بورسیه کانادا

معرفی بورسیه‌ های کانادا و نحوه اپلای برای آنان در سال 2024

تحصیل در کانادا رویای بسیاری از دانشجویان خارجی است. کشور کانادا از پیشرفته ترین و مطلوب ترین کشورهای اروپایی است. آب و هوای خوب، طبیعت زیبا، دانشگاه های سطح بالا و با کیفیت، امکانات کمک آموزشی، اساتید مطرح و با سواد، مدارک معتبر و امکان کار دانشجویی و اخذ اقامت دائم، همه از جذابیت ها و نکات مثبت تحصیل در کاناداست. با این وجود تحصیل در کشور کانادا هزینه ی بالایی به همراه دارد و همین امر سبب ناامیدی بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور شده است. طبیعی است در چنین حالتی اخذ بورسیه تحصیلی بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. بنابراین با اخذ بورسیه از کانادا می‌توانید فارغ از دغدغه هزینه های زیاد، به تحصیل در دانشگاه های این کشور مشغول شده و آینده خود را تضمین نمایید.

کانادا کشوری مهاجرپذیر با نرخ بیکاری بسیار پایین است. تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر فرصت مطلوبی به شمار می آید.  از مزایای تحصیل در این کشور می توان به امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پوشش هزینه‌های زندگی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان و امکان‌ اخذ ویزا برای پدر یا مادر دانش‌آموز دارای پذیرش از کالج‌ها یا دبیرستان‌های واقع‌در کانادا اشاره نمود. از آن جایی که تحصیل برای کانادایی ها از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا استاندارد های آموزشی در این کشور بالاست. نظام آموزشی کانادا به‌صورت ایالتی مدیریت می‌شود و حتی برخی از ایالت‌ها دارای قوانین آموزشی مختص هستند و از قوانین کلی کشور کانادا پیروی نمی‌کنند. همچنین زمینه‌ کار و پیشرفت در این کشور وجود دارد و برای دانشجویان موقعیت های شغلی متعددی فراهم است. همین ویژگی هاست که کانادا را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در کشور خارجی تبدیل نموده است. کانادا با جذب دانشجویان نخبه و با استعداد نیروهای موردنیاز خود برای اقتصاد، صنعت و سایر رشته‌ها را تامین می نماید.

اگر شما نیز به دنبال اخذ بورسیه کانادا و آشنایی با شرایط و جزئیات آن هستید؛ مطالعه این مطلب را از دست ندهید. ما در این نوشتار قصد داریم شما را با انواع بورسیه کانادا، شرایط و جزئیات آن آشنا نماییم.

انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا

بورسیه های تحصیلی در کانادا به دو دسته بورسیه های دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند که در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

 • Banting Postdoctoral Fellowship: فلوشیپ و بورس تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی ارائه می شود. ( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)
 • Canada Graduate Scholarships – Master’s Program: این نوع بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی است که برای دانشجویان بومی کانادا و محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.
 • Vanier Canada Graduate Scholarships Program: در این نوع بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی دوره دکتری که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، مهندسی و علوم بهداشت را دارند اعطا می شود. این بورسیه به مدت سه سال و به ازای هر سال مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا است. ( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)
 • IDRC Research Awards: این نوع بورسیه برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در یک دانشگاه معتبر کانادایی قصد تحصیل در دوره پژوهشی داشته باشند، ارائه می شود.( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)
 • NSERC Postgraduate scholarships: این بورس توسط انجمن تحقیقاتی علوم طبیعی و مهندسی کانادا ارائه می شود و شامل دانشجویان نخبه و با استعدادی است که در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی قصد تحصیل دارند.  ( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)
 • Organization of American States (OAS) Academic Scholarship Program: این بورس دولتی کانادا از سوی سازمان ایالت‌های آمریکا (OAS) به دانشجویانی ارائه می‌شود که عضو این سازمان و کشورهای آن باشند (از جمله کشورهای منتخب در آمریکای لاتین و جزایر کارائیب) و قصد داشته باشند در مقطع تحصیلات تکمیلی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا ادامه تحصیل دهند.

بورسیه های غیر دولتی

 • Anne Vallee Ecological Fund: این نوع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا که قصد تحصیل در زمینه تحقیق و پژوهش حیوانات در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی در استان کبک یا بریتیش کلمبیا را داشته باشند، ارائه می شود. ( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)
 • Trudeau Scholarships and Fellowships: این بورسیه در واقع متعلق به بنیاد ترودو است که تعدادی اسکالرشیپ و فلوشیپ به دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتری اعطا می کند تا از این طریق در دانشگاه‌ها و موسسات منتخب کانادا تحصیل نمایند.  ( اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه)

کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی دشوارتر از سایر مقاطع تحصیلی است. مبلغ بورسیه کارشناسی کانادا بین 2 تا 5 هزار دلار برای دانشجویان بین المللی و 2 تا 9 هزار دلار کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا است. با توجه به دشوار بودن اخذ بورسیه مقطع لیسانس و محدود بودن تعداد این نوع بورسیه، توصیه می شود ابتدا با اخذ پذیرش تحصیلی به دانشگاه های کانادا راه پیدا کنید و سپس  با کسب نمرات و رزومه تحصیلی خوب، از همان دانشگاه در حال تحصیل تان بورسیه بگیرید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع ارشد

اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع نیازمند داشتن شرایط علمی خوب، سابقه پژوهشی و مقالات متعدد، نمره زبان بالا، سن مناسب و داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاه می باشد. این بورسیه ها در حدود 14 هزار دلار کانادا هستند وبه صورت علمی تحقیقاتی بوده ودانشگاه مدنظر پس از فعالیت های علمی تحقیقاتی از سوی شما، بورسیه را در قالب کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

بورسیه های تحصیلی در این مقطع معمولا به صورت دستیار آموزشی و تحقیقاتی ارائه می شوند. این بورسیه ها مبالغی تا 18 هزار دلار کانادا را پوشش می دهند.

برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا چه شرایط و مدارکی لازم است؟

 • عکس 3.5 در 4.5
 • انگیزه نامه یا SOP
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • داشتن معدل حداقل 3.5 GPA و بالاتر برای انواع مقاطع تحصیلی (در صورت قوی بودن رزومه و سابقه تحقیقاتی امکان دریافت بورسیه با معدل پایین‌‏تر هم وجود دارد)
 • داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ و یا نمرات معادل آن در بیشتر رشته‌‏ها
 • داشتن مقالات علمی چاپ شده در ژورنال‏‌های معتبر خارجی و داخلی (برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • مدارک تحصیلی اسکن شده همراه با ترجمه
 • ریز نمرات اسکن شده همراه با ترجمه

در چه زمانی برای اخذ بورسیه کانادا اقدام نماییم؟

این موضوع بستگی به زمان شروع سال تحصیلی دارد. معمولا برای شروع تحصیل در ترم سپتامبر، بیشتر دانشگاه ها بین سپتامبر تا دسامبر سال قبل از آن  پرونده های بورس را پذیرش و بررسی می کنند و برخی تا ماه فوریه نیز این فرایند را ادامه می دهند. علاوه براین برای شروع تحصیل در ترم ژانویه دانشگاه‌ها بین ماه‏‌های آپریل تا جولای سال قبل از آن درخواست‌های بورسیه را می‌پذیرند. به طور کلی توصیه می شود ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی مکاتبه با اساتید را انجام دهید و پس از پیدا کردن سوپروایزر، برای اپلای اقدام نمائید.

 بورسیه تحصیلی کانادا و اخذ ویزا

در صورتی که شما شرایط بورسیه کانادا را داشته باشد و موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوید، لازم است که نسبت به اخذ ویزا کانادا نیز اقدام فرمائید. برای این کار باید برگه پذیرش خود را به همراه مدارک هویتی و مورد نیاز به سفارت کانادا ببرید و درخواست ویزای تحصیلی کنید. در خصوص صرف وقت و هزینه این کار، نگران نباشید چرا که بخش زیادی از فرایند اخذ ویزا تحصیلی کانادا به صورت آنلاین انجام می شود. این فرایند معمولا 9 هفته طول می کشد.

کانادا

نمره زبان مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

این موضوع در خصوص رشته های مختلف متفاوت می باشد. به این صورت که معمولا در رشته های غیر مهندسی تمام دانشگاه های کانادا برای اعطای بورسیه، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالای ۶.۵ در آزمون آیلتس و نمره بالای ۹۰ در آزمون تافل را درخواست می‌کنند. اما در رشته های مهندسی برخی از دانشگاه ها با نمره آیلتس پایین تر هم مدارک شما را بررسی خواهند نمود.

بورسیه های تحصیلی برای ایرانیان

یکی از سوالاتی که توسط مخاطبین پرسیده می شود این است که آیا بورسیه های تحصیلی در کشورهایی مثل کانادا برای ایرانی ها نیز ارائه می شود؟ در پاسخ باید بیان داشت که بله معمولا تمام بورسیه‌های دانشگاهی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود، شامل دانشجویان ایرانی هم می‌شود. مگر اینکه در شرایط دریافت بورسیه، نام کشور خاصی بیان شده باشد و ایران جزو آن کشورها نباشد. بورسیه‌های دولتی کانادا بیشتر شامل دانشجویان داخلی کانادا می‌شود ولی تعدادی از این بورسیه‌ها مانند بورس دولتی ونیه شامل دانشجویان بین‌المللی هم می‌شود. بنابراین دانشجویان ایرانی هم می‌توانند جهت اخذ بسیاری از این بورسیه ها اقدام نمایند. بسیاری از بورسیه های تحصیلی کانادا را می توانید در سایت بورسیه پلاس در این لینک مشاهده نمایید.

بورسیه تحصیلی کانادا و اخذ ویزای همراه

یکی از نکات مثبت بورسیه کانادا این است که شما می توانید خانواده خود را نیز به کشور کانادا ببرید. طبق قوانین این کشور همراه به همسر و فرزند زیر ۲۱ سال گفته می شود. امکان اقدام برای ویزای همراه اول به طور همزمان با متقاضی اصلی هم وجود دارد اما  احتمال دارد این کار شما شانس دریافت بورسیه را به طور کل پایین آورد. به همین منظور توصیه می شود متقاضی اصلی ابتدا اقدام به اخذ بورسیه نماید و پس از ورود به کشور کانادا برای همراهان خود درخواست ویزا نماید. همراهان شما امکان کار در کشور کانادا و همچنین در صورت محصل بودن امکان ادامه تحصیل در مدارس این کشور را خواهند داشت.

همچنین با یکی از دانشجویانی ایرانی محصل در دانشگاه ویندوزر کانادا که با بورسیه در این دانشگاه تحصیل کردند، مصاحبه ای را تدارک دیده ایم و سوالات شما عزیزان را در مورد بورسیه های کانادا از ایشون پرسیده ایم. شما عزیزان می توانید با مراجعه به کانال یوتیوب ما به آدرس زیر مصاحبه ما را مشاهده نمایید. ( این لینک) قبل از کلیک حتما فیلترشکن خود را روشن نمایید.

3.7/5 - (9 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.