تمام هزینه های اپلای | یک اپلای ساده حدودا چقدر هزینه دارد؟

هزینه اپلای

هزینه اپلای


تمام هزینه های اپلای، از صفر تا صد اپلای چقدر هزینه نیاز دارد؟

اپلای برای دانشگاه های خارج از کشور نیازمند بررسی و برآورد دقیقی از شرایط افراد است، از آمادگی روانی برای استقلال تا توانایی مالی برای پرداخت هزینه اپلای ، پیش بردن زندگی و تحصیل در کشوری دیگر. لازم است قبل از هر اقدام شتاب زده و بدون برنامه ای تمام شرایط خود را بسنجید.

آن چه در اینجا برای شما آماده کرده ایم دسته بندی کلی از هزینه های ممکن و پیش روی شما می باشد؛ این هزینه ها بسته به نوع کشوری که برای اپلای انتخاب کرده اید، شرایط دانشگاهی انتخابی شما، رشته ای که قرار است به تحصیل در آن بپردازید و سایر عوامل دیگر متفاوت خواهد بود اما داشتن چارچوب کلی به شما در تصمیم گیری بهتر و آگاهانه تر کمک خواهد کرد.

هزینه مدرک زبان مورد نیاز

همه ی کسانی که قصد اپلای دارند می دانند که برای اپلای نیازمند یادگیری زبان انگلیسی در حد قابل قبول و شرکت در آزمون های بین المللی زبان مثل: تافل و آیلتس هستند البته گاهی علاوه بر آیلتس و تافل مدرک GRE (جی آر ای ) هم نیاز است. بنابراین باید هزینه ای برای فراگیر دوره های آمادگی این آزمون ها در مراکز معتبر و هزینه ی شرکت در خود این آزمون ها را کنار بگذارند. هزینه  شرکت در آزمون های بین المللی مخلتف هرسال بر اساس نرخ جدید اعلام می شود.

اگر زبان شما از پایه قوی است و صرفا نیاز به شرکت در دوره ای مهارتی مثل مهارت نوشتن آیلتس دارید،هزینه  کمتری برای این دوره ها کنار بگذارید؛اما اگر نیاز است به طور کلی مهارت های آزمون های زبان را فرابگیرید چیزی حدود 3 تا 4 میلیون ( با دلار 19 تومن) باید برای آمادگی کنار بگذارید.

ثبت نام در آزمون ها نیز برای شما هزینه دارد،نرخ شرکت در آزمون آیلتس برای سال جاری 1399 چیزی حدود 3050000 هزارتومان اعلام شده و همچنین برای آزمون تافل شما باید حدود 225 دلار پرداخت کنید.این مبالغ با توجه به نرخ دلار متغیر هستند ولی اغلب سیر صعودی دارند.دقت داشته باشید در آزمون تافل اگر تاریخ آزمون را تغییر دهید یا دیر ثبت نام کرده باشید متقبل هزینه ای جداگانه خواهید شد.

برای آزمون جی آر ای هم مبلغی حدود 205 دلار آمریکا باید در نظر بگیرید و در صورتی که دیرتر از موعد ثبت نام کنید،یعنی یک هفته تا چهار روز مانده به امتحان باید هزینه ای معادل 230 دلار پرداخت کنید.

هزینه های اپلای

دریافت ریز نمرات دانشگاهی

صرفا مدرک تحصیلی کافی نیست و برای اپلای دریافت ریز نمرات تحصیلی  هم لازم است که شامل هزینه می شود. به منظور دریافت ریز نمرات خود،شما باید ابتدا تمامی هزینه های مربوط به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل بوده اید را تسویه کنید،هزینه هایی از قبیل:استفاده از خوابگاه دانشجویی،تسویه با کتابخانه.پرداخت کامل وام تحصیلی دریافتی و…..بعد از این شما برای دریافت ریز نمرات و صدور دانشنامه  خود به آموزش دانشکده   مراجعه و هزینه  مربوط به ریز نمرات و بقیه اقدامات را مطلع می شوید.

بیشتر بخوانید:
لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 | شرایط و هزینه ثبت نام لاتاری امریکا

هزینه های دریافت مدرک تحصیلی

اگر شما در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده باشید، یک مورد دیگر به هزینه های اپلای شما اضافه خواهد شد و آن نیز آزاد کردن مدرک تحصیلی است که به چند روش می توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد کنید،یکی از این روش ها پرداخت هزینه ای است معادل تعداد ماه ها و ترم هایی که به طور رایگان در داخل کشور و در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید. هزینه  دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه های مختلف در رشته های متفاوت کمی باهم فرق دارند. البته مقطعی که تحصیل کرده اید،تعداد واحد های عملی که گذرانده اید همه در هزینه های آزاد سازی مدرک تاثیر گذارند. غالبا رشته هایی که زیر نظر وزارت بهداشت هستند به علت تعدد واحد های عملی هزینه  بیشتری را شامل می شوند. وزارت علوم نیز در هرسال جدولی از هزینه های هرکدام از رشته ها و مقاطع مختلف ارائه می دهد. ناگفته نماند که در صورتی که فرزند چانباز یا ایثارگر یا دانشجوی برتر باشید در محاسبه ی هزینه ی آزاد سازی مدرک تحصیلی شما اثر خواهد داشت .ضمنا شما نمی توانید مدرک خود را با زبان فارسی بارگذاری کنید بلکه لازم است آن را در یک سازمان معتبر ترجمه و تایید کنید،این ترجمه با توجه به جایی که مراجعه کرده اید و تعداد صفحات متفاوت می باشد.

برای آزاد سازی مدرک تحصیلی خود با توجه به سال ورود شما و منطقه ای که بوده اید هزینه محاسبه می شود،از آن جا که نرخ دقیق آزاد سازی مدرک از سال 92 به روز نشده،ترم های تحصیلی بعد از سال 92 بر اساس نرخ تورم و هزینه های همان سال محاسبه خواهند شدودر سال 92 برای مثال هزینه ی دانشجویان کارشناسی وروی 89 به بعد حدود 8 تا 9میلیون بوده است.

هزینه های وثیقه سربازی 

 برای خروج از کشور در صورتی که دوره ی سربازی خود را سپری نکرده باشید لازم است اقداماتی را انجام دهید.شما برای خروج از کشور به صورت موفت باید فاقد غیبت باشید و وضعیت تحصیلی تان مشخص باشد و برای بازگشت باید وثیقه بگذارید.

شما می توانید از سند ملکی،ضمانت بانکی و پول نقد به عنوان وثیقه استفاده کنید.مبلغی که برای وثیقه سربازی باید کنار بگذارید چیزی حدود 18 تا 22 میلیون می باشد که هر سال متغیر خواهد بود.البته لازم به ذکر است از آن جا که سازمان نظام وظیفه از شما تعهد 4 تا 6 ساله می خواهد و بانک به شما ضمانت یک ساله می دهد،لازم است به نظام وظیفه تعهد به تمدید هرساله بدهید و به فردی مورد اعتماد وکالت محضری دهید تا هرسال به نمایندگی از شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

بیشتر بخوانید:
دانشگاه هاروارد | معرفی جامع شرایط تحصیل در دانشگاه هاروارد آمریکا سال 2020

هزینه  ویزا و سفارت

هزینه  ویزای یکی دیگر از هزینه های اپلای می باشد که هزینه آن بر اساس کشوری که قرار است سفر کنید، فرق دارد. بعضی از کشور ها که در ایران سفارت خانه ندارند کار شما را مشکل می کنند و شما باید به کشور همسایه ای که سفارت خانه ی آن کشور را دارد سفر کنید،پس هزینه های رفت و آمد و سفر به کشور مقصد را نیز به هزینه های خود اضافه کنید.هزینه ی عوارض خروج از کشور در این صورت برای سفر بعدی شما به مقصد بیشتر خواهد شد.

هزینه مهاجرت تحصیلی

هزینه های مربوط به خروج از کشور

در نهایت شما باید مبلغی برای بلیط هواپیما و عوارض خروج از کشور کنار بگذارید. برای هرکشور با توجه به سفارت خانه هایش این هزینه فرق دارند.طبق لایحه  بودجه سال1399، هزینه ی عوارض خروج از کشور برای اولین سفر به ازای هر مسافر ایرانی 264 هزارتومان می باشد که برای سفر دوم این مبلغ 50درصد اضافه می شود یعنی چیزی حدود 400 هزارتومان برای هر نفر و برای سفر های سوم یا بیشتر نسبت به سفر اول 100درصد افزایش می یابد و به مبلغ 528 تومان می رسد.

سایر هزینه ها

علاوه بر دسته بندی هایی که ذکر کردیم موارد دیگری را نیز می توان برای هزینه های اپلای برشمرد مانند: باز کردن حساب در کشور خارجی، اقامت، خوابگاه،هزینه های اولیه تحصیلی و…که لازم است برای آن ها تدبیری اندیشیده شود.برخی از دانشگاه ها در خارج از کشور ممکن است تسهیلات مالی ویژه ای برای دانشجویان بین المللی خود داشته باشند،مثلا وام های تحصیلی با بهره های بسیار اندک، یا کمک هزینه های تحصیلی که به دانشجویان برتر و دارای شرایط ویژه اهدا می شود.شما می توانید بعد از مشخص شدن اقامت خود در کشور مقصد برای این موارد از دانشگاه خود اطلاعات دریافت کنید،به علاوه برخی دانشگاه ها به دانشجویان خود اجازه کار در حین تحصیل را می دهند،بنابراین برای تامین بخشی از هزینه های خود می توانید در حین تحصیل به  کار نیز بپردازید.

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلیهزینه اپلایهزینه خروج از کشورهزینه مهاجرت تحصیلیهزینه های اپلایهزینه ویزاهزیه اپلای کانادا

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

2 دیدگاه

  • با عرض سلام خدمت شما
    یه سوال داشتم و اون اینکه از تصمیم گیری تا اپلای برای کانادا چقدر هزینه داره ؟؟ فقط رفتن و رسیدبه اونجا ؟؟؟ با توجه بخ اینکه دانشگاه ازاده و معافی خدمت دارم یعنی هزینه ازاد سازی و وثیقه خدمت ندارم و در ضمن تا بهمن ماه جواب ازمون ایلسمم میاد که اگر قبول شم چه هزینه هایی میمونه ؟؟؟یه هزینه ترجمه میمونه ( 4-5 تومن ) یه هزینه اپیکشین برای 5 دانشگاه میمونه( حدودا 11 تومن با دلار 17 تومن ) هزینههای سفر به یه کشور همسایی و خود ویزا دو بار ( 30 تومن ) هزینه بلیط ( 40تومن ) 3000 تا باید برد (50 تومن تقریبا ) حدوا 10 تومنم خرده خرجی باید در نظر گرفت
    این برایند ها با دلار 17 تومنی درست هستند ؟؟؟ چیزی از قلم نیوفتاده ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.