تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا


آشنایی با تحصیل در کشور آمریکا برای دانشجویان در سال 2021

ایالات متحده آمریکا که به عنوان چهارمین کشور وسیع جهان و سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند در در دنیا به حساب میاد، با دارا بودن امکانات رفاهی در سطحی بالا، اقتصادی قدرتمند و مراکز آموزش عالی بسیار معتبر و قدیمی، چندین دهه است که به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی به شمار میره. در مجموعه مطالب ذیل شما رو با چند و چون شرایط تحصیل در آمریکا از نقطه نظرهای گوناگون، آشنا کردیم.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آمریکا باید گواهی ای مبنی بر اتمام 12 سال تحصیل دوره های دبستان و دبیرستان (یعنی معادل مدرک پیش دانشگاهی در ایران) رو داشته باشن تا بتونن برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا اقدام کنن. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم از ایران هستن هم میتونن با گذروندن دوره پیش دانشگاهی در آمریکا، وارد دانشگاه بشن. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا، اخذ نمره 6 در آزمون  آیلتس و یا نمره مشابه در آزمون تافل، لازم هست اما داوطلب میتونه دوره های آموزش زبان انگلیسی رو در آمریکا و قبل از شروع دانشگاه سپری کنه.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

متقاضیان ورود به مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا رو میشه به سه دسته تقسیم کرد:
1. افرادی با سوابق تحصیلی قابل قبول (معدل بالا در دوره کارشناسی و…).
2.  کسانی که سوابق تحصیلی معمولی دارن ولی فاصله زمانی بین آخرین مقطعی که گذراندن و اقدام جهت اخذ ویزای اونها، کمتر از دو سال هست.
3. افرادی که بیش از دو سال از آخرین مدرک تحصیلی اونها میگذره.

گروه اول به خاطر سابقه درخشان تحصیلی ( معدل کل بالای 17، داشتن مقاله معتبر بویژه مقاله ISI، داشتن نمره GRE یا GMAT مناسب، نمره IELTS یا TOEFL خوب) میتونن برای گرفتن بورسیه از دانشگاه های معتبر آمریکا اقدام کنن. این گروه علاوه براینکه دانشگاه هزینه های تحصیلشون رو پوشش میده، هزینه های زندگی روزمره اونها رو هم پرداخت میکنه.

گروه دوم با توجه به شرایط مالی خودشون میتونن برای دانشگاه های خوب با هزینه سالیانه ای در حدود 10 تا 18 هزار دلار اقدام کنن، البته دانشگاه های دیگه ای با هزینه کمتر هم وجود دارن.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

طول دوره تحصیلی دکتری در آمریکا 4 ساله هست. همچنین دکتری پیوسته و به صورت فوری پس از مقطع کارشناسی و بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد هم امکان پذیره. اخذ پذیرش در مقطع دکتری در آمریکا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15 و مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16، ارائه حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه و… برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های معتبرِ آمریکا لازمه. دانشگاه های ایالات متحده بورسیه های تحصیلی بسیاری که شامل پوشش هزینه های زندگی و تحصیلی برای دانشجوهای مقطع دکتری هست رو همه ساله ارائه میدن. برای دریافت این بورسیه ها در دوره ی دکتری موارد زیر اهمیت زیادی دارن:

 • دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی شایستگی علمی و مهارت های تحلیل و نوشتاری دانشجو  باشه.
 • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل، به منظور دریافت توصیه نامه های مناسب که نشان بده استاد مربوطه دانشجو رو کاملا میشناسه و توانایی های اون رو تایید میکنه.
 • شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله.

 

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

 

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آمریکا برای دانشجویان

به طور کلی هزینه های یک دانشجو در آمریکا وابستگی زیادی با شهر و دانشگاهی داره که دانشجو در اون تحصیل میکنه؛ در مجموع اما میتونیم هزینه های ضروری رو در دو گروه زیر جا بدیم:

هزینه های تحصیل دانشجویان

به طور کلی سالیانه شهریه دانشگاه ها حدود ۴۰-۵۰ هزار دلار محاسبه میشه. دانشگاه‌های آمریکا به مراکز دولتی (با پشتیبانی دولت) و خصوصی (مستقل) تقسیم میشن. در دانشگاه‌های دولتی، پشتیبانی دانشگاه با دولته ولی به این معنا نیست که حتما تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان باشه، مگر در مواردی که شما از بورسیه‌ استفاده کنین. در مورد دانشگاه‌های خصوصی هم به طور میانگین شهریه از ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال متغیره. دانشجوها در آمریکا تمایل بیشتری به دانشگاه های دولتی دارن، چون حتی اگر از بورسیه تحصیلی بهره منده نباشن،  باید شهریه دانشگاه (که در دانشگاه های دولتی کمتر هست) رو در نظر بگیرن. اگر قصد دارین که هزینه تحصیل رو خودتان پرداخت کنین، باید هزینه سال اول رو داشته باشین. البته این امیدواری وجود داره که از سال دوم این هزینه از وام های دانشگاه یا از طریق فاند تامین بشه.

هزینه های زندگی دانشجویان

برای زندگی در آمریکا  علاوه بر هزینه های دانشگاه، مخارج دیگه ای از قبیل اجاره خانه، هزینه های درمانی، مواد خوراکی و…  وجود داره . هزینه مواد خوراکی در آمریکا پایینه اما هزینه های درمان بالاست و کسانی که بیمه نباشن، با مخارج درمانی سنگینی مواجه میشن. لیست برخی از هزینه های ضروری به صورت زیره:

 • اجاره خانه: این مهمترین خرجیه که یک دانشجو برای زندگی در آمریکا داره. اجاره یک آپارتمان تک خوابه به طور متوسط ۷۰۰ دلاره. داشتن هم خونه می تونه این هزینه رو کمتر کنه. البته بیشتر دانشگاه های کشور خوابگاه های دانشجویی خوابگاه دارن که میتونه هزینه مسکن رو به طور محسوسی کاهش بده (300 تا 400 دلار به صورت ماهانه).
 • هزینه‌های درمانی: این هزینه ها در آمریکا بالاست، بنابراین با دانشگاه خودتون در این باره مشورت کنین و از بیمه شدن در طول دوران تحصیل اطمینان پیدا کنین.
 • مواد خوراکی: اصولا در آمریکا مواد خوراکی از هزینه ی پایینی برخوردارن؛ این هزینه به طور میانگین سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلاره.
 • سایر هزینه‌هاعلاوه هزینه های ذکر شده، شما مخارج دیگری هم دارین؛ به عنوان مثال، هزینه حمل و نقل (بلیط های 2 و 3 دلاری برای مسیرهای یک طرفه)، هزینه انرژی، پوشاک، اینترنت، تلفن و… هم وجود داره که این هزینه ها بستگی به استفاده شما از این امکانات داره.

 

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

 

معرفی شرایط و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

به طور کلی، متقاضی اخذ ویزای دانشجوییِ آمریکا باید واجد دو شرط زیر باشه:

 1. توانایی مالی لازم جهت پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا رو داشته باشه.
 2. گواهینامه SEVP از دانشگاه یا مرکز آموزشی مد نظر رو کسب کرده باشه.

مراحل تقاضای ویزای تحصیلی

 1. انجام مصاحبه در کنسولگری ایالات متحده آمریکا.
 2. تکمیل فرم‌های مورد نظر به همراه مدارک لازم.
 3. پرداخت هزینه های ویزای دانشجویی.

نکته مهم:

 • دانشجو باید در اسرع زمان تقاضای ویزای دانشجوئی خودش رو به سفارت و یا یکی از کنسولگری های آمریکا ارائه کنه. (120 روز مانده به تاریخ ثبت نام در دانشگاه).
 • دانشجو باید حداکثر 30 روز یا کمتر مانده به شروع دوره تحصیلی، وارد آمریکا بشه.

شرایط و نحوه کار دانشجویی در آمریکا در حین تحصیل

یک دانشجوی خارجی شش ماه پس از ورود به آمریکا و شروع تحصیلش اجازه کار رو دریافت میکنه. در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان حق کار 20 ساعته داده میشه؛ 20 ساعتی که با توجه به حقوق دریافتیِ 15 دلار به ازای هر ساعت، میتونه بخش مهمی از هزینه های دانشجو رو تامین کنه. حق کار دانشجویی در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته است که بین ۱۳ تا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت حقوق پرداخت میشه.

نباید این نکته رو فراموش کرد که یک دانشجوی خارجی میتونه در ایام تعطیل سال (مثل کریسمس و …) حق 40 ساعت کار دانشجویی در هفته رو داره.

 

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

7 دیدگاه

 • ببخشید من لیسانس پرستاری از علوم پزشکی مشهد دارم برای ویزای تحصیلی ارشد اقدام کنم بهتره یا ویزای تحصیلی ؟ کدوم هزینش کمتره ؟ و کدوم راحت تره مسیر رفتنش ؟

 • نوشتید هزینه تحصیل در امریکا 50 هزار دلار هست به نظرتون کسی مثل من که کل دارایی ش 50 میلیون تومن هست و معدل خوبی داره و زبان انگلیسی بلده میتونه با همین 50 میلیون تومن بره امریکا و تحصیل کنه ؟؟؟(لطفا هزینه مورد نیاز برای دریافت مدرک و ویزا و کل هزینه های دیگه رو توی کمترین حالت هم بگید)

  • سلام احتمالش کم خواهد بود چون برای ویزا نیاز به سفر به کشور ثالث دارید و همچنین هزینه پرواز تا امریکا بسیار بیشتر از این خواهد بود.

   • سلام ممنون از سايت خوبتون
    امسال با كمك پدر مادرم بودجمو به 450 ميليون تومن افزايش دادم به نظرتون الان ميتونم براي كارشناسي يا كالج توي امريكا/كانادا پذيرش بگيرم ؟؟

    (برام مهم نيست كه حتي بدترين شهر هم بشه اشكالي نداره من فقط ميخوام درس بخونم بعدش كار كنم اقامت بگيرم)
    يه ترم ديگه كارداني كامپيوترم تمومه
    آيلتس 8 دارم
    توي طراحي وب و برنامه نويسي مهارت دارم
    21 سالم هست و سربازي نرفتم.

    • سلام خسته نباشید بله پذیرش رو می تونید اقدام کنید و پذیرش از دانشگاهی بگیرید.

 • سلام، يعني اگه معدل كارشناسي كم تر از ١٥ باشه و بقيه موارد رو داشته باشه هيچ اميدي نيست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.