وثیقه خروج از کشور مشمولان سربازی و شرایط خروج از کشور آنان

وثیقه خروج از کشور

وثیقه خروج از کشور


وثیقه خروج از کشور ، شرایط خروج از کشور مشمولان سربازی ، مراحل خروج از کشور دانشجویانِ مشمول و چگونگی پس گرفتن وثیقه خروج از کشور

آقایان بالای 18 سالی که مشمول خدمت نظام وظیفه عمومی (خدمت سربازی) هستند، برای خروج از کشور باید دارای کارت پایان خدمت باشند تا بتوانند به راحتی به مقاصد مدنظر خود سفر نمایند. در این بین اما مشمولانی که هنوز به خدمت نرفته اند و در عین حال قصد خروج از کشور و اپلای را دارند، باید وثیقه ای را به عنوان تعهد و جایگزینی برای کارت پایان خدمت در اختیار مراجع ذیصلاح بگذارند تا بتوانند مجوز خروج از کشور را دریافت نمایند.

سوالات متعددی که پیرامون مسائل مرتبط با همین موضوع مطرح شده است، ما را بر آن داشت تا مطلبی جامع تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

شرایط خروج از کشور برای مشمولان خدمت سربازی

اولین نکته ای که در مورد این مسئله می شود، مربوط به شرایط و اما و اگر های خروج از کشور مشمولین است. در همین رابطه، شرایط خروج از کشور، بسته به نوع و هدفی که برای هر سفر معین می شود (علمی، زیارتی، سیاحتی و …) متفاوت بوده و به طور تفصیل، به شرح ذیل است:

 • خروج از کشور به منظور سفرهای علمی (به منظور شرکت در کارگاههای آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی، کنفرانس‌ها و یا همایش علمی بین المللی برای ارائه مقالات):

1. مشمول فاقد غیبت و دارای معافیت تحصیلی باشد.
2. مدت زمان خروج از کشور برای مقالات و کنفرانس های علمی برای تمامی مقاطع تحصیلی حداکثر 30 روز می باشد.
3. مدت زمان خروج از کشور برای شرکت در کارگاهها و دوره های آموزشی ، برای تمامی مقاطع تحصیلی حداکثر 45 روز می باشد.

 • خروج از کشور به منظور سفرهای زیارتی (به منظور زیارت عتبات عالیات در کشور عراق و یا انجام مناسک حج عمره و تمتع):

1. فاقد غیبت باشند.
2. دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند.
3. در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
4. مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است (فارغ التحصیل، انصراف، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج) باشند.
5. برای مراجعت به موقع به کشور، وثیقه مورد نیاز را بسپارند.
6. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.
7. مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیل به پایان نرسیده باشد و دارای برگه اعزام بدون غیبت باشند.

8. فارغ التحصیلان مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی که مهلت معرفی آنان به اتمام نرسیده و یا دارای برگ اعزام به خدمت بدون غیبت باشند می توانند این مجوزرا با ارائه مدارک لازم درخواست نمایند. تاریخ مراجعت اینگونه افراد از خارج از کشور می بایست حداقل تا 45 روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.
9. درخواست مجوز خروج از کشور دانشجویان باید دارای محدوده زمانی ، مشخصات شناسنامه ای،کد ملی ، سال ورود به دانشگاه ، مقطع تحصیلی ، نام کشور و علت مسافرت باشد .

10. مجوز خروج برای سفرهای زیارتی دانشجویان و طلاب علوم دینی به کشورهای عراق و عربستان با درخواست دانشگاه یا مدیریت حوزه علمیه استان محل تحصیل وتعیین محدوده زمانی خروج از کشور و حداکثر به مدت 30 روز صادر می گردد. (مدت مذکور برای حج تمتع به مدت 50 روز می باشد).
11. مدت مجوز خروج از کشور برای روحانیون ، کاروانهای زیارتی حداکثر 60 روز و اساتید و مبلغین با اعلام مرکز مدیریت مربوط حداکثر به مدت 180 روز می باشد

 • خروج از کشور به منظور سفرهای مطالعاتی (سفرهایی است که دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد، در حین تحصیل به منظور پیشرفت تحصیلی و برای تحقیق، آزمایش یا استفاده از تجربیات سایر کشورها انجام می دهند):

1. مشمول دارای معافیت تحصیلی باشد.
2. حداکثر مدت زمان اینگونه سفرها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد 6 ماه و دکتری یک سال می باشد. ضمنا در این مدت ورود و خروج مشمول به داخل کشور برای موارد ضروری با ارائه درخواست و موافقت وظیفه عمومی بلامانع است.
3. مهلت دوره نامبردگان غیر قابل تمدید می باشد.

4. برای کلیه دانشجویان در هر مقطع فقط یکبار مجوز خروج فرصت مطالعاتی صادر می گردد.
5. سفرهای مطالعاتی و دوره های مشترک با درخواست دانشگاه مربوط و تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ویا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

 •   خروج از کشور به منظور سفرهای سیاحتی:

1. مشمول فاقد غیبت و دارای معافیت تحصیلی باشد.
2. حداکثر مدت زمان اینگونه سفرها 20 روز است.

3. مجوز خروج از کشور برای سفرهای سیاحتی، دانشجویان، با درخواست دانشگاه محل تحصیل و تعیین محدوده زمانی خروج از کشور و حداکثر به مدت 30 روز صادر می گردد.

 •   خروج از کشور به منظور سفرهای ورزشی (سفرهایی که ورزشکاران مشمول با تایید وزارت ورزش و جوانان انجم می دهند):

1. مشمول فاقد غیبت باشد.
2. عدم اشتغال به دوره خدمت ضرورت.
3. دارا بودن معافیت تحصیلی معتبر برای دانشجویان و دانش آموزان.
4. قرار داشتن در مهلت های قانونی پس از فراغت، انصراف، اخراج یا ترک تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان.
5. سرباز قهرمان با ارائه معرفی از ستاد کل نیروهای مسلح.
6. دارندگان برگ آماده به خدمت بدون غیبت در مدت اعتبار آن.

 •   خروج از کشور به منظور پیگیری درمان و مداوای بیماری:

1. تایید شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا.
2. مدت خروج از کشور اینگونه مشمولان بستگی به میزان طول درمان آنان دارد و قابل تمدید نیز می یاشد.

 • خروج از کشور متعهدین خدمت به سازمانها
بیشتر بخوانید:
بورسیه های پزشکی و پیراپزشکی | معرفی شرایط تحصیل در رشته های پزشکی خارج از کشور

تعریف: متعهدین خدمت به سازمانهای دولتی مانند شرکت ملی نفتکش، کشتیرانی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان هواپیمایی، وزارت آموزش و پرورش و قوه قضائیه می باشند.

شرایط احراز خروج از کشور متعهدین خدمت به سازمانها:

 1. وثیقه سفر زیارتی متعهدین خدمت ، مبلغ 30 میلیون ریال وجه نقد و سفرهای سیاحتی ( غیرزیارتی ) 150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی .
 2. صدور مجوز خروج متعهدین خدمت برای ماموریت های سازمانی با درخواست و ضمانت سازمان بکارگیرنده بلامانع خواهد بود و برای سایر سفرها ، مانند زیارتی یا غیر زیارتی بنا به تقاضای شخصی ، ضمن ارائه اشتغال به تعهد وموافقت با خروج ازکشورتوسط سازمان مربوطه و همچنین سپردن وثیقه از سوی مشمول متعهد خدمت ، اقدام می گردد .
 3. صدور مجوز خروج از کشور برای متعهدین خدمت آموزش و پرورش و قوه قضائیه هم توسط وظیفه عمومی مرکز تهران بزرگ و هم معاونت وظیفه عمومی سایر استان ها انجام می شود .
 4. متعهدین خدمت که مدت تعهد آنان به پایان رسیده لیکن کارت پایان خدمت دریافت ننموده اند ، در صورت ارائه گواهی پایان تعهد از یگان بکارگیرنده ، مجوز خروج متناوب حداکثر 90 روزه بدون وثیقه صادر می گردد 

 

وثیقه خروج از کشور

میزان و ارزش وثیقه خروج از کشور چقدر است؟

وثیقه خروج از کشور در اصل به معنای جایگزین کارت پایان خدمت افراد است و افرادی که مشمول خدمت سربازی می باشند، باید برای خروج از کشور و دریافت مجوز وثیقه ای نزد دولت به امانت بگذارند که نوعی تعهد برای بازگشتِ دوباره به کشور محسوب می شود.

میزان و ارزش هر وثیقه برحسب نوع سفر متفاوت است که عبارت اند از:

 • وثیقه سفرهای علمی: 80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی.
 • سپردن وثیقه سفر سیاحتی: مبلغ 150 میلیون ریال وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی.
 • وثیقه سفر زیارتی متعهدین خدمت: مبلغ 30 میلیون ریال وجه نقد.
 • وثیقه سفرهای ورزشی: مبلغ 150 میلیون ریال 
 •  وثیقه سفرهای مطالعاتی :  مبلغ 80 میلیون ریال و دوره های مشترک مبلغ 150 میلیون ریال
 • سفرجهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور): 200 میلیون ریال وجه نقد .

چگونگی دریافت مجوز خروج از کشور

در این رابطه، به این ترتیب عمل می شود:

1- اخذ کد سخا: از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10)
2-ورود به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به نشانی www.evazifeh.epolice.ir یا (www.services.epolice.ir)
3- ثبت اطلاعات اولیه شخصی از قبیل : نام و نام خانوادگی ، کدملی ، آدرس محل سکونت و کدپستی
4- ثبت اطلاعات مربوط به خرو ج از کشور از قبیل : کشور مقصد ، تاریخ خروج از کشور ، تاریخ ورود به کشور، نوع سفر(تفریحی ، علمی و زیارتی)
5 – انتخاب یکی از دو گزینه : 1 ) دانشجویی 2 ) دارندگان برگ آماده به خدمت
6 – پرداخت اینترنتی مبلغ 3500 تومان هزینه خدمات اینترنتی لازم است رمز دوم کارت عابربانک خود را همراه داشته باشید .

* با انتخاب گزینه دانشجو هستم:درخواست خروج از کشور شما به صورت سیستمی به کارتابل دانشگاه رفته ، پس از بررسی وضعیت تحصیلی شما از سوی دانشگاه در صورت تایید معافیت تحصیلی ، به سامانه وظیفه عمومی منتقل می شود و در صورت عدم تایید معافیت تحصیلی ، پیغام ( رد درخواست شما توسط دانشگاه ) رویت می شود.

* پس از انتقال اطلاعات شما به سامانه وظیفه عمومی ، پنجره ای مبنی بر دریافت شماره حساب قوانین مشمول برای استرداد هزینه ودیعه شما باز می شود(تاکید می شود:حتما شماره حساب مشمول وارد شود)

* پس از ثبت شماره حساب گزینه واریز اینترنتی مبلغ ودیعه فعال می شود و شما می توانید به صورت اینترنتی مبلغ ودیعه خود را پرداخت نمایید.

* لازم به ذکر است،برای پرداخت مبلغ ودیعه نیاز به داشتن کارت قوانین نمی باشد و می توانید با تمامی کارت های عضو شبکه شتاب این امر را انجام دهید .

* پس از واریز مبلغ ودیعه ، پنجره ای مبنی برشماره سریال پرداخت و شماره درخواست ، کد ارجاع و…..باز می شود ضروری است که این اطلاعات را ذخیره نمایید ، پس از ذخیره اطلاعات وارد مرحله نهایی( 5 ) یعنی مرحله ارسال درخواست شما به وظیفه عمومی می شوید.

تذکر (1): در این مرحله در صورت رخ داد خطا در پرداخت مبلغ ودیعه و کسر مبلغ از حساب شما ، برای رفع خطا می بایست گزینه ثبت کد ارجاع را انتخاب و کد ارجاع را که قبلا ذخیره کرده اید وارد و تایید کنید تا خطا برطرف و درخواست شما وارد مرحله نهایی (5) می شود.

تذکر (2): در این صفحه گزینه ای با عنوان مالی وجود دارد که برای اطمینان از پرداخت مبلغ ودیعه ، می توانید با انتخاب این گزینه ده تراکنش آخر حساب خود را مشاهده کنید .

* پس از واریز مبلغ : اطلاعات شما به سامانه سازمان وظیفه عمومی منتقل می شود که این مرحله ( یک روز کاری ) به طول می انجامد.(اگر پنج شنبه انجام دهید اطلاعات شما روز شنبه به سازمان منتقل می گردد).

* پس از انتقال مدارک و بررسی اطلاعات شما ، مجوز خروج از کشور توسط اپراتور سازمان وظیفه عمومی صادر می شود و به سامانه کشوری گذرنامه منتقل می شود.

* لازم به ذکر است : این انتقال اطلاعات یک روز کاری به طول می انجامد .

* نکته مهم : با توجه به احتساب زمان انتقال اطلاعات به سامانه وظیفه عمومی و انجام سایر اقدامات مربوط ، لذا لازم است یک الی دو هفته قبل از خروج کشور درخواست خود را ثبت کنید.

وثیقه خروج از کشور

چگونگی استرداد وثیقه خروج از کشور :

نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت از سفر نیز بدین صورت است که در حال حاضر مشمول بایستی شخصا در سازمان وظیفه عمومی حاضر شود تا پس از رویت گذرنامه، میزان مبلغ ودیعه ی وی مسترد گردد. (این مدت غالبا یک هفته تا 10 روز طول می کشد).

نکته قابل توجه اینکه تنها بازگشت به موقع مشمول کافی نبوده و وی شخصا باید به سازمان نظام وظیفه عمومی مراجعه کند. بدیهی است که اگر چنین نشود، وثیقه مشمول ضبط خواهد.

استرداد وثیقه خروج از کشوردریافت مجوز خروج از کشورمیزان وثیقه خروجوثیقه سربازی خروج از کشور

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

26 دیدگاه

 • اگه بخوایم برای دوره تحصیلی مثلا دکترا بریم و در یکی از دانشگاههای خارج از کشور پذیرش گرفته باشیم ، چطور خواهد بود ؟

 • با سلام و درود خدمت شما
  من دانشگام تموم شده سال دیگه ارشد ثبت نام کردم. سربازی هم نرفتم میتونم برای پذیرش دانشگاه های خارج اقدام کنم؟
  سوال دیگه اینکه میتونم دوباره کارشناسی بخونم؟یا حتما باید ارشد بخونم؟

  • سلام
   بله می توانید اقدام کنید برای گرفتن پذیرش و البته هیچ الزامی هم به گذراندن دوره ارشد نیست و می توانید کارشناسی دیگری بخوانید.

 • سلام وقت شما بخیر …
  اگه کسی بخواد مقطع ارشد در خارج از کشور ( آلمان ) تحصیل کنه ، چه مبلغی باید وثیقه بذاره ؟؟؟
  و اینکه در این خصوص مشکلی ایجاد نمیشه ؟؟؟
  ممنون

 • سلام
  من یک بار در از مقطع دکتری فنی مهندسی انضراف دادم و از خارج از کشور پذیرش گرفتم، اما الان به خاطر شرایط کرونا شاید نتونم در تایم مقرر از کشور خارج شم و انصراف دومم محسوب بشه. سوال من این هست که اگه انصراف بار دوم بدم باز هم برای معرفی خود و گرفتن برگه سبز یکسال از مدت انصراف مهلت دارم یا خیر؟

  • سلام
   تا اونجایی که ما طلاع داریم انصراف در طول تحصیل و مهلت یک ساله برای سربازی، تنها یک بار برای فرد میسر هست.
   با این حال از مراجع ذیربط برای اطمینان بیشتر سوال بفرمایید.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون.
  من ترم آخر دانشگاه بودم و سربازی نرفتم هنوز ، وثیقه گذاشتم و از کشور خارج شدم و ویزای گرین کارتی هستم. الان 9 ماه از تاریخ خروج من گذشته. من برای برگشت و دیدن خانواده چه مراحلی رو باید طی کنم ؟
  چون شنیده بودم اگه 3 سال بگذره میشه یه کارایی کرد که بیام 3 ماه بمونم و برگردم بدون اینکه مشکلی برام پیش بیاد .

  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • سلام
   در این رابطه بهترین کار این هستش که از خود نظام وظیفه پرس و جو بفرمایید

 • اگر بعد از ضبت وثیقه به کشور باز گزدیم میتوانیم کارت پآیان خدمت بگیریم یا هنوز باید بریم سربازی

 • سلام. من دانش آموز پشت کنکوری هستم. میخوام بعد کنکور اقدام برای تحصیل در خارج کنم ولی چون مشمول هستم باید چن سالی برنگردم ایران. راهی وجود داره که من بتونم فقط یک بار به کشور وارد شم و ۱ هفته بمونم؟
  در ضمن میتونم قبل از ضبط وثیقه وارد کشور شم سپس وثیقه رو تمدید کنم و برگردم خارج؟

  • سلام بله دانشجویانی که مشمول هستند و خارج زندگی میکنن می تونن هرسال به مدت سه ماه اجازه ورود به کشور بگیرند

  • سلام
   ۱۸ سال دارم و میخوام جهت تحصیل در دانشگاه به ترکیه برم
   مشکلی نداره؟ میتونم از کشور خارج شم ؟

 • سلام. اگر خانمى به دلیل ممنوع الخروج شدن توسط شوهر به صورت غیر قانونى از کشور خارج شده باشد و پس از فوت شوهر به ایران بازگردد، آیا مجازات زندان و بازداشت در فرودگاه را دارد؟

 • سلام ببخشین برا مشمولینی که غایب نیستن و می خوان تو یکی از کشور های همسایه آزمون ورودی دانشگاه رو بدن چه شرایطی وجود داره

  سوال دوم اینکه تو شرایط وثیقه دانشجویی نوشته بودین باید معافیت تحصیلی داشته باشیم منظور معاقیت تحصیلی از دانشگاه های کشور خارجی هستش ؟

  • سلام برای سوال اول از طریق توریستی می تونید اقدام کنید.
   معافیت تحصیلی که دانشگاه نمیده بلکه باید پذیرش دانشگاهی رو داشته باشید و معافیت رو درخواست بدید از پلیس به علاوه ده

 • سلام اگر خروج از کشور زیارتی بزنیم و بلیت دو پروازه به عراق بگیریم که در فرودگاه ترکیه توقف داره ممکنه ؟ یا در فرودگاه ایران موقع خروج ویزای عراق هم باید نشون بدیم ؟

 • سلام اگرکسی وثیقه بذار رفتن به خارج از کشور ولی تایمی که نظام وظیفه تعیین کرده برنگرده فقط وثیقه رو ازدست میده مشکلی براش پیش نمیاد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.