شیوه های آزاد سازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه

آزاد سازی مدارک دانشگاه

آزاد سازی مدارک دانشگاه


نحوه آزاد سازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است، می باشد. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند.  بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصبه می کنیم:

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر بشیم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خودتون انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز میشه! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم:

۱) آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی:

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا میشه که در اون ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی بشه تا نامه عدم کاریابی شما صادر بشه، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشه!

نکته ۱:‌ با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خودتون رو آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را آزاد کنید.

نکته ۲:‌ نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌تونید در حین تحصیل در دوره‌ ارشد مدرک کارشناسی‌ خودتون را آزاد کنید.

نکته ۳: تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.
با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، این محدودیت زمانی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

نکته ۴: در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.

نکته آخر: این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مختص به خود را دارد.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

۲) آزاد سازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینه ریالی:

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود.

۳)‌ آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه:

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، لینک آئین نامه آزادسازی مدرک وزارت علوم را آورده ایم تا متقاضیان به صورتی کاملا مطمئن و با خیال راحت اقدام نمایند:

لینک آئین نامه آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت علوم

بیشتر بخوانید:
موسسه WES چیست؟ | ارزشیابی مدارک تحصیلی جهت مهاجرت به کانادا و آمریکا

کارشناس 2مشاهده نوشته ها

Boursieplus co-founder

58 دیدگاه

 • در سایت تابناک نوشته شده شما با نامه عدم کاریابی فقط مدرک مطقع بالاتر رو می توانید ازاد کنید ولی در پست شما گفته شده همه مدارک تحصیلی ازاد می شوند. کدوم از خبر ها صحت دارد؟
  تابناک: از شبهات این بخشنامه می‌توان به مورد زیر اشاره کرد که اگر فردی دارای دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باشد می‌تواند فقط مدرک کارشناسی ارشد خود به دلیل نگذشتن بیش از ۶ ماه از زمان فارغ التحصیلی آزاد کند در صورتی که در ابتدا این فرد می‌بایست مدرک کارشناسی خود را آزاد کند (مدرک کارشناسی بهدلیل گذشتن بیش از ۶ ماه از زمان فارغ التحصیلی دیگر از این طریق آزاد نخواهد شد)

  • هر دو مدرک تحصیلی را میشه از این طریق آزاد کرد و محدودیتی نداره

 • سلام
  وقت شما بخیر

  من ورودی 89 کارشناسی و فارغ التحصیل 91 کارشناسی هستم، میخوام مدرک کارشناسی رو خریداری کنم، تا اینجا مشکلی نیست، اما بنده بعد از کارشناسی رفتم سربازی و بعد از 17ماه سربازی در سال95 رفتم ارشد و سال 97 فارغ التحصیل شدم، من میخواستم برای ارشدم به عنوان تعهد خدمت از سربازیم استفاده کنم، یعنی با خدمتی که قبل از ارشد کردم مدرک ارشد رو آزاد کنم، آیا این امکان وجود داره؟

  • سلام خسته نباشید بله چون برای دولت خدمت کردید می توانید یک مدرک رو با آن ازاد کنید

   • طبق متن بالا نباید امکان داشته باشد! چون باید ابتدا مدرک کارشناسی را لحاظ کرد و بعد کارشناسی ارشد.
    متن بالا: “نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.”

 • سلام وقت بخیر من مدرک کارشناسی و‌کارشناسی ارشدم رو از از دانشگاه های دولتی و نوبت روزانه گرفتم و‌با فاصله کمی بعد فارغ التحصیلی در یک اداره دولتی مشغول به کار شدم اما نوع قردادم حجمی است و بیمه ندارد. من خودم رو بیمه مشاغل ازاد و حرف کردم این بیمه هم به عنوان سابقه برای ازاد سازی مدرک قبول است؟

 • سلام
  وقت بخیر
  هیچ راهی وجود نداره ک اول مدرک ترشد رو با سابقه بیمه آزاد کنیم و بعد کارشناسی رو آزاد کنیم؟

 • سلام. من دانشجوی دکتری هستم و می‌خوام مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو آزاد کنم. اما اونطوری که من از سامانه‌ی سجاد فهمیدم تا وقتی دانشجوی دکتری هستم امکانش نیست. چه کار می‌شه کرد؟ آیا می‌تونم ریزنمره بگیرم و موقتاً با اون اپلای کنم و بعد از دفاع دکتری اصل مدارک پایین‌تر رو آزاد کنم؟

 • سلام
  من سال 91 معافیت گرفتم و سال 95 کارشناسیمو گرفتم و سال 98 ارشدمو گرفتم
  میخواستم بدونم از طریق عدم کریابی میتونم اقدام کنم

   • نه کلا سابقه کار ندارم
    و معافیتو حین تحصیل در مقطع کارشناسی گرفتم؟
    و اگه میتونم تا چه زمانی باید گواهی عدم اشتغالو بگیرم و تو سامانه ثبت کنم

    • یک بند در ایین نامه شون هست که فقط یکسال بعد تحصیل حق استفاده از عدم کاریابی دارید اما دیوان عدالت مخالف این حکم داده که بهتره به دفتر کاریابی ها مراجعه کنید و بپرسید دقیق

 • سلام وقت بخیر، یک سوالی داشتم، بنده در شهریور ماه 98 دفاعیه ارشدمو انجام دادم. یعنی برای اینکه با نامه عدم کاریابی بتونم مدرک کارشناسی و ارشدمو آزادکنم تا اسفند 98 باید اقدام کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۳ تا ۹۷ کارشناسی خوندم و بعد ۹۸ رفتم سربازی و ۹ ماه خدمت کردم و کارت پایان خدمت گرفتم
  الان می‌خوام ۱۴۰۰ آزمون ارشد بدم
  میخواستم بدونم اون موقع میتونم تمام مدارکم رو آزاد کنم یا باید تو همین ۶ ماه آتی اقدام کنم و فقط کارشناسی رو آزاد کنم ؟

  • سلام بله الان باید ازاد کنید الان کارشناسی رو و سپس برای ارشد بعد تحصیل آزاد کنید

 • سلام،
  من بهمن 97 ارشدم رو دفاع کردم ولی با گذشت یک سال به دلایلی هنوز فارغ التحصیل نشده ام.
  در کل همه ی این مدت هم کار میکنم و بیمه رد میشود.
  میخواستم بدونم ملاک بیمه رد شدن بعد از تحصیل از تاریخ دفاع به بعد هست یا از تاریخ فارغ التحصیلی؟ چون گویا هرموقع هم فارغ التحصیل بشوم تاریخ فارغ التحصیلی همون تاریخ دفاع میخوره
  (از نظر همزمان نبودن سابقه بیمه با تحصیل این سوال را پرسیدم)

  • سلام فرقی نداره مهم رد شدن بیمه است اما بهتره بازم از موسسات کاریابی بپرسید بهتره

 • باسلام
  مدت زمانی که باید از زمان ثبت نام در کاریابی طی بشود در داخل بخشنامه ایی که تصوریش رو آپلود کرده اید شش ماه ذکر شده، در صورتی که در ابتدای متن اشاره شده که در آخرین بخشنامه صادره از وزارت علوم این زمان از شش ماه به یکسال تغییر کرده است. از طرفی عنوان بخش نامه آپلود شده در بالای این صفحه “آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی ” ذکر کردید. نتیجتاً زمان مورد نیاز بعد از ثبت نام در کاریابی شش ماه است یا یکسال؟
  در صورت امکان لطفاً تصویر بخشنامه مرتبط را آپلود نمایید.

  • با سلام
   ضمن سپاس از دقت نظر شما،
   بله مدت زمانی که از موقع ثبت نام در کاریابی بایستی بگذرد، براساس آخرین بخشنامه وزارت علوم، شش ماه است.

 • با سلام و احترام، من سال 86 از دانشگاه دولتی روزانه لیسانسم رو گرفتم و ارشد رو شبانه خوندم و سال 90 فارغ التحصیل شدم.
  سال 91 سربازی رفتم تا اردیبهشت 92 خدمتم تموم شد. از مهر 92 تو دانشگاه آزاد استاد حق التدریس بودم و برام بیمه رد میشد. از خرداد 96 هم کارمند دولت شدم تا الان
  حالا چندتا سوال:
  1- با این شرایط من میتونم از شیوه عدم کاریابی اساسا استفاده کنم؟
  2- ارشدم که شبانه بودم که تعهد نداره که؟ چون تمام بدهی های خودم رو پرداخت کرده بودم
  3- سربازیم چون کمتر از دوسال بود، آیا به همان میزان مدت سربازی کم میشه یا کلا دوسال رو حساب می کنن؟
  4- ما چون حق التدریس بودیم اگرچه بیمه از سال 92 دانشگاه آزاد برام رد می کرد اما نه بطور کامل، بلکه میزان ساعتهای تدریس به ازاش بیمه رد می کردن.
  حالا سوالم اینه آیا ملاک، از تاریخ بیمه شدن هستش یا مجموع بیمه ها؟
  چون اگه ملاک، از تاریخ شروع بیمه شدن من باشه من از مهر 92 بیمه شدم ولی تا سال 96 که کلا استخدام دولتی شدم و تا الان بیمه من کامل رد میشه، قبل از اون بیمه من فقط در حد ساعتهای تدریس من رد میشده
  چون میخوام بدونم که چقدرش رو سابقه بیمه دارم و چقدرشو (مابقی) باید هزینه پرداخت کنم چون کارشناسیم چهارسال و نیم طول کشیده و نه سال تعهد خدمت رایگان دارم.

  خیلی سپاسگزارم از مطالب و پاسخگویی خیلی عالیتون و شرمنده از طولانی شدن

  • با سلام
   سوال شما پاسخ مفصلی داره و بهتون توصیه میکنیم از کاریابی مربوطه بخواید تا در این رابطه جوابگوی شما باشند تا بهترین اطلاعات رو به دست بیارید

   موفق باشید

 • با سلام
  بنده درسال 79 مدرک کارشناسیم رو گرفتم و سال 98 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از سال 79 الی 89 هم کارمیکردم میتونم الان با داشتن سوابقم
  مدرک ارشدم رو آزاد کنم ؟

 • سلام، خسته نباشید
  مدت زمانی که لغو تعهد میاد، ۱ سال بعد از تاریخ فارغالتحصیلیه یا ۱ سال بعد از تاریخ صدور گواهی موقته؟

 • با سلام و خسته نباشید.
  من از دانشگاه غیرانتفاعی مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم، آیا برای آزاد سازی مدرک دانشگاه نیاز به ثبت نام در سامانه نشا است؟ و مورد بعدی اینکه من میخوام برای دانشگاه هایی که مدرک زبان نمیخوان اپلای کنم، چون مدرک زبان ندارم برای تایید مدارک و مهر و آزاد سازی و همچنین برای گرفتن معافیت تحصیلی برای نظام وظیفه مشکل ساز نمی شود، چون یکی از بندهای سامانه نشا آپلود مدرک زبان است.
  پیشاپیش متشکرم

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون،من مدرک کارشناسیم رو نتونستم ازاد کنم چون ۱ سال ازش گذشته بود و با اختلاف ۴سال الان دارم ارشد میخونم هر دوتاشم روزانه هستش از یک شرکت خصوصی هم برام بیمه رد میشه در حال حاضر میخواستم بدونم میتونم از قانون کار استفاده کنم چون شغلم بی ربط به مدرکم هست یا دیگه نباید برام بیمه رد بشه؟ و یک سوال دیگه این که میشه مدرک ارشد رو با پول ازاد کرد درحالی که کارشناسیو ازاد نکردیم؟

 • سلام.ببخشید میخواستم بدونم اگر بخوام هزینه ازادسازی رو بدم چه قدر میشه؟اندازه دانشجوهای شبانه میشه یا کمتر از اونا؟!

 • آیا درخواست و داشتن بیمه سلامت همگانی هم باعث ازبین رفتن فرصت آزاد سازی مدرک می شود؟

 • سلام و وقت بخیر
  من 6 ماه و یک هفته بعد از تاریخ صدور پایان خدمت برای کاریابی اقدام کردم و بعد از تاریخ اقدام به کاریابی تو شرکت خصوصی مشغول شدم میتونم برای ازاد سازی مدرک اقدام کنم یا چون یک هفته تاخییر داشتم نمیتونم؟؟؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من اواخر ماه بهمن فارغ التحصیل شدم و تسویه کردم اما هنوز مدرک موقتم اماده نشده و نگرفتم همچنین دارم برای آزمون ارشد آماده میشم .
  برای آزاد سازی مدرک کارشناسیم از الان باید (میتونم) اقدام کنم؟؟ که تا شهریور و مهر که دانشجوی مقطع ارشد بشم( و دیگه نمیتونم برای آزاد سازی اقدامی بکنم )مدرکم آزاد شده باشه!
  یا اینکه بعداز اتمام مقطع کارشناسی ارشد باید دوتا مدرک رو باهم آزاد کنم؟؟
  یه سوال دیگه اگه در این بین شغل بدون بیمه و غیر مرتبط با رشته و غیر دولتی داشته باشیم مشکلی پیش میاد برای آزاد سازی مدرک؟

  • با سلام
   بله از همین الان میتونید برای آزادسازی مدرک کارشناسی خودتون اقدام بکنید.
   در مورد سوال دومتون هم، خیر؛ مشکلی ایجاد نمیکنه.

 • سلام.من دانشجوی رشته عمران هستم در دانشگاه ازاد اسلامی , ترم اخرهستش و سربازی نرفتم تاسال1400وقت دارم ک برم سربازی ولی قصدم ادامه تحصیل در خارج از کشور هستش ک نیاز ب ازاد کردن مدرک لیسانس دارم.
  چطور میتونم در دانشگاه ازاد مدرک لیسانسم رو ازاد کنم؟

  • سلام خسته نباشید دانشگاه ازاد به دلیل اینکه شهریه می پردازید و رایگان تحصیل نمی کنید نیاز به ازادسازی مدرک ندارید.

 • سلام وقت بخیر، بنده مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رو در دانشگاه های دولتی خوندم، بلافاصله بعد از فارق التحصیلی رفتم سربازی بعد هم برام بیمه رد شده به مدت 4 سال. حال می خوام مدارکم رو آزاد کنم، آیا میتونم ابتدا مبلغ آزادسازی مدرک کارشناسی رو پرداخت کنم و مدرک کارشناسیم ازاد بشه بعد برای آزاد سازی مدرک ارشد از سوابق بیمه استفاده کنم؟ در واقع کارشناسی نقدی و ارشد با سوابق آزاد گردد.

 • با سلام و خسته نباشید من سال 96 کارشناسی رو تمام کردم دو ماه هم هست که مدرک ارشد رو گرفتم هزینه آزاد سازی مدرک چقدره؟ و ببخشیذ منی که سربازی نرفتم میتونم مدرک آزاد کنم؟ و توی بیمه چی میشه با این شرایط آزاد کرد؟

  • سلام مبلغ بنا برسال تحصیلی و رشته متفاوت هست. برای آزادسازی باید معافیت تحصیلی مقطع بالاتر یا حین انجام خدمت سربازی باشید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده مقطع کارشناسی را در سال 95 و بلافاصله بعد از آن مقطع کارشناسی ارشد را در سال 97 در دانشگاه دولتی نوبت روزانه فارغ التحصیل شدم، بلافاصله بعد از فارق التحصیلی دوره سربازی را در اسفند 98 گذراندم. می خواستم بدونم با توجه به آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی چه زمانی در موسسه کاریابی ثبت نام کنم؟

 • سلام وقت بخیر.
  من در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری و نوبت روزانه بودم، بعد از تموم شدن تحصیلم مشغول به کار شدم و بیمه دارم، کارشناسی ارشد را دانشگاه آزاد ادامه دادم در عین حالی که کار میکردم و سابقه بیمه برای من رد میشد، تو مدرک موقت لیسانس هم تعهد به خدمت را 4 سال ذکر کرده، الان اگر بخوام مدرک لیسانسم را آزاد کنم، اون سابقه کار سه ساله شاملش میشه و از هزینه آزاد سازی کم میکنه یا کلا چیزی از اون چهارسال کم نمیشه؟ چون دانشگاه آزاد ارشد میخوندم و روزانه نبودم این سوال رو دارم.

 • با سلام و تشکر از سایت خوب و پاسخ دهیتون. هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد من دولتی و روزانه هست زمانی که وارد مقطع ارشد شدم(سال 94) بعد یک سال بنیاد نخبگان من رو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی اورد(95 تا 96) و بعد فارغ التحصیلی من خودم بیمه واریز می کردم (یعنی از 96 تا 97) و 98 در شرکت خصوصی شاغل شدم و الان اون شرکت من رو بیمه می کنه. من به محض دفاع نامه 6 ماهه خود از عدم کاریابی را هم برای لیسانس و هم ارشد گرفتم ولی با اون فقط لیسانس رو ازاد کردند و ارشد موند و ازاد نکردن!! و الان ارشد خود را با توجه به سابقه بیمه خود می خوام ازاد کنم. (یعنی از سال 96 تا اسفند 98 ) ولی می گن اصلا شما نمی تونستی لیسانس خود را هم به خاطر عدم کاریابی ازاد می کردی ؟!!چون اون دوران برای شما بیمه وارد می شد.!!ایا اونا می تونن مدرک ازاد شده لیسانس من رو دوباره باطل کنن؟!! من الان موندم ؟؟ اخه من فقط یک سال هست شرکت هزینه بیمه رو می ده و قبل اون که من شاغل نبودم و بیکار و قبلش دانشجوی ارشد. واقعا گیجم کردند. خواهشا مشاور سایت من رو راهنمایی کند هزینه مشاوره و راهنمایی هم حاضرم پرداخت کنم. با تشکر و سپاس

 • سلام
  اگر من پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی،
  درخواست برای آزادسازی مدرک رو بدم و به صورت امریه در شرکتی مشغول به خدمت سربازی بشم ( یا حتی مدل‌های دیگه انجام خدمت سربازی) بعد از یک سال مدرک من آزاد خواهد شد؟؟
  من متوجه این که در این یک سال اجازه انجام چه کاری رو داریم نشدم دقیقا!
  حتی ارشد هم که نمیشه خوند…

  • سلام
   اینکه متوجه نشدید طبیعیه و دلیل اون پیچدگی و تعدد بخش نامه هی موجود در این حوزه و ناهنمانگ عمل کردن موسسات کاریابی هست که امیدواریم برطرف بشه.
   به طور کلی در این مدت نمیتونید به کاری که مرتبط با سیستم دولتی هست اشتغال داشته باشید.
   موفق باشید.

 • باسلام و خسته نباشید
  من در سال 97 فارغ التحصیل از کارشناسی ارشد روزانه شدم و یکماه برای من بیمه کارگری ساختمانی رد شده است وسپس به خدمت رفتم و بعد از13 ماه خدمت، در حال حاضر کارت پایان خدمت گرفته ام. آیا با ثبت نام و دریافت نامه عدم کاریابی مشمول آزادکردن مدرک ارشد میشوم؟
  باتشکر

 • با سلام
  من سال 94 ارشدم رو تموم کردم و خرداد ٩٨ خدتمتم تموم شد. میخواستم بدونم میتونم الان برای ثبت نام کاریابی اقدام کنم یا نه؟
  چون بر اساس بخش نامه بالا صرفا ۶ماه بعد از خدمت قادر به استفاده از فرم بیکاری میباشیم.
  با تشکر

  • با سلام
   بهتره که قبل از انجام هر اقدامی با موسسه کاریابی مدنظرتون مشورت کنید
   اما مطابق با بخشنامه، بله می تونید.

 • سلام وقتتون بخیر بنده ورودی سال 89 هستم کلا چهار سال هست که مجوز نمایندگی بیمه دارم به اسم خودم و فعال بودم ولی برای خودم بیمه رد نکردم میخواستم بدونم با این سابقه و جواز کسب میتونم بعنوان سابقه کار از هزینه مدرکم کم بشه ؟ چون تو یک سایتی خوندم اگر سابقه بیمه ندارین ولی بتونین ثابت کنین که شاغل بودین شامل این بند میشین

 • سلام من فارق التحصیل لیسانس هستم میخوام مدرکم رو آزاد کنم ولی یه سوال مهم برام پیش اومده این که میگن با درخواست به وزارت علوم میشه از منطقه 2 بودن به منطقه 1 تغییر بدم و چهارسال از تعهد به خدمتم کم بشه چه شرایطی باعث میشه به منطقه 1تبدیل بشم؟
  اگر امکانش هست توضیح بدین ممنون میشم و چطور باید اقدام کنم

  • سلام.
   من قبل از مقطع ارشد خدمت سربازی و بیمه دارم. آیا با آن سابقه بیمه امکان آزاد کردن مدرک وجود دارد؟
   با تشکر

  • سلام
   به نظر نمیرسه که چنین چیزی امکان پذیر باشه. در هر حال بهتره که آخری قوانین رو از مراجع رسمی پیگیری کنید.

 • سلام
  من ورودی سال ۹۰ کارشناسی بودم و بهمن ۹۳ فارغ شدم و از اردیبهشت ۹۴ رفتم سربازی تا بهمن ۹۵ بعد از اون از مهر ۹۶ ارشد رو شروع کردم. الان هم ترم اخر ارشد هستم و پذیرش دکترای امریکا گرفتم. میخواستم بپرسم که ایا میتونم بعد از فارغ شدنم مدرکمو بذارم کاریابی و خودم برم امریکا و یک نفر رو به عنوان وکیل تعیین کنم که ایشون بعد از گذشت ۶ ماه نامه کاریابی رو برام بگیره و مدرکمو ازاد کنه و برام پست کنه امریکا؟ اینکه خودم امریکا مشغول تحصیل باشم آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.