هزینه اپلای

هزینه اپلای


تمام هزینه های اپلای، از صفر تا صد اپلای چقدر هزینه نیاز دارد؟

اپلاي براي دانشگاه هاي خارج از كشور نيازمند بررسي و برآورد دقيقي از شرايط افراد است، از آمادگي رواني براي استقلال تا توانايي مالي براي پرداخت هزینه اپلای ، پيش بردن زندگي و تحصيل در كشوري ديگر. لازم است قبل از هر اقدام شتاب زده و بدون برنامه ای تمام شرایط خود را بسنجید.

آن چه در اينجا براي شما آماده كرده ايم دسته بندي كلي از هزينه هاي ممكن و پيش روي شما مي باشد؛ اين هزينه ها بسته به نوع كشوری كه براي اپلاي انتخاب كرده ايد، شرايط دانشگاهي انتخابي شما، رشته اي كه قرار است به تحصيل در آن بپردازيد و ساير عوامل ديگر متفاوت خواهد بود اما داشتن چارچوب كلي به شما در تصميم گيري بهتر و آگاهانه تر كمك خواهد كرد.

هزینه مدرک زبان مورد نیاز

همه ي كساني كه قصد اپلاي دارند مي دانند كه براي اپلاي نيازمند يادگيري زبان انگليسي در حد قابل قبول و شركت در آزمون هاي بين المللي زبان مثل: تافل و آيلتس هستند البته گاهي علاوه بر آيلتس و تافل مدرك GRE (جي آر اي ) هم نياز است. بنابراين بايد هزينه اي براي فراگير دوره هاي آمادگي اين آزمون ها در مراكز معتبر و هزينه ي شركت در خود اين آزمون ها را كنار بگذارند. هزينه  شركت در آزمون هاي بين المللي مخلتف هرسال بر اساس نرخ جديد اعلام مي شود.

اگر زبان شما از پایه قوی است و صرفا نیاز به شرکت در دوره ای مهارتی مثل مهارت نوشتن آیلتس دارید، هزینه  کمتری برای این دوره ها کنار بگذارید؛اما اگر نیاز است به طور کلی مهارت های آزمون های زبان را فرابگیرید چیزی حدود 12  تا  20 میلیون  باید برای آمادگی کنار بگذارید.

ثبت نام در آزمون ها نیز برای شما هزینه دارد،نرخ شرکت در آزمون آیلتس برای سال جاری 1402 چیزی حدود 10 میلیون تومان اعلام شده و همچنین برای آزمون تافل شما باید حدود 225 دلار پرداخت کنید.این مبالغ با توجه به نرخ دلار متغیر هستند ولی اغلب سیر صعودی دارند.دقت داشته باشید در آزمون تافل اگر تاریخ آزمون را تغییر دهید یا دیر ثبت نام کرده باشید متقبل هزینه ای جداگانه خواهید شد.

برای آزمون جی آر ای هم مبلغی حدود 205 دلار آمریکا باید در نظر بگیرید و در صورتی که دیرتر از موعد ثبت نام کنید، یعنی یک هفته تا چهار روز مانده به امتحان باید هزینه ای معادل 230 دلار پرداخت کنید.

هزینه های اپلای

دريافت ريز نمرات دانشگاهي

صرفا مدرك تحصيلي كافي نيست و براي اپلاي دريافت ريزنمرات تحصیلی  هم لازم است كه شامل هزينه مي شود. به منظور دریافت ریز نمرات خود،شما باید ابتدا تمامی هزینه های مربوط به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل بوده اید را تسویه کنید،هزینه هایی از قبیل: استفاده از خوابگاه دانشجویی، تسویه با کتابخانه، پرداخت کامل وام تحصیلی دریافتی و…..بعد از این شما برای دریافت ریز نمرات و صدور دانشنامه خود به آموزش دانشکده مراجعه و هزینه  مربوط به ریز نمرات و بقیه اقدامات را مطلع می شوید.

هزينه های دریافت مدرك تحصيلي

اگر شما در دانشگاه هاي دولتي تحصيل كرده باشيد، یک مورد دیگر به هزینه های اپلای شما اضافه خواهد شد و آن نیز آزاد کردن مدرک تحصیلی است که به چند روش می توانید مدرك تحصيلي خود را آزاد كنيد، یکی از این روش ها پرداخت هزینه ای است معادل تعداد ماه ها و ترم هایی که به طور رایگان در داخل کشور و در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید. هزينه  دريافت مدرك تحصيلي از دانشگاه هاي مختلف در رشته هاي متفاوت كمي باهم فرق دارند. البته مقطعي كه تحصيل كرده ايد، تعداد واحد هاي عملي كه گذرانده ايد همه در هزينه هاي آزاد سازي مدرك تاثير گذارند. غالبا رشته هایی که زیر نظر وزارت بهداشت هستند به علت تعدد واحد های عملی هزینه  بیشتری را شامل می شوند. وزارت علوم نيز در هرسال جدولي از هزينه هاي هركدام از رشته ها و مقاطع مختلف ارائه مي دهد. ناگفته نماند که در صورتی که فرزند چانباز یا ایثارگر یا دانشجوی برتر باشید در محاسبه ی هزینه ی آزاد سازی مدرک تحصیلی شما اثر خواهد داشت .ضمنا شما نمی توانید مدرک خود را با زبان فارسی بارگذاری کنید بلکه لازم است آن را در یک سازمان معتبر ترجمه و تایید کنید،این ترجمه با توجه به جایی که مراجعه کرده اید و تعداد صفحات متفاوت می باشد.

همچنین لازم است مبلغی تحت عنوان ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و هویتی خود به دفاتر دارترجمه های رسمی بپردازید تا مدارک شما را با مهر رسمی دارترجمه به صورت رسمی به زبان انگلیسی ( یا بعضا به زبان کشور مقصد شما که ممکن است آلمانی یا فرانسوی و یا … باشد) ترجمه کنند .

هزینه های وثیقه سربازی 

 برای خروج از کشور در صورتی که دوره ی سربازی خود را سپری نکرده باشید لازم است اقداماتی را انجام دهید.شما برای خروج از کشور به صورت موفت باید فاقد غیبت باشید و وضعیت تحصیلی تان مشخص باشد و برای بازگشت باید وثیقه بگذارید.

شما می توانید از سند ملکی،ضمانت بانکی و پول نقد به عنوان وثیقه استفاده کنید.مبلغی که برای وثیقه سربازی باید کنار بگذارید چیزی حدود 40 تا 50 میلیون می باشد که هر سال متغیر خواهد بود. البته لازم به ذکر است از آن جا که سازمان نظام وظیفه از شما تعهد 4 تا 6 ساله می خواهد و بانک به شما ضمانت یک ساله می دهد،لازم است به نظام وظیفه تعهد به تمدید هرساله بدهید و به فردی مورد اعتماد وکالت محضری دهید تا هرسال به نمایندگی از شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

هزينه  ويزا و سفارت

هزينه  ويزاي یکی دیگر از هزینه های اپلای می باشد که هزینه آن بر اساس كشوري كه قرار است سفر كنيد، فرق دارد. بعضي از كشور ها كه در ايران سفارت خانه ندارند كار شما را مشكل مي كنند و شما بايد به كشور همسايه اي كه سفارت خانه ي آن كشور را دارد سفر كنيد،پس هزينه هاي رفت و آمد و سفر به كشور مقصد را نيز به هزينه هاي خود اضافه كنيد.هزینه  عوارض خروج از کشور در این صورت برای سفر بعدی شما به مقصد بیشتر خواهد شد.

هزینه مهاجرت تحصیلی

سایر هزينه ها

علاوه بر دسته بندي هايي كه ذكر كرديم موارد ديگري را نيز می توان برای هزینه های اپلای برشمرد مانند: باز كردن حساب در كشور خارجي، اقامت، خوابگاه،هزينه هاي اوليه تحصيلي و…كه لازم است براي آن ها تدبيري انديشيده شود.برخی از دانشگاه ها در خارج از کشور ممکن است تسهیلات مالی ویژه ای برای دانشجویان بین المللی خود داشته باشند،مثلا وام های تحصیلی با بهره های بسیار اندک، یا کمک هزینه های تحصیلی که به دانشجویان برتر و دارای شرایط ویژه اهدا می شود.شما می توانید بعد از مشخص شدن اقامت خود در کشور مقصد برای این موارد از دانشگاه خود اطلاعات دریافت کنید،به علاوه برخی دانشگاه ها به دانشجویان خود اجازه کار در حین تحصیل را می دهند، بنابراین برای تامین بخشی از هزینه های خود می توانید در حین تحصیل به  کار نیز بپردازید.

3.7/5 - (61 امتیاز)

8 پرسش و پاسخ

 • سلام دوستان من دقیق حساب کردم برای کانادا و آمریکا
  امتحان زبان تافل یا آیلتس … ۲۰۰ دلار
  امتحان GRE و اگر علوم پایه باشین بعلاوه Gre subject هم لازم دارین اونم ۲۰۰+ ۲۰۰ دلار
  هزینه اپلیکیشن فی هر دانشگاه حداقل ۳۰ الی ۵۰ دلار تا ۱۰۰ و ۱۵۰ دلار و حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار بستگی به تعداد اپلای شما داره
  اگر مدارک زبان و جی ار ای رو دیر بفرستین خود اون ها هم ۲۰ ال ۳۰ دلار هزینه فرستادن مجدد به هر دانشگاه میخوان پس دقت کنید
  هزینه ویزا و بلیط ۱۰۰۰ دلار در نظر بگیرین ویزا باکو یا ایروان یا ابوظبی یا آنکارا … یک شب هزینه و ویزا و بلیط هواپیما منظورم بود سر جمع ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار در نظر بگیرین
  هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی خودش ۱۰۰۰ دلار میگیره اگر بخوایین ارشد و لیسانس آزاد کنین با دلار ۲۵ هزار تومن .. و ترجمه و هر چی ۲۰۰ الی ۵۰۰ دلار …
  هزینه وثیقه سربازی هم ۱۰۰۰ دلار میخواد با دلار ۲۵۰۰۰ تومنی برای دکتری ….
  شما حداقل ۵۰۰۰ دلار برای کارتون میخوایین حالا بغییر از مولی که همراهتون باشه تا گرفتن حقوق فاندتون !!!

 • سلام و عرض ارادت
  ببخشید بوده چند مورد برای بورسیه دولتی و فاند درخواست دادم ، آیا هزینه بلیط رفت رو مقبل میشن یا خیر ؟!

 • سلام و خسته نباشید خدمتتون
  میخواستم بدونم تابحال کسی از ایران ارشد فول فاند فنلاند رو گرفته؟ یا بطور کل شما شرایط حدودی پذیرفته شدگان رو میدونید؟ و اینکه این فاند ظرفیت مشخصی دارد؟

  • سلام متاسفانه در مورد اینکه کسی از ایران گرفته باشه ما اطلاع نداریم جایی اعلام نمیشه.

 • با عرض سلام خدمت شما
  یه سوال داشتم و اون اینکه از تصمیم گیری تا اپلای برای کانادا چقدر هزینه داره ؟؟ فقط رفتن و رسیدبه اونجا ؟؟؟ با توجه بخ اینکه دانشگاه ازاده و معافی خدمت دارم یعنی هزینه ازاد سازی و وثیقه خدمت ندارم و در ضمن تا بهمن ماه جواب ازمون ایلسمم میاد که اگر قبول شم چه هزینه هایی میمونه ؟؟؟یه هزینه ترجمه میمونه ( 4-5 تومن ) یه هزینه اپیکشین برای 5 دانشگاه میمونه( حدودا 11 تومن با دلار 17 تومن ) هزینههای سفر به یه کشور همسایی و خود ویزا دو بار ( 30 تومن ) هزینه بلیط ( 40تومن ) 3000 تا باید برد (50 تومن تقریبا ) حدوا 10 تومنم خرده خرجی باید در نظر گرفت
  این برایند ها با دلار 17 تومنی درست هستند ؟؟؟ چیزی از قلم نیوفتاده ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.