مقطع دکتری کانادا

معرفی کامل شرایط تحصیل در کشور کانادا برای مقطع دکتری در سال 2024

کانادا به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد تحصیلی دنیا، فرصت‌های متعددی را برای علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکتری فراهم کرده و به همین دلیل تقاضای بسیار بالایی میان دانشجویان کشورهای مختلف برای ورود به دانشگاه‌های این کشور در مقطع دکتری وجود دارد. از همین رو لازم است تا به عنوان یک متقاضی تحصیل PHD در کانادا، اطلاعات کافی در این رابطه را به دست آورید. مطلب زیر جهت آشنایی کامل شما در همین رابطه نوشته شده است:

چه مدارک آکادمیکی برای پذيرش در مقطع دکتری در کانادا مورد نياز است؟

مدارک مورد نیاز جهت تحصيل در مقطع دكتری بين دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف، متفاوت است اما به صورت کلی برخی از مهم‌ترین مدارک آکادمیکِ مورد نیاز به شرح زیر هستند:

 • مدرک كارشناسي ارشد در رشته مرتبط (ارتباط مستقیم سوابق تحصیلی شما با رشته‌ای که برای مقطع دکتری انتخاب کرده‌اید یک امتیاز محسوب می‌شود.)
 • ریز نمرات به دست آمده در مقاطع قبلی (بدیهی است که بالا بودن نمرات،، یک امتیاز مثبت است، البته محاسبه GPA را فراموش نکنید، زیرا مبنای نمرات در کشور کانادا بر طبق این شیوه نمره‌دهی است.)
 •  مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی برای دانشگاه‌های موجود در ایالت کبک
 • نمره خوب زبان براي پذيرش؛ مثلا: امتحان مختص رشته‌های مدیریتی GMAT  و يا امتحان GRE و یا آزمون LSAT

مدت دوره مقطع دکتری در کشور کانادا

مدت زمان این مقطع در کانادا بستگی به توانایی‌ها، تعداد واحدهای اخذ شده توسط دانشجو در هر ترم و … متفاوت می‌باشد، اما به طور میانگین از 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در کانادا

چگونه باید براي پذيرش در مقطع دكتری در كانادا اقدام کرد؟

باید توجه داشته باشید که به طور کلی فرآیند پذیرش در دانشگاه‌های کانادا متفاوت بوده و هر دانشگاه شیوه خاص خود را دارد. اما برخی از مراحل بین تمامی آنها مشترک بوده که عبارت‌اند از:

 1. در اولین گام دوره دکتری مدنظر خود را انتخاب کرده و استاد راهنمایی که تخصصش مرتبط با آن دوره باشد را پیدا کنید. توجه داشته باشید که در برخی رشته‌ها مثل علوم پایه و فنی و مهندسی معمولا از قبل تعدادی پروژه مشخص شده و متقاضیان برای پذیرش در همان پروژه‌ها باید درخواست دهند. در حالی که د رشته‌های مثل علوم انسانی و هنر این فرصت برای افراد وجود دارد که در بسیاری از موارد خود پیشنهاد طرح تحقیقاتی را مطرح کرده و تائیدیه استاد راهنما را بگیرند. دقت کنید که بسیاری از دانشگاه‌ها نامه تائیدیه استاد راهنما را الزامی تلقی کرده و آن را در میان مدارک پذیرش می‌گنجانند.
 2. برای آنکه فرآیند پذیرش شما کامل شود، بایستی پروپوزال پژوهشی خود را که مطابق با تخصص استاد راهنما بوده و مورد تائید وی و دانشگاه باشد، ارائه دهید.
 3. درخواست آنلاین، پرداخت هزینه‌های درخواست و ضمیمه کردن مدارک ضروری به درخواستتان از جمله اقدامات دیگری است که باید انجام دهید. این مراحل می‌تواند همه یا بخشی از موارد ذیل را در بربگیرد:
 • انگیزه نامه یا بیانیه‌ هدف: به طور خلاصه، این بیانیه باید پیشینه و تجربیات حرفه‌ای/ آکادمیک نظیر جوایز، آثار چاپ‌شده و تجربیات مرتبط دیگرتان را شرح دهد.
 • دو یا سه توصیه‌نامه : تعداد توصیه نامه‌های مورد نیاز و روش ارسال آنها برای کمیته پذیرش، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، اما معمولا یکی از افرادی که باید توصیه نامه متقاضی را در مقطع دکتری امضا نماید، استاد راهنما است.
 • مدارک به دست آمده در مقاطع قبلی: این گواهی‌ها باید به صورت رسمی ترجمه شده برای دانشگاه مقصد ارسال شوند.
 • رزومه‌ تحصیلی که همان CV خوانده می‌شود و به طور خلاصه سوابق آکادمیک شما را نشان می‌دهد.
 • نتایج آزمون زبان (در صورتی‌که نیاز باشد)
 • و …

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از دانشگاه‌ها، انجام مصاحبه حضوری را نیز یکی از مراحل ضروری اعطای پذیرش تحصیلی تلقی نمایند. این مورد به خصوص در رابطه با متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر مطرح است.

 1. در آخرین مرحله نوبت به دریافت ویزای تحصیلی می‌رسد. فراموش نکنید تا زمانی که ویزا دریافت نکرده‌اید، فرآیند پذیرش شما تکمیل نشده و ممکن است همه چیز به باد رود! از همین رو پیشنهاد می‌کنیم که هیچ زمانی کار را کاملا تمام شده تلفی نکتید.

تحصیل در کانادا

هزينه تحصيل در كانادا در مقطع دکتری

به طور کلی هزینه تحصیل در کشور کانادا بالا بوده و دانشجویان بین‌المللی در صورت عدم دریافت بورسیه تحصیلی ، راه سختی برای پرداخت شهریه دارند. دانشجویان دکتری نیز از قاعده پرداخت شهریه هنگفت مستثنی نیستند. نکته دیگر اینکه دانشجویان بین‌المللیِ دکتری باید دو برابر دانشجویان کانادایی شهریه بپردازند (استثنائاتی هم دارد).

برای نمونه هزینه تحصیل مقطع دکتری در کانادا می‌توان اشاره داشت که شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا به طور میانگین معادل 7641 دلار کانادا بوده، در حالی که هزینه دو سال تحصیلی در دانشگاه مانیتوبا معادل 10109 دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

بورسیه‌ها، اسکالرشیپ‌ها و فلوشیپ‌های مقطع دکتری در کانادا

همانطور که عنوان شد، هزینه تحصیل در کانادا بسیار بالا بوده و به همین خاطر بهترین راه برای تحصیل در این کشور، اخذ کمک هزینه‌های تحصیلی می‌باشد. این کمک هزینه‌ها معمولا به دانشجویان برتر اعطا شده و شرایط ویژه‌ای برای برگزیدگان خود در نظر گرفته‌اند. کانادا از جمله کشورهایی است که سالانه بورسیه‌های زیادی به متقاضیان اعطا می‌کند (به خصوص در رشته‌های فنی و مهندسی) و از این رو پیشنهاد می‌شود که تا با درخواست برای دریافت آنها، ارزی که باید از کشور خود خارج سازید را به حداقل برسانید.

وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که همه روزه جدیدترین بورسیه‌ها و موقعیت‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادایی را اطلاع رسانی می‌کنند؛ شما در یکی از به‌روزترین وب‌سایت‌ها در همین رابطه، یعنی بورسیه پلاس قرار دارید!

دکتری کانادا

دستياري تدريس/تحقيق:

بسیاری از دانشجویان تصمیم می‌گیرند که برای تأمین هزینه‌های تحصیل خود، به‌عنوان یک دستیار آموزشی یا پژوهشی فعالیت کنند. این فرآیند باعث می‌شود که بخشی از هزینه‌های تحصیل شما وشش داده شود.

شما به‌عنوان یک دستیار پژوهشی به یک عضو هیئت‌علمی (که می‌تواند استاد راهنمایتان باشد) از طریق همکاری در جمع‌آوری داده، آنالیز، گزارش‌نویسی، ساماندهی آزمایشگاه یا دفتر و وظایف دیگر یاری می‌رسانید. اما به‌عنوان یک دستیار آموزشی دپارتمان خود را در بخش کارشناسی از طریق انجام کارهایی نظیر تدریس یک یا دو درس، مدیریت یا انجام بخش‌های آزمایشگاهی، مدیریت زمانی دفتر و تصحیح اوراق امتحانی دانشجویان پشتیبانی خواهید کرد. برای تبدیل شدن به یک دستیار آموزشی باید تسلط خود بر درس و توانایی‌تان در تسهیل یادگیری دانشجویان را به نحوی اثربخش نشان دهید.

جهت ارائه‌ درخواست برای یکی از دو سِمَتِ دستیار آموزشی یا دستیار پژوهشی باید اطلاعات منتشرشده از سوی دانشگاهتان را بررسی نموده و احتمالاً یک فرم درخواست آنلاین را پُر کنید.

کار دانشجویی در کانادا / دانشجویان مقطع دکتری

به طور کلی دانشجویان بین المللی می‌توانند در طول ترم تحصیلی تا سقف 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیلات به طور تمام وقت اشتغال داشته باشند. نکته مهم در این رابطه این است که ممکن است دانشگاه به شما اجازه ندهد در طول هفته بیشتر از 10 ساعت کار کنید؛ چنین حالتی علی‌الخصوص در زمانی که دانشگاه شما را تامین مالی می‌کند (از طریق بورسیه) محتمل‌تر است.

منبع: سایت تاپ یونیورسیتی

5/5 - (6 امتیاز)

7 پرسش و پاسخ

 • در کدام دانشگاه کانادا امکان همکاری با اساتید در رشته روانشناسی و ادامه ی تحصیل وجود داره؟

  • سلام باید به اساتید ایمیل بزنید و مکاتبه کنید
   به این صورت که اسم یک دانشگاه مشخص رو بگیم وجود ندارد

 • با سلام و احترام. احتمال پذیرش دانشجو در مقطع Post Docدر رشته های تاریخ علوم پزشکی و تاریخ طب در کانادا در کدام دانشگاه بیشتر است؟ احتمال دریافت باند در این رشته چگونه خواهد بود؟

 • کانادا دانشجوی رشته هنر هم بورسیه میکنه؟
  یا اصن هر کشور دیگه یی؟
  اگه میکنه چه شرایطی بد داشته باشی ک بتونی کمک هزینه بگیری؟

  • سلام بله بورسیه برای این رشته ها هم هست. نیازمند معدل بالا و نمره زبان و نمونه کار هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.