اپلای چیست؟ مهم ترین نکاتی که برای اپلای موفق باید رعایت کرد، چیست؟

اپلای

اپلای


اپلای چیست و شامل چه مجموعه اقداماتی می شود؟ مهم ترین نکاتی که برای اپلای باید رعایت کنیم، چه می باشد؟

اپلای (apply) به فرآیندی گفته می شود که متقاضی تحصیل در دانشگاهی خاص یا فردی که به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی می باشد، طی می کند تا در آن دانشگاه یا بورسیه پذیرش بگیرد. در واقع به مجموع مراحلی که منجر به اخذ پذیرش می شوند، از نگارش انگیزه نامه گرفته تا مکاتبه، دریافت فرم‌های ویزا و تهیه بلیت هواپیما، همگی جزو فرآیند اپلای محسوب می شوند. در ذیل، مجموعه اقداماتی را که طی فرآیند اپلای باید طی نمائید، بررسی کرده ایم:

کجا تحصیل کنیم؟

– دانشگاه ها و بورسیه های تحصیلی را جست و جو کنید.

انتخاب دوره تحصیلی و دانشگاه مناسب برای خودتان جزو مهم ترین تصمیم ها در زندگی شما است؛ نه تنها به این دلیل که  این انتخاب می تواند گزینه های شغلی بعد از فارغ التحصیلیتان را تحت تاثیر قرار دهد، بلکه شما باید حداقل چند سال در این موقعیت بمانید پس مهم است موقعیتی را پیدا کنید که راضی باشید.

مقصد ایده آل خود را برای تحصیل بررسی کنید و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای زندگی دانشجویی را مطالعه کنید. با مطالعه مثلا آگاه خواهید شد که در انگلیس شما می توانید برای حداکثر پنج بورسیه تحصیلی اپلای کنید و دانشگاه ها تا زمانی که یکی را به عنوان گزینه نهایی انتخاب نکرده اید، از سایر انتخاب های شما بی اطلاع هستند. اگر هم بخواهید می توانید هم زمان بیش از یک دوره در یک دانشگاه را درخواست کنید.

راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید در مورد دانشگاه ها، پوزیشن ها و کشورها جستجو کرده، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و انتخاب خود را نهایی کنید. برای شروع شما می توانید اطلاعات بسیاری را از وب سایت خود دانشگاه ها پیدا کنید. سایت بیشتر دانشگاه ها خلاصه ای از دوره های آموزشی که شامل واحد های انتخابی و اجباری و همچنین اطلاعاتی درباره ی مسیر شغلی پس از فارغ التحصیلی، ارائه می دهند. در این وب سایت ها اطلاعاتی راجع زندگی دانشجویی هم در دانشگاه و هم در اطراف دانشگاه نیز موجود است.

– با دانشگاه ها مکاتبه کنید

اگر شما به دنبال دوره تحصیلی خاصی هستید، ممکن است که بخواهید با کارمند پذیرش یا دانش آموخته های آن دانشگاه مکاتبه کنید. این بسیار مهم است که شما اساتید و نهادهای مرتبط با تخصص خود را در دانشگاه های مختلف پیدا کرده و به دنبال ارتباط گیری با آنها باشید. به واقع شما می توانید هر سوالی راجع به دانشگاه و هر صحبتی که راجع به اخذ پذیرش از آن دانشگاه داشته باشید، از مسئولان ذیربط بپرسید.

بیشتر بخوانید:
موسسه WES چیست؟ | ارزشیابی مدارک تحصیلی جهت مهاجرت به کانادا و آمریکا

به منظور ارتباط با دانشگاه موردنظرتان می توانید از قسمت جستجو وب سایت دانشگاه، صفحه پذیرش را باز کنید و گزینه های تماس یا ایمیل را پیدا کنید.

– چه جایی اپلای کنیم؟

پیشنهاد می کنیم که بدون در نظر گرفتن رزومه خود، برای همه دانشگاه هایی که در کشور مدنظر شما قرار داشته، جایگاه علمی مناسبی ندارند و برنامه مشابهی با تخصص شما ارائه می دهند، مختلف اپلای کنید {البته در صورتی که اصطلاحا اپلیکیشن فی نداشته باشند!} تا بدین صورت شانس خود را برای پذیریش در یکی از آن ها افزایش دهید. بدیهی است که قبل از انجام این فرآیند، باید نسبت به تمامی ابعاد دانشگاه و رشته مدنظر، حداقل اطلاعات کلی را به دست آورده باشید.

 

اپلای

لازم است چه مدارکی را قبل از اپلای آماده کنم؟

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اپلای، دانشگاه به دانشگاه و موقعیت به موقعیت متفاوت است و اکثرا شامل کپی مدارک تحصیلی به دست آمده در مقاطع قبلی و ریز نمرات، رزومه و … می باشند. در کنار اینها اما مهمترین مدارکی که باید از قبل برای اپلای آماده کرده باشید عبارت اند از:

– توصیه نامه

به احتمال بسیار بالایی، دانشگاه مقصد از شما خواهد خواست که توصیه نامه خود را که از برخی از اساتید سابقان دریافت کرده اید، برای آن دانشگه ارسال نمائید. چنین خواسته ای علی الخصوص در خصوص بورسیه های تحصیلی قطعی به نظر می رسد. در همین رابطه پیشنهاد می کنیم اساتیدی را انتخاب کنید که به خوبی شما را می شناسند و یا کسانی که راغب هستند راجع توانایی های شما با جزئیات و به دقت با مثال های متعدد صحبت کنند.  توجه داشته باشید که توصیه نامه باید بیان کند شما چگونه شخصی هستید و فقط بر روی جنبه آکادمیک شما تاکید نکند تا قسمت پذیرش دانشگاه شما را به عنوان فردی با توانایی های متعدد بشناسد.

بورسیه پلاس آماده است تا شما را در نگارش و ویرایش توصیه نامه یاری دهد. از طریق این لینک می توانید تعرفه نگارش و ویرایش توصیه نامه را مشاهده کرده و سفارش خود را به ثبت برسانید.

– انگیزه نامه

انگیزه نامه آن نقطه عطفی است که نگاه به آینده دارد و می تواند نواقص گذشته شما را پوشش دهد. در انگیزه نامه خود باید راجع این که چرا برای این دوره مناسب هستید صحبت کنید و مثال ها و چیزهایی که قبلا انجام داده اید  و توانایی های شما را برجسته می کند ذکر کنید تا نمایندگان پذیرش بدانند به چه دلیلی شما مناسب این دوره هستید. در نگارش انگیزه نامه سهل انگاری نکنید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن آن را تهیه نمائید. به جرئت می توانیم عنوان کنیم که انگیزه نامه مهم ترین فاکتور در پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی است.

بیشتر بخوانید:
هزینه تحصیل در کانادا | از شهریه دانشگاه تا کار دانشجویی در کانادا 2020

بورسیه پلاس آماده است تا شما را در نگارش و ویرایش انگیزه نامه یاری دهد. از طریق این لینک می توانید تعرفه نگارش و ویرایش انگیزه نامه را مشاهده کرده و سفارش خود را به ثبت برسانید.

– مدرک زبان

امروزه پوزیشن هایی که مدرک زبان را شرط الزامی برای اپلای ندانند، بسیار کم بوده و در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکتری بسیار نایاب می شوند! به همین دلیل لازم است که آزمون های مختلف زبان (فرضا آیلتس برای زبان انگلیسی) را پشت سر بگذارید. نمره کسب شده در این آزمون ها نیز حائز اهمیت بالایی است و در صورتی که قابل قبول باشد، می توانند پوشش دهنده یک ضعف دیگر (مثلا معدل) در رزومه متقاضی باشد.

خود را برای امتحانات احتمالی آماده کنید!

اگر شما باید امتحاناتی را به عنوان  قسمتی از فرم ثبت نام دانشگاه بگذرانید، بسیار مهم است که برای آن ها به خوبی آماده شوید تا شانس موفقیت خود را بالا ببرید. پیشنهاد می کنیم که با سبک سوالات آشنا شوید و برای تمرین، تست های آنلاین را امتحان کنید. بیشتر امتحانات لازم برای ثبت نام به مطالعه اضافی بسیار احتیاج ندارند (مثلا آزمون GMAT برای رشته های مدیریتی)، بلکه مهارت هایی را می سنجند که تا الان داشته اید اما بهتر است تمرین کنید  تا خودتان را با طرح امتحان آشنا کنید و به عنصر فشار زمانی در طی امتحان عادت کنید تا هنگام امتحان واقعی کم تر دچار استرس شوید.

 

اپلای

منظم باشید و به دلاین ها توجه کنید

منظم باشید تا بتوانید آینده تحصیلی روشنی برای خود بسازید! فرضا می خواهید برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کرده و علاقه مندید تا بورسیه تحصیلی مناسبی در این حوزه برای خود پیدا کنید. لیست فراوانی از بورسیه‌ها وجود دارد که متناسب با رشته و تخصص شما است، اما باید دقیق بوده و مدارک مورد نیاز برای هر کدام را تهیه کرده و در موعد مقرر ارسال نمائید. فراموش کردن زمان ددلاین و سهل انگاری در تنظیم کردن تمامی مدارک لازم، ممکن است پشیمانی بزرگی به بار آورد.

منبع: تاپ یونی ورسیتی

applyاپلای بورسیهاپلای چیستمراحل اپلایمهم ترین نکات اپلای

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.