آزاد سازی مدارک دانشگاه

آزاد سازی مدارک دانشگاه


نحوه آزاد سازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است، می باشد. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند.  بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصبه می کنیم:

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر بشیم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خودتون انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز میشه! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم:

۱) آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی:

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا میشه که در اون ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی بشه تا نامه عدم کاریابی شما صادر بشه، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشه!

نکته ۱:‌ با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خودتون رو آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را آزاد کنید.

نکته ۲:‌ نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌تونید در حین تحصیل در دوره‌ ارشد مدرک کارشناسی‌ خودتون را آزاد کنید.

نکته ۳: تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.
با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، این محدودیت زمانی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

نکته ۴: در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.

نکته 5: جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید.

نکته آخر: این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مختص به خود را دارد.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

۲) آزاد سازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینه ریالی:

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

۳)‌ آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه:

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، لینک آئین نامه آزادسازی مدرک وزارت علوم را آورده ایم تا متقاضیان به صورتی کاملا مطمئن و با خیال راحت اقدام نمایند:

لینک آئین نامه آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت علوم

بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت دانمارک در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی در سال 2021

آزاد سازی مدارک دانشگاهآزاد سازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینهآزاد سازی مدرک دکتریآزاد سازی مدرک کارشناسیآزاد سازی مدرک کارشناسی ارشدآزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمهدانشنامهریزنمرات تحصیلیکاریابیهزینه آزاد سازی مدارک تحصیلی

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

275 دیدگاه

 • سلام.بنده اسفند ۹۷ دفاع ارشد کردم. مدرک موقتم تاریخش آبان ۹۸ خورده. تو دستور العمل نوشته تا شش ماه بعد تاریخ صدور مدرک موقت فرصت دارم تو کاریابی ثبت نام کنم. منم قبل تموم شدن اون شش ماه از صدور ثبت نام کرد و نامه کاریابی گرفتم.
  بین لیسانس و ارشدم دو سال فاصله هست آیا باید دو مقطع پشت سر هم باشن برای آزاد سازی با نامه عدم کار؟

  • سلام برای ارشد می تونید اقدام کنید اما برای کارشناسی زمانش گذشته. اما بازم از اداره کاریابی سوال کنید

 • سلام وقت بخیر
  من 15 مهر 1396 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. 16بهمن 1396 اداره کاریابی ثبت نام کردم.بعدش شهریور 1397 ارشد شبانه قبول شدم.
  میتونم الان مدرک کارشناسی رو ازاد کنم؟ چون قانون محدودیت 6 ماهه رو رعایت کردم و ارشد هم شبانه بودم.
  ممنون

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • سلام من بعد از لیسانس در شرکت خصوصی برام یک ماه بیمه رد شد و بعد ارشد قبول شدم و حالا هم دکترام می خواستم بدونم اینکه یه مدت کوتاه بیمه دارم با مدرک لیسانس امکان لغو تعهد با عدم کار برای دکترا و ارشد می تونم داشته باشم ؟؟

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناسی روزانه بودم و مهر1396 فارغ التحصیل شد و سپس شهریور 1397 شبانه ارشد ثبت نام کردم و در دی ماه 1399 فارغ التحصیل شدم. حال سوال من این است ایا با گذاشتن مدرک کارشناسی به مدت 6 ماه در اداره کاریابی می توانم مدرک کارشناسی را آزاد کنم؟
  (براساس آخرین مصوبه، سقف زمانی ۶ ماهه بعد از فراغت از تحصیل و یک ساله بعد از صدور کارت پایان خدمت، برای مراجعه به کاریابی ابطال شده‌است و دیگر در این زمینه محدودیت زمانی برای مراجعه به کاریابی وجود ندارد. )

  • سلام ممنون بله درسته لغو شده اما هنوز ادارات کاریابی بهش عمل نمیکنند به اداره کاریابی مراجعه کنید ببیند قبول میکنن یا خیر

 • با سلام و عرض ادب
  بنده ۳۰ بهمن ۹۸ از مقطع کارشناسی روزانه فارغ التحصیل شدم. از تیر ماه هم برای کاریابی اقدام کردم و امروز نیز مراجعه کردم به کاریابی و اداره کار و نامه عدم کاریابی را دریافت کردم.
  نکته ای که هست اینه که من از مهر امسال، در مقطع ارشد شبانه شروع به تحصیل کردم. امروز اما در اداره کار هیچ وقت این موضوع اشتغال به تحصیل در ارشد شبانه رو مطرح نکردم و با این وجود نامه عدم کاریابی رو دریافت کردم.
  خواستم از شما بپرسم که اشتغال به تحصیل در ارشد شبانه در مراحل بعدی آزاد سازی مدرک روزانه کارشناسی (آپلود مدارک در سامانه سجاد) مشکلی ایجاد نمیکند؟

 • سلام
  من کارشناسی و ارشد و دکتری را بدون فاصله خوندم و الان دانشجوی دکتری هستم. آیا الان میتونم از طریق عدم کاریابی مدرک کارشناسی و ارشد را آزاد کنم یا امکانش هست بعد از اتمام دکتری هر سه مدرک را آزاد کنم؟
  سوال بعدی اینکه با رد شدن بیمه اختیاری میشه با عدم کاریابی مدرک را آزاد کرد؟

  • سلام بعد از فراغت از دکتری می توانید اقدام کنید.
   در مورد سوال دوم از کاریابی ها بپرسید بهتره

 • با سلام
  من در بهمن 97 پایان نامه ارشد را برگزار کردم و از ان تاریخ فارغ التحصیل محسوب میشوم ولی هنوز مدرک موقت برایم صادر نشده است باتوجه به انکه 2 سال از فارغ التحصیلی من میگذرد ایا برای ازاد کردن مدرک نیازی به ارائه مدارک دارم . بصورت ازاد کار میکنم و بیمه ندارم

  • سلام متاسفانه چون 6 ماه از فارغ تحصیلی شما گذشته دیگر امکان ازاداسازی با عدم کاریابی را ندارید.

   • با تشکر از پاسخ شما لطفا توجه کنید که 2 سال تعهد کار برای کارشناس ارشد تعریف شده است و دوسال از فارغالتحصیلی من میگذرد یعنی زمان تعهد خودبخود سپری شده است

    • باید از طریق سابقه کاری و بیمه اقدام بفرمایید نه از طریق عدم کاریابی

     • با عرض سلام
      من مدرك ارشدم را به اداره كاريابي دادم تا برام ثبت كنن، اما بعد از شش ماه كه مراجعه كردم تا نامه عدم كاريابي را ازشون دريافت كنم، متوجه شدم اصلا مدرك من را ثبت نكرده اند!
      آيا راهي براي جبران اين خطاي آن ها وجود دارد؟
      با توجه به اينكه من يك ماه فرصت دارم تا اصل مدركم را به دانشگاهي كه اپلاي كردم بفرستم!

     • سلام نه متاسفانه باید نامه رو حتما از اداره کاریابی بگیرید

 • با درود و وقت بخیر
  آزاد سازی مدرک با پرداخت هزینه، نیاز به کارت پایان خدمت داره؟؟

 • سلام و وقت بخیر. ببخشید بعد از اینکه 6 ماه مدارکمون توی اداره کاریابی بود باید توی سامانه سجاد ثبت نام کنیم و مدارک رو اسکن کنیم یا همون اول که گواهی موقت رو میبریم کاریابی باید توی سایت ثبت نام کرده باشیم؟

  • سلام فرقی نداره بعد گواهی عدم کاریابی باید اقدام به ازادسازی کنید.

 • سلام. تعهد خدمتی که برای من در گواهی موقت ثبت شده 4.5 سال است. و من 3 سال بیمه دارم. میشه برای آزادسازی 3 سال محاسبه شود و مابقی آن را پرداخت کنم… البته 1.5 هم بیمه بیکاری دارم. این بیمه قابل قبول؟

  • سلام بله میشه مابقی رو پرداخت کنید.
   در مورد بیمه بیکاری اطلاع نداریم بهتره از خود وزارت علوم جویا بشید

   • سلام من در حال تحصیل ارشد هستم و همزمان سرکار میرم و سابقه بیمه برام رد می شود بعد از اتمام درسم میتونم نامه عدم. کاریابی بگیرم؟

 • سلام
  وقت به خیر
  من هفت ماه از زمان فارغ التحصیلی ارشدم گذشته و کارت معافیت دارم
  الان چون بیشتر از شیش ماه شده دیگه نمیتونم اقدام کنم برای باطل کردن تعهد خدمت؟

  • سلام طبق رای وحدت رویه مشکلی نداره اما حتما از کاریابی ها سوال کنید که اجرا میشه یا خیر.

 • یعنی باید از شرکت بیمه نامه بگیرم؟ این نامه باید در سامانه سجاد بارگزاری بشه؟

 • سلام
  عذر میخوام من بلافاصله بعد از اینکه ارشدمو تموم کردم در یک شرکت خصوصی استخدام شدم و از اون موقع برام بیمه رد میکنن. میشه بپرسم چطور میتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم؟ (کارشناسی شبانه بودم)

  • سلام با سوابق بیمه تون می تونید به سایت وزارت علوم برید و آزاد کنید.

 • ممنونم از اینکه جواب دادین
  فقط اینکه وقتی همزمان برای لیسانس و ارشد لغو تعهد رو انجام بدم وقتی من هنوز دانشنامه لیسانسم رو نگرفتم میشه؟ یعنی خود سامانه سجاد تصویر اصل دانشنامه لیسانس رو برای ارشد نمیخواد؟

  • نکته 5: جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید.
   ابتدا کارهای لیسانس رو میکنید ، اون ازاد میشه و سپس همونا رو برای ارشد میکنید تو سامانه و ازاد میشه.

 • با سلام و خسته نباشید اگه به سوالم جواب بدین ممنون میشم
  سه تا سوال دارم اول اینکه من سال ۹۲ تا ۹۶ مقطع لیسانس رو خوندم و از سال ۹۶ تا ۹۸ ارشد رو تمام کردم و بعد مدرکمو فورا بعد دریافت گواهی موقت کاریابی گذاشتم و میخوام الان هر دو مدرک لیسانس و ارشدمو با گواهی عدم کاریابی آزاد کنم سوالم اینه که برای آزاد کردن هر دو مدرک باید همزمان در سامانه سجاد برای لیسانس و ارشد ثبت نام کنم و بعد برای هر دو مقطع لغو تعهد رایگان رو انجام بدم یا با فاصله انجام بدم مثلا اول لیسانس رو انجام بدم و بعد یه مدتی مثلا یک ماه برای ارشد تو سایت سجاد ثبت نام کنم؟؟
  سوال دومم اینه که با همون یه نامه عدم کاریابی که بعد از اتمام ارشد و گذاشتن مدرک ارشد در کاریابی صادر شد میتونم هر دو مدرک لیسانس و ارشد رو با هم آزاد کنم؟؟
  سوال بعدیم هم اینه که من بیمه سلامت همگانی دارم این بیمه باعث میشه که نتونم گواهی عدم کاریابی رو بگیرم مشکل ساز میشه یعنی منظورمه مثل بیمه های دیگه سابقه حساب میشه یا نه؟
  سوالم طولانی شد شرمنده

 • سلام.
  من سال 93 فارغ التحصیل شدم از مقطع کارشناسی ارشد. و بلافاصله وارد بازار کار شدم و سه سال و نیم سابقه کار دارم. منتها هنوز تسویه حساب نکردم! 🙂 میخواستم بدونم مدت زمانی که باید سپری بشه از تاریخ فارغ التحصیلی هست یا تاریخ صدور گواهی موقت؟

 • سلام . بنده مقطع کاردانی رو در دانشگاه فنی روزانه خوندم و الان هم دانشجوی کارشناسی در همان دانشگاه هستم . الان میخواهم مدرک کاردانی خود را به پرداخت پول آزاد کنم آیا گرفتن مدرک اصل کاردانی من با پول نیازمند پایان خدمت است کاردانی رو د حدود 2 سال پیش به اتمام رسانده ام .

 • با سلام و تشکر از زحمات شما

  در یکی از سایت های معتبر خواندم، بند 6 و 7 بخشنامه لغو تعد که در بالا تصویر کردید لغو شد و محدودیت زمانی مراجعه ندارد. درست است ؟؟؟
  سال 97 فارغ التحصیل دانشگاه دولتی روزانه شدم در مقطع ارشد، به خدمت رفتم و در بهمن 98 خدمت وظیفه ام پایان یافت. 10 ماه است که بیکارم و پرداخت بیمه نداشتم، لطفا راهنمایی بفرمایید از چه طریقی جهت آزادسازی مدارک کارشناسی و ارشد اقدام کنم؟ سپاسگزارم

  • سلام این بخش رو در متن بخونید که نوشتیم:
   نکته ۳: تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.
   با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، این محدودیت زمانی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

 • سلام وقت بخیر.
  من هنوز فارغ التحصیل نشدم ولی تصمیم دارم مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم. حدودا چند ماهی هم سابقه کار دارم تو یه شرکت خصوصی(البته دانش‌بنیان هم هست) که برام بیمه رد کردن.
  شنیدم اگه بیمه رد شده باشه، دیگه نمیشه از طریق نامه کاریابی مدرکم رو آزاد کنم. این درسته؟
  اگر درسته شما چه راهی به جز پرداخت هزینه پیشنهاد می‌کنید؟
  ممنون میشم پاسخ بدین.

  • سلام بله بیمه رد بشه دیگه نمیشه از طریق عدم کاریابی آزاد کرد.

 • سلام آیا با عضویت در نظام مهندسی و داشتن پروانه همچنان می توان از نامه کاریابی استفاده کرد؟؟ یا باید صبر کنم تا 6 ماه بگذره و سپس عضو شد؟

  • سلام اینو بهتره از یک موسسه کاریابی بپرسید تا مطمین شوید.

 • سلام
  سوال اول: کارت معافیت سربازی من در تاریخ 98/12/24 صادر شده، آیا الان(99/9/8) میتونم برای درخواست کار در موسسه کاریابی اقدام کنم؟
  سوال دوم: میشه در چند موسسه کاریابی ثبت نام کرد؟
  سوال سوم: آیا نحوه ثبت نام و دریافت نامه عدم پیدا کردن کار از موسسات کاریابی کاملا بطور آنلاین و اینترنتی انجام میشه؟

 • سلام من مدرک کارشناسی را با نامه کاریابی آزاد کردم بعد سر کار رفتم و الان سه سال سابقه کار دارم چطوری میتونم مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟

   • سلام
    اگر قبل از تاریخ ثبت نام کاریابی درجایی مشغول به کار بوده باشیم و ازدانشگاه استعلام گرفته باشن،امکان استفاده از قانون عدم کاریابی وجود دارد؟ (البته بعداز تاریخ ثبت نام کاریابی به مدت 8ماه بیکاربوده و نامه عدم کاریابی رو دریافت کرده باشیم)

 • با سلام و عرض ادب و احترام
  وقت بخیر
  عذر میخوام بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو از طریق نامه ی عدم کاریابی در سال 93 آزاد کردم و الان دانشجوی دکتری روزانه در یک دانشگاه دولتی هستم. الان سه سوال برام مطرحه که خیلی ممنونم میشم اگر پاسخ بدین:

  1. اگر من بخوام مدرک دکتری رو پس از فارغ التحصیلی و از طریق همین نامه ی عدم کاریابی آزاد کنم، آیا امکان پذیره و یا چون مدارک قبلی از همین طریق آزاد شدن، دیگه امکان استفاده از این امتیاز رو ندارم؟

  2. آیا با توجه به اینکه من میخوام برای یک دکتری دیگه خارج از کشور اپلای کنم و نمیخوام مدت زمانی که برای آزادسازی مدرکم (یعنی گذشت یک سال از فارغ التحصیلی و 6 ماه در اداره ی کار)، لازمه، رو صرف کنم، آیا این کار معقول تره که هزینه ی انصراف از تحصیل رو همین الان پرداخت کنم و کارهای اپلای رو ادامه بدم یا اینکه صبر کنم و بعد از دفاع، مدرک دکتریم رو با پول آزاد کنم؟

  3. در نهایت اینکه بنده اسکن دانشنامه ی کارشناسی و کارشناسی ارشد و اسکن اصل ریزنمرات هر دو مقطع رو دارم، آیا برای دارالترجمه و اقدام برای اپلای، اسکن ها کافیه و یا حتما نیاز به اصل مدارک هست؟ (این سوال رو ازین جهت میپرسم که اصل مدارکم فعلا نزد دانشگاه مقطع دکتریمه).

  معذرت می خوام ازینکه طولانی شد و سپاس و احترام فراوان بابت پاسخگویی.

  • سلام
   در مورد اول بله شدنی هست
   مورد دوم شخصی است و باید خودتون انتخاب کنید هر دو راه ممکنه
   مورد سوم نیز بله با همین مدارک میشه اپلای کنید

 • من در حال تحصیل در ارشد مجازی هستم . و همه ی مدارکم دست خودمه و به دانشگاه تحویل ندادم. به نظرتون برای آزاد کردن مدرک کارشناسیم از طریق عدم کاریابی به مشکل بر نمیخورم؟؟
  تو اداره کاریابی که ثبت نام کردم برام کارت صادر نشده و اس ام اس دریافت نکردم. مشکلی نداره؟؟؟

  • سلام خسته نباشید قانون اینکه اگر در حال تحصیل باشید اجازه آزاد کردن از این طریق رو ندارید

 • سلام ببخشید میشه درمورد دانشجویان متعهد به آموزش و پرورش توضیح بدید؟

 • سلام . شما در متن بالا که در مورد آزاد سازی مدرک از طریق عدم کاریابی هست نوشتین: نباید برای آزاد سازی از این طریق هم زمان مشغول تحصیل در مقطع بالاتر باشین .
  اما تو بخش نامه نوشته که نباید همزمان مشغول تحصیل در مقطع بالاتر ««در دانشگاه روزانه»» باشید …. یعنی بقیه نوع دانشگاه ها مشکلی نداره…
  حالا طبق گفته شما عمل میشه یا بخشنامه؟؟؟؟

  • سلام چون جهت تحصیل در مقطع بالاتر دانشگاه مدرک پایین تر رو ازتون میگیره نمیشه ازادش کنید

   • چون دانشگاهم مجتزی بوده ثبت نام ها هم مجازی بوده . از من نگرفتن مدرکمو فقط عکسشو فرستادم …دیروز هم کاریابی ثبت نام کردم ….
    با این وجود میتونن آزاد کنم؟؟

 • سلام،کسی که بهمن ماه ۹۹ کارشناسی رو تموم‌کرده باشه و بلافاصله در اداره کاریابی ثبت‌نام کنه،آیا اگر سال بعدش (مهر ماه۱۴۰۰)ارشد قبول بشه و بره دانشگاه،مدرک کارشناسیش آزاد نمیشه یعنی؟! 🙁
  طبق نکته دو آزادسازی باعدم کاریابی

 • سلام، وقتتون بخير.
  اگر كسي در طول دوران تحصيلش بيمه زنان خانه دار رد كرده باشه، شانس آزاد سازي مدرك از طريق عدم كاريابي رو از دست ميده؟

 • سلام. من در طول تحصیل مشغول به کار بودم و بیمه برام رد شده. ممکنه نذارن با نامه عدم کاریابی ، مدرکمو آزاد کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر..من سال ۸۴ دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم و بعد از فارغ التحصیلی رفتم اداره کار. سالها کاری پیدا نشد…به دنبال مدرک کارشناسی هم نرفتم..گواهی موقت داشتم. سال ۹۱ ارشد روزانه پذیرفته شدم و سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم و رفتم سر کارو ۲۷ ماه سابقه بیمه دارم…من میتونم مدرک کارشناسی رو از طریق نامه اداره کار آزاد کنم و مدرک ارشد رو با سابقه بیمه ام؟… ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   • ممنونم از راهنماییتون… فقط یک‌مورد دیگه…اون زمان سال ۸۴ از این‌قوانین نبود…چرا من باید مشمول قوانین جدید باشم؟

 • سلام
  خسته نباشید
  من دانشجوی دکتری هستم. خواستم برای اپلای کردن اقدان کنم. می خواستم بپرسم امکان آزاد کردن مدرک الان وجود داره یا باید انصراف بدم؟

 • سلام و خسته نباشی
  من از سال 85 تا 89 دوران کارشناسی و سال 90 تا 92 ارشد رو سپری کردم و الان دانشجوی دکتر ی ورودی 96 هستم. از سال 95 تا الان هم بیمه برام از طرف ی شرکت غیر مرتبط با رشته ام رد میشه. ایا امکان هست از کاریابی اقدام بکنم؟ با توجه به عدم مطابقت بیمه و رشته تحصیلیم؟

 • باسلام
  من تازه خدمت سربازیم تموم شده،الان میتونم برا آزاد سازی مدرک کارشناسیم از طریق کاریابی اقدام کنم؟چه مدت طول میکشه تا مدرک آزاد بشه؟؟6 ماه بعد از فارغ التحصیلی رفتم سربازی

 • سلام
  من ۲۹ دی ماه ۹۸ دفاع کردم و کارهای فارغ التحصیلی رو اوایل شهریور انجام دادم و ۲۲ شهریور گواهی موقت فارغ‌التحصیلی صادر شد کارت پایان خدمت هم مرداد ۹۷ صادر شده ثبت نام کاریابی رو هم اول مهر ماه انجام دادم
  اون محدودیت زمانی ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی همچنان پابرجاست؟ و اینکه آیا از همون دی ماه برای من لحاظ میشه یا شهریور
  چون اگر دی ماه باشه عملا من بعد ۶ ماهش ثبت نام کردم و طرح شامل نمیشه
  ولی تو این بخش نامه ای که تو تصویر گذاشتید ذکر شده که تاریخ صدور گوهی فارغ التحصیلی نه زمان دفاع

 • یه سوال دیگه. میشه یکبار برای مقطع کارشناسی (در فاصله ی یکسال پشت کنکور ارشد بودنم) اقدام به ازادسازی مدرک با نامه عدم کاریابی و یکبار هم برای ارشد بصورت جداگانه اقدام کرد؟؟یا فقط یکبار میتونیم با عدم کاریابی مدارک رو آزاد کنیم؟؟؟

 • سلام.
  خواهش میکنم به این سوال جواب بدین.
  من اسفند 98 فارغ التحصیل شدم ولی تا الان(مهر99) بخاطر شرایط کرونا برای دریافت مدرک موقتم اقدامی نکردم میخواستم بدونم این یکسال فرصتی که داریم تا به اداره کاریابی مراجعه کنیم، از تاریخی حساب میشه که درسمون تموم شده یا از تاریخی که کارای فارغ التحصیلی رو انجام دادیم و مدرک موقت رو گرفتیم ؟

 • سلام
  من سال 93 مدرک ارشدم گرفتم و الان میخوام مدرک ازاد کنم، با پرداخت هزینه باید 6 میلیون پول بدم، ایا راهی هست که من هزینه کمتری بدم

  • با سلام
   من ۹ ترم تو منطقه ۳ کارشناسی خوندم
   ۵ ترم هم منطقه ۱ ارشد
   سوال اول: منطقه ۱،۲یا ۳ بودن مربوط به جایی هست که کنکور دادی یا جایی که درس خوندی و مدرکتو ازش گرفتی؟
   الان ۲/۵ سابقه بیمه دارم
   سوال دوم: میخوام بدونم میشه من الان باقیمانده کارشناسیمو بخرم
   و تا دو سه سال اینده که برام بیمه رد میشه برای ازاد سازی مدرک ارشدم استفاده بشه؟

   • سلام برای کارشناسی فقط منطقه بندی داریم و ربطی به جای تحصیل نداره بلکه بستگی به سهمیه ای که در کنکور استفاده کردید داره
    سوال دوم بله میشه

 • سلام ، من دانشجوی پزشکی هستم ، می خواستم ببینم آیا می توانم بدون کارت پایان خدمت و با پرداخت هزینه تحصیل مدرکم رو دریافت کنم و برای تحصیل تخصص به خارج بروم ؟

 • سلام
  درمورد آزاد کردن مدرک از طریق گواهی از کار افتادگی یا عدم توانایی انجام تعهد سوال داشتم. دانش آموخته کارشناسی دانشگاه دولتی هستم و برای گرفتن مدرک به دلیل بیماری میخواستم از گواهی های ذکر شده استفاده کنم. اما نمیدونم چطور باید این گواهی رو بگیرم. میتونید در این مورد راهنمایی کنید؟. ممنون

  • سلام خسته نباشید فک کنم از اداره کار یا بیمه بتونید از کارافتادگی رو بگیرید

 • با سلام. من مدرك موقت دوره كارشناسيم رو هيچ وقت نگرفتم. الان براي آزاد كردم مدركم با پرداخت هزينه توي سامانه سجاد ميخوام ببينم آيا ضروريه كه مدرك موقت رو درخواست بدم و بگيرم يا بدون اونم ميشه؟ (چون تو همه فرم ها ميبينم نوشته اگر مدرك موقت گرفتين بعدش تحويل بدين ، خب يعني ممكنه هم نگرفته باشين ديگه نه؟ )

   • پس در اونصورت در صفحه اول سامانه سجاد اون قسمت كه عكس مدرك تحصيلي رو ميخواد و گفته آپلود كنيد چي كار كنم؟

 • سلام. من کارشناسی و ارشد رو هردو روزانه بودم. الان میخوام مدارکم رو با پرداخت هزینه آزاد کنم و یک سال هم سابقه بیمه دارم. میخواستم ببینم آیا میتونم کارشناسی رو فقط با پرداخت هزینه آزاد کنم و از این سابقه بیمه برای آزادسازی مدرک ارشدم استفاده کنم؟؟ یا حتما باید توی همون مرحله اول برای کارشناسی سابقه رو ارائه بدم؟؟
  تشکر

 • سلام ببخشید من نامه کاریابی برای مدرک لیسانسم گرفتم و امتحان ارشد هم دادم و جواب نهایی 10 روز دیگه میاد میخواستم ببینم شما اطلاعی دارین اگه الان برا ثبت تو سامانه سجاد اقدام کنم ممکنه تداخل ایجاد بشه و بعد بگن دانشجو ارشد هستی ومدرک لیسانست ازاد نمیکنم ؟؟خیلی ضروریه ممنون میشم سریع جوابمو بدید

  • سلام اگر ارشد ثبت نام كنيد ممكنه بگن دانشجو هستيد و مدرك رو برگدونيد و به مشكل بخوريد

   • اگر ترجمه کنیمش تو این فاصله چی؟
    اصل مدرک رو برای ثبت نام ارشد میدیم و ترجمش دستمون میمونه. میشه آیا؟؟؟

    • براي ثبت نام در دانشگاه خارجي هم اصلشو بايد بهشون تحويل بديد

 • سلام برای آزادسازی از طریق عدم کاریابی طول مدت تحصیل هم اثر گذاره؟برای مثال اگر دوره دکتری را به جای 4 سال در 6 سال تموم کنی نمیشه با کاریابی مدرک رو آزاد کرد ؟

 • ببخشید یه سوال داشتم. من سال 95 از وزارت علوم فارغ التحصیل شدم و سال 96 مدرک موقتم رو گرفتم و سال 96 در وزارت بهداشت برای ارشد مشغول به تحصیل شدم و امسال هم دفاع کردم. با کاریابی هیچکدوم از مدارکم رو نمیتونم آزاد کنم؟

 • سلام وقت بخیر. ببخشید من مدرک ارشدم مال وزارت بهداشته و مدرک کارشناسیم مال وزارت علومه. آیا برای آزاد کردن مدرک ارشد باید حتما مدرک کارشناسیم آزاد شده باشه؟

 • سلام ببخشید من در دوران تحصیلم یک سال کار کردم وبیمه برام رد شده، آیا این بیمه مانع از این میشه که بتونم از طریق نامه عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟

   • من پرسیدم گفتن که مشکل پیش میاد. گفتم اینجا هم بنویسم برای بقیه مفید باشه.
    با تشکر

    • سلام برای آزاد کردن مدرک با هزینه باید سربازی رفته باشم حتما؟
     یا اگر بتونم پذیرش بگیرم خارج از کشور میتونم معافیت تحصیلی بگیرم با اون آزاد کنم؟

     • سلام خیر ربطی به سربازی نیست
      معافیت تحصیلی میشه گرفت اما با اون نمیشه ازاد کرد

 • سلام. من پارسال مدرک موقت دکترامو گرفتم و کلاً 8.5 سال سابقه کار و بیمه دارم. توی سایت نوشته می تونم برخی مدارک رو با بیمه و بقیه رو با هزینه آزاد کنم. از اونجایی که هزینه آزادسازی کارشناسی خیلی کمتره، آیا میشه دکترامو با سابقه کار و کارشناسیمو با پرداخت هزینه آزاد کنم؟

 • سلام خسته نباشید من حدود یک سال و نیم هست در یکی از دفاتر کاریابی مدرک کارشناسیمو گذاشتم و از اول مهر هم اگر ارشد قبول بشم میرم سرکلاس….
  سوالم اینه که تا زمانی که دانشجو ارشد نشدم میتونم مراحل آزادسازی کارشناسیمو انجام بدم یا ممکن تداخل پیدا کنن؟ یا اینکه کلا بزارم بعد از فارغ التحصیلی ارشدم جفتشو باهم آزاد کنم؟!
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام بله قبل از ارشد می تونید آزاد کنید اگر قصد دارید برید ارشد بهتره هر دو رو بعد ارشد ازاد کنید

 • سلام من در مراحل فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس هستم و در طول لیسانسم بیمه زنان خانه دار پرداخت کردم.از مهر هم مشغول به تحصیل در ارشد خواهم شد و میخوام سال بعد اقدام کنم برای اپلای
  چه را هکاری پیشنهاد میدید برای ازادسازی مدرک لیسانس ام؟

 • سلام
  میشه سوال منم جواب بدید
  من الان میخوام ارشدمو روزانه بخونم خودم و 4 ساله که شاغلم .میخواستم بدونم بعد از تموم شدن ارشد میتونم برا آراد سازی از سوابق قبل ورود به دانشگاه استفاده کنم یا حتما باید سبقه بعد از فارغ التحصیلی باشه

 • سلام ببخشید من مدرک لیسانسمو بعد از فارغ التحصیلی با کارت معافیت دایم دریافت کردم .الان در مورد ثبت نام ارشد دانشگاه روزانه خوندم که مدرک لیسانس رو موقع ثبت نام ازم میگیرن اگه من بعدا حین تحصیل ارشد مدرک لیسانسمو برا اپلای نیاز داشته باشم میتونم از دانشگاه پس بگیرم؟-یا اینا کلا تا فارغ التحصیل ارشد نشم مدرک لیسانسمو بهم پس نمیدن؟

 • سلام
  آیا این امکان هست که مدرک کارشناسی رو به صورت پولی آزاد کرد و بعد با خدمت سربازی و سابقه بیمه مدرک ارشد رو آزاد کرد؟

 • سلام . با وجود مشکل سربازی و تحصیل در مقطع ارشد بازم میتوان مدرک کارشناسی رو آزاد کرد ؟ کارشناسی من در دانشگاه ازاد بوده

 • سلام
  من یکسال از زمان دفاعم گذشته و روزانه بودم و کاریابی ثبت نام نکردم.
  ایا راهی هست که بتونم بدون پرداخت هزینه مدرکم رو ازاد کنم؟

 • سلام ممنون از اطلاعاتتون
  من کارشناسی روزانه بودم و کارشناسی ارشد شبانه ام . بعد از فارغ التحصیلی ارشد میتونم با عدم کاریابی مدرک کارشناسی رو آزاد کنم ؟

 • سلام.
  من 21 ماه خدمت سربازی دارم، باید چه مدرکی رو از کجا بگیرم به کجا تحویل بدم که این 21 ماه از دوره تعهد خدمت کسر بشه و بقیه اش رو پرداخت کنم؟

  • سلام در سامانه وزارت علوم برای ازادسازی مدرک پایان خدمتتون رو ارایه می کنید.

 • سلام وقت بخیر. من در سال 97 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و همون سال ارشدم رو ادامه دادم و در 97 کارت معافیتم صادر شده. می خوام بدونم بعد دفاعم می تونم با توجه به اینکه دو سال از صدور پایان خدمت گذشته از طریق کاریابی مدارکم رو آزاد کنم؟ سابقه بیمه هم نداشتم تا حالا.

 • با سلام . من در سال 97 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و سپس بلافاصله در در سال 97 در مقطع ارشد ادامه دادم همون 97 مدرک پایان خدمت با معافیت پزشکی گرفتم . می خوام بدونم اگه من بعد دفاع برم کاریابی با توجه به اینکه پایان خدمتم 97 صادر شده می تونم مدرکم رو آزاد کنم؟ من آخرش متوجه نشدم شرط حداقل یکسال از پایان خدمته یا حداکثر؟ من تا حلا سابقه پرداخت بیمه هم نداشته ام. خواهشا جواب بدین چون سوال مشابه این تو نظرات نداشتیم. با تشکر

 • سلام.
  فارغ التحصیل دوره شبانه کارشناسی هستم. من اسفند 98 قبل از ورود به غیبت دفترچه پرکردم و اقدام کردم برای معافیت کفالت. ولی هنوز جوابش نیومده. و الآن مشمول هستم. باید تا تعیین تکلیف کفالتم صبر کنم یا با توجه به پر کردن دفترچه در مهلت مقرر میتونم از دانشگاه اصل مدرک رو بگیرم؟
  و اگر نمیتونم اقدام کنم برای دریافت ریز نمرات و کلا ارائه مدارکی که دانشگاه اونطرف ازم میخواد چه راهی برام هست؟

  • سلام خسته نباشید میتونید برید از دانشگاه بگیرید و همچنین با گواهی موقت می تونید اقدام به اپلای کنید.

 • سلام ، وقتتون بخیر
  من به تازگی فارغ التحصیل شدم از دانشگاه دولتی روزانه ، در حین تحصیل در یک شرکت کار میکردم و برام 1 سال و نیم بیمه رد شده اما الان سر کار نمیرم. این موضوع مشکلی برای آزاد کردن مدرک از طریق عدم کاریابی ایجاد میکنه ؟

 • سلام وقتتون بخیر، با این اوصاف، من که بهمن 99 ارشدم رو دفاع میکنم و فارغ التحصیل میشم، همون موقع برم کاریابی ثبتنام کنم، 6 ماه بعدش (یعنی مرداد، شهریور) میتونم برای آزادسازی مدرک از طریق کاریابی اقدام کنم؟ یا باید تا یک سال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی صبر کنم؟ ممنون

 • سلام من سال 92 از مقطع ارشد روزانه فارغ التحصیل شدم. گواهی موقت دریافت کردم.ولی برای دریافت دانشنامه اقدام نکردم. کاریابی هم ثبت نام نکردم چون خانه دار هستم و اصلا نمیخواستم شاغل باشم. میخواستم بدونم آزاد کردن مدرک چه لزومی داره؟ یعنی اگه اصل مدرکمو نگیرم مشکلی پیش میاد؟ یعنی ممکنه کلا تحصیلاتم در این مطع بی اعتبار بشه؟ لطفا راهنماییم کنین. ممنونم

  • سلام خیر ازاد کردن مدرک فقط برای افرادی که قصد اپلای کردن دارن ضروری هست نه سایر افراد

 • سلام و خسته نباشید
  ببخشید من 9 ماه کسری ایثارگری داشتم و 12 ماهم کسری تحقیقاتی و سه ماه هم خدمت، با این شرایط میتونم برای ازاد سازی مدرکم از خدمت بهره بگیرم؟

 • با سلام و عرض ادب
  من شهریور ۹۸ ارشد را تمام کردم و تا پایان شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی دارم برای ارشد، دوباره از شهریور معافیت تحصیلی برایم صادر خواهد شد
  آیا ممکن است با دریافت برگه سبز اعزام به خدمت، قبل از معافیت تحصیلی جدید مدرک لیسانس و ارشد خودم را با پرداخت هزینه آزاد کنم؟

 • سلام ، من مدارک خود را به موسسه کاریابی داده ام در سال 95، هیچ رسید یا کد پیگیری دریافت نکردم . الان چطور میتونم این روند را پیگیری کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر یه سوال خیلی مهم داشتم ممنون میشم واضح توضیح بدین بنده دانشجوی ارشد هستم تو رشته مهندسی شیمی و می‌خوام حین تحصیل کار کنم کارت پایان خدمت هم دارم سوالم اینه که اگه بخوام بعدا مدارکم رو آزاد کنم اگه الان برام بیمه رد بشه مشکل پیش میاد ممنون

 • سلام من 14 بهمن 98 دفاع کردم و مدرک موقتم تا انتهای هفته دیگه آماده می شه. تاریخی که برای مراجعه به دفاتر کاریابی پفته شده، از زمان صدور مدرک موقت هست یا از زمان تاریخ دفاع؟ یعنی من از 14 بهمن 98دانش آموخته حساب می شم یا از موقعی که مدرک موقتم بیاد؟

  • از زمانی که فارغ تحصیل شوید یعنی دانشگاه وضعیت شما را به فارغ تحصیلی تبدیل کند

 • سلام بنده ۲ ترم دانشگاه در دانشگاه سراسری روزانه خوندم میخواستم مدارک رو آزاد کنم برای سفارت اقدام کنم چجوری میتونم مدارک رو آزاد کنم؟

 • سلام و روز بخیر
  من میخوام مدرک کارشناسی روزانه ام رو آزاد کنم و 2 سال در یک کلینیک ترک اعتیاد کار کردم
  میخواستم بدونم که با نامه ی اشتغال به کار از این کلینیک میتونم برای آزاد کردن مدرکم اقدام کنم یا حتما سابقه بیمه باید وجود داشته باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام و روز بخیر
  من میخوام مدرک کارشناسی ارشد روانشناسیم رو که روزانه دانشگاه تهران بودو آزاد کنم. 2 سال در یک کلینیک ترک اعتیاد کار کردم اما بیمه ای برام رد نشده
  الان سوالم اینه که میتونم برای آزادسازی مدرکم از طریق نامه ای که از این کلینیک دارم اقدام کنم یا حتما باید سابقه بیمه وجود داشته باشه؟
  اگر بدون بیمه هم میشه چه مدارکی رو باید از کلینیکی که کار کردم داشته باشم برای آزاد کردن مدرکم؟
  پیشاپیش از کمکتون ممنونم

  • سلام خسته نباشید برای اقدام از طرف بیمه حتما باید سابقه بیمه برای شما رد شده باشد

 • سلام، ممنون از سایت خوبتون
  من در سال 95 از دانشگاه دولتی روزانه در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شدم و هم زمان مشغول به کار (با بیمه) و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجازی شدم . سپس در مقطع دکترا دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و با توجه به مشمولیت، دارای معافیت تحصیلی مقطع دکترا می باشم.
  پرسش 1: امکان آزاد سازی دانشنامه و ریز نمرات رسمی کارشناسی (به واسطه رفع تعهد خدمت در سامانه سجاد) به کمک گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع دکترا میسر می باشد؟
  پرسش 2: در صورت امکان پذیر بودن رفع تعهد تحصیل رایگان، 2 سال سابقه بیمه حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در کاهش مبلغ آزاد سازی مدرک کارشناسی قابل استفاده بوده یا خیر ؟

 • با سلام
  برای ازادکردن مدرک دکتری ی دانشجویانی که به فرصت مطالععاتی رفته بودند ، باید مبلغ دریافت شده برای کمک هزینه ی فرصت را به نرخ دلار روز برگردانند . با این نوسان و قیمت بالای دلار , ایا راهی وجود دارد که مبلغ گرفته شده برای فرصت مطالعاتی ، کمتر محاسبه شود ، یا اصلن از فارغ التحصیلان بینوا ، گرفته نشود ؟ با تشکر…

  • سلام با توجه به اینکه تعهد به بازگشت وجه داده اید بعید میدونم بشه کاری کرد

 • سلام ببخشید برای آزاد کردن مدرک ارشد از طریق بیمه کار مرتبط بودن شغل با رشته ی تحصلی هم مهمه ، چون من رشتم زبان فرانسه است ولی بیمه ی خبرنگاری برام رد میشه .

 • سلام وووقت به خیر و سپاس از سایت مفیدتون .بنده سال 94از کارشناسی فارغ شدم و سال 95 تا 97-11-28 از ارشد فارغ شدم و از اسفند 96 تا تا تابستون 98 بیمه برایم واریز شده ایا با توجه به زمانی که سپری شده میتونم از طریق نامه کاریابی یا بیمه مدارکم رو ازاد کنم ؟ یا با توجه به این که قسمتی از یمه همزمان با تحصیل رد شده و مدرک ارشدم رو تقریبا بیشتر از 6 ماه شده که گرفتم هیچ راه ندارم برای ازاد سازی بدون هزینه مدرکم؟ ممنون میشم راهماییم کنید

 • سلام

  من دانشجوی روزانه دانشگاه تهرانم میخواستم با عدم کاریابی مدرکم آزاد کنم و تمام شرایط لازم رو دارم. فقط اینکه من از سال ۹۰ تا الان بیمه بودم . البته خودم خودمو بیمه کارگر ساختمانی کردم و حق بیمه رو واریز میکردم. شرکت دولتی و خصوصی بیمه واسم رد نکرده…. میخواستم بپرسم الان مشکلی واسه آزادسازی مرک من پیش میاد یا خیر ؟
  من سال ۹۱ کارشناسی رو شروع کردم و متولد ۷۲ ام

  ممنون

 • سلام وقتتون بخیر، من ورودی 92 کارشناسی روزانه بودم و در سال 96 فارقالتحصیل شدم، همان سال یعنی 96 کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم و بهمن 98 دفاع کردم ولی به دلیل وضعیت کرونا نتونستم کارای فارقالتحصیلی و تسویه حساب انجام بدم. اما دانشگاه در تاریخ خرداد 99 فارق التحصیلم کرد. حالا با این اوصاف میتونم هردو مدرکم همزمان آزاد کنم؟ بنظرتون از زمان ثبت نامم در کاریابی نگذشته؟

  • سلام خسته نباشید بله چون هنوز یکسال از فارغ تحصیلی شما نگذشته می تونید اقدام کنید.

 • سلام، من ورودی 93کارشناسی روزانه هستم و سال 97 فارغ التحصیل شدم و مهر 97 دوباره کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم و در حال حاضر فقط پایان نامه ندادم آیا من میتونم مدرک کارشناسی رو با پرداخت هزینه آزاد کنم؟ در ضمن من دارای معافیت تحصیلی هستم.
  با تشکر

 • سلام ممنون بابت اطلاعات کاملتون
  من کارشناسی (روزانه) رو خرداد 94 تموم کردم. بعدش شهریور 95 ارشد (شبانه) قبول شدم و شهریور 98 فارغ التحصیل شدم. حالا میتونم مدرک کارشناسی ام رو با کاریابی آزاد کنم؟ با توجه به اینکه انقدر از زمان فارغ التحصیلیم گذشته. خیلی ممنون میشم اگر جواب بدید

  • سلام به دلیل اینکه فاصله افتاده امکان ازادسازی از طریق کاریابی وجود نداره

 • سلام ببخشید تعداد اون سالهایی که تو مدرک قید شده برا تعهد باید بیمه رد شده باشه؟یا فقط گذشته باشه؟ینی چی ؟ وقتی کار نیس بیمه نیس عدم کاریابی هم که فرصتش محدوده چکار باید کرد

  • سلام.من فارغالتحصیل دوره روزانه مقطع کاردانی هستم.مدت تعهد در گواهی موقت ۳سال زدن.الان ۶ماه مانده به اتمام این مدت تعهد.ایا میتوانم الان در اداره کاریابی قدام کنم برای ازادسازی مدرکم؟باید در سایت ثبت بشه یا حضورا؟ممنون از پاسخگوییتان

   • سلام شما که 6ماه مونده صبر کنید تعهد تون تموم بشه چون کاریابی هم 6 ماه زمان می بره و ضمن اینکه از طریق سایت باید اقدام کنید

 • سلام
  من مدرک لیسانسم دانشگاه دولتی بوده و ارشد دانشگاه آزاد خوندم. حال برای گرفتن مدرک فوق لیسانسم دانشگاه آزاد میگه باید اصل مدرک تحصیلی لیسانس رو بیارم که طبق متن بالا برای این کار باید هزینه پرداخت کنم…
  آیا واقعا به اصل مدرک لیسانس نیاز هست؟؟؟

  • بله برای اپلای کردن در نهایت نیاز به ارایه اصل مدارک تحصیلی تون هستید

 • با سلام.ورودی سال 81 دانشگاه دولتی—و منطقه 2 و رشته مهندسی بودم.و تعهد خدمت 8 سال دارم.الان 7 سال سابقه بیمه دارم و یکسال من پولی حساب میشه…هزینه اش حدود 1 میلیون گفتند….فکر کنم کمتر باید بشه..قیمتش چقدر؟

 • سلام
  عذر میخوام من مقطع کارشناسی رو روزانه خوندم ولی چون از دانشگاه دیگه ای انتقال گرفته بودم، مثل دوره شبانه شهریه می دادم. الان باید مدرک کارشناسیمو آزاد کنم یا نیاز نیست؟ ضمن اینکه در مدرک موقتمم ننوشته نیاز به تعهدات خدمت دارد.

 • سلام وقت بخیر .
  آیا همچین قانونی هست که اگر دانشجو از مقطع 2رتبه کنکورش حدی از قبولی دانشجویان منطقه 1 رو در همون رشته آورده باشه، بجای هزینه آزاد سازی مدرک منطقه 2 ، هزینه منطقه1 رو بده؟

 • سلام
  آزاد سازی مدرک با استفاده از سوابق بیمه آسیبی به آن وارد نمیکند.>؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  به طور مثال شخصی 4 سال سابقه دارد بعد از ازاد سازی ممکن است سوابق بیمه به 2 سال کاهش پیدا کند
  یا خیر ربطی ندارد و به سابقه اسیبی وارد نمیکند؟؟؟

  • سلام
   تا اونجایی که ما اطلاع داریم، خیر، آسیبی به سوابق وارد نمیکند

 • با سلام خدمت شما
  ممنون میشم پاسخ بدین. میخواستم مدرک ارشد روزانه رو ازاد کنم
  اگر کسی دو سال سابقه بیمه براش رد بشه و از این سابقه بیمه برای آزاد سازی مدرک ارشد استفاده کنه آیا سابقه بیمه از بین میره؟
  منظورم اینه که بعدا امکان داره برای موارد دیگر بگن که تو از این سابقه جای دیگ استفاده کردی.؟

 • سلام. ببخشید من فارغ التحصیل شیمی دانشگاه روزانه هستم. شهریور 98 فارغ شدم و همون موقه مدرکمو گذاشتم کاریابی که آزاد بشه. حالا سوالم اینجاست که میتونم در کنکور سال99مقطع دکترا پیوسته دندان پزشکی دانشگاه آزاد (که همون کنکور سراسری ست) رو شرکت کنم و دندان پزشکی دانشگاه آزادو انتخاب کنم؟بدون اینکه تو آزاد شدن مدرک کارشناسیم اختلال ایجادبشه

 • سلام،
  شرایط من مقداری پیچیدس. من به علت تداخل دفاع کارشناسی با شروع کارشناسی ارشدم در خارج از کشور مجبور شدم با گذاشتن وثیقه سفری 15 میلیون سال 97 خارج بشم از کشور و بعدش دفاع کنم. الان همچنان در حال تحصیل در مقطع ارشد هستم و میخوام مدرکم رو آزاد کنم. سوالی که دارم اینه که اولا الان شرایط نظام وظیفه من چی محسوب میشه؟ و اینکه از چه راهی میتونم مدرکم رو آزاد کنم؟ نامه پذیرش از دانشگاه مقصد خارج از کشور و نامه در حال تحصیل بودن رو هم هنوز دارم. ممنونم

 • سلام. لطفا یکی کمک کنه
  من مشغول به تحصیل هسم و در سامانه سجاد واسه آزاد سازی مدارک یکی از گزینه های وضعیت سربازی اینکه معافیت تحصیلی و اشتغال به تحصیل رو انتخاب کنم. این یعنی من میتونم در دوران دانشجویی در مقطع بالا بدون سربازی مدرک مقطع پایین تر رو آزد کنم؟

 • سلام. من فقط به مدرک کارشناسی ارشدم نیاز دارم. کارشناسی ارشد شبانه خواندم و هیچ بدهی ندارم. کارشناسی را دولتی روزانه خواندم و حدود 7 سال سابقه بیمه دارم. آیا لزوماً بایستی مدرک کارشناسی را ابتدا آزاد کنم و بعد برم سراغ آزادسازی ارشد؟ یا اینکه مستقیما می تونم ارشدم را بدون توجه به کارشناسی بگیرم؟
  با تشکر

  • سلام
   بهتره ابتدا به دنبال آزادسازی مدرک کارشناسی باشید چون برای ازادسازی مدرک ارشد مشکلی ندارید.

 • سلام من بیمه تامین اجتماعی شغل آزاد برای خودم گرفتم و الان یک سال هست که از سابقه اش گذشته، در واقع من جایی کار نمیکنم و الان دانشجوی ارشد هستم و فقط برای این که بتونم در مواقع نیاز از بیمه خدمات درمانی استفاده کنم این کارو کردم. من الان اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم نمی تونم از طریق عدم کاریابی اقدام کنم؟

 • سلام فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستم که سال 94 فارغ التحصیل شدم 2 سال سربازی و تقریبا سه سال هم سابقه کار و بیمه هم دارم. سوالم اینه که با توجه به این که هزینه آزاد کردن مدرک کارشناسی کمتر است میتونم خودم هزینه اونو پرداخت کنم بعد با سابقه بیمه و سربازی مدرک ارشدمو آزاد کنم؟

 • سلام در عکس ذکرشده 1 سال از فارغ التحصیلی گذشته باشه
  اما تو متن نوشته 6 ماه
  !!!!!!!!!!!!!!!!

 • سلام و عرض خسته نباشید.ایا میزان حضور در سربازی معمولا مهم است برای کاهش تعهد ؟مثلا من 14 ماه خدمت کردم ایا دو سال به عنوان تعهد خدمتی حساب میشه یا همون 14 ماه؟؟

 • سلام وقت بخیروخسته نباشید. بنده 94 ارشدم رو گرفتم ورفتم سربازی 97 که سربازی تموم شد بلافاصله رفتم کاریابی شرکت کردم بعدازیکسال درخواست آزادسازی مدرکم روکه دادم سامانه سجادگفت کع شمابامدرک غیرازکارنامه موقت رفتید واسه ثبت نام وبعدازسربازی گوای موقت ارشدتوتن روگرفتید ومدرکم رو آزاد نکردن. وگفتن تنها بابیمه میتونید آزادش کنید و19 ماه سربازیم روحساب کردند که 5 ماهش رو پرداختی خواستن. الان سوالم اینه که برای این 5 ماه باقی مانده چه نوع بیمه ای شامل آزاد سازی مدرکم میشه؟ ممنونم

 • سلام
  من سال 95 از کارشناسی دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم و بلافاصله مدرکم رو در اداره کاریابی گذاشتم, اداره کاریابی نامه را برای اداره کار داد و من بردم و امضا را گرفتم ولی برای مرحله آخر که باید به دانشگاه مراجعه میکردم نبردم چون در همان سال 95 تحصیلم را در مقطع کارشناسی ارشد شروع کردم؛ یعنی درحالیکه دانشجوی کارشناسی ارشد بودم نامه رو از کاریابی و اداره کار گرفتم. در نهایت هم بعد از 3 سال از کارشناسی ارشد انصراف دادم و مدرکم رو نگرفتم. الان در سال 99 میتونم همان نامه را که در سال 95 گرفتم ببرم دانشگاه کارشناسیم برای گرفتن امضای آخر و آزاد کردن مدرک؟ چون زمان گذشته نمیدونم چیکار باید بکنم، ممنون میشم راهنماییم کنید.
  در ضمن در چه سامانه ای باید ثبت کنم؟
  ممنون

 • سلام
  من ورودی سال ۹۰ کارشناسی بودم و بهمن ۹۳ فارغ شدم و از اردیبهشت ۹۴ رفتم سربازی تا بهمن ۹۵ بعد از اون از مهر ۹۶ ارشد رو شروع کردم. الان هم ترم اخر ارشد هستم و پذیرش دکترای امریکا گرفتم. میخواستم بپرسم که ایا میتونم بعد از فارغ شدنم مدرکمو بذارم کاریابی و خودم برم امریکا و یک نفر رو به عنوان وکیل تعیین کنم که ایشون بعد از گذشت ۶ ماه نامه کاریابی رو برام بگیره و مدرکمو ازاد کنه و برام پست کنه امریکا؟ اینکه خودم امریکا مشغول تحصیل باشم آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

 • سلام من فارق التحصیل لیسانس هستم میخوام مدرکم رو آزاد کنم ولی یه سوال مهم برام پیش اومده این که میگن با درخواست به وزارت علوم میشه از منطقه 2 بودن به منطقه 1 تغییر بدم و چهارسال از تعهد به خدمتم کم بشه چه شرایطی باعث میشه به منطقه 1تبدیل بشم؟
  اگر امکانش هست توضیح بدین ممنون میشم و چطور باید اقدام کنم

  • سلام.
   من قبل از مقطع ارشد خدمت سربازی و بیمه دارم. آیا با آن سابقه بیمه امکان آزاد کردن مدرک وجود دارد؟
   با تشکر

  • سلام
   به نظر نمیرسه که چنین چیزی امکان پذیر باشه. در هر حال بهتره که آخری قوانین رو از مراجع رسمی پیگیری کنید.

 • سلام وقتتون بخیر بنده ورودی سال 89 هستم کلا چهار سال هست که مجوز نمایندگی بیمه دارم به اسم خودم و فعال بودم ولی برای خودم بیمه رد نکردم میخواستم بدونم با این سابقه و جواز کسب میتونم بعنوان سابقه کار از هزینه مدرکم کم بشه ؟ چون تو یک سایتی خوندم اگر سابقه بیمه ندارین ولی بتونین ثابت کنین که شاغل بودین شامل این بند میشین

 • با سلام
  من سال 94 ارشدم رو تموم کردم و خرداد ٩٨ خدتمتم تموم شد. ميخواستم بدونم ميتونم الان براي ثبت نام کاريابي اقدام کنم يا نه؟
  چون بر اساس بخش نامه بالا صرفا ۶ماه بعد از خدمت قادر به استفاده از فرم بيکاري ميباشيم.
  با تشکر

  • با سلام
   بهتره که قبل از انجام هر اقدامی با موسسه کاریابی مدنظرتون مشورت کنید
   اما مطابق با بخشنامه، بله می تونید.

 • باسلام و خسته نباشید
  من در سال 97 فارغ التحصیل از کارشناسی ارشد روزانه شدم و یکماه برای من بیمه کارگری ساختمانی رد شده است وسپس به خدمت رفتم و بعد از13 ماه خدمت، در حال حاضر کارت پایان خدمت گرفته ام. آیا با ثبت نام و دریافت نامه عدم کاریابی مشمول آزادکردن مدرک ارشد میشوم؟
  باتشکر

 • سلام
  اگر من پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی،
  درخواست برای آزادسازی مدرک رو بدم و به صورت امریه در شرکتی مشغول به خدمت سربازی بشم ( یا حتی مدل‌های دیگه انجام خدمت سربازی) بعد از یک سال مدرک من آزاد خواهد شد؟؟
  من متوجه این که در این یک سال اجازه انجام چه کاری رو داریم نشدم دقیقا!
  حتی ارشد هم که نمیشه خوند…

  • سلام
   اینکه متوجه نشدید طبیعیه و دلیل اون پیچدگی و تعدد بخش نامه هی موجود در این حوزه و ناهنمانگ عمل کردن موسسات کاریابی هست که امیدواریم برطرف بشه.
   به طور کلی در این مدت نمیتونید به کاری که مرتبط با سیستم دولتی هست اشتغال داشته باشید.
   موفق باشید.

 • با سلام و تشکر از سایت خوب و پاسخ دهیتون. هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد من دولتی و روزانه هست زمانی که وارد مقطع ارشد شدم(سال 94) بعد یک سال بنیاد نخبگان من رو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی اورد(95 تا 96) و بعد فارغ التحصیلی من خودم بیمه واریز می کردم (یعنی از 96 تا 97) و 98 در شرکت خصوصی شاغل شدم و الان اون شرکت من رو بیمه می کنه. من به محض دفاع نامه 6 ماهه خود از عدم کاریابی را هم برای لیسانس و هم ارشد گرفتم ولی با اون فقط لیسانس رو ازاد کردند و ارشد موند و ازاد نکردن!! و الان ارشد خود را با توجه به سابقه بیمه خود می خوام ازاد کنم. (یعنی از سال 96 تا اسفند 98 ) ولی می گن اصلا شما نمی تونستی لیسانس خود را هم به خاطر عدم کاریابی ازاد می کردی ؟!!چون اون دوران برای شما بیمه وارد می شد.!!ایا اونا می تونن مدرک ازاد شده لیسانس من رو دوباره باطل کنن؟!! من الان موندم ؟؟ اخه من فقط یک سال هست شرکت هزینه بیمه رو می ده و قبل اون که من شاغل نبودم و بیکار و قبلش دانشجوی ارشد. واقعا گیجم کردند. خواهشا مشاور سایت من رو راهنمایی کند هزینه مشاوره و راهنمایی هم حاضرم پرداخت کنم. با تشکر و سپاس

 • سلام وقت بخیر.
  من در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری و نوبت روزانه بودم، بعد از تموم شدن تحصیلم مشغول به کار شدم و بیمه دارم، کارشناسی ارشد را دانشگاه آزاد ادامه دادم در عین حالی که کار میکردم و سابقه بیمه برای من رد میشد، تو مدرک موقت لیسانس هم تعهد به خدمت را 4 سال ذکر کرده، الان اگر بخوام مدرک لیسانسم را آزاد کنم، اون سابقه کار سه ساله شاملش میشه و از هزینه آزاد سازی کم میکنه یا کلا چیزی از اون چهارسال کم نمیشه؟ چون دانشگاه آزاد ارشد میخوندم و روزانه نبودم این سوال رو دارم.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده مقطع کارشناسی را در سال 95 و بلافاصله بعد از آن مقطع کارشناسی ارشد را در سال 97 در دانشگاه دولتی نوبت روزانه فارغ التحصیل شدم، بلافاصله بعد از فارق التحصیلی دوره سربازی را در اسفند 98 گذراندم. می خواستم بدونم با توجه به آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی چه زمانی در موسسه کاریابی ثبت نام کنم؟

 • با سلام و خسته نباشید من سال 96 کارشناسی رو تمام کردم دو ماه هم هست که مدرک ارشد رو گرفتم هزینه آزاد سازی مدرک چقدره؟ و ببخشیذ منی که سربازی نرفتم میتونم مدرک آزاد کنم؟ و توی بیمه چی میشه با این شرایط آزاد کرد؟

  • سلام مبلغ بنا برسال تحصیلی و رشته متفاوت هست. برای آزادسازی باید معافیت تحصیلی مقطع بالاتر یا حین انجام خدمت سربازی باشید.

 • سلام وقت بخیر، بنده مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رو در دانشگاه های دولتی خوندم، بلافاصله بعد از فارق التحصیلی رفتم سربازی بعد هم برام بیمه رد شده به مدت 4 سال. حال می خوام مدارکم رو آزاد کنم، آیا میتونم ابتدا مبلغ آزادسازی مدرک کارشناسی رو پرداخت کنم و مدرک کارشناسیم ازاد بشه بعد برای آزاد سازی مدرک ارشد از سوابق بیمه استفاده کنم؟ در واقع کارشناسی نقدی و ارشد با سوابق آزاد گردد.

 • سلام.من دانشجوی رشته عمران هستم در دانشگاه ازاد اسلامی , ترم اخرهستش و سربازی نرفتم تاسال1400وقت دارم ک برم سربازی ولی قصدم ادامه تحصیل در خارج از کشور هستش ک نیاز ب ازاد کردن مدرک لیسانس دارم.
  چطور میتونم در دانشگاه ازاد مدرک لیسانسم رو ازاد کنم؟

  • سلام خسته نباشید دانشگاه ازاد به دلیل اینکه شهریه می پردازید و رایگان تحصیل نمی کنید نیاز به ازادسازی مدرک ندارید.

 • سلام وقتتون بخیر
  من اواخر ماه بهمن فارغ التحصیل شدم و تسویه کردم اما هنوز مدرک موقتم اماده نشده و نگرفتم همچنین دارم برای آزمون ارشد آماده میشم .
  برای آزاد سازی مدرک کارشناسیم از الان باید (میتونم) اقدام کنم؟؟ که تا شهریور و مهر که دانشجوی مقطع ارشد بشم( و دیگه نمیتونم برای آزاد سازی اقدامی بکنم )مدرکم آزاد شده باشه!
  یا اینکه بعداز اتمام مقطع کارشناسی ارشد باید دوتا مدرک رو باهم آزاد کنم؟؟
  یه سوال دیگه اگه در این بین شغل بدون بیمه و غیر مرتبط با رشته و غیر دولتی داشته باشیم مشکلی پیش میاد برای آزاد سازی مدرک؟

  • با سلام
   بله از همین الان میتونید برای آزادسازی مدرک کارشناسی خودتون اقدام بکنید.
   در مورد سوال دومتون هم، خیر؛ مشکلی ایجاد نمیکنه.

 • سلام و وقت بخیر
  من 6 ماه و یک هفته بعد از تاریخ صدور پایان خدمت برای کاریابی اقدام کردم و بعد از تاریخ اقدام به کاریابی تو شرکت خصوصی مشغول شدم میتونم برای ازاد سازی مدرک اقدام کنم یا چون یک هفته تاخییر داشتم نمیتونم؟؟؟

 • آیا درخواست و داشتن بیمه سلامت همگانی هم باعث ازبین رفتن فرصت آزاد سازی مدرک می شود؟

 • سلام.ببخشید میخواستم بدونم اگر بخوام هزینه ازادسازی رو بدم چه قدر میشه؟اندازه دانشجوهای شبانه میشه یا كمتر از اونا؟!

  • سلام
   بله مطابق با نرخ تعیین شده وزارت علوم است که معمولا مشابه مبلغ شبانه است.

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون،من مدرک کارشناسیم رو نتونستم ازاد کنم چون ۱ سال ازش گذشته بود و با اختلاف ۴سال الان دارم ارشد میخونم هر دوتاشم روزانه هستش از یک شرکت خصوصی هم برام بیمه رد میشه در حال حاضر میخواستم بدونم میتونم از قانون کار استفاده کنم چون شغلم بی ربط به مدرکم هست یا دیگه نباید برام بیمه رد بشه؟ و یک سوال دیگه این که میشه مدرک ارشد رو با پول ازاد کرد درحالی که کارشناسیو ازاد نکردیم؟

 • با سلام و خسته نباشید.
  من از دانشگاه غیرانتفاعی مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم، آیا برای آزاد سازی مدرک دانشگاه نیاز به ثبت نام در سامانه نشا است؟ و مورد بعدی اینکه من میخوام برای دانشگاه هایی که مدرک زبان نمیخوان اپلای کنم، چون مدرک زبان ندارم برای تایید مدارک و مهر و آزاد سازی و همچنین برای گرفتن معافیت تحصیلی برای نظام وظیفه مشکل ساز نمی شود، چون یکی از بندهای سامانه نشا آپلود مدرک زبان است.
  پیشاپیش متشکرم

 • سلام، خسته نباشید
  مدت زمانی که لغو تعهد میاد، ۱ سال بعد از تاریخ فارغالتحصیلیه یا ۱ سال بعد از تاریخ صدور گواهی موقته؟

 • با سلام
  بنده درسال 79 مدرک کارشناسیم رو گرفتم و سال 98 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از سال 79 الی 89 هم کارمیکردم میتونم الان با داشتن سوابقم
  مدرک ارشدم رو آزاد کنم ؟

 • با سلام و احترام، من سال 86 از دانشگاه دولتی روزانه لیسانسم رو گرفتم و ارشد رو شبانه خوندم و سال 90 فارغ التحصیل شدم.
  سال 91 سربازی رفتم تا اردیبهشت 92 خدمتم تموم شد. از مهر 92 تو دانشگاه آزاد استاد حق التدریس بودم و برام بیمه رد میشد. از خرداد 96 هم کارمند دولت شدم تا الان
  حالا چندتا سوال:
  1- با این شرایط من میتونم از شیوه عدم کاریابی اساسا استفاده کنم؟
  2- ارشدم که شبانه بودم که تعهد نداره که؟ چون تمام بدهی های خودم رو پرداخت کرده بودم
  3- سربازیم چون کمتر از دوسال بود، آیا به همان میزان مدت سربازی کم میشه یا کلا دوسال رو حساب می کنن؟
  4- ما چون حق التدریس بودیم اگرچه بیمه از سال 92 دانشگاه آزاد برام رد می کرد اما نه بطور کامل، بلکه میزان ساعتهای تدریس به ازاش بیمه رد می کردن.
  حالا سوالم اینه آیا ملاک، از تاریخ بیمه شدن هستش یا مجموع بیمه ها؟
  چون اگه ملاک، از تاریخ شروع بیمه شدن من باشه من از مهر 92 بیمه شدم ولی تا سال 96 که کلا استخدام دولتی شدم و تا الان بیمه من کامل رد میشه، قبل از اون بیمه من فقط در حد ساعتهای تدریس من رد میشده
  چون میخوام بدونم که چقدرش رو سابقه بیمه دارم و چقدرشو (مابقی) باید هزینه پرداخت کنم چون کارشناسیم چهارسال و نیم طول کشیده و نه سال تعهد خدمت رایگان دارم.

  خیلی سپاسگزارم از مطالب و پاسخگویی خیلی عالیتون و شرمنده از طولانی شدن

  • با سلام
   سوال شما پاسخ مفصلی داره و بهتون توصیه میکنیم از کاریابی مربوطه بخواید تا در این رابطه جوابگوی شما باشند تا بهترین اطلاعات رو به دست بیارید

   موفق باشید

 • باسلام
  مدت زمانی که باید از زمان ثبت نام در کاریابی طی بشود در داخل بخشنامه ایی که تصوریش رو آپلود کرده اید شش ماه ذکر شده، در صورتی که در ابتدای متن اشاره شده که در آخرین بخشنامه صادره از وزارت علوم این زمان از شش ماه به یکسال تغییر کرده است. از طرفی عنوان بخش نامه آپلود شده در بالای این صفحه “آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی ” ذکر کردید. نتیجتاً زمان مورد نیاز بعد از ثبت نام در کاریابی شش ماه است یا یکسال؟
  در صورت امکان لطفاً تصویر بخشنامه مرتبط را آپلود نمایید.

  • با سلام
   ضمن سپاس از دقت نظر شما،
   بله مدت زمانی که از موقع ثبت نام در کاریابی بایستی بگذرد، براساس آخرین بخشنامه وزارت علوم، شش ماه است.

   • یعنی بعد از شش ماه که از ثبت‌نام در کاریابی گذشت، کاملا آزاد میشه مدرک؟!

 • سلام،
  من بهمن 97 ارشدم رو دفاع کردم ولی با گذشت یک سال به دلایلی هنوز فارغ التحصیل نشده ام.
  در کل همه ی این مدت هم کار میکنم و بیمه رد میشود.
  میخواستم بدونم ملاک بیمه رد شدن بعد از تحصیل از تاریخ دفاع به بعد هست یا از تاریخ فارغ التحصیلی؟ چون گویا هرموقع هم فارغ التحصیل بشوم تاریخ فارغ التحصیلی همون تاریخ دفاع میخوره
  (از نظر همزمان نبودن سابقه بیمه با تحصیل این سوال را پرسیدم)

  • سلام فرقی نداره مهم رد شدن بیمه است اما بهتره بازم از موسسات کاریابی بپرسید بهتره

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۳ تا ۹۷ کارشناسی خوندم و بعد ۹۸ رفتم سربازی و ۹ ماه خدمت کردم و کارت پایان خدمت گرفتم
  الان می‌خوام ۱۴۰۰ آزمون ارشد بدم
  میخواستم بدونم اون موقع میتونم تمام مدارکم رو آزاد کنم یا باید تو همین ۶ ماه آتی اقدام کنم و فقط کارشناسی رو آزاد کنم ؟

  • سلام بله الان باید ازاد کنید الان کارشناسی رو و سپس برای ارشد بعد تحصیل آزاد کنید

   • سلام وقت بخیر، من میخواستم برای دانشگاه خارج از کشور برای دکترا اقدام کنم و چون کارت پایان خدمت ندارم و در حال حاضر در حال تحصیل دکتری در داخل ایران هستم موفق نشدم مدارکم رو آزاد سازی کنم، اول اینکه الان که در حال تحصیل هستم میتونم اقدام کنم برای آزادسازی؟؟ باید از راه پرداخت هزینه تحصیل اقدام کنم؟ و دوم اینکه من الان که اصل مدارکم رو ندارم برای ارائه به دانشگاه خارجی باید چکار کنم؟؟میشه که مدرک موقتم رو ترجمه کنم و بهشون بدم تا مدارک اصلیم آزاد بشه؟

    • سلام بله از طریق پرداخت هزینه می توانید اقدام کنید. با گواهی موقت و ریزنمرات غیررسمی هم می توانید اپلای کنید.

 • سلام وقت بخیر، یک سوالی داشتم، بنده در شهریور ماه 98 دفاعیه ارشدمو انجام دادم. یعنی برای اینکه با نامه عدم کاریابی بتونم مدرک کارشناسی و ارشدمو آزادکنم تا اسفند 98 باید اقدام کنم؟

 • سلام
  من سال 91 معافیت گرفتم و سال 95 کارشناسیمو گرفتم و سال 98 ارشدمو گرفتم
  میخواستم بدونم از طریق عدم کریابی میتونم اقدام کنم

   • نه کلا سابقه کار ندارم
    و معافیتو حین تحصیل در مقطع کارشناسی گرفتم؟
    و اگه میتونم تا چه زمانی باید گواهی عدم اشتغالو بگیرم و تو سامانه ثبت کنم

    • یک بند در ایین نامه شون هست که فقط یکسال بعد تحصیل حق استفاده از عدم کاریابی دارید اما دیوان عدالت مخالف این حکم داده که بهتره به دفتر کاریابی ها مراجعه کنید و بپرسید دقیق

 • سلام. من دانشجوی دکتری هستم و می‌خوام مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو آزاد کنم. اما اونطوری که من از سامانه‌ي سجاد فهمیدم تا وقتی دانشجوی دکتری هستم امکانش نیست. چه کار می‌شه کرد؟ آیا می‌تونم ریزنمره بگیرم و موقتاً با اون اپلای کنم و بعد از دفاع دکتری اصل مدارک پایین‌تر رو آزاد کنم؟

 • سلام
  وقت بخیر
  هیچ راهی وجود نداره ک اول مدرک ترشد رو با سابقه بیمه آزاد کنیم و بعد کارشناسی رو آزاد کنیم؟

 • سلام وقت بخیر من مدرک کارشناسی و‌کارشناسی ارشدم رو از از دانشگاه های دولتی و نوبت روزانه گرفتم و‌با فاصله کمی بعد فارغ التحصیلی در یک اداره دولتی مشغول به کار شدم اما نوع قردادم حجمی است و بیمه ندارد. من خودم رو بیمه مشاغل ازاد و حرف کردم این بیمه هم به عنوان سابقه برای ازاد سازی مدرک قبول است؟

 • سلام
  وقت شما بخیر

  من ورودی 89 کارشناسی و فارغ التحصیل 91 کارشناسی هستم، میخوام مدرک کارشناسی رو خریداری کنم، تا اینجا مشکلی نیست، اما بنده بعد از کارشناسی رفتم سربازی و بعد از 17ماه سربازی در سال95 رفتم ارشد و سال 97 فارغ التحصیل شدم، من میخواستم برای ارشدم به عنوان تعهد خدمت از سربازیم استفاده کنم، یعنی با خدمتی که قبل از ارشد کردم مدرک ارشد رو آزاد کنم، آیا این امکان وجود داره؟

  • سلام خسته نباشید بله چون برای دولت خدمت کردید می توانید یک مدرک رو با آن ازاد کنید

   • طبق متن بالا نباید امکان داشته باشد! چون باید ابتدا مدرک کارشناسی را لحاظ کرد و بعد کارشناسی ارشد.
    متن بالا: “نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.”

 • در سایت تابناک نوشته شده شما با نامه عدم کاریابی فقط مدرک مطقع بالاتر رو می توانید ازاد کنید ولی در پست شما گفته شده همه مدارک تحصیلی ازاد می شوند. کدوم از خبر ها صحت دارد؟
  تابناک: از شبهات این بخشنامه می‌توان به مورد زیر اشاره کرد که اگر فردی دارای دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشد می‌تواند فقط مدرک کارشناسی ارشد خود به دلیل نگذشتن بیش از ۶ ماه از زمان فارغ التحصیلی آزاد کند در صورتی که در ابتدا این فرد می‌بایست مدرک کارشناسی خود را آزاد کند (مدرک کارشناسی بهدلیل گذشتن بیش از ۶ ماه از زمان فارغ التحصیلی دیگر از این طریق آزاد نخواهد شد)

  • هر دو مدرک تحصیلی را میشه از این طریق آزاد کرد و محدودیتی نداره

   • سلام
    من تاریخی که مدرک کارشناسیم گرفتم آبان ۹۲ بود ودر دی ماه در موسسه کاریابی ثبت نام کردم.سپس در سال ۹۵ ارشد روزانه قبول شدم.وبعد از یک ماه انصراف دادم.
    سوال اولم.باید هزینه انصراف از ارشد پرداخت بشه یا توسط کاریابی انجام میشه؟
    سوال دوم.برای ازادسازی مدرک کارشناسی نامه کاریابی سال ۹۲ باید ارائه بشه؟

    • سلام برای ارشد باید بپردازید
     خیر برای کارشناسی باید تا قبل از 6 ماه از منفضی شدن نامه کاریابی اقدام می کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.