اپلای چیست؟ مهم ترین نکاتی که برای اپلای موفق باید رعایت کرد، کدام هستند؟

اپلای چیست؟

اپلای چیست؟


اپلای چیست و شامل چه مجموعه اقداماتی می شود؟ مهم‌ترین نکاتی که برای اپلای باید رعایت کنیم، چه می‌باشد؟

اپلای (apply) به فرآیندی گفته می‌شود که متقاضی تحصیل در دانشگاهی خاص یا فردی که به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی می‌باشد، طی می‌کند تا در آن دانشگاه یا بورسیه پذیرش بگیرد. در واقع به مجموع مراحلی که منجر به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوند، از نگارش انگیزه نامه گرفته تا مکاتبه با هیئت پذیرش، دریافت فرم‌های ویزا و تهیه بلیت هواپیما، همگی جزو فرآیند اپلای محسوب می‌شوند.

فرآیند اپلای به طور کلی از مراحل مختلفی تشکیل شده و یک متقاضی تحصیل در خارج از کشور برای آنکه بتواند در دانشگاه مدنظر خود موفق به دریافت پذیرش شود، باید با این مراحل آشنایی کلی داشته و به حرفه‌ای‌ترین حالت ممکن قدم در این مسیر بگذارد. مطلب زیر در جهت آشنایی شما با مهم‌ترین نکاتی است که در مورد اپلای باید بدانید:

1- کجا تحصیل کنیم؟

– دانشگاه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی را جست‌وجو کنید.

انتخاب دوره تحصیلی و دانشگاه مناسب برای خودتان جزو مهم‌ترین تصمیم‌ها در زندگی شما است؛ نه تنها به این دلیل که  این انتخاب می‌تواند گزینه های شغلی بعد از فارغ التحصیلیتان را تحت تاثیر قرار دهد، بلکه به این خاطر که شما باید حداقل چند سال در این موقعیت بمانید و در فضایی که مرتبط با آن رشته، دانشگاه و کشور است، عمر خود را سپری کنید؛ پس مهم است موقعیتی را پیدا کنید که مطابق با تخصص و روحیات شما باشد.

مقصد ایده‌آل خود را برای تحصیل بررسی کنید و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای زندگی دانشجویی را مطالعه کنید و تنها به یک وجه آن توجه نکنید و به صورت کلی مسئله را زیر ذره‌بین قرار دهید. با مطالعه مثلا آگاه خواهید شد که هزینه تحصیل در کانادا بسیار بالا بوده و در صورتی که نتوانید بورسیه تحصیلی مناسبی پیدا کنید، بهتر است که قید تحصیل در این کشور را بزنید!

راه‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید در مورد دانشگاه‌ها، پوزیشن‌ها و کشورها جستجو کرده، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و انتخاب خود را نهایی کنید. برای شروع شما می‌توانید اطلاعات بسیاری را از وب‌سایت خود دانشگاه‌ها پیدا کنید. سایت بیشتر دانشگاه‌ها خلاصه‌ای از دوره‌های آموزشی‌ای که شامل واحدهای انتخابی و اجباری و همچنین اطلاعاتی درباره مسیر شغلی پس از فارغ التحصیلی می‌باشد، ارائه می‌دهند. در این وب‌سایت ها اطلاعاتی راجع زندگی دانشجویی هم در دانشگاه و هم در اطراف دانشگاه نیز موجود است.

– با دانشگاه‌ها مکاتبه کنید

اگر شما به دنبال راه یافتن به دوره تحصیلی خاصی هستید، ممکن است که بخواهید با کارمند پذیرش یا دانش آموخته‌های آن دانشگاه مکاتبه کنید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با تحصیل در آن دانشگاه و پوزیشن خاص به دست آورده و به صورت ویژه‌تری با آن آشنا شوید. این بسیار مهم است که شما اساتید و نهادهای مرتبط با تخصص خود را در دانشگاه‌های مختلف پیدا کرده و به دنبال ارتباط گیری با آنها باشید. به واقع شما می‌توانید هر سوالی راجع به دانشگاه و هر صحبتی که راجع به اخذ پذیرش از آن دانشگاه داشته باشید، از مسئولان ذیربط بپرسید.

به منظور ارتباط با دانشگاه موردنظرتان می‌توانید از قسمت جست‌وجو وب‌سایت دانشگاه، صفحه پذیرش را باز کنید و گزینه‌های تماس یا ایمیل را پیدا کنید. تقریبا تمامی بورسیه‌ها و پوزیشن‌های تحصیلی نیز راه ارتباطی با اساتید متخصص و مسئولان هئیت پذیرش را در بخش Contacts آورده‌اند؛ حتما از فرصت ارتباط با آنها قبل از انجام فرآیند اپلای، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:
ارز دانشجویی | نحوه ، میزان و مدارک مورد نیاز برای اخذ ارز دانشجویی ( آخرین آپدیت)

اگر در مورد شیوه مکاتبه با استاد و نحوه تنظیم متن ایمیل شک و تردید دارید،می توانید ازطریق پکیچ آموزش ویدویی مکاتبه با استاد که توسط مجموعه بورسیه پلاس ساخته شده است استفاده نمایید.

اپلای چیست

– چه جایی اپلای کنیم؟

اگر به هر دلیلی مصم به تحصیل در خارج از کشورر هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بدون در نظر گرفتن رزومه خود، برای همه دانشگاه‌هایی که در کشور مدنظر شما قرار داشته، جایگاه علمی مناسبی دارند و برنامه مشابهی با تخصص شما ارائه می‌دهند، اپلای کنید {البته در صورتی که اصطلاحا اپلیکیشن فی بالایی نداشته باشند!} تا بدین صورت شانس خود را برای پذیریش در یکی از آن ها افزایش دهید. بدیهی است که قبل از انجام این فرآیند، باید نسبت به تمامی ابعاد دانشگاه و رشته مدنظر، حداقل اطلاعات کلی را به دست آورده باشید.

نکته دیگری که باید خاطرنشان سازیم، توصیه به انجام اپلای توسط خود شما است! بسیاری از موسسات و مجموعه‌هایی که در زمینه مهاجرت تحصیلی فعالیت دارند، نمی‌خواهند شما این نکته را بدانید. به واقع فرآیند اپلای در اغلب اوقات دشوار نبوده و خود متقاضی می‌تواند با کمی مطالعه و مشورت با افراد باتجربه، مبادرت به انجام آن نماید و در هزینه‌های خود به مقدار زیادی صرفه‌جویی کند. با این وجود اگر احساس می‌کنید که خود شما از پس کار برنیامده و نیاز دارید تا یک فرد متخصص در این راه شما را یاری کند، پیشنهاد می‌کنیم تنها به مجموعه‌هایی که سابقه خوبی از خود به جای گذاشته‌اند مراجعه کنید تا از هدر رفتِ وقت، انرژی و سرمایه جلوگیری شود.

2- لازم است چه مدارکی را قبل از اپلای آماده کنم؟

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اپلای، دانشگاه به دانشگاه و موقعیت به موقعیت متفاوت است و اکثرا شامل کپی مدارک تحصیلی به دست آمده در مقاطع قبلی و ریز نمرات، رزومه و … می باشند. در کنار همه این موارد اما مهم‌ترین مدارکی که باید از قبل برای اپلای آماده کرده باشید عبارت‌اند از:

– توصیه نامه

به احتمال بسیار بالایی، دانشگاه مقصد از شما خواهد خواست که توصیه نامه خود را که از برخی از اساتید سابقتان دریافت کرده‌اید، برای آن دانشگاه ارسال نمائید. چنین خواسته‌ای علی‌الخصوص در مواردی که فرد متقاضی دریافت بورسیه‌های تحصیلی است، قطعی به نظر می‌رسد. در همین رابطه پیشنهاد می‌کنیم اساتیدی را انتخاب کنید که به خوبی شما را می‌شناسند و یا کسانی را برگزینید که راغب هستند راجع به توانایی‌های شما با جزئیات و به دقت، با مثال هایی متعدد، صحبت کنند.  توجه داشته باشید که یک توصیه نامه استاندارد باید بیان کند شما چگونه شخصی هستید (حتی از لحاظ جنبه‌هایی غیرتحصیلی) و فقط بر روی جنبه آکادمیک رزومه شما تاکید نکند تا کمیته پذیرش دانشگاه مقصد، شما را به عنوان فردی با توانایی های متعدد بشناسد.

برعکس کلیت فرآیند اپلای که توصیه کردیم خود متقاضی آن را انجام دهد، در مورد آماده‌سازی مدارک مقدماتی اپلای مثل توصیه نامه بهتر است که کار نگارش یا ویرایش را به افرادی حرفه‌ای بسپارید تا خیالتان از بابت کیفیت آن آسوده باشد. مجموعه بورسیه پلاس در همین راستا آماده است تا شما را در نگارش و ویرایش توصیه نامه یاری کند. از طریق این لینک می‌توانید تعرفه نگارش و ویرایش توصیه نامه را مشاهده کرده و سفارش خود را به ثبت برسانید.

بیشتر بخوانید:
تمام هزینه های اپلای | یک اپلای ساده حدودا چقدر هزینه دارد؟

– انگیزه نامه

انگیزه نامه یا SOP همان نقطه عطفی است که نگاه به آینده دارد و می‌تواند نواقص گذشته شما را پوشش دهد. در انگیزه نامه خود باید راجع این که چرا برای موقعیتی که برای آن درخواست می‌دهید، مناسب هستید، صحبت کنید و مثال‌ها و نکاتی را که قبلا انجام داده‌اید و توانایی‌های شما را برجسته می‌کند ذکر کنید تا نمایندگان پذیرش بدانند به چه دلیلی شما مناسب آن موقعیت هستید. در نگارش انگیزه نامه سهل انگاری نکنید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن آن را تهیه نمائید. به جرئت می‌توانیم عنوان کنیم که انگیزه نامه مهم‌ترین فاکتور در پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی است.

همانند توصیه نامه، بورسیه پلاس آماده است تا شما را در نگارش و ویرایش انگیزه نامه با بالاترین استاندارها یاری دهد. از طریق این لینک می‌توانید تعرفه نگارش و ویرایش انگیزه نامه را مشاهده کرده و سفارش خود را به ثبت برسانید.

– مدرک زبان (انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا …)

امروزه پوزیشن‌هایی که مدرک زبان را شرط الزامی برای اپلای ندانند، بسیار اندک بوده و در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکتری بسیار نایاب می‌شوند! به همین دلیل لازم است که آزمون‌های مختلف زبان (فرضا آیلتس یا دولینگو برای زبان انگلیسی) را پشت سر بگذارید. نمره کسب شده در این آزمون‌ها نیز حائز اهمیت بسیار بالایی است و در صورتی که قابل قبول باشد، می‌تواند پوشش دهنده یک ضعف دیگر (مثلا معدل) در رزومه متقاضی باشد.

اپلای چیست

3- خود را برای امتحانات احتمالی آماده کنید!

اگر باید امتحاناتی را به عنوان  قسمتی از فرم ثبت نام دانشگاه بگذرانید، بسیار مهم است که برای آن‌ها به خوبی آماده شوید تا شانس موفقیت خود را بالا ببرید. چراکه وقتی از جمله شرایط الزامی پذیرش در یک پوزیشن، گذراندن امتحانی خاص عنوان شده است، کسب نمره بالا در آن اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند! پیشنهاد می‌کنیم که با سبک سوالات آزمونی که قرار است پشت سر بگذرانید از قبل آشنا شوید و برای تمرین، حتما تست‌های آنلاین را امتحان کنید.
نکته خوب اما اینکه بیشتر آزمون‌های تخصصی که گذراندن آنها برای ثبت نام الزامی تلقی می‌شوند، به مطالعه طولانی و سخت خاصی احتیاج ندارند (مثلا آزمون GMAT برای رشته های مدیریتی یا آزمون GRE برای رشته‌های فنی و مهندسی)، بلکه مهارت‌هایی را می‌سنجند که تاکنون یاد گرفته‌اید و تنها نیاز دارید که آن مهارت‌ها را مرور کرده و با ترفندهایی برای افزایش نمره خود آشنا شوید.

4- منظم باشید و به ددلاین‌ها توجه کنید

در یک جمله، منظم باشید تا بتوانید آینده تحصیلی روشنی برای خود بسازید! فرضا می‌خواهید برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کرده و علاقه مندید تا بورسیه تحصیلی مناسبی در این حوزه برای خود پیدا کنید. لیست فراوانی از بورسیه‌ها وجود دارد که متناسب با رشته و تخصص شما است، اما باید دقیق بوده و مدارک مورد نیاز برای هر کدام را تهیه کرده و در موعد مقرر ارسال نمائید. فراموش کردن زمان ددلاین و سهل انگاری در تنظیم کردن تمامی مدارک لازم، ممکن است پشیمانی بزرگی به بار آورد.

مراحل اپلای

منبع: تاپ یونی ورسیتی

applyاپلای بورسیهاپلای چیستمراحل اپلایمهم ترین نکات اپلای

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد ویژه

همین الان با تهیه این پکیج فوق العاده می تونی تمام فرایند اپلای رو به راحتی یاد بگیری.

این فرصت رو از دست نده. به جای کلی هزینه برای موسسات اعزام دانشجو، خودت اپلای کن