بورسیه مجارستان

بورسیه فول فاند دولت مجارستان Stipendium Hungaricum scholarship در سال 2024

دولت مجارستان بورسیه تحصیلی فول فاندی برای دانشجویان سراسر دنیا از جمله ایران همه ساله ارایه می کند. برای سال تحصیلی 2024-2025 نیز این بورسیه اطلاعیه خود را صادر کرده است.

شما می توانید در کشوری زندگی کنید و تحصیل کنید که غرق در تاریخ است، با اقتصاد پر رونق و زندگی فرهنگی پر جنب و جوش، جایی که نوآوری با سنت ملاقات می کند. اخذ مدرک در دانشگاه مجارستان به شما فرصتی استثنایی برای کسب دانش بسیار رقابتی و تجربه بین المللی منحصر به فرد در قلب اروپا می دهد. شما می توانید از بین تعداد روزافزونی از برنامه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، انتخاب کنید، که تمام رشته های آموزش عالی در همه مقاطع تحصیلی ارائه شده توسط مشهورترین دانشگاه های مجارستان را پوشش می دهد.

با اخذ بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum می توانید بر پیشرفت تحصیلی خود تمرکز کنید، زیرا تمام هزینه های تحصیل شما پوشش داده می شود و هزینه های اقامت شما نیز پشتیبانی می شود. پیوستن به جامعه بین المللی پر جنب و جوش ما در قلب اروپا راهی فوق العاده برای ایجاد آینده شماست و به شما فرصتی برای برتری می دهد.

هر ساله اطلاعیه دولت مجارستان برای بورسیه تحصیلی سال بعد خود در آبان ماه یا آذر ماه اعلام می گردد.

ماموریت بورسیه تحصیلی مجارستان

برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum توسط دولت مجارستان به منظور ترویج بین المللی شدن آموزش عالی مجارستان و جذب دانشجویان خارجی برتر از سراسر جهان که می توانند وابستگی شخصی و حرفه ای به مجارستان ایجاد کنند و در عین حال از تحصیل با کیفیت بالا در قلب اروپا برخوردار شوند، ایجاد شد. .

در حین تحصیل در مجارستان، دانشجویان از هزینه های زندگی مقرون به صرفه با نسبت فایده به هزینه، محیط زندگی امن و دوستانه با حمل و نقل عمومی راحت، زندگی فرهنگی پر جنب و جوش و چندین سایت میراث جهانی یونسکو برخوردار خواهند شد. هنگامی که فارغ التحصیلان با مهارت ها و دانش قابل فروش به کشورهای خود باز می گردند، می توانند روابط مدنی، سیاسی و اقتصادی ایجاد کنند و به وجهه مجارستان و به رسمیت شناختن آن در خارج از کشور کمک کنند.

بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum، که معتبرترین برنامه بورس تحصیلی آموزش عالی دولت مجارستان است، طیف گسترده ای از دوره ها را برای دانشجویان بین المللی با سوابق تحصیلی عالی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. این بورسیه با هدف حمایت از بین المللی شدن آموزش عالی مجارستان و توسعه مداوم آن، تقویت روابط بین المللی جامعه دانشگاهی و تحقیقاتی و ارتقای شهرت و رقابت پذیری آموزش عالی مجارستان در سراسر جهان است.

این برنامه که توسط دولت مجارستان در سال 2013 تأسیس شد، توسط وزارت امور خارجه و تجارت نظارت و توسط بنیاد عمومی Tempus مدیریت می شود.

بر اساس توافق نامه های آموزشی دوجانبه بین مجارستان و دولت های کشورهای فرستنده ( از جمله ایران) است، و در حال حاضر در پنج قاره در تقریبا 80 کشور و منطقه در دسترس است، و بیش از 5000 دانش آموز بین المللی را هر ساله جذب می کند. بیش از 600 رشته تحصیلی کامل به متقاضیان ارائه می شود که تمام رشته های تحصیلات عالی در تمام سطوح، از جمله برنامه های پاره وقت و دکترا را پوشش می دهد.

مزایای بورسیه دولت مجارستان برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

بورسیه به صورت فول فاند می باشد و شامل موارد زیر می گردد:

 • معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • پرداخت کمک هزینه ماهیانه به دانشجویان تقریبا 120 یورو
 • اسکان رایگان
 • بیمه خدمات درمانی

مزایای بورسیه دولت مجارستان برای دانشجویان مقطع دکتری

بورسیه به صورت فول فاند می باشد و شامل موارد زیر می گردد:

 • معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • پرداخت کمک هزینه ماهیانه به دانشجویان تقریبا 390 یورو برای 4 ترم اول و 500 یورو برای 4 ترم بعدی
 • اسکان رایگان
 • بیمه خدمات درمانی

*جهت اطلاع از هزینه های زندگی در مجارستان می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

بورسیه ها برای چه رشته ها و مقاطع تحصیلی ارایه شده اند؟

این بورسیه تقریبا برای تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه های مجارستان ارایه شده است و همچنین برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.  برخی از این رشته ها عبارتند از: پزشکی/ دندانپزشکی / دارو سازی / مامایی/ پرستاری / هنر و موسیقی/  زبانهای خارجی/  رشته های مهندسی/  رشته های علوم انسانی/ رشته های علوم پایه و…..

*لیست کامل این رشته ها را می توانید در این لینک پیدا نمایید.

بورسیه مجارستان

زمان بندی تقاضا و اعلام نتایج این بورسیه چگونه است؟

نوامبر تا دسامبر 2023 : در این مرحله باید رشته و مقطع تحصیلی انتخابی خود را انتخاب نمایید.

دسامبر 2023 : باید با نماینده ایران برای این بورسیه در تماس باشید. و مراحل دقیق تقاضا را پیگیری نمایید. ( این لینک)

دسامبر 2023 : برای این بورسیه از طریق سایت دولت مجارستان تقاضا خود را به صورت آنلاین ثبت می کنید. ( این لینک)

15 ژانویه 2024 / 25  دی ماه 1402  : آخرین مهلت شما برای تقاضا این بورسیه در این تاریخ خواهد بود.

فوریه 2024 : نماینده ایران لیست نهایی افراد واجد شرایط برای بورسیه را به دولت مجارستان ارسال می نماید و دولت مجارستان نیز درخواست این افراد را برای دانشگاه های مورد تقاضا افراد ارسال می کند.

15 مارس 2024 : تا این تاریخ دانشجویان دکتری فرصت دارند تا تایید یک استاد راهنما را در دانشگاه مدنظر خود اخذ کرده و برای سامانه بورسیه ثبت کنند.

15 آوریل 2024 : آخرین مهلت ارسال مدارک پزشکی

مارس ، آوریل و می 2024 : آزمون های ورودی در دانشگاه های مجارستان ، دانشگاه ها برای تعیین تاریخ و برگزاری آزمون های ورودی از اواسط اسفند ماه تا پایان اردیبهشت ماه مستقیماً با متقاضیان معرفی شده در تماس خواهند بود. نمرات امتحان شما باید حداقل 56 از 100 امتیاز باشد تا درخواست شما برای لیست نهایی برندگان بورسیه در نظر گرفته شود.

ژوئن 2024 / خرداد 1403 : اعلام نتایج نهایی برگزیدگان

30 سپتامبر 2024 : ورود به کشور مجارستان

بورسیه مجارستان

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تقاضا این بورسیه؟

 •  ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 •  ترجمه ریز نمرات
 •  انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • ریسرچ پروپوزال (برای دوره دکترا)
 • مدرک زبان انگلیسی
 • گواهی پزشکی سلامت جسمانی
 •  معرفی داوطلب از طرف کشور متقاضی (وزارت علوم و بهداشت)
 • کپی پاسپورت
 • پر کردن فرم ثبت نام آنلاین

* اطلاعیه دولت ایران در مورد بورسیه مجارستان برای سال 2024 منتشر شده و در این لینک قرار دارد.

توجه: اطلاعیه دولت ایران در مورد ارتباط با نماینده ایران برای این بورسیه نکته ای را بیان نکرده و صرفا اقدام از طریق سایت دولت ایران را بیان نموده، حتما قبل از اقدام برای این بورسیه اطلاعیه دولت ایران را مطالعه نمایید.

روش تقاضا برای این بورسیه چگونه است؟

جهت تقاضا برای این بورسیه مطابق توضیحات اطلاعیه دولت ایران، باید در دو سامانه بورس مجارستان و سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

لازم به ذکر است طبق اطلاعیه بورسیه دولت مجارستان ایرانیان می توانند برای تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی این بورسیه تقاضا دهند اما متاسفانه دولت ایران برای مقطع کارشناسی و پزشکی عمومی اسامی افراد را ارسال نمی کند. اطلاعیه دولت ایران را در زیر می توانید مطالعه کنید. ( با این حال توصیه میکنیم با نماینده ایران در ارتباط باشید و در این مورد اطلاعات تکمیلی را درخواست کنید.)

*طبق سیاست های کلی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین اصلاح ماده 35 معافیت تحصیلی مجلس شورای اسلامی مورخ 11/6/1396 درخصوص متقاضیان دیپلمه برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها را صرفاً محدود به دانشگاه های داخل کشور نموده است لذا بورس دولت های خارجی شامل دوره های کارشناسی و عمومی رشته های پزشکی نمی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دولت مجارستان از طریق این لینک زیر در ارتباط باشید. و همچنین پاسخ سوالات متداول در مورد این بورسیه در این لینک قرار داده شده است .

آموزش ویدیوی تقاضا برای بورسیه دولت مجارستان

در کانال یوتیوب ما می توانید آموزش ویدویی تقاضا برای این بورسیه را مشاهده نمایید. ( این لینک)

لایو پرسش و پاسخ بورسیه دولت مجارستان

با توجه به درخواست های زیاد شما عزیزان، مجموعه بورسیه پلاس با یکی از برگزیدگان بورسیه دولت مجارستان، لایو پرسش و پاسخی را تدارک دیده است که شما عزیزان این مصاحبه را می توانید در کانال یوتیوب بورسیه پلاس ( این لینک) مشاهده نمایید.

4.2/5 - (20 امتیاز)

29 پرسش و پاسخ

 • با سلام
  ممنون از سایت خوب و ارزشمندتون
  در مورد درخواست برای ویزا یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی فرمایید
  برای ارائه نامه تمکن مالی می توان از کارکرد حساب برادر به عنوان حامی مالی استفاده کرد یا خیر؟ (برای بورسیه دکترا)
  پیشاپش از راهنمایی شما قددر دانی می کنم.
  باتشکر

 • سلام من در study finder جستجو کردم ولی نتوانستم دوره یک ساله آمادگی زبان مجارستانی را پیدا کنم – آیا این بورسیه به این مورد هم تعلق میگیرد – متشکرم

  • سلام دوره هایی که بهش تعلق میگیره در همین صفحه درج شده لطفا مطالعه بفرمایید

 • ببخشید من سایت امور دانشجویان رو چک کردم نوشته بودن دوتا ضامن نیاز هست که بعد تحصیل برگردیم حتما آیا این قضیه جدیه؟

 • سلام و خسته نباشید.
  افغان ها چطور برای این بورسیه درخواست بدن ؟!

  • سلام اگر از کشور دیگه ای درخواست بدیم میشه؟ یا باید دوباره به دولت ایران درخواست داد؟

   • سلام اگر ملیت ایرانی دارید باید از طریق سامانه ایران هم ثبت نام کنید

  • سلام من دیپلم دارم و ۱۸ سالمه امسال وارد دانشگاه نشدم پشت کنکور موندم. من میتونم اقدام کنم ؟؟ کالجی چیزی بگذرونم و بعد وارد داروسازی یا دندان پزشکی بشم؟مخصوصا

   • سلام توصیه میکنم یکبار متن مقاله را کامل مطالعه بفرمایید

 • با سلام
  براى مقطع دكترا هم بايد ازمون ورودي بدهيم ؟ و براى اين مقطع اصولا اساتيد يا … اگر سطح زبان رو تاييد كنند نياز به ارائه مدرك ديگه نيست ، اگر نماينده ايران اين مورد رو تاييد كنند از ارائه مدرك صرف نظر ميشه يا خير ممنون

  • سلام، ممکنه دانشگاه بخواد اما معمولا با مصاحبه انجام می پذیرد.
   در مورد زبان نماینده ایران که نقشی ندارد اما در مورد اینکه دانشگاه تایید کنه یا خیر با خود سازمان ارایه دهنده بورسیه مکاتبه کنید ببینید چی پاسخ می دهند.

   • توی مدارک درخواستی داخل پی دی افش حرفی از توصیه نامه نزده. شما نوشتید توصیه نامه هم میخواد

 • سلام خوب چرا نمی شه خودمون اقدام کنیم؟ دلیل اینکه باید با ایشون اماس بگیریم چیه؟

  • سلام چون بورسیه بین دولتی است و باید نماینده ایران شما رو معرفی کنه

 • سلام این چه مدل بورسیه؟؟؟دادن دست ایران،ایرانی جماعت هم جوابگو نیست،من تلفن زدم،به سفارت به وزارت علوم ایمیل زدم….کسی جواب نمیده؟؟؟خواهشا اگه این بورسیه رو قبول شده یک لایو بزارید بچه ها سوالاتشون بپرسن،شرایط سنی داره شرط معدل داره یا نه؟من به خودم بنیاد بورس مجارستان ایمیل زدم اونا فقط جواب دادن گفتن باید شرایط از پارتنر بپرسید،پارتنر هم که پاسخ کد نیست و اگه از طرف وزارت علوم معرفی نشیم به هیچ عنوان برای این بورسیه در نظر گرفته نمیشیم،لطفا پیگیری کنید

  • سلام متاسفانه برای بورسیه های مشترک با دولت ایران چنین مشکلاتی همیشه وجود دارد اگر کسی از بچه ها قبول شده بود این بورسیه رو، حتما لایو میذاریم

 • متاسفانه جوابگو نیستن . تکلیف چیه ؟ البته اینکه اون شخص ایرانی به ایمیل یک ایرانی جواب بده و بخواد راهنمایی کنه هم جای تعجب داشت . به هر حال بی فایدست مگر اینکه مستقیم به خود سایت اصلی خبر بدیم

   • یه سوال داشتم. من الان هنوز نمره زبان ندارم و بهمن ماه امتحان میدم. ایا میتونم اقدام کنم یا شانسم خیلی پایین میاد

    • اگر دانشگاه مقصدتون مدرک زبان خواسته لازمه هنگام تقاضا داشته باشید.

 • سلام ،باید مدارکمون به این ایمیل بفرستیم؟من یک ایمیل به نماینده ایران دادم،ولی جواب ندادن؟کسی میدونه دقیقا باید چکار کنیم؟

 • سلام، اصولا چیزی که دست ایرانی جماعت باشه باید دورش خط بکشی، آقای نماینده ایران تا وقتی که بچه هاش و دوست و اقوامش باشن چرا باید بقیه رو معرفی کنه،واقعا عادلانه نیست تمام بورسیه های دولتی یا سفارت مدارک بررسی می کنه یا وزارت علوم اون کشور،من توصیه می کنم به سایت دولتی مجارستان اعتراض کنیم که مقام ارسال کننده یک شخص بی طرف مثل سفارت قرار بدن،واقعا ناامید شدم این شرایط دیدم با وجود این که رزومه قوی دارم ولی اپلای نمی تونم بکنم چون بی فایدست.

  • صادقانه حتی سفارت ها هم پارتی بازی دارن بیاین روزمه منو ببینین با اونیکه مثلا سفارت فلان کشور قبولش کرده بعد خودتون قصاوت کنین توی خود سفارت هم یه سری افراد ایرانی هستن که نه تنها بی طرف نیستن بلکه از همه بدترن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.