وثیقه خروج از کشور

وثیقه خروج از کشور مشمولان سربازی جهت تحصیل در خارج سال 1403 

آقایان بالای 18 سالی که مشمول خدمت نظام وظیفه عمومی (خدمت سربازی) هستند، برای خروج از کشور باید دارای کارت پایان خدمت باشند تا بتوانند به راحتی به مقاصد مدنظر خود سفر نمایند. در این بین اما مشمولانی که هنوز به خدمت نرفته اند و در عین حال قصد خروج از کشور و اپلای را دارند، باید وثیقه ای را به عنوان تعهد و جایگزینی برای کارت پایان خدمت در اختیار مراجع ذیصلاح بگذارند تا بتوانند مجوز خروج از کشور را دریافت نمایند.

سوالات متعددی که پیرامون مسائل مرتبط با همین موضوع مطرح شده است، ما را بر آن داشت تا مطلبی جامع تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

جهت اطلاع از انواع وثیقه خروج از کشور  به همراه شرایط  و نحوه خروج مشمولین خدمت به صورت تحصیلی می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

شرایط خروج از کشور برای مشمولان خدمت سربازی

اولین نکته ای که در مورد این مسئله می شود، مربوط به شرایط و اما و اگر های خروج از کشور مشمولین است. در همین رابطه، شرایط خروج از کشور، بسته به نوع و هدفی که برای هر سفر معین می شود (علمی، زیارتی، سیاحتی و …) متفاوت بوده و به طور تفصیل، به شرح ذیل است:

 • خروج از كشور به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور (به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشته های پزشکی)
 1. مشمول فاقد غيبت و داراي معافيت تحصيلي باشد.
 2. جهت خروج از کشور صرفا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشته های پزشکی ( مانند پزشکی و دندان پزشکی و …)
 3. اخذ مدرک زبان (آیلتس 6.5 یا تافل 85 یا MSRT 50 یا TOLIMO 480 یا مدرک زبان کشور مقصد به عنوان مثال مدرک زبان آلمانی)
 4. دارا بودن پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت
 5. مدت زمان خروج از کشور برای سفر جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور برابر با طول مدت زمان تحصیل شما خواهد بود.
 6. وثیقه تحصیلی را برای سربازی باید بسپارید
 • خروج از كشور به منظور سفرهای علمي (به منظور شركت در کارگاههای آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی، كنفرانس‌ها و يا همايش علمي بين المللي براي ارائه مقالات):

1. مشمول فاقد غيبت و داراي معافيت تحصيلي باشد.
2. مدت زمان خروج از کشور برای مقالات و کنفرانس های علمی براي تمامی مقاطع تحصیلی حداکثر 30 روز مي باشد.
3. مدت زمان خروج از کشور برای شرکت در کارگاهها و دوره های آموزشی ، براي تمامی مقاطع تحصیلی حداکثر 45 روز مي باشد.

 • خروج از كشور به منظور سفرهای زيارتي (به منظور زيارت عتبات عالیات در کشور عراق و یا انجام مناسک حج عمره و تمتع):

1. فاقد غیبت باشند.
2. دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند.
3. در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
4. مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است (فارغ التحصیل، انصراف، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج) باشند.
5. برای مراجعت به موقع به کشور، وثیقه مورد نیاز را بسپارند.
6. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.
7. مهلت معرفي مشمولان فارغ التحصيل به پايان نرسيده باشد و داراي برگه اعزام بدون غيبت باشند.

8. فارغ التحصيلان مقاطع ديپلم و پيش دانشگاهي که مهلت معرفی آنان به اتمام نرسیده و یا دارای برگ اعزام به خدمت بدون غیبت باشند مي توانند اين مجوزرا با ارائه مدارك لازم درخواست نمايند. تاريخ مراجعت اينگونه افراد از خارج از كشور مي بايست حداقل تا 45 روز قبل از تاريخ اعزام به خدمت باشد.
9. درخواست مجوز خروج از کشور دانشجويان بايد داراي محدوده زمانی ، مشخصات شناسنامه ای،کد ملی ، سال ورود به دانشگاه ، مقطع تحصیلی ، نام کشور و علت مسافرت باشد .

10. مجوز خروج برای سفرهای زیارتی دانشجویان و طلاب علوم دینی به کشورهای عراق و عربستان با درخواست دانشگاه یا مدیریت حوزه علمیه استان محل تحصیل وتعیین محدوده زمانی خروج از کشور و حداکثر به مدت 30 روز صادر می گردد. (مدت مذکور برای حج تمتع به مدت 50 روز می باشد).
11. مدت مجوز خروج از کشور برای روحانیون ، کاروانهای زیارتی حداکثر 60 روز و اساتید و مبلغین با اعلام مرکز مدیریت مربوط حداکثر به مدت 180 روز می باشد

 • خروج از كشور به منظور سفرهای مطالعاتی (سفرهايي است كه دانشجويان مقاطع دكتری و كارشناسي ارشد، در حين تحصيل به منظور پیشرفت تحصیلی و براي تحقيق، آزمايش يا استفاده از تجربيات ساير كشورها انجام مي دهند):

1. مشمول داراي معافيت تحصيلي باشد.
2. حداكثر مدت زمان اينگونه سفرها براي دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد 6 ماه و دكتری يک سال مي باشد. ضمنا در این مدت ورود و خروج مشمول به داخل کشور برای موارد ضروری با ارائه درخواست و موافقت وظیفه عمومی بلامانع است.
3. مهلت دوره نامبردگان غیر قابل تمدید می باشد.

4. براي كليه دانشجويان در هر مقطع فقط يكبار مجوز خروج فرصت مطالعاتي صادر مي گردد.
5. سفرهای مطالعاتی و دوره های مشترک با درخواست دانشگاه مربوط و تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ویا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

 •   خروج از كشور به منظور سفرهای سیاحتی:

1. مشمول فاقد غيبت و داراي معافيت تحصيلي باشد.
2. حداكثر مدت زمان اينگونه سفرها 20 روز است.

3. مجوز خروج از کشور برای سفرهای سیاحتی، دانشجویان، با درخواست دانشگاه محل تحصیل و تعیین محدوده زمانی خروج از کشور و حداکثر به مدت 30 روز صادر می گردد.

 •   خروج از كشور به منظور سفرهای ورزشی (سفرهایی که ورزشکاران مشمول با تایید وزارت ورزش و جوانان انجم می دهند):

1. مشمول فاقد غيبت باشد.
2. عدم اشتغال به دوره خدمت ضرورت.
3. دارا بودن معافيت تحصيلي معتبر براي دانشجويان و دانش آموزان.
4. قرار داشتن در مهلت هاي قانوني پس از فراغت، انصراف، اخراج يا ترك تحصيل براي دانشجويان و دانش آموزان.
5. سرباز قهرمان با ارائه معرفي از ستاد كل نيروهاي مسلح.
6. دارندگان برگ آماده به خدمت بدون غيبت در مدت اعتبار آن.

 •   خروج از كشور به منظور پیگیری درمان و مداوای بیماری:

1. تاييد شوراي عالي پزشكي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و يا شوراي عالي پزشكي سازمان وظيفه عمومي ناجا.
2. مدت خروج از كشور اينگونه مشمولان بستگي به ميزان طول درمان آنان دارد و قابل تمديد نيز مي ياشد.

 • خروج از كشور متعهدين خدمت به سازمانها

تعريف: متعهدين خدمت به سازمانهاي دولتي مانند شركت ملي نفتكش، كشتيراني، سازمان بنادر و دريانوردي، سازمان هواپيمايي، وزارت آموزش و پرورش و قوه قضائیه می باشند.

شرايط احراز خروج از كشور متعهدين خدمت به سازمانها:

 1. وثیقه سفر زیارتی متعهدین خدمت ، مبلغ 30 میلیون ریال وجه نقد و سفرهای سیاحتی ( غیرزیارتی ) 150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی .
 2. صدور مجوز خروج متعهدین خدمت برای ماموریت های سازمانی با درخواست و ضمانت سازمان بکارگیرنده بلامانع خواهد بود و برای سایر سفرها ، مانند زیارتی یا غیر زیارتی بنا به تقاضای شخصی ، ضمن ارائه اشتغال به تعهد وموافقت با خروج ازکشورتوسط سازمان مربوطه و همچنین سپردن وثیقه از سوی مشمول متعهد خدمت ، اقدام می گردد .
 3. صدور مجوز خروج از کشور برای متعهدین خدمت آموزش و پرورش و قوه قضائیه هم توسط وظیفه عمومی مرکز تهران بزرگ و هم معاونت وظیفه عمومی سایر استان ها انجام می شود .
 4. متعهدین خدمت که مدت تعهد آنان به پایان رسیده لیکن کارت پایان خدمت دریافت ننموده اند ، در صورت ارائه گواهی پایان تعهد از یگان بکارگیرنده ، مجوز خروج متناوب حداکثر 90 روزه بدون وثیقه صادر می گردد 

وثیقه خروج از کشور

میزان و ارزش وثیقه خروج از کشور چقدر است؟

وثیقه خروج از کشور در اصل به معنای جایگزین کارت پایان خدمت افراد است و افرادی که مشمول خدمت سربازی می باشند، باید برای خروج از کشور و دریافت مجوز وثیقه ای نزد دولت به امانت بگذارند که نوعی تعهد برای بازگشتِ دوباره به کشور محسوب می شود.

میزان و ارزش هر وثیقه برحسب نوع سفر متفاوت است که عبارت اند از:

 • وثیقه سفرهای علمی: 150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی.
 • سپردن وثيقه سفر سیاحتی: مبلغ 30 میلیون تومان وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی.
 • وثيقه سفر زيارتي متعهدین خدمت: مبلغ 5 میلیون تومان وجه نقد.
 • وثیقه سفرهای ورزشی: مبلغ 30 میلیون تومان
 •  وثیقه سفرهاي مطالعاتي :  مبلغ 8 میلیون تومان و دوره های مشترک مبلغ 15 میلیون تومان
 • سفر جهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور): 40 میلیون تومان وجه نقد .

چگونگی دریافت مجوز خروج از کشور

در این رابطه، به این ترتیب عمل می شود:

1- اخذ کد سخا: از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10)
2-ورود به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به نشانی (www.services.epolice.ir)
3- ثبت اطلاعات اولیه شخصی از قبیل : نام و نام خانوادگی ، کدملی ، آدرس محل سکونت و کدپستی
4- ثبت اطلاعات مربوط به خروج از کشور از قبیل : کشور مقصد ، تاریخ خروج از کشور ، تاریخ ورود به کشور، نوع سفر(تفریحی ، علمی و زیارتی)
5 – انتخاب یکی از دو گزینه : 1 ) دانشجویی 2 ) دارندگان برگ آماده به خدمت
6 – پرداخت اینترنتی مبلغ 3500 تومان هزینه خدمات اینترنتی لازم است رمز دوم کارت عابربانک خود را همراه داشته باشید .

* با انتخاب گزینه دانشجو هستم: درخواست خروج از کشور شما به صورت سیستمی به کارتابل دانشگاه رفته ، پس از بررسی وضعیت تحصیلی شما از سوی دانشگاه در صورت تایید معافیت تحصیلی ، به سامانه وظیفه عمومی منتقل می شود و در صورت عدم تایید معافیت تحصیلی ، پیغام ( رد درخواست شما توسط دانشگاه ) رویت می شود.

* پس از انتقال اطلاعات شما به سامانه وظیفه عمومی ، پنجره ای مبنی بر دریافت شماره حساب قوانین مشمول برای استرداد هزینه ودیعه شما باز می شود(تاکید می شود:حتما شماره حساب مشمول وارد شود)

* پس از ثبت شماره حساب گزینه واریز اینترنتی مبلغ ودیعه فعال می شود و شما می توانید به صورت اینترنتی مبلغ ودیعه خود را پرداخت نمایید.

* لازم به ذکر است،برای پرداخت مبلغ ودیعه نیاز به داشتن کارت قوانین نمی باشد و می توانید با تمامی کارت های عضو شبکه شتاب این امر را انجام دهید .

* پس از واریز مبلغ وثیقه ، پنجره ای مبنی برشماره سریال پرداخت و شماره درخواست ، کد ارجاع و…..باز می شود ضروری است که این اطلاعات را ذخیره نمایید ، پس از ذخیره اطلاعات وارد مرحله نهایی( 5 ) یعنی مرحله ارسال درخواست شما به وظیفه عمومی می شوید.

تذکر (1): در این مرحله در صورت رخ داد خطا در پرداخت مبلغ ودیعه و کسر مبلغ از حساب شما ، برای رفع خطا می بایست گزینه ثبت کد ارجاع را انتخاب و کد ارجاع را که قبلا ذخیره کرده اید وارد و تایید کنید تا خطا برطرف و درخواست شما وارد مرحله نهایی (5) می شود.

تذکر (2): در این صفحه گزینه ای با عنوان مالی وجود دارد که برای اطمینان از پرداخت مبلغ ودیعه ، می توانید با انتخاب این گزینه ده تراکنش آخر حساب خود را مشاهده کنید .

* پس از واریز مبلغ : اطلاعات شما به سامانه سازمان وظیفه عمومی منتقل می شود که این مرحله ( یک روز کاری ) به طول می انجامد.(اگر پنج شنبه انجام دهید اطلاعات شما روز شنبه به سازمان منتقل می گردد).

* پس از انتقال مدارک و بررسی اطلاعات شما ، مجوز خروج از کشور توسط اپراتور سازمان وظیفه عمومی صادر می شود و به سامانه کشوری گذرنامه منتقل می شود.

* لازم به ذکر است : این انتقال اطلاعات یک روز کاری به طول می انجامد .

* نکته مهم : با توجه به احتساب زمان انتقال اطلاعات به سامانه وظیفه عمومی و انجام سایر اقدامات مربوط ، لذا لازم است یک الی دو هفته قبل از خروج کشور درخواست خود را ثبت کنید.

وثیقه خروج از کشور

کد سخا چیست؟

زمانی که مشمول وظیفه درخواست خود را در دفاتر خدمات الکترونیک (پلیس۱۰+) ثبت می‌کند، برای هر فرد یک کد اختصاصی در سامانه در نظر گرفته می‌شود که به آن کد سخا می‌گویند. کد سخا شناسه‌ای پنج رقمی، منحصر به فرد و مختص به شما در سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا است. با استفاده از کد سخا و کد ملی می‌شود از طریق سایت اطلاع رسانی سازمان نظام وظیفه عمومی، به منظور ورود به سامانه‌های وظیفه عمومی جهت استعلام و مشاهده آخرین وضعیت خدمت و شرایط اعزام، وثیقه سربازی، امریه، تعویض کارت و … استفاده کرد. لازم به ذکر است که این کد هیچ ارتباطی به ارگان یا سازمان محل خدمت و کد آموزشی افراد ندارد.

چگونگی استرداد وثیقه خروج از کشور

نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت از سفر نیز بدین صورت است که در حال حاضر مشمول بایستی شخصا در سازمان وظیفه عمومی حاضر شود تا پس از رویت گذرنامه، میزان مبلغ ودیعه ی وی مسترد گردد. (این مدت غالبا یک هفته تا 10 روز طول می کشد).

نکته قابل توجه اینکه تنها بازگشت به موقع مشمول کافی نبوده و وی شخصا باید به سازمان نظام وظیفه عمومی مراجعه کند. بدیهی است که اگر چنین نشود، وثیقه مشمول ضبط خواهد.

نکات مهم :

 • صدور مجوز خروج از کشور مشمولین در هنگام سپری کردن خدمت سربازی، توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع بوده و آن ها می بایست درخواست خود را از طریق معاونت منابع انسانی یگان خدمتی خود پیگیری و انجام دهند.
 • اگر در زمان تعیین شده توسط نظام وظیفه، خودتان را به نظام وظیفه معرفی نکنید، شامل جریمه خواهید شد. به این ترتیب که مراجعه نکردن در موعد مقرر به سازمان نظام وظیفه باعث ممانعت از خروج مجدد شما از کشور به مدت 6 ماه تا یک سال می شود. جریمه‌ها برای افرادی که دیرتر از زمان مشخص شده به کشور باز می‌گردند سخت ‌تر می‌شود و علاوه بر پرداخت مبلغ وثیقه خود، افزایش خدمت یا احضار به مراجع قضایی (با توجه به مدت زمان غیبت) در انتظار خود خواهد بود.
 • مشمولینی که درخواست خروج از کشور دارند باید بدانند که فرد با این مجوز تنها یک بار می تواند از هر کدام از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور خارج شود.
 • از آن جایی که اطلاعات ورودی شما در مرزها ثبت شده است، باید توجه کنید که در هنگام بازگشت، مبلغ وثیقه بدون کسر کارمزد پس از ۴۸ ساعت بعد از ورود به کشور، به حساب شما واریز خواهد شد.

بازگشت مشمولان غایب به داخل کشور چگونه است؟

تمامی مشمولان غایب ایرانی که حداقل به مدت 3 سال در خارج از کشور اقامت داشته اند، می توانند در هر سال به مدت 2 بار و مجموعا 3 ماه به داخل کشور تردد کنند.

هم چنین شرایط داشتن تردد برای مشمولان به خارج از کشور به این صورت است که:

افراد باید سه سال به صورت پیوسته متصل به درخواست مجوز تردد در خارج از کشور اقامت داشته باشند.

اقامت در خارج از کشور در هر سال کمتر از ۹ ماه پیوسته یا ناپیوسته نباشد. به این معنی که 9 ماه اقامت در خارج و 3 ماه تردد به داخل کشور به عنوان یک سال اقامت تلقی خواهد شد.

چنانچه 3 سال اقامت مشمول در خارج از کشور در یک دوره چند ساله بوده است، باید پیوستگی بین سنوات اقامت با حداقل ۳ ماه اقامت در سال حفظ شده باشد. این 3 ماه جزوه اقامت سه ساله محاسبه نمی‌شود و صرفاً برای پیوستگی سنوات اقامت می باشد.

سوالات متداول در مورد وثیقه خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی

وثیقه خروج از کشور مشمولان سربازی چیست؟

آقایان بالای 18 سالی که مشمول خدمت نظام وظیفه عمومی (خدمت سربازی) هستند، برای خروج از کشور باید دارای کارت پایان خدمت باشند تا بتوانند به راحتی به مقاصد مدنظر خود سفر نمایند. در این بین اما مشمولانی که هنوز به خدمت نرفته اند و در عین حال قصد خروج از کشور و اپلای را دارند، باید وثیقه ای را به عنوان تعهد و جایگزینی برای کارت پایان خدمت در اختیار مراجع ذیصلاح بگذارند تا بتوانند مجوز خروج از کشور را دریافت نمایند.

میزان و ارزش وثیقه خروج از کشور چقدر است؟

میزان و ارزش هر وثیقه برحسب نوع سفر متفاوت است که عبارت اند از:
وثیقه سفرهای علمی: 150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی.
سپردن وثيقه سفر سیاحتی: مبلغ 30 میلیون تومان وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی.
وثيقه سفر زيارتي متعهدین خدمت: مبلغ 5 میلیون تومان وجه نقد.
وثیقه سفرهای ورزشی: مبلغ 30 میلیون تومان
 وثیقه سفرهاي مطالعاتي :  مبلغ 8 میلیون تومان و دوره های مشترک مبلغ 15 میلیون تومان
سفر جهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور) : 40 میلیون تومان وجه نقد .

استرداد وثیقه خروج از کشور چگونه است؟

نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت از سفر نیز بدین صورت است که در حال حاضر مشمول بایستی شخصا در سازمان وظیفه عمومی حاضر شود تا پس از رویت گذرنامه، میزان مبلغ ودیعه ی وی مسترد گردد. (این مدت غالبا یک هفته تا 10 روز طول می کشد).

بازگشت مشمولان غایب به داخل کشور چگونه است؟

تمامی مشمولان غایب ایرانی که حداقل به مدت 3 سال در خارج از کشور اقامت داشته اند، می توانند در هر سال به مدت 2 بار و مجموعا 3 ماه به داخل کشور تردد کنند.

جهت تحصیل در چه مقاطعی مجوز خروج از کشور توسط نظام وظیفه صادر خواهد شد؟

در صورتی که دبیرستان یا مقطع متوسطه خود را در ایران سپری کرده اید، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کاردانی در خارج از کشور نمی باشد و فقط مجوز خروج از کشور برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشته های پزشکی  صادر می گردد. در نتیجه مشمولین خدمت سربازی جهت ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی قادر به وثیقه گذاشتن برای خروج از کشور نمی باشند.

نوع خروج از کشورمیزان وثیقه براساس نوع خروج از کشور مشمولین خدمت
سپردن وثيقه سفر سیاحتیمبلغ 30 میلیون تومان وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی.
وثیقه سفرهای علمی150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی.
 وثیقه سفرهاي مطالعاتيمبلغ 8 میلیون تومان و دوره های مشترک مبلغ 15 میلیون توما
سفر جهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور) 40 میلیون تومان وجه نقد
وثيقه سفر زيارتي متعهدین خدمتمبلغ 5 میلیون تومان وجه نقد.
وثیقه سفرهای ورزشیمبلغ 30 میلیون تومان
4.4/5 - (60 امتیاز)

199 پرسش و پاسخ

 • سلام خیلی ممنون از راهنماییتون
  خواستم ببینم شرایط استفاده از ضمانت بانکی چطوریه برای سفر سیاحتی؟
  چون در سامانه سخا گزینه ای برای انتخاب اون وجود نداره. آیا از راه دیگر باید اقدام کرد؟
  خیلی ممنون

 • سلام. برای پزشکان عمومی تازه فارغ التحصیل مشمول پیش از گذراندن طرح ۲ ساله اجباری در قالب سربازی امکانش هست برای طرح و سربازی وثیقه گذاشت و از کشور خارج شد؟ اگر آره چه مدت مهلت میدن قبل از ضبط وثیقه؟ حتماً پذیرش از خارج گشور نیاز هست یا خیر؟

  • سلام توصیه میکنم از وقت مشاوره با کارشناسان ازادسازی مدارک و نظام وظیفه مون استفاده بفرمایید تا به صورت تخصصی راهنمایی تون کنند

 • سلام الان با آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ یعنی معافیت تحصیلی تعلق نمیگیره ؟

 • سلام
  میشه سند به عنوان وثیقه گذاشت و بعدا پول نقد جایگزین سند کرد؟

 • سلام و عرض ادب و احترام
  بنده در حال حاضر محصل ترم سه دوره کارشناسی هستم، خواستم بپرسم اگه بخوام از طریق دعوت نامه شغلی برای کار به لهستان مهاجرت کنم میتونم با وثیقه گذاشتن از کشور خارج بشم؟
  اگه این امر شدنیه نرخ وثیقه برای شش ماه یا یکسال چقدره

 • سلام من 29 سالمه دانشجو هم نیستم . و هیچوقتم دفترچه پست نکردم. آیا غیبت خوردم این سالها رو؟

 • سلام من میخوام با وثیقه سفر سیاحتی به ترکیه برم اونجا ملک بخرم و اقامت ۵ ساله دریافت کنم. در این صورت اگه پس از اتمام زمان وثیقه سیاحت به ایران برگردم، چه بلایی سرم میاد؟
  دانشجو هستم.

  • سلام هیچی
   وثیقه ضبط میشه
   ممنوع خروج خواهید شد
   غیبت براتون رد میشه

 • وقت بخیر
  برای تحصیل تو مقطع لیسانس در آلمان میخوام اقدام کنم
  در جریان موارد تحصیل تو آلمان هستم باید 40 ترم تو ایران بگذرونم بعدش اقدام کنم
  سوالم این هست که برای تحصیل تو مقطع لیسانس میشه وثیقه گذاشت ؟
  من شنیده بودم فقط فوق لیسانس امکان داره

 • سلام. پسرم دانشجوی مقطع کارشناسی هست. اگر با وثیقه سیاحتی و ویزای توریستی بره کانادا و بابت اخذ مجوز کاری OWP مجبور بشه سه یا چهار ماه اونجا بمونه بعد برگرده ایران، وثیقه ش ضبط میشه؟ و آیا دو یا سه سال بعدش که مدرک کارشناسی ش را کرفت در اون فرصت یکساله نمیتونه با مجوز کاری که داره وثیقه بگذاره بره مجدد بره کانادا؟ اصلا راهی داره که با رفتنش سرباز فراری محسوب نشه و بتونه در مدت ویزای کاری که داره به ایران تردد کنه؟ ممنون میشم راهنمائی بفرمائید

 • سلام وقت بخیر، من دانشجو هستم و برای دریافت پاسپورت میخوام مجوز خروج بزنم و وثیقه رو پرداخت بکنم، ولی نمیخوام از کشور خارج بشوم و صرفا فقط پاسپورتو میخوام. ایا میتونم این کارو بکنم؟ و چطور میتونم وثیقه رو پس بگیرم از نظام وظیفه بعد از اینکه پاسپورت برسه به دستم، ممنونم.

 • سلام وقتتون بخیر.شوهر من ۳۳ سالش هست و خدمت نرفته. میخواستم ببینم نمیتونه از وثیقه برای خروج از کشور جهت سفر تفریحی استفاده کنه؟؟

 • سلام من سربازی نرفتم در حال حاضر دانشجو هم نیستم میتونم با وثیقه از کشور خارج شم؟
  لاتاری بردم

 • سلام و عرض ادب، وقت بخیر…
  من درحال گرفتن دیپلم هستم.
  بعدش برای آیلتس می‌خونم و برای ویزای تحصیلی رشته روانشناسی که کارشناسی ندارد فقط لیسانس، ارشد و دکتری هست قراره که برای مقطع لیسانس، به یکی از دانشگاه های استرالیا اپلای کنم. می‌خواستم بدونم که می‌توانم معافیت تحصیلی بگیرم؟ یا هرنوع دیگه‌ای از معافیت.
  چون فرزند آخر خانواده هستم.

  • شما میخواهید آیلتس بخوانید بعد فرق لیسانس با کارشناسی رو نمیدونید!؟
   در عجبم!

 • سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی (ترم آخر) هستم و برای پاییز امسال مقطع ارشد پذیرش دارم. تاریخ مصاحبه سفارت آمریکا واسه سه هفته آینده دارم (یعنی قبل از فارغ التحصیلی). میخواستم ببینم چه نوع معافیتی باید به سفارت ارائه بدم؟ میتونم قبل از فارغ التحصیلی برای معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنم یا همون ترجمه وثیقه سفر سیاحتی رو ببرم کافیه؟
  ممنونم از راهنماییتون

 • سلام ببخشید من معافیت دانشجویی دارم
  در عرض یک سال می‌توان بیشتر از ۱ بار وثیقه گذاشت
  برای خروج کشور
  ممنون میشم اطلاع بدین

 • سلام وقت بخیر
  قصد دارم که برای مقطع کارشناسی ارشد به آلمان مهاجرت کنم.
  سینمایی که برای من پیش اومده اینه که اگر وثیقه گذاشته و رفتم و بعد از تمام شدن تحصیلم اقامت بمیرم و چند سالی هم در کشور آلمان بمونم و کار کنم بعد اگر قصد داشتم به ایران بیام ( حالا چه برای تعطیلات که مدت کمی اینجا باشم یا اینکه کلا دیگه برگردم ایران ) آیا بخاطر سربازی مشکلی برای من پیش میاد ؟ و اینکه اگه آره چه مشکلی ؟

 • سلام یه سوال داشتم الان فردی که در حین خدمت سربازی هست چه روش هایی برای خروج از کشور داره؟
  برخی از دوستان گفتن باید ایست خدمت بزنی و دوباره دانشجو شی تا بتونی بری
  الان دو تا سوال دارم یک اینکه مقطعش یا رشتش مهم نیست؟ من با لیسانسه معماری رفتم خدمت الان بخوام دانشجو شم مهمه که حتما از مقطع قبلیم بالا تر باشه یا مرتبط با رشتم باشه یا که می تونم اصلا لیسانس یه رشته غیر مرتبط یا فوق لیسانس یه رشته غیر مرتبط رو بگیرم؟
  و سوال دوم اینکه جز این روش دانشجو شدن روش دیگه ای برای خروج در حین خدمت هست؟ مقصدمم کشور زیارتی نیست که تحت مراسم و مناسبات برم

  • سلام باید ایست خدمت بزنید
   مقطع بالاتر باید باشه
   بهتره وقت مشاوره سربازی رزرو بفرمایید تا کارشناسان ما دقیق تر با توجه به رشایط تون راهنمایی تون کنند. می تونید از طریق لینک زیر وقت مشاوره رزرو بفرمایید

   https://boursieplus.ir/tell-advise/#millitary

   • سلام، من ایست خدمت زدم و الان دانشجو هستم میخواستم بدونم آیا میتونم از کشور خارج بشم مثل بقیه دانشجو ها یا چونکه ایست خدمتی هستم نمیشه؟

 • سلام من در دوره های Coursera شرکت کردم و الان پاسپورت میخوان
  من هم مشمول هستم و پاسپورت ندارم
  با چه نوع وثیقه ای میتونم پاسپورت بگیرم ؟

 • سلام خسته نباشید و ممنون از مقاله مفیدتون.
  اگر ویزای تحصیلی داشته باشیم و بعد بخواییم با وثیقه سیاحتی از کشور خارج بشیم، مشکلی ایجاد نمیشه برامون تو فرودگاه؟ گیر نمیدن؟
  ممنون

 • سلام درصورت گذاشتن وثیقه خارج شدن از کشور و برنگشتن آیا امکان تمدید پاسپورت وجود دارد در خارج از کشور؟

   • سلام پسر من از دانشگاه مورد تایید ترکیه برای پزشکی پذیرش گرفته و 18سالش هست آیا میتونه معافیت دانشجویی بگیره؟ وثیقه برای خروج از کشور40میلیون هست؟ چطور اقدام کنیم؟

    • سلام بلع می تونن
     برای اقدام کردن توصیه میکنم وقت مشاوره نظام وظیفه با کارشناسان ما از طریق سایت رزرو بفرمایید

 • سلام
  دانشجو هستم و میخوام سیاحتی از کشور خارج بشم و زمینی به گرجستان برم ، برای سفر زمینی هم باید از کشور واسطه مثل ترکیه عبور کرد ، من دقت که کردم تنها نکته وثیقه گذاری این هست که مجاز به یک بار خروج هستیم ولی چیزی از دو کشور نگفته ، از اونجایی که یکبار سیاحتی ارمنستان رفتم و برای پس گرفتن وثیقه علیرغم انتظار ، مجبور شدم حضورا به نظام وظیفه برم و پاسپورت ارائه بدم ، آیا مسئول نظام وظیفه می‌تونه این موضوع مهر دو کشور در پاسپورت رو بهونه کنه ؟

   • ممنون از پاسخگویی شما ؛ بنابراین اهمیتی هم نداره که کشور مقصد رو در زمان ثبت مقصد سامانه سخا چی وارد کنم درسته ؟ تصور ذهنی خودم این هست که کشور مقصد رو باید کشور واسطه بزنم چون لب مرز اون کشور قراره خروج از کشور داشته باشم . ممنون میشم رفع ابهام بفرمایید .

    • سلام وقتتون بخیر
     من مقطع کارشناسی رو ۱۲ ترمه تمام کردم.میخواستم بدونم الان یکسال فرجه تحصیلی برام هست؟؟و اینکه تو این یکسال بعد از فارغ التحصیلی میتونم خروج از کشور بگیرم؟؟

   • سلام من یک ماه و نیم مونده که مشمول بشم پاسپورتم دارم دوسال وقت داره دیپلمم هنوز نیومده و تا شیش ماه دیگه هم معافیت تحصیلی دارم .میتونم بدون وثیقه از کشور خارج بشم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   برای دوره های کارآموزی هم امکان خروج از کشور برای مشمولین وجود داره؟

 • سلام وقتتون بخیر ، 2 سوال دارم :
  1- آیا با وثیقه زیارتی میشه سفرسیاحتی هم رفت یا باید وثیقه سیاحتی گذاشت ؟
  2- کلا در زمان معافیت دانشجویی چندبار میشه از ایران خارج شد و برگشت ؟

 • سلام وقت بخیر
  میخواسم برا کانادا بلیط بگیرم
  برای استانبول هستش ترانزیت دو ساعته بعد به سمت کانادا
  باید مجوز خروج از کشور برای استانبول بگیرم یا کانادا

 • سلام.من متوسطه اول ودوم رو در ایران تحصیل کردم.
  اگر در صورتی که بعد از کنکور موفق به دریافت بورسیه بشم باز هم خدمت سربازی مانع تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی میشه؟

  • سلام بله متاسفانه نظام وظیفه برای مقطع کارشناسی مجوز خروج از کشور نمیده

 • سلام
  من دانشجو لیسانس ورودی مهر 95 بودم و تا تاریخ 31/06/1401 واحدامو تموم کردم (دو ترم سنوات ارفاقی برام رد شد)
  حالا توی این یکسال فرجه مهلت معرفی که برام باقیمونده میتونم از کشور خارج شم؟

   • من دانشجو لیسانس ورودی مهر 99 بودم ولی دانشگاه به دلیل مشروطی اخراجم کرد و الان داخل فرجه ی 1 ساله هستم میخواستم بدونم می تونم به عنوان توریستی از کشور خارج بشم یا نه؟

 • سلام من در ایران یه بار انصراف دادم و مجدد در رشته دامپزشکی مشغول شدم و همزمان به عنوان سیاحتی و سپردن وثیقه از کشور خارج و در کشور دیگر به عنوان دانشجو پذیرفته شدم و سه سال از این موضوع میگذره و خونوادم برام انصراف دامپزشکی تازه زدن ، لازمه بگم چون مدت کرونا اومدم ایران با مجوز خودشون مشمول قانون سه سال مشمولین نمیشم، حالا باید برگردم برای تمدید ویزا دانشجوییم ، آیا امکان خروج دارم؟

  • سلام خیر
   چون مجوز شما سیاحتی بوده و نهایتا یک ماه اجازه خروج داشتید

   • سلام عذر میخوام یک سوالی داشتم
    من مجوز خروج از کشورم صادر شده. آیا لازمه از اداره گذرنامه نامه ای بگیرم که در فرودگاه نشان بدم یا نیاز نیست؟

  • سلام من الان دانشجوی کارشناسی در ایران هستم (ترم سوم) و پذیرش دانشگاه از خرج از کشور گرفتم (در رشته پزشکی)ولی دانشگاه مورد نظر جزو لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت نیست ،حالا برای خروج از کشور باید بعنوان سفر سیاحتی درخواست بدم و وثیقه ۳۰میلیونی بذارم که بعداً هم ضبط میشه یا میتونم درخواست خروج برای تحصیل بدم و وثیقه ای که میدم به نفع دولت ضبط نشه و محفوظ بمونه؟

    • مدت زمان خروج از کشور با معافیت تحصیلی برای مشمولین که بیست روز هست و قطعا نمیشه برگشت چون مدت تحصیل شش ساله
     منظورم این بود که با توجه به اینکه دانشگاه پذیرش شده ام جزو لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست میتونم از معافیت تحصیلیه مربوط به دانشگاه خارج از کشوری که میرم یعنی مثلا اون هشت سالی که برای مقطع دکترا قید شده استفاده کنم یا خیر؟

     • سلام من دانشجو دکتری درایران بودم وهفته اول شهریور از طریق زیارتی به عراق اومدم واز اونجا به ایتالیا اومدم برای ازمونی والان حدود سه ماه از خروجم میگذره ودرکشور مقصدم …میخواستم بدونم میتونم برگردم به کشور ؟هنوز درایران دانشجو هستم ومعافیت دارم

     • سلام محدودیت زمانی تون برای بازگشت اگر گذشته باشد، ممکن است براتون مشکلی ایجاد شود.

    • سلام و عرض ادب پسرم جهت ثبت نام در دانشگاه پزشکی باکو که مورد تایید وزارت علوم ایران نیست ۳۰ میلیون وثیقه توریستی گذاشته و از کشور خارج شد که بعد از ثبت نام برگرده و وسایل و مابقی کارها را انجام بدهد دوباره برگردد باکو اما بعد از ثبت نام گفتند کلاسها شروع شده و باید شرکت کنید الان چگونه باید وثیقه توریستی را به دانشجویی تغییر بدم که برای برگشت مشکل نداشته باشد. پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزاری میکنم

     • سلام برای مقطع کارشناسی و پزشکی عمومی متاسفانه وثیقه تحصیلی مورد قبول واقع نمی شود

    • سلام من دانشجو در دانشگاه پیام نور بودم و بعد دو ترم برام نامه زدن عدم مراجعه فعال و اخراج شدم وبی الان از دانشگاه تایید ترکیه برام پذیرش دندان پزشکی اومده ایا امکلن داره که من دوماه اموزشی برم چون الان وقت اعزاممه برم دوماه اموزشی و بعدش ایست خدمت بزنم؟

 • من ویزای تحصیلی کانادا دارم و می‌خوام درخواست خروج از کشور بدم .
  از اونجایی که پرواز مستقیم از ایران به کانادا وجود نداره من باید از آلمان به صورت ترانزیت برم کانادا .
  آیا در سایت نظام وظیفه مقصد اول که آلمان هست رو بزنم ؟
  ممکن است در فرودگاه بخاطر اینکه ویزای آلمان ندارم به من گیر بدن؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من با وثیقه از ایران خارج شدم و برای ادامه تحصیل به قبرس اومدم. قصد دارم که معافیت تحصیلیم رو تمدید بکنم و برای مقطع بعدی به آمریکا برم و مقطع بعدیم رو توی آمریکا بخونم.
  بعد از اینکه درسم توی آمریکا تموم شد اگر نخوام برگردم به ایران و آمریکا موندگار بشم ، تاریخ انقضای پاسپورتم که تموم بشه اگر برم دفتر حافظ منافع ایران توی واشنگتن پاسپورتمو تمدید میکنن یا به خاطر اینکه دیگه برنگشتم ایران و معافیتم تموم شده پاسپورتم تمدید نمیشه؟

 • توی فرجه یک ساله میشه با وسیقه توریستی به کشوری که ویزا نیاز داره برای رفتن اقدام به خروج کرد؟ یا فقط به کشور هایی که ویزا نمیخواد میشه مسافرت توریستی رفت؟

  • سلام مشکلی نداره ویزا ربطی به ایران نداره و ربطی به سربازی شما نیز ندارد شما وثیقه که بذارید از نظر دولت ایران می توانید هر کشوری که دوست دارید اقدام کنید چه با ویزا چه بدون ویزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.