آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی


نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی در سال 1401

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند و نیاز به آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی خود دارند. مدت زمان تعهد دانشجویان برای تحصیل رایگان بسته به منطقه ای که در هنگام کنکور کارشناسی داشته اند،متفاوت است.

دانشجویانی که در زمان کنکور منطقه یک بودند، به اندازه مدت زمان تحصیل خود نسبت به انجام تعهد وظیفه دارند و دانشجویان منطقه دو و سه به اندازه دو برابر مدت زمان تحصیل خود وظیفه دارند. یعنی دانشجویی که در منقطه یک در کنکور کارشناسی شرکت کرده است و 4 سال رایگان در کارشناسی تحصیل کرده است، 4 سال تعهد خدمت دارد و دانشجویی که منطقه دو یا سه بوده در زمان کنکور کارشناسی، و 4 سال تحصیل رایگان داشته است، 8 سال تعهد خدمت را داراست. در مورد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری نیز چون منطقه بندی وجود ندارد، به همین سبب کلیه دانشجویان به میزان مدت زمانی که تحصیل رایگان داشته اند، تعهد خدمت دارند.

البته گفتنی است که دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود می باشند، می توانند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند.

بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

جهت اطلاع از نحوه آزاد کردن مدارک تحصیلی و دریافت ریزنمرات از دانشگاه می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

آموزش ویدیویی آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم

در پاسخ به سوالات و ابهامات زیاد شما دوستان عزیز، در کانال یوتیوب بورسیه پلاس، کارشناسان ما در قالب یک ویدیو کوتاه اطلاعات کاملی در مورد نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم به صورت رایگان ارایه کرده اند؛ می توانید با مراجعه به این لینک، این آموزش را مشاهده نمایید.

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم مبلغ مشخص و تعیین شده ای ندارد. چرا که این مبلغ براساس معیارهای مختلفی متفاوت می باشد. این مبلغ براساس سال ورودی شما به دانشگاه، رشته تحصیلی، تعداد ترم های تحصیلی شما و همچنین دانشگاه تحصیلی شما متغییر می باشد. به عنوان مثال هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی رشته های مهندسی نسب به رشته های علوم انسانی مبلغ بیشتری می باشد و همچنین هرچه با در نظر گرفتن تورم هر چه سال تحصیلی شما دورتر باشد، هزینه کمتری خواهید پرداخت. به عنوان مثال دانشجویی که ورودی سال 84 در دانشگاه بوده هزینه بسیار کمتری برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود نسبت به دانشجویی که ورودی سال 94 به دانشگاه بوده، خواهد پرداخت. همچنین از دانشگاه به دانشگاه دیگر این هزینه ها متفاوت می باشد.

دانشجویانی که به دلایل مختلف (مانند تغییر نوع تحصیل روزانه به شبانه یا مهمانی و انتقالی) در برخی ترم‌های تحصیلی خود هزینه ای پرداخت کرده اند، آن هزینه های پرداخت شده، از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلی در انتها کم می‌شود.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر شویم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خود انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز می گردد! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم.

بیشتر بخوانید:  بورسیه فول فاند دولت ایرلند در سال 2023 + شرایط و مدارک مورد نیاز

آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا می شود که در آن ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی شود تا نامه عدم کاریابی شما صادر شود، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشد!

جهت مراجعه به کاریابی ها می توانید با مراجعه سایت وزارت کار به این لینک لیست کامل ادارات کاریابی را مشاهده نمایید و اداره نزدیک به خود را پیدا نمایید.

نکات مهم:

 • با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید؛ به عنوان مثال اگر دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را از این طریق با یکدیگر آزاد کنید.
 • نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌توانید در حین تحصیل در دوره‌ کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی‌ خود را از طریق عدم کاریابی آزاد کنید.
 • دانشجویان حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن متقاضی، حداکثر 6 ماه از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم  فرصت دارند تا برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی اقدام نمایند.
 •  در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.
 • جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد، بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید. بدین ترتیب یا باید همزمان مدارک تحصیلی خود را با یکدیگر آزاد کنید یا ابتدا مدرک تحصیلی قبلی را آزاد کرده و سپس مقطع بعدی را. به عنوان مثال شما نمی توانید ابتدا کارشناسی ارشد یا دکتری خود را آزاد نمایید در حالی که مدرک کارشناسی شما همچنان آزاد نشده است.
 • این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مخصوص به خود را دارد که در این لینک می توانید مطالعه کنید.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

الف) مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و در مورد شهرستانهای فاقد کاریابی، ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستانها

1-  اصل و کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه

2- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

3- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (برای آقایان)

ب) شرایط لغو تعهد دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود.

1- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی

2- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی)

3- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان(شهرستانهای فاقد

کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد)

4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

ج) مراحل لغو تعهد:

1- ارائه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کننده متقاضی به همراه مدارک فوق. ( در مدت زمان حداکثر 6 ماه از فارغ التحصیلی یا صدور کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت)

2- اعلام نتیجه کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر.( پیدا نشدن کار مناسب برای متقاضی ظرف مدت 6 ماه)

3- بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان.

4-  انجام مکاتبه نهایی لغو تعهد توسط اداره کل استان به دانشگاه محل تحصیل متقاضی.

نکات مهم:

1- ارائه مدارک فوق توسط متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

2- حضور شخص متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

3- فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی (به غیر از دامپزشکی) مشمول مفاد این آئین نامه نمی باشند.

4- موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی از کارجویان بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان، نمی باشند.

رای دیوان عدالت اداری در مورد ابطال محدودیت زمانی جهت مراجعه به کاریابی

با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، محدودیت زمانی 6 ماهه از زمان فارغ التحصلیی یا صدور کارت پایان خدمت جهت مراجعه به ادارات کاریابی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

قابل توجه است که در سال 1400 نیز رای جدیدی از دیوان عدالت اداری در این رابطه منتشر شده است:

ابطال محدودیت زمانی شش ماه از تاریخ دانش‌آموختگی جهت ثبت نام در دفاتر کاریابی با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری. تبصره ۱ ماده ۵۰، اصلاحیه بند ۳-۲ ماده ۳ و بخش ج-۳ دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مورخ ۱۳۹۹/۵/۱ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیوان عدالت اداری ابطال شد.

بیشتر بخوانید:  ثبت نام در لاتاری آمریکا 2024 (رایگان) + آموزش تصویری و ویدیویی

در این مقرره آمده بود: دانش آموختگان باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ دانش آموختگی در دفاتر کاریابی با ارائه اصل مدرک تحصیلی (گواهی موقت پایان تحصیلات عکس دار) ثبت نام نمایند.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری قبلا هم در سال ۹۸ در دو رای جداگانه مقرره‌های مشابهی را ابطال کرده بود اما در سال ۹۹ یک بار دیگر این محدودیت ۶ ماهه تعیین شد.

جزئیات کامل رای دیوان عدالت اداری را می توانید در این لینک مطالعه کنید.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت علوم با پرداخت هزینه ریالی

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، می توانید فایل زیر را دانلود نمایید تا آموزش تصویری انجام مراحل آزادسازی مدارک وزارت علوم را در پورتال سازمان امور دانشجویان به صورت کامل مشاهده نمایید.

دانلود فایل آموزش تصویری لغو تعهد آموزش رایگان وزارت علوم

اینفوگرافی شرایط کلی آزادسازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلیآزاد سازی مدارک تحصیلی

سوالات متداول در مورد آزادسازی مدارک تحصیلی

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم چه مقدار می باشد؟

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم مبلغ مشخص و تعیین شده ای ندارد. چرا که این مبلغ براساس معیارهای مختلفی متفاوت می باشد. این مبلغ براساس سال ورودی شما به دانشگاه، رشته تحصیلی، تعداد ترم های تحصیلی شما و همچنین دانشگاه تحصیلی شما متغییر می باشد. به عنوان مثال هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی رشته های مهندسی نسب به رشته های علوم انسانی مبلغ بیشتری می باشد و همچنین هرچه با در نظر گرفتن تورم هر چه سال تحصیلی شما دورتر باشد، هزینه کمتری خواهید پرداخت. به عنوان مثال دانشجویی که ورودی سال 84 در دانشگاه بوده هزینه بسیار کمتری برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود نسبت به دانشجویی که ورودی سال 94 به دانشگاه بوده، خواهد پرداخت. همچنین از دانشگاه به دانشگاه دیگر این هزینه ها متفاوت می باشد.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی چند مورد است؟

به طور کلی 3 حالت وجود دارد:
پرداخت نقدی هزینه
نامه عدم کاریابی
سابقه بیمه

3.5/5 - (76 امتیاز)

658 پرسش و پاسخ

 • سلام
  من فارغ التحصیل ارشدم.
  میتونم اول کارشناسی رو آزاد کنم بعد تحویل گرفتن اصل مدارک کارشناسی از دانشگاه،مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟
  ممنون

 • سلام وقتتون بخیر
  در گواهینامه موقت من تاریخ پایان تحصیلم 1401/12/21 ذکر شده ولی تاریخ صدور گواهینامه زده 1401/06/15 میخوام بدونم برای آزاد سازی مدرکم از کدوم تاریخ حساب میشه؟
  من اداره کاریابی ثبت نام کردم کد ملی رو که وارد کردن اسم فامیلم اشتباه بالا اومد و با همون اسم اشتباه برام ثبت نام کردند ایا این قضیه مشکلی ایجاد میکنه؟
  اداره کاریابی که ثبت نام کردم هیچ مدرکی ندارم برای ثبت نامم. من چطور بفهمم که این روند داره طی میشه؟

  • سلام از تاریخ دفاع تون باید باشه
   باید اسم و فامیل خودتون باشه که گواهی رو بعدا درست صادر کنند

 • سلام و خسته نباشید
  آیا دانشجوی ارشد می تواند با پرداخت هزینه و گواهی اشتغال به تحصیل،مدرک کارشناسی(مقطع قبلی)را آزاد کند و از دانشگاه دریافت کند؟یا برای دریافت مدرک حتما نیاز به کارت پایان خدمت می باشد؟

  • سلام وقتتون بخیر
   باید وضعیت سربازی تون مشخص شده باشه
   لزوما کارت پایان خدمت نیست

 • سلام
  من لیسانس روزانه بودم.
  فوق هم روزانه قبول شدم
  بعد فارغ التحصیلی فوق میتونم فقط لیسانس رو آزاد کنم یا هردو اجباریه؟

   • سلام
    درمورد آزادسازی به روش عدم کاریابی
    تو عکسی که قرار داده شده نوشته:
    سپری شدن حداقل یکسال از زمان صدور مدرک موقت
    این یعنی اگر من اداره کاریابی ثبت نام کنم و بعد شیش ماه نامه پیدا نکردن کار رو بگیرم، بازم باید صبر کنم تا ۱ سال از روی تاریخ صدور مدرک موقت بگذره؟

    • سلام خیر
     باید فوری به اداره کار مراجعه کنید جهت آزادسازی
     فقط یکسال بعد از فارغ تحصیلی امکان ازادسازی دارید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده کارشناسی را در یک دانشگاه دولتی گذراندم و بعد از فارغ التحصیلی،نامه ی فارغ التحصیلی برای نظام وظیفه گرفتم و الان دانشگاه غیرانتفاعی برای ارشد ثبت نام کردم.بنده متوجه شدم که در نامه،محل صدور شناسنامه را اشتباهی به جای شمیرانات،زده تهران.حالا من بعدا بخوام مدارکم را آزاد کنم،به مشکل بر می خورم؟(اطلاعات ثبت نامیم در دو مقطع متفاوت است در قسمت محل صدور شناسنامه)

  • سلام در این مورد ما اطلاع نداریم متاسفانه با دانشگاه تون ارتباط بگیرید

 • سلام وقتتون بخیر من دانشگاه فرهنگیان بودم و تعهد هشت ساله دارم که چهارسالش گذشت و بیمه رد شده میخاستم بپرسم برای ازاد سازی مدرک باید هزینه ی چهارسال باقیمانده رو بپردازم؟ و اینکه از اموزش پرورش باید پیگیری کنم برای ازادسازی مدرک؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من برای ارشد میخوام اپلای کنم تازه فارغ التحصبل شدم
  بهم مدرک موقت دادن ریز نمرات رسمی رو با اصل مدرک میدن
  که خیلی زمان بره میگن پورسه شش ماهه داره میخواستم بدونم راهی هست که من سریع تر بتونم این پورسه رو طی کنم حداقل تا سه ماه دیگه؟

  • سلام وقت تون بخیر
   نمیشه دیگه وقتی دانشگاه گفته زمان تحویلش اون موقع است کاری نمیشه کرد

 • سلام
  من در دوره ی کرونا ارشد روزانه قبول شدم برای همین هیچ مدرکی رو به صورت فیزیکی به دانشگاه ندادم. بعد از یک ترم هم ارشد رو انصراف دادم. در مدتی که ترم یک ارشد رو خوندم مدارکم در اداره کاریابی بود و تونستم نامه ی عدم کاریابی رو بگیرم. الان با توجه به اینکه چند ماه آخر دوره عدم کاریابی با تحصیل ارشد روزانه تداخل داشته مشکلی برای آزاد سازی مدرک کارشناسیم پیش میاد؟

 • سلام دورد من الان مشمول خدمت هستم برای اینکه بتونم مدرککارشناسی ازاد کنم باید چیکار کنم ترم اخر هستم

 • سلام من سال ۹۹ از لیسانس فارغ التحصیل شدم و رفتم کاریابی و اعلام بیکاری کردم و برام کارت بیکاری صادر کردند اما مدرکم رو آزاد نکردم. سال ۱۴۰۱ کنکور ارشد دادم و قبول شدم حالا میتونم بعداز ارشدم هردوتا مدرک یعنی هم لیسانس و هم فوق لیسانس رو آزاد کنم با بیکاری؟؟

 • سلام وقتتون بخیر، برای آزادسازی مدرک ارشد منطقه یک با استفاده از خدمت سربازی به چه مدارکی نیاز است؟ آیا آپلود کارت پایان خدمت کفایت میکند؟ و آیا سابقه خدمت برای همه افراد ۲۴ ماه محسوب میشود یا اگر از کسری استفاده کرده باشیم بتناسب کمتر از این مقدار در نظر میگیرند؟ ببخشید طولانی شد، بسیار ممنون میشم اگر کمی توضیح بفرمایید

  • سلام وقتتون بخیر
   داخل سامانه برید و کارت پایان خدمت رو بذارید خودشون محاسبه میکنند
   در مورد نحوه محاسبه ما اطلاعی نداریم و باید خود سامانه بررسی کند

 • سلام بنده اکنون در دانشگاه آزاد دوره دکتری را می گذرانم . اگر بخواهم مدرک موقت ارشد را که در گرو دانشگاه آزاد است را بگیرم باید از دانشگاه آزاد انصراف دهم؟ یا بدون انصراف نیز می توانم آن را بگیرم؟ مدرک موقت ارشد من در اختیار دانشگاه آزاد است ( در زمان ثبت نام از من گرفتند ) و من می خواهم آن را آزاد کنم.

  • سلام وقتتون بخیر
   باید از طریق سایت وزارت علوم اقدام به ازاد سازی کنید
   سامانه سجاد

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  برای آزادسازی مدرک از طریق پرداخت هزینه،شخص حتما باید یک سال از خدمتش گذشته باشد؟یا مهم نیست و هر تایمی میتواند آزاد کند؟
  ممنون

 • سلام
  من دانشجو ارشد هستم و هنوز فارغ‌التحصیل نشدم و میخواستم کارشناسی رو آزاد کنم از طریق پرداخت هزینه.
  برای پرداخت هزینه ارشد تا ترمی که گذروندم، بخشی هست برای آپلود مدارک لغو تعهد مقطع قبلی. برای این بخش وقتی آزادسازی برای کارشناسی انجام ندادم چی میشه آپلود کرد؟

 • سلام
  من در حال تحصیل در مقطع ارشد هستم و میخواستم کارشناسی رو آزاد کنم. در مرحله ی اول که باید هزینه ترم هایی که تا الان در مقطع ارشد گذراندم را پرداخت کنم، بخشی داره به اسم آپلود فایل لغو تعهد مقطع قبل، وقتی مقطع قبل رو آزاد نکردم به جای این چی میشه آپلود کرد؟
  ممنون

  • سلام این دستورالعمل تازه صادر شده که باید هزینه ترم های جاری تونو بپردازید.
   در مورد فرایندش اطلاع رسانی نکردند با خود وزارت علوم و پشتیبانی سامانه سجاد در ارتباط باشید

 • سلام من 3 سال و 8 ماه سابقه بیمه دارم و 4 سال تعهد خدمت
  این 4 ماه رو باید چیکار کنم؟

 • اگر در حال حاضر در مقطع بالاتر در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل باشیم، میتونیم مدرک مقطع پایینتر را آزاد کنیم.

 • سلام من دانشجوی فوق لیسانس هستم . در حال حاضر میتوانم مدرک لیسانس خود را به صورت نقدی ازاد کنم؟

 • سلام من فارغ التحصیل سال۹۸ و ورودی سال ۹۴ رشته های علوم پایه در منطقه ۲ هستم و سال ۹۸ هم بلافاصله ارشد وزارت علوم روزانه پذیرش شدم ولی ۱۴۰۰ بعد سه ترم انصراف دادم و الان چون قصد مهاجرت دارم میخواستم بدونم میتونم فقط برای آزاد سازی مدرک کارشناسی اقدام کنم و هزینه همون رو پرداخت کنم ؟واینکه اگه نشه باید جریمه انصراف هم بدم و هزینه ۳ ترم ارشد رو هم پرداخت کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   باید هم کارشناسی رو آزاد کنید
   هم هزینه تحصیل تا سه ترم تونو بپردازید

 • من چندین سال پیش مدرک کارشماسی ارشدم را برای آزادسازی دادم آژانس کاریابی ولی هیچ وقت نرفتم پیگیری کنم و نامه آزاد شدن بگیرم.

  به نظرتون چطور میشه نامه را گرفت؟ راهی هست؟

 • سلام وقت بخیر
  من الان دانشجوی مقطع کارشناسی هستم خواستم بدونم چطور میشه اصل مدرک دیپلم رو از دانشگاه گرفت؟ باید انصراف بدم؟

 • سلام وقت تون بخیررر
  در حال حاضر دانشجوی ترم 4 ارشد هستم و می خواستم فعلا مدرک کارشناسی رو آزاد کنم. در سامانه سجاد درخواست لغو تعهد دادم و با توجه به اینکه ورودی 88بودم مبلغ یک میلیون و هشتصد تومان از طرف دانشگاه هزینه آزادسازی شد که پرداخت کردم. حالا از طرف سازمان امور دانشجوبان عدم تایید زدند و دانشگاه در سامانه پیام گذاشته که ابتدا لغو تعهد مقطع نیمه تمام دوره ارشد را تمام کنید. لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم خیلی به مدرک نیاز دارم.

  • سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه قانون جدید اومده دانشجویان در حال تحصیل اگر قصد ازادسازی مدارک شونو دارند، باید مدتی که در حال حاضر در مقطع بالاتر تجصیل کردند رو هم ازاد کنید و باید هزینه شو بپردازید

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ام و میخوام تا چند وقت دیگه انصراف از تحصیل بدم و مهاجرت کاری کنم.
  میخواستم ببینم امکان آزاد کردن مدارک دیپلم و …. و ترجمه رسمی اونها هست؟
  برای آزاد کردن مدرک دیپلم و مدارک قبل از اون چع کارهایی باید انجام بدم؟

 • من فارق التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه روزانه هستم و استخدام اموزش و پرورش میخواستم بدونم برای ازاد سازی مدرک برای من به چه مدارکی نیاز است

  • سلام باید از طریق اداره آموزش و پرورش پیگر باشید چون تعهداتی نسبت به دولت دارید ابتدا باید تکیلف اونا رو روشن کنید

 • سلام وقتتون بخیر… من مدرک موقت کاردانیمو فروردین ماه تحویل گرفتم و بهم گفته بودن بمدت 6ماه فرصت دارم تا از طریق عدم کاریابی اقدام کنم.و گویا باید در حین ادامه تحصیل نباشیم .الان سوال من اینه که من اگه بخوام مهر یا بهمن ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی جز اون 6 ماه قرار میگیره و آیا این موردی داره یا خیر یعنی تا ۶ ماه بعد نباید در حال تحصیل باشم؟ به موسسه کاریابی هم مراجعه کردم گفتن میتونم بعد کارشناسی با هم ازاد کنم هردو رو… ولی نمیخوام از طریق پرداخت هزینه باشه .. حالا من بعد از کارشناسی میتونم باز از طریق عدم کاریابی اقدام کنم واسه هردو؟ یا الان میتونم برا خود کاردانی اقدام کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید منو

  • سلام بعد از اخذ مدرک کارشناسی می تونید از طریق عدم کاریابی اقدام کنید

 • سلام
  وقت بخیر
  من الان دانشجوی دکتری دانشگاه روزانه در ترم 4 هستم که واحدهای تئوری و آزمون زبان و آزمون جامع رو پاس کردم ولی برای نظام مهندسی نیاز به اصل مدرک مقطع ارشد دارم که درخواستی را از طریق سامانه سجاد به دانشگاه ارشد ارسال کردم و در پاسخ اعلام کردن که علاوه بر هزینه ارشد باید هزینه دکتری تا این ترم رو هم پرداخت کنم درحالی که من از دکتری انصراف نداده ام و در حال تحصیل هستم …
  میخواستم بدونم آیا راهی وجود داره که من برای دریافت مدرک ارشد فقط هزینه ارشد رو پرداخت کنم ؟
  با تشکر

  • سلام وقتتون بخیر بله متاسفانه قانون جدیدی گذاشتند مثل اینکه و باید هزینه مقطع دکتری تونو بپردازید راهی رو ما اطلاع نداریم با خود وزارت علوم یا دانشگاه دکتری تون ارتباط بگیرید و بهشون بگید که برای نظام مهندسی تون میخواید نه برای خروج از کشور

   • باسلام و وقت بخیر
    من مقطع کارشناسی ارشد خود را شبانه دانشگاه تهران بودم و کارشناسی خود را روزانه دانشگاه شهید بهشتی بودم.
    حال من میخواهم مدرک خود را در سامانه سجاد وزارت علوم آزاد کنم.
    طبیعتاً مدرک مقطع ارشد من به خاطر شبانه بودن آزاد خواهد شد ولی آیا مدرک کارشناسی من به دنبال همین مقطع ارشد آزاد خواهد شد یا نه؟
    آیا برای مقطع کارشناسی باید جدا آزاد کرد؟
    باتشکر

    • سلام ابتدا باید از مدرک کارشناسی به بالا آزاد کنید یعنی اول مدرک کارشناسی رو آزاد کنید و سپس مدرک ارشد

 • سلام. اصلا توضیح ندادید که سابقه بیمه و سربازی رو چجوری در سایت سجاد آپلود کنیم؟ یا اینکه باید سابقه بیمه و سربازی رو از تأمین اجتماعی بگیریم ببریم دانشگاه؟ نمیدونم این قسمتو چیکار کنم

  • سلام به سایت شون سر بزنید ساده است متوجه خواهید شد چطوری اپلود کنید

 • سلام. من نامه عدم کاریابی کارشناسیم رو گرفتم و در سامانه سجاد اپلود کردم. ولی ارشد من وزارت بهداشت هست. که از طریق سامانه سجاد ازاد نمیشه. الان سامانه سجاد به من گفته تاریخ نامه کاریابی باید بعد مقطع ارشد باشه. من ارشدم رو میخوام با سابقه کار ازاد کنم. الان نمیدونم باید چکار کنم.

 • با سلام
  بنده سال 99 فارغ التحصیل شدم و خرداد ماه سال گذشته تاریخ اتمام سربازیم زده شده و صدور کارتم شهریور ماه هستش
  در اوایل دی ماه کاریابی ثبت نام کردم. الان شش ماه شده. آیا الان میتونم اقدام به ازادسازی کنم یا تا شهریور باید صبر کنم؟

 • سلام
  خسته نباشید در مورد رد نکردن بیمه میخواستم بدونم ملاک شش ماه کاریابی هست یا ۱ سال بعد از صدور پایان خدمت. من شش ماه از ثبت نام در کاریابی میگذره و تو مدت بیمه رد نشده اما از صدور پایان خدمتم هنوز ۱ سال تموم نشده. اگه تو این مدتی که تا ۱ سال از صدور پایان خدمتم بگذره بیمه برام رد بشه تو موقع آزادسازی مشکلی پیش نیاد. ممنون

  • سلام تا وقتی که مدرک تونو آزاد نکردید نباید بیمه براتون رد بشه وگرنه از طریق کاریابی امکان نخواهد داشت

   • سلام تو گزارش گفته شده که خدمت سربازی هم جزو سابقه تعهد حساب میشه من بعد از کارشناسی دانشگاه آزاد رفتم خدمت و بعد از پایان خدمت کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم و الان برای آزادسازی مدرک ارشد خدمت سربازی رو جزو تعهد حساب میکنن ؟ چون خدمت سربازی قبل از ارشد بوده برام سوال هست که حساب میشه یا نه

 • سلام. من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. برای اپلای اقدام کردم و پذیرش گرفتم. سوالم اینه که چطوری میتونم مدرک ارشدم رو برای ترجمه رسمی بگیرم؟ لیسانسم رو آزاد کردم. ارشدم گرو دانشگاس.
  باید انصراف بدم تا بتونم؟ در حین تحصیل میتونم برای آزادسازی مدرک دکتری اقدام کنم؟
  وثیقه بذارم؟

  • سلام وقتتون بخیر چون در حال تحصیل هستید، مدرک تونو بهتون نمیدن اما میشه آزاد کنید با پرداخت هزینه تعهد تون اما بازم چون در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید، معمولا دانشگاه ها نمیدن و باید با مدارک غیررسمی تون پذیرش بگیرید و سپس انصراف داده و جهت ذریافت مدرک اقدام نمایید یا همین الان انصراف بدید و درخواست مدارک کنید

 • سلام من بعد از ارشدم تو کاریابی ثبت نام کردم و تا 2 سال بیکار بودم ولی نامه عدم کاریابی رو دریافت نکردم و الان 7 سال از فارغ التحصیلی ام میگذره تواین مدت هم 2 سال سابقه بیمه دارم.
  ایا من میتونم برا ازاد سازی مدرکم از طریق عدم کاریابی اقدام کنم .
  چرا که 2 سال اول بعد از فارغ التحصیلی ام رو بیکار بودم.

 • سلام
  اگر سربازی نرفته باشیم، با داشتن برگه سبز می‌توان از سابقه بیمه برای آزادسازی مدارک استفاده کرد؟

 • سلام
  من برای ازادسازی مدرک ارشدم میخوام نام عدم کاریابی بگیرم….تاریخ صدور مدرک موقتم 25اردیبهشت1401 هست و در گواهی درج شده که من تاریخ 21شهریور1400 فارغ التحصیل شدم….آیا میتونم اقدام کنم برای ازادسازی مدرک ارشدم؟
  من کاردانی شبانه بودم و کارشناسی غیرانتفاعی ولی ارشدم روزانه بودم.

   • نه هنوز نگرفتم نامه رو …پس یعنی میتونم برم دفاتر کاریابی و اقدام کنم که شش ماه بعد بهم نامه عدم کاریابی رو
    بدن درسته؟
    البته بین کارشناسی و ارشدم من 5سال گپ داشتم

    • تا اونجایی که من میدونم شما اگر هنوز اقدام نکردید یکم دیر شده یعنی شما حداکثر 6 ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت داشتید که برای کاریابی اقدام میکردید. حالا شاید کارشناسان سایت بتوانند بهتر راهنمایی کنند چون مثل اینکه این قانون رو برداشتن.

     • آیین نامه برداشته شده اما متاسفانه اجرا نیمشه بازم به ادرات کاریابی مراجعه کنید شاید تغییری کرده بود

 • سلام. وقت بخیر‌. اگر در حین تحصیل در مقطع دکتری شبانه باشیم برای آزاد کردن مدارک قبل به صورت ازاد مشکلی هست؟

  • سلام خیر مشکلی ندارد اما مدرک شما در دانشگاه دکتری شما گرو می ماند تا پایان تحصیل

 • سلام من سال 95 از کارشناسی و سال 98 از ارشد فارغ التحصیل شدم. و بعد سربازی رفتم (فاصله بین فارغ التحصیلی و سربازیم تقریبا یک سال بود، ولی غیبت نداشتم و به طور قانونی بود). بعد از پایان خدمت هم قبل از مهلت 6 ماه، جهت آزادسازی مدرک اقدام کردم و اول خرداد 6 ماه تموم میشه. ولی هنوز 2 ماه دیگه مونده که از صدور کارت پایان خدمتم بگذره.
  الان نامه کاریابی رو به من میدن یا باید دو ماه دیگه صبر کنم؟؟

 • با سلام آزاد سازي مدرك از طريق نامه عدم كاريابي برام ابهام داره نوشته شده بود حداكثر 6 ماه از تاريخ فارغ التحصيلي فرصت هست براي اقدام و در جاي ديگه تو نامه نوشته بايد حداقل يكسال از تاريخ فارغ التحصيلي گذشته باشد لطفا توضيح دهيد با تشكر.

  • سلام شما 6 ماه مهلت دارید مراجعه کنید برای این روش
   و یکسال بعد از فارغ التحصیلی براتون آزاد میکنند

 • سلام.
  من لیسانس رو شبانه خوندم. ولی سال 95 فوق لیسانس رو روزانه قبول شدم. سال 98 تموم کردم. الان چهار ماهه که سربازیم هم تموم شده. میخواستم بدونم که برای ازادسازی مدرک فوق لیسانس حجدودا چقدر باید بپردازم؟ آیا سربازی تاثیری تو کم کشدن هزینه آزادسازی داره یا نه؟

 • من بعد از فارغ التحصیلی لیسانس دانشگاه دولتی سربازی رفتم و چند سال مشغول به کارشدم امسال دانشجوی ارشد دانشگاه آزاد هستم میخواستم ببینم میتونم فقط مدرک کارشناسی رو آزاد کنم؟

 • سلام موقع شرکت در کنکور کارشناسی از سهمیه منطقه دو استفاده کردم اما سهمیه رزمندگان رو الان گرفتم و برای ثبت نام ارشد تونستم استفاده کنم آیا با سهمیه رزمندگان میتونم مدت زمان تعهدم رو برای مقطع کارشناسی کاهش بدم؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده ورودی ۸۲و فارغ التحصیل ۸۶ هستم طی این پانزده سال بیکار بودم و نتونستم کار پیدا کنم الان برای گرفتن اصل مدرک تحصیلی باید هزینه پرداخت کنم چون اصل مدرک و برلی ترجمه میخواهم لطفا میشه راهنمایی ام کنید

 • با سلام .
  ببخشید میخواستم بدونم میشه در حین خدمت سربازی با پرداخت هزینه مدرک کرشناسی را آزاد کرد و بعد از اتمام خدمت با دو سال سابقه خدمت، مدرک کارشناسی ارشد را آزاد کرد.
  ممنون از شما

 • با سلام و خسته نباشید
  من کارشناسی و ارشدمم هر دو دانشگاه ملی بودم و میخوام آزادشون کنم. از همون شروع تحصیل در مقطع ارشد سرکار کرفتم و واسم بیمه رد شده . با اون سابقه کاری ک طی زمان تحصیل در ارشد دارم میتونم بخشی از پول آزاد سازی مدرک کارشناسیم رو کم کنم؟؟؟؟

  • در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

  • الان به چی میگی دانشگاه ملی؟ دانشگاه شهید بهشتی سابق؟ مثلا دانشگاه های دولتی یا چی؟

 • سلام
  من مدرک کارشناسیم برای وزارت علوم هست و مدرک ارشدم برای وزارت بهداشت. من اسفند 97 در دانشگاه کارشناسیم فارغ التحصیل شدم و مهر 98 در مقطع ارشد قبول شدم. سوالی که برایم پیش آمده است این است که قانون ثبت نام کاریابی، که فقط 1 سال بعد از فارغ التحصیلی هست با توجه به اینکه من ارشدم را در وزارتخانه ی دیگر گذراندم به چه صورت میشه؟ چون وقتی میخوام مدرک کارشناسیم را آزاد کنم در گواهی موقتم زمان فارغ التحصیلی اسفند 97 درج شده و تا الان از 1 سال قانون کاریابی گذشته.

  • سلام متاسفانه در این مورد در قانون چیزی گفته نشده بهتره به وزارت علوم تماس بگیرید و اینو بپرسید شاید بهتر اطلاع داشته باشند

   • سلام. شما در متن اشاره کردید کسی که منطقه ۲ یا ۳ تحصیل کرده باشه میزان تعهد خدمتش در ۲یا ۳ ضرب می‌شود. سوال بنده اینه من منطقه ۱ تحصیل نکردم ولی برای مدت کارشناسی در مدرکم که مهر و امضای دانشگاه خورده قید شده که بابت دوره کارشناسی که ۴ سال بوده به مدت ۴ سال تعهد خدمت دارم. الآن کدوم درسته حرف شما یا متنی که در مدرکم قید شده است؟ ممنون میشم پاسخ بدید‌.

    • سلام مهم نیست در منطقه یک تحصیل کرده باشید یا منطقه دیگری
     مهم اینکه هنگام ثبت نام در کنکور با چه منطقه ای شرکت کردید و اینکه همون میزانی که در برگه شما خورده مهم و ملاک است

 • اصلاح پیام قبلیم.
  سلام و عرض ادب.من کارشناسی ناپیوستم سراسری هست.کاردانیم و ارشدم غیرانتفاعی هست.الان دانشجو ارشدم و سهمیه فرزند ایثارگر دارم.کاریابی اقدام نکردم ولی یکسال پیش بنیاد جانبازان ثبت بیکاری کردم.من نامه از بنیاد بگیرم واسه بیکاری میتونم دوسال کارشناسیم آزاد کنم و یا آموزشگاهی که تدریس میکنم نامه بگیرم مدرکم آزاد کنم؟بیمه ندارم و دانشجو ارشد ترم آخر.

 • سلام و عرض ادب.من کارشناسی ناپیوستم سراسری نیست.کاردانیم و ارشدم غیرانتفاعی هست.الان دانشجو ارشدم و سهمیه فرزند ایثارگر دارم.کاریابی اقدام نکردم ولی یکسال پیش بنیاد جانبازان ثبت بیکاری کردم.من نامه از بنیاد بگیرم واسه بیکاری میتونم دوسال کارشناسیم آزاد کنم و یا آموزشگاهی که تدریس میکنم نامه بگیرم مدرکم آزاد کنم؟بیمه ندارم و دانشجو ارشد ترم آخر.

 • سلام.برای آزاد سازی مدرک کارشناسی شیمی دانشگاه سراسری روزانه چقدر هزینه تقریبا گرفته میشه؟ورودی۹۶
  یه بازه تقریبی لطفا بگید حتما

  • سلام
   متناسب با منطقه کنکور کارشناسی تون متفاوته
   حدودا 10 میلیون برای منطقه یک و بقیه مناطق ضرب در 2 و 3

 • با سلام
  میشه بگید در کدام قانون شرط زیر امده است؟ لینکی به قانون مربوطه دارید؟ البته می دانک که سرط زیر کاملا قانون هست. صرفا به رویت متن قانون مربوطه نیاز دارم.
  “انجام کار در ایران به شرطی مورد تایید است که هم‌زمان با دوره‎ی دانشجویی نباشد”

  ممنون

 • سلام و عرض ادب
  در صورتیکه بیمه مشاغل ازاد و خویش فرما پرداخت کرده باشیم میشه با استفاده از نامه عدم کاریابی میتونم مدرک ارشدم رو ازاد کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر ناپیوسته درس خوندم سال95مدرک گرفتم 2سال تعهد دارم و2سالم بعد درسم بیمه دارم. وسال گذشته ناپیوسته ارشدم رو گرفتم روزانه وکاریابیم ثبت نام کردم الان میتونم کارشناسی رو با سابقه بیمه ازاد کنم بعدش ارشدم رو با نامه عدم کاریابی ازاد کنم چون من بعد ارشد نه جایی کار کردم نه بیمه دارم سه ساله بیکارم کلا تمام قوانین عدم کاریابیم رعایت کردم هم به موقع ثبت نام کردم همون 6ماه بعد اخذ مدرک وهم یکساله گذشته از ثبت نامم ومدرک موقتم. درکل باگپ تحصیلی میتونیم یه مقطع رو با سابقه بیمه وارشد رو با نامه عدم کاریابی ازاد کنیم.مشکلی بوجود نمیاد لطفا دقیق راهنمایی بفرمایید متشکرم

  • سلام فقط از یک روش میشه استفاده کرد و نه دو روش به صورت ترکیبی

 • سلام وقت بخیر من دانشجو دکتری دانشگاه روزانه هستم. برای رفتن به فرصت مطالعاتی میخام مدرک ارشدم آزاد کنمبا سابقه کاری میتونم. در سامانه سجاد درخواست دادم ولی جواب دادند که باید مقطع بالاتر یعنی دکتری مشخص کنم اول. یعنی تا وقتی دانشجو دکتری هستم نمیتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم؟

  • سلام ممنون خیر فقط با پرداخت هزینه در هنگام دانشجو بودن امکان پذیر است

 • سلام ببخشید من نامه ی عدم کاریابیم را در زمان تحصیل ارشد گرفتم و الان مدرک کارشناسی رو آزاد نمی کنند چون در زمان ارشد گرفته شده حالا برای آزاد کردن کارشناسی و کارشناسی ارشد دوباره باید نامه عدم کار برای جفتش بگیرم ؟ باید چی کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   نامه عدم کاریابی صرفا بعد از فارغ تحصیلی مورد تایید است

 • سلام وقتتون بخیر خواستم یه راهنمای به بچه هابدم من 20روز پیش برای مدرک کارشناسیم اقدام کردم از سایت سجاد وهیچ بیمه ایی هم نداشتم بچه ها اگر بتونید یه نامه سابقه کار از یک دفتری جایی مرتبط با رشتتون بگیرید که مثلا شما در اونجا کار کردین ومتن نامه راجب سابقه کار باید باشه که نامبرده مثلا 2سال 3سال هر چی تو این شرکت کار کرده وجمعا به مدت فلان سال در این شرکت یا دفتر سابقه دارد حتما ذکر شود میزان سال وجمعا چند سال درنامه وبعد مهر وامضای اون شرکت که در اون کار کردین یا نکردین به هرحال بعد نامه رو دانشگاه ببرید وبا مدرک موقت همون مقطییکه میخوایید ازاد سازی کنید در سایت سجاد بارگذاری کنید بعد 10روز جواب نامه لغو تعهدتون میاد تو سایت سجاد نحوه ازاد سازی مدرکتونم که میدونید دیگه گزینه سابقه کار(انجام کار با وبدون هزینه بزنید) حتما نتیجه میگیرید این پیام بدرد کسانی میخوره که مث بنده فاصله بین کارشناسی وارشدشون گپ یا فاصله داره اول مدرک کارشناسی رو با بیمه یا این روشی که گفتم ازاد کنید برای ارشدتونم از طریق عدم کاریابی منتهی باید قوانین عدم کاریابی وفرصتیکه دادن رو رعایت کنید همون ثبت نام در کاریابی و…که اینجا خیلی بچه ها ومدیریت سایت زحمت کشیدن توضیح دادن راجب اون موضوع از اون طریق ازاد کنند نیاز به هیچ هزینه ای هم نیست یادم رفتم بگم تو سایت سجاد اول ثبت نام کنید واسکن کارت پایان خدمت وشناسنامه واصل یا موقت دانش نامه مقطع پایین تر رو بزارید وبه روز رسانی کنید. حواستون باشه بچه هاییکه در حین تحصیل هستین نمیشه مدرکتون رو ازاد کنید منظورم مدرک پایین تره چون هنو در حین تحصیلید بعد اینکه فارغ التحیصل شدید برای مقطع پایین تر اقدام کنید مگه اینکه بخوایید مدرک رو بخرید. در پروفایل سایت سجادتونم ذکر کنید فارغ التحصیل شدید نزنید در حین تحصیل که مدارک ناقص به حساب میاد و.. .درود برشما موفق باشید.

  • سلام دوست عزیز میشه لطف کنید ایمیلتونو برام بزارید ک چندتا سوال ازتون بپرسم،چون سوالم طولانیه میخواستم فایل صوتی بفرستم،خیلی لطف میکنید

 • سلام. یه سوالی داشتم . اگه بیمه ی ما از یه ارگان خصوصی رد شده باشه چی؟ اون قابل قبوله برای رفع قسمتی از تعهد به خدمت یا فقط باید ارگان دولتی بیمه رو رد کرده باشه که رفع تعهد به خدمت حساب شه؟بعدش اگه من واسه لیسانسم چهار سال تعهد به خدمت داشته باشم ولی فقط یک سال و نیم برام بیمه رد شده باشه موقع آزاد کردن مدرک اون یک و سال و نیم از تعهد به خدمتم و پول کمتری برای آزادسازی مدرک ازم میگیرن یا اگه بخوان با پول آزادش کنن فرقی نداره که یک سال و نیم بیمه برام رد شده؟

 • سلام
  ببخشید برای کسی که در داخل کشور دنبال استخدامی هستش، ازاد سازی مدرک ارشد روزانه الزامیه؟ میخوام بدونم مدرک موقت تا کی اعتبار داره؟

   • ممنونم. با گذر زمان مدرک اصلی آزاد نمیشه؟ یعنی اون تعهد زمانش سپری بشه.

    • خواهش میکنم باید تعهدات تونو براساس سابقه بیمه انجام بدید بعد برید درخواست ازادسازی کنید. خودکار ازاد نمیشه

    • سلام من دانشجوی تعهدی بومی پرستاری هستم یعنی من به مدت ۱۲ سال باید منطقه ی مشخص شده کار کنم
     آیا منم میتونم تعهدم رو بردارم ؟

 • سلام من کارشناسی ناپیوسته خوندم کاردانی روزانه بودم و کارشناسی و ارشد رو شبانه قبول شدم . برای اپلای نیاز به پرداخت هزینه برای آزاد کردن کاردانی هستش؟(سابقه بیمه حین تحصیل کارشناسی و ارشد رو دارم آیا میتونم ارایه بدم؟)

 • با سلام
  من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی روزانه سال ۹۴ و ارشد سال ۹۶ هستم الان برای ازاد کردن مدارک تحصیلی با سابقه بیمه اول باید کارشناسی که ۸ سال تعهد خدمت دارم رو ازاد کنم بعدش ارشد؟؟
  تا الان حدود ۳ سال سابقه بیمه دارم

 • سلام وقتتون بخیر من کارشناسیم سال89 تا91 بوده وارشدم 98تا99 هر دو مقطع روزانه درس خوندم از طریق کاریابی برای ارشدم اقدام کردم تا بتونم مدارکم رو بوسیله عدم کاریابی ازاد کنم مطابق قانون یکم دی ماه1400 یکسال از فار غ التحصیلی وهم چنین 1سال از ثبت نام کاریابیم گذشت ورجوع کردم به اداره کار گفتن که ما فقط یک نامه بهتون میدیم برای ازادسازی ارشدتون برای کارشناسی چون گپ تحصیلی داشتین نمیشه برید از دانشگاه کارشناسی بپرسید با یک نامه میشه کارشناسیم ازاد کرد یا نه و نکته اینکه نوع دانشگاه ومکان دانشگاه من در دوره کارشناسی وارشد فرق داشت کارشناسی روزانه بودم تو اموزشکده فنی شهرم کرمانشاه وارشد رو روزانه دانشگاه رازی عمران خوندم البته رشته کارشناسیم مهندسی تکنولوژی ساختمان وارشدم عمران زلزله که هر دو زیر گروه عمران هستن حال دانشگاه اطلاع درستی بهم ندادن وگفتن نمیشه باید مدرک رو با سابقه بیمه یا هزینه ازاد کنی منم سابقه بیمه ندارم وخواستم بدونم با بارگذاری یه سابقه که مربوط به دفتری می باشد که دران کار کردم ولی برایم بیمه رد نشده امکان دارد مدرک من با گزینه انجام کار در سایت سجاد قبول بشه ومدرک کارشناسیم ازاد بشه وبه تبع اون از طریق کاریابی ارشدمم ازاد کنم یا خیر در غیر اینصورت هزینه خرید مدرکم برا کارشناسی ورودی 89 تا 91 چقدره منطقمم نمیدونم تو مدرک موقت زده دوسال تعهد دارم.

  • سلام نمیشه با روش کاریابی و همچنین انجام تعهدات همزمان مدارک تونو آزاد کنید
   فقط یکی از این روش ها امکان پذیر است

   • منظورم این بود میشه با نامه ایی که از شرکتی که دراون کار کردم ولی بیمه برایم رد نشده مدرکم رو ازاد کنم؟درضمن اداره کار بهم گفتن مدرک کارشناسیتو برو به هرطریقی ازاد کن(سابقه ایی یا هزینه یا عدم کاریابی) وچون برای ارشدم کاریابی ثبت نام کردم گفت نامه برا اون بهت میدیم ومنعی نداره ملاک اینه مدارک تحصیلی از پایین به بالا ازاد بشن حال شرایط هر کدام رو داشتی اول اون رو ازاد کن که بعدش بتونی با نامه عدم کاریابی ومدرک کارشناسیت و رویت اون توسط دانشگاه مقطع ارشدت رو ازاد کنی و با بارگذاری این مدارک ( اسکن نامه کاریابی-اسکن مدرک اصل کارشناسی) درسایت سجام مدرک ارشدت رو هم ازاد کنی اینو امروز کاریابی بهم گفتن.موفق وپیروز باشید.

   • سلام، وقتتون بخیر
    “البته گفتنی است که دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود می باشند، می توانند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند.”
    ببخشید لطف میکنید درمورد این بند بیشتر توضیح بدید؟ در سایت سنجش از کدام بخش باید اقدام کرد و در کل مراحل کار به چه صورت هست و چه مقدار طول میکشه؟
    ممنون میشم

    • سلام از طریق سایت سنجش جویا باشید بهتون گواهی خواهند داد

 • سلام وقتتون بخیر
  برای لغو تعهد به روش پرداخت، ترم هایی که تمدید سنوات خوردیم و شهریه پرداخت کردیم هم جزو اون هزینه هستن یا اون ها حذف میشن؟

   • سلام وقت بخیر
    اگر دانشجوی دکترا باشیم و بخوایم مدارک قبلی رو آزاد کنیم ایا باید برای ترم هایی که دکترا گذروندیم هم هزینشو بدیم؟ و اینکه اگه آزمون جامع داده باشیم هزینه اضافه تری باید پرداخت کنیم؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من ورودی 92 بودم و 96 فارغ‌التحصیل شدم.
  مدتی بعد از فارغ التحصیلی به کاریابی درخواست دادم برای آزاد سازی ولی پیگیری نکردم دیگه.
  از پارسال مشغول به کار شدم و الان تعهد ده ساله به آموزش و پرورش دارم. اگر بخوام مدرکم رو آزاد کنم میتونم از طریق همون کاریابی که درخواست دادم انجامش بدم؟ اگر نه از طریق تعهدم به آموزش و پرورش می‌تونم کاری بکنم؟

  • سلام چون تعهد به آموزش و پرورش دارید روال ازادسازی مدارک شما به شکل دیگری است از طریق اموزش و پرورش سوال بفرمایید

 • سلام
  من دوبار ارشد روزانه گذروندم و مدرک ارشد اول و کارشناسی رو با نامه لغو تعهد از طریق سامانه سجاد سال ۹۷ آزاد کردم.
  برای ارشد دوم هم نامه لغو تعهد رو از سامانه سجاد گرفتم.
  حالا برای آپلود کردن این نامه توی سایت دانشگاه تهران یک مرحله برام سوال هست:
  اینکه سایت میخواد که سوابق تحصیلی رو وارد و امضا کنیم.
  حالا به نظر شما این باعث میشه که برای آزادسازی مشکلی پیش بیاد؟

 • سلام، من کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حقوق از دانشگاه های دولتی دارم. آیا امکان پذیر هست که فقط مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را آزاد کنم(به هر طریق) ولی مدرک دکترا را چون برای اپلای احتیاج ندارم، آزاد نکنم؟؟

 • سلام
  من کارشناسی شبانه خوندم و الان در حال تحصیل در ارشد روزانه هستم. میخواستم دانشنامه کارشناسی رو بگیرم اما میگن باید اصل مدرک موقت رو بهشون بدم در حالیکه در دست خود دانشگاهه برای همین ارشدم. چیکار باید بکنم؟

  • سلام از دانشگاه ارشدتان درخواست کنید مدرک موقت را بدن بهتون و به جاش اصل مدرک جدید را باید به دانشگاه بدید در این فاصله ممکنه بهتون اجازه بدن که مدارک تان را کپی بگیرید

   • ممنون از پاسخگوییتون
    امروز باهاشون تماس گرفتم گفتن باید اول باید مقطع در حال تحصیل رو لغو تعهد کنم تا بتونم مدرک کارشناسی رو بگیرم. منظورشون اینه که باید انصراف بدم؟

    • خواهش میکنم خیر یعنی مقطع جاری تونو باید با پرداخت هزینه ازاد کنید

 • سلام
  وقتتون بخیر
  کل زمانی که مدرکو میشه آزاد کرد و گرفتن مدرک واسه ترجمه چقدر هست؟
  اگر راهنمایی بفرمایین ممنونتون میشم

 • سلام وقت بخیر یه سوال داشتم.باتوجه به اینکه من دانشجوی روزانه ارشد هستم مدرک کارشناسی روزانه ام را به من میدهند و نمیگویند که شما چون درحال حاضر مشغول به تحصیل روزانه هستید و تعهد خدمت دارید پس ما به شما مدرکتان را نمیدهیم؟از این نظر مشکلی نیست؟

 • با سلام .یک سوال دارم.
  آیا من مشغول به تحصیل در مقطع ارشد روزانه هستم.
  آیا میتوانم بدون ارایه مدرک موقت مدرک دوره کارشناسی خودرا که روزانه هست لغو تعهد کنم و دریافت کنم؟زیرا مدرک موقت من در دست دانشگاهی که درحال حاضر تحصیل میکنم هست که البته روزانه هم هستم.آیا مشکلی پیش نمیاید؟

 • با سلام .یک سوال دارم.
  آیا من مشغول به تحصیل در مقطع ارشد روزانه هستم.
  آیا میتوانم بدون ارایه مدرک موقت مدرک دوره کارشناسی خودرا که روزانه هست لغو تعهد کنم و دریافت کنم؟زیرا مدرک موقت من در دست دانشگاهی که درحال حاضر تحصیل میکنم هست که البته روزانه هم هستم.آیا مشکلی پیش نمیاید؟

   • متشکرم از پاسخ شما دوست عزیز.فقط سوال دیگری که دارم این است که باتوجه به اینکه من روزانه ارشد هستم مدرک کارشناسی روزانه ام را به من میدهند و نمیگویند که شما چون درحال حاضر مشغول به تحصیل روزانه هستید و تعهد خدمت دارید پس ما به شما مدرکتان را نمیدهیم؟از این نظر مشکلی نیست؟

 • سلام ، ببخشيد من قبولي روزانه بودم اما ٧ ترم رو مهمان بودم دانشگاه ديگه و شهريه دادم ، الان توي پروسه لغو تعهد در سجاد گزينه اي كه پرسيده آيا هزينه پرداخت كرديد شامل اين موضوع ميشه ؟
  اگه بزنم بله ، مشخصات بانك و شعبه و فيش واريزي و .. ميپرسه كه من از ١٠ سال گذشته واقعا نميدونم چطور پرداخت كردم ..
  روي گواهي موقتم هم مشخصه كه يك سال تعهد خدمت دارم فقط ، چون شهريه دادم در گذشته
  اون سوال رو چي بايد بزنم ؟ ممنونم

  • سلام اینو متاسفانه ما اطلاع نداریم از دانشگاه تون یا از خود پشتیبانی سامانه بپرسید

 • سلام
  من سال 95 ارشد روزانه قبول شدم. آبان 98 هم از پایان نامه ام دفاع کردم. در گلستان درخواست فارغ التحصیلی هم دادم ولی به خاطر کرونا کارهای فارغ التحصیلی طول کشید. الان تاریخ مجوز در سایت گلستان، مهر 1400 اعلام شده. تاریخ فارغ التحصیلی من از تاریخ دفاعه یا تاریخ مجوز؟
  آیا بیمه اختیاری تامین اجتماعی بدون سرکار رفتن، لغو تعهد ایجاد می کنه؟
  ممنون

  • سلام
   تاریخ فارغ تجصیلی از دانشگاه ملاک است
   در مورد این بیمه اطلاعی نداریم

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون من کارشناسیم دانشگاه ازاده و تابستونه امسال فارغ التحصییل میشم میخاستم بپرسم با توجه به این که مدرک دانشگاه ازاد نیاز به ازاد سازی نداره میتونم با ثبت نام در یک داشنگاه مقطع ارشد مدرک کارشناسیم رو طحویل بگیرم(میشه با ثبت نام در مقطع ارشد مدرک اصلیه کارشناسی رو تحویل گرفت؟) اگه میشه چقدر طول میکشه که مدرک اصلی رو تحویل بگیرم؟

  • سلام نیازی به ثبت نام در مقطع بالاتر ندارید. می تونید پس از فارغ تحصیلی به دانشگاه مراجعه کرده و مدرک را دریافت نمایید، البته معافیت یا پایان خدمت نیاز دارید

  • سلام و سپاس از مطالب خوبتون
   من سال ۹۴ در دوره‌ی کارشناسی فارغ التحصیل شدم، و سال ۹۷ هم در دوره‌ی کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شدم. الان ۳ سال از آخرین دوره‌ی تحصیلیم می‌گذره، برای آزادسازی اصل مدارکم از طریق کدوم گزینه می‌تونم اقدام کنم؟

    • سلام
     من چند ماهی هست فارغ التحصیل شدم(کارشناسی)
     آیا حتما الان باید مدرک کارشناسی رو با مراجعه به اداره کار آزاد کنم یا بعد گرفتن مدرک ارشد، میشه فقط مدرک ارشد رو آزاد کرد و به واسطه مدرک ارشد مدرک کارشناسی هم آزاد بشه؟

    • سلام آیا میشه هر دو مدرک کارشناسی و ارشد و با هم آزاد کرد با هزینه ی شخصی در ضمن چند روز طول میکشه راهی عست سریعتر انجام بشه

     • سلام
      بله هر دو باهم ممکن هست
      درمورد تعداد روز اطلاعی نداریم

 • با سلام
  من دانشجو سال اول ارشدم و کارشناسی و ارشدم دانشگاه دولتی هستش میخواستم ببینم میتونم در حین تحصیل در ارشد مدرک کارشناسی رو آزاد کنم ؟
  ممنون

 • با سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب بسیار مفیدتان
  من سال گذشته با ارايه‌ی مدرک تحصیلی مدتی در یک اداره مشغول به کارشدم، به طوری که پیش از اشتغال از دانشگاه در خصوص مدرک من استعلام گرفتند، اما با توجه به رسمی نبودن شغل، هیچ بیمه ای برای من رد نشد و سابقه بیمه ندارم.
  سوال من این است که آیا اکنون می توانم از روش عدم کاریابی مدرکم را آزاد کنم؟ آیا استعلام موجود در پرونده‌ی تحصیلی کار من را خراب نمیکند؟
  سپاس فراوان

 • سلام.
  من تا چندماه دیگه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل میشم و تقریبا اواخر خرداد ماه نوبت سفارت خواهم داشت. سوالم اینه که تقریبا چقدر وقت طول میکشه تا بعد از دفاع، آزادسازی (از طریق پرداخت هزینه) و صدور اصل مدرک انجام بشه؟ با فرض اینکه من فروردین دفاع کنم، اصل مدرکم برای ارائه به سفارت تا خرداد آماده میشه؟

  • سلام ممنون با پرداخت هزینه ، آزادسازی زیاد زمان نخوهد برد و سریع می باشد.

 • سلام
  اگر بنده چه پرداخت کنم و یا سابقه داشته باشم آیا می تونم مدرک کارشناسی و هم مدرک کاردانی رو یکجا فرمش رو بفرستم یا اول یاید کاردانی رو آزاد کنم بعد کارشناسی؟

 • سلام. من از دانشگاه رو ول کردم و مدرکم دیپلم محسوب میشه. آیا میشه بدون سربازی مدرک دیپلمم رو بگیرم از مدرسه یا آموزش پرورش. و اگه میشه به کدوم روش؟

 • با سلام
  من کارشناسی رو آزاد بودم و ارشد رو در دولتی. الانم هم دانشجوی دکتری در دانشگاه دولتی هستم.
  سوالم اینه که: (1) آیا مدرک کارشناسیم که دانشگاه آزاد بوده رو میتون آزاد کنم؟ (2) با توجه به اینکه الان دانشجوی دکتری دولتی هستم ارشد رو هم میتونم؟
  توضیح اینکه بعد از فارغ التحصیلی از ارشد دو سال (برابر تحصیل ارشد) استخدام دولت بودم.

  • سلام مدرک دانشگاه آزاد نیازی به ازادسازی ندارد.
   خیر در حین تحصیل نمی تونید از روش کاریابی آزاد کنید مگر با پرداخت هزینه ازاد کنید.

 • سلام
  من تازه فارغ التحصیلیم تایید شده یعنی مدرک موقتمو نگرفتم هنوز , آیا میضه مستقیم درخواست مدرک اصل رو بدم ؟
  آیا باید هزینه رو قبل درخواست بپردازم یا میتونم موقع تحویل مدرک پرداخت کنم ؟

 • بنده ارشد از وزارت بهداشت دارم ولی کارشناسیم وزارت علوم بوده. این رو هم بگم که رشته ارشدم طرح اجباری نداره.
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه باید هر دو مدرکم را آزاد کنم؟
  سپاس

 • سلام ازاد سازی مدرک فقط برای اپلای هست یا نه برای کار کردن تو کشور خودمونم لازمه من الان حقوقی هستم بهم گفتن واسه وکالت لازمه

  • سلام خیر فقط برای مهاجرت لازمه و کسی گفته برای غیر این لازمه دروغ گفته

 • سلام .
  آیا سابقه بیمه خویش فرما بعد تحصیل هم قابل استفاده برای آزادسازی مدرک هست؟

 • سلام وقت بخیر
  من لیسانسم شهریور پارسال تموم شد
  ولی مدرکشُ مهر امسال گرفتم..
  پرس وجو کردم گفتن دیگه از طریق کاریابی آزاد نمیشه
  ولی یه مسئله ایم هست، من پارسال دانشگاه اصفهان قبول شدم ارشد و دوترم انتخاب واحدم داشتم ولی دیگه از مهر امسال نخواستم برم و انصراف میدم
  این باعث نمیشه بتونم از طریق کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   برای انصراف شما به دولت باید خسارت بدید و مشکلی برای آزادسازی مدرک کارشناسی تون بوجود نمیاره

   • سلام، من دوسال سابقه بیمه دارم، میخوام مدرک لیسانس رو بخرم (آزادسازی با پرداخ هزینه) و مدرک ارشد رو با سابقه بیمه آزاد کنم، میشه اینجوری؟ یا باید اون دوسال بیمه رو حتما برای لیسانس استفاده کنم اول، چون توی همین متنی که نوشتید خودتون، در قالب نکتە گفتید که ابتدا بایستی برای لیسانس بعد ارشد از سابقه بیمه استفاده بشه…

 • سلام. من سال 95برای کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تو همون سال هم معافیت گرفتم تو شهریور 1400 فارغ التحصیل شدم الان میرم ارشد روزانه وقتی ارشد تموم شدم میتونم از طریق کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟

 • سلام
  من از سایت وزارت علوم نمیتونم ثبت‌نامم رو تکمیل کنم تا درخواست لغو تعهد بدم. از چه طریق دیگه‌ای میتونم این درخواست رو بدم؟

  • سلام فقط از طریق وزارت علوم ممکن است. اگر مشکلی دارید با وزارت علوم تماس بگیرید و مشکل تونو برای ثبت نام بگید بهشون

 • سلام
  اداره کاریابی حتما باید دولتی باشه یا خصوصی هم اوکیه؟
  یه سوال دیگه این که تو سایت وزارت علوم برای انجام مراحل لغو تعهد یه جا گفته اگه بورسیه وزارت علوم هستین (روزانه) باید نامه از وزارت علوم برای لغو تعهد داشته باشین . میشه این نامه رو توضیح بدین

  • سلام نوع اداره فرقی تدارد
   اگر بورسیه شده باشید برای دانشگاه های خارجی توسط وزارت علوم به اون نامه نیاز دارید

 • اگر دانشجوی ارشد باشیم. برای آزاد کردن مدرک کارشناسی از طریق پرداخت هزینه میتونم اقدام کنم.

   • من به صورت ناپیوسته درس خوندم یعنی اول کاردانی بعد کارشناسی ناپیوسته رو خوندم الان هم ارشد میخونم و دو ترم دیگه ارشد تموم میشه و هر سه تا مقطع هم روزانه بودم .سوالم اینه الان برا آزادسازی مدرکم باید سه بار در اداره کاریابی ثبت نام کنم؟ینی اول کاردانی رو بزارم در اداره کاریابی بعد شش ماه کارشناسی بعد شش ماه دیه ارشد؟ یا فقط ارشد رو بزارم مدارک دیگه هم خودکار آزاد میشن؟

    • سلام . خیر فقط یکبار مدارک رو می برید و پس از 6 ماه هر سه تا رو ازاد خواهید کرد

     • سلام من دانشجوی دکتری هستم و مدرک ارشدمو در سال اول دکتر آزاد کردم
      الان میخوام دکتری آزاد کنم چه مشکلی ممکنه برام پیش بیاد چون در حین تحصیل ارشدمو آزاد کردم

 • سلام وقت بخیر
  اگر بعد از لیسانس امریه شرکت دانش بنیان بگیریم و بعد از امریه ارشد روزانه بریم ، بعد از اتمام ارشد از نامه عدم کاریابی میشه استفاده کرد؟!!
  ۲- چه مدت زمان بعد از ارشد باید برای عدم کاریابی اقدام کنیم؟

  • سلام بله می توان
   طبق رای جدید محدودیت ندارید اما طبق آیین نامه سابق 6 ماه

 • سلام
  من دانشجو ارشد وزارت علوم هستم
  به نظرتون میتونم الان مدرک کارشناسی وزارت بهداشتم رو با پرداخت هزینه آزاد کنم؟

 • سلام این قانون مشمول تمامی رشته ها هست؟ رشته من طراحی پوشاک (روزانه) هست و فرمی مبنی بر خدمت در ازای آموزش رایگان باید امضا کنم
  احساس میکنم چون این فرم وجود داره پس امکان آزادسازی مدرک بدون خدمت یا پرداخت هزینه امکان پذیر نیست، حتی اگر رشته ای داشته باشم که کار در حوزه دولتی نداشته باشد، منطقیه که شبانه درس بخونم تا بعدا از نظر زمان به مشکل بر نخورم؟(برای مهاجرت)

 • با سلام خدمت شما
  بنده ارشد شبانه هستم و کارشناسی روزانه. هنوز برای آزاد سازی مدرک کارشناسی خود اقدام نکرده ام. آیا می توانم برای دریافت مدرک اصلی ارشد خود اقدام کنم در صورتی که برای ازاد سازی مدرک کارشناسی اقدامی نکرده ام؟ یا بایستی صبر کنم ابتدا کارشناسی را آزاد کنم وسپس مدرک اصلی ارشد را حتی با وجود شبانه بودن دریافت کنم؟

  • سلام خیر باید ابتدا کارشناسی را آزاد کرده و سپس برای ارشد اقدام نمایید.

 • با سلام
  اگر مدرک کارشناسی روزانه رو با پرداخت هزینه آزاد کنیم، میتونیم یه رشته دیگه روزانه و رایگان درس بخونیم؟؟؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی سال 6 دکتری هستم و در حین مقطع دکتری 4 سال بیمه دارم. آیا با این 4 سال بیمه که در زمان دکتری بوده، پس از اتمام دکتری می توانم مدرک مقطع لیسانس خود را آزاد کنم؟

 • سلام
  من کارشناسی روزانه بودم و ارشد شبانه و ارشد چند روز دیگر فارغ التحصیل می شوم. سوال من این است که که من الان می توانم قبل از فارغ التحصیلی در ارشد، برای ازاد سازی مدرک کارشناسی خود بر اساس کاریابی اقدام کنم؟ یا بایستی منتظر بمانم که ارشد فارغ التحصیل بشوم؟

 • سلام وقتتون بخیر، من مدرک کارشناسیم رو سال ۹۴ گرفتم، توی گواهی فارغ التحصیلیم ۸سال تعهد به کار نوشته، من الان ۶سال از فارغ التحصیلیم میگذره و جایی هنوز بیم م رد نشده.میتونم از روش عدم کاریابی استفاده کنم اصلا؟!

 • عرض سلام و وقت بخیر.
  اگر مدت زمان تعهد خدمت (مثلا ۸ سال) از زمان دریافت مدرک گذشته باشد ولی بدون سابقه بیمه، باید برای آزاد سازی هزینه پرداخت شود؟
  اگر برای دو سال از این ۸ سال سابقه بیمه وجود داشته باشد چه طور؟ متشکرم

  • سلام باید یا هزینه بپردازید یا کار کرده باشید که بیمه رد شده باشد و هر مقداری که از تعهد رو انجام داده باشید از مقدار هزینه قابل پرداخت شما کسر خواهد شد.

 • سلام بنده بین کارشناسی و ارشد سربازی رفتم، میشه این با این سربازی مدرک ارسد رو آزاد کرد؟ مدرک کارشناسی رو لازم ندارم. آخرین مدرک کفایت میکنه.

  • سلام بله امکان پذیر است اما باید برای ازادسازی مدرک کارشناسی ارشد، حتما کارشناسی رو هم ازاد کنید. به صورت انتخابی و دلخواه نیست

 • سلام و خسته نباشید
  من کارشناسی ارشد هستم اما میخوام برای سال آینده برای مقطع ارشد اپلای کنم و تا دو ماه بیشتر فرصت ندارم که مدرک کارشناسیمو بفرستم اما به دلیل اینکه دارم ارشد میخونم طبق قوانین مدرکم آزاد نمیشه. میخواستم ببینم راهی وجود داره که من پیش از اتمام مهلت اپلای (دو ماه) بتونم مدرک کارشناسیمو آزاد کنم؟ اگر هیچ راهی وجود نداره با انصراف از دوره ارشد ممکنه به نتیجه برسم؟

  • سلان وقتتون بخیر می تونید با گواهی موقت برای دانشگاه مقصد اپلای کنید و بعد از اخذ پذیرش نسبت به ارسال اصل مدرک به دانشگاه مقصد اقدام کنید.

 • با سلام، اطلاع دارید چه مدت نیازه تا بگذره، تا مدرک بدون طی کردن مراحل فوق آزاد بشه؟ من شنیدم اگر این کار‌ها رو هم نکنیم بعد از دو سال آزاد میشه.

 • سلام وقت بخیر
  من قبل از ارشدم سربازی رفتم آیا محاسبه میشه و اینکه از زمان دانشجو شدنم بیمه اختیاری دارم تا الان آیا بیمه اختیاری حساب میشه؟ تشکر

  • سلام بله دوران خدمت جز دوران قابل محاسبه می باشد. در مورد بیمه اختیاری اطلاع نداریم متاسفانه

 • سلام. وقت بخیر.
  ۱. برای محاسبه مدت خدمت سربازی و کم کردنش از تعهد خدمت، حتما باید هزینه بیمه از طریق تامین اجتماعی پرداخت بشه؟
  ۲. میزان تعهد خدمت داخل گواهی موقت ۹ سال ذکر شده، اما خلاصه محاسبات سامانه سجاد زده ده سال، کدومیک ملاک عمله؟
  ممنون.

 • با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم ممنون میشوم مرا راهنمایی بفرمایید.
  من بعد از پایان دوره کارشناسی چند سالی کار کردم. بعد استعفا دادم و دوره کارشناسی ارشد رو شروع کردم و تازه فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم میشه از سابقه کاری که قبل از ارشد دارم برای آزاد کردن مدرک ارشد استفاده کنم؟ و برا مدرک کارشناسی هم فقط هزینه شو بدم؟

 • سلام و وقت بخیر،
  آقایانی که در مقطع ارشد روزانه در حال تحصیل هستند و خدمت هم نرفته‌اند، آیا می‌توانند در حین تحصیل، مدرک کارشناسی را از طریق پرداخت هزینه نقدی آزاد کنند؟

 • سلام
  من مدارک کارشناسی و ارشدم رو قبلا آزاد کرده بودم، و الان دکتری شبانه قبول شدم و دانشگاه جهت ثبت نام، مدارک تحصیلی رو مجدد از من گرفته است، آیا برای پس گرفتن مدارک آزاد شده کارشناسی و ارشد، دانشگاه به بهانه حین تحصیل بودن می تواند ممانعت ایجاد کند و مدارک را به من ندهد؟

 • سلام من چند روز دیگه فارغ التحصیل میشم در مقطع کارشناسی و نوع بیمه خدمات درمانی داشتم خواستم بدونم با عدم کاریابی میشه مدرک رو ازاد کرد ؟

 • سلام و وقت بخیر
  آیا اگر دانشجو روزانه دکترا باشیم و بخوایم مدارک ارشد و کارشناسی را با پرداخت هزینه آزاد کنیم باید وام ها و بدهی های دوره دکترا خودمون رو هم کامل تسویه کنیم؟

 • سلام
  من در حین تحصیل دوره ارشد برام بیمه رد شده با مدرک کارشناسی، الان میتونم مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟

 • باسلام … حتی اگر مقطع ارشد رو در دانشگاه آزاد بخونیم بازم نمیشه از سابقه کاری حین تحصیل ارشد استفاده کرد؟
  ممنون

 • سلام وقت بخیر
  من دوره کارشناسی ارشد شبانه و دوره کارشناسی روزانه بودم. ایا باید مدرک کارشناسی را هم آزاد کنم؟
  اگر بله چکار باید انجام بدم؟

  • سلام مبلغ درخواستی رو به گونه ای بزنید که پیدا نشه و معمولا بعید که پیدا بشه و از طرفی با اداره کاریابی هماهنگ کنید که پیدا نکنند.

 • با سلام
  من دانشجوی غیر ایرانی هستم که با کنکور روزانه قبول شدم ، ولی شهریه پرداخت میکنم . این روند آزاد سازی مدرک برای من هم هست؟

 • سلام
  آزاد سازی مدارک صرفا برای دانشگاهای دولتی روزانه هست؟ برای مدرک لیسانس دانشگاه پیام نور نیازی نیست؟ خودشون اصل مدرک رو میدن؟

 • با سلام و تشکر،
  من در سال 85 از دوره روزانه کارشناسی شیمی فارغ التحصیل شدم و از سال 89 مقطع ارشد رو شروع کرده و در سال 91 این دوره رو به پایان رساندم و تا اکنون مقطع دکتری روزانه رو هم سپری کردم و در دوره پست دکتری مشغول هستم. قصد داشتم که مجددا برای دوره دکتری اقدام و اپلای کنم، ممنون میشم که برام توضیح بدین بهترین راه آزادسازی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد برای این منظور چی هست؟

 • درود خسته نباشید.
  من اصل مدرک لیسانس و ارشد را دارم. در سال 96 طی مدت چهار سال و نیم مقطع دکتری را تمام کردم. دبیر رسمی آموزش و پرورش هستم و حدود 19 سال سابقه کار دارم.
  حال برای گرفتن اصل مدرک دکتری چه کار باید کنم. ایا باید هزینه ای پرداخت کنم .طی حدود 4 سال از دفاع دکتری منمیگذرد. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  سپاس

   • سلام
    بنده در حین ثبت نام برای آزاد کردن مدرکم در سامانه سجاد، زمانی که فایل پرینت سابقه کار از می خواست بنده در اون لحظه به پرینتر دسترسی نداشتم و به جاش فایل pdf دانلودی از سایت سازمان تامین اجتماعی رو بارگذاری کردم، ایا این مشکلی در پروسه بررسی ایجاد نمی کند؟
    در ضمن بنده دو سال کاردانی و دو سال کارشناسی ناپیوسته مجموعا چهار سال روزانه خوندم بابت این چهار سال چند سال باید تعهد کار داشته باشم؟

    • سلام در مورد سوال اول اطلاع نداریم لطفا با خود پشتیبانی سایت شون در ارتباط باشید.
     بستگی به منطقه تون داره

 • سلام من ارشدمو مجازی فردوسی خوندم موقع فارغ التحصیلی اصل مدرک و ریز نمراتم رو دادن بهم،همینا کفایت می کنه یا باید برم مدارکمو ازاد کنم؟

 • من بعد کارشناسی مدرکمو کاریابی گذاشتم و کار پبدا نشد. ولی نرفتم همون موقع دنبال ازادسازی مدرکم، از یک سال و نیم بعد اون ماجرا بیمه رد شده برام، الان دیگه نمیتونم از طریق عدم کاریابی اقدام کنم؟

  و ضمنا من یک سال سابقه کار بدون بیمه دارم. اگر از کارفرما نامه ببرم محاسبه میشه برام؟

  • سلام، نه متاسفانه چون زمانش گذشته امکان پذیر نیست.
   باید سابقه کار با بیمه باشد.

 • سلام خدمت مشاوران گرامی
  من قبل از رفتن به سربازی برای لغو تعهد رایگان کارشناسی از سامانه سجاد اقدام کردم که باید 9 میلیون و دویست هزار تومان پرداخت می کردم ولی انصراف دادم از پرداخت و رفتم سربازی و به تازگی سربازیم تموم شده، آیا این 2 سال سربازی باعث میشه که برای این هزینه به من تخفیف بدن؟؟؟
  چون من سهمیه منطقه 1 داشتم و 2 سال از 4 سال تعهدم رو سربازی رفتم آیا سربازی رفتن کمکی در محاسبه هزینه جدید برای پرداخت می کنه ؟

  • سلام بله با مدت زمان خدمتتون می تونید مقداری از تعهد خود را آزاد کنید و برای دو سال دیگرش هزینه شو باید پرداخت کنید.

 • سلام ، خسته نباشید .. ببخشید من قبولی دانشگاه سراسری روزانه بودم ، اما به صورت مهمان دائم اومدم یه شهر دیگه و تا آخر تحصیلمم تو شهر جدید بودم و به ازای هر ترم شهریه دادم .. فقط ترم اول رو تو شهر قبولی اصلیم بودم ..
  پرداخت هزینه آزادسازی برای من متفاوت هست ؟ با توجه به اینکه شهریه دادم .. می خواستم بدونم به چه صورتی هست ، ممنون

 • با سلام و احترام
  بنده هم اکنون دانشجوی دکتری دوره شبانه می باشم. دو مقطع قبلی را روزانه خوانده ام. آیا الان می توانم در حین تحصیل نسبت به آزاد سازی دو مقطع قبلی بصورت پولی اقدام نمایم؟

 • با سلام و عرض خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات بسیار عالی و کاربردی تون.
  من کارشناسی رو نوبت دوم خوندم و ارشد رو روزانه به مدت سه سال. بعد از ارشد رفتم خدمت، سوال بنده اینه که:
  ۱. طول دوران خدمت جزو بیمه حساب میشه؟
  ۲. یک سال سابقه بیمه در تولیدی )خصوصی( دارم اون هم حساب میشه؟
  ۳. یک سال هم سابقه بیمه استخدامی دولتی دارم، اون هم قابل قبول هست؟
  یعنی با مجموع بیست ماه خدمت، شانزده ماه بیمه ی خصوصی، و دوازده ماه بیمه ی دولتی میشه مدرک ارشد رو آزاد کرد؟ کارشناسیم هم که نوبت دوم یا شبانه بوده

  • سلام بله خدمت جز بیمه محسوب می شود.
   با خدمت می تونید مدرک کارشناسی ارشد خودتونو آزاد کنید.

 • سلام وقتتون بخیر. من سال 81 تا 84 کارشناسی رو گذروندم و مهر 91 تا اسفند 93 کارشناسی ارشد. اسفند 93 دفاع کردم ولی به دنبال دانشنامه موقت نرفتم. خرداد 94 به بعد 27 ماه سابقه بیمه دارم. برای گواهینامه موقت درخواست دادم که بتونم مدارکم رو آزاد کنم. آیا سابقه بیمه من مورد قبول هست در صورتی که تاریخ دفاعم قبل از شروع به کارم بوده ولی دانشنامه موقت تازه قرار هست صادر بشه. سابقه بیمه رو با تاریخ فراغت از تحصیل محاسبه میکنند؟ و اینکه میتونم ارشد رو با سابقه بیمه آزاد کنم و کارشناسی رو هزینه ش رو بپردازم؟
  ممنونم

  • سلام بله با سابقه بیمه می تونید مدرک تونو ازاد کنید.
   بله میشه یک مقطع را با بیمه و مقطع دیگر را با پرداخت هزینه آزاد کنید.

 • سلام
  من کارشناسی ورودی 94دانشگاه دولتی روزانه ام، بهمن 97 فارغ التحصیل شدم (7ترم)؛ و ارشد نوبت دوم ورودی 98ام و اینکه شهریور امسال دفاع می‌کنم ،با توجه به اینکه مدرک ارشدم ازاد محسوب میشه و میتونم زود بگیرم و ببرم اداره کار، سوال من اینه که اون هفت ماه که بین کارشناسی و ارشدم فاصله بود مشکلی برای ازاد کردن مدرک کارشناسی ایجاد نمی‌کنه ؟؟

  • سلام وقتتون بخیر طبق رای دیوان نباید مشکلی باشه اما اینکه اجرا میشه یا خیر رو بهتره از وزارت علوم و ادارات کاریابی سوال بفرمایید.

 • سلام وقت بخیر ، میخواستم بپرسم که اگر بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی در آزمون استخدامی شرکت های خصوصی شرکت کنیم و یا حتی قبول هم بشویم اثری توی پروسه ی خدمت به دولت خواهد داشتدر واقع تاثیری توی ازادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی خواهد داشت؟
  سوال دیگه ام اینه که اگر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی بگذره چه محدودیت ها و تبصره هایی به وجود میاد؟
  ممنون

  • سلام صرفا رد شدن بیمه تاثیر گذار است.
   در صورت گذشت 6 ماه راهی برا آزادسازی از طریق کاریابی نخواهید داشت.

 • با سلام. با توجه به اینکه یکی از راه ای ذکر شده برای ازاد سازی مدرک گواهی تدریس در دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی به مدت ۱۰ ساعت در هفته می باشد. ایا گواهی تدریس در حین تحصیل در مقطع دکتری برای ازاد سازی مدرک ارشد قابل قبول است؟

 • سلام وقت شما بخیر
  بنده مدرک کارشناسیمو سال 88 گرفتم، از سال 91 هم سابقه کار با بیمه دارم منتها 5 سالش همراه تحصیل در مقطع دکتری بوده.
  احیانا این سابقه من برای کارشناسی قابل اعمال هست؟
  و اینکه مثلا کارشناسی 8 سال، ارشد 2 سال و دکتری 3 سال هست برای من، مجموع این تعهد خدمتو باید انجام بدم که مدارک 3 مقطع ام آزاد بشه؟ یعنی باید 13 سال بعد از دکتری خدکت کنم؟
  ممنون از شما

  • سلام ممنون سابقه بیمه حین تحصیل در متن گفته شده مورد قبول نیست. با دقت مطالعه بفرمایید.
   بسته به منطقه پذیرفته شده تون در مقطع کارشناسی تعهدتون متفاوت خواهد بود.

 • با سلام و عرض ادب. برای دریافت اصل دانشنامه باید کارت پایان خدمت یا معافیت دایم داشت؟

 • با سلام. ایا بیمه ای که در حین تحصیل در مقاطع بالاتر (مثلا ارشد) در یک شرکت خصوصی برای ما رد شده قابل استفاده برای ازاد سازی مقاطع تحصیلی پایین تر(مثلا کارشناسی) نمی باشد؟

 • با سلام و عرض ادب. بنده دانشجوی دکتری می باشم. سوالم اینجاست که برای ازاد سازی مدرک ارشدم ایا می توانم از سابقه بیمه ای که بعد از دوره ارشدم دارم استفاده کنم یا اینکه چون در مقطع دکتری تحصیل می کنم سابقه بیمه ام قبول نمی شود؟

 • پس من تو این یک سالی که کار کردم و دانشجوی دکترا هم بودم محسوب نمیشه

  • بیمه حین تحصیل، جز سوابق بیمه برای ازادسازی محسوب نمی شود.

 • آها پس در حین تحصیل در مقطع جدید میشه مقطع قبلی رو آزاد کرد؟ چون تو توضیحات نوشته بودین نمیشه

 • سلام
  من در حال حاضر دانشجوی دکترا هستم و میخواستم مدرک ارشدم رو آزاد کنم. آیا راهی وجود داره؟

 • سلام و وقت بخیر . من تیر همین امسال کارشناسی ام در دانشگاه تهران تموم شد. و ددلاین دانشگاهم برای اپلای فروردین و اردیبهشت سال دیگه یعنی 1401 هست. ایا میرسم مدرک کارشناسیمو تا اون موقع با پرداخت نقدی ازاد کنم؟
  اگرخیر ، راهی هست که بشه زودتر ازادش کرد ؟ مثلا اگر ارشد بخونم؟

  • با سلام با پرداخت نقدی در مدت زمان خیلی کوتاه ازاد میشه و فقط یک پروسه اداری چند روزه شاید داشته باشید

 • سلام
  من 2 دی ماه 98 دفاع کردم و کارهای فارغ التحصیلی رو به خاطر شرایط کرونا مرداد ماه 99 انجام دادم و 16 شهریور 99 گواهی موقت فارغ‌التحصیلی صادر شد و ثبت نام کاریابی رو همزمان شهریور ماه 99 انجام دادم. میخواستم بدونم آیا اون محدودیت زمانی 6 ماه پس از فارغ التحصیلی همچنان پابرجاست؟ آیا از همون دی ماه برای من لحاظ میشه یا شهریور ماه؟ چون اگر دی ماه باشه من بعد ۶ ماه ثبت نام کردم و طرح شامل من نمیشه.
  ولی تو این بخش نامه ای که تو تصویر گذاشتید تاریخ صدور گوهی فارغ التحصیلی ذکر شده نه زمان دفاع، سوالم اینه که بعد 16 شهریور امسال من میتونم از طریق عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟

  • سلام در متن به محدودیت و حکم دیوان عدالت اشاره شده باید از ادارات کاریابی یا وزارت علوم سوال بفرمایید. مهم زمان فارغ تحصیلی شماست.

 • بیمه خویش فرما هم مشکل ساز میشه؟ من یه مدت، خودم رو به صورت ازاد بیمه کردم.

  • بله در متن اطلاعیه نوع بیمه رو مشخص نکرده بازم می تونید از وزارت علوم سوال کنید

 • سلام وقت بخیر
  من خارج از ایران هستم، به چه شکل میتونم مدرکم رو آزاد کنم؟ غیر حضوری ممکنه؟ اگر نه، آیا مجموعه هایی برای انجام اینکار هستند تا در ازای دریافت هزینه این کار را انجام بدهند و معمولا چه مدت زمان طول میکشد؟

  • سلام در مورد فرایند آزادسازی در این پست توضیحات دادیم اما در مورد اینکه به صورت غیرحضوری ممکن باشد و یا مجموعه ای چنین خدماتی ارایه کند، اطلاعاتی نداریم.

 • سلام.
  من میخوام مدرک کارشناسیم رو با عدم کاریابی آزاد کنم. در حین تحصیلم 9 ماه سابقه ی بیمه داشتم. به خاطر این سابقه بیمه به مشکل میخورم؟ مثلا میتونم فقط بگم سابقه ی بیمه نداشتم؟

 • سلام .
  ببخشید در متن اشاره شده که از زمان فارغ التحصیلی نباید بیش از 6 ماه گذشته باشه و بعد اشاره شده که طبق قانون لغو شده اما اجرایی نشده.
  در حال حاضر من سه سال از زمان فارغ التحصیلیم میگذره… آیا میتونم از طریق نامه عدم کاریابی برای آزادسازی مدرک اقدام کنم؟

  • سلام باید به ادارات کاریابی مراجعه کنید و ببینید ایا دستور دیوان عدالت را رعایت می کنند یا خیر.

 • سلام
  برای آزاد سازی با کاریابی ، اگر سابقه بیمه داشته باشم به مشکل میخورم؟

 • درود بر شما، ورودی سال ۹۲ بودم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم از دانشگاه سراسری روزانه، از زمان فارغ تحصیلی و قبل از اون مشغول کار بودم و بیمه رد شده برام و قبل از تحصیل سربازی رو گذروندم، سربازی بعد از تحصیل محاسبه میشه و آیا این ۲ سال سابقه کار و بیمه محاسبه میشه؟

 • سلام
  من بعد از ارشدم در کاریابی ثبت نام کردم و بعد از طی مراحل لازم گواهی عدم کاریابی رو از اداره کار استان برای هر دو مقطع ارشد و کارشناسی گرفتم.
  اما الان دانشگاه میگه نمیتونم مدرک کارشناسیمو با یان نامه آزاد کنم چون بین ارشد و کارشناسیم یک سال وقفه داشتم. برای درخواست لغو تعهد ارشد هم مدارک آزاد شدن مدرک کارشناسی لازمه
  سوالم اینه که الان من حتما باید اول با پرداخت هزینه کارشناسیمو آزاد کنم تا بتونم برا ارشدم درخواست بدم یا راه دیگ ای وجود داره که فعلا ارشدمو آزادکنم تا بعداهزینه کارشناسیو پرداخت کنم.
  اگر چنین چیزی امکان پذیر نیست میتونم بعدا از این گواهی عدم کاریابیم استفاده کنم یا محدودیت زمانی داره
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام خسته نباشید در این مورد در آیین نامه چیزی گفته نشده بهتره از دانشگاه یا اداره کاریابی سوال نمایید.

 • فکر کنم برای این روش هایی که گفتین اول باید سربازی رو بگذرونیم بعد اقدام کنیم درسته ؟؟ یا بدون سربازیم میشه ؟

 • سلام
  من دانشجوی دکترا هستم و میخوام برای یک دوره 1 ساله با هزینه خودم فرصت مطالعاتی برم. اما مدارک کارشناسی و ارشد من آزاد نیست و فقط مدرک موقت دارم. همه مقاطع تحصلی روزانه خوندم. میخواستم بدونم آیا راهی هست که با گذاشتن وثیقه مدارک ترجمه شده کارشناسی و ارشدم رو از سازمان امور دانشجویان دریافت کنم؟
  امکان گذاشتن وثیقه و گرفتن مدرک برای دانشجویانی که مشمول دریافت فاند فرصت مطالعاتی باشند امکان پذیره اما من چون با هزینه شخصی میخوام برم نمیدونم امکان پذیر هست یا خیر؟

  • سلام تنها راه های آزادسازی مدارک تحصیلی همین موارد می باشد که در پست اشاره شده.

 • سلام وقت بخیر،من در حال تحصیل دکتری هستم و نامه معافیت تحصیلی دارم،میخوام برای آزادسازی مداذک لیسانس و ارشد اقدام کنم، توی سایت ستزمان سنجش هم اکانت دارم،باید چکار کنم برای شروع؟ مراحل رو بهم میگین لطفا؟

  • سلام مراحل و روش ها در همین پست بیان شده است با دقت مطالعه بفرمایید

 • سلام. من چند ماه سابقه بیمه بعد از پایان تحصیلم دارم. لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه دولتی بودم. برای ازادسازی مدرک، آیا میتونم که مدرک لیسانسم را کامل هزینشو پرداخت کنم، بعد سابقه بیمه مو برای دوره فوق لیسانسم ارائه کنم؟ ممنون

 • سلام، من ۶ماه پیش در یک اداره کاریابی ثبت نام کردم برای آزاد کردن مدرک کارشناسی و چند روز دیگه باید برم نامه بگیرم، و بعدش در سامانه سجاد ثبت‌نام کنم، میدونین تقریبا چقدر زمان میبره تا آزاد بشه؟؟

  • سلام معمولا زمان خاصی نباید ببره و همون نرمال فرایند اداری رو باید پیش بگیرید.

 • سلام وقت بخیر مرسی از سایت خوبتون

  من سال 98 از دانشگاه بهشتی فارغ شدم. منطقه 2 بودم. ولی رتبه کشوری من از رتبه کشوری اخرین نفر منطقه 1 بهتر بوده( من 2800 اخرین نفر منطقه 1 نزدیک 3000). تو گواهی موقت هم تعهد خدمت 8 سال ذکر شده. اما قبلا شنیده بودم وقتی رتبه کشوری منطقه 2 از اخرین رتبه کشوری منطقه یک همون رشته گرایش بهتر باشه، قیمت هم معادل بچه های منطقه1 میشه. این درسته؟

 • سلام
  وقتتون بخیر.
  2 تا سوال داشتم.
  1- آیا می توان همزمان لیسانس و ارشد را با هم ازاد کرد یا باید بعد از آن که لیسانس آزاد شد برای ارشد اقدام نمود؟
  2- من 2 سال سابقه بیمه دارم. آیا می توان مدرک لیسانس را از طریق پرداخت هزینه و مدرک ارشد را که گران تر است از طریق سابقه ی بیمه ازاد نمود؟

 • سلام
  اگر کسی بعد از دانشگاه در سازمانی نظامی استخدام شود و دوره سربازه هم در همان مکان حساب شود بعد چطور میتواند پس فارغ التحصیلی مدرک خود را آزاد نماید؟
  با تشکر

 • سلام
  بنده قصد مهاجرت غیر تحصیلی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی دارم و مشمول خدمت نیز هستم .راهی برای آزاد سازی مدرک دانشگاهی کارشناسی وجود دارد؟

 • سلام. من اقدام به آزادسازی مدرک لیسانسم کردم. توی فیلدهایی که باید پر بشه باید تاریخ پایان کارم رو بزنم. من هنوز شاغل هستم و از کارم بیرون نیومدم. چه تاریخی باید بزنم؟!

 • سلام وقت بخیر
  طبق متن هرچه میزان خدمت و بیمه بیشتر، هزینه ازادسازی کمتر، آیا این مورد فقط شامل بیمه بعد از فارق التحصیلی میشود یا قبل و حین تحصیل نیز میشود؟ و ایا فقط بیمه مشاغل دولتی باید باشد یا مشاغل ازاد هم نیز شامل میشود؟

   • سلام، من ۳ سال سابقه بعد از کارشناسی دارم و الان سربازم، آیا میتونم مدرکم رو آزاد کنم با سابقه بیمه؟ تو سامانه سجاد قسمت نظام وظیفه کدوم گزینه رو باید انتخاب کنم و چه مدارکی باید آپلود کنم؟ ممنون از لطفتون

 • باسلام.آیا صرف داشتن شغل و حقوق و مزایا بدون “رد شدن بیمه “از طرف ارگان مربوطه میتواند باعث آزادسازی مدرک روزانه از طریق نامه عدم کاریابی و شرایط لازم شود؟

 • باسلام من مدرک کارشناسی روزانه دارم و شرایط نامه عدم کاریابی را دارم.اگر شغلی که دارم صرفا فیش حقوقی و مزایا داشته باشد اما بیمه برایم رد نشود .بعدازیکسال از گذشتن تاریخ معافیت از خدمت میتوانم مدرکم را آزاد کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر من نزدیک ۱۰ ماه بیمه از طرف یک شرکت خصوصی برام رد شده قبل از مقطع ارشدم!آیا میتونم از طریق اداره کاریابی مدرکم رو آزاد کنم یا خیر؟؟ممنون

 • گواهی موقت پایان تحصیلاتی که از دانشگاه گرفتم رو هنوز به اداره ی کار یابی نبردم و تاریخ اعتبارش تا یک ماه دیگه اس !!
  برام مشکل پیش میاد آیا ؟؟

  و اینکه اداره ی کاریابی خاصی مدنظرتون هست که پیشنهاد بدین ؟؟؟

  • سلام،من بهمن ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم و تا اردیبهشت ۱۴۰۱ شاغل بودم و بعدش بیمه امو رو ادامه دادم.میتونم از طریق عدم کاریابی مدرکم رو ازاد کنم؟

 • با سلام خدمت بزرگواران
  من سال 92 لیسانس روزانه شروع کردم و در سال 96 فارغ التحصیل شدم
  سال 97 ارشد شبانه کردم که حذودا 3 ماه دیگه احتمالا دفاع کنم
  سوالم از شما اینه که
  ایا واسه ازاد کردن مدرک لیسانسم راهی به جز پرداخت هزینه هست؟
  دوما چون نیاز به مدرکم دارم برای اپلای، ایا الان در حین تحصیل در ارشد شبانه میشه از طریق پرداخت مبلغ لیسانسم رو ازاد کنم یا حتما باید ارشد هم تموم شده باشه؟
  بی نهایت متشکر و ممنون

  • سلام خسته نباشید
   خیر مدرک کارشناسی رو نمیشه اما حین تحصیل ارشد میشه کارشناسی رو آزاد کرد.

   • میبخشید متوجه نشدم که من الان میتونم اقدام کنم از طریق پرداخت مبلغ واسه ازاد کردن لیسانسم یا خیر.. بازم ممنون

   • با سلام من بعد از مقطع کارشناسی ارشد به کاریابی مراجعه کردم و کاری برام توی یک سال پیدا نشد. اما من دیگه پیگیری نکردم برای نامه عدم کاریابی وآزاد کردن ارشدم بعد از یکسال دکتری قبول شدم و بمدت ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی از دکتری برام بیمه رد شده. هنوز میتونم مراجعه کنم به کاریابی و از این طریق مدرک ارشدم آزاد کنم یا چون فاصله زیادی گذشته و بعد از دکترا برام بیمه رد شده نمیتونم ارشدم با نامه عدم کاریابی آزاد کنم؟با تشکر

 • سلام وقت شما بخیر
  من برای ازادسازی مدارک دوره کارشناسی به حساب وزارت علوم پول واریز کرده ام ولی الان از تصمیم خودم پشیمون شدم ایا امکان باز پسگیری پول واریزی وجود داره ….

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم و یک سال بعد سرکار رفتم تو شرکت خصوصی و اینکه مرتبط با رشته ام نیس ولی بیمه برام رد میشه سوالم اینکه میتونم از طریق بیمه برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم!؟

   • سلام من در حال حاظر دانشجو دوره کارشناسی نا پیوسته هستم. و دوره کاردانیم سال ۹۷ تموم شده روزانه. الان در حین تحصیل میتونم مدرک کاردانیمو بخرم و ازاد کنم؟ یا حتما باید درسمو ترک کنم؟ و سوال دیگه اینه که من خدمت نرفتم. با توجه به اینکه خدمت نرفتم ایا بعد از خرید و ازاد سازی مدارک اصل مدارکو به خودم میدن؟

   • سلام. وقت بخیر. بنده یک باز اقدام به آزادسازی مدرک با پرداخت هزینه کردم. ورودی ۸۸ بودم. مبلغ آزادسازی رو سامانه سجاد یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومن مشخص کرد برای بنده. اما پرداخت نکردم و دنبال آزادسازی از طریق نامه کاریابی رفتم که نشد. دوباره درخواست دادم برا آزادسازی با پرداخو پول برا همون کارشناسی ورودی ۸۸ دوباره که مبلغ رو حساب کردن زدن دو میلیون و پونصد.میخوام بدونم مگه میشه همچین تغییر مبلغی؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

    • سلام ممنون احتمالا با توجه به تورم افزایش قیمت داده باشند بازم باید از طریق دانشگاه و وزارت علوم دقیق تر شو پیگیر باشید.

 • سلام اگر سابقه ی بیمه در دوران دانشجویی برای ما رد شده باشد و یک شغل کوتاه مدت داشته بشیم می شود از ااین طریق مدرک را ازاد کرد یا اینکه هیچ گونه سابقه ی بیمه ای نباید داشته باشیم ؟

 • سلام.بنده اسفند ۹۷ دفاع ارشد کردم. مدرک موقتم تاریخش آبان ۹۸ خورده. تو دستور العمل نوشته تا شش ماه بعد تاریخ صدور مدرک موقت فرصت دارم تو کاریابی ثبت نام کنم. منم قبل تموم شدن اون شش ماه از صدور ثبت نام کرد و نامه کاریابی گرفتم.
  بین لیسانس و ارشدم دو سال فاصله هست آیا باید دو مقطع پشت سر هم باشن برای آزاد سازی با نامه عدم کار؟

  • سلام برای ارشد می تونید اقدام کنید اما برای کارشناسی زمانش گذشته. اما بازم از اداره کاریابی سوال کنید

 • سلام وقت بخیر
  من 15 مهر 1396 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. 16بهمن 1396 اداره کاریابی ثبت نام کردم.بعدش شهریور 1397 ارشد شبانه قبول شدم.
  میتونم الان مدرک کارشناسی رو ازاد کنم؟ چون قانون محدودیت 6 ماهه رو رعایت کردم و ارشد هم شبانه بودم.
  ممنون

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • ایا پسادکتری گذرانده شده در ایران جزو تعهد خدمت محسوب میشود و از طول تعهد رایگان کم میکند ؟ البته بیمه ای رد نشده. اگر بیمه سالهای پسا دکتری یک جا پرداخت شود چه؟

 • سلام من بعد از لیسانس در شرکت خصوصی برام یک ماه بیمه رد شد و بعد ارشد قبول شدم و حالا هم دکترام می خواستم بدونم اینکه یه مدت کوتاه بیمه دارم با مدرک لیسانس امکان لغو تعهد با عدم کار برای دکترا و ارشد می تونم داشته باشم ؟؟

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناسی روزانه بودم و مهر1396 فارغ التحصیل شد و سپس شهریور 1397 شبانه ارشد ثبت نام کردم و در دی ماه 1399 فارغ التحصیل شدم. حال سوال من این است ایا با گذاشتن مدرک کارشناسی به مدت 6 ماه در اداره کاریابی می توانم مدرک کارشناسی را آزاد کنم؟
  (براساس آخرین مصوبه، سقف زمانی ۶ ماهه بعد از فراغت از تحصیل و یک ساله بعد از صدور کارت پایان خدمت، برای مراجعه به کاریابی ابطال شده‌است و دیگر در این زمینه محدودیت زمانی برای مراجعه به کاریابی وجود ندارد. )

  • سلام ممنون بله درسته لغو شده اما هنوز ادارات کاریابی بهش عمل نمیکنند به اداره کاریابی مراجعه کنید ببیند قبول میکنن یا خیر

 • با سلام و عرض ادب
  بنده ۳۰ بهمن ۹۸ از مقطع کارشناسی روزانه فارغ التحصیل شدم. از تیر ماه هم برای کاریابی اقدام کردم و امروز نیز مراجعه کردم به کاریابی و اداره کار و نامه عدم کاریابی را دریافت کردم.
  نکته ای که هست اینه که من از مهر امسال، در مقطع ارشد شبانه شروع به تحصیل کردم. امروز اما در اداره کار هیچ وقت این موضوع اشتغال به تحصیل در ارشد شبانه رو مطرح نکردم و با این وجود نامه عدم کاریابی رو دریافت کردم.
  خواستم از شما بپرسم که اشتغال به تحصیل در ارشد شبانه در مراحل بعدی آزاد سازی مدرک روزانه کارشناسی (آپلود مدارک در سامانه سجاد) مشکلی ایجاد نمیکند؟

 • سلام
  من کارشناسی و ارشد و دکتری را بدون فاصله خوندم و الان دانشجوی دکتری هستم. آیا الان میتونم از طریق عدم کاریابی مدرک کارشناسی و ارشد را آزاد کنم یا امکانش هست بعد از اتمام دکتری هر سه مدرک را آزاد کنم؟
  سوال بعدی اینکه با رد شدن بیمه اختیاری میشه با عدم کاریابی مدرک را آزاد کرد؟

  • سلام بعد از فراغت از دکتری می توانید اقدام کنید.
   در مورد سوال دوم از کاریابی ها بپرسید بهتره

 • با سلام
  من در بهمن 97 پایان نامه ارشد را برگزار کردم و از ان تاریخ فارغ التحصیل محسوب میشوم ولی هنوز مدرک موقت برایم صادر نشده است باتوجه به انکه 2 سال از فارغ التحصیلی من میگذرد ایا برای ازاد کردن مدرک نیازی به ارائه مدارک دارم . بصورت ازاد کار میکنم و بیمه ندارم

  • سلام متاسفانه چون 6 ماه از فارغ تحصیلی شما گذشته دیگر امکان ازاداسازی با عدم کاریابی را ندارید.

   • با تشکر از پاسخ شما لطفا توجه کنید که 2 سال تعهد کار برای کارشناس ارشد تعریف شده است و دوسال از فارغالتحصیلی من میگذرد یعنی زمان تعهد خودبخود سپری شده است

    • باید از طریق سابقه کاری و بیمه اقدام بفرمایید نه از طریق عدم کاریابی

     • با عرض سلام
      من مدرك ارشدم را به اداره كاريابي دادم تا برام ثبت كنن، اما بعد از شش ماه كه مراجعه كردم تا نامه عدم كاريابي را ازشون دريافت كنم، متوجه شدم اصلا مدرك من را ثبت نكرده اند!
      آيا راهي براي جبران اين خطاي آن ها وجود دارد؟
      با توجه به اينكه من يك ماه فرصت دارم تا اصل مدركم را به دانشگاهي كه اپلاي كردم بفرستم!

     • سلام نه متاسفانه باید نامه رو حتما از اداره کاریابی بگیرید

    • سلام، من شهریور ۹۶ کارشناسیمو تموم کردم مهر ۹۶ برای ارشد ثبت نام که که مهر ۹۹ فارغ التحصیل شدم، با توجه به اینکه ارشد شبانه بودم، میشه مدرک دوره کارشناسیمو ازاد کنم؟چون هنوز ۶ ماه از فارغ التحصلیم نگذشته، شبانه یا روزانه بودن مدرک ارشد تاثیری داره یا نه‌؟

 • با درود و وقت بخیر
  آزاد سازی مدرک با پرداخت هزینه، نیاز به کارت پایان خدمت داره؟؟

 • سلام و وقت بخیر. ببخشید بعد از اینکه 6 ماه مدارکمون توی اداره کاریابی بود باید توی سامانه سجاد ثبت نام کنیم و مدارک رو اسکن کنیم یا همون اول که گواهی موقت رو میبریم کاریابی باید توی سایت ثبت نام کرده باشیم؟

  • سلام فرقی نداره بعد گواهی عدم کاریابی باید اقدام به ازادسازی کنید.