بورسیه چونینگ

بورسیه تحصیلی چونینگ Chevening انگلستان برای سال 2022

بورسیه های تحصیلی چونینگ انگلستان Chevening به افرادی تعلق می گیرد که توانایی رهبری قابل قبولی داشته باشند و دارای زمینه های علمی قوی و چشم انداز روشن برای آینده باشند. این بورسیه تحصیلی پشتیبانی کامل مالی ( فول فاند ) از دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در همه رشته های ارایه شده در دانشگاه های کشور انگلستان می نماید. همچنین دانشجویان به طیف گسترده ای از تجربیات علمی، حرفه ای و فرهنگی منحصر به فرد نیز دسترسی دارند.

این بورسیه در سال 1983 تاسیس شد و اخیراً 35 مین سالگرد خود را جشن گرفت. در آن زمان بیش از 50 هزار متخصص برجسته این فرصت را داشتند که انگلستان را تجربه کنند و از طریق چونینگ Chevening حرفه خود را توسعه دهند. برای سال تحصیلی 2021/2022 بیش از 1500 بورسیه تحصیلی در سطح جهان ارائه شده است که نشان دهنده تعهد دیرینه انگلیس در توسعه رهبران فردا است.

لوئیز تامسون ، رئیس مدیریت برنامه بورسیه چونینگ انگلستان Chevening  می گوید: “چوپینگ فقط درها را باز نمی کند ، بلکه ذهن شما را نیز باز می کند.” در این بورسیه دانشجویان می توانند بیش از 12 هزار برنامه کارشناسی ارشد را در بیش از 150 موسسه آموزش عالی مختلف این کشور انتخاب کنند. بورسیه چونینگ Chevening همچنین یک برنامه اختصاصی از رویدادها و فعالیت ها را فراهم می کند که دانشمندان را قادر می سازد میراث و تاریخ انگلستان را تجربه کنند ، در مورد سیاست بین المللی بحث کنند و با رهبران اندیشه در طیف وسیعی از رویدادهای علمی ، فرهنگی و اجتماعی تعامل کنند. در این بورسیه شما با تعامل با مردمان از سراسر جهان و سفر به نقاط مختلف انگلستان در اوقات فراعت خود در طی این برنامه آموزه های زیادی را فراخواهید گرفت.

این بورسیه توسط چه سازمان هایی ارایه می شود؟

بودجه بورسیه تحصیلی چونینگ Chevening توسط وزارت خارجه انگلستان و سازمان کشورهای مشترک المنافع انگلستان و سایر سازمانهای همکار تأمین می شود. بن کوتس ، رئیس بورسیه های تحصیلی در دفتر امور خارجه و مشترک المنافع ، توضیح داد که انگلستان برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان بسیار گنچایش دارد.

بورسیه چونینگ

مدت زمان بورسیه چونینگ چه مقدار است؟

شما در مدت یک سال در انگلستان زندگی و تحصیل خواهید کرد و در این مدت به صورت حرفه ای و آکادمیک توسعه خواهید یافت ، شبکه خود را رشد داده ، فرهنگ انگلستان را تجربه خواهید کرد و روابط مثبت و پایدار با انگلستان ایجاد خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:  بورسیه فول فاند دانشگاه کوئینزلند استرالیا در مقطع دکتری سال 2022

مدارک مورد نیاز برای این بورسیه چه می باشند؟

همه متقاضیان بورسیه چونینگ انگلستان باید مدارک تحصیلی، توصیه نامه( مشاهده شرایط مورد نیاز برای توصیه نامه های این بورسیه) و یک نامه پذیرش ( پذیرش مشروط نباشد)  از یکی از دانشگاه های انگلستان را دارا باشند.

لازم به یادآوری است که طبیعتا جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان شما نیازمند دارا بودن مدارک تحصیلی کارشناسی، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، توصیه نامه و مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس یا تافل می باشید).

مهلت تقاضا و برنامه زمانی بورسیه چونینگ چگونه است؟

این بورسیه همه ساله برای دانشجویان سراسر دنیا از جمله ایران، ارایه می شود. در نتیجه شما قادر خواهید بود تا خود را برای این بورسیه در سالهای بعد آماده کنید.

 • زمان بازگشایی تقاضا برای این بورسیه: 3 آگوست 2021
 • زمان نهایی بسته شدن تقاضا برای این بورسیه: 2 نوامبر 2021
 • زمان شروع فرایند بررسی شرایط متقاضیان: 3 نوامبر 2021
 • اواسط نوامبر تا دسامبر 2021 : کمیته های مستقل به مطالعه همه درخواست های واجدین شرایط می پردازند . سپس نمرات و رتبه های آنها به سفارت انگلیس / کمیسیون عالی باز می گردانند.
 • اوایل تا اواسط فوریه 2022: متقاضیان منتخب برای مصاحبه انتخاب می شوند.
 • فوریه تا اواخر آپریل 2022: آخرین مهلت ارسال مدارک و توصیه نامه  ها
 • 28 فوریه تا 29 آوریل 2022: زمان انجام مصاحبه ها ( اطلاعات بیشتر در مورد مصاحبه ) ، در سفارتخانه های انگلستان و کمیسیون های عالی هیئت های پذیرش با نامزدهایی از سراسر جهان مصاحبه می کنند.
 • اوایل ژوئن 2022: اعلام نتایج نهایی
 • 14جولای 2022 : آخرین مهلت دریافت یک پذیرش بدون شرط از یکی از دانشگاه های انگلستان
 • سپتامبر تا اکتبر 2022: سفر به انگلستان جهت شروع تحصیل در این کشور

شرایط مورد نیاز جهت تقاضا بورسیه چونینگ چیست؟

 • شهروند کشوری غیر از کشور بریتانیا باشید.
 • بازگشت به کشور خود حداکثر دو سال پس از اتمام تحصیل در انگلستان
 • دارا بودن مدرک کارشناسی
 • دارا بودن حداقل دو سال سابقه کاری (2800 ساعت کار) (اطلاعات بیشتر در این مورد)
 • برای سه دانشگاه مختلف در انگلستان اپلای کرده باشید و حداقل یک پذیرش غیر مشروط اخذ کرده باشید.( حداکثر تا 15 ژولای 2021)
 • از این بورسیه قبلا استفاده نکرده باشید.

اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه برای دانشجویان ایرانی ( این لینک)

بورسیه چونینگ انگلستان

چگونگی انتخاب دوره تحصیلی بورسیه چونینگ انگلستان

برای تقاضا این بورسیه شما نیازمند اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور هستید، پس لازم است که حتما دوره های تحصیلی مناسب خودتان را کشف کنید. در سایت بورسیه چونینگ این امکان برای شما قرار داده شده است.( این لینک)  شما باید از طریق خود دانشگاه برای دوره یا رشته تحصیلی مدنظرتان اقدام کنید. و تقاضا برای این بورسیه جدا از تقاضا برای دانشگاه می باشد.

بیشتر بخوانید:  بورسیه فول فاند دانشگاه آکلند نیوزلند در مقطع دکتری سال 2022

شما باید سه رشته یا برنامه تحصیلی مختلف را انتخاب کنید. حال این ممکن است سه رشته تحصیلی متفاوت در یک دانشگاه باشد یا سه رشته مشابه در دانشگاه های مختلف این کشور باشد. در انتخاب دوره یا رشته تحصیلی مناسب خود دقت کنید، زیرا که شما تنها حق انتخاب سه مورد را دارید، در نتیجه هنگام تقاضا برای این بورسیه این سه مورد را انتخاب خواهید کرد و سپس تنها تا 14جولای 2022 فرصت اخذ پذیرش از این سه مورد را دارید. باید به صورت جداگانه برای این دانشگاه ها اپلای نمایید.

توصیه می شود سه دوره یا رشته مشابه را در سه دانشگاه مختلف انتخاب کنید تا احتمال ورود به یکی از آنها را افزایش دهید. لطفا توجه داشته باشید که عناوین دوره ها الزاما نیاز نیست دقیقاً منطبق یکدیگر باشند ، اما هر سه دوره باید از نظر محتوایی مشابه باشند. شما باید دوره هایی را انتخاب کنید که اهداف شغلی فعلی یا آینده شما را نشان دهد.

ویژگی دوره ها یا رشته های تحصیلی انتخابی چه باید باشد؟

برای اینکه دوره تحصیلی شما واجد شرایط این بورسیه باشد باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • دوره تحصیلی شما در پاییز شروع شود( بین سپتامبر تا اکتبر)
 • دوره شما ریسرچ محور نباشد و کورس محور باشد (Taught master’s)
 • باید منجر به اخذ مدرک کارشناسی ارشد گردد.
 • دانشگاه واقع در بریتانیا باشد.
 • دوره تحصیلی شما باید تمام وقت باشد و نیمه وقت یا پاره وقت نباشد.
 • آموزش از راه دور نباشد.
 • بیش از 9 ماه طول بکشد
 • بیش از یکسال طول نکشد.
 • مقاطع دکتری یا فوق دکتری نباشد.

اگر همچنان سوالاتی در مورد این بورسیه دارید، می توانید به سایت بورسیه چونینگ مراجعه کرده و اطلاعات بیشتر را از طریق این سایت بدست بیارید.( این لینک) 

همچنین مجموعه بورسیه پلاس با یکی از برگزیدگان بورسیه چونینگ در سال 2020-2021 مصاحبه ای را تدارک دیده و اکثر سوالات مخاطبین را در این پرسش و پاسخ، مورد بررسی قرار داده است. این مصاحبه را می توانید در کانال یوتیوب ما در این لینک ببینید. توجه فرمایید که با توجه به فیلتر بودن یوتیوب لازم است ابتدا فیلترشکن خود را روشن نموده و سپس بر روی لینک کلیک نمایید.

4.6/5 - (9 امتیاز)

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

17 پرسش و پاسخ

 • سلام وقت بخیر….

  ببخشین واسه بورسه چونینگ ۲۰۲۲ شرط سنی و گپ تحصیلی زیاد اهمیت نداره؟

 • سلام
  اگر offer job داشتیم همچنان باید برای اون دو سال به ایران برگردیم یا با offer job میتونیم اقامت رو طولانی تر کنیم؟

 • سلام. می‌شه راجع‌به شرایط الزام به بازگشت به کشور مبدا(در این بورسیه) توضیح بدین
  یعنی می‌خوام بدونم دانشجو بعد از اتمام تحصیل حتی اگه کار پیدا کنه هم مجبوره برگرده کشور خودش؟

 • سلام وقت بخیر
  من ارشد عمران زلزله دارم و 8 سال سابقه کار که 6 سال آن مرتبط با بازرسی جوش بوده و الان میخوام در این زمینه تو یکی از دانشگاه های انگلستان ادامه تحصیل بدم.
  آیا هنگام ثبت نام مدرک ارشدم رو ارایه بدم مشکلی بوجود می آید؟
  به خاطر وضعیت کرونا و بسته بودن سنتر های آزمون آیلتس من مجبور شدم تست دولینگو رو بدم میخواستم ببینم آیا هنکام ثبت نام این مدرک رو ارایه بدم میتونم اپریل 2022 مدرک ایلتس رو ارایه بدم یا خیر؟

  • سلام ممنون برای این بورسیه از شما مدرک کارشناسی می خواهند و با ارشد شما کاری ندارند.
   دولینگو مورد قبول نیست

 • سلام وقت اگر سرکار بدون بیمه رفته باشیم از کارفرما جه مدرکی بگیریم برای اثبات سابقه کاری؟

  • سلام داخل سایت دولت انگلستان در این مورد توضیح داده شده، مطالعه کنید

 • وقت بخیر. با توجه به ایکه بورسیه فول فاند هستش سه تا سوال دارم 1. منظر از پذیرش بدون شرط چیه؟ 2. مگه میشه ارشد رو یک ساله تمام کرد 3. و از همه مهمتر وقتی میگه کورس محور باشه یعنی پایان نامه ای نخواهد بود و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در یک کشور دیگه مثل کانادا مشکلی پیش نمیاد ؟

  • سلام
   یعنی پذیرش مشروط نگرفته باشید( مشروط به اخذ نمره زبان مثلا)
   بله ارشد بعضی از کشورها یکساله است.
   بله برای دکتری باید حتما ریسرچ محور باشید و شانس تون کم خواهد شد.

 • سلام، باتوجه به اینکه chevening بورس دولتی هستش، این شرط پذیرش که میگه : دو سال پس از پایان تحصیلات باید به کشور خود بازگردید.
  به چه صورت خواهد بود؟ بعد دوسال دیگه ویزای انگلستان به شخص نمیدن؟ اگه کسی موفق به اخذ پذیرش دکتری از انگلستان بشه، اجازه موندن در انگلیس رو نمیده دولت انگلیس؟

  • سلام با توجه به شرطی که این بورسیه گذاشته احتمال خیلی زیاد دیگه در انگلستان حق تحصیل ندارید تا به کشورتون یا کشور دیگه ای برگردید برای اطمینان بیشتر می تونید به سایت شون مراجعه و باهاشون مکاتبه از طریق ایمیل داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.