آزاد سازی مدارک دانشگاه

آزاد سازی مدارک دانشگاه


نحوه آزاد سازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است، می باشد. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند.  بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصبه می کنیم:

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر بشیم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خودتون انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز میشه! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم:

۱) آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی:

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا میشه که در اون ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی بشه تا نامه عدم کاریابی شما صادر بشه، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشه!

نکته ۱:‌ با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خودتون رو آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را آزاد کنید.

نکته ۲:‌ نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌تونید در حین تحصیل در دوره‌ ارشد مدرک کارشناسی‌ خودتون را آزاد کنید.

نکته ۳: تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.
با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، این محدودیت زمانی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

نکته ۴: در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.

نکته 5: جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید.

نکته آخر: این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مختص به خود را دارد.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

۲) آزاد سازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینه ریالی:

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

۳)‌ آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه:

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، لینک آئین نامه آزادسازی مدرک وزارت علوم را آورده ایم تا متقاضیان به صورتی کاملا مطمئن و با خیال راحت اقدام نمایند:

لینک آئین نامه آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت علوم

بیشتر بخوانید:  بورسیه های ایتالیا در سال 2022 + شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اپلای

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

409 پرسش و پاسخ

 • عرض سلام و وقت بخیر.
  اگر مدت زمان تعهد خدمت (مثلا ۸ سال) از زمان دریافت مدرک گذشته باشد ولی بدون سابقه بیمه، باید برای آزاد سازی هزینه پرداخت شود؟
  اگر برای دو سال از این ۸ سال سابقه بیمه وجود داشته باشد چه طور؟ متشکرم

  • سلام باید یا هزینه بپردازید یا کار کرده باشید که بیمه رد شده باشد و هر مقداری که از تعهد رو انجام داده باشید از مقدار هزینه قابل پرداخت شما کسر خواهد شد.

 • سلام بنده بین کارشناسی و ارشد سربازی رفتم، میشه این با این سربازی مدرک ارسد رو آزاد کرد؟ مدرک کارشناسی رو لازم ندارم. آخرین مدرک کفایت میکنه.

  • سلام بله امکان پذیر است اما باید برای ازادسازی مدرک کارشناسی ارشد، حتما کارشناسی رو هم ازاد کنید. به صورت انتخابی و دلخواه نیست

 • سلام و خسته نباشید
  من کارشناسی ارشد هستم اما میخوام برای سال آینده برای مقطع ارشد اپلای کنم و تا دو ماه بیشتر فرصت ندارم که مدرک کارشناسیمو بفرستم اما به دلیل اینکه دارم ارشد میخونم طبق قوانین مدرکم آزاد نمیشه. میخواستم ببینم راهی وجود داره که من پیش از اتمام مهلت اپلای (دو ماه) بتونم مدرک کارشناسیمو آزاد کنم؟ اگر هیچ راهی وجود نداره با انصراف از دوره ارشد ممکنه به نتیجه برسم؟

  • سلان وقتتون بخیر می تونید با گواهی موقت برای دانشگاه مقصد اپلای کنید و بعد از اخذ پذیرش نسبت به ارسال اصل مدرک به دانشگاه مقصد اقدام کنید.

 • با سلام، اطلاع دارید چه مدت نیازه تا بگذره، تا مدرک بدون طی کردن مراحل فوق آزاد بشه؟ من شنیدم اگر این کار‌ها رو هم نکنیم بعد از دو سال آزاد میشه.

 • سلام وقت بخیر
  من قبل از ارشدم سربازی رفتم آیا محاسبه میشه و اینکه از زمان دانشجو شدنم بیمه اختیاری دارم تا الان آیا بیمه اختیاری حساب میشه؟ تشکر

  • سلام بله دوران خدمت جز دوران قابل محاسبه می باشد. در مورد بیمه اختیاری اطلاع نداریم متاسفانه

 • سلام. وقت بخیر.
  ۱. برای محاسبه مدت خدمت سربازی و کم کردنش از تعهد خدمت، حتما باید هزینه بیمه از طریق تامین اجتماعی پرداخت بشه؟
  ۲. میزان تعهد خدمت داخل گواهی موقت ۹ سال ذکر شده، اما خلاصه محاسبات سامانه سجاد زده ده سال، کدومیک ملاک عمله؟
  ممنون.

 • با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم ممنون میشوم مرا راهنمایی بفرمایید.
  من بعد از پایان دوره کارشناسی چند سالی کار کردم. بعد استعفا دادم و دوره کارشناسی ارشد رو شروع کردم و تازه فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم میشه از سابقه کاری که قبل از ارشد دارم برای آزاد کردن مدرک ارشد استفاده کنم؟ و برا مدرک کارشناسی هم فقط هزینه شو بدم؟

 • سلام و وقت بخیر،
  آقایانی که در مقطع ارشد روزانه در حال تحصیل هستند و خدمت هم نرفته‌اند، آیا می‌توانند در حین تحصیل، مدرک کارشناسی را از طریق پرداخت هزینه نقدی آزاد کنند؟

 • سلام
  من مدارک کارشناسی و ارشدم رو قبلا آزاد کرده بودم، و الان دکتری شبانه قبول شدم و دانشگاه جهت ثبت نام، مدارک تحصیلی رو مجدد از من گرفته است، آیا برای پس گرفتن مدارک آزاد شده کارشناسی و ارشد، دانشگاه به بهانه حین تحصیل بودن می تواند ممانعت ایجاد کند و مدارک را به من ندهد؟

 • سلام من چند روز دیگه فارغ التحصیل میشم در مقطع کارشناسی و نوع بیمه خدمات درمانی داشتم خواستم بدونم با عدم کاریابی میشه مدرک رو ازاد کرد ؟

 • سلام و وقت بخیر
  آیا اگر دانشجو روزانه دکترا باشیم و بخوایم مدارک ارشد و کارشناسی را با پرداخت هزینه آزاد کنیم باید وام ها و بدهی های دوره دکترا خودمون رو هم کامل تسویه کنیم؟

 • سلام
  من در حین تحصیل دوره ارشد برام بیمه رد شده با مدرک کارشناسی، الان میتونم مدرک ارشدم رو آزاد کنم؟

 • باسلام … حتی اگر مقطع ارشد رو در دانشگاه آزاد بخونیم بازم نمیشه از سابقه کاری حین تحصیل ارشد استفاده کرد؟
  ممنون

 • سلام وقت بخیر
  من دوره کارشناسی ارشد شبانه و دوره کارشناسی روزانه بودم. ایا باید مدرک کارشناسی را هم آزاد کنم؟
  اگر بله چکار باید انجام بدم؟

  • سلام مبلغ درخواستی رو به گونه ای بزنید که پیدا نشه و معمولا بعید که پیدا بشه و از طرفی با اداره کاریابی هماهنگ کنید که پیدا نکنند.

 • با سلام
  من دانشجوی غیر ایرانی هستم که با کنکور روزانه قبول شدم ، ولی شهریه پرداخت میکنم . این روند آزاد سازی مدرک برای من هم هست؟

 • سلام
  آزاد سازی مدارک صرفا برای دانشگاهای دولتی روزانه هست؟ برای مدرک لیسانس دانشگاه پیام نور نیازی نیست؟ خودشون اصل مدرک رو میدن؟

 • با سلام و تشکر،
  من در سال 85 از دوره روزانه کارشناسی شیمی فارغ التحصیل شدم و از سال 89 مقطع ارشد رو شروع کرده و در سال 91 این دوره رو به پایان رساندم و تا اکنون مقطع دکتری روزانه رو هم سپری کردم و در دوره پست دکتری مشغول هستم. قصد داشتم که مجددا برای دوره دکتری اقدام و اپلای کنم، ممنون میشم که برام توضیح بدین بهترین راه آزادسازی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد برای این منظور چی هست؟

 • درود خسته نباشید.
  من اصل مدرک لیسانس و ارشد را دارم. در سال 96 طی مدت چهار سال و نیم مقطع دکتری را تمام کردم. دبیر رسمی آموزش و پرورش هستم و حدود 19 سال سابقه کار دارم.
  حال برای گرفتن اصل مدرک دکتری چه کار باید کنم. ایا باید هزینه ای پرداخت کنم .طی حدود 4 سال از دفاع دکتری منمیگذرد. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  سپاس

 • سلام من ارشدمو مجازی فردوسی خوندم موقع فارغ التحصیلی اصل مدرک و ریز نمراتم رو دادن بهم،همینا کفایت می کنه یا باید برم مدارکمو ازاد کنم؟

 • من بعد کارشناسی مدرکمو کاریابی گذاشتم و کار پبدا نشد. ولی نرفتم همون موقع دنبال ازادسازی مدرکم، از یک سال و نیم بعد اون ماجرا بیمه رد شده برام، الان دیگه نمیتونم از طریق عدم کاریابی اقدام کنم؟

  و ضمنا من یک سال سابقه کار بدون بیمه دارم. اگر از کارفرما نامه ببرم محاسبه میشه برام؟

  • سلام، نه متاسفانه چون زمانش گذشته امکان پذیر نیست.
   باید سابقه کار با بیمه باشد.

 • سلام خدمت مشاوران گرامی
  من قبل از رفتن به سربازی برای لغو تعهد رایگان کارشناسی از سامانه سجاد اقدام کردم که باید 9 میلیون و دویست هزار تومان پرداخت می کردم ولی انصراف دادم از پرداخت و رفتم سربازی و به تازگی سربازیم تموم شده، آیا این 2 سال سربازی باعث میشه که برای این هزینه به من تخفیف بدن؟؟؟
  چون من سهمیه منطقه 1 داشتم و 2 سال از 4 سال تعهدم رو سربازی رفتم آیا سربازی رفتن کمکی در محاسبه هزینه جدید برای پرداخت می کنه ؟

  • سلام بله با مدت زمان خدمتتون می تونید مقداری از تعهد خود را آزاد کنید و برای دو سال دیگرش هزینه شو باید پرداخت کنید.

 • سلام ، خسته نباشید .. ببخشید من قبولی دانشگاه سراسری روزانه بودم ، اما به صورت مهمان دائم اومدم یه شهر دیگه و تا آخر تحصیلمم تو شهر جدید بودم و به ازای هر ترم شهریه دادم .. فقط ترم اول رو تو شهر قبولی اصلیم بودم ..
  پرداخت هزینه آزادسازی برای من متفاوت هست ؟ با توجه به اینکه شهریه دادم .. می خواستم بدونم به چه صورتی هست ، ممنون

 • با سلام و احترام
  بنده هم اکنون دانشجوی دکتری دوره شبانه می باشم. دو مقطع قبلی را روزانه خوانده ام. آیا الان می توانم در حین تحصیل نسبت به آزاد سازی دو مقطع قبلی بصورت پولی اقدام نمایم؟

 • با سلام و عرض خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات بسیار عالی و کاربردی تون.
  من کارشناسی رو نوبت دوم خوندم و ارشد رو روزانه به مدت سه سال. بعد از ارشد رفتم خدمت، سوال بنده اینه که:
  ۱. طول دوران خدمت جزو بیمه حساب میشه؟
  ۲. یک سال سابقه بیمه در تولیدی )خصوصی( دارم اون هم حساب میشه؟
  ۳. یک سال هم سابقه بیمه استخدامی دولتی دارم، اون هم قابل قبول هست؟
  یعنی با مجموع بیست ماه خدمت، شانزده ماه بیمه ی خصوصی، و دوازده ماه بیمه ی دولتی میشه مدرک ارشد رو آزاد کرد؟ کارشناسیم هم که نوبت دوم یا شبانه بوده

  • سلام بله خدمت جز بیمه محسوب می شود.
   با خدمت می تونید مدرک کارشناسی ارشد خودتونو آزاد کنید.

 • سلام وقتتون بخیر. من سال 81 تا 84 کارشناسی رو گذروندم و مهر 91 تا اسفند 93 کارشناسی ارشد. اسفند 93 دفاع کردم ولی به دنبال دانشنامه موقت نرفتم. خرداد 94 به بعد 27 ماه سابقه بیمه دارم. برای گواهینامه موقت درخواست دادم که بتونم مدارکم رو آزاد کنم. آیا سابقه بیمه من مورد قبول هست در صورتی که تاریخ دفاعم قبل از شروع به کارم بوده ولی دانشنامه موقت تازه قرار هست صادر بشه. سابقه بیمه رو با تاریخ فراغت از تحصیل محاسبه میکنند؟ و اینکه میتونم ارشد رو با سابقه بیمه آزاد کنم و کارشناسی رو هزینه ش رو بپردازم؟
  ممنونم

  • سلام بله با سابقه بیمه می تونید مدرک تونو ازاد کنید.
   بله میشه یک مقطع را با بیمه و مقطع دیگر را با پرداخت هزینه آزاد کنید.

 • سلام
  من کارشناسی ورودی 94دانشگاه دولتی روزانه ام، بهمن 97 فارغ التحصیل شدم (7ترم)؛ و ارشد نوبت دوم ورودی 98ام و اینکه شهریور امسال دفاع می‌کنم ،با توجه به اینکه مدرک ارشدم ازاد محسوب میشه و میتونم زود بگیرم و ببرم اداره کار، سوال من اینه که اون هفت ماه که بین کارشناسی و ارشدم فاصله بود مشکلی برای ازاد کردن مدرک کارشناسی ایجاد نمی‌کنه ؟؟

  • سلام وقتتون بخیر طبق رای دیوان نباید مشکلی باشه اما اینکه اجرا میشه یا خیر رو بهتره از وزارت علوم و ادارات کاریابی سوال بفرمایید.

 • سلام وقت بخیر ، میخواستم بپرسم که اگر بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی در آزمون استخدامی شرکت های خصوصی شرکت کنیم و یا حتی قبول هم بشویم اثری توی پروسه ی خدمت به دولت خواهد داشتدر واقع تاثیری توی ازادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی خواهد داشت؟
  سوال دیگه ام اینه که اگر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی بگذره چه محدودیت ها و تبصره هایی به وجود میاد؟
  ممنون

  • سلام صرفا رد شدن بیمه تاثیر گذار است.
   در صورت گذشت 6 ماه راهی برا آزادسازی از طریق کاریابی نخواهید داشت.

 • با سلام. با توجه به اینکه یکی از راه ای ذکر شده برای ازاد سازی مدرک گواهی تدریس در دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی به مدت ۱۰ ساعت در هفته می باشد. ایا گواهی تدریس در حین تحصیل در مقطع دکتری برای ازاد سازی مدرک ارشد قابل قبول است؟

 • سلام وقت شما بخیر
  بنده مدرک کارشناسیمو سال 88 گرفتم، از سال 91 هم سابقه کار با بیمه دارم منتها 5 سالش همراه تحصیل در مقطع دکتری بوده.
  احیانا این سابقه من برای کارشناسی قابل اعمال هست؟
  و اینکه مثلا کارشناسی 8 سال، ارشد 2 سال و دکتری 3 سال هست برای من، مجموع این تعهد خدمتو باید انجام بدم که مدارک 3 مقطع ام آزاد بشه؟ یعنی باید 13 سال بعد از دکتری خدکت کنم؟
  ممنون از شما

  • سلام ممنون سابقه بیمه حین تحصیل در متن گفته شده مورد قبول نیست. با دقت مطالعه بفرمایید.
   بسته به منطقه پذیرفته شده تون در مقطع کارشناسی تعهدتون متفاوت خواهد بود.

 • با سلام و عرض ادب. برای دریافت اصل دانشنامه باید کارت پایان خدمت یا معافیت دایم داشت؟

 • با سلام. ایا بیمه ای که در حین تحصیل در مقاطع بالاتر (مثلا ارشد) در یک شرکت خصوصی برای ما رد شده قابل استفاده برای ازاد سازی مقاطع تحصیلی پایین تر(مثلا کارشناسی) نمی باشد؟

 • با سلام و عرض ادب. بنده دانشجوی دکتری می باشم. سوالم اینجاست که برای ازاد سازی مدرک ارشدم ایا می توانم از سابقه بیمه ای که بعد از دوره ارشدم دارم استفاده کنم یا اینکه چون در مقطع دکتری تحصیل می کنم سابقه بیمه ام قبول نمی شود؟

 • پس من تو این یک سالی که کار کردم و دانشجوی دکترا هم بودم محسوب نمیشه

  • بیمه حین تحصیل، جز سوابق بیمه برای ازادسازی محسوب نمی شود.

 • آها پس در حین تحصیل در مقطع جدید میشه مقطع قبلی رو آزاد کرد؟ چون تو توضیحات نوشته بودین نمیشه

 • سلام
  من در حال حاضر دانشجوی دکترا هستم و میخواستم مدرک ارشدم رو آزاد کنم. آیا راهی وجود داره؟

 • سلام و وقت بخیر . من تیر همین امسال کارشناسی ام در دانشگاه تهران تموم شد. و ددلاین دانشگاهم برای اپلای فروردین و اردیبهشت سال دیگه یعنی 1401 هست. ایا میرسم مدرک کارشناسیمو تا اون موقع با پرداخت نقدی ازاد کنم؟
  اگرخیر ، راهی هست که بشه زودتر ازادش کرد ؟ مثلا اگر ارشد بخونم؟

  • با سلام با پرداخت نقدی در مدت زمان خیلی کوتاه ازاد میشه و فقط یک پروسه اداری چند روزه شاید داشته باشید

 • سلام
  من 2 دی ماه 98 دفاع کردم و کارهای فارغ التحصیلی رو به خاطر شرایط کرونا مرداد ماه 99 انجام دادم و 16 شهریور 99 گواهی موقت فارغ‌التحصیلی صادر شد و ثبت نام کاریابی رو همزمان شهریور ماه 99 انجام دادم. میخواستم بدونم آیا اون محدودیت زمانی 6 ماه پس از فارغ التحصیلی همچنان پابرجاست؟ آیا از همون دی ماه برای من لحاظ میشه یا شهریور ماه؟ چون اگر دی ماه باشه من بعد ۶ ماه ثبت نام کردم و طرح شامل من نمیشه.
  ولی تو این بخش نامه ای که تو تصویر گذاشتید تاریخ صدور گوهی فارغ التحصیلی ذکر شده نه زمان دفاع، سوالم اینه که بعد 16 شهریور امسال من میتونم از طریق عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟

  • سلام در متن به محدودیت و حکم دیوان عدالت اشاره شده باید از ادارات کاریابی یا وزارت علوم سوال بفرمایید. مهم زمان فارغ تحصیلی شماست.

 • بیمه خویش فرما هم مشکل ساز میشه؟ من یه مدت، خودم رو به صورت ازاد بیمه کردم.

  • بله در متن اطلاعیه نوع بیمه رو مشخص نکرده بازم می تونید از وزارت علوم سوال کنید

 • سلام وقت بخیر
  من خارج از ایران هستم، به چه شکل میتونم مدرکم رو آزاد کنم؟ غیر حضوری ممکنه؟ اگر نه، آیا مجموعه هایی برای انجام اینکار هستند تا در ازای دریافت هزینه این کار را انجام بدهند و معمولا چه مدت زمان طول میکشد؟

  • سلام در مورد فرایند آزادسازی در این پست توضیحات دادیم اما در مورد اینکه به صورت غیرحضوری ممکن باشد و یا مجموعه ای چنین خدماتی ارایه کند، اطلاعاتی نداریم.

 • سلام.
  من میخوام مدرک کارشناسیم رو با عدم کاریابی آزاد کنم. در حین تحصیلم 9 ماه سابقه ی بیمه داشتم. به خاطر این سابقه بیمه به مشکل میخورم؟ مثلا میتونم فقط بگم سابقه ی بیمه نداشتم؟

 • سلام .
  ببخشید در متن اشاره شده که از زمان فارغ التحصیلی نباید بیش از 6 ماه گذشته باشه و بعد اشاره شده که طبق قانون لغو شده اما اجرایی نشده.
  در حال حاضر من سه سال از زمان فارغ التحصیلیم میگذره… آیا میتونم از طریق نامه عدم کاریابی برای آزادسازی مدرک اقدام کنم؟

  • سلام باید به ادارات کاریابی مراجعه کنید و ببینید ایا دستور دیوان عدالت را رعایت می کنند یا خیر.

 • سلام
  برای آزاد سازی با کاریابی ، اگر سابقه بیمه داشته باشم به مشکل میخورم؟

 • درود بر شما، ورودی سال ۹۲ بودم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم از دانشگاه سراسری روزانه، از زمان فارغ تحصیلی و قبل از اون مشغول کار بودم و بیمه رد شده برام و قبل از تحصیل سربازی رو گذروندم، سربازی بعد از تحصیل محاسبه میشه و آیا این ۲ سال سابقه کار و بیمه محاسبه میشه؟

 • سلام
  من بعد از ارشدم در کاریابی ثبت نام کردم و بعد از طی مراحل لازم گواهی عدم کاریابی رو از اداره کار استان برای هر دو مقطع ارشد و کارشناسی گرفتم.
  اما الان دانشگاه میگه نمیتونم مدرک کارشناسیمو با یان نامه آزاد کنم چون بین ارشد و کارشناسیم یک سال وقفه داشتم. برای درخواست لغو تعهد ارشد هم مدارک آزاد شدن مدرک کارشناسی لازمه
  سوالم اینه که الان من حتما باید اول با پرداخت هزینه کارشناسیمو آزاد کنم تا بتونم برا ارشدم درخواست بدم یا راه دیگ ای وجود داره که فعلا ارشدمو آزادکنم تا بعداهزینه کارشناسیو پرداخت کنم.
  اگر چنین چیزی امکان پذیر نیست میتونم بعدا از این گواهی عدم کاریابیم استفاده کنم یا محدودیت زمانی داره
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام خسته نباشید در این مورد در آیین نامه چیزی گفته نشده بهتره از دانشگاه یا اداره کاریابی سوال نمایید.

 • فکر کنم برای این روش هایی که گفتین اول باید سربازی رو بگذرونیم بعد اقدام کنیم درسته ؟؟ یا بدون سربازیم میشه ؟

 • سلام
  من دانشجوی دکترا هستم و میخوام برای یک دوره 1 ساله با هزینه خودم فرصت مطالعاتی برم. اما مدارک کارشناسی و ارشد من آزاد نیست و فقط مدرک موقت دارم. همه مقاطع تحصلی روزانه خوندم. میخواستم بدونم آیا راهی هست که با گذاشتن وثیقه مدارک ترجمه شده کارشناسی و ارشدم رو از سازمان امور دانشجویان دریافت کنم؟
  امکان گذاشتن وثیقه و گرفتن مدرک برای دانشجویانی که مشمول دریافت فاند فرصت مطالعاتی باشند امکان پذیره اما من چون با هزینه شخصی میخوام برم نمیدونم امکان پذیر هست یا خیر؟

  • سلام تنها راه های آزادسازی مدارک تحصیلی همین موارد می باشد که در پست اشاره شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.