آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی


نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی در سال 1401

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند و نیاز به آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی خود دارند. مدت زمان تعهد دانشجویان برای تحصیل رایگان بسته به منطقه ای که در هنگام کنکور کارشناسی داشته اند،متفاوت است.

دانشجویانی که در زمان کنکور منطقه یک بودند، به اندازه مدت زمان تحصیل خود نسبت به انجام تعهد وظیفه دارند و دانشجویان منطقه دو و سه به اندازه دو برابر مدت زمان تحصیل خود وظیفه دارند. یعنی دانشجویی که در منقطه یک در کنکور کارشناسی شرکت کرده است و 4 سال رایگان در کارشناسی تحصیل کرده است، 4 سال تعهد خدمت دارد و دانشجویی که منطقه دو یا سه بوده در زمان کنکور کارشناسی، و 4 سال تحصیل رایگان داشته است، 8 سال تعهد خدمت را داراست. در مورد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری نیز چون منطقه بندی وجود ندارد، به همین سبب کلیه دانشجویان به میزان مدت زمانی که تحصیل رایگان داشته اند، تعهد خدمت دارند.

البته گفتنی است که دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود می باشند، می توانند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند.

بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

جهت اطلاع از نحوه آزاد کردن مدارک تحصیلی و دریافت ریزنمرات از دانشگاه می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

آموزش ویدیویی آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم

در پاسخ به سوالات و ابهامات زیاد شما دوستان عزیز، در کانال یوتیوب بورسیه پلاس، کارشناسان ما در قالب یک ویدیو کوتاه اطلاعات کاملی در مورد نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم به صورت رایگان ارایه کرده اند؛ می توانید با مراجعه به این لینک، این آموزش را مشاهده نمایید.

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم مبلغ مشخص و تعیین شده ای ندارد. چرا که این مبلغ براساس معیارهای مختلفی متفاوت می باشد. این مبلغ براساس سال ورودی شما به دانشگاه، رشته تحصیلی، تعداد ترم های تحصیلی شما و همچنین دانشگاه تحصیلی شما متغییر می باشد. به عنوان مثال هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی رشته های مهندسی نسب به رشته های علوم انسانی مبلغ بیشتری می باشد و همچنین هرچه با در نظر گرفتن تورم هر چه سال تحصیلی شما دورتر باشد، هزینه کمتری خواهید پرداخت. به عنوان مثال دانشجویی که ورودی سال 84 در دانشگاه بوده هزینه بسیار کمتری برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود نسبت به دانشجویی که ورودی سال 94 به دانشگاه بوده، خواهد پرداخت. همچنین از دانشگاه به دانشگاه دیگر این هزینه ها متفاوت می باشد.

دانشجویانی که به دلایل مختلف (مانند تغییر نوع تحصیل روزانه به شبانه یا مهمانی و انتقالی) در برخی ترم‌های تحصیلی خود هزینه ای پرداخت کرده اند، آن هزینه های پرداخت شده، از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلی در انتها کم می‌شود.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر شویم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خود انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

بیشتر بخوانید:  بورسیه تحصیلی دولت فنلاند در سال 2023

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز می گردد! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم.

آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا می شود که در آن ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی شود تا نامه عدم کاریابی شما صادر شود، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشد!

جهت مراجعه به کاریابی ها می توانید با مراجعه سایت وزارت کار به این لینک لیست کامل ادارات کاریابی را مشاهده نمایید و اداره نزدیک به خود را پیدا نمایید.

نکات مهم:

 • با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید؛ به عنوان مثال اگر دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را از این طریق با یکدیگر آزاد کنید.
 • نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌توانید در حین تحصیل در دوره‌ کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی‌ خود را از طریق عدم کاریابی آزاد کنید.
 • دانشجویان حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن متقاضی، حداکثر 6 ماه از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم  فرصت دارند تا برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی اقدام نمایند.
 •  در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.
 • جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد، بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید. بدین ترتیب یا باید همزمان مدارک تحصیلی خود را با یکدیگر آزاد کنید یا ابتدا مدرک تحصیلی قبلی را آزاد کرده و سپس مقطع بعدی را. به عنوان مثال شما نمی توانید ابتدا کارشناسی ارشد یا دکتری خود را آزاد نمایید در حالی که مدرک کارشناسی شما همچنان آزاد نشده است.
 • این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مخصوص به خود را دارد که در این لینک می توانید مطالعه کنید.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

الف) مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و در مورد شهرستانهای فاقد کاریابی، ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستانها

1-  اصل و کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه

2- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

3- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (برای آقایان)

ب) شرایط لغو تعهد دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود.

1- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی

2- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی)

3- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان(شهرستانهای فاقد

کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد)

4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

ج) مراحل لغو تعهد:

1- ارائه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کننده متقاضی به همراه مدارک فوق. ( در مدت زمان حداکثر 6 ماه از فارغ التحصیلی یا صدور کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت)

2- اعلام نتیجه کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر.( پیدا نشدن کار مناسب برای متقاضی ظرف مدت 6 ماه)

3- بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان.

4-  انجام مکاتبه نهایی لغو تعهد توسط اداره کل استان به دانشگاه محل تحصیل متقاضی.

نکات مهم:

1- ارائه مدارک فوق توسط متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

2- حضور شخص متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

3- فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی (به غیر از دامپزشکی) مشمول مفاد این آئین نامه نمی باشند.

4- موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی از کارجویان بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان، نمی باشند.

رای دیوان عدالت اداری در مورد ابطال محدودیت زمانی جهت مراجعه به کاریابی

با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، محدودیت زمانی 6 ماهه از زمان فارغ التحصلیی یا صدور کارت پایان خدمت جهت مراجعه به ادارات کاریابی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

قابل توجه است که در سال 1400 نیز رای جدیدی از دیوان عدالت اداری در این رابطه منتشر شده است:

بیشتر بخوانید:  در هنگام مصاحبه اسکایپ چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ + نمونه سوالات رایج

ابطال محدودیت زمانی شش ماه از تاریخ دانش‌آموختگی جهت ثبت نام در دفاتر کاریابی با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری. تبصره ۱ ماده ۵۰، اصلاحیه بند ۳-۲ ماده ۳ و بخش ج-۳ دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مورخ ۱۳۹۹/۵/۱ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیوان عدالت اداری ابطال شد.

در این مقرره آمده بود: دانش آموختگان باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ دانش آموختگی در دفاتر کاریابی با ارائه اصل مدرک تحصیلی (گواهی موقت پایان تحصیلات عکس دار) ثبت نام نمایند.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری قبلا هم در سال ۹۸ در دو رای جداگانه مقرره‌های مشابهی را ابطال کرده بود اما در سال ۹۹ یک بار دیگر این محدودیت ۶ ماهه تعیین شد.

جزئیات کامل رای دیوان عدالت اداری را می توانید در این لینک مطالعه کنید.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت علوم با پرداخت هزینه ریالی

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

اطلاعیه: براساس اطلاعیه جدید وزارت علوم در تاریخ 1401/9/7 مبالغ آزادسازیز مقاطع تحصیلی براساس قیمت اعلامی توسط سازمان امور دانشجویان محاسبه می گردد و تمامی دانشجویان و متقضیان آزادسازی مدارک تحصیلی از طریق پرداخت هزینه باید هزینه آزادسازی مدارک خود را براساس تعرفه جدید بپردازند.

آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، می توانید فایل زیر را دانلود نمایید تا آموزش تصویری انجام مراحل آزادسازی مدارک وزارت علوم را در پورتال سازمان امور دانشجویان به صورت کامل مشاهده نمایید.

دانلود فایل آموزش تصویری لغو تعهد آموزش رایگان وزارت علوم

اینفوگرافی شرایط کلی آزادسازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلیآزاد سازی مدارک تحصیلی

سوالات متداول در مورد آزادسازی مدارک تحصیلی

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم چه مقدار می باشد؟

براساس اطلاعیه جدید وزارت علوم در تاریخ 1401/9/7 مبالغ آزادسازیز مقاطع تحصیلی براساس قیمت اعلامی توسط سازمان امور دانشجویان محاسبه می گردد و تمامی دانشجویان و متقضیان آزادسازی مدارک تحصیلی از طریق پرداخت هزینه باید هزینه آزادسازی مدارک خود را براساس تعرفه جدید بپردازند. تصویر این اطلاعیه در همین مقاله قرار گرفته است.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی چند مورد است؟

به طور کلی 3 حالت وجود دارد:
پرداخت نقدی هزینه
نامه عدم کاریابی
سابقه بیمه

3.6/5 - (94 امتیاز)

852 پرسش و پاسخ

 • سلام
  من شهریور 1400 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و از آبان رفتم سرکار و از همان تاریخ تا الان بیمه هم برام رد شده است و امسال(مهر 1401) هم در مقطع ارشد به صورت مجازی در حال تحصیل هستم
  سوالم این است که با سابقه بیمه ای که دارم (در حالی که در مقطع ارشد هم در حال تحصیل هستم ) میتونم مدرک مقطع کارشناسی را آزاد کنم؟

  • سلام با سابقه ای که در حین تحصیل نبوده می تونید تعهدتونو مقداری شو آزاد کنید

 • سلام وقتتون بخیر

  1. در جواب سوال کنندگان اینجا، فرمودین:
  سلام فرقی نداره باید به اندازه تعهدات تون از بیمه کسر کنید و سپس مابقی رو ازاد کنید. اینکه میفرمایین از بیمه کسر کنین، یعنی سابقه بیمه مون کم میشه؟ مثلا اگر من 3 سال سابقه کار داشته باشم با کسرش مثلا میشه 1 سال؟!

  2. من بیمه رو یکی دو سال اختیاری (خویش فرما) رد کردم، و در فرم پورتال saorg ندیدم که برای بیمه اختیاری جایی داشته باشه؟ و یه گواهی هم از جایی که کار کردم باید آپلود بشه، اما از اونجایی که من اختیاری رد کردم، چیکار باید بکنم؟

  3. جایی هست که محاسبه کنه با چقدر بیمه، چقدر کسر میشه؟

  4. این تصویری که گذاشتین، ترم واحد ماه روز داره، دقیقا با کدومش باید محاسبه کنیم؟ و اینکه فنی کاردانی کامپیوتر امکان صفر شدنش هست؟

  5. بعد هر مرحله که فرم کامل میشه یا تائید میشه، نیاز هست که باز برم دانشگاه؟ یا با پست ارسال میکنن خودشون؟

  پیشاپیش ممنونم

  • خیر
   به اندازه بیمه تون از تعهدات تون کسر میشه
   در مورد اختیاری ها اطلاعی نداریم از وزارت علوم سوال کنید بهتر پاسخ بتونن بدن
   اطلاع نداریم
   براساس ترم
   با پست ارسال میشه

 • سلام، خسته نباشید
  من ۶ ماه از زمان ثبت نام در کاریابی و یک سال از زمان فارغ التحصیلیم گذشته. کاریابی میگه نامه عدم کاریابیت آماده س ولی طبق بخشنامه موقت جدید باید یک سال از زمان “صدور” گواهی موقت گذشته باشه. آیا این درسته؟ و اگر تا اون‌موقع صبر کنم باز هم میتونم اقدام کنم؟ گرفتن این نامه عدم کاریابی بازه زمانی خاصی نداره؟
  ممنون

 • سلام ببخشید دانشجویان شبانه هم باید مبِلغ آزادسازی بپردازند ؟

 • با سلام و احترام
  وقتی تو گواهی موقت فارغ التحصیلی مقطع ارشد مدت تعهد خدمت رو۲ سال قید شده باشه یعنی با ارائه سابقه دوسال بیمه بعد از فارغ‌التحصیلی میتونیم مدرکمونو بدون هزینه آزاد کنیم؟؟

 • سلام سه سال سابقه بیمه همراه یک سال بیمه بیکاری هم مورد قبول برای آزادسازی کارشناسی است؟

   • سلام وقت بخیر. هزینه ی ازادسازی کارشناسی برای منطقه ۳ رشته علوم پایه چطور حساب میشه؟ مثلا من منطقه ۳ زیست شناسی بودم هرترمی حدودا ۶ میلیون یعنی این هزینه رو در ۸ ترم ضرب کنم که میشه حدودا ۵۰ میلیون و اینو در ۳ ضرب کنم که میشه ۱۵۰ میلیون کلا، اینطوری حساب میشه؟ اگر نه ممنون میشم راهنمایی کنید. سوال دیگه ای دارم، من میخوام یه ارشد دیگه بخونم، برای اپلای ارشد اول رو دیگه نمیخواد ازاد کنم؟ ممنون از راهنمایی تون.

 • سلام
  من 6 سال سابقه کار دارم بین تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی و ارشدم
  فقط میتونم کارشناسی رو با سابقه بیمه آزاد کنم؟ ارشد نمیشه درسته؟

  • سلام فرقی نداره باید به اندازه تعهدات تون از بیمه کسر کنید و سپس مابقی رو ازاد کنید

  • سلام

   من برای عدم کاریابی ثبت نام کردم هفته پیش
   ولی هنوز از پایان نامه‌ ارشد دوم‌م(دارم دوبار ارشد میخونم. یبار فارغ التحصیل شدم این دفعه بار دومم هست) دفاع نکردم. احتمالا تا آخر بهار دفاع کنم
   آیا بازم مشکلی پیش میاد برای روند آزادسازی مدرکم؟

 • سلام
  روزتون بخیر
  من در مقطع کارشناسی هنر از دانشگاه سراسری سال ٩٥ فارق التحصیل شدم, و دفاع کردم ولی مدرکم و ازاد نکردم و با دانشگاه هم تصویه نکردم ,برای کاریابی هم اقدام نکردم و بیمه هم رد نکردم.
  امکانش هست بتونم مدرک دانشگاهی و ریز نمراتم با همون هزینه سال تحصیلی خودم و بدون این قانون جدید چند برابر شدن هزینه ازاد سازی مدارک بگیرم.
  استاد راهنمام گفته چون من سال زیادیه فارق التحصیل شدم ,حتی لازم به پرداخت اون هزینه اولیه هم نیست.
  کاری میتونم بکنم , از طریق شرکتای کاریابی?
  یا شما پیشنهادی دارید?
  خیلی ممنونم❤

  • سلام وقتون بخیر
   نه متاسفانه باید برید دانشگاه و باهاشون با نرخ جدید تسویه کنید
   استاد راهنماتون در این زمینه تخصصی ندارن و اشتابه راهنمایی کردن

 • سلام. وقت شما بخیر. من دانشجوی روزانه کارشناسی 94 بودم و بعد از اون شبانه ارشد 98 رفتم و الان تموم شده. کارت معافیت هم دارم. از اول کارشناسی هم سابقه بیمه دارم.
  سوال اول: سابقه بیمه ای که برای ازادسازی استفاده میشه بعد از کارشناسیه فقط؟
  سوال دوم: با عدم کاریابی نمیتونم مدرکو ازاد کنم؟
  سوال سوم: بیش از شش ماه از کارشناسی گذشته ولی ارشد 6 ماه نشده میتونم برای ازادسازی اقدام کنم؟
  سوال چهارم: دوره تعهد خدمت من 8 ساله. نمیشه به 4 سال تبدیلش کرد؟ یجا قبلا خونده بودم میشه اگر رتبت خوب باشه.
  چون یکی ازاشناها با سهمیه منطقه 2 دوره تعهدش 4 ساله ولی من 8 سال

  • سلام بهتره وقت مشاوره ازادسازی مدارک رزرو بفرمایید تا به صورت کامل راهنمایی تون کنند

 • سلام خسته نباشید. من مدرک کارشناسیمو بردم کاریابی و ثبت نام کردم، چند ماه بعدش ارشد قبول شدم. بعد از فارغ التحصیلی ارشد، فقط مدرک ارشد رو بردم کاریابی و ثبتنام کردم و فک کردم چون قبلا کارشناسیمو گذاشتم دیگه نیاز نیس مجدد بذارم. الان نامه عدم کاریابی ارشدمو دارم.
  می‌خوام بپرسم آیا می‌تونم مدرک کارشناسیمو با پول آزاد کنم و مدرک ارشدم رو با نامه ی کاریابی و به صورت رایگان؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه باید همگی با هم پیش ببرید

   • و اینکه من مدارکمو برای مهاجرت نمی‌خوام، فقط می‌خوام کارشناسی مجدد بخونم، و به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهیم که دست دانشگاهه نیاز دارم. بازم باید آزادسازی مدارکمو حتما انجام بدم؟

 • سلام من ۸ ترم دوره کارشناسی داشتم قبولی بصورت صرفا سوابق تحصیلی و ۶ ترم ارشد با کنکور در رشته کشاورزی.سربازی هم دو سال رفتم .هزینه آزادسازی مدارک ام چقدر میشه

 • سلام چرا بند ۲ و ۷ همخوانی ندارد .در گزینه دو میگه حداقل یکسال از کارت پایان خدمت بگذره،در بند ۷ میگه حداکثر ۶ ماه بعد گرفتن کارت پایان خدمت باید مراجعه کنید،لطفا توضیح بیشتر بدید

  • 6 ماه فرصت دارید برید کاریابی
   حداقل 1 سال باید بگذره تا ازاد کنند

  • با سلام و وقت بخیر،
   اگه در کمتر از ۶ ماه بعد از فراغت از تحصیل به کاریابی مراجعه کنیم ولی نامه عدم کاریابی رو حدود دوسال بعد بگیریم مشکلی پیش میاد؟
   ممنونم

 • سلام و وقت بخیر
  10 ماه از فارغ التحصیلی من گذشته. دیگه نمیتونم برای آزادسازی از طریق عدم کاریابی اقدام کنم؟ :(((

  • سلام می تونید و باید به دیوان عدالت شکایت کنید تا رای شونو اجرا کنند

 • سلام من تمامی مقاطع را پشت سر هم خوندم و الان فارغ التحیصل دکتری هستم و تازه امکان کار کردن برام فراهم شده و دردانشگاه استخدام شدم چون سالهای قبل به علت اشتغال به تحصیل امکان کار کردن نداشتم حالا برای ازاد سازی مدرکم بدون پرداخن هزینه چطور میتونم اقدتم کنم

   • سلام ممنون از مطلب خوبتون
    اینکه گفته شده سابقه بیمه نباید در دوره تحصیل باشه یعنی اگه مثلا لیسانس روزانه بوده باشیم و در دوره ارشد غیرانتفاعی درس خونده باشیم و سابقه بیمه توی دوره غیر انتفاعی بوده باشه هم محاسبه نمیشه جزو سوابق؟ قاعدتا باید بشه چون توی دوره تحصیل رایگان نیوده.

    • سلام خواهش میکنم در این مورد چیزی نگفتن و متاسفانه اطلاع نداریم

 • سلام.
  من ترم دو دکتری انصراف دادم و سپس رفتم خدمت. در حال حاضر امکان استفاده از بیمه خدمتم برای لغو تعهد اون دو ترم انصرافی برای من وجود دارد؟

 • سلام. من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. آیا در حین تحصیل میتونم مدارک قبلی رو آزاد کنم؟

 • سلام
  من توی یک موسسه کاریابی ثبت نام کردم که بتونم مدرک لیسانس و ارشدم را ازاد کنم . شما گفتین که اگر توی 6 ماه نتونن کار پیدا کنن مدرکمون ازاد میشه. حالا اگر توی این 6 ماه که توی موسسه کاریابی ثبت نام کردیم برامون کار پیدا کنن چی؟ مجبوریم سر اون کار بریم ؟ یا میتونیم نریم؟ اصلا امکانش هست برامون کار پیدا بشه ؟ من مدرک لیسانسم عمرانه و مدرکم ارشد معماری (گرایش بازسازی پس از سانحه ) است . با کدوم رشته برام کار پیدا میکنن؟

 • سلام وقت بخیر. من کاردانی رو سال 89 تموم کردم . بعدش کارشناسی و ارشد رو غیرانتفاعی خوندم. تااین لحظه 3/5 سال بیمه شغل دولتی دارم. ایا می توم مدارک کاردانیم رو بدون هزینه آزاد کنم؟ و ایا غیرانتفاعی ها که هزینه می دادیم هم باید آزادسازی بشه؟ ممنون از پاسختون

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ارشدمو دفاع کردم ولی مدرکم حدود دو سال پیش صادر شده. میخواستم بدونم میتونم الان بذارم کاریابی برای آزادسازی و رایگان آزادسازی بشه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله اما اینکه رای دیوان عدالت مبنی بر حداکثر گذشت 6 ماه برای مراجعه به کاریابی اجرایی بشه یا نه مشخص نیست و اگر وزارت علوم قبول نکرد باید شکایت کنید به دیوان عدالت اداری

  • سلام
   من مجموعا ۶ سال برای کاردانی کارشناسی ام‌ تعهد دارم. اگر سابقه بیمه ۶ ساله (بعد از فارغ التحصیلی) ارائه کنم مدرکمو رایگان بهم میدن؟ یا بازم باید پول بدم؟ خارج نمیخوام برم. فقط مدرکمو میخوام.

 • سلام. وقت بخیر.
  آیا ازاد سازی مدرک ارشد بر اساس سابقه بیمه هم به منطقه مربوطه؟ چقدر سابقه بیمه ای نیاز داره؟

 • سلام. وقت بخیر.
  آیا ازاد سازی مدرک ارشد بر اساس سابقه بیمه هم به منطقه مربوطه؟ چقدر سابقه بیمه ای نیاز داره؟

   • سلام خسته نباشید
    من سال ۹۶ فارغ التحصیل ارشد شبانه شدم برای ازاد سازی مدرکم باید هزینه بدم؟ علوم انسانی بودم و اینک هزینه اش تقریبا چقدر میشه؟ ممنونم ازتون

 • سلام خسته نباشید
  من لیسانسم وزارت علوم بوده و ارشدم وزارت بهداشت. هزینه آموزش رایگان هردو رو پرداخت کردم اما برای آزادسازی بدون پایان خدمت گفتند باید وثیقه بذارم. آیا وثیقه ای که میذارم برای هردو مدرک هست یا هرکدام از مدارکم وثیقه جدا لازم داره؟ مبلغ این وثیقه چقدر هست؟

 • درود
  با توجه به تغییراتی که اخیرا در قوانین مربوط به هزینه آزادسازی مدرک ایجاد کردن، آیا همچنان هزینه آزاد سازی مدرک، معادل هزینه تحصیل دانشجوی شبانه در همان سال های تحصیل میباشد یا بایستی به مبلغ جدیدی که اخیرا تعیین کردن حساب کنیم؟ (با در نظر گرفتن اینکه چندسال قبل فارغ التحصیل شدم)

   • سلام من سال 1384 از دانشگاه روزانه دولتی فارغ التحصیل شدم و توی زمان مقرر هم به اداره کاریابی مراجعه کردم و فرم پر کردم، اما کاری پیدا نکردم و دیگه به اداره کاریابی هم مراجعه نکردم . با توجه به اینکه اون زمان همه فرم ها بصورت فیزیکی تکمیل می شد و بصورت کامپیوتری نبود، الان اطلاعات اون زمان موجود هست تا من برم و پیگیری کنم؟

 • سلام. من به تازگی از ارشد پردیس خودگردان فارغ‌التحصیل شدم، اما کارشناسیم روزانه دولتی بوده. می‌تونم مدرک کارشناسیم رو از طریق عدم کاریابی آزاد کنم؟
  آخه نوشته صرفا تا ۶ ماه از تاریخ مندرج گواهی موقت می‌تونین اقدام کنین در حالی که من اون موقع ارشد می‌خوندم و دانشجوی در حال تحصیل نمی‌تونه برای گواهی عدم کاریابی اقدام کنه.

  • سلام 6 ماه پس از فارغ تحصیلی از اخرین مقطع تحصیلی منظور است

 • با سلام و احترام
  هنگام ثبت‌نام در اداره کاریابی حتما باید گواهی فارق‌تحصیلی همون مقطعی‌ که می‌خوایم آزاد کنیم رو ارائه بدیم؟
  به عبارتی، برای گرفتن نامه عدم کاریابی برای هر مقطع باید جداگونه اقدام کنیم؟
  مثلا من اگه با گواهی فارق تحصیلی مقطع کارشناسی نامه عدم کاریابی‌رو بگیرم و مدرک کارشناسی‌مو آزاد کنم، تکلیف مدرک ارشدم چی می‌شه؟ آیا باید برای اونم مجددا به کاریابی مراجعه کنم؟
  ممنون از پاسخگویی‌تون

 • با سلام و احترام
  هنگام ثبت‌نام در اداره کاریابی حتما باید گواهی فارق‌تحصیلی همون مقطعی‌ که می‌خوایم آزاد کنیم رو ارائه بدیم؟
  به عبارتی، برای گرفتن نامه عدم کاریابی برای هر مقطع باید جداگونه اقدام کنیم؟
  مثلا من اگه با گواهی فارق تحصیلی مقطع کارشناسی نامه عدم کاریابی‌رو بگیرم و مدرک کارشناسی‌مو آزاد کنم، تکلیف مدرک ارشدم چی می‌شه؟ آیا باید برای اونم مجددا به کاریابی مراجعه کنم؟

  • سلام اگر الان هر دو مدرک رو دارید هر دو رو همزمان بذارید اداره کاریابی

 • سلام من کارشناسیم روزانه بوده، ارشدم شبانه در حین تحصیل ارشدم کار میکردم و سابقه بیمه دارم، میخوام بدونم با توجه به اینکه ارشد شبانه بودم مدرک کارشناسی رو میتونم با بیمه ای که حین تحصیل ارشد برام رد شده آزاد کنم؟

  • سلام طبق آیین نامه با بیمه حین تحصیل امکان پذیر نیست
   بازم از آموزش دانشگاه تون سوال کنید

 • سلام من كارشناسي نا پيوسته بودم و ليسانسمو خرداد ٩٩ گرفتم و يك سالو هفت ماه خودم خودمو بيمه كرده بودم سال ٩٩ قط كردم از طرف جايي نبوده .. خدمتم ٣-٤ ماهه تموم شده ميتونم براي عدم كاريابي اقدام كنم؟

 • سلام من كارشناسي ناپيوسته بودم رشته مهندسي مكانيك خودرو يني فوق ديپلمم و ليسانسم جدا هستن براي ازادسازي مدرك اقدام كردم كه ١سالو ٧ ماه بيمه داشتم ميخاستم براي فوق ديپلمم استفاده كنم و سربازيو بزارم براي كارشناسي ..براي فوق ديپلم به من گفتن كه ٨٠٠ تومن بايد واريز كنم كه كردم منتظر جواب بىدم تو سايت كه در همين حين اشتباه كردن كارشناسيمم بارگزاري كردم كه بيمم يكم با كارشناسيم تداخل داره در حين بودده الان سيستم هي ميگه بيمه قبول نيس ..الان بايد چيكار كنم من پول كاردانيمم دادم سيستم اشتباهي داره روي ليسانسم بيممو داره رد ميكنه كه ميگه نميشه قيمتها هم كه تغيير كرده موندم چي كنم

  • سلام با خود سازمان امور دانشجویان در ارتباط باشید متاسفانه ما کمکی ازمون ساحته نیست

 • سلام
  ببخشید من در مورد آزادسازی مدرک و لغو تعهد میخواستم بپرسم؛ داشتن سابقه کار ولی بدون بدون بیمه برای کم کردن هزینه آزادسازی لحاظ میشود یا خیر؟

   • متشکر؛
    اگر سابقه تدریس بدون بیمه داشته باشیم، چطور؟ به عنوان سابقه‌ای برای مدت تعهد در نظر گرفته میشه؟

    • خواهش میکنم
     تو آیین نامه گفته فقط بیمه
     بازم می تونید از دانشگاه تون بپرسید

  • سلام، تاریخی که برای ازادسازی مدرک باید لحاظ کنیم دقیقا چه تاریخی میشه که یک سال حداقل باید از اون تاریخ گذشته شده باشه؟ من خودم شهریور ۱۴۰۱ دفاع کردم و درگواهی موقت هم زده ولی تاریخ صدور گواهی را دی ماه زده

 • سلام.
  من قبل کارشناسی سربازی رفتم و تموم کردم. کارشناسی روزانه بودم و توی مدرک موقتی که بهم دادن نوشته 4.5 سال تعهد خدمت دارم. ولی خودم منطقه 3 هستم و یادم نیست با سهمیه رفتم یا آزاد بوده. بعد کارشناسی 9 ماه سابقه بیمه دارم و الان هم دانشجو ارشد شبانه هستم.
  سوال اول اینکه : اون مدت سربازی واسه آزاد سازی کارشناسی قابل قبوله ؟
  سوال دوم اینکه : الان که دانشجوی ارشدم اگه یه شرکتی کار کنم و سابقه بیمه رد بشه واسم چون پایان خدمت دارم واسه آزاد سازی کارشناسی قابل قبوله ؟
  و سوال سوم اینکه : تعهد خدمت کارشناسیم همون 4.5 سال هس که توی مدرک موقت نوشته شده دیگه ؟

  • سلام بله از بیمه سربازی برای ازاد سازی میشه استفاده کرد
   در حین تحصیل بیمه مورد قبول نیست
   بله

 • سلام وقت بخیر
  من دی ماه 95 ارشدم تموم شدو دفاع کردم و اردیبهشت 96 کاریابی ثبت نام کردم، الان یعنی 20 آذر 1401نامه عدم کاریابی گرفتم میتونم مدرکم ازاد کنم؟سوال دوم اینکه یک ماه ازمایشی از طرف شرکتی خرداد ماه سال 1401 بیمه رد شده برام فقط یک ماه و بقیه سال ها از 95 تا همین الان بیمه رد نشده، این مشکلی ایجاد میکنه؟

  • سلام طبق رای دیوان عدالت باید بتونید اما از طریق دانشگاه بپرسید ببینید قبول میکنن یا خیر
   بله متاسفانه امکان آزادسازی از طریق عدم کاریابی ندارید

   • سلام و خسته نباشید
    طبق چهار موردی که در قسمت «شرایط لغو تعهد» توی سایت قرار دادین، ایشون می‌تونن با نامه عدم‌کاریابی‌ای که گرفته‌ان، اقدام به آزادسازی کنن. یا من اشتباه فهمیدم؟
    شرایط لغو تعهد: دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود.
    1- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی
    2- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی)
    3- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان(شهرستانهای فاقد
    کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد)
    4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

 • سلام
  من خاطرم هست که جایی خوندم سابقه بیمه حین تحصیل فقط برای همون مقطع که در حال تحصیل هستیم نمیشه استفاده کرد و برای مقطع قبلی میشه. مثلا کسی که در حین ارشد سابقه بیمه براش رد شده اون سابقه را برای آزادسازی مدرک ارشد نمیتونه استفاده کنه ولی برای کارشناسی میتونه.
  آیا این درست هست؟

  • سلام بعید میدونیم اینطور باشد، برای اطمینان از آموزش دانشگاه تون بپرسید

 • با سلام
  بنده مدت 6 سال هست که مشغول به کار هستم و بیمه برایم پرداخت شده است و همگی مربوط به بعد از تحصیل می باشد. ولی سربازی بنده همزمان با دکترا بوده و در بنیاد نخبگان گذرانده ام. که جمعا با سابقه سربازی که 21 ماه بوده، سابقه بیمه بنده در سایت تامین اجتماعی 7 سال و 9 ماه است.
  آیا سابقه سربازی که همراه با تحصیل بوده است هم محاسبه می شود یا خیر؟

  • سلام باید از خود دانشگاه و وزارت علوم بپرسید در این مورد اطلاع نداریم متاسفانه

 • با سلام
  سابقه بیمه شرکت خصوصی باشد مورد قبول است یا فقط باید شرکت دولتی باشد؟

 • با سلام
  بنده سال ۸۷ تا ۹۲ کارشناسی رو دانشگاه آزاد خوندم .
  ۹۳ تا ۹۵ خدمت سربازی رفتم
  از ۹۵ تا الانم تقریبا ۳۶ ماه سابقه بیمه دارم
  ضمنا همون سال ۹۵، پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی رو گرفتم !
  سال ۹۶ هم ارشد دولتی قبول شدم که تا ۹۹ طول کشید و در گواهینامه موقتم ذکر شده که دو و سالو نیم تعهد خدمت به ایران ….
  با توجه به توضیحات ؛ اینکه کارشناسی آزاد بودم … بعدش هم بیمه دارم هم پروانه نظام مهندسی دارم هم سربازی رفتم … میتونم ارشد رو آزاد کنم ؟؟

  آخه تو pdf سامانه سجاد میخونم همه اینا باید بعد از فراغت به تحصیل مقطع باشه

   • یعنی اینکه خدمتم قبل از مقطع ارشد ( فراغت از تحصیل ) بوده مشکلی نداره ؟!؟
    آخه تو pdf سامانه سجاد میخونم همه اینا باید بعد از فراغت به تحصیل مقطع باشه

 • سلام وقتتون بخیر
  من پس از پایان یافتن سنوات مجاز تحصیلی در مقطع دکتری برام نامه اومده که دوره تحصیلم در دانشگاه پایان یافته است یا به عبارتی اخراج. میخواستم بدونم الان با این اوصاف میتونم با پرداخت هزینه مدرک دوره کارشناسیمو آزاد کنم؟

 • سلام روزبخیر
  من در حین تحصیل دکتری حدود دو سال برایم بیمه رد شده است. با توجه به اینکه این بیمه در حین تحصیل بوده، آیا می توانم از شیوة «عدم کاریابی» برای آزادسازی مدرکم استفاده کنم؟ اگر خیر از این بیمه می توانم برای آزادسازی مدرک ارشدم استفاده کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   طبق گفته ایین نامه برای استفاده از کاریابی نباید بیمه براتون رد شده باشد و بیمه حین تحصیل هم براتون جهت رفع تعهد مورد قبول نیست اما بازم می تونید با خود دانشگاه یا سازمان امور دانشجویان ارتباط بگیرید و بپرسید

 • سلام میخواستم بدونم اگر بیمه رو بصورت آزاد(خویش فرمایی) واریز کرده باشیم برای آزادسازی مدارک از طریق کاریابی وضعیت چطور میشه؟ آیا این بیمه واریز کردن به طور شخصی هم اجازه آزاد سازی از طریق کاریابی رو نمیده و جلوشو میگیره؟

 • سلام وقتتون بخیر
  اینکه میگن قانون شش ماه دیگه نیست یعنی من که نزدیک ۱۰ ماه از فارغ التحصیلیم گذشته هم میتونم اقدام کنم برای آزاد سازی مدرکم از طریق کار یابی ؟

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای آزاد کردن مدرک از طریق پرداخت تو مقطع کارشناسی باید کارت پایان خدمت هم داشته باشیم یا نه ؟

  • سلام وقتتون بخیر
   برای آزاد کردنش خیر اما برای دریافتش از دانشگاه بله

  • برای دریافت مدارک تحصیلی یکی از مفاد ۹ گانه نظام وظیفه الزامیست لذا شما یا باید کارت پایان خدمت داشته باشید یا برگ سبز خدمت آماده اعزام که البته با گرفتن پذیرش و معرفی وازات علوم به نظام وظیفه برای تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر عملا برگ اعزام شما خوبخود باطل میشود و مدرکتان را هم دریافت کرده اید

 • با سلام و احترام
  ضمن تشکر، یک سوال دارم.
  بنده ورودی سال 88 هستم و سال 92 فارغ التحصیل شدم، الان برای هر ترم بنده باید حدود چقدر پرداخت کنم؟ آیا همین به ازای هر ترم 7 تومن هست؟ یا کمتر؟
  ممنون

 • سلام. من خدمت سربازیم رو قبل از ارشد گذروندم. آیا میتونم از سابقه بیمه سربازی برای آزادسازی مدرک ارشد استفاده کنم چون شنیدم سابقه بیمه باید بعد از مقطع تحصیلی باشه؟

  • سلام بله می تونید از سربازی استفاده کنید برای دوسال تعهدتون

   • فارغ التحصیل هم بشی معلوم نیست مدرکتون رو بدن بس که مملکت گل و بلبلی داریم

 • سلام
  من ورودی ۹۷ کارشناسی ام ، فنی مهندسی ،

  تو اون جدوله هر ترم کارشناسی ۷ میلیون بود ، یه ستون دیگه ترمی ۱ میلیون بود ،

  واسه من کدومه ؟

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ کارشناسی فارغ التحصیل شدم سال ۹۹ هزینه رو پرداخت کردم و نامه لغو تعهد رایگان رو از سامانه سجاد دریافت کردم اما برای صدور دانشنامه به دانشگاهم مراجعه نکردم چون فکر میکردم باید حتما پایان خدمت داشته باشم الان هم دانشجوی ترم اخر ارشد هستم الان بخوام برم دریافت کنم دانشنامه رو بهم میدن؟؟!! و اینکه هزینه رو که نباید دوباره به روز پرداخت کنم که، درسته ؟؟؟!!!!
  ممنون

 • سلام
  من بعد از کارشناسی (در دانشگاه ازاد) سربازی رفتم به مدت 2 سال تمام و بعدش ارشد (در دوره روزانه دولتی) خوندم، حالا میخوام بدونم با سابقه سربازیم که قبل از ارشد بوده میشه مدرک دوره کارشناسی ارشدمو ازاد کرد؟

 • سلام مجدد، من ۳سال پیش درخواست کاریابی دادم ولی ۳ماه بعد در مقطع ارشد قبول شدم. و دیگر پیگیری نکردم
  ایا امکان داره الان که فارغ التحصیل ارشد هستم از همون درخواستم استفاده کنم ،مبنی بر این که ۳ سال از لیسانسم گذشته و کارپیدانکردم ، یا مجدد باید با مدرک ارشدم درخواست بدم

 • سلام و وقت بخیر ممنون از مطالبتون
  یکی از دوستام که الان مهاجرت کرده میگفت در حین تحصیل در مقطع ارشد
  مدرک لیسانس را با کاریابی گرفته
  ایا امکان داره؟
  فرض کنید شخصی ارشد میگیره و بعد درخواست کاریابی میده و لغو تعهد میشه ،بعد از یکسال میره و دکتری میخونه
  خب این شخص الان فقط دکتراش ازاد نیست
  چطور وقتی جواب دادید متوجه بشم
  به ایمیل پیام میاد؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده در حال تحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد هستم (شبانه)
  دوره کارشناسی بنده روزانه بوده و سال ۹۸ تمام شده‌است
  آیا در حال حاضر می‌توانم مدرک کارشناسی خود را آزاد کنم(دانشجوی ارشد هستم)
  و اینکه بنده سال ۱۴۰۰ هنگامی که دانشجوی ارشد بودم به مدت ۴ ماه بیمه‌ برایم رد شده‌است آیا برای ازادسازی مدرک کارشناسی به کارم میاد؟

 • سلام
  من مدارکم رو برای عدم کاریابی سه سال پیش دادم به یه شرکتی.
  الان باید حتما به همون شرکت کاریابی مراجعه کنم؟
  اگه اون شرکت جمع کرده باشه رفته باشه چه کار باید بکنم؟

  • سلام باید همون شرکتی برید که درخواست دادید
   دوباره از نو باید اقدام کرد

 • سلام
  یه سوالی که هیچ کس نپرسیده…
  الان اینجا نوشته مثلا برای رشته های علوم پایه در مقطع کارشناسی هر ترم تقریبا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومن و برای هر واحد ۵۳۰ هزار تومن .
  الان باید براساس واحد های گرفته (هم اون هایی که پاس کردیم و افتادیم و حذف کردیم) پول بدیم یا ترم های گذرانده؟
  مثلا من ۱۰ ترم درس خوندم میشه ۶۳ میلیون تومن ولی بر اساس واحد (۱۳۷ واحد پاس کردم و ۳۰ واحد این افتادم و حذف کردم که مجموعا میشه ۱۶۷) میشه ۸۸ میلیون تومن
  چچجوری باید حساب کنیم؟

  • سلام محاسبه دقیق شو خود اموزش دانشگاه تون انجام میدن اما براساس ترم باید در نظر بگیرید و اگر واحد بیشتری پاس کردید یا افتادید و دوباره برداشتید باید مبالغ واحد و اینا رو اضافه کنید

 • سلام
  من کارشناسی رو دولتی وزارت علوم خوندم و ارشد شبانه‌ی وزارت بهداشت هستم. می‌خواستم بدونم سابقه‌ی کاری ک دوره‌ی ارشد در حین تحصیل زیر نظر وزارت بهداشت دارم رو وزارت علوم برای ازاد سازی مدرک کارشناسیم قبول میکنه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   گفتن که سابقه بیمه باید بعد از فارغ تحصیلی باشد

 • با سلام
  من سه سال سابقه کار بیمه ای دارم (از اسفند 98 تا حال حاضر)
  آیا امکان این هست که ابتدا مدرک کارشناسی رو بدون بیمه و طبق تعرفه آزاد کنم و سپس با سابقه بیمه ارشد رو رایگان آزاد کنم؟
  آیا پیشنهاد بهتری دارین؟

  • سلام شما سابقه تونو در سامانه سجاد میذارید و اونا خودکار حساب میکنن و نمیشه یکی رو فعلا ازاد کردی و بعدی رو نگه داشت

 • سلام
  من سال 98 از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم.
  از سال 98 تا 1400 سرباز بودم و همزمان کار میکردم و بیمه هم برام رد میشد.
  یعنی از 98 تا حال حاضر برام بیمه تامین اجتماعی از شرکتم رد شده.
  با توجه به اینکه دوره سربازیم با کارم همزمان بوده، آیا میتونم باز هم از دو سال سربازی برای آزاد سازی مدرک استفاده کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   دوبار نمیشه از این دوسال استفاده کرد یا بیمه سربازی یا بیمه شرکت رو باید استفاده کنید

 • اعلام کنید مطابق قانون اساسی عطف به ما سبق غیرقانونی هست نمیشه برای همه سنوات یک قانون رو اعلام کنه

 • سلام وقتتون بخیر من کارشناسی و کارشناسی ارشد روزانه خوندم یکسال هم سابقه بیمه نامرتبط با رشته تحصیلی دارم ایا میتونم از طریق نامه عدم کاریابی اقدام کنم برای ازادسازی مدارک؟ کارمند بیمه بهم گفت که ما بعد از شش ماه بهت نامه میدیم اما بقیش بستکی به دانشگاهتون داره که قبول کنن یا نه

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر سابقه بیمه دارید از طریق عدم کاریابی نمیشه

 • سلام وقتتون بخیر
  من حدود یک سال سابقه بیمه با کار نامرتبط با رشته تحصیلی دارم آیا میتونم از طریق کاریابی برای آزادسازی مدارکم اقدام کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر
  یعنی حتی اگر10ماه از زمان فارغ التحصیلی گذشته باشه میشه برای نامه عدم کاریابی اقدام کرد ؟از طرف وزارت علوم قابل قبوله برای آزاد سازی ؟

 • سلام ، من سال ۹۵ مدرک کارشناسیم رو گرفتم ، بعدش رفتم سربازی و سال ۹۸ سربازیم تموم شد. بعدش سال ۱۴۰۰ کنکور ارشد دادم و سال بعد ارشدم تموم میشه. آیا بعد از ارشد میتونم از طریق نامه عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟ هر دو مدرک با هم آزاد میشه؟ اون گپ ۵ ساله بین کارشناسی و ارشد مشکل ساز نیست؟

  • سلام
   در اصل نباید محدودیت زمانی برای آزاد سازی از طریق عدم کاریابی وجود داشته باشد اما باید بررسی کنید ببینید وزارت علوم در این مورد رای دیوان عدالت را رعایت می کند یا خیر
   اگر رای دیوان را قبول می کند، مشکلی برای روش عدم کاریابی ندارید

   • سلام. مرسی از سایت خوبتون. از کجا دقیقا باید پیگیر شد که اون مهلت 6 ماهه لغو شده و توسط وزارت علوم اجرا میشه؟

    • سلام خواهش میکنم از خود وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان

    • سلام، خسته نباشید
     میخواستم بدونم کل فرآیند گرفتن معافیت تحصیلی و گذاشتن وثیقه برای سربازی و پس از اون آزادسازی مدرک تحصیلی حدودا چقدر طول می کشه؟

     با سپاس

     • سلام بستگی به نوع ازادسازی تون داره اما با هزینه شخصی بخواید اقدام کنید نهایتا یک ماه

   • سلام وقتتون بخیر
    یعنی حتی اگر10ماه از زمان فارغ التحصیلی گذشته باشه میشه برای نامه عدم کاریابی اقدام کرد ؟از طرف وزارت علوم قابل قبوله برای آزاد سازی ؟

    • سلام دیوان گفته باید قبول کرد اما روال کار وزارت علوم متاسفانه مشخص نیست

     • سلام بله میتوانید به شرطی که گواهینامه موقت شما قبل از مراجعه به مراکز کاریابی صادر شده باشه
      سلام مش

 • سلام.
  من از سال 88 پروانه نظام مهندسي دارم. سال 1400 مدرك دكتري گرفتم. آيا مي توانم از طريق نامه اداره كار مدرك خود را آزاد كنم؟ شايان ذكر است از اسفند 1400 مدرك دكتري حتي در سامانه نظام مهندسي مورد پذيرش قرار نمي گيرد و هيچ تاثيري ندارد.

  • سلام شرط عدم کاریابی رد نشدن بیمه است
   اگر بیمه رد نشده می تونید اقدام کنید

  • سلام اگر کار کرده باشید و بیمه بوده باشید امکلن استفاده از عدم کاریابی را ندارید

 • سلام.وقتتون بخیر.
  من به تازگی از پایان نامه ارشد دفاع کردم و هنوز مدارکمو آزاد نکردم. در ضمن مشمول خدمت نیز هستم. آیا راهی وجود داره که بتونم مدارک موقت رو از دانشگاه بگیرم؟ برای اپلای نیاز دارم و زیاد فرصت نیست.

  • سلام وقتتون بخیر
   بله می تونید گواهی موفت تونو از دانشگاه تون بگیرید

   • خب میگن به دانشجوی پسر مشمول خدمت سربازی تا وقتی خدمت سربازیش تعیین تکلیف نشده باشه گواهی موقت هم نمیدن. میخواستم ببینم چه راهی وجود داره که بتونم این مدرک رو برای اپلای کردن بگیرم؟

    • فعلا می تونید با دانشگاه مقصد مکاتبه کنید و بهشون بگید مدارک تونو به صورت غیر رسمی براشون ارسال میکنید و پس از اخذ پذیرش مدارک رسمی تونو می تونید آماده ارسال کنید
     عموما دانشگاه ها قبول میکنن

 • سلام.
  آیا اگر بین مقطع ارشد و دکتری سابقه بیمه رد شده باشه ولی در حین تحصیل دکتری و بعد از اون بیمه رد نشده باشه میشه از قانون کاریابی برای آزادسازی مقطع دکتری استفاده کرد؟

  امکان آزادسازی مدرک لیسانس و ارشد با پرداخت هزینه یا بیمه و بعدش اقدام از کاریابی برای آزادسازی مدرک دکتری هست؟

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه نباید برای شما بیمه رد شده باشد
   همه مدارک رو باید با یک روش اقدام کنید اگر تا حالا هیج کدوم رو آزاد نکردید و نمیشه هر مورد رو جدا به روشی ازاد کرد

 • سلام
  پروانه نظام مهندسی برای مقطع دکتری سابقه کار محسوب میشه؟

 • سلام
  ببخشید اگه 3 روز از حداکثر زمان 6 ماه بعد پایان خدمت گذشته باشه و درخواست عدم کاریابی بذاریم قبول میکنن برا آزاد کردن مدرک؟

 • سلام.من شهریور 1400 کارشناسیمو گرفتم.میتونم الان برای ازاد سازی مدارک از طریق کاریابی اقدام کنم؟

 • سلام من کارشناسیمو شهریور 1400 گرفتم .بصورت روزانه مشغول تحصیل بودم.تو این یک سال مشغول به کاری که بیمه داشته باشه نبودم.میتونم از طریق کاریابی مدرکمو آزاد کنم؟ یا مهلتش گذشته؟
  البته تو این سالها از سمت شرکت پدرم ما ام بیمه بودیم.اون حساب نیست؟
  بعد اینکه تو گواهی موقت من 8 سال تعهد خدمت زده.از کجا باید بدونم رتبه من کمتر از آخرین رتبه قبولی منطقه 1 بوده که تعهد خدمت بشه 4 سال؟

  • سلام وقتتون بخیر
   طبق قانون باید ظرف 6 ماه نهایتا به کاریابی مراجعه کنید
   اگر بیمه براتون رد شده باشه از طریق بیمه می تونید اقدام کنید
   باید از سازمان سنجش پیگیر باشید

 • سلام وقتتون بخیر.
  من دیپلمم دست دانشگاهه و وقتی ازشون خواستم چند روز دیپلمم بدن که ببرم برای ترجمه گفتن که اگه دیپلمم میخوام باید از طریق سامانه سجاد ازادسازی مدارک انجام بدم. میخواستم بدونم راه دیگه ای برای گرفتن دیپلمم هست؟

 • سلام روزتون بخیر. من سه تا سوال داشتم.
  1. من فارغ التحصیل کارشناسی هستم و 19 بهمن 1400 دفاع کردم که میشه تاریخ فارغ التحصیلیم اما گواهی موقتم 24 فروردین 1401 صادر شده.
  این آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی که عکسش رو گذاشتین نوشته : سپری شدن حداقل یک سال از تاریخ صدور گواهی موقت فارغ التحصیلی متقاضی
  اما
  در اینفوگرافی شرایط کلی آزادسازی مدارک تحصیلی نوشته شده: سپری شدن یک سال شمسی تمام از تاریخ فارغ التحصیلی

  الان کدومش درسته؟ باید یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی یا همون دفاع بگذره؟ یا یک سال از تاریخ صدور گواهی موقت؟

  2. من الان 6 ماه میشه که مدرکم در کاریابی مونده و کاری پیدا نشده الان سر موعد 6 ماهه ام باید مراجعه کنم به اداره کار؟ یا باید صبر کنم 1 سال از تاریخ صدور گواهی موقتم یا فارغ التحصیلیم بگذره؟

  3. اگر من الان مراجعه کنم کارهای اداریم انجام میشه اما آزاد سازی مدرک و ثبت نام در سامانه ی سجاد میمونه برای وقتی که یک سالم گذشت؟ کلا به چه نحویه؟

  ممنون میشم اگه اطلاعی دارین راهنمایی کنین.

  • سلام بله ظرف 6 ماه پس از پیدا نشدن کار باید به اداره کار برای عدم کاریابی مراجعه کنید
   خیر کلا اون یکسال یعنی یکسال فرصت دارید اینکارو بکنید

   • سلام منم سوالم مثل سوال ایشونه. تو متن صراحتا ذکر شده حداقل یک سال از صدور کارت پایان خدمت گذشته باشه حداقل یک سال از فارغ التحصیلی گذشته باشه و شش ماه گذشته باشه از کاریابی. الان یعنی بعد شش ماه من باید صبر کنم یک سال از صدور کارت پایان خدمتمم بگذره تا مدرکم رو بدن یا بعد اون شش ماه من درخواستمو تو سجاد بدم نامه اداره کار رو اپلود کنم کارای اداریش همون موقع میشه و مدرکم رو میدن؟
    من شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم، شهریور ۱۴۰۱ خدمتم تموم شد مهر ۱۴۰۱ درخواست کاریابی دادم. اردیبهشت ۱۴۰۲ میتونم مدرکم رو بگیرم یا تا مهر ۱۴۰۲ مدرکم رو نمیدن؟

    • سلام خیر
     6 ماه میذارید کاریابی و ضمن گذشت اون 6 ماه باید یکسال هم از مدت زمان فارغ التحصیلی شما سپری شده باشد

     • اما من در حین تحصیل میخواستم مدرکمو با هزینه پرداخت کنم گفتند نمیشه

     • اشتباه گفتند. حین تحصیل می توانید مقاطع پایین تر را با هزینه ازاد کنید

 • سلام و احترام
  آیا امکان این وجود دارد که به منظور انجام شدن سریعتر فرآیند آزاد سازی. در زمانی که درخواست کاریابی داده ایم، مدارک لیسانس و ارشد را پولی آزاد کنیم و فقط مدرک دکتری با کاریابی؟

 • سلام وقت بخیر
  آیا در حین تحصیل مقطع کارشناسی ارشد میتوان مدرک دوره کارشناسی را آزاد کرد؟

 • سلام
  میخواستم بدونم آیا میشه از سابقه بیمه کار حین دوره ارشد برای آزادسازی مدرک دوره کارشناسی استفاده کرد؟

 • سلام
  میخواستم بدونم آیا هزینه آزاد سازی مدرک هر سال تغییر میکنه؟ مثلا من مدرک ارشد رو سال 99 گرفتم الان بخوام مدرک رو بخرم ارزونتر ممکنه باشه نسبت به سال بعد؟
  و اینکه ایا سهمیه 5 درصد ایثارگری روی مدرک اصلی نوشته میشه و ممکنه مشکلی ایجاد بشه در اپلای کردن ازین نظر؟
  چون در مدرک موقت نوشته شده این سهمیه.

 • با سلام
  من کارشناسی ورودی ۸۹ روزانه بودم و ۹ سال تعهد خدمت دارم(سهمیه منطقه ۳). ۴ سال هم سابقه بیمه دارم.برای ازادسازی مدرک مبلغ ۱۲ میلیون محاسبه شده با احتساب سابقه بیمه. آیا این مبلغ معقول هست با ۴ سال سابقه بیمه؟ یا اشتباهی رخ داده و سابقه بیمه من اعمال نشده؟

 • سلام وقت بخیر، ببخشید من یک سوال داشتم، من تو فرجه یکساله هستم و تا شهریور سال دیگه وقت دارم برای سربازی، میخواستم بدونم با این شرایط میشه الان برای ازاد سازی مدرک کارشناسی با پرداخت هزینه اقدام کرد؟ یا نیاز به تعیین تکلیف شرایط سربازی دارم؟

   • اخه همه جا میگن باید یا دانشجوی ارشد باشی یا کارت پایان خدمت و معافی داشته باشی؛ اینطور نیست؟

 • سلام وقت بخیر من چند تا دانشگاه قبول شدم میخواستم بدونم دانشگاه ازاد و پیام نور بدون هزینه مدرک آزادسازی میشه برای مهاجرت؟یافرقی نداره مثل دولتی باید هزینه بدیم؟

 • با سلام
  بنده لیسانس ((روزانه دولتی)) رو سال 1400 به اتمام رساندم و الان در مقطع ارشد ((شبانه دولتی))هستم.
  سوالی که دارم خدمتتون اینه که اگر خدمت سربازی رو به اتمام برسونم و کارت پایان خدمت بگیرم ، مدرک لیسانس بنده آزاد میشود یا باید هزینه پرداخت کنم ؟ با تشکر از شما و سایت عالیتون

  • سلام هیچ وقت خود به خود ازاد نمیشه
   باید از یکی از روش های بالا کع در مقاله بیان شده مدرک تونو ازاد بفرمایید

   • سلام
    من فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته هستم. کاریابی ثبت نام کردم و بیش از شش ماه هم گذشته
    اما برای مهر ۱۴۰۱ کارشناسی ارشد قبول شدم و گواهی موقتم رو تسلیم دانشگاه جدید کردم
    آیا میتونم ادامه روند آزاد سازی رو طی کنم و مدرک کارشناسی رو آزاد کنم؟

 • سلام
  من فارغ التحصیل ارشدم.
  میتونم اول کارشناسی رو آزاد کنم بعد تحویل گرفتن اصل مدارک کارشناسی از دانشگاه،مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟
  ممنون

 • سلام وقتتون بخیر
  در گواهینامه موقت من تاریخ پایان تحصیلم 1401/12/21 ذکر شده ولی تاریخ صدور گواهینامه زده 1401/06/15 میخوام بدونم برای آزاد سازی مدرکم از کدوم تاریخ حساب میشه؟
  من اداره کاریابی ثبت نام کردم کد ملی رو که وارد کردن اسم فامیلم اشتباه بالا اومد و با همون اسم اشتباه برام ثبت نام کردند ایا این قضیه مشکلی ایجاد میکنه؟
  اداره کاریابی که ثبت نام کردم هیچ مدرکی ندارم برای ثبت نامم. من چطور بفهمم که این روند داره طی میشه؟

  • سلام از تاریخ دفاع تون باید باشه
   باید اسم و فامیل خودتون باشه که گواهی رو بعدا درست صادر کنند

 • سلام و خسته نباشید
  آیا دانشجوی ارشد می تواند با پرداخت هزینه و گواهی اشتغال به تحصیل،مدرک کارشناسی(مقطع قبلی)را آزاد کند و از دانشگاه دریافت کند؟یا برای دریافت مدرک حتما نیاز به کارت پایان خدمت می باشد؟

  • سلام وقتتون بخیر
   باید وضعیت سربازی تون مشخص شده باشه
   لزوما کارت پایان خدمت نیست

 • سلام
  من لیسانس روزانه بودم.
  فوق هم روزانه قبول شدم
  بعد فارغ التحصیلی فوق میتونم فقط لیسانس رو آزاد کنم یا هردو اجباریه؟

   • سلام
    درمورد آزادسازی به روش عدم کاریابی
    تو عکسی که قرار داده شده نوشته:
    سپری شدن حداقل یکسال از زمان صدور مدرک موقت
    این یعنی اگر من اداره کاریابی ثبت نام کنم و بعد شیش ماه نامه پیدا نکردن کار رو بگیرم، بازم باید صبر کنم تا ۱ سال از روی تاریخ صدور مدرک موقت بگذره؟

    • سلام خیر
     باید فوری به اداره کار مراجعه کنید جهت آزادسازی
     فقط یکسال بعد از فارغ تحصیلی امکان ازادسازی دارید

     • سلام، خسته نباشید. چجوری میتونم بفهمم که رتبه ی کشوری من که منطقه ۲ هستم از آخرین قبولی منطقه ۱ بهتره که بتونم هزینه ای که برای آزادسازی مدرک میپردازم مثل منطقه ی ۱ باشه؟ ممکنه یکم بیشتر توضیح بدین؟ این پروسه اسم خاصی داره که از سنجش بشه تاییدیه ای که گفتین رو گرفت؟ یکم ابهام داشت این بخش. ممنون میشم راهنماییم کنین

     • سلام بله باید از سازمان سنجش تایید شو بگیرید
      چیز خاصی جایی گفته نشده که توضیح بدیم و همینقدر فقط در آیین نامه بهش پرداخته شده است.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده کارشناسی را در یک دانشگاه دولتی گذراندم و بعد از فارغ التحصیلی،نامه ی فارغ التحصیلی برای نظام وظیفه گرفتم و الان دانشگاه غیرانتفاعی برای ارشد ثبت نام کردم.بنده متوجه شدم که در نامه،محل صدور شناسنامه را اشتباهی به جای شمیرانات،زده تهران.حالا من بعدا بخوام مدارکم را آزاد کنم،به مشکل بر می خورم؟(اطلاعات ثبت نامیم در دو مقطع متفاوت است در قسمت محل صدور شناسنامه)

  • سلام در این مورد ما اطلاع نداریم متاسفانه با دانشگاه تون ارتباط بگیرید

 • سلام وقتتون بخیر من دانشگاه فرهنگیان بودم و تعهد هشت ساله دارم که چهارسالش گذشت و بیمه رد شده میخاستم بپرسم برای ازاد سازی مدرک باید هزینه ی چهارسال باقیمانده رو بپردازم؟ و اینکه از اموزش پرورش باید پیگیری کنم برای ازادسازی مدرک؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من برای ارشد میخوام اپلای کنم تازه فارغ التحصبل شدم
  بهم مدرک موقت دادن ریز نمرات رسمی رو با اصل مدرک میدن
  که خیلی زمان بره میگن پورسه شش ماهه داره میخواستم بدونم راهی هست که من سریع تر بتونم این پورسه رو طی کنم حداقل تا سه ماه دیگه؟

  • سلام وقت تون بخیر
   نمیشه دیگه وقتی دانشگاه گفته زمان تحویلش اون موقع است کاری نمیشه کرد

 • سلام
  من در دوره ی کرونا ارشد روزانه قبول شدم برای همین هیچ مدرکی رو به صورت فیزیکی به دانشگاه ندادم. بعد از یک ترم هم ارشد رو انصراف دادم. در مدتی که ترم یک ارشد رو خوندم مدارکم در اداره کاریابی بود و تونستم نامه ی عدم کاریابی رو بگیرم. الان با توجه به اینکه چند ماه آخر دوره عدم کاریابی با تحصیل ارشد روزانه تداخل داشته مشکلی برای آزاد سازی مدرک کارشناسیم پیش میاد؟

 • سلام دورد من الان مشمول خدمت هستم برای اینکه بتونم مدرککارشناسی ازاد کنم باید چیکار کنم ترم اخر هستم

 • سلام من سال ۹۹ از لیسانس فارغ التحصیل شدم و رفتم کاریابی و اعلام بیکاری کردم و برام کارت بیکاری صادر کردند اما مدرکم رو آزاد نکردم. سال ۱۴۰۱ کنکور ارشد دادم و قبول شدم حالا میتونم بعداز ارشدم هردوتا مدرک یعنی هم لیسانس و هم فوق لیسانس رو آزاد کنم با بیکاری؟؟

 • سلام وقتتون بخیر، برای آزادسازی مدرک ارشد منطقه یک با استفاده از خدمت سربازی به چه مدارکی نیاز است؟ آیا آپلود کارت پایان خدمت کفایت میکند؟ و آیا سابقه خدمت برای همه افراد ۲۴ ماه محسوب میشود یا اگر از کسری استفاده کرده باشیم بتناسب کمتر از این مقدار در نظر میگیرند؟ ببخشید طولانی شد، بسیار ممنون میشم اگر کمی توضیح بفرمایید

  • سلام وقتتون بخیر
   داخل سامانه برید و کارت پایان خدمت رو بذارید خودشون محاسبه میکنند
   در مورد نحوه محاسبه ما اطلاعی نداریم و باید خود سامانه بررسی کند

 • سلام بنده اکنون در دانشگاه آزاد دوره دکتری را می گذرانم . اگر بخواهم مدرک موقت ارشد را که در گرو دانشگاه آزاد است را بگیرم باید از دانشگاه آزاد انصراف دهم؟ یا بدون انصراف نیز می توانم آن را بگیرم؟ مدرک موقت ارشد من در اختیار دانشگاه آزاد است ( در زمان ثبت نام از من گرفتند ) و من می خواهم آن را آزاد کنم.

  • سلام وقتتون بخیر
   باید از طریق سایت وزارت علوم اقدام به ازاد سازی کنید
   سامانه سجاد

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  برای آزادسازی مدرک از طریق پرداخت هزینه،شخص حتما باید یک سال از خدمتش گذشته باشد؟یا مهم نیست و هر تایمی میتواند آزاد کند؟
  ممنون

 • سلام
  من دانشجو ارشد هستم و هنوز فارغ‌التحصیل نشدم و میخواستم کارشناسی رو آزاد کنم از طریق پرداخت هزینه.
  برای پرداخت هزینه ارشد تا ترمی که گذروندم، بخشی هست برای آپلود مدارک لغو تعهد مقطع قبلی. برای این بخش وقتی آزادسازی برای کارشناسی انجام ندادم چی میشه آپلود کرد؟

 • سلام
  من در حال تحصیل در مقطع ارشد هستم و میخواستم کارشناسی رو آزاد کنم. در مرحله ی اول که باید هزینه ترم هایی که تا الان در مقطع ارشد گذراندم را پرداخت کنم، بخشی داره به اسم آپلود فایل لغو تعهد مقطع قبل، وقتی مقطع قبل رو آزاد نکردم به جای این چی میشه آپلود کرد؟
  ممنون

  • سلام این دستورالعمل تازه صادر شده که باید هزینه ترم های جاری تونو بپردازید.
   در مورد فرایندش اطلاع رسانی نکردند با خود وزارت علوم و پشتیبانی سامانه سجاد در ارتباط باشید

 • سلام من 3 سال و 8 ماه سابقه بیمه دارم و 4 سال تعهد خدمت
  این 4 ماه رو باید چیکار کنم؟

 • اگر در حال حاضر در مقطع بالاتر در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل باشیم، میتونیم مدرک مقطع پایینتر را آزاد کنیم.

 • سلام من دانشجوی فوق لیسانس هستم . در حال حاضر میتوانم مدرک لیسانس خود را به صورت نقدی ازاد کنم؟

 • سلام من فارغ التحصیل سال۹۸ و ورودی سال ۹۴ رشته های علوم پایه در منطقه ۲ هستم و سال ۹۸ هم بلافاصله ارشد وزارت علوم روزانه پذیرش شدم ولی ۱۴۰۰ بعد سه ترم انصراف دادم و الان چون قصد مهاجرت دارم میخواستم بدونم میتونم فقط برای آزاد سازی مدرک کارشناسی اقدام کنم و هزینه همون رو پرداخت کنم ؟واینکه اگه نشه باید جریمه انصراف هم بدم و هزینه ۳ ترم ارشد رو هم پرداخت کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   باید هم کارشناسی رو آزاد کنید
   هم هزینه تحصیل تا سه ترم تونو بپردازید

 • من چندین سال پیش مدرک کارشماسی ارشدم را برای آزادسازی دادم آژانس کاریابی ولی هیچ وقت نرفتم پیگیری کنم و نامه آزاد شدن بگیرم.

  به نظرتون چطور میشه نامه را گرفت؟ راهی هست؟

 • سلام وقت بخیر
  من الان دانشجوی مقطع کارشناسی هستم خواستم بدونم چطور میشه اصل مدرک دیپلم رو از دانشگاه گرفت؟ باید انصراف بدم؟

 • سلام وقت تون بخیررر
  در حال حاضر دانشجوی ترم 4 ارشد هستم و می خواستم فعلا مدرک کارشناسی رو آزاد کنم. در سامانه سجاد درخواست لغو تعهد دادم و با توجه به اینکه ورودی 88بودم مبلغ یک میلیون و هشتصد تومان از طرف دانشگاه هزینه آزادسازی شد که پرداخت کردم. حالا از طرف سازمان امور دانشجوبان عدم تایید زدند و دانشگاه در سامانه پیام گذاشته که ابتدا لغو تعهد مقطع نیمه تمام دوره ارشد را تمام کنید. لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم خیلی به مدرک نیاز دارم.

  • سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه قانون جدید اومده دانشجویان در حال تحصیل اگر قصد ازادسازی مدارک شونو دارند، باید مدتی که در حال حاضر در مقطع بالاتر تجصیل کردند رو هم ازاد کنید و باید هزینه شو بپردازید

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ام و میخوام تا چند وقت دیگه انصراف از تحصیل بدم و مهاجرت کاری کنم.
  میخواستم ببینم امکان آزاد کردن مدارک دیپلم و …. و ترجمه رسمی اونها هست؟
  برای آزاد کردن مدرک دیپلم و مدارک قبل از اون چع کارهایی باید انجام بدم؟

 • من فارق التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه روزانه هستم و استخدام اموزش و پرورش میخواستم بدونم برای ازاد سازی مدرک برای من به چه مدارکی نیاز است

  • سلام باید از طریق اداره آموزش و پرورش پیگر باشید چون تعهداتی نسبت به دولت دارید ابتدا باید تکیلف اونا رو روشن کنید

 • سلام وقتتون بخیر… من مدرک موقت کاردانیمو فروردین ماه تحویل گرفتم و بهم گفته بودن بمدت 6ماه فرصت دارم تا از طریق عدم کاریابی اقدام کنم.و گویا باید در حین ادامه تحصیل نباشیم .الان سوال من اینه که من اگه بخوام مهر یا بهمن ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی جز اون 6 ماه قرار میگیره و آیا این موردی داره یا خیر یعنی تا ۶ ماه بعد نباید در حال تحصیل باشم؟ به موسسه کاریابی هم مراجعه کردم گفتن میتونم بعد کارشناسی با هم ازاد کنم هردو رو… ولی نمیخوام از طریق پرداخت هزینه باشه .. حالا من بعد از کارشناسی میتونم باز از طریق عدم کاریابی اقدام کنم واسه هردو؟ یا الان میتونم برا خود کاردانی اقدام کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید منو

  • سلام بعد از اخذ مدرک کارشناسی می تونید از طریق عدم کاریابی اقدام کنید

 • سلام
  وقت بخیر
  من الان دانشجوی دکتری دانشگاه روزانه در ترم 4 هستم که واحدهای تئوری و آزمون زبان و آزمون جامع رو پاس کردم ولی برای نظام مهندسی نیاز به اصل مدرک مقطع ارشد دارم که درخواستی را از طریق سامانه سجاد به دانشگاه ارشد ارسال کردم و در پاسخ اعلام کردن که علاوه بر هزینه ارشد باید هزینه دکتری تا این ترم رو هم پرداخت کنم درحالی که من از دکتری انصراف نداده ام و در حال تحصیل هستم …
  میخواستم بدونم آیا راهی وجود داره که من برای دریافت مدرک ارشد فقط هزینه ارشد رو پرداخت کنم ؟
  با تشکر

  • سلام وقتتون بخیر بله متاسفانه قانون جدیدی گذاشتند مثل اینکه و باید هزینه مقطع دکتری تونو بپردازید راهی رو ما اطلاع نداریم با خود وزارت علوم یا دانشگاه دکتری تون ارتباط بگیرید و بهشون بگید که برای نظام مهندسی تون میخواید نه برای خروج از کشور

   • باسلام و وقت بخیر
    من مقطع کارشناسی ارشد خود را شبانه دانشگاه تهران بودم و کارشناسی خود را روزانه دانشگاه شهید بهشتی بودم.
    حال من میخواهم مدرک خود را در سامانه سجاد وزارت علوم آزاد کنم.
    طبیعتاً مدرک مقطع ارشد من به خاطر شبانه بودن آزاد خواهد شد ولی آیا مدرک کارشناسی من به دنبال همین مقطع ارشد آزاد خواهد شد یا نه؟
    آیا برای مقطع کارشناسی باید جدا آزاد کرد؟
    باتشکر

    • سلام ابتدا باید از مدرک کارشناسی به بالا آزاد کنید یعنی اول مدرک کارشناسی رو آزاد کنید و سپس مدرک ارشد

 • سلام. اصلا توضیح ندادید که سابقه بیمه و سربازی رو چجوری در سایت سجاد آپلود کنیم؟ یا اینکه باید سابقه بیمه و سربازی رو از تأمین اجتماعی بگیریم ببریم دانشگاه؟ نمیدونم این قسمتو چیکار کنم

  • سلام به سایت شون سر بزنید ساده است متوجه خواهید شد چطوری اپلود کنید

 • سلام. من نامه عدم کاریابی کارشناسیم رو گرفتم و در سامانه سجاد اپلود کردم. ولی ارشد من وزارت بهداشت هست. که از طریق سامانه سجاد ازاد نمیشه. الان سامانه سجاد به من گفته تاریخ نامه کاریابی باید بعد مقطع ارشد باشه. من ارشدم رو میخوام با سابقه کار ازاد کنم. الان نمیدونم باید چکار کنم.

 • با سلام
  بنده سال 99 فارغ التحصیل شدم و خرداد ماه سال گذشته تاریخ اتمام سربازیم زده شده و صدور کارتم شهریور ماه هستش
  در اوایل دی ماه کاریابی ثبت نام کردم. الان شش ماه شده. آیا الان میتونم اقدام به ازادسازی کنم یا تا شهریور باید صبر کنم؟

 • سلام
  خسته نباشید در مورد رد نکردن بیمه میخواستم بدونم ملاک شش ماه کاریابی هست یا ۱ سال بعد از صدور پایان خدمت. من شش ماه از ثبت نام در کاریابی میگذره و تو مدت بیمه رد نشده اما از صدور پایان خدمتم هنوز ۱ سال تموم نشده. اگه تو این مدتی که تا ۱ سال از صدور پایان خدمتم بگذره بیمه برام رد بشه تو موقع آزادسازی مشکلی پیش نیاد. ممنون

  • سلام تا وقتی که مدرک تونو آزاد نکردید نباید بیمه براتون رد بشه وگرنه از طریق کاریابی امکان نخواهد داشت

   • سلام تو گزارش گفته شده که خدمت سربازی هم جزو سابقه تعهد حساب میشه من بعد از کارشناسی دانشگاه آزاد رفتم خدمت و بعد از پایان خدمت کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم و الان برای آزادسازی مدرک ارشد خدمت سربازی رو جزو تعهد حساب میکنن ؟ چون خدمت سربازی قبل از ارشد بوده برام سوال هست که حساب میشه یا نه

 • سلام. من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. برای اپلای اقدام کردم و پذیرش گرفتم. سوالم اینه که چطوری میتونم مدرک ارشدم رو برای ترجمه رسمی بگیرم؟ لیسانسم رو آزاد کردم. ارشدم گرو دانشگاس.
  باید انصراف بدم تا بتونم؟ در حین تحصیل میتونم برای آزادسازی مدرک دکتری اقدام کنم؟
  وثیقه بذارم؟

  • سلام وقتتون بخیر چون در حال تحصیل هستید، مدرک تونو بهتون نمیدن اما میشه آزاد کنید با پرداخت هزینه تعهد تون اما بازم چون در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید، معمولا دانشگاه ها نمیدن و باید با مدارک غیررسمی تون پذیرش بگیرید و سپس انصراف داده و جهت ذریافت مدرک اقدام نمایید یا همین الان انصراف بدید و درخواست مدارک کنید

 • سلام من بعد از ارشدم تو کاریابی ثبت نام کردم و تا 2 سال بیکار بودم ولی نامه عدم کاریابی رو دریافت نکردم و الان 7 سال از فارغ التحصیلی ام میگذره تواین مدت هم 2 سال سابقه بیمه دارم.
  ایا من میتونم برا ازاد سازی مدرکم از طریق عدم کاریابی اقدام کنم .
  چرا که 2 سال اول بعد از فارغ التحصیلی ام رو بیکار بودم.

 • سلام
  اگر سربازی نرفته باشیم، با داشتن برگه سبز می‌توان از سابقه بیمه برای آزادسازی مدارک استفاده کرد؟

 • سلام
  من برای ازادسازی مدرک ارشدم میخوام نام عدم کاریابی بگیرم….تاریخ صدور مدرک موقتم 25اردیبهشت1401 هست و در گواهی درج شده که من تاریخ 21شهریور1400 فارغ التحصیل شدم….آیا میتونم اقدام کنم برای ازادسازی مدرک ارشدم؟
  من کاردانی شبانه بودم و کارشناسی غیرانتفاعی ولی ارشدم روزانه بودم.

   • نه هنوز نگرفتم نامه رو …پس یعنی میتونم برم دفاتر کاریابی و اقدام کنم که شش ماه بعد بهم نامه عدم کاریابی رو
    بدن درسته؟
    البته بین کارشناسی و ارشدم من 5سال گپ داشتم

    • تا اونجایی که من میدونم شما اگر هنوز اقدام نکردید یکم دیر شده یعنی شما حداکثر 6 ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت داشتید که برای کاریابی اقدام میکردید. حالا شاید کارشناسان سایت بتوانند بهتر راهنمایی کنند چون مثل اینکه این قانون رو برداشتن.

     • آیین نامه برداشته شده اما متاسفانه اجرا نیمشه بازم به ادرات کاریابی مراجعه کنید شاید تغییری کرده بود

 • سلام. وقت بخیر‌. اگر در حین تحصیل در مقطع دکتری شبانه باشیم برای آزاد کردن مدارک قبل به صورت ازاد مشکلی هست؟

  • سلام خیر مشکلی ندارد اما مدرک شما در دانشگاه دکتری شما گرو می ماند تا پایان تحصیل

 • سلام من سال 95 از کارشناسی و سال 98 از ارشد فارغ التحصیل شدم. و بعد سربازی رفتم (فاصله بین فارغ التحصیلی و سربازیم تقریبا یک سال بود، ولی غیبت نداشتم و به طور قانونی بود). بعد از پایان خدمت هم قبل از مهلت 6 ماه، جهت آزادسازی مدرک اقدام کردم و اول خرداد 6 ماه تموم میشه. ولی هنوز 2 ماه دیگه مونده که از صدور کارت پایان خدمتم بگذره.
  الان نامه کاریابی رو به من میدن یا باید دو ماه دیگه صبر کنم؟؟

 • با سلام آزاد سازي مدرك از طريق نامه عدم كاريابي برام ابهام داره نوشته شده بود حداكثر 6 ماه از تاريخ فارغ التحصيلي فرصت هست براي اقدام و در جاي ديگه تو نامه نوشته بايد حداقل يكسال از تاريخ فارغ التحصيلي گذشته باشد لطفا توضيح دهيد با تشكر.

  • سلام شما 6 ماه مهلت دارید مراجعه کنید برای این روش
   و یکسال بعد از فارغ التحصیلی براتون آزاد میکنند

 • سلام.
  من لیسانس رو شبانه خوندم. ولی سال 95 فوق لیسانس رو روزانه قبول شدم. سال 98 تموم کردم. الان چهار ماهه که سربازیم هم تموم شده. میخواستم بدونم که برای ازادسازی مدرک فوق لیسانس حجدودا چقدر باید بپردازم؟ آیا سربازی تاثیری تو کم کشدن هزینه آزادسازی داره یا نه؟

 • من بعد از فارغ التحصیلی لیسانس دانشگاه دولتی سربازی رفتم و چند سال مشغول به کارشدم امسال دانشجوی ارشد دانشگاه آزاد هستم میخواستم ببینم میتونم فقط مدرک کارشناسی رو آزاد کنم؟

 • سلام موقع شرکت در کنکور کارشناسی از سهمیه منطقه دو استفاده کردم اما سهمیه رزمندگان رو الان گرفتم و برای ثبت نام ارشد تونستم استفاده کنم آیا با سهمیه رزمندگان میتونم مدت زمان تعهدم رو برای مقطع کارشناسی کاهش بدم؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده ورودی ۸۲و فارغ التحصیل ۸۶ هستم طی این پانزده سال بیکار بودم و نتونستم کار پیدا کنم الان برای گرفتن اصل مدرک تحصیلی باید هزینه پرداخت کنم چون اصل مدرک و برلی ترجمه میخواهم لطفا میشه راهنمایی ام کنید

 • با سلام .
  ببخشید میخواستم بدونم میشه در حین خدمت سربازی با پرداخت هزینه مدرک کرشناسی را آزاد کرد و بعد از اتمام خدمت با دو سال سابقه خدمت، مدرک کارشناسی ارشد را آزاد کرد.
  ممنون از شما

 • با سلام و خسته نباشید
  من کارشناسی و ارشدمم هر دو دانشگاه ملی بودم و میخوام آزادشون کنم. از همون شروع تحصیل در مقطع ارشد سرکار کرفتم و واسم بیمه رد شده . با اون سابقه کاری ک طی زمان تحصیل در ارشد دارم میتونم بخشی از پول آزاد سازی مدرک کارشناسیم رو کم کنم؟؟؟؟

  • در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

  • الان به چی میگی دانشگاه ملی؟ دانشگاه شهید بهشتی سابق؟ مثلا دانشگاه های دولتی یا چی؟

 • سلام
  من مدرک کارشناسیم برای وزارت علوم هست و مدرک ارشدم برای وزارت بهداشت. من اسفند 97 در دانشگاه کارشناسیم فارغ التحصیل شدم و مهر 98 در مقطع ارشد قبول شدم. سوالی که برایم پیش آمده است این است که قانون ثبت نام کاریابی، که فقط 1 سال بعد از فارغ التحصیلی هست با توجه به اینکه من ارشدم را در وزارتخانه ی دیگر گذراندم به چه صورت میشه؟ چون وقتی میخوام مدرک کارشناسیم را آزاد کنم در گواهی موقتم زمان فارغ التحصیلی اسفند 97 درج شده و تا الان از 1 سال قانون کاریابی گذشته.

  • سلام متاسفانه در این مورد در قانون چیزی گفته نشده بهتره به وزارت علوم تماس بگیرید و اینو بپرسید شاید بهتر اطلاع داشته باشند

   • سلام. شما در متن اشاره کردید کسی که منطقه ۲ یا ۳ تحصیل کرده باشه میزان تعهد خدمتش در ۲یا ۳ ضرب می‌شود. سوال بنده اینه من منطقه ۱ تحصیل نکردم ولی برای مدت کارشناسی در مدرکم که مهر و امضای دانشگاه خورده قید شده که بابت دوره کارشناسی که ۴ سال بوده به مدت ۴ سال تعهد خدمت دارم. الآن کدوم درسته حرف شما یا متنی که در مدرکم قید شده است؟ ممنون میشم پاسخ بدید‌.

    • سلام مهم نیست در منطقه یک تحصیل کرده باشید یا منطقه دیگری
     مهم اینکه هنگام ثبت نام در کنکور با چه منطقه ای شرکت کردید و اینکه همون میزانی که در برگه شما خورده مهم و ملاک است

 • اصلاح پیام قبلیم.
  سلام و عرض ادب.من کارشناسی ناپیوستم سراسری هست.کاردانیم و ارشدم غیرانتفاعی هست.الان دانشجو ارشدم و سهمیه فرزند ایثارگر دارم.کاریابی اقدام نکردم ولی یکسال پیش بنیاد جانبازان ثبت بیکاری کردم.من نامه از بنیاد بگیرم واسه بیکاری میتونم دوسال کارشناسیم آزاد کنم و یا آموزشگاهی که تدریس میکنم نامه بگیرم مدرکم آزاد کنم؟بیمه ندارم و دانشجو ارشد ترم آخر.

 • سلام و عرض ادب.من کارشناسی ناپیوستم سراسری نیست.کاردانیم و ارشدم غیرانتفاعی هست.الان دانشجو ارشدم و سهمیه فرزند ایثارگر دارم.کاریابی اقدام نکردم ولی یکسال پیش بنیاد جانبازان ثبت بیکاری کردم.من نامه از بنیاد بگیرم واسه بیکاری میتونم دوسال کارشناسیم آزاد کنم و یا آموزشگاهی که تدریس میکنم نامه بگیرم مدرکم آزاد کنم؟بیمه ندارم و دانشجو ارشد ترم آخر.

 • سلام.برای آزاد سازی مدرک کارشناسی شیمی دانشگاه سراسری روزانه چقدر هزینه تقریبا گرفته میشه؟ورودی۹۶
  یه بازه تقریبی لطفا بگید حتما

  • سلام
   متناسب با منطقه کنکور کارشناسی تون متفاوته
   حدودا 10 میلیون برای منطقه یک و بقیه مناطق ضرب در 2 و 3

 • با سلام
  میشه بگید در کدام قانون شرط زیر امده است؟ لینکی به قانون مربوطه دارید؟ البته می دانک که سرط زیر کاملا قانون هست. صرفا به رویت متن قانون مربوطه نیاز دارم.
  “انجام کار در ایران به شرطی مورد تایید است که هم‌زمان با دوره‎ی دانشجویی نباشد”

  ممنون

 • سلام و عرض ادب
  در صورتیکه بیمه مشاغل ازاد و خویش فرما پرداخت کرده باشیم میشه با استفاده از نامه عدم کاریابی میتونم مدرک ارشدم رو ازاد کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر ناپیوسته درس خوندم سال95مدرک گرفتم 2سال تعهد دارم و2سالم بعد درسم بیمه دارم. وسال گذشته ناپیوسته ارشدم رو گرفتم روزانه وکاریابیم ثبت نام کردم الان میتونم کارشناسی رو با سابقه بیمه ازاد کنم بعدش ارشدم رو با نامه عدم کاریابی ازاد کنم چون من بعد ارشد نه جایی کار کردم نه بیمه دارم سه ساله بیکارم کلا تمام قوانین عدم کاریابیم رعایت کردم هم به موقع ثبت نام کردم همون 6ماه بعد اخذ مدرک وهم یکساله گذشته از ثبت نامم ومدرک موقتم. درکل باگپ تحصیلی میتونیم یه مقطع رو با سابقه بیمه وارشد رو با نامه عدم کاریابی ازاد کنیم.مشکلی بوجود نمیاد لطفا دقیق راهنمایی بفرمایید متشکرم

  • سلام فقط از یک روش میشه استفاده کرد و نه دو روش به صورت ترکیبی

 • سلام وقت بخیر من دانشجو دکتری دانشگاه روزانه هستم. برای رفتن به فرصت مطالعاتی میخام مدرک ارشدم آزاد کنمبا سابقه کاری میتونم. در سامانه سجاد درخواست دادم ولی جواب دادند که باید مقطع بالاتر یعنی دکتری مشخص کنم اول. یعنی تا وقتی دانشجو دکتری هستم نمیتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم؟

  • سلام ممنون خیر فقط با پرداخت هزینه در هنگام دانشجو بودن امکان پذیر است

   • اما من در حین تحصیل میخواستم مدرکمو با هزینه پرداخت کنم گفتند نمیشه

 • سلام ببخشید من نامه ی عدم کاریابیم را در زمان تحصیل ارشد گرفتم و الان مدرک کارشناسی رو آزاد نمی کنند چون در زمان ارشد گرفته شده حالا برای آزاد کردن کارشناسی و کارشناسی ارشد دوباره باید نامه عدم کار برای جفتش بگیرم ؟ باید چی کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   نامه عدم کاریابی صرفا بعد از فارغ تحصیلی مورد تایید است

 • سلام وقتتون بخیر خواستم یه راهنمای به بچه هابدم من 20روز پیش برای مدرک کارشناسیم اقدام کردم از سایت سجاد وهیچ بیمه ایی هم نداشتم بچه ها اگر بتونید یه نامه سابقه کار از یک دفتری جایی مرتبط با رشتتون بگیرید که مثلا شما در اونجا کار کردین ومتن نامه راجب سابقه کار باید باشه که نامبرده مثلا 2سال 3سال هر چی تو این شرکت کار کرده وجمعا به مدت فلان سال در این شرکت یا دفتر سابقه دارد حتما ذکر شود میزان سال وجمعا چند سال درنامه وبعد مهر وامضای اون شرکت که در اون کار کردین یا نکردین به هرحال بعد نامه رو دانشگاه ببرید وبا مدرک موقت همون مقطییکه میخوایید ازاد سازی کنید در سایت سجاد بارگذاری کنید بعد 10روز جواب نامه لغو تعهدتون میاد تو سایت سجاد نحوه ازاد سازی مدرکتونم که میدونید دیگه گزینه سابقه کار(انجام کار با وبدون هزینه بزنید) حتما نتیجه میگیرید این پیام بدرد کسانی میخوره که مث بنده فاصله بین کارشناسی وارشدشون گپ یا فاصله داره اول مدرک کارشناسی رو با بیمه یا این روشی که گفتم ازاد کنید برای ارشدتونم از طریق عدم کاریابی منتهی باید قوانین عدم کاریابی وفرصتیکه دادن رو رعایت کنید همون ثبت نام در کاریابی و…که اینجا خیلی بچه ها ومدیریت سایت زحمت کشیدن توضیح دادن راجب اون موضوع از اون طریق ازاد کنند نیاز به هیچ هزینه ای هم نیست یادم رفتم بگم تو سایت سجاد اول ثبت نام کنید واسکن کارت پایان خدمت وشناسنامه واصل یا موقت دانش نامه مقطع پایین تر رو بزارید وبه روز رسانی کنید. حواستون باشه بچه هاییکه در حین تحصیل هستین نمیشه مدرکتون رو ازاد کنید منظورم مدرک پایین تره چون هنو در حین تحصیلید بعد اینکه فارغ التحیصل شدید برای مقطع پایین تر اقدام کنید مگه اینکه بخوایید مدرک رو بخرید. در پروفایل سایت سجادتونم ذکر کنید فارغ التحصیل شدید نزنید در حین تحصیل که مدارک ناقص به حساب میاد و.. .درود برشما موفق باشید.

  • سلام دوست عزیز میشه لطف کنید ایمیلتونو برام بزارید ک چندتا سوال ازتون بپرسم،چون سوالم طولانیه میخواستم فایل صوتی بفرستم،خیلی لطف میکنید

 • سلام. یه سوالی داشتم . اگه بیمه ی ما از یه ارگان خصوصی رد شده باشه چی؟ اون قابل قبوله برای رفع قسمتی از تعهد به خدمت یا فقط باید ارگان دولتی بیمه رو رد کرده باشه که رفع تعهد به خدمت حساب شه؟بعدش اگه من واسه لیسانسم چهار سال تعهد به خدمت داشته باشم ولی فقط یک سال و نیم برام بیمه رد شده باشه موقع آزاد کردن مدرک اون یک و سال و نیم از تعهد به خدمتم و پول کمتری برای آزادسازی مدرک ازم میگیرن یا اگه بخوان با پول آزادش کنن فرقی نداره که یک سال و نیم بیمه برام رد شده؟

 • سلام
  ببخشید برای کسی که در داخل کشور دنبال استخدامی هستش، ازاد سازی مدرک ارشد روزانه الزامیه؟ میخوام بدونم مدرک موقت تا کی اعتبار داره؟

   • ممنونم. با گذر زمان مدرک اصلی آزاد نمیشه؟ یعنی اون تعهد زمانش سپری بشه.

    • خواهش میکنم باید تعهدات تونو براساس سابقه بیمه انجام بدید بعد برید درخواست ازادسازی کنید. خودکار ازاد نمیشه

    • سلام من دانشجوی تعهدی بومی پرستاری هستم یعنی من به مدت ۱۲ سال باید منطقه ی مشخص شده کار کنم
     آیا منم میتونم تعهدم رو بردارم ؟

 • سلام من کارشناسی ناپیوسته خوندم کاردانی روزانه بودم و کارشناسی و ارشد رو شبانه قبول شدم . برای اپلای نیاز به پرداخت هزینه برای آزاد کردن کاردانی هستش؟(سابقه بیمه حین تحصیل کارشناسی و ارشد رو دارم آیا میتونم ارایه بدم؟)

 • با سلام
  من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی روزانه سال ۹۴ و ارشد سال ۹۶ هستم الان برای ازاد کردن مدارک تحصیلی با سابقه بیمه اول باید کارشناسی که ۸ سال تعهد خدمت دارم رو ازاد کنم بعدش ارشد؟؟
  تا الان حدود ۳ سال سابقه بیمه دارم

 • سلام وقتتون بخیر من کارشناسیم سال89 تا91 بوده وارشدم 98تا99 هر دو مقطع روزانه درس خوندم از طریق کاریابی برای ارشدم اقدام کردم تا بتونم مدارکم رو بوسیله عدم کاریابی ازاد کنم مطابق قانون یکم دی ماه1400 یکسال از فار غ التحصیلی وهم چنین 1سال از ثبت نام کاریابیم گذشت ورجوع کردم به اداره کار گفتن که ما فقط یک نامه بهتون میدیم برای ازادسازی ارشدتون برای کارشناسی چون گپ تحصیلی داشتین نمیشه برید از دانشگاه کارشناسی بپرسید با یک نامه میشه کارشناسیم ازاد کرد یا نه و نکته اینکه نوع دانشگاه ومکان دانشگاه من در دوره کارشناسی وارشد فرق داشت کارشناسی روزانه بودم تو اموزشکده فنی شهرم کرمانشاه وارشد رو روزانه دانشگاه رازی عمران خوندم البته رشته کارشناسیم مهندسی تکنولوژی ساختمان وارشدم عمران زلزله که هر دو زیر گروه عمران هستن حال دانشگاه اطلاع درستی بهم ندادن وگفتن نمیشه باید مدرک رو با سابقه بیمه یا هزینه ازاد کنی منم سابقه بیمه ندارم وخواستم بدونم با بارگذاری یه سابقه که مربوط به دفتری می باشد که دران کار کردم ولی برایم بیمه رد نشده امکان دارد مدرک من با گزینه انجام کار در سایت سجاد قبول بشه ومدرک کارشناسیم ازاد بشه وبه تبع اون از طریق کاریابی ارشدمم ازاد کنم یا خیر در غیر اینصورت هزینه خرید مدرکم برا کارشناسی ورودی 89 تا 91 چقدره منطقمم نمیدونم تو مدرک موقت زده دوسال تعهد دارم.

  • سلام نمیشه با روش کاریابی و همچنین انجام تعهدات همزمان مدارک تونو آزاد کنید
   فقط یکی از این روش ها امکان پذیر است

   • منظورم این بود میشه با نامه ایی که از شرکتی که دراون کار کردم ولی بیمه برایم رد نشده مدرکم رو ازاد کنم؟درضمن اداره کار بهم گفتن مدرک کارشناسیتو برو به هرطریقی ازاد کن(سابقه ایی یا هزینه یا عدم کاریابی) وچون برای ارشدم کاریابی ثبت نام کردم گفت نامه برا اون بهت میدیم ومنعی نداره ملاک اینه مدارک تحصیلی از پایین به بالا ازاد بشن حال شرایط هر کدام رو داشتی اول اون رو ازاد کن که بعدش بتونی با نامه عدم کاریابی ومدرک کارشناسیت و رویت اون توسط دانشگاه مقطع ارشدت رو ازاد کنی و با بارگذاری این مدارک ( اسکن نامه کاریابی-اسکن مدرک اصل کارشناسی) درسایت سجام مدرک ارشدت رو هم ازاد کنی اینو امروز کاریابی بهم گفتن.موفق وپیروز باشید.

   • سلام، وقتتون بخیر
    “البته گفتنی است که دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود می باشند، می توانند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند.”
    ببخشید لطف میکنید درمورد این بند بیشتر توضیح بدید؟ در سایت سنجش از کدام بخش باید اقدام کرد و در کل مراحل کار به چه صورت هست و چه مقدار طول میکشه؟
    ممنون میشم

    • سلام از طریق سایت سنجش جویا باشید بهتون گواهی خواهند داد

 • سلام وقتتون بخیر
  برای لغو تعهد به روش پرداخت، ترم هایی که تمدید سنوات خوردیم و شهریه پرداخت کردیم هم جزو اون هزینه هستن یا اون ها حذف میشن؟

   • سلام وقت بخیر
    اگر دانشجوی دکترا باشیم و بخوایم مدارک قبلی رو آزاد کنیم ایا باید برای ترم هایی که دکترا گذروندیم هم هزینشو بدیم؟ و اینکه اگه آزمون جامع داده باشیم هزینه اضافه تری باید پرداخت کنیم؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من ورودی 92 بودم و 96 فارغ‌التحصیل شدم.
  مدتی بعد از فارغ التحصیلی به کاریابی درخواست دادم برای آزاد سازی ولی پیگیری نکردم دیگه.
  از پارسال مشغول به کار شدم و الان تعهد ده ساله به آموزش و پرورش دارم. اگر بخوام مدرکم رو آزاد کنم میتونم از طریق همون کاریابی که درخواست دادم انجامش بدم؟ اگر نه از طریق تعهدم به آموزش و پرورش می‌تونم کاری بکنم؟

  • سلام چون تعهد به آموزش و پرورش دارید روال ازادسازی مدارک شما به شکل دیگری است از طریق اموزش و پرورش سوال بفرمایید

 • سلام
  من دوبار ارشد روزانه گذروندم و مدرک ارشد اول و کارشناسی رو با نامه لغو تعهد از طریق سامانه سجاد سال ۹۷ آزاد کردم.
  برای ارشد دوم هم نامه لغو تعهد رو از سامانه سجاد گرفتم.
  حالا برای آپلود کردن این نامه توی سایت دانشگاه تهران یک مرحله برام سوال هست:
  اینکه سایت میخواد که سوابق تحصیلی رو وارد و امضا کنیم.
  حالا به نظر شما این باعث میشه که برای آزادسازی مشکلی پیش بیاد؟

 • سلام، من کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حقوق از دانشگاه های دولتی دارم. آیا امکان پذیر هست که فقط مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را آزاد کنم(به هر طریق) ولی مدرک دکترا را چون برای اپلای احتیاج ندارم، آزاد نکنم؟؟

 • سلام
  من کارشناسی شبانه خوندم و الان در حال تحصیل در ارشد روزانه هستم. میخواستم دانشنامه کارشناسی رو بگیرم اما میگن باید اصل مدرک موقت رو بهشون بدم در حالیکه در دست خود دانشگاهه برای همین ارشدم. چیکار باید بکنم؟

  • سلام از دانشگاه ارشدتان درخواست کنید مدرک موقت را بدن بهتون و به جاش اصل مدرک جدید را باید به دانشگاه بدید در این فاصله ممکنه بهتون اجازه بدن که مدارک تان را کپی بگیرید

   • ممنون از پاسخگوییتون
    امروز باهاشون تماس گرفتم گفتن باید اول باید مقطع در حال تحصیل رو لغو تعهد کنم تا بتونم مدرک کارشناسی رو بگیرم. منظورشون اینه که باید انصراف بدم؟

    • خواهش میکنم خیر یعنی مقطع جاری تونو باید با پرداخت هزینه ازاد کنید

 • سلام
  وقتتون بخیر
  کل زمانی که مدرکو میشه آزاد کرد و گرفتن مدرک واسه ترجمه چقدر هست؟
  اگر راهنمایی بفرمایین ممنونتون میشم

 • سلام وقت بخیر یه سوال داشتم.باتوجه به اینکه من دانشجوی روزانه ارشد هستم مدرک کارشناسی روزانه ام را به من میدهند و نمیگویند که شما چون درحال حاضر مشغول به تحصیل روزانه هستید و تعهد خدمت دارید پس ما به شما مدرکتان را نمیدهیم؟از این نظر مشکلی نیست؟

 • با سلام .یک سوال دارم.
  آیا من مشغول به تحصیل در مقطع ارشد روزانه هستم.
  آیا میتوانم بدون ارایه مدرک موقت مدرک دوره کارشناسی خودرا که روزانه هست لغو تعهد کنم و دریافت کنم؟زیرا مدرک موقت من در دست دانشگاهی که درحال حاضر تحصیل میکنم هست که البته روزانه هم هستم.آیا مشکلی پیش نمیاید؟

 • با سلام .یک سوال دارم.
  آیا من مشغول به تحصیل در مقطع ارشد روزانه هستم.
  آیا میتوانم بدون ارایه مدرک موقت مدرک دوره کارشناسی خودرا که روزانه هست لغو تعهد کنم و دریافت کنم؟زیرا مدرک موقت من در دست دانشگاهی که درحال حاضر تحصیل میکنم هست که البته روزانه هم هستم.آیا مشکلی پیش نمیاید؟