلی سختگیرانه کار کنید. بهترین منابع لغت آزمون GRE که باید به ترتیب بخوانید:

 1. اپلیکیشن Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
 2. کتاب یا اپلیکیشن Barrons’s Essential words for the GRE که به ۸۰۰ بارونز هم معروف است
 3. مجموعه فلش کارت های Manhattan

این منابع با هم اشتراکات زیادی دارند. ابتدا هر یک را به صورت کامل فرا بگیرید بعد به سراغ بعدی بروید و همیشه همه لغات را مرور کنید

۲- منابع آشنایی با ساختار آزمون GRE و نمونه سوالات واقعی

برای این منظور هیچ گزینه ای بهتر از کتاب The Official Guide to the GRE General Test و زیر مجموعه هایش وجود ندارد:

 • The Official Guide to the GRE® General Test
 • Official GRE® Quantitative Reasoning Practice Questions
 • Official GRE® Verbal Reasoning Practice Questions

۳- منابع آشنایی با تکنیک های این آزمون

در این بخش هیچ رقیبی برای کتاب های منهتن  و ویدیوهای مگوش وجود ندارد. این مجموعه شامل ۸ جلد کتاب است که ۶ جلد اول مربوط به قسمت کوانت و ۲ جلد آخر مربوط به قسمت وربال هستند:

 • Manhattan Prep GRE Strategy Guides
 • ویدیوهای سایت magoosh.com
بیشتر بخوانید:  توصیه نامه (Recommendation) چیست؟ آموزش نگارش توصیه نامه + نمونه توصیه نامه

۴- نمونه سوالات آزمون جی ار ای

بعد از منابع رسمی که در بالا به آن ها اشاره شد بهترین منابع سوالات آزمون GRE کتاب ۵ پوندی منهتن و نمونه سوالات چینی هستند که مرتب آپدیت می شوند و در آزمون به صورت تکراری هم مشاهده شده اند.

نمونه سوالات آزمون  GRE در هر دو بخش وربال و کوانت:

5 Lb. Book of GRE Practice Problems

نمونه سوالات وربال آزمون GRE:

 • TC-1200 (این فایل مرتب آپدیت می شود و تعداد سوالات آن بیشتر از ۱۲۰۰ است)
 • RC-240 (این فایل هم مرتب آپدیت می شود)

نمونه سوالات کوانت آزمون GRE:

 • ۴۰۰ سوال ایرانی (آپدیت می شود و هم اکنون نزدیک به ۱۰۰۰ سوال دارد)
 • ۲۴۰ چینی

نکاتی کلی در مورد آزمون جی ار ای در ایران

 • این آزمون در حال حاضر در 9 مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌ شود.
 • هزینه ای که داوطلب برای شرکت در آزمون GRE باید پرداخت کند، 205 دلار آمریکا خواهد بود. اگر بخواهید به صورت LATE (یعنی در کمتر از 4 روز مانده به زمان برگزاری آزمون) ثبت نام به عمل آورید، این مبلغ تا 230 دلار افزایش خواهد یافت.
 • نتیجه آزمون معمولا 10 تا 15 روز پس از برگزاری اعلام می شود. فرد از طریق ایمیلی از اعلام نتایج آگاه شده و می تواند با ورود به حساب ETS خود نمره نهایی را ملاحظه نماید. مراحل زیر را در این بخش باید دنبال کنید:
  – وارد سایت org/gre شوید.
  – گزینه ETS Account را در گوشه سمت راست انتخاب نمایید.
  – برای ورود به حسابتان از نام کاربری و رمزی که هنگام افتتاح حساب وارد کرده‌اید، استفاده کنید.
  – گزینه View Scores and Score Recipients را انتخاب نمایید.
  – کارنامه آزمون شما در این صفحه نمایش داده خواهد شد.

سوالات متداول در رابطه با آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

GRE مخفف Graduate Record Examinations است. در حقیقت این آزمون یک فیلتر ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است. در واقع اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک) ملاک قرار می دهند.

آیا شرکت در آزمون GRE اجباری است؟

پاسخ این سوال بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر شما دارد. این آزمون ممکن است برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها اجباری باشد و برای برخی اختیاری باشد و همچنین لازم به ذکر است دارا بودن نمره این آزمون در تقویت رزومه شما نقش موثری خواهد داشت

هزینه آزمون GRE و زمان برگزاری آن

یکی دیگر از تفاوت‌های امتحان GRE Subject و GRE general در زمان برگزاری این آزمون‌ها می باشد . آزمون جنرال در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌شود ، اما آزمون سابجکت فقط در سه ماه سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.
هزینه‌ شرکت در این آزمون‌ ها اختلاف زیادی ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده، هزینه آزمون GRE حدودا ۱۵۰ دلار می باشد. ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بعد از ثبت‌نام در آزمون تصمیم به تغییر زمان آزمون بگیرید باید ۵۰ دلار و همچنین برای تغییر مکان آزمون هم ضروری است همین مفدار را پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام در آزمون جی آر ای (GRE) چگونه است؟

جهت ثبت نام در این آزمون باید به سایت ETS مراجعه کرده و نوع آزمون خود را انتخاب و یک حساب کاربری ساخته و تاریخ و زمان آزمون خود را تعیین نمایید.

تفاوت آزمون GRE با آزمون GMAT چه می باشد؟

آزمون GMAT برای افرادی است که قصد شرکت در دوره های تحصیلی و دانشگاهی رشته های مدیریتی یا مدارس کسب و کار را دارند، به عبارت دیگر بسیاری از دانشگاه ها برای رشته های مدیریتی آزمون GMAT را ضروری می دانند اما برای رشته های مهندسی و غیر مدیریتی عموما آزمون GRE را از شما تقاضا دارند.
 

تفاوت آزمون GRE با آیلتس و تافل چه می باشد؟

آزمون آیلتس و تافل صرفا آزمون هایی هستند که سطح مهارت و دانش زبان انگلیسی شما را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند این در حالی است که آزمون GRE علاوه بر تعیین سطح زبان انگلیسی شما، سایر مهارت های ارتباطی با رشته تحصیلی شما را مورد سنجش قرار می دهد و آزمون جامع تری می باشد، اما جایگزین آزمون آیلتس و تافل نمی باشد و شما با داشتن نمره مناسب در آزمون GRE رزومه خود را جهت دریافت فاند و پذیرش تحصیلی تقویت خواهید نمود.

4/5 - (150 امتیاز)

35 پرسش و پاسخ

 • سلام برای دکترا ریاضی جی ار ای سابجکت کفایت میکنه؟ اگر نمرمون کمتر از سیصذ شد بازم امیدی هست؟؟؟؟

 • سلام
  برای موفقیت در جی آر ای سابجکت لازمه اش اینه فقط در دروس منابع گفته شده قوی باشیم کافیه ؟
  چقدر طول می‌کشه به نظر شما برای جی آر ای سابجکت آماده شد ؟
  و در نهایت اینکه آیا جی آر ای جنرال هم مهمه یا فقط سابجکت تنهایی کافیه ؟
  و اینکه مثلاً من میخوام ریاضی فیزیک کار کنم انشاءالله و فرض بر اینکه مسلط کافی هستم روی دروس پایه ریاضی و فیزیک انشاءالله خب
  میخوام بدونم آیا میتونم برای هر دو جی آر ای فیزیک و ریاضی آماده بشم امتحان بدم ؟

  این امتیاز محسوب میشه؟

 • سلام آیا میشود آزمون gre را در 18 سالگی یا بعد از دوره دبیرستان داد که در دوره دیپلم وارد دانشگاه های معتبری چون هاروارد شوم

  • سلام برای ورود به این دانشگاه ها شرایط خاصی لازمع و فقط داشتن gre کفایت ندارد

 • سلام و خسته نباشید
  ممنون میشم بفرمایید آیا مدرک و کارنامه این آزمون مانند آیلتس تاریخ انقضا داره یا نه ؟

  • سلام ازمون ایلتس دو نوعه جنرال و اکادمیک
   جنرال لایف استایل هست و اکادمیک فقط دو سال معتبره برای تمدید دوباره باید ازمون بدین

 • سلام خسته نباشید،میتونیم به جای آزمون til کارشناسی ایتالیا GRE بدیم؟کدوم بهتره؟قبولی و سختی و….

 • سلام ، اپلای برای رشته Microbiology در دانشگاهی در امریکا ، به این آزمون نیاز هست یا آزمون دیگر؟

 • سلام خسته نباشید، ببخشید برای گرفتن اپلای برای مقطع کارشناسی هم نیاز به دادن این آزمون هست

 • سلام وقت بخیر برای دکترای مهندسی محیط زیست این آزمون ضروری هست؟ و اینکه اگر فرد بخواد برای بورسیه نه پذیرش اقدام کنه بازهم این آزمون ضرورت داره ؟ دانشگاه تورنتو کانادا مد نظرمه

  • سلام به سایت دانشگاه سر بزنید و اونجا مدارک مورد نیاز رو چک کنید برای هر رشته نوشته شده لازم است یا نه

 • سلام خسته نباشید ویزای تحصیلی به مدت زمانی وجود داره که مدرک میگیری ؟و هر وقت زمان ویزا تموم شد چه کاری باید کرد مثلاً اگر دکترا رو تموم کرده باشی !!

 • سلام. من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم برای اپلای برای کشور کانادا و امریکا نیاز به gre دارم درسته؟؟

 • سلام. من مدرک کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست دارم برای پذیرش دکترا در دانشگاه های کانادا و امریکا آزمون gre لازمه؟

  • سلام برای برخی رشته ها الزامی است. اما برای رشته های مدیریت معمولا GMAT را مدنظر قرار می دهند. بهتر است به سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز مخصوص رشته خود را چک نمایید.

   • من درمورد اینکه ایا gre میتونه جایگزین بشه برای رشته های مدیریتی و بیزنس اسکول و mba یا خیر نمیتونم نتیجه کلی و درست بگیرم
    من رشتم مهندسیه و میخوام شانسم رو هم برای بیزنس اسکول و هم مهندسی امتحان کنم اما مطمئن نیستم ک تا چ حد gre پذیرفته میشه برا مدیریت و چقد قابل قبوله و میشه جایگزین خوبی باشه یا نه

 • سلام روز بخیر برای ادامه تحصیل ارشد it در امریکا ایا فقط greجنرال لازمه یا باید در سابجکت هم ازمون داد؟

 • سلام من لیسانس بیهوشی (هوشبری دارم) امکان اپلای برای پرستاری دارم یا نه ؟ و اینکه بهgre نیاز دارم؟

 • خب داشتن gre باعث قوی شدن رزومه نمیشه! که برای دانشگاه هایی که سطح بالا تر دارند ؟

 • من رشتم انسانیه برا gre subject دروس شیمی،فیزیک،زیست و… نخوندم حالا باید چیکار کنم برای این دروس باید بخونم؟

  • اگر قصد اپلای برای رشته های انسانی را دارید نیازی به شرکت در آزمون جی ار ای ندارید اما اگر قصد اپلای برای سایر رشته ها را دارید، باید در این ازمون ها شرکت کنید.
   توصیه می گردد قبل از اپلای حتما سایت دانشگاه مدنظرتان را چک نمایید که آیا آزمون جی ار ای برای رشته شما را میخواهند یا خیر.

   • با سلام مجدد میشه با لیسانس یا دیپلم هم اپلای کرد من شنیدم میگن با فوق لیسانس راحت تره آیا درست میگن؟ و اگه میشه فرقشون رو بگید

    • سلام بله امکان پذیر است اما برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری راحت تر میشه پذیرش و فاند اخذ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.