رزومه تحصیلی (CV) | نحوه نگارش رزومه تحصیلی + نمونه رزومه

رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی


نحوه نگارش رزومه تحصیلی (CV) چگونه است؟ + نمونه رزومه تحصیلی رایگان

اگر قصد دارید برای بهترین بورسیه‌های تحصیلی و پوزیشن های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنید، بهتر است بدانید که داشتن یک رزومه تحصیلی صحیح و اصولی، اولین قدم در گرفتن بورسیه از دانشگاه های مختلف جهان خواهد بود. به همین جهت در این مطلب قصد داریم شما را با سیر تا پیاز یک رزومه تحصیلی استاندارد اشنا سازیم؛ با ما همراه باشید:

یک رزومه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ نحوه نوشتن رزومه مناسب برای دانشگاه و بورسیه چگونه است؟ 

در ابتدا باید توجه داشته باشید که هدف اصلی از نگارش CV آن است که مسئول پذیرش متقاضیان به صورت سریع و در عرض چند دقیقه، با نگاهی گذرا به رزومه یک الی دو صفحه ایِ فرد، نمایی کلی از سابقه تحصیلی وی در ذهن داشته باشد. از این رو نگارش یک رزومه تحصیلی خوب، از مهمترین فاکتورها در جهت اخذ پذیرش و دریافت کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های مختلف به شمار می رود.

رزومه تحصیلی چند صفحه باید داشته باشد؟

برای نگارش رزومه تحصیلی محدودیت خاصی از لحاظ تعداد صفحات وجود ندارد اما تا حد امکان باید ساده و خلاصه بنویسید تا خوانندگان آن که اساتید دانشگاه‌ها و هیئت های پذیرش بوده و طبیعتا زمان محدود داشته و رزومه های زیادی را باید بررسی کنند، از خواندن آن خسته نشوند و مهم ترین اطلاعات شما را در سریع ترین زمان به دست آورند.
در همین راستا به طور کلی توصیه می‌شود که رزومه تحصیلی در حداکثر دو صفحه نوشته شود.

 رزومه تحصیلی به صورت کلی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

مهم ترین اطلاعات باید در نیمه بالایی از صفحه اول رزومه نوشته شود. اولین چیزی که در رزومه و در بالاترین قسمت نوشته می شود، مشخصات، نام و نام خانوداگی شما است. دقت کنید که در بالای رزومه از نوشتن کلماتی هم چون رزومه یا CV و یا عناوین دیگری که برای رزومه به کار می رود به شدت پرهیز کنید.

پس از قسمت مشخصات متقاضی نوبت به راه های ارتباطی رسیده و باید اطلاعات تماس را در زیر آن قرار بدهید.
اطلاعات تماستان شامل آدرس محل زندگی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت (که همراه هر دو این شماره‌ها، پیش شماره اختصاصی کشور نیز نوشته شود) و آدرس ایمیل شما می شود. دقت داشته باشید که آدرس ایمیلی که استفاده می کنید یک آدرس ایمیل رسمی باشد و از نوشتن ایمیل های نامناسب پرهیز کنید. (ایمیل مناسب شامل اسم و فامیل شما می شود و از اعداد و حروف بی ربط نباید استفاده نمایید. همچنین ایمیلی که دانشگاهی که قبلا در آن تحصیل کرده اید به شما اختصاص می دهد، نمونه ای از یک ایمیل استاندارد است.)

 

رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی

 بدنه و بخش اصلی رزومه

بعد از نوشتن اطلاعات تماس، باید یک بخش کوتاه از اطلاعات شخصی و فردی خود درج کنید و پس از آن سوابق شغلی خود را به صورت خلاصه در رزومه تحصیلی قرار دهید.
نکته قابل توجه در مورد سوابق شغلی این مورد است که کارهای مرتبط با رشته ای که در آن تحصیل کرده اید و احتمالا می خواهید در همان رشته ادامه دهید، یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. به طور مثال اگر فردی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق – شاخه قدرت – تحصیل کرده باشد و پس از آن در یک نیروگاه مرتبط با همین حوزه کار کرده باشد، اگر بخواهد برای مقطع دکتری درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مدنظر ارسال کند، از امتیازی ویژه نسبت به سایر رقبای خود برخوردار است. با این وجود اما، لزومی وجود ندارد که شغل ذکر شده حتما در راستای رشته تحصیلی باشد و سایر مشاغل نیز می توانند رزومه متقاضی را سنگین‌تر نمایند.

در ادامه رزومه نیز بخش تحصیلات، مدارک علمی، مقالات و کتاب های چاپ شده و تحقیقات می آیند. این بخش که مهم‌ترین قسمت یک رزومه تحصیلی را شامل می‌شود، نشان دهنده توانایی های آکادمیک شما بوده و باید به بهترین نحو سوابق تحصیلی‌تان را نشان دهد. نام رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل باید به طور دقیق ذکر شده و بازه ای که در هر مقطع در آنجا مشغول بوده اید، به طور دقیق ذکر شود. (مثلا 2012 تا 2016 در مقطع کارشناسی و 2018 تا 2020 در مقطع کارشناسی ارشد).
همچنین محاسبه معدل خود مطابق با GPA و ذکر آن را فراموش نکنید؛ هرچند که توصیه می‌شود معدل دقیق خود مطابق با سیستم آموزشی کشورمان (0 تا 20) نیز در رزومه آورده شود.

از نکات مهم دیگری که لازم است تا در این بخش نوشته شود، کورس‌ها، دروس مهم و تحقیقات مرتبطی است که در هر مقطع انجام داده اید. (به نمونه رزومه فوق نگاه کنید).

در آخر نیز بهتر است که افتخارات (نمرات در آزمون‌های زبان خارجی، نمره آزمون GRE، آزمون GMAT، آزمون LSAT و …)، سوابق درخشان علمی (مثلا عضویت در یک انجمن علمی یا بنیاد ملی نخبگان)، مهارت‌های فنی و توانمندی ها و پروژه‌های، علمی و حتی ورزشی خود را بیاورید.

رزومه یا CV

رزومه یا CV

نکات مهم در نگارش رزومه تحصیلی

  • توجه داشته باشید که مسئله مهم دیگر در مورد رزومه تحصیلی، به نحوه نوشتن بخش توصیف از خود در آن برمی گردد. از نوشتن جملاتی مثل سخت کوش و با استعداد، علاقه مند به تحقیق و پژوهش های علمی ، منظم، فعال و … بپرهیزید. اساتید و هیئت پذیرش دانشگاه ها در هنگام بررسی تقریبا در تمامی رزومه ها با این جملات تکراری و کلیشه ای مواجه می شوند که چندان مفید برای رزومه شما نیست. پس برای داشتن رزومه متفاوت با دیگران از نوشتن این جملات کلی اجتناب کنید و تلاش کنید یک ویژگی خاص و شاخص خود را ذکر نمائید.
  • یادتان باشد هنگام نگارش رزومه تحصیلی کیفیت کار مهم‌تر از کمیت است. برای توضیح سوابق تحصیلی و پژوهشی خود از جملات مختصر همراه با بولد کردن استفاده کنید؛ این کار به بهتر دیده شدن و خوانایی رزومه شما کمک خواهد کرد.
  • در هنگام نگارش رزومه تحصیلی دقت خود را بالا ببرید و از خطاهای تایپی و غلط املایی و دستور زبانی جدا اجتناب نمایید. زیرا همین اشتباهات کوچک ممکن است به قیمت از دست دادن فرصت پذیرشِ یک بورسیه دانشگاهی تمام شود.
  • حتما پس از نگارش رزومه تحصیلی خود، آن را به یک دوست، همکار و مخصوصا یک مشاور نشان دهید و از او بخواهید تا رزومه شما را ویرایش کند تا خطاهای احتمالی شما را رفع نماید.

 

بیشتر بخوانید:
معرفي دانشگاه آكسفورد و شرايط تحصيل در اين دانشگاه در سال 2020

 


نمونه رزومه اول، برای دانلود کلیک کنید.

نمونه رزومه دوم، برای دانلود کلیک کنید.

به خاطر داشته باشید که برای استفاده از خدمات تحصیلی بورسیه پلاس که مربوط به نگارش و یا ویرایش حرفه‌ای رزومه تحصیلی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه ممکن می‌باشد، می‌توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

فایل آموزش ویدئویی نگارش صفر تا صد رزومه تحصیلی (حرفه‌ای) نیز توسط مجموعه بورسیه پلاس آماده شده و از طریق فروشگاه وب‌سایت در حال عرضه می‌باشد.

cvپذیرش تحصیلیرزومهرزومه دانشجویینگارش CVنگارش رزومه تحصیلینمونه cv

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.