رزومه تحصیلی

نحوه نگارش رزومه تحصیلی (CV) چگونه است؟ + نمونه رزومه تحصیلی رایگان

اگر قصد دارید برای بهترین بورسیه‌های تحصیلی و پوزیشن های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنید، بهتر است بدانید که داشتن یک رزومه تحصیلی صحیح و اصولی، اولین قدم در گرفتن بورسیه از دانشگاه های مختلف جهان خواهد بود. به همین جهت در این مطلب قصد داریم شما را با سیر تا پیاز یک رزومه تحصیلی استاندارد اشنا سازیم؛ با ما همراه باشید:

یک رزومه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ نحوه نوشتن رزومه مناسب برای دانشگاه و بورسیه چگونه است؟ 

در ابتدا باید توجه داشته باشید که هدف اصلی از نگارش CV آن است که مسئول پذیرش متقاضیان به صورت سریع و در عرض چند دقیقه، با نگاهی گذرا به رزومه یک الی دو صفحه ایِ فرد، نمایی کلی از سابقه تحصیلی وی در ذهن داشته باشد. از این رو نگارش یک رزومه تحصیلی خوب، از مهمترین فاکتورها در جهت اخذ پذیرش و دریافت کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های مختلف به شمار می رود.

رزومه تحصیلی چند صفحه باید داشته باشد؟

برای نگارش رزومه تحصیلی محدودیت خاصی از لحاظ تعداد صفحات وجود ندارد اما تا حد امکان باید ساده و خلاصه بنویسید تا خوانندگان آن که اساتید دانشگاه‌ها و هیئت های پذیرش بوده و طبیعتا زمان محدود داشته و رزومه های زیادی را باید بررسی کنند، از خواندن آن خسته نشوند و مهم ترین اطلاعات شما را در سریع ترین زمان به دست آورند.
در همین راستا به طور کلی توصیه می‌شود که رزومه تحصیلی در حداکثر دو صفحه نوشته شود.

ساختار کلی رزومه تحصیلی به چه شکل است؟

 • یک سربرگ شامل نام و اطلاعات تماس
 • بخش‌هایی واضح با عنوان‌هایی برای تأکید بر محتوای فنی، مانند «سوابق کاری مرتبط» ، «حوزه‌های علمی مورد علاقه»  و «مهارت‌ها و تکنیک‌های آزمایشگاهی»
 • توضیحات (معمولاً به صورت فهرست موردی)
 • ورود اطلاعات به ترتیب زمانی معکوس (از جدید به قدیم)

 رزومه تحصیلی به صورت کلی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

مهم ترین اطلاعات باید در نیمه بالایی از صفحه اول رزومه نوشته شود. اولین چیزی که در رزومه و در بالاترین قسمت نوشته می شود، مشخصات، نام و نام خانوداگی شما است. دقت کنید که در بالای رزومه از نوشتن کلماتی هم چون رزومه یا CV و یا عناوین دیگری که برای رزومه به کار می رود به شدت پرهیز کنید.

پس از قسمت مشخصات متقاضی نوبت به راه های ارتباطی رسیده و باید اطلاعات تماس را در زیر آن قرار بدهید.
اطلاعات تماستان شامل آدرس محل زندگی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت (که همراه هر دو این شماره‌ها، پیش شماره اختصاصی کشور نیز نوشته شود) و آدرس ایمیل شما می شود. دقت داشته باشید که آدرس ایمیلی که استفاده می کنید یک آدرس ایمیل رسمی باشد و از نوشتن ایمیل های نامناسب پرهیز کنید. (ایمیل مناسب شامل اسم و فامیل شما می شود و از اعداد و حروف بی ربط نباید استفاده نمایید. همچنین ایمیلی که دانشگاهی که قبلا در آن تحصیل کرده اید به شما اختصاص می دهد، نمونه ای از یک ایمیل استاندارد است.)

 

رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی

 بدنه و بخش اصلی رزومه

بعد از نوشتن اطلاعات تماس، باید یک بخش کوتاه از اطلاعات شخصی و فردی خود درج کنید و پس از آن سوابق شغلی خود را به صورت خلاصه در رزومه تحصیلی قرار دهید.
نکته قابل توجه در مورد سوابق شغلی این مورد است که کارهای مرتبط با رشته ای که در آن تحصیل کرده اید و احتمالا می خواهید در همان رشته ادامه دهید، یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. به طور مثال اگر فردی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق – شاخه قدرت – تحصیل کرده باشد و پس از آن در یک نیروگاه مرتبط با همین حوزه کار کرده باشد، اگر بخواهد برای مقطع دکتری درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مدنظر ارسال کند، از امتیازی ویژه نسبت به سایر رقبای خود برخوردار است. با این وجود اما، لزومی وجود ندارد که شغل ذکر شده حتما در راستای رشته تحصیلی باشد و سایر مشاغل نیز می توانند رزومه متقاضی را سنگین‌تر نمایند.

در ادامه رزومه نیز بخش تحصیلات، مدارک علمی، مقالات و کتاب های چاپ شده و تحقیقات می آیند. این بخش که مهم‌ترین قسمت یک رزومه تحصیلی را شامل می‌شود، نشان دهنده توانایی های آکادمیک شما بوده و باید به بهترین نحو سوابق تحصیلی‌تان را نشان دهد. نام رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل باید به طور دقیق ذکر شده و بازه ای که در هر مقطع در آنجا مشغول بوده اید، به طور دقیق ذکر شود. (مثلا 2012 تا 2016 در مقطع کارشناسی و 2018 تا 2020 در مقطع کارشناسی ارشد).
همچنین محاسبه معدل خود مطابق با GPA و ذکر آن را فراموش نکنید؛ هرچند که توصیه می‌شود معدل دقیق خود مطابق با سیستم آموزشی کشورمان (0 تا 20) نیز در رزومه آورده شود.

از نکات مهم دیگری که لازم است تا در این بخش نوشته شود، کورس‌ها، دروس مهم و تحقیقات مرتبطی است که در هر مقطع انجام داده اید. (به نمونه رزومه فوق نگاه کنید).

در آخر نیز بهتر است که افتخارات (نمرات در آزمون‌های زبان خارجی، نمره آزمون GRE، آزمون GMAT، آزمون LSAT و …)، سوابق درخشان علمی (مثلا عضویت در یک انجمن علمی یا بنیاد ملی نخبگان)، مهارت‌های فنی و توانمندی ها و پروژه‌های، علمی و حتی ورزشی خود را بیاورید.

بدنه یک رزومه تحصیلی معمولا به شکل زیر نمایش داده می شوند:

 • علایق پژوهشی (Research Interests): موضوعات علمی-پژوهشی مورد علاقه شما در حوزه تحصیلات و کارهای پژوهشی‌تان. این بخش نشان می‌دهند که شما به موضوعاتی مربوط به دوره مورد نظر علاقه دارید.
 • تحصیلات (Education): فهرست مدارک تحصیلی با ترتیب زمانی معکوس
 • مقالات و کتاب‌های منتشرشده (Publications): لینک مربوط به هر مقاله را روی آن قرار دهید تا کمیته پذیرش بتواند نمونه‌هایی از نوشته‌های شما داشته باشد.
 • افتخارات و جوایز (Honours and Awards): تنها موارد بسیار ارزشمند را ذکر کنید.
 • سوابق تدریس (Teaching Experiences): تدریس به عنوان استاد، حل تمرین و معلم را ذکر کنید؛ اینکار علاقه شما به زندگی/کار دانشگاهی را نشان می‌دهد.
 • سوابقه کاری (Work Experiences): سوابق کاری را بیان کنید (اولویت با سوابق کاری مرتبط است).
 • مهارت‌های کامپیوتری (Computer Skills): مهارت‌های کامپیوتری که می‌تواند برای گذراندن دوره مورد نظر لازم باشد را ذکر کنید.
 • مهارت‌های زبانی (Language Skills): مدارک آزمون‌های زبان (IELTS، TOEFL، GRE و…) خود را ذکر کنید. همچنین لیستی از زبان‌هایی که بر آنها تسلط و یا با آنها آشنایی دارید را با ذکر سطح خود در آن زبان بیان کنید.
 • عضویت در سازمان‌ها (Memberships): اگر در سازمانی عضو هستید که با موضوع رشته تحصیلی مورد نظر ارتباط دارد و یا فعالیت‌های اجتماعی و دانشگاهی شما را نشان می‌دهد، بیان کنید
بیشتر بخوانید:  دوره های کورسرا (Coursera) چیست؟ آموزش ثبت نام و دریافت مدارک کورسرا

رزومه یا CV

نکات مهم در نگارش رزومه تحصیلی

 • توجه داشته باشید که مسئله مهم دیگر در مورد رزومه تحصیلی، به نحوه نوشتن بخش توصیف از خود در آن بر می گردد. از نوشتن جملاتی مثل سخت کوش و با استعداد، علاقه مند به تحقیق و پژوهش های علمی ، منظم، فعال و … بپرهیزید. اساتید و هیئت پذیرش دانشگاه ها در هنگام بررسی تقریبا در تمامی رزومه ها با این جملات تکراری و کلیشه ای مواجه می شوند که چندان مفید برای رزومه شما نیست. پس برای داشتن رزومه متفاوت با دیگران از نوشتن این جملات کلی اجتناب کنید و تلاش کنید یک ویژگی خاص و شاخص خود را ذکر نمائید.
 • یادتان باشد هنگام نگارش رزومه تحصیلی کیفیت کار مهم‌ تر از کمیت است. برای توضیح سوابق تحصیلی و پژوهشی خود از جملات مختصر همراه با بولد کردن استفاده کنید؛ این کار به بهتر دیده شدن و خوانایی رزومه شما کمک خواهد کرد.
 • در هنگام نگارش رزومه تحصیلی دقت خود را بالا ببرید و از خطاهای تایپی و غلط املایی و دستور زبانی جدا اجتناب نمایید. زیرا همین اشتباهات کوچک ممکن است به قیمت از دست دادن فرصت پذیرشِ یک بورسیه دانشگاهی تمام شود.
 • حتما پس از نگارش رزومه تحصیلی خود، آن را به یک دوست، همکار و مخصوصا یک مشاور نشان دهید و از او بخواهید تا رزومه شما را ویرایش کند تا خطاهای احتمالی شما را رفع نماید.

نمونه رزومه تحصیلی انگلیسی

در زیر تصویر یک نمونه رزومه تحصیلی به انگلیسی برایتان قرار داده شده است. همچنین دو نمونه فایل ورد رزومه برای دانلود در انتها این پست قرار داده شده است:

نمونه رزومه تحصیلی


نمونه رزومه اول، برای دانلود کلیک کنید.

نمونه رزومه دوم، برای دانلود کلیک کنید.

به خاطر داشته باشید که برای استفاده از خدمات تحصیلی بورسیه پلاس که مربوط به نگارش و یا ویرایش حرفه‌ای رزومه تحصیلی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه ممکن می‌باشد، می‌توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

فایل آموزش ویدئویی نگارش صفر تا صد رزومه تحصیلی (حرفه‌ای) نیز توسط مجموعه بورسیه پلاس آماده شده و از طریق فروشگاه وب‌سایت در حال عرضه می‌باشد.

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

10 پرسش و پاسخ

 • سلام
  خواستم بدونم مدال المپیاد چقدر تو پذیرش مؤثره؟ آیا فرق زیادی بین منی که المپیاد ندارم با کسی که مدال المپیاد داره قائل میشن ؟ بنده به دلیل نهی معلمین نتونستم در المپیاد ها شرکت کنم . دوستم جدیدا فول فاند آمریکا در رشته های اقتصاد و کامپیوتر گرفته ،ایا مدال المپیاد سلول های بنیادی تونسته کمک زیادی بهش بکنه یا به دلایل دیگه از جمله نمره زبان خیلی خوب و مصاحبه خوبش بیشتر مربوطه ؟!

 • سلام وقتتون بخیر
  کسی که توی دانشگاه غیر انتفایی درس خونده وقتی توی رزومه خودش بجای کلمه university مینویسه institue of higher education به نظر استادی که رزومه رو میخونه بد نمیاد ؟؟ ینی امکان داره استاد به این فکر کنه که این دانشگاه رنکش پایین و رد کنه ؟؟

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون🌹🤍
  یک سوال داشتم مثلا اگر کسی در رشته هایی مثل نقاشی و طراحی و چیزهای مشابه در سه سال هنرستانش رتبه هایی استانی و ناحیه و … کسب کرده باشه اما برای بورسیه یخواد که در رشته فیلمسازی درخواست بده میتونه از این رتبه ها در زمینه رزومه استفاده کنه با توجه به اینکه رشته ی متفاوتی است نمیشه استفاده کرد؟ و اینکه از اینها میتونه برای مقطع کارشناسی ارشد هم استفاده کنه یا فقط کارشناسی؟

 • سلام، وقت بخیر
  آیا برای کسانی که برای مقطع لیسانس اقدام می‌کنند هم فرستادن رزومه اجباریه؟ چون معمولا تا پایان دبیرستان دانش آموز جز کسب نمرات ممتاز در مدرسه و آزمون زبان و احیانا چند المپیاد علمی کار دیگری انجام نداده

  • سلام بله ضروری است و رزومه در واقع شامل کلیه فعالیت های علمی شما می شود حالا چه اندک چه زیاد.

 • با سلام و سپاس از محتوای مفیدی که ارئه کردید
  ببخشید می خواستم بدونم که آیا می توان در رزومه چکیده ای هم دربارۀ پایان نامه ها نوشت؟
  با تشکر

  • خواهش میکنم موفق باشید.
   بهتره نهایتا عنوان پایان نامه باشه و چکیده نباشه. چون باید رزومه خیلی کوتاه و خلاصه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.