آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی


نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی و دریافت دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی در سال 1402

برای تحصیل در خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده سازی و ارائه مدارک مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها، مدرک دانشگاه محل تحصیل که شامل ریز نمرات و گواهینامه فارغ التحصیلی است. همانطور که می دانید، دانشجویانی که در دانشگاه دولتی و به صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‎‌ها در گرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می ماند و نیاز به آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی خود دارند. مدت زمان تعهد دانشجویان برای تحصیل رایگان بسته به منطقه ای که در هنگام کنکور کارشناسی داشته اند،متفاوت است.

دانشجویانی که در زمان کنکور منطقه یک بودند، به اندازه مدت زمان تحصیل خود نسبت به انجام تعهد وظیفه دارند و دانشجویان منطقه دو و سه به اندازه دو برابر مدت زمان تحصیل خود وظیفه دارند. یعنی دانشجویی که در منقطه یک در کنکور کارشناسی شرکت کرده است و 4 سال رایگان در کارشناسی تحصیل کرده است، 4 سال تعهد خدمت دارد و دانشجویی که منطقه دو یا سه بوده در زمان کنکور کارشناسی، و 4 سال تحصیل رایگان داشته است، 8 سال تعهد خدمت را داراست. در مورد کنکور کارشناسی ارشد و دکتری نیز چون منطقه بندی وجود ندارد، به همین سبب کلیه دانشجویان به میزان مدت زمانی که تحصیل رایگان داشته اند، تعهد خدمت دارند.

البته گفتنی است که دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود می باشند، می توانند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند.

بنابراین اگر شما هم جزء دانشجویان دانشگاه‌های دولتی بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خود دارید و می خواهید بدانید طریق آزاد سازی مدارک تحصیلی دانشگاه چگونه است، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

جهت اطلاع از نحوه آزاد کردن مدارک تحصیلی و دریافت ریزنمرات از دانشگاه می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

آموزش ویدیویی آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم

در پاسخ به سوالات و ابهامات زیاد شما دوستان عزیز، در کانال یوتیوب بورسیه پلاس، کارشناسان ما در قالب یک ویدیو کوتاه اطلاعات کاملی در مورد نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم به صورت رایگان ارایه کرده اند؛ می توانید با مراجعه به این لینک، این آموزش را مشاهده نمایید.

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت علوم مبلغ مشخص و تعیین شده ای ندارد. چرا که این مبلغ براساس معیارهای مختلفی متفاوت می باشد. این مبلغ براساس سال ورودی شما به دانشگاه، رشته تحصیلی، تعداد ترم های تحصیلی شما و همچنین دانشگاه تحصیلی شما متغییر می باشد. به عنوان مثال هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی رشته های مهندسی نسب به رشته های علوم انسانی مبلغ بیشتری می باشد و همچنین هرچه با در نظر گرفتن تورم هر چه سال تحصیلی شما دورتر باشد، هزینه کمتری خواهید پرداخت. به عنوان مثال دانشجویی که ورودی سال 84 در دانشگاه بوده هزینه بسیار کمتری برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود نسبت به دانشجویی که ورودی سال 94 به دانشگاه بوده، خواهد پرداخت. همچنین از دانشگاه به دانشگاه دیگر این هزینه ها متفاوت می باشد.

دانشجویانی که به دلایل مختلف (مانند تغییر نوع تحصیل روزانه به شبانه یا مهمانی و انتقالی) در برخی ترم‌های تحصیلی خود هزینه ای پرداخت کرده اند، آن هزینه های پرداخت شده، از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلی در انتها کم می‌شود.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی

برای کسانی که علاقه مندند مدرکشان را آزاد کنند به طور کلی 3 حالت وجود دارد:

 • پرداخت نقدی هزینه
 • نامه عدم کاریابی
 • سابقه بیمه
  (راه های دیگری مثل دانشجویان بورسیه، متعهد به آموزش و پرورش و … وجود دارد که به دلیل استثنائی بودن، از پرداختن به آنها در این مطلب اجتناب شده است.)

قبل از ورود به بحث شیوه های مختلف آزادسازی مدرک، باید متذکر شویم که قبل از انجام هرکاری بایستی تسویه حساب کامل رو با دانشگاه خود انجام داده باشید و سپس در وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم (این لینک) ثبت نام کنید. در این وب سایت پس از بارگذاری اطلاعات و مدارک گوناگون و مختلف، به قسمت لغو تعهد و آزادسازی مدرک ارجاع داده خواهید شد که نمونه اون در عکس زیر قابل مشاهده است:

بیشتر بخوانید:  ویزامتریک چیست و چگونه می توان از آن وقت سفارت گرفت ؟ ( آپدیت 2024)

آزادسازی مدارک

دقیقا از همین مرحله است که کار شما بر اساس شیوه ای که در مورد آزادسازی مدرکتون انتخاب کردید، آغاز می گردد! شیوه هایی که در ادامه مقاله به تفصیل به توضیح آنها پرداختیم.

آزاد سازی مدارک دانشگاه با استفاده از نامه کاریابی

دریافت اصل مدرک تحصیلی از طریق درخواست کاریابی به این شکل هست که شما در یک موسسه کاریابی ثبت نام می کنید و پس از گذشت مدت زمان معین و عدم یافتن شغل مناسب، نامه ای به شما اعطا می شود که در آن ذکر شده فرد مورد نظر در این مدت معین قادر نبوده شغل مناسب خودش را پیدا کند. مدت زمانی که (از زمان ثبت نام در موسسه کاریابی) باید طی شود تا نامه عدم کاریابی شما صادر شود، بر اساس جدیدترین بخش نامه های وزارت علوم، باید شش ماه باشد!

جهت مراجعه به کاریابی ها می توانید با مراجعه سایت وزارت کار به این لینک لیست کامل ادارات کاریابی را مشاهده نمایید و اداره نزدیک به خود را پیدا نمایید.

نکات مهم:

 • با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید؛ به عنوان مثال اگر دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را از این طریق با یکدیگر آزاد کنید.
 • نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌توانید در حین تحصیل در دوره‌ کارشناسی ارشد مدرک کارشناسی‌ خود را از طریق عدم کاریابی آزاد کنید.
 • دانشجویان حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن متقاضی، حداکثر 6 ماه از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم  فرصت دارند تا برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی اقدام نمایند.
 •  در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.
 • جهت آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی قانون جدید باید مقاطع تحصیلی شما از پایین به بالا مرحله به مرحله آزاد شود و این امکان وجود ندارد، بدون آزاد سازی مقظع مثلا کارشناسی بتوانید کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید. بدین ترتیب یا باید همزمان مدارک تحصیلی خود را با یکدیگر آزاد کنید یا ابتدا مدرک تحصیلی قبلی را آزاد کرده و سپس مقطع بعدی را. به عنوان مثال شما نمی توانید ابتدا کارشناسی ارشد یا دکتری خود را آزاد نمایید در حالی که مدرک کارشناسی شما همچنان آزاد نشده است.
 • این شرایط تنها مخصوص وزارت علوم است و وزارت بهداشت شرایط مخصوص به خود را دارد که در این لینک می توانید مطالعه کنید.

در تصویر زیر، آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی قابل مشاهده است:

بخش نامه لغو تعهد از طریق کاریابی

الف) مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و در مورد شهرستانهای فاقد کاریابی، ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستانها

1-  اصل و کپی گواهی موقت فارغ التحصیلی عکس دار از دانشگاه مربوطه

2- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

3- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (برای آقایان)

ب) شرایط لغو تعهد دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود.

1- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی

2- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی)

3- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان(شهرستانهای فاقد

کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد)

4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

ج) مراحل لغو تعهد:

1- ارائه درخواست متقاضی به موسسه کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کننده متقاضی به همراه مدارک فوق. ( در مدت زمان حداکثر 6 ماه از فارغ التحصیلی یا صدور کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت)

2- اعلام نتیجه کاریابی متقاضی با لحاظ شرایط فوق توسط موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر.( پیدا نشدن کار مناسب برای متقاضی ظرف مدت 6 ماه)

3- بررسی و کنترل مدارک و شرایط توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر و اعلام نتیجه به اداره کل مرکز استان.

4-  انجام مکاتبه نهایی لغو تعهد توسط اداره کل استان به دانشگاه محل تحصیل متقاضی.

نکات مهم:

1- ارائه مدارک فوق توسط متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

2- حضور شخص متقاضی در کلیه مراحل الزامی است.

3- فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی (به غیر از دامپزشکی) مشمول مفاد این آئین نامه نمی باشند.

4- موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی از کارجویان بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت فارغ التحصیلان، نمی باشند.

رای دیوان عدالت اداری در مورد ابطال محدودیت زمانی جهت مراجعه به کاریابی

با این وجود باید توجه داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری در تاریخ 28؍8؍1398 ، محدودیت زمانی 6 ماهه از زمان فارغ التحصلیی یا صدور کارت پایان خدمت جهت مراجعه به ادارات کاریابی ابطال گردیده است. هرچند که هنوز اثر چندانی از اجرایی شدن این رای که لازم الاجرا است، در موسسات متبوع دیده نمی شود!

بیشتر بخوانید:  بهترین منابع رایگان تافل TOEFL ( کتاب + سایت + نرم افزار) در سال 2024

قابل توجه است که در سال 1400 نیز رای جدیدی از دیوان عدالت اداری در این رابطه منتشر شده است:

ابطال محدودیت زمانی شش ماه از تاریخ دانش‌آموختگی جهت ثبت نام در دفاتر کاریابی با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری. تبصره ۱ ماده ۵۰، اصلاحیه بند ۳-۲ ماده ۳ و بخش ج-۳ دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مورخ ۱۳۹۹/۵/۱ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیوان عدالت اداری ابطال شد.

در این مقرره آمده بود: دانش آموختگان باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ دانش آموختگی در دفاتر کاریابی با ارائه اصل مدرک تحصیلی (گواهی موقت پایان تحصیلات عکس دار) ثبت نام نمایند.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری قبلا هم در سال ۹۸ در دو رای جداگانه مقرره‌های مشابهی را ابطال کرده بود اما در سال ۹۹ یک بار دیگر این محدودیت ۶ ماهه تعیین شد.

جزئیات کامل رای دیوان عدالت اداری را می توانید در این لینک مطالعه کنید.

آزاد سازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت علوم با پرداخت هزینه ریالی

آزادسازی مدرک به این شیوه بسیار ساده بوده و تنها کافی است با واریز مبلغ از قبل تعیین شده به حساب سیبای وزارت علوم منتظر بمانید تا مدرک شما آماده شود. این فرآیند معمولا از 5 تا 20 روز طول می کشد.

نکته: عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که متقاضیان برای آزادسازی مدرک باید بپردازند تاثیرگذار است که عبارت اند از:

 • سال شروع و پایان مقطع تحصیلی مورد نظر
 • میزان سابقه کار (هرچه بیشتر، هزینه کمتر)
 • مقطع تحصیلی ای که خواهان دریافت مدرک آن هستید (کارشناسی، ارشد یا دکتری)
 • گروه تحصیلی (پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و …)
 • سهمیه منطقه ای که در زمان کنکور در آن حضور داشته اید (منطقه 1،2،3)

– توجه داشته باشید که مبلغ دقیقی که متقاضیان به ازای آزادسازی مدرک خود باید بپردازند، همه ساله تغییر کرده و به طور مرتب در وب سایت امور دانشجویان وزارت علوم درج می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با آموزش دانشکده خود از این هزینه با خبر شوید.

اطلاعیه: براساس اطلاعیه جدید وزارت علوم در تاریخ 1401/9/7 مبالغ آزادسازیز مقاطع تحصیلی براساس قیمت اعلامی توسط سازمان امور دانشجویان محاسبه می گردد و تمامی دانشجویان و متقضیان آزادسازی مدارک تحصیلی از طریق پرداخت هزینه باید هزینه آزادسازی مدارک خود را براساس تعرفه جدید بپردازند.

آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه

در صورتی که می خواهید با استفاده از بیمه مدرک خود را آزاد کنید، حتما باید دارای سابقه کاری در بعد از دوران تحصیلی خودتون باشید؛ به عبارت دیگه، بیمه ای که در حین تحصیل رد شده است قابل قبول نیست و به هیچ وجه از طرف دانشگاه و وزارت علوم مورد تائید نخواهد بود.

اینکه میزان تعهد به کار برای فارغ التحصیلان به چه مقدار است، به دو عامل بستگی دارد:
۱) مقطعی که فرد از آن دانش آموخته شده
۲) منطقه و سهمیه ای که فرد در زمان کنکور داشته است.

به طور مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی از منطقه یک و سهمیه ایثارگری، هم اندازه طول مدت تحصیل تعهد به خدمت دارند (چهار سال). در حالی که میزان تعهد به خدمت فارغ التصیلان کارشناسی برای دانشجویانی که از منطقه دو بوده اند، دو برابر مدت تحصیل است (هشت سال). لیست کامل میزان تعهد به خدمت در وب سایت وزارت علوم موجود است. دانشجویانی نیز که تحت نظر وزارت بهداشت تحصیل کرده اند (مانند دانشجویان رشته پزشکی) آئین نامه های خاص خود را دارند که در وب سایت وزارت بهداشت قابل مشاهده است.

مورد دیگر اینکه به ازای سال هایی که بیمه رد شده است، از تعهد به خدمت فرد کم می‌شود. توجه کنید که تعداد سال‌های خدمت متقاضی در گواهی موقت وی آمده است.

نکته: سربازی جز این سال‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که سربازی رفته باشید، دو سال از این مقدار کم خواهد شد.

نکته: اگر سابقه بیمه دارید باید ابتدا بایستی سابقه بیمه‌ خودتون مدرک مقطع کارشناسی‌ را آزاد کنید و مابقی سابقه بیمه هرچه اضافه آمد، مدرک مقطع کارشناسی ارشد را آزاد کنید.

در پایان برای اطلاع بیشتر مخاطبین بورسیه پلاس از جدیدترین آئین نامه ها و قوانین آزادسازی مدرک، می توانید فایل زیر را دانلود نمایید تا آموزش تصویری انجام مراحل آزادسازی مدارک وزارت علوم را در پورتال سازمان امور دانشجویان به صورت کامل مشاهده نمایید.

دانلود فایل آموزش تصویری لغو تعهد آموزش رایگان وزارت علوم

اینفوگرافی شرایط کلی آزادسازی مدارک تحصیلی

آزاد سازی مدارک تحصیلیآزاد سازی مدارک تحصیلی

سوالات متداول در مورد آزادسازی مدارک تحصیلی

هزینه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات وزارت علوم چه مقدار می باشد؟

براساس اطلاعیه جدید وزارت علوم در تاریخ 1401/9/7 مبالغ آزادسازیز مقاطع تحصیلی براساس قیمت اعلامی توسط سازمان امور دانشجویان محاسبه می گردد و تمامی دانشجویان و متقضیان آزادسازی مدارک تحصیلی از طریق پرداخت هزینه باید هزینه آزادسازی مدارک خود را براساس تعرفه جدید بپردازند. تصویر این اطلاعیه در همین مقاله قرار گرفته است.

چگونه می توان از مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی خود آگاه شد؟

بهترین کار جهت تعیین مبلغ دقیق مورد نیاز جهت آزاد سازی مدارک تحصیلی خود، تماس با آموزش دانشکده دانشگاه محل تحصیل خود می باشد. پس از تماس با مسئول آموزش دانشکده خود می توانید از آنان درخواست کنید تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک تحصیلی شما را تعیین نمایندو عموما این مبلغ معادل کل هزینه ای است که یک دانشجو شبانه در شرایط تحصیلی مشابه شما پرداخت خواهد نمود.

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی چند مورد است؟

به طور کلی 3 حالت وجود دارد:
پرداخت نقدی هزینه
نامه عدم کاریابی
سابقه بیمه

4.1/5 - (179 امتیاز)

1,036 پرسش و پاسخ

 • سلام. بنده در سال 99 از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدم توی مقطع کارشناسی و مقطع کاردانی هم توی دانشگاه فنی دولتی بودم. برای اینکه مدرک فوق دیپلم رو از طریق بیمه آزاد کنم دقیقا چه مراحلی طی باید کنم؟ خدمت سربازی هم رفتم اما هنوز بیمه دوران سربازی رو نخریدم و در حال حاضر جایی مشغول هستم که دارن برام بیمه رد میکنن و 1 سال و 3 ماه بیمه دارم. مقطع کاردانی هم حدود 2 و نیم سال طول کشیده. من هر چقدر مطلبتونو خوندم جزییات بیشتری ازش متوجه نشدم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام توصیه میکنم وقت مشاوره آزاد سازی مدارک با کارشناسان مون رزرو بفرمایید به صورت تخصصی راهنمایی تون کنند

 • با سلام
  من مقطع کارشناسی را سال 87 و مدرک ارشد را سال 90 فارغ التحصیل شدم. با دستورالعمل جدید آیا بازهم هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی من کمتر از تعرفه اعلامی خواهد بود؟ یا مبلغ اعلامی برای کلیه دانش آموختگان برابر است؟

 • سلام وقت بخیر
  بیمه حین تحصیل ارشد (شبانه) اگر رد شده باشه نمیشه استفاده کرد برای آزاد کردن لیسانس (روزانه) ؟

  • سلام .من دانشجوی ارشد روزانه هستم و برای آزاد سازی مدرک لیسانس ابتدا باید مدرک ارشد رو آزاد کنم.آیا در صورت انصراف از مقطع ارشد باز هم‌ باید هزینه آزاد سازی پرداخت کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  خیلی ممنون میشم سوالم رو جواب بدید
  من کارشناسی رو سال 82 فارغ التحصیل شدم. ارشد رو سال 84. این مدت هم فقط 3 نیمسال حق التدریس دانشگاه بودم که هیچ بیمه ای هم برام رد نشده. برای آزاد سازی مدرک کارشتاسی که اقدام کردن کارشناس دانشگاه گفته باید نامه قطع همکاری بیاری. با توجه به اینکه من اصلا سوابق بیمه ای ندارم آیا حرف کارشناس درسته و می تونه مانع آزاد شدن مدرکم بشه؟

 • با سلام. من کارت معافیت دائم خدمت سربازی رو سال 1396 گرفتم و شهریور 1402 دوره کارشناسی ارشد رو تموم کردم و تاریخ فراغت از تحصیلم در گواهی موقت مدرک ارشد شهریور 1402 هست. هنوز مهلت 6 ماهه از تاریخ فراعت از تحصیل من به پایان نرسیده ولی نزدیک 6 سال هست که کارت معافیت از خدمت رو دارم. یعنی مدرک معافیت سربازی من قبل از دریافت مدرک گواهی موقت تحصیلیم هست. آیا طبق قانون عدم کاریابی میتونم مدرک ارشد رو ببرم کاریابی و بعد از دریافت نامه عدم کاریابی با مدرک کارشناسی ارشد، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو با نامه عدم کاریابی به صورت رایگان آزاد کنم؟

 • نکته ضروری در مورد آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی: اون دستورالعمل معروف سال 96 (که در این مطلب هم بهش استناد شده) محدودیت زمانی شش ماهه ای برای آزاد سازی مدرک تحصیلی ایجاد کرده بوده. خواستم یادآور بشم که این هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 1400/06/23 این محدودیت رو مغایر قانون دونست و بخشنامه مربوطه رو ملغی اعلام کرد. (شماره دادنامه: 1551-1556). متن حکم از طریق سایت رسمی دیوان عدالت اداری کشور قابل دسترسیه.

  • بله در متن مقاله هم اگر مشاهده بفرمایید کاملا توضیح داده شده

 • با سلام
  آیا می توان جهت آزاد سازی مدارک دانشگاهی، در کاریابی یک شهر دیگر ( غیر از شهر محل سکونت خودم) ثبت نام کنم؟

   • سلام اگه تحصیلم تموم شده باشه ولی هنوز درخواست فارغ التحصیلی نزده باشم و تو این تایم چند ماه بیمه رد شده باشه امکانش هست که از طریق عدم کاریابی ثبت نام کنم و بعد از اون بیمه رد نشه مدرکمو ازاد کنم؟ یا چون قبلش بیمه رد شده نمیشه؟

   • سلام
    من تو دوره دانشجویی چند ماه سابقه بیمه غیر مرتبط با رشته ام دارم ( تابستون ها کار کردم بیمه ام رد شده ) الان میتونم مدرکمو بزارم کاریابی آزاد شه؟

 • با سلام و احترام
  من بلافاصله بعد از کارشناسی، ارشد قبول شدم و پس از آن با گواهی موقت کارشناسی درکاریابی ثبت نام کردم ولی اقدام به آزاد سازی مدرک کارشناسی نکردم، سوال من این است با توجه به اینکه الان سابقه بیمه دارم می توانم از طریق نامه عدم کاریابی اقدام به آزاد سازی مدرک کارشناسی کنم و مدرک ارشد را از طریق سابقه بیمه آزاد کنم؟

  ممنون میشم پاسخ بدین
  با تشکر فراوان

  • سلام وقت بخیر.پروسه اخذ دانشنامه کارشناسی دانشگاه علم و فرهنگ از زمان اقدام تا دریافت دانشنامه چه مدت طول میکشه؟ممنون میشم جواب بدید

 • سلام وقتتون بخیر؛ من 1 سال قبل از فارغ التحصیلی مشغول به کار شدم و سابقه بیمه برام رد شده. میخواستم بدونم اگر بخوام مدرکم رو از طریق اداره کاریابی آزاد کنم مشکلی برام بوجود میاد؟؟ آیا باید بیمه م رو قطع کنم؟

 • سلام. من با سهمیه منطقه 3 قبول شدم. ولی رتبم از بچه های منطقه 1 بهتر بود. الان هم ، هم تو سایت request و هم تو سایت darkhast سازمان سنجش وارد شدم. هیچ عنوانی وجود نداره برای لغو سهمیه منطقه 3، من فقط تو قسمت توضیحات گفتم که چی میخوام. خواهشا راهنمایی کنید.

   • سلام و وقت بخیر
    من لیسانس مهندسی دارم. اما تا الان هرجا کار کردم عنوان سابقه بیمه ام کارگر ساده خورده، این سابقه بیمه برای آزادسازی مدرک قابل قبوله؟
    بیمه زنان خانه دار چطور؟

     • سلام خسته نباشید ، ببخشید من در زمان تحصیل بیمه درمانی مادرم بودم یعنی چون خودشو بیمه تعمین اجتماعی کرده بود به ماهم تا پایان تحصیل دفترچه بیمه درمانی داده بودند ، ولی مبلغی جدا برای من که مجزا بیمه بشم رد نشده تا حالا فقط خودش بازنشسته بیمه ای شده . ایا این برای ازاد سازی مدرک مشکل ایجاد نمیکند؟

   • با سلام . من بعد از اتمام کارشناسیم سابقه بیمه برام رد شده و بعد کاریابی ثبتنام کردم بعد از کاریابی نزدیک۸۰ روز باز بیمه برام رد شد با نامه کاریابی میتونم مدرک کارشناسیم رو رد کنم؟؟؟

 • سلام وقت بخیر. ببخشید من مدرک کارشناسیم آزاده بعد کارشناسیم رفتم سربازی الان دارم ارشد میخونم در حین ارشدم بیمه هم هستم اما قبل فارغ الحصیلی ارشدم بیمه ام رو می‌خوام قطع کنم و بعدش مدرک ارشدم رو می‌خوام آزاد کنم آیا بیمه ای که در حین تحصیل ارشد داشتم برام مشکل ساز میشه حین آزاد سازی مدرکم یا نه؟

  • سلام من تجربه شخصیم رو میگم منم بیمه داشتم ولی قطعش کردم چند ماه بعد رفتم کاریابی ثبت نام کردم بعد 6 ماه نامه عدم کاریابی گرفتم رفتم اداره کار اونجا نامه م ثبت شد بعد توی سامانه سجاد ثبت نام کردن و مدرکم ازاد شد. پس احتمالا شما هم میتونید

   • سلام ممکنه اداره استعلام نگرفته یا چک نکرده باشه وگرنهد اصولا امکان پذیر نیست

 • سلام. من دانشجوی دوره روزانه دکتری هستم. قبل از قبولی دکتری برای عدم کاریابی اقدام کردم و نامه عدم کاریابی از اداره کاریابی و وزارت خانه هم گرفتم اما برای آزادسازی مدرک اقدام نکردم. آیا اکنون که دانشجوی دوره روزانه دکتری شده ام، می توانم از آن نامه برای آزادسازی مدرک ارشدم استفاده کنم؟متشکرم

 • سلام خسته نباشید منی که ترم آخر کارشناسی ارشد غیر انتفاعی هستم اگه در کنکور تجربی شرکت کنم و برای ۱۴۰۳ قبول شم مدرک کارشناسی ارشد من دیگه اعتبار نداره ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام
  ببخشید من بیشتر از ۶ ماه بعد فارغ التحصیلی لیسانس جایی مشغول به کار نبودم بعد گذشت حدودا ۹ ماه
  ارشد قبول شدم و مشغول به تحصیل شدم
  بنظرتون امکان آزاد سازی مدرک از طریق عدم کاریابی امکان پذیر هست؟

  • سلام وقت بخیر
   من شهریور ۹۹ از دانشگاه دولتی در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شدم ولی از اصلا به فکر آزاد سازی مدرک نبودم و از آن موقع هم نه سابقه بیمه دارم و نه جایی مشغول به کار شدم برای آزاد سازی مدرک نمیتوانم از طریق موسسات کاریابی اقدام کنم؟و حتما باید هزینه آزادسازی را بپردازم؟ و اینکه من با رتبه بالایی با سهمیه منطقه ۲ وارد دانشگاه شدم چگونه میتوانم سالهای تعهد را کاهش دهم

 • سلام، مقالۀ مفیدی بود ولی من جواب سوالم رو داخلش پیدا نکردم. اگه در دورۀ کارشناسی از دانشگاه اخراج شده باشیم، برای آزادسازی مدرک دیپلم چه راهی وجود داره؟ باید حتما هزینه پرداخت کنیم؟

 • سلام
  من قبلا مدرک کارشناسیم رو آزاد کردم و قصد تحصیل در مقطع ارشد رو دارم. هنگام ثبت نام ارشد آیا باید مدرک اصلی کارشناسیم رو تحویل دانشگاه بدم؟ و در این صورت آیا بعدش بازهم نیاز خواهد بود یک بار دیگه مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم؟

 • سلام. ممنون از مطالب مفید سایتتون
  من مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رو بی وقفه و هر دو را از در دانشگاه دولتی گذراندم. به تازگی از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم. حین تحصیل هیچ سابقه ی بیمه ای نداشتم. با توجه به اینکه از زمان اتمام کارشناسی بنده حدود 3 سال میگذرد آیا امکان آزادسازی مدرک کارشناسی و ارشد را از طرق عدم کاریابی دارم؟

  • سلام
   من سال دوم کارشناسی ام یه سال هست که بیمه برام رد شده اگر قطع کنمش آیا میتونم از طریق اداره کاریابی برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم ؟

 • سلام من در حال حاضر مقطع ارشد روزانه هستم ایا می توانم مدرک کارشناسیم رو با پرداخت هزینه ازاد کنم ؟ و اینکه مدرکم ر به خودم میدن یا دانشگاهی که ارشد می خونم ؟

 • سلام وقتتون بخیر
  برای پردیس های خودگردان هم هزینه آزاد سازی مدرک وجود داره؟

   • سلام وقت بخير من سه ساله كه از كارشناسي فارغ التحصيل شدم
    و دوسالم كار كردم اما سابقه بيمه ندارم
    امسال هم كارشناسي ارشد ميخونم
    در كاريابي هم ثبت نام كردم
    چطور ميتونم مدرك كارشناسيمو ازاد كنم؟بهترين راه چيه؟

 • سلام
  من که تعهد دوبرابر تحصیل دارم به آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان بودم چجوری باید مدرکم رو آزاد کنم؟
  خود آموزش پرورش تا پایان تعهد ۸ ساله نه دانشنامه صادر میکنه نه ریزنمرات میده، مگر این که کسی کارت پایان خدمت داشته باشه و تعهدش رو بخره

 • سلام من ورودی سال ۸۶ هستم و ارشد ۹۱ سابقه بیمه ۵ سال دارم ۸ سال تعهد برای کارشناسی و ۲ سال برای ارشد هزینه آزادسازی مدرک کارشناسیم رقم کمی میشه و من میخام از سابقه بیمه ام برای دوره ارشد استفاده کنم که هزینه زیادی داره این کار شدنیه؟ یعنی ۲ سال از بیمه ام رو برای آزاد سازی دوره ارشد نگه دارم؟؟؟

  • یلام. اگر کارشناسی سراسری خونده باشم ارشدم پردیس باشه، در حین خوندن اون پردیسه نمیتونم مدرک سراسریم رو بذارم اداره کار؟

   • با سلام . بلخشید من کاردانیم را سال ۹۳ شروع کردم و سال ۹۵ تموم کردم و بعد از سربازی رفتم برا کاریابی ثبت نام کرد البته یکسال از سربازیم گذشته بود تمامی مراحل را انجام دادم تا این که نامه اداره کار را هم گرفتم تو سامانه سجاد که ثبت نام کردم و درخولست زدم متوجه شد تاریخ فارغالتحصیلی بنده در مقطع کاردانی پیوسته را دانشگاه اشتباه چاپ کرده و اپلودش کردم به جای این که بنویسه ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ نوشته ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ که اشتباه هست من دو ساله کاردانی را تموم کرد در ۴ ترم روزانه .تو سامانه سجاد درخواست به پشتبیان زدم که تاریخ را اشتباه زده . آیا باید حضوری برم دانشگاه پیگیری کنم وآیا امکانش هست که گواهی موقت برام ویرایش کنن و تاریخ صدور اونو بزنن تاریخ قبل که برام مشکلی پیش نیاد . این مشکلی را دانشگاه درست کرده و اگه بخواد تاریخ را بروز بزنه من تمام کارام خراب میشه چون تاریخ رفتن به کاریابیم میشه قبل صدور گواهی موقتم پس در این صورت مشکل ساز میشه برام یعنی با تاریخ قبل برام میزنن. با تشکر خواهشمندم کمکم کنید

  • سلام، بله شدنیه .. شما اول برای آزاد سازی کارشناسی درخواست میدید و از سابقه بیمه تون فقط 3 سالش رو ارایه میدید، بعدش برای کارشناسی ارشد جداگانه درخواست میدید (در سامانه سجاد) و دو سال دیگه سابقه بیمه رو اونجا ارایه میدید.

 • سلام..بنده مقطع کاردانی و کارشناسی رشته مهندسی عمران رو در دانشگاه آزد خوندم و از مقاله خوب شما متوجه شدم برای آزاد سازی مدارک نیازی به پرداخت هزینه ندارم…خواستم بپرسم با این اوضاع تحصیل در مقطع ارشد شبانه هزینه کمتری نسبت به تحصیل آزاد خواهد داشت؟

  • سلام میخواستم بدونم امکانش هست با وثیقه مدرکمو آزاد کنم دانشگاه ازاد پرستاری هستم برای مهاجرت لازمش دارم

  • سلام. هزینه آزادسازی مدرک فقط برای دوره روزانه هست. اگر غیرانتفاعی، آزاد، شبانه و… بودین و هزینه پرداخت کردین، برای آزاد کردن مدرکتون نیازی به پرداخت هزینه مجدد نیست

 • با سلام
  من سال 96 مقطع کارشناسی را فارغ التحصیل شدم و بعد از دو سال یعنی سال 98 ارشد قبول شدم تا 1401. سال 1401 از طریق کاریابی اقدام کردم و الان اداره کار نامه مبنی بر عدم کاریابی برای هر دو مقطع تحصیلی را به من دادند. با توجه به گپ دو ساله کارشناسی و ارشدم، امکان آزادسازی مدرک از طریق نامه عدم کاریابی اداره کار برای کارشناسی هم هست؟ اداره کار گفتن الان میتونم هر دو را آزاد کنم اما شک دارم.
  ممنون

 • سلام اگه بیشتر از 6 ماه از تاریخ صدور مدرک موقت گذشته باشه دیگه نمیشه از طریق عدم کاریابی اقدام کرد؟

 • سلام وقت بخیر .
  من مقطع ارشد رو سال 97 از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم بعد از چند سال مدرکم رو میتونم بگیرم؟

 • سلام
  من در تاريخ ٢٩ مرداد از دكتري دفاع ميكنم و تقريبا با انجام كارهاي فارغ التحصيلي دانشگاه ،در پاييز ميخوام پروسه كاريابي رو شروع كنم. با توجه به اينكه تاريخ فارغ التحصيليم ٢٩ مرداد ماه در گواهي موقت ثبت ميشه، دو تا سوال دارم
  ١- آيا در شهريور كه از تاريخ دفاعم گذشته ميتونم براي سفر يك هفته اي از كشور خارج بشم و يا مشكلي بعدا در پروسه كاريابي برام پيش مياد؟ و
  ٢- زماني كه در پروسه كاريابي براي آزاد سازي مدارك هستيد چطور؟ يعني زماني كه پروسه آغاز شده؟

 • با سلام بنده تابستان 401 از کارشناسی فارغ التحصیل شدم و الان بعد از دو ترم از ارشد انصراف دادم . با وجود اینکه یک سال از تاریخ فارق التحصیلی کارشناسی گذشته آیا میتونم برای آزادسازی از طریق کاریابی اقدام کنم ؟

 • سلام وقت بخیر. اگر بخوایم مدرک کارشناسی رو آزاد کنیم و همزمان برای ارشد بخونیم مشکلی پیش میاد؟

 • سلام و وقت بخیر
  من ارشد میخوندم و 6 ماه مدرک کارشناسیم رو توی کاریابی گذاشتم (اطلاعی نداشتم که نمیشه). الان نامه عدم کاریابیم اومده. مدرک موقت ارشدم توی یک ماه آینده آماده میشه. میتونم وقتی آماده شد از طریق همین نامه، مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم؟ یا باید دوباره 6 ماه دیگه مدرکم رو توی کاریابی بذارم؟ با تشکر فراوان از شما

 • سلام
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان بودم الان ۳ ساله سر کار هستم.
  ما تعهد ۸ ساله به آموزس و پرورش دادیم که ۵ سالش مونده
  الان مدرک دیپلم و پیش رو میخواستم که دانشگاه بهم تحویل نمیده میگه تعهد داری.
  خواستم ببینم میتونن مدرک رو بهم ندن !

 • با سلام
  یه سوال داشتم من از سال 90 تا 95 حدود 10 ترم کارشناسی که 9 ترمش رو دانشگاه شهر خودمون مهمان بودم و اون زمان هم قیمت شبانه شهریه میدادم و فقط یک ترم دانشگاه اصلی بودم. آیا این ترمهایی که شهریه شبانه اون موقع رو پرداخت میکردم به دانشگاه مقصد الان باید با قیمت روز با وزارت علوم تسویه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
  سوال دیگه اینکه برای ارشد هم یادمه تحت عنوانی بیش از 4 ترم با اینکه روزانه بودم از من شهریه ثابت میگرفتن به خاطر تمدید پایان نامه آیا این هم محاسبه میشه؟

  • سلام دوره ها و ترم هایی که شهریه پرداخت شده دیگه نیازی به پرداخت نیست

 • با سلام
  یه سوال داشتم من از سال 90 تا 95 حدود 10 ترم کارشناسی که 9 ترمش رو دانشگاه شهر خودمون مهمان بودم و اون زمان هم قیمت شبانه شهریه میدادم و فقط یک ترم دانشگاه اصلی بودم. آیا این ترمهایی که شهریه شبانه اون موقع رو پرداخت میکردم به دانشگاه مقصد الان باید با قیمت روز با وزارت علوم تسویه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
  سوال دیگه اینکه برای ارشد هم یادمه تحت عنوانی بیش از 4 ترم با اینکه روزانه بودم از من شهریه ثابت میگرفتن به خاطر تمدید پایان نامه آیا این هم محاسبه میشه؟

 • سلام. ما هایی که هنوز سربازی نرفتیم و مدرک لیسانس رو نمیتونیم بگیریم، مدرک و ریزنمرات غیر رسمی رو چطور می تونیم دریافت کنیم؟

  • سلام مدارک غیر رسمی نیازی به آزادسازی ندارن می تونید از دانشگاه دریافت کنید

   • سلام وقتتون بخیر
    ای کاش یه مقاله هم در مورد آزاد سازی مدرک از دانشگاه فرهنگیان می گفتید
    من الان ۳ ساله سر کار هستم و مدرک دیپلم و پیش رو لازم دارم اما میگن تا ۵ سال دیگه شدنی نیست

 • اگه من ارشد ازاد بخونم در حالی که داره برام بیمه رد میشه، این جزو سوابقم به حساب میاد؟

 • سلام وقت بخیر
  دانشگاه پیام نور هم در پایان تحصیل آزادسازی مدرک دارد ؟؟؟

 • ۱_سابقه بیمه بیکاری جزو سوابق وزارت کار حساب میشه؟؟ من یه سال سابقه کار و یه سال سابقه بیمه بیکاری دارم
  2- ایا ترمی که فقط پایان نامه کارشناسی دارم، از سابقه بیمه کسر میشه؟
  3-ایا دریافت پروانه کسب برای شغل ازاد به سوابقی که تا الان دارم اضافه میشه؟

  • بله سابقه بیمه از تعهدات تون کسر میکنه
   اگر پرونده مالیاتی داشته باشید ممکنه قبول کنند

   • خب باید با کجا تماس بگیرم که از این موضوع مطمین شم؟(در خصوص داشتن جواز کسب)

    یه مورد دیگه، من چند ماه قبل فارغ التحصیلیم فارغ التحصیل شدم، ولی ترم اخر فقط پروژه ام مونده بود، ایا سابقه من بعد تاریخ فارغ التحصیلیم میخوره؟ چون من یه جا خوندم، اون ترم حساب نمیشه

    بعد یه مورد دیگه، من موقع کنکور کارشناسی منطقه ۲ بودم، ولی تعهد خدمتم رو ۴ سال و ۶ ماه زده تو مدرکم، مگه منطقه ۲، ۸ سال نیس؟

    • منظورم اینه چند ماه بعد سرکار رفتنم فارغ التحصیل شدم

 • درود وقت بخیر
  من بعد اتمام کارشناسی به خدمت سربازی رفتم. برای آزاد سازی مدرک کارشناسی مشکلی ندارم اما الان که ارشدم رو به اتمام هست ایا امکان استفاده از دو سال خدمت سربازی برای آزاد سازی مدرک ارشد رو دارم یا خیر؟

   • سلام
    من ورودی سال ۸۶ هستم و ارشد ۹۱
    سابقه بیمه ۵ سال دارم
    ۸ سال تعهد برای کارشناسی و ۲ سال برای ارشد
    هزینه آزادسازی مدرک کارشناسیم رقم کمی میشه و من میخام از سابقه بیمه ام برای دوره ارشد استفاده کنم که هزینه زیادی داره
    این کار شدنیه؟ یعنی ۲ سال از بیمه ام رو برای آزاد سازی دوره ارشد نگه دارم؟؟؟

 • من در حال تحصیل دکترا دانشگاه آزاد هستم و مقطع ارشد و لیسانس هم همونجا خوندم و باالطبع اصلا اصل مدرک مقاطع قبلم به دستم نرسیده. حالا میخوام اصل مدرک ارشد رو از بایگانی دانشگاه که توی پرونده ام هست تحویل بگیرم و اپلای کنم باهاش و تا قبل از اتمام دکترا برم. سوال من اینه آیا با گذاشتن سفته یا هرراه دیگه ای من چطور میتونم اصل مدرک ارشد رو از دانشگاه بگیرم؟ آیا به من میدن؟

  • سلام وقتتون بخیر برای دانشگاه ازاد نیازی به ازادسازی نداره و باید اصولا مدرک رو بدن مگر اینکه به خاطر در حال تحصیل بودن تون بهتون ندن

 • سلام و وقت بخیر.
  برای آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی، آیا لازمه که هنگام مراجعه به اداره کاریابی این نکته رو بگیم که اصلا دنبال کار نیستیم و برای آزاد کردن مدرک مراجعه کردیم تا دنبال کار برای ما نباشند؟
  و سوال بعدی اینکه من تازه از مقطع کارشناسیم فارغ التحصیل شدم ولی قصد ادامه تحصیل در ارشد را برای سال آینده هم دارم. با این شرایط بهتره که وقتی از ارشد فارغ التحصیل شدم برای دوتا مدرکم اقدام کنم یا همین الان برای مدرک کارشناسیم درخواست بدم؟

 • سلام. من هنوز سربازی نرفتم و روزانه درس خوندم. میتونم وقتی برگ سبزم رو گرفتم مدرکمو آزاد کنم؟

   • ببخشید منظورتون از با پرداخت هزینه چیه؟ باید هزینه آزاد سازی مدرک رو بپردازیم؟؟ یعنی کسی که سربازی نرفته نمیتونه با برگه سبز مدرک موقت رو از دانشگاه بگیره و بزاره کاریابی و آزادش کنه؟؟؟

    • سلام توصیه میکنم وقت مشاوره با کارشناسان مون رزرو بفرمایید تا به صورت تخصصی راهنمایی تون کنند

 • سلام. من کارشناسی شبانه دولتی خوندم. بعدش هم بلافاصله برای ارشد روزانه دولتی قبول شدم و الان ترم 4 هستم. آیا میتونم بدون هیچ دردسری مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم بدون اینکه لازم باشه لغو تعهد آموزش رایگان برای ارشدم انجام بدم؟

  • سلام وقتتون بخیر باید از طریق آموزش دانشگاه کارشناسی تون پیگیری کنید

   • با سلام
    بنده هم شرایط ایشون (رضا) رو دارم. اقدام کردم ولی امور تحصیلات تکمیلی دانشگاه من به من گفت که باید پایان خدمت یا معافیت داعم بیارم در حالی که این درست نیست و با گواهی اشتغال به تحصیلی که الان برای ارشد دارم میتونم بگیرم. آیا کار دانشگاه من غیر قانونی است؟

    • سلام بله کارشون درست نیست اما با گواهی اشتغال به تحصیل نمیدن و با برگه سبز نهایتا باید بدن

 • سلام. من کارشناسی شبانه دولتی خوندم. بعدش هم بلافاصله برای ارشد روزانه دولتی قبول شدم و الان ترم 4 هستم. آیا میتونم بدون هیچ دردسری مدرک کارشناسیم رو آزاد کنم بدون اینکه لازم باشه لغو تعهد آموزش رایگان برای ارشدم انجام بدم؟

 • سلام
  بابت مطالب مفید سایت متشکرم.
  پرسش من برای آزاد سازی مدارک این هست؛ من برای آزاد سازی مدرک کارشناسی اقدام نکردم و بلافاصله بعد از اتمام لیسانس، در دانشگاه دولتی دیگر ارشد شروع کردم، و همچنان دانشجوی ارشد به حساب میام و ترم 4 هستم، با این حساب اگر من بعد از دریافت گواهی ارشد برای اداره کار اقدام کنم؛ هر دومدرک را باهم میتوانم آزاد کنم و نباید برای هر کدام جداگانه اقدام کنم؟ با در نظر گرفتن این نکته که زمان درخواست من برای آزاد سازی مدرک لیسانس (6 ماه گفته شده) گذشته.

 • سلام و وقت بخیر
  ممنون از توضیحاتتون.
  یک سوال داشتم، اگر شخصی درحال تحصیل در مقطع ارشد پردیس ( و نه روزانه) باشه، آیا میتونه از طریق کاریابی اقدام به آزادسازی مدرک کارشناسی کنه؟

   • سلام
    وقت تون بخیر
    من مدرک کاردانی، کارشناسی و ارشد از دانشگاههای روزانه و دولتی دارم….الان حدود ۸سال از ارشدم میگذره…هیچ جا استخدام نشدم و بیمه هم ندارم…..الان برای آزاد سازی باید چکار کنم

    • سلام وقتتون بخیر
     توصیه میکنم وقت مشاوره آزاد سازی مدارک با کارشناسان مون رزرو بفرمایید تا به صورت تخصصی با توجه به شرایط تون راهنمایی تون کنند.

    • سلام،وقت بخیر،من هم همین شرایط رو دارم،،و متاسفانه اداره کار هم رفتم از اون وقت شش ماهش گذشته بود،لطفا اگه متوجه شدین چیکار کنید به من هم بگید،،،خیلی گرفتار شدم،،،،بیکار هم هستم مدرک هم نمیدن،09370978208

 • سلام
  رتبه کشوری کنکور من 2000 بود و منطقه 3 کنکور دادم. فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستم. آیا با مراجعه به سازمان سنجش و گرفتن معرفی نامه کمتر بودن رتبه از آخرین نفر قبولی منطقه 1می تونم تعهد کار به آموزش و پرورش را مثل دانشگاه های دولتی دیگه از 8 سال به 4 سال کاهش بدم؟

 • سلام. براي آزادسازي مدرك از طريق پرداخت هزينه آيا اين امكان هست كه فقط هزينه مربوط به پايين ترين مقطع كه براي بنده كارداني هست را پرداخت كرده و فقط هم بر حسب نياز دانشنامه كارداني را دريافت كنم؟ چون بنده فارغ التحصيل ارشد هستم و در مقطع ارشد هم تعهد خدمت دارم.

 • سلام
  برام ابهام راجع به سال های تعهد منطقه دو پیش اومده.
  من کارشناسی شبانه بودم. کارشناسی ارشدم روزانه و منطقه دو بودم و 5 ترمه تمام کردم. و بعدش رفتم دو سال سربازی. الان واسه ازادسازی مدرک کارشناسی ارشد به اندازه چند ترم باید پول بدم؟؟؟

 • سلام بنده یک ابهامی برام وجود دارد؛ درحال حاضر دانشجوی دکتری هستم و قصد دارم مدارک لیسانس و ارشدم رو ازاد کنم و برای پی اچ دی مجدد در کشور دیگری اقدام کنم. آیا حین تحصیل با آپشن پرداخت هزینه میتونم کارشناسی و ارشدمو آزاد کنم ؟ یا اول باید پول ترم های گذرانده در مقطع دکتری رو پرداخت کنم و سپس به آزادسازی مدارک کارشناسی و ارشدم اقدام کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   طبق شرایط جدید در وضعیت شما، دانشگاه ها از شما میخوان که هزینه ترم های گذارنده شده را نیز بپردازید

 • سلام، آیا با سابقه بیمه سربازی که قبل از مقطع ارشد پرداخت شده امکان آزاد سازی مدرک ارشد وجود دارد؟ با تشکر.

 • سلام من سال 88 فارغالتحصیل شدم از دانشگاه روزانه من قبولی منطقه 3 هستم الان برای گرفتن مدرک اصلی باید چه کار کنم؟بازم ما باید هزینه پرداخت کنیم؟

  • سلام بله
   توصیه میکنم وقت مشاوره رزرو بفرمایید تا کاملا با توجه به شرایط تون توضیحات ارایه بشه

   • سلام اگر مدرک را آزاد کنیم اما موفق به دریافت بورسیه و مهاجرت نشویم فقط ضرر میکنیم؟
    نمیشه اول از دریافت بورسیه مطمئن شد بعد مدرک رو آزاد کرد؟

 • من ۶ ماه سابقه‌ی کار با بیمه دارم ولی هر ماه فقط برای ۶ روز بیمه صادر شده،
  در این حالت من ۶ ماه از تعهد خدمتم کسر می‌‌شه یا (۶*۶) ۳۶ روز؟

 • باسلام
  سپاس از مطالب خوبتون.
  من شرایط خاصی دارم که شرح میدم اگر شما میدونید باید چه کاری کنم سپاس گزار میشوم منو راهنمایی کنید.
  من مدت 12 سال هست که در حین تحصیل و پس از اون مشغول به تدریس به صورت حق التدریس بودم اما هیچ سابقه بیمه ای ندارم. در سال 1391 برای آزادسازی مدرک ارشدم از روش کاریابی اقدام کردم و نامه اداره کار رو هم گرفتم اما مسئول آموزش دانشگاه گفتند چون از دانشگاه علمی کاربردی نامه روی پرونده ات هست که حق التدریس اونجا بودی پس شاغلی و مدرکو آزاد نکردند.
  از طرفی چون سابقه بیمه ندارم هم این حق التدریس رو اشتغال حساب نمی کنند که مدرکمو آزاد کنند.
  بعدش چون من دکترا قبول شدم دیگه پیگیری نکردم. الان بیش از یک سال و نیم از فارغ التحصیلی دکترای من میگذره و چون بورسیه وزارت بودم پس از درسم اونجا مشغول شدم اما در این مدت هم نه بیمه ای برای من رد شده نه حقوق دریافت کردم. میخواستم ببینم با توجه به این شرایط من الان چطوری میتونم مدرکمو آزاد کنم؟ به خاطر اینکه بورسیه بودم کاریابی رو ثبت نام نکردم و جای دیگه ای هم نتونستم مشغول به کار بشم. تعهد تحصیل رایگانمم برای دکترای 2.5 سال هست ولی چون بیمه ای هم نداشتم از طریق سابقه بیمه هم نمیتونم مدرکمو آزاد کنم. هزینه اشم که خیلی ناگهانی بالا بردند.
  ببخشید طولانی شد. اگر راهی میدونید ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 • سلام. وقت بخیر..
  بنده در مقطع دکتری در حال تحصیل هستم و همزمان برایم بیمه رد میشود و مدارک مقاطع پایین تر آزاد نشده است.
  سوالم اینه که؟
  1) بعد از فارغ التحصیلی میتونم همه مدارک رو درصورت قطع بیمه از طریق کاریابی آزاد کنم یا این بیمه در حین تحصیل برایم مشکل ساز میشود؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقتتون بخیر طبق چیزی که گفتن برای روش عدم کاریابی کلا نباید براتون بیمه ای رد شده باشد

  • سلام وقتتون بخیر
   من برای آزاد سازی مدرک کاردانیم اقدام کردم و فقط یک ماه سابقه بیمه اون هم توسط شرکت تازه تاسیس برادرم برام رد شده و دیگه ادامه اش رو نذاشتم رد کنند و توی کاریابی هم ثبت نام کردم سال ۹۸ و گفتن که اون قبول نیست و دوباره باید ثبت نام کنم و الان ۳ ماهه که دوباره ثبت نام کردم خودشون گفتن بابت اون یک ماه که شرکت خصوصی بوده و ارگان دولتی نیست مشکلی نیست حالا میخواستم از شما بپرسم واقعا بابت اون یک ماه برای من مشکلی پیش میاد ؟یا باید کاری بکنم ؟

 • سلام

  می‌خواستم بدونم با داشتن سابقه بیمه قبل قبولی در دانشگاه و حین تحصیل میشه با نامه عدم کاریابی مدرک رو آزاد کرد؟ در صورتی که تا قبل فارغ‌التحصیلی بیمه قطع بشه.

  من مدرک کارشناسیم رو با نامه عدم کاریابی آزاد کردم و میخوام دوباره تو مقطع کارشناسی تحصیل کنم. در واقع برام سواله که اگه الان خودم رو بیمه کنم ولی قبل فارغ‌التحصیلی قطعش کنم، بازم می‌تونم مدرکم رو با نامه عدم کاریابی آزاد کنم یا نه.

  ممنون میشم اگه جواب بدید.

 • سلام
  آیا میتوان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را با پرداخت هزینه آزاد کرد و از سابقه بیمه برای آزادسازی مدرک دکتری استفاده کرد؟
  (سابقه بیمه مربوط به پس از اتمام دوران تحصیل دکتری است)

 • سلام
  من در دوره تحصیلی دکتری سابقه بیمه دارم. آیا میتوانم از این بیمه برای آزادسازی مدرک مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنم؟

 • با عرض سلام و وقت به خیر و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم، بنده سال 1391 در مقطع کارشناسی از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل شدم و بعد تا سال 1392 مشغول خدمت بودم و بعد تا سال 1398 مشغول به کار بودم و بعد در سال 1399 وارد دانشگاه دولتی شده و در سال 1401 فارغ التحصیل شدم، با توجه به این شرایط آیا میتوانم با سابقه بیمه خدمتم مدرک ارشدم را آزاد کنم؟ خیلی ممنون میشوم بنده را راهنمایی بفرمائید، با تشکر.

 • سلام
  خیلی ممنون از پاسخ تون.
  ممکن بفرمائید که علیرغم تحویل استعلام فاقد سابقه بیمه به مرکز کاریابی، چرا اداره کار میخواد از نظام مهندسی کشاورزی استعلام بگیره؟ آیا قبلا هم این استعلام انجام میشده یا ممکن اصلا مسئول مربوطه تو اداره کار شهرستان اطلاعات کافی نداشته باشه؟ لطفا در صورت امکان بفرمائید اگه صرفا به خاطر فعال بودن پروانه اشتغال (کارشناس غیر رسمی) همکاری نکنن باید از کجا پیگیر شد که به نتیجه برسه.
  پیشاپیش از لطف تون سپاسگزارم

 • با سلام
  لطفا راهنمایی کنین متاسفانه کاریابی یا اداره کار هیچ نوع راهنمایی نمیکنن.
  حدود 3 سال قبل تو کاریابی ثبت نام کردم ولی بخاطر مشکلات شخصی پیگیری نکردم. نامه کاریابی رو بدون هیچ مشکلی میتونم بگیرم چراکه ضوابط مربوطه رعایت شده (با فاصله کمتر از 6 ماه از فارغ التحصیلی تو کاریابی ثبت شده). از حدود 2 سال قبل پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی کشاورزی (کارشناس غیر رسمی) رو فعال کردم. اگرچه هیچ نوع بیمه ای هم نداره (کل درآمد سالانه اش شاید به 10 میلیون رسیده باشه) ولی ذهنم مشغول شده که با این تغییرات جدید که اعمال شده میتونه دردسر ساز بشه؟ آخ شنیدم که اداره کار از سازمان های مربوطه استعلام میگیره. لطفا راهنمایی کنین، ممنون.

 • سلام من به اندازه ی ۲ سال و ۶ ماه تعهد اموزش رایگان دارم ولی ۲۵ ماه سابقه بیمه دارم و ۱۸ ماه سابقه بیمه بیکاری دارم. ایا سابقه بیمه بیکاری هم از تعهد اموزش رایگان کسر می شود یا خیر؟

 • سلام وقتتون بخیر
  برای کسی که به سهمیه 5 درصد ایثارگران در دوره کارشناسی پذیرفته شده هزینه آزادسازی و سالهای تعهد خدمت مثل منطقه 2 حساب میشه یا منطقه 1؟
  ممنون

 • سلام من مدرک کارشناسی دارم از علوم پزشکی روزانه.اگر مقطع بالاتر یک دانشگاه علوم پزشکی دیگر در کشور امسال قبول بشم مشکلی که برای ثبت نامم نیست درسته؟چون الان هیچ مدرکی از دیپلم و کارشناسیم ندارم برای ارائه به دانشگاه جدید

 • سلام من دانشجو مقطع دکترا هستم. میخوام با نامه اشتغال به تحصیل مدرک ارشدمو با پول دادن ازاد کنم. خواستم بدونم دانشنامه رو به من میدن یا به دانشگاهی که دارم توش درس میخونم؟

 • با عرض سلام و خسته نباشید، در بین نظرات فرموده بودین با سابقه بیمه سربازی قبل از مقطع ارشد امکان آزادسازی مدرک وجود دارد، در صورتی که بنده در تاریخ 15اسفند 1401به اداره آموزش دانشگاه مراجعه کرده و گفتند که همچین امکانی وجود ندارد و باید بعد از تاریخ دفاع باشد!

  • با سلام مجدد، امکانش هست لطف بفرمائید به سوال بنده هم پاسخ بدهید؟ خیلی ممنون.

   • سلام با سابقه بیمه قبل از ارشد برای مقطع کارشناسی میشه استفاده کرد

    • سلام،خیلی ممنون،اگر کارشناسی پیام نور بوده باشیم امکان استفاده برای مقطع ارشد وجود دارد؟با تشکر.

 • سلام من دانشجوی ارشدم و بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی مشغول کار شدم که بیمه برام رد شده. سوالم اینه که با توجه به اینکه زمان بیمه من در حین تحصیل ارشد هستش میتونم مدرک کارشناسی رو با این سابقه بیمه ازاد کنم یا هزینشو کم کنم؟ و اینکه سابقه کاری باید مرتبط با رشته تحصیلی باشه حتما؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بیمه حین تحصیل مورد قبول نیست
   نیازی نیست مرتبط باشه

 • سلام
  اگر در دوره بعد از سربازی تا پایان یک سال بعد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت سفر خارجی داشته باشیم،
  در نامه عدم کاریابی مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  یا باید در طول این دوره ایران بمونیم؟

 • سلام ببخشید یه سوال داشتم بنده دو سال تعهد برای مدرک کاردانی خودم دارم که روزانه خوندم ولی کارشناسی خودمو همون دانشگاه شبانه حالا سوالم اینکه خدمت سربازیم تازه تموم شده میتونم با خرید سابقه بیمه اش که دو سال بود رایگان مدرکم و آزاد کنم .

 • سلام وقتتون بخیر
  برای مقطع ارشداگر اداره کاریابی ثبت نام کنیم و۶ماه گذشته باشه وبیمه ردنشده باشه ونامه عدم کاریابی بگیریم ولی هنوز یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی نگذشته باشه وچندماه دیگه مونده باشه تو این مدت که تاریخ فارغ التحصیلی هم بگذره تو این حد فاصل با وجود این که نامه عدم کاریابی رو گرفتیم میشه سرکار رفت وبیمه رد بشه؟ تا زمانی که تاریخ فارغ التحصیلی هم تموم بشه؟

  • سلام وقت بخیر برای آزاد سازی مدرک دانشگاهی برای گرفتن سابقه بیمه باید کجا مراجعه کنم ؟

  • سلام من کارت بیکاریمو ۷سال پیش گرفتم ولی الان فهمیدم تاریخ لیسانسم و چن ماه زودتر اشتباه وارد کرده الان اداره کار قبول نمیکنه میتونم برم از اون جایی که کارت بیکاریمو صادر کرده شکایت کنم یااینکه اون میتونه برام تاریخش عوض کنه ؟

 • سلام.
  من مدرک لیسانسم دانشگاه آزاد هستش. ارشد و دکتری سراسری
  در حین تحصیل در مقطع دکتری و بعد از فارغ التحصیلی از این مقطع چند ماه بیمه برام رد شده.
  میخواستم از این بیمه برای آزاد سازی مدرک دکتری استفاده کنم. چند تا سوال داشتم
  ا. می توانم مدرک ارشد رو با پرداخت آزاد کنم و بیمه را برای دکتری استفاده کنم؟
  2. سابقه بیمه ای که در مقطع دکتری در حین تحصیل برایم رد شده قابل استفاده برای ازاد سازی خود مدرک دکتری هستش؟
  سپاسگزارم.

  • سلام وقتتون بخیر
   از سابقه بیمه حین تحصیل برای ازادسازی مدارک نمیشه استفاده کرد.

 • سلام.من کارشناسی ازاد بودم برای ارشد روزانه.الان مدرک کارشناسیم رو برای اپلای احتیاج دارم.چطوری میتونم مدرک کارشناسیم رو از دانشگاه بگیرم؟ حتما مدرک ارشد هم باید ازاد کنم؟

 • با سلام و احترام. من 8 ترم کارشناسی و 5 ترم ارشد خوندم. بعد ارشد به مدت 15 ماه سربازی رفتم (سربازی در وزارت نیرو بود). دو سوال از شما داشتم
  1- می توانم با 15 ماه سربازی ابتدا مدرک ارشد رو آزاد کنم یا حتما باید اول کارشناسی آزاد بشه؟
  2- من از 5 ترم ارشد، فقط 2 ترم درس داشتم و 3 ترم بعد فقط پایان نامه داشتم. الان برای آزاد کردن مدرک ارشد چند سال باید سابقه داشته باشم؟ یعنی 3 ترم که پایان نامه داشتم هم جز تعهد خدمت حساب میشه؟ در مدرک موقت ارشد که نوشته دو سال و نیم تعهد خدمت دارم.
  با تشکر از شما

  • سلام بله می تونید برای ارشد استفاده کنید
   همونیکع در مدرک تون نوشته درسته

 • سلام وقتتون بخیر
  من مقطع کارشناسی و ارشد بصورت پیوسته طی کردم، و پنج ماه از زمان فارغ التحصیلیم گذشته و می‌خوام در کاریابی ثبت‌نام کنم.
  با توجه به اینکه در آزمون نظام مهندسی قبول شدم و باید گواهی اشتغال به کار مهندسی دریافت کنم،
  آیا برای گرفتن نامه عدم کاریابی مشکل ساز میشه برام؟

  • عرض سلام و خسته نباشید بنده کارشناسی شبانه خوندم اما برای ارشد روزانه بودم (۹۵_۹۷) سوالم اینه که برای آزادسازی مدرک، مدتی که پروژه کسری خدمت داشتم تاثیری در محاسبه هزینه آزادسازی مدرک ارشدم داره یا نه؟ و اگر تاثیر داره تاثیرش به چه شکل هست
   ممنونم

 • سلام ببخشید من از دانشگاه ازاد لیسانس گرفتم بعد ارشد روزانه قبول شدم ولی ترم دوم انصراف دادم و حذف ترم بدون سنوات کردم و فقط ترم اولم حساب شده الان مدرک لیسانس رو میخوام دریافت کنم روشی هست که بدون هزینه مدرک لیسانس رو ازاد کنم یا فقط با پرداخت هزینه این امکان وجود دارد

 • سلام وقت بخیر
  بنده بدون فاصله از فارغ التحصیلی کارشناسی، ارشد قبول شدم و همچنان هم دانشجوی ارشد هستم.
  از اواسط ارشد هم بیمه برام رد شده. با توجه به اینکه بیمه در حین تحصیل هست بعد از فارغ التحصیلی ارشدم امکان ازادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی برام وجود داره یا مدرک کارشناسی م به مشکل میخوره و باید کلا با هزینه مدرک هام رو ازاد کنم؟
  متشکرم

  • سلام وقتتون بخیر به صورت دقیق گفته نشده اما چون به صورت مطلق گفتن سابقه بیمه ای نباید داشته باشید متاسفانه احتمال زیاد از طریق عدم کاریابی نمیشه

 • سلام
  من شهریور 1400 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و از آبان رفتم سرکار و از همان تاریخ تا الان بیمه هم برام رد شده است و امسال(مهر 1401) هم در مقطع ارشد به صورت مجازی در حال تحصیل هستم
  سوالم این است که با سابقه بیمه ای که دارم (در حالی که در مقطع ارشد هم در حال تحصیل هستم ) میتونم مدرک مقطع کارشناسی را آزاد کنم؟

  • سلام با سابقه ای که در حین تحصیل نبوده می تونید تعهدتونو مقداری شو آزاد کنید

 • سلام وقتتون بخیر

  1. در جواب سوال کنندگان اینجا، فرمودین:
  سلام فرقی نداره باید به اندازه تعهدات تون از بیمه کسر کنید و سپس مابقی رو ازاد کنید. اینکه میفرمایین از بیمه کسر کنین، یعنی سابقه بیمه مون کم میشه؟ مثلا اگر من 3 سال سابقه کار داشته باشم با کسرش مثلا میشه 1 سال؟!

  2. من بیمه رو یکی دو سال اختیاری (خویش فرما) رد کردم، و در فرم پورتال saorg ندیدم که برای بیمه اختیاری جایی داشته باشه؟ و یه گواهی هم از جایی که کار کردم باید آپلود بشه، اما از اونجایی که من اختیاری رد کردم، چیکار باید بکنم؟

  3. جایی هست که محاسبه کنه با چقدر بیمه، چقدر کسر میشه؟

  4. این تصویری که گذاشتین، ترم واحد ماه روز داره، دقیقا با کدومش باید محاسبه کنیم؟ و اینکه فنی کاردانی کامپیوتر امکان صفر شدنش هست؟

  5. بعد هر مرحله که فرم کامل میشه یا تائید میشه، نیاز هست که باز برم دانشگاه؟ یا با پست ارسال میکنن خودشون؟

  پیشاپیش ممنونم

  • خیر
   به اندازه بیمه تون از تعهدات تون کسر میشه
   در مورد اختیاری ها اطلاعی نداریم از وزارت علوم سوال کنید بهتر پاسخ بتونن بدن
   اطلاع نداریم
   براساس ترم
   با پست ارسال میشه

 • سلام، خسته نباشید
  من ۶ ماه از زمان ثبت نام در کاریابی و یک سال از زمان فارغ التحصیلیم گذشته. کاریابی میگه نامه عدم کاریابیت آماده س ولی طبق بخشنامه موقت جدید باید یک سال از زمان “صدور” گواهی موقت گذشته باشه. آیا این درسته؟ و اگر تا اون‌موقع صبر کنم باز هم میتونم اقدام کنم؟ گرفتن این نامه عدم کاریابی بازه زمانی خاصی نداره؟
  ممنون

  • سلام من ۸ سال سابق کار دارم مدرک کارشناسیم رو آزاد کردم الانم ارشد میخونم میخواستم بپرسم سابقه کاری که قبل از دوره ارشد باشه میشه برای آزاد سازی استفاده بشه؟

 • سلام ببخشید دانشجویان شبانه هم باید مبِلغ آزادسازی بپردازند ؟

 • با سلام و احترام
  وقتی تو گواهی موقت فارغ التحصیلی مقطع ارشد مدت تعهد خدمت رو۲ سال قید شده باشه یعنی با ارائه سابقه دوسال بیمه بعد از فارغ‌التحصیلی میتونیم مدرکمونو بدون هزینه آزاد کنیم؟؟

 • سلام سه سال سابقه بیمه همراه یک سال بیمه بیکاری هم مورد قبول برای آزادسازی کارشناسی است؟

   • سلام وقت بخیر. هزینه ی ازادسازی کارشناسی برای منطقه ۳ رشته علوم پایه چطور حساب میشه؟ مثلا من منطقه ۳ زیست شناسی بودم هرترمی حدودا ۶ میلیون یعنی این هزینه رو در ۸ ترم ضرب کنم که میشه حدودا ۵۰ میلیون و اینو در ۳ ضرب کنم که میشه ۱۵۰ میلیون کلا، اینطوری حساب میشه؟ اگر نه ممنون میشم راهنمایی کنید. سوال دیگه ای دارم، من میخوام یه ارشد دیگه بخونم، برای اپلای ارشد اول رو دیگه نمیخواد ازاد کنم؟ ممنون از راهنمایی تون.

 • سلام
  من 6 سال سابقه کار دارم بین تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی و ارشدم
  فقط میتونم کارشناسی رو با سابقه بیمه آزاد کنم؟ ارشد نمیشه درسته؟

  • سلام فرقی نداره باید به اندازه تعهدات تون از بیمه کسر کنید و سپس مابقی رو ازاد کنید

  • سلام

   من برای عدم کاریابی ثبت نام کردم هفته پیش
   ولی هنوز از پایان نامه‌ ارشد دوم‌م(دارم دوبار ارشد میخونم. یبار فارغ التحصیل شدم این دفعه بار دومم هست) دفاع نکردم. احتمالا تا آخر بهار دفاع کنم
   آیا بازم مشکلی پیش میاد برای روند آزادسازی مدرکم؟

    • سلام، وقت بخیر، من میخام با گواهی عدم کاریابی مدرکمو آزاد کنم، بعد قسمت وارد کردن واحد ها ی گذرانده، من چهار واحد افتاده دارم که پاسشون کردم اونارو چجوری باید وارد کنم، تو قسمت جبرانی، باید وارد کنم؟؟

  • سلام وقت بخیر
   من ۱۶ اذر ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل شدم در واقع دفاع کردم، اما چون سایت صندوق رفاه مشکل داشت نشد که تسویه کنم الانم فک نکنم تا ۱۶ خرداد که بشه ۶ ماه، مدرکم اماده بشه
   الان من میتونم بعد مثلا ۷ ماه تو کاریابی ثیت نام کنم؟
   یا میشه با کارنامم ثبت نام کنم تا مدرکم اماده میشه؟
   کلا با این شرایط چطور میتونم از کاریابی استفاده کنم؟

 • سلام
  روزتون بخیر
  من در مقطع کارشناسی هنر از دانشگاه سراسری سال ٩٥ فارق التحصیل شدم, و دفاع کردم ولی مدرکم و ازاد نکردم و با دانشگاه هم تصویه نکردم ,برای کاریابی هم اقدام نکردم و بیمه هم رد نکردم.
  امکانش هست بتونم مدرک دانشگاهی و ریز نمراتم با همون هزینه سال تحصیلی خودم و بدون این قانون جدید چند برابر شدن هزینه ازاد سازی مدارک بگیرم.
  استاد راهنمام گفته چون من سال زیادیه فارق التحصیل شدم ,حتی لازم به پرداخت اون هزینه اولیه هم نیست.
  کاری میتونم بکنم , از طریق شرکتای کاریابی?
  یا شما پیشنهادی دارید?
  خیلی ممنونم❤

  • سلام وقتون بخیر
   نه متاسفانه باید برید دانشگاه و باهاشون با نرخ جدید تسویه کنید
   استاد راهنماتون در این زمینه تخصصی ندارن و اشتابه راهنمایی کردن

 • سلام. وقت شما بخیر. من دانشجوی روزانه کارشناسی 94 بودم و بعد از اون شبانه ارشد 98 رفتم و الان تموم شده. کارت معافیت هم دارم. از اول کارشناسی هم سابقه بیمه دارم.
  سوال اول: سابقه بیمه ای که برای ازادسازی استفاده میشه بعد از کارشناسیه فقط؟
  سوال دوم: با عدم کاریابی نمیتونم مدرکو ازاد کنم؟
  سوال سوم: بیش از شش ماه از کارشناسی گذشته ولی ارشد 6 ماه نشده میتونم برای ازادسازی اقدام کنم؟
  سوال چهارم: دوره تعهد خدمت من 8 ساله. نمیشه به 4 سال تبدیلش کرد؟ یجا قبلا خونده بودم میشه اگر رتبت خوب باشه.
  چون یکی ازاشناها با سهمیه منطقه 2 دوره تعهدش 4 ساله ولی من 8 سال

  • سلام بهتره وقت مشاوره ازادسازی مدارک رزرو بفرمایید تا به صورت کامل راهنمایی تون کنند

 • سلام خسته نباشید. من مدرک کارشناسیمو بردم کاریابی و ثبت نام کردم، چند ماه بعدش ارشد قبول شدم. بعد از فارغ التحصیلی ارشد، فقط مدرک ارشد رو بردم کاریابی و ثبتنام کردم و فک کردم چون قبلا کارشناسیمو گذاشتم دیگه نیاز نیس مجدد بذارم. الان نامه عدم کاریابی ارشدمو دارم.
  می‌خوام بپرسم آیا می‌تونم مدرک کارشناسیمو با پول آزاد کنم و مدرک ارشدم رو با نامه ی کاریابی و به صورت رایگان؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه باید همگی با هم پیش ببرید

   • و اینکه من مدارکمو برای مهاجرت نمی‌خوام، فقط می‌خوام کارشناسی مجدد بخونم، و به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهیم که دست دانشگاهه نیاز دارم. بازم باید آزادسازی مدارکمو حتما انجام بدم؟

    • آزاد سازی مدرک دیپلم و پیش نیازی به هزینه کردن نداره فقط باید فارغ شده باشی ازاون مقطع و اگه پسری کارت پایان یا معافیت از خدمت

 • سلام من ۸ ترم دوره کارشناسی داشتم قبولی بصورت صرفا سوابق تحصیلی و ۶ ترم ارشد با کنکور در رشته کشاورزی.سربازی هم دو سال رفتم .هزینه آزادسازی مدارک ام چقدر میشه

  • سلام خدمت شما
   ببخشید من سال ۹۹ارشد روزانه قبول شدم ولی ترم دوم انصراف دادم و ترم دوم رو حذف ترم کردم و ۱۰ واحد گذراندم
   مدرک لیسانس رو الان میخوام آزاد کنم با گزینه عدم کاریابی میتونم بدون پرداخت هزینه مدرک لیسانس رو ازاد کنم

    • سلام و خسته نباشید
     میخواستم بدونم بعد از گذراندن پرستاری در دانشگاه دولتی و گذراندن دوسال طرح اجباری میشه بدون اینکه مدارکو آزاد کنیم آزمون استخدامی وزارت بهداشت شرکت کرد و استخدام رسمی دولت شد؟ ( چون توی دفترچه که سازمان سنجش برای آزمون وزارت بهداشت گذاشته برای شرایط عمومی ثبت نام نوشته عدم هرگونه تعهد به دستگاهای ذی‌ربط)

 • سلام چرا بند ۲ و ۷ همخوانی ندارد .در گزینه دو میگه حداقل یکسال از کارت پایان خدمت بگذره،در بند ۷ میگه حداکثر ۶ ماه بعد گرفتن کارت پایان خدمت باید مراجعه کنید،لطفا توضیح بیشتر بدید

  • 6 ماه فرصت دارید برید کاریابی
   حداقل 1 سال باید بگذره تا ازاد کنند

  • با سلام و وقت بخیر،
   اگه در کمتر از ۶ ماه بعد از فراغت از تحصیل به کاریابی مراجعه کنیم ولی نامه عدم کاریابی رو حدود دوسال بعد بگیریم مشکلی پیش میاد؟
   ممنونم

 • سلام و وقت بخیر
  10 ماه از فارغ التحصیلی من گذشته. دیگه نمیتونم برای آزادسازی از طریق عدم کاریابی اقدام کنم؟ :(((

  • سلام می تونید و باید به دیوان عدالت شکایت کنید تا رای شونو اجرا کنند

 • سلام من تمامی مقاطع را پشت سر هم خوندم و الان فارغ التحیصل دکتری هستم و تازه امکان کار کردن برام فراهم شده و دردانشگاه استخدام شدم چون سالهای قبل به علت اشتغال به تحصیل امکان کار کردن نداشتم حالا برای ازاد سازی مدرکم بدون پرداخن هزینه چطور میتونم اقدتم کنم

   • سلام ممنون از مطلب خوبتون
    اینکه گفته شده سابقه بیمه نباید در دوره تحصیل باشه یعنی اگه مثلا لیسانس روزانه بوده باشیم و در دوره ارشد غیرانتفاعی درس خونده باشیم و سابقه بیمه توی دوره غیر انتفاعی بوده باشه هم محاسبه نمیشه جزو سوابق؟ قاعدتا باید بشه چون توی دوره تحصیل رایگان نیوده.

    • سلام خواهش میکنم در این مورد چیزی نگفتن و متاسفانه اطلاع نداریم

 • سلام.
  من ترم دو دکتری انصراف دادم و سپس رفتم خدمت. در حال حاضر امکان استفاده از بیمه خدمتم برای لغو تعهد اون دو ترم انصرافی برای من وجود دارد؟

 • سلام. من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم. آیا در حین تحصیل میتونم مدارک قبلی رو آزاد کنم؟

 • سلام
  من توی یک موسسه کاریابی ثبت نام کردم که بتونم مدرک لیسانس و ارشدم را ازاد کنم . شما گفتین که اگر توی 6 ماه نتونن کار پیدا کنن مدرکمون ازاد میشه. حالا اگر توی این 6 ماه که توی موسسه کاریابی ثبت نام کردیم برامون کار پیدا کنن چی؟ مجبوریم سر اون کار بریم ؟ یا میتونیم نریم؟ اصلا امکانش هست برامون کار پیدا بشه ؟ من مدرک لیسانسم عمرانه و مدرکم ارشد معماری (گرایش بازسازی پس از سانحه ) است . با کدوم رشته برام کار پیدا میکنن؟

 • سلام وقت بخیر. من کاردانی رو سال 89 تموم کردم . بعدش کارشناسی و ارشد رو غیرانتفاعی خوندم. تااین لحظه 3/5 سال بیمه شغل دولتی دارم. ایا می توم مدارک کاردانیم رو بدون هزینه آزاد کنم؟ و ایا غیرانتفاعی ها که هزینه می دادیم هم باید آزادسازی بشه؟ ممنون از پاسختون

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ارشدمو دفاع کردم ولی مدرکم حدود دو سال پیش صادر شده. میخواستم بدونم میتونم الان بذارم کاریابی برای آزادسازی و رایگان آزادسازی بشه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله اما اینکه رای دیوان عدالت مبنی بر حداکثر گذشت 6 ماه برای مراجعه به کاریابی اجرایی بشه یا نه مشخص نیست و اگر وزارت علوم قبول نکرد باید شکایت کنید به دیوان عدالت اداری

  • سلام
   من مجموعا ۶ سال برای کاردانی کارشناسی ام‌ تعهد دارم. اگر سابقه بیمه ۶ ساله (بعد از فارغ التحصیلی) ارائه کنم مدرکمو رایگان بهم میدن؟ یا بازم باید پول بدم؟ خارج نمیخوام برم. فقط مدرکمو میخوام.

 • سلام. وقت بخیر.
  آیا ازاد سازی مدرک ارشد بر اساس سابقه بیمه هم به منطقه مربوطه؟ چقدر سابقه بیمه ای نیاز داره؟

 • سلام. وقت بخیر.
  آیا ازاد سازی مدرک ارشد بر اساس سابقه بیمه هم به منطقه مربوطه؟ چقدر سابقه بیمه ای نیاز داره؟

   • سلام خسته نباشید
    من سال ۹۶ فارغ التحصیل ارشد شبانه شدم برای ازاد سازی مدرکم باید هزینه بدم؟ علوم انسانی بودم و اینک هزینه اش تقریبا چقدر میشه؟ ممنونم ازتون

 • سلام خسته نباشید
  من لیسانسم وزارت علوم بوده و ارشدم وزارت بهداشت. هزینه آموزش رایگان هردو رو پرداخت کردم اما برای آزادسازی بدون پایان خدمت گفتند باید وثیقه بذارم. آیا وثیقه ای که میذارم برای هردو مدرک هست یا هرکدام از مدارکم وثیقه جدا لازم داره؟ مبلغ این وثیقه چقدر هست؟

  • سلام وقت بخیر ایا دانشگاه پیام نور و ازاد هم باید هزینه ازاد سازی مدرک رو پرداخت کنن؟؟و اگر کارشناسی پیام نور و ارشد دولتی باشه من باید هزینه دولتی رو فقط پرداخت کنم؟؟

 • درود
  با توجه به تغییراتی که اخیرا در قوانین مربوط به هزینه آزادسازی مدرک ایجاد کردن، آیا همچنان هزینه آزاد سازی مدرک، معادل هزینه تحصیل دانشجوی شبانه در همان سال های تحصیل میباشد یا بایستی به مبلغ جدیدی که اخیرا تعیین کردن حساب کنیم؟ (با در نظر گرفتن اینکه چندسال قبل فارغ التحصیل شدم)

   • سلام من سال 1384 از دانشگاه روزانه دولتی فارغ التحصیل شدم و توی زمان مقرر هم به اداره کاریابی مراجعه کردم و فرم پر کردم، اما کاری پیدا نکردم و دیگه به اداره کاریابی هم مراجعه نکردم . با توجه به اینکه اون زمان همه فرم ها بصورت فیزیکی تکمیل می شد و بصورت کامپیوتری نبود، الان اطلاعات اون زمان موجود هست تا من برم و پیگیری کنم؟

 • سلام. من به تازگی از ارشد پردیس خودگردان فارغ‌التحصیل شدم، اما کارشناسیم روزانه دولتی بوده. می‌تونم مدرک کارشناسیم رو از طریق عدم کاریابی آزاد کنم؟
  آخه نوشته صرفا تا ۶ ماه از تاریخ مندرج گواهی موقت می‌تونین اقدام کنین در حالی که من اون موقع ارشد می‌خوندم و دانشجوی در حال تحصیل نمی‌تونه برای گواهی عدم کاریابی اقدام کنه.

  • سلام 6 ماه پس از فارغ تحصیلی از اخرین مقطع تحصیلی منظور است

 • با سلام و احترام
  هنگام ثبت‌نام در اداره کاریابی حتما باید گواهی فارق‌تحصیلی همون مقطعی‌ که می‌خوایم آزاد کنیم رو ارائه بدیم؟
  به عبارتی، برای گرفتن نامه عدم کاریابی برای هر مقطع باید جداگونه اقدام کنیم؟
  مثلا من اگه با گواهی فارق تحصیلی مقطع کارشناسی نامه عدم کاریابی‌رو بگیرم و مدرک کارشناسی‌مو آزاد کنم، تکلیف مدرک ارشدم چی می‌شه؟ آیا باید برای اونم مجددا به کاریابی مراجعه کنم؟
  ممنون از پاسخگویی‌تون

 • با سلام و احترام
  هنگام ثبت‌نام در اداره کاریابی حتما باید گواهی فارق‌تحصیلی همون مقطعی‌ که می‌خوایم آزاد کنیم رو ارائه بدیم؟
  به عبارتی، برای گرفتن نامه عدم کاریابی برای هر مقطع باید جداگونه اقدام کنیم؟
  مثلا من اگه با گواهی فارق تحصیلی مقطع کارشناسی نامه عدم کاریابی‌رو بگیرم و مدرک کارشناسی‌مو آزاد کنم، تکلیف مدرک ارشدم چی می‌شه؟ آیا باید برای اونم مجددا به کاریابی مراجعه کنم؟

  • سلام اگر الان هر دو مدرک رو دارید هر دو رو همزمان بذارید اداره کاریابی

 • سلام من کارشناسیم روزانه بوده، ارشدم شبانه در حین تحصیل ارشدم کار میکردم و سابقه بیمه دارم، میخوام بدونم با توجه به اینکه ارشد شبانه بودم مدرک کارشناسی رو میتونم با بیمه ای که حین تحصیل ارشد برام رد شده آزاد کنم؟

  • سلام طبق آیین نامه با بیمه حین تحصیل امکان پذیر نیست
   بازم از آموزش دانشگاه تون سوال کنید

 • سلام من كارشناسي نا پيوسته بودم و ليسانسمو خرداد ٩٩ گرفتم و يك سالو هفت ماه خودم خودمو بيمه كرده بودم سال ٩٩ قط كردم از طرف جايي نبوده .. خدمتم ٣-٤ ماهه تموم شده ميتونم براي عدم كاريابي اقدام كنم؟

 • سلام من كارشناسي ناپيوسته بودم رشته مهندسي مكانيك خودرو يني فوق ديپلمم و ليسانسم جدا هستن براي ازادسازي مدرك اقدام كردم كه ١سالو ٧ ماه بيمه داشتم ميخاستم براي فوق ديپلمم استفاده كنم و سربازيو بزارم براي كارشناسي ..براي فوق ديپلم به من گفتن كه ٨٠٠ تومن بايد واريز كنم كه كردم منتظر جواب بىدم تو سايت كه در همين حين اشتباه كردن كارشناسيمم بارگزاري كردم كه بيمم يكم با كارشناسيم تداخل داره در حين بودده الان سيستم هي ميگه بيمه قبول نيس ..الان بايد چيكار كنم من پول كاردانيمم دادم سيستم اشتباهي داره روي ليسانسم بيممو داره رد ميكنه كه ميگه نميشه قيمتها هم كه تغيير كرده موندم چي كنم

  • سلام با خود سازمان امور دانشجویان در ارتباط باشید متاسفانه ما کمکی ازمون ساحته نیست

 • سلام
  ببخشید من در مورد آزادسازی مدرک و لغو تعهد میخواستم بپرسم؛ داشتن سابقه کار ولی بدون بدون بیمه برای کم کردن هزینه آزادسازی لحاظ میشود یا خیر؟

   • متشکر؛
    اگر سابقه تدریس بدون بیمه داشته باشیم، چطور؟ به عنوان سابقه‌ای برای مدت تعهد در نظر گرفته میشه؟

    • خواهش میکنم
     تو آیین نامه گفته فقط بیمه
     بازم می تونید از دانشگاه تون بپرسید

   • سلام وقتتون بخیر ممنون از توصیحاتتون من یه سوالی داشتم من میخواستم مدرک دکتری خودم رو ازاد کنم منتها در مدت دکتری فرصت مطالعاتی اقدام کرده بودم انگار قوانین عوص شده من الان میتونم با نامه ی کاریابی دکتری ام رو ازاد کنم؟

  • سلام، تاریخی که برای ازادسازی مدرک باید لحاظ کنیم دقیقا چه تاریخی میشه که یک سال حداقل باید از اون تاریخ گذشته شده باشه؟ من خودم شهریور ۱۴۰۱ دفاع کردم و درگواهی موقت هم زده ولی تاریخ صدور گواهی را دی ماه زده

 • سلام.
  من قبل کارشناسی سربازی رفتم و تموم کردم. کارشناسی روزانه بودم و توی مدرک موقتی که بهم دادن نوشته 4.5 سال تعهد خدمت دارم. ولی خودم منطقه 3 هستم و یادم نیست با سهمیه رفتم یا آزاد بوده. بعد کارشناسی 9 ماه سابقه بیمه دارم و الان هم دانشجو ارشد شبانه هستم.
  سوال اول اینکه : اون مدت سربازی واسه آزاد سازی کارشناسی قابل قبوله ؟
  سوال دوم اینکه : الان که دانشجوی ارشدم اگه یه شرکتی کار کنم و سابقه بیمه رد بشه واسم چون پایان خدمت دارم واسه آزاد سازی کارشناسی قابل قبوله ؟
  و سوال سوم اینکه : تعهد خدمت کارشناسیم همون 4.5 سال هس که توی مدرک موقت نوشته شده دیگه ؟

  • سلام بله از بیمه سربازی برای ازاد سازی میشه استفاده کرد
   در حین تحصیل بیمه مورد قبول نیست
   بله

 • سلام وقت بخیر
  من دی ماه 95 ارشدم تموم شدو دفاع کردم و اردیبهشت 96 کاریابی ثبت نام کردم، الان یعنی 20 آذر 1401نامه عدم کاریابی گرفتم میتونم مدرکم ازاد کنم؟سوال دوم اینکه یک ماه ازمایشی از طرف شرکتی خرداد ماه سال 1401 بیمه رد شده برام فقط یک ماه و بقیه سال ها از 95 تا همین الان بیمه رد نشده، این مشکلی ایجاد میکنه؟

  • سلام طبق رای دیوان عدالت باید بتونید اما از طریق دانشگاه بپرسید ببینید قبول میکنن یا خیر
   بله متاسفانه امکان آزادسازی از طریق عدم کاریابی ندارید

   • سلام و خسته نباشید
    طبق چهار موردی که در قسمت «شرایط لغو تعهد» توی سایت قرار دادین، ایشون می‌تونن با نامه عدم‌کاریابی‌ای که گرفته‌ان، اقدام به آزادسازی کنن. یا من اشتباه فهمیدم؟
    شرایط لغو تعهد: دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود.
    1- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی
    2- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی)
    3- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان(شهرستانهای فاقد
    کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد)
    4- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام .

 • سلام
  من خاطرم هست که جایی خوندم سابقه بیمه حین تحصیل فقط برای همون مقطع که در حال تحصیل هستیم نمیشه استفاده کرد و برای مقطع قبلی میشه. مثلا کسی که در حین ارشد سابقه بیمه براش رد شده اون سابقه را برای آزادسازی مدرک ارشد نمیتونه استفاده کنه ولی برای کارشناسی میتونه.
  آیا این درست هست؟

  • سلام بعید میدونیم اینطور باشد، برای اطمینان از آموزش دانشگاه تون بپرسید

 • با سلام
  بنده مدت 6 سال هست که مشغول به کار هستم و بیمه برایم پرداخت شده است و همگی مربوط به بعد از تحصیل می باشد. ولی سربازی بنده همزمان با دکترا بوده و در بنیاد نخبگان گذرانده ام. که جمعا با سابقه سربازی که 21 ماه بوده، سابقه بیمه بنده در سایت تامین اجتماعی 7 سال و 9 ماه است.
  آیا سابقه سربازی که همراه با تحصیل بوده است هم محاسبه می شود یا خیر؟

  • سلام باید از خود دانشگاه و وزارت علوم بپرسید در این مورد اطلاع نداریم متاسفانه

 • با سلام
  سابقه بیمه شرکت خصوصی باشد مورد قبول است یا فقط باید شرکت دولتی باشد؟

 • با سلام
  بنده سال ۸۷ تا ۹۲ کارشناسی رو دانشگاه آزاد خوندم .
  ۹۳ تا ۹۵ خدمت سربازی رفتم
  از ۹۵ تا الانم تقریبا ۳۶ ماه سابقه بیمه دارم
  ضمنا همون سال ۹۵، پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی رو گرفتم !
  سال ۹۶ هم ارشد دولتی قبول شدم که تا ۹۹ طول کشید و در گواهینامه موقتم ذکر شده که دو و سالو نیم تعهد خدمت به ایران ….
  با توجه به توضیحات ؛ اینکه کارشناسی آزاد بودم … بعدش هم بیمه دارم هم پروانه نظام مهندسی دارم هم سربازی رفتم … میتونم ارشد رو آزاد کنم ؟؟

  آخه تو pdf سامانه سجاد میخونم همه اینا باید بعد از فراغت به تحصیل مقطع باشه

   • یعنی اینکه خدمتم قبل از مقطع ارشد ( فراغت از تحصیل ) بوده مشکلی نداره ؟!؟
    آخه تو pdf سامانه سجاد میخونم همه اینا باید بعد از فراغت به تحصیل مقطع باشه

 • سلام وقتتون بخیر
  من پس از پایان یافتن سنوات مجاز تحصیلی در مقطع دکتری برام نامه اومده که دوره تحصیلم در دانشگاه پایان یافته است یا به عبارتی اخراج. میخواستم بدونم الان با این اوصاف میتونم با پرداخت هزینه مدرک دوره کارشناسیمو آزاد کنم؟

 • سلام روزبخیر
  من در حین تحصیل دکتری حدود دو سال برایم بیمه رد شده است. با توجه به اینکه این بیمه در حین تحصیل بوده، آیا می توانم از شیوة «عدم کاریابی» برای آزادسازی مدرکم استفاده کنم؟ اگر خیر از این بیمه می توانم برای آزادسازی مدرک ارشدم استفاده کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   طبق گفته ایین نامه برای استفاده از کاریابی نباید بیمه براتون رد شده باشد و بیمه حین تحصیل هم براتون جهت رفع تعهد مورد قبول نیست اما بازم می تونید با خود دانشگاه یا سازمان امور دانشجویان ارتباط بگیرید و بپرسید

 • سلام میخواستم بدونم اگر بیمه رو بصورت آزاد(خویش فرمایی) واریز کرده باشیم برای آزادسازی مدارک از طریق کاریابی وضعیت چطور میشه؟ آیا این بیمه واریز کردن به طور شخصی هم اجازه آزاد سازی از طریق کاریابی رو نمیده و جلوشو میگیره؟

 • سلام وقتتون بخیر
  اینکه میگن قانون شش ماه دیگه نیست یعنی من که نزدیک ۱۰ ماه از فارغ التحصیلیم گذشته هم میتونم اقدام کنم برای آزاد سازی مدرکم از طریق کار یابی ؟

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای آزاد کردن مدرک از طریق پرداخت تو مقطع کارشناسی باید کارت پایان خدمت هم داشته باشیم یا نه ؟

  • سلام وقتتون بخیر
   برای آزاد کردنش خیر اما برای دریافتش از دانشگاه بله

  • برای دریافت مدارک تحصیلی یکی از مفاد ۹ گانه نظام وظیفه الزامیست لذا شما یا باید کارت پایان خدمت داشته باشید یا برگ سبز خدمت آماده اعزام که البته با گرفتن پذیرش و معرفی وازات علوم به نظام وظیفه برای تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر عملا برگ اعزام شما خوبخود باطل میشود و مدرکتان را هم دریافت کرده اید

 • با سلام و احترام
  ضمن تشکر، یک سوال دارم.
  بنده ورودی سال 88 هستم و سال 92 فارغ التحصیل شدم، الان برای هر ترم بنده باید حدود چقدر پرداخت کنم؟ آیا همین به ازای هر ترم 7 تومن هست؟ یا کمتر؟
  ممنون

 • سلام. من خدمت سربازیم رو قبل از ارشد گذروندم. آیا میتونم از سابقه بیمه سربازی برای آزادسازی مدرک ارشد استفاده کنم چون شنیدم سابقه بیمه باید بعد از مقطع تحصیلی باشه؟

  • سلام بله می تونید از سربازی استفاده کنید برای دوسال تعهدتون

   • فارغ التحصیل هم بشی معلوم نیست مدرکتون رو بدن بس که مملکت گل و بلبلی داریم

 • سلام
  من ورودی ۹۷ کارشناسی ام ، فنی مهندسی ،

  تو اون جدوله هر ترم کارشناسی ۷ میلیون بود ، یه ستون دیگه ترمی ۱ میلیون بود ،

  واسه من کدومه ؟

 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ کارشناسی فارغ التحصیل شدم سال ۹۹ هزینه رو پرداخت کردم و نامه لغو تعهد رایگان رو از سامانه سجاد دریافت کردم اما برای صدور دانشنامه به دانشگاهم مراجعه نکردم چون فکر میکردم باید حتما پایان خدمت داشته باشم الان هم دانشجوی ترم اخر ارشد هستم الان بخوام برم دریافت کنم دانشنامه رو بهم میدن؟؟!! و اینکه هزینه رو که نباید دوباره به روز پرداخت کنم که، درسته ؟؟؟!!!!
  ممنون

 • سلام
  من بعد از کارشناسی (در دانشگاه ازاد) سربازی رفتم به مدت 2 سال تمام و بعدش ارشد (در دوره روزانه دولتی) خوندم، حالا میخوام بدونم با سابقه سربازیم که قبل از ارشد بوده میشه مدرک دوره کارشناسی ارشدمو ازاد کرد؟

   • سلام وقت بخیر
    من ورودی سال ۸۸ علوم انسانی هستم و ورودی ۹۳ ارشد
    هر دو روزانه ، ۵ سال سابقه کار دارم و الان مشغولم ولی کارم با مدرک ارشدمه نه لیسانس ، میتونم مدرک لیسانس رو کاریابی بزارم و اگر کار پیدا نشد نامه بگیرم و مدرکم رو آزاد کنم ؟ یا چون بیمه رد میشه برام دیگه نمیتونم از طریق کاریابی اقدام کنم ؟

 • سلام مجدد، من ۳سال پیش درخواست کاریابی دادم ولی ۳ماه بعد در مقطع ارشد قبول شدم. و دیگر پیگیری نکردم
  ایا امکان داره الان که فارغ التحصیل ارشد هستم از همون درخواستم استفاده کنم ،مبنی بر این که ۳ سال از لیسانسم گذشته و کارپیدانکردم ، یا مجدد باید با مدرک ارشدم درخواست بدم

 • سلام و وقت بخیر ممنون از مطالبتون
  یکی از دوستام که الان مهاجرت کرده میگفت در حین تحصیل در مقطع ارشد
  مدرک لیسانس را با کاریابی گرفته
  ایا امکان داره؟
  فرض کنید شخصی ارشد میگیره و بعد درخواست کاریابی میده و لغو تعهد میشه ،بعد از یکسال میره و دکتری میخونه
  خب این شخص الان فقط دکتراش ازاد نیست
  چطور وقتی جواب دادید متوجه بشم
  به ایمیل پیام میاد؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده در حال تحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد هستم (شبانه)
  دوره کارشناسی بنده روزانه بوده و سال ۹۸ تمام شده‌است
  آیا در حال حاضر می‌توانم مدرک کارشناسی خود را آزاد کنم(دانشجوی ارشد هستم)
  و اینکه بنده سال ۱۴۰۰ هنگامی که دانشجوی ارشد بودم به مدت ۴ ماه بیمه‌ برایم رد شده‌است آیا برای ازادسازی مدرک کارشناسی به کارم میاد؟

 • سلام
  من مدارکم رو برای عدم کاریابی سه سال پیش دادم به یه شرکتی.
  الان باید حتما به همون شرکت کاریابی مراجعه کنم؟
  اگه اون شرکت جمع کرده باشه رفته باشه چه کار باید بکنم؟

  • سلام باید همون شرکتی برید که درخواست دادید
   دوباره از نو باید اقدام کرد

 • سلام
  یه سوالی که هیچ کس نپرسیده…
  الان اینجا نوشته مثلا برای رشته های علوم پایه در مقطع کارشناسی هر ترم تقریبا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومن و برای هر واحد ۵۳۰ هزار تومن .
  الان باید براساس واحد های گرفته (هم اون هایی که پاس کردیم و افتادیم و حذف کردیم) پول بدیم یا ترم های گذرانده؟
  مثلا من ۱۰ ترم درس خوندم میشه ۶۳ میلیون تومن ولی بر اساس واحد (۱۳۷ واحد پاس کردم و ۳۰ واحد این افتادم و حذف کردم که مجموعا میشه ۱۶۷) میشه ۸۸ میلیون تومن
  چچجوری باید حساب کنیم؟

  • سلام محاسبه دقیق شو خود اموزش دانشگاه تون انجام میدن اما براساس ترم باید در نظر بگیرید و اگر واحد بیشتری پاس کردید یا افتادید و دوباره برداشتید باید مبالغ واحد و اینا رو اضافه کنید

 • سلام
  من کارشناسی رو دولتی وزارت علوم خوندم و ارشد شبانه‌ی وزارت بهداشت هستم. می‌خواستم بدونم سابقه‌ی کاری ک دوره‌ی ارشد در حین تحصیل زیر نظر وزارت بهداشت دارم رو وزارت علوم برای ازاد سازی مدرک کارشناسیم قبول میکنه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   گفتن که سابقه بیمه باید بعد از فارغ تحصیلی باشد

 • با سلام
  من سه سال سابقه کار بیمه ای دارم (از اسفند 98 تا حال حاضر)
  آیا امکان این هست که ابتدا مدرک کارشناسی رو بدون بیمه و طبق تعرفه آزاد کنم و سپس با سابقه بیمه ارشد رو رایگان آزاد کنم؟
  آیا پیشنهاد بهتری دارین؟

  • سلام شما سابقه تونو در سامانه سجاد میذارید و اونا خودکار حساب میکنن و نمیشه یکی رو فعلا ازاد کردی و بعدی رو نگه داشت

 • سلام
  من سال 98 از مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم.
  از سال 98 تا 1400 سرباز بودم و همزمان کار میکردم و بیمه هم برام رد میشد.
  یعنی از 98 تا حال حاضر برام بیمه تامین اجتماعی از شرکتم رد شده.
  با توجه به اینکه دوره سربازیم با کارم همزمان بوده، آیا میتونم باز هم از دو سال سربازی برای آزاد سازی مدرک استفاده کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   دوبار نمیشه از این دوسال استفاده کرد یا بیمه سربازی یا بیمه شرکت رو باید استفاده کنید

 • اعلام کنید مطابق قانون اساسی عطف به ما سبق غیرقانونی هست نمیشه برای همه سنوات یک قانون رو اعلام کنه

 • سلام وقتتون بخیر من کارشناسی و کارشناسی ارشد روزانه خوندم یکسال هم سابقه بیمه نامرتبط با رشته تحصیلی دارم ایا میتونم از طریق نامه عدم کاریابی اقدام کنم برای ازادسازی مدارک؟ کارمند بیمه بهم گفت که ما بعد از شش ماه بهت نامه میدیم اما بقیش بستکی به دانشگاهتون داره که قبول کنن یا نه

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر سابقه بیمه دارید از طریق عدم کاریابی نمیشه

 • سلام وقتتون بخیر
  من حدود یک سال سابقه بیمه با کار نامرتبط با رشته تحصیلی دارم آیا میتونم از طریق کاریابی برای آزادسازی مدارکم اقدام کنم؟

 • سلام وقتتون بخیر
  یعنی حتی اگر10ماه از زمان فارغ التحصیلی گذشته باشه میشه برای نامه عدم کاریابی اقدام کرد ؟از طرف وزارت علوم قابل قبوله برای آزاد سازی ؟

 • سلام ، من سال ۹۵ مدرک کارشناسیم رو گرفتم ، بعدش رفتم سربازی و سال ۹۸ سربازیم تموم شد. بعدش سال ۱۴۰۰ کنکور ارشد دادم و سال بعد ارشدم تموم میشه. آیا بعد از ارشد میتونم از طریق نامه عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟ هر دو مدرک با هم آزاد میشه؟ اون گپ ۵ ساله بین کارشناسی و ارشد مشکل ساز نیست؟

  • سلام
   در اصل نباید محدودیت زمانی برای آزاد سازی از طریق عدم کاریابی وجود داشته باشد اما باید بررسی کنید ببینید وزارت علوم در این مورد رای دیوان عدالت را رعایت می کند یا خیر
   اگر رای دیوان را قبول می کند، مشکلی برای روش عدم کاریابی ندارید

   • سلام. مرسی از سایت خوبتون. از کجا دقیقا باید پیگیر شد که اون مهلت 6 ماهه لغو شده و توسط وزارت علوم اجرا میشه؟

    • سلام خواهش میکنم از خود وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان

    • سلام، خسته نباشید
     میخواستم بدونم کل فرآیند گرفتن معافیت تحصیلی و گذاشتن وثیقه برای سربازی و پس از اون آزادسازی مدرک تحصیلی حدودا چقدر طول می کشه؟

     با سپاس

     • سلام بستگی به نوع ازادسازی تون داره اما با هزینه شخصی بخواید اقدام کنید نهایتا یک ماه

   • سلام وقتتون بخیر
    یعنی حتی اگر10ماه از زمان فارغ التحصیلی گذشته باشه میشه برای نامه عدم کاریابی اقدام کرد ؟از طرف وزارت علوم قابل قبوله برای آزاد سازی ؟

    • سلام دیوان گفته باید قبول کرد اما روال کار وزارت علوم متاسفانه مشخص نیست

     • سلام بله میتوانید به شرطی که گواهینامه موقت شما قبل از مراجعه به مراکز کاریابی صادر شده باشه
      سلام مش

 • سلام.
  من از سال 88 پروانه نظام مهندسي دارم. سال 1400 مدرك دكتري گرفتم. آيا مي توانم از طريق نامه اداره كار مدرك خود را آزاد كنم؟ شايان ذكر است از اسفند 1400 مدرك دكتري حتي در سامانه نظام مهندسي مورد پذيرش قرار نمي گيرد و هيچ تاثيري ندارد.

  • سلام شرط عدم کاریابی رد نشدن بیمه است
   اگر بیمه رد نشده می تونید اقدام کنید

  • سلام اگر کار کرده باشید و بیمه بوده باشید امکلن استفاده از عدم کاریابی را ندارید

 • سلام.وقتتون بخیر.
  من به تازگی از پایان نامه ارشد دفاع کردم و هنوز مدارکمو آزاد نکردم. در ضمن مشمول خدمت نیز هستم. آیا راهی وجود داره که بتونم مدارک موقت رو از دانشگاه بگیرم؟ برای اپلای نیاز دارم و زیاد فرصت نیست.

  • سلام وقتتون بخیر
   بله می تونید گواهی موفت تونو از دانشگاه تون بگیرید

   • خب میگن به دانشجوی پسر مشمول خدمت سربازی تا وقتی خدمت سربازیش تعیین تکلیف نشده باشه گواهی موقت هم نمیدن. میخواستم ببینم چه راهی وجود داره که بتونم این مدرک رو برای اپلای کردن بگیرم؟

    • فعلا می تونید با دانشگاه مقصد مکاتبه کنید و بهشون بگید مدارک تونو به صورت غیر رسمی براشون ارسال میکنید و پس از اخذ پذیرش مدارک رسمی تونو می تونید آماده ارسال کنید
     عموما دانشگاه ها قبول میکنن

 • سلام.
  آیا اگر بین مقطع ارشد و دکتری سابقه بیمه رد شده باشه ولی در حین تحصیل دکتری و بعد از اون بیمه رد نشده باشه میشه از قانون کاریابی برای آزادسازی مقطع دکتری استفاده کرد؟

  امکان آزادسازی مدرک لیسانس و ارشد با پرداخت هزینه یا بیمه و بعدش اقدام از کاریابی برای آزادسازی مدرک دکتری هست؟

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه نباید برای شما بیمه رد شده باشد
   همه مدارک رو باید با یک روش اقدام کنید اگر تا حالا هیج کدوم رو آزاد نکردید و نمیشه هر مورد رو جدا به روشی ازاد کرد

 • سلام
  پروانه نظام مهندسی برای مقطع دکتری سابقه کار محسوب میشه؟

 • سلام
  ببخشید اگه 3 روز از حداکثر زمان 6 ماه بعد پایان خدمت گذشته باشه و درخواست عدم کاریابی بذاریم قبول میکنن برا آزاد کردن مدرک؟

 • سلام.من شهریور 1400 کارشناسیمو گرفتم.میتونم الان برای ازاد سازی مدارک از طریق کاریابی اقدام کنم؟

 • سلام من کارشناسیمو شهریور 1400 گرفتم .بصورت روزانه مشغول تحصیل بودم.تو این یک سال مشغول به کاری که بیمه داشته باشه نبودم.میتونم از طریق کاریابی مدرکمو آزاد کنم؟ یا مهلتش گذشته؟
  البته تو این سالها از سمت شرکت پدرم ما ام بیمه بودیم.اون حساب نیست؟
  بعد اینکه تو گواهی موقت من 8 سال تعهد خدمت زده.از کجا باید بدونم رتبه من کمتر از آخرین رتبه قبولی منطقه 1 بوده که تعهد خدمت بشه 4 سال؟

  • سلام وقتتون بخیر
   طبق قانون باید ظرف 6 ماه نهایتا به کاریابی مراجعه کنید
   اگر بیمه براتون رد شده باشه از طریق بیمه می تونید اقدام کنید
   باید از سازمان سنجش پیگیر باشید

 • سلام وقتتون بخیر.
  من دیپلمم دست دانشگاهه و وقتی ازشون خواستم چند روز دیپلمم بدن که ببرم برای ترجمه گفتن که اگه دیپلمم میخوام باید از طریق سامانه سجاد ازادسازی مدارک انجام بدم. میخواستم بدونم راه دیگه ای برای گرفتن دیپلمم هست؟

 • سلام روزتون بخیر. من سه تا سوال داشتم.
  1. من فارغ التحصیل کارشناسی هستم و 19 بهمن 1400 دفاع کردم که میشه تاریخ فارغ التحصیلیم اما گواهی موقتم 24 فروردین 1401 صادر شده.
  این آخرین بخش نامه وزارت علوم در مورد لغو تعهد از طریق کاریابی که عکسش رو گذاشتین نوشته : سپری شدن حداقل یک سال از تاریخ صدور گواهی موقت فارغ التحصیلی متقاضی
  اما
  در اینفوگرافی شرایط کلی آزادسازی مدارک تحصیلی نوشته شده: سپری شدن یک سال شمسی تمام از تاریخ فارغ التحصیلی

  الان کدومش درسته؟ باید یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی یا همون دفاع بگذره؟ یا یک سال از تاریخ صدور گواهی موقت؟

  2. من الان 6 ماه میشه که مدرکم در کاریابی مونده و کاری پیدا نشده الان سر موعد 6 ماهه ام باید مراجعه کنم به اداره کار؟ یا باید صبر کنم 1 سال از تاریخ صدور گواهی موقتم یا فارغ التحصیلیم بگذره؟

  3. اگر من الان مراجعه کنم کارهای اداریم انجام میشه اما آزاد سازی مدرک و ثبت نام در سامانه ی سجاد میمونه برای وقتی که یک سالم گذشت؟ کلا به چه نحویه؟

  ممنون میشم اگه اطلاعی دارین راهنمایی کنین.

  • سلام بله ظرف 6 ماه پس از پیدا نشدن کار باید به اداره کار برای عدم کاریابی مراجعه کنید
   خیر کلا اون یکسال یعنی یکسال فرصت دارید اینکارو بکنید

   • سلام منم سوالم مثل سوال ایشونه. تو متن صراحتا ذکر شده حداقل یک سال از صدور کارت پایان خدمت گذشته باشه حداقل یک سال از فارغ التحصیلی گذشته باشه و شش ماه گذشته باشه از کاریابی. الان یعنی بعد شش ماه من باید صبر کنم یک سال از صدور کارت پایان خدمتمم بگذره تا مدرکم رو بدن یا بعد اون شش ماه من درخواستمو تو سجاد بدم نامه اداره کار رو اپلود کنم کارای اداریش همون موقع میشه و مدرکم رو میدن؟
    من شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم، شهریور ۱۴۰۱ خدمتم تموم شد مهر ۱۴۰۱ درخواست کاریابی دادم. اردیبهشت ۱۴۰۲ میتونم مدرکم رو بگیرم یا تا مهر ۱۴۰۲ مدرکم رو نمیدن؟

    • سلام خیر
     6 ماه میذارید کاریابی و ضمن گذشت اون 6 ماه باید یکسال هم از مدت زمان فارغ التحصیلی شما سپری شده باشد

     • اما من در حین تحصیل میخواستم مدرکمو با هزینه پرداخت کنم گفتند نمیشه

     • اشتباه گفتند. حین تحصیل می توانید مقاطع پایین تر را با هزینه ازاد کنید

   • سلام من تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسیم شهریور ۹۹ و ووردی ارشد ۱۴۰۰ هستم (یکسال بین کارشناسی و ارشدم وقفه بوده) برای آزاد سازی مدرک با کاریابی اول کودوم مقطع آزاد میشه و اگه‌پروسه اش طولانی شه و بخوام دکتری هم شرکت کنم، مشکلی خواهم داشت یا نه؟

 • سلام و احترام
  آیا امکان این وجود دارد که به منظور انجام شدن سریعتر فرآیند آزاد سازی. در زمانی که درخواست کاریابی داده ایم، مدارک لیسانس و ارشد را پولی آزاد کنیم و فقط مدرک دکتری با کاریابی؟

 • سلام وقت بخیر
  آیا در حین تحصیل مقطع کارشناسی ارشد میتوان مدرک دوره کارشناسی را آزاد کرد؟

 • سلام
  میخواستم بدونم آیا میشه از سابقه بیمه کار حین دوره ارشد برای آزادسازی مدرک دوره کارشناسی استفاده کرد؟

 • سلام
  میخواستم بدونم آیا هزینه آزاد سازی مدرک هر سال تغییر میکنه؟ مثلا من مدرک ارشد رو سال 99 گرفتم الان بخوام مدرک رو بخرم ارزونتر ممکنه باشه نسبت به سال بعد؟
  و اینکه ایا سهمیه 5 درصد ایثارگری روی مدرک اصلی نوشته میشه و ممکنه مشکلی ایجاد بشه در اپلای کردن ازین نظر؟
  چون در مدرک موقت نوشته شده این سهمیه.