بورسیه های آلمان

بورسیه های آلمان در سال 2024 و نحوه تقاضا برای آنان

اگر شما نیز از کسانی هستید که قصد اخذ بورسیه تحصیلی آلمان را دارید مطالعه این مطلب را از دست ندهید ما در این نوشتار قصد داریم شمارا با بورسیه های تحصیلی کشور آلمان و شرایط و جزئیات اخذ آن آشنا نماییم.

کشور آلمان یکی از محبوب ترین و معروف ترین مقصد های مهاجرت تحصیلی است. آلمان دارای رتبه‌ی اول کشور غیر انگلیسی زبان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف است وبسیاری از دانشجویان خارجی در تلاش اند تا با تقویت رزومه تحصیلی خود شانس دریافت بورسیه تحصیلی آلمان را بالا ببرند و بالطبع رقابت بسیار سنگین و تنگاتنگ است. شما برای اخذ پذیرش تحصیلی از برترین دانشگاه های آلمان باید دارای رزومه‌ تحصیلی قوی باشید. جالب است بدانید ۴۸ دانشگاه از دانشگاه‌های آلمان در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند که این امر نشان از امتیازات بالای دانشگاه های آلمان در سطح جهانی است. شما در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید در صورت تمایل اقدام به جستجوی کار کرده و با اخذ ویزای کار مشغول به زندگی و کار در این کشور شوید. البته لازمه این امر داشتن تسلط کافی به زبان آلمانی است.

بورسیه های تحصیلی در آلمان

بورسیه‌های تحصیلی در کشور آلمان یا از طرف دولت آن یا از طرف دانشگاه ها به دانشجویان خارجی اعطا می شود. اخذ هر بورسیه تحصیلی شرایط متفاوتی دارد. در اولین اقدام لازم است که شما برای آگاهی از مدارک و شرایط مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی به سایت دانشگاهی که بورسیه را اعطاء می‌کند مراجعه کرده و مدارک و شرایط آن را به صورت دقیق بررسی نمایید. توجه داشته باشید که امکان ثبت نام بورسیه‌های تحصیلی غالبا در یک بازه زمانی معینی وجود دارد بنابراین قبل از اتمام مهلت در نظر گرفته شده شرایط آن را بررسی نموده و مدارک لازم را به سازمان مربوطه ارائه دهید. بورسیه تحصیلی آلمان می‌تواند هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان خارجی را نیز تحت حمایت قرار دهد؛ هزینه هایی از قبیل: مسکن، خرید خوراک و پوشاک، بیمه خدمات سلامت و درمانی، تهیه‌ی بلیط سفر و … برخی دیگر از انواع بورسیه نیز به صورت پاداش به دانشجویان ممتاز و پرتلاش ارائه می شود. دانشگاه‌های دولتی در آلمان از دانشجویان بین‌المللی شهریه دریافت نمی‌کنند. با این حال دانشگاه‌های خصوصی دارای شهریه‌های مخصوص به خود هستند و در صورت ثبت نام در این دانشگاه‌ها دانشجویان باید مبلغ شهریه ترم را به صورت مستقل یا با بهره‌مندی از کمک هزینه‌ها پرداخت نمایند.

انواع بورسیه های تحصیلی آلمان

بورسیه های تحصیلی در آلمان را می توان به گروه های زیر تقسیم نمود که در ادامه هریک از این موارد را معرفی می نماییم:

بورسیه های دولتی آلمان

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی آلمان

 • بورسیه تحصیلی Heinrich boll
 • بورسیه تحصیلی konder adenauer stiftung
 • بورسیه تحصیلی kurt Hansen
 • بورسیه تحصیلی Deutschland scholarship
 • بورسیه تحصیلی ماری کوری

 بورسیه های دانشگاهی

 • دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ ( Hamburg University of Applied Sciences ) نیز کمک هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی خود اعطاء می‌کند. این بورسیه تحصیلی معادل با مبلغ ۴۰۰ یورو در هر ماه و به مدت ۴ ماه یا یک ترم به دانشجویان اعطاء می‌شود.
 • موسسه عالی مدیریت لیپزیگ ( Leipzig Graduate School of Management ) به دانشجویانی که در برنامه‌های تحصیلی MSc. شرکت می‌کنند کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء می‌کند.

بورسیه های آلمان

بورسیه تحصیلی DAAD

این نوع بورسیه در واقع متعلق به یک سازمان بین المللی به نام DAAD است که با هدف گسترش روابط بین دانشگاه ها تاسیس شده است و کمک هزینه هایی برای دانشجویان ارائه می دهد. این نوع کمک هزینه معمولا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. مبلغ این بورسیه 507 یورو برای فارغ التحصیلان و 1,000 یورو برای دانشجویان مقطع دکترا می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی هلموت اشمیت آلمان

وزارت فدرال همکاری اقتصادی و توسعه آلمان، بورسیه تحصیلی هلموت اشمیت Helmut-Schmidt را با هدف حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی در سال 2023 ارائه می کند. بورسیه هلموت اشمیت با ارزش ترین بورسیه تحصیلی در آلمان است که یک بورسیه دولتی در آلمان می باشد و توسط وزارت امور خارجه فدرال آلمان تامین می شود. این بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت یک و دو ساله بسته به دانشگاه و دوره ارایه خواهد شد و کلاس ها از سپتامبر/اکتبر سال 2023 برگزار خواهند شد. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی در آلمان به نام Deutschland scholarship

این نوع بورسیه برای تمام دانشجویان از سراسر دنیا وجود دارد و مبلغی در حدود 300 یورو برای 2 ترم به دانشجویان ممتاز اعطا می شود.اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه hinrech bool

این بورسیه از سمت دانشگاه های دولتی در آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود و مبلغی در حدود 850 تا 1000 یورو در ماه در نظر گرفته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی گوته

دانشگاه گوته به مدت 2 سال در مقطع کارشناسی ارشد مبلغ 1000 یورو در ماه با هدف حمایت از دانشجویان ارائه می دهد. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه های پزشکی در آلمان

دانشگاه های پزشکی آلمان بورسیه های فراوانی را برای تحصیل رایگان و بدون پرداخت هزینه متقاضیان در دوره پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دیگر رشته های علوم پزشکی ارائه داده اند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در دوره پزشکی دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان، دارا بودن نمره های عالی در دروس پایه زیست شناسی و شیمی و فیزیک دبیرستان، دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی و اخذ نمره لازم در آزمون TestAS می باشد.  اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی بیگز دانشگاه برمن

دانشگاه ژاکوبر برمن ماهیانه 1300 یورو به دانشجویان با معدل بالا وممتاز کمک هزینه پرداخت می کند و به این ترتیب امکان تحصیل در رشته های سیاسی، روانشناسی و علوم جامعه شناسی برای آنان فراهم خواهد بود. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کوفی عنان

این بورسیه مخصوص دانشجویان با استعداد کشورهای توسعه یافته است و در صورتی که یک سال در رشته MBA در آلمان تحصیل کرده باشند می توانند از دانشگاه کوفی عنان کمک هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی خود را دریافت کنند.اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان با اخذ بورسیه یکی از مواردی است که با استقبال زیاد دانشجویان روبرو می شود. بورسیه تحصیلی در آلمان در رشته هایی همچون مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، شیمی، اقتصاد، پزشکی و حقوق ارائه می شود و در نهایت نیز بازار کار خوبی چه در آلمان و چه سایر کشورهای اروپایی برای این فارغ التحصیلان فراهم است. دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی کمی دشوار است زیرا بورسیه تحصیلی بیشتر برای مقاطع بالاتر و مقطع دکترا ارائه می شود. از آن جایی که هزینه تحصیل در آلمان رایگان است دانشجویان می توانند با کسب رزومه خوب و قوی از بورسیه های این کشور استفاده نمایند. تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال  طول می کشد که در پایان تحصیل متقاضیان می توانند زمینه ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی و بازار کار آلمان را فراهم نمایند. برخی از انواع بورسیه های مقطع کارشناسی این کشور عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی Hach&rose و LPP
 • بورسیه TRENDHIM
 • بورسیه MAilchek1500usd

بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان در زمینه های مختلف و با حمایت دانشگاه های زیادی ارائه می شود. از نکات جذاب ماجرا امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی است. تحصیل در این مقطع 2 سال به طول می انجامد و دانشجویان امکان تحصیل در دانشگاه های با سطح بالا را خواهند داشت. هم چنین دانشجویان حین تحصیل اجازه کار پاره وقت در حد 15 تا 20 ساعت در هفته را دارند. تعدادی از بورسیه های مقطع کارشناسی ارشد آلمان عبارتند از:

بورسیه های تحصیلی آلمان در مقطع دکتری

کشور آلمان با سطح بالای علمی خود بیشترین بورسیه را در مقطع دکترا ارائه می دهد و این موضوع با استقبال بسیاری از دانشجویان همراه شده است.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع دکترا در ابتدا نیازمند به سوپروایزر هستند به عبارتی باید با استاد مورد نظر که گرایش وی متناسب با اهداف تحصیلی و شغلی دانشجو می باشد، شروع به مکاتبه کرده و تاییدیه های لازم را جهت دریافت پذیرش از وی دریافت نماید. از طرفی ارائه مقالات بین المللی و مدرک زبان (آیلتس ۷ به بالا) نیز‌ مورد نیاز است.

به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری به دو صورت است:

دوره فردی دکتری: اغلب دانشجویان بین المللی این نوع از پذیرش را انتخاب کرده و در آن تحصیل می کنند. این دوره 3 تا 5 سال طول می کشد که در آن استاد متخصص همراه دانشجو بوده و او را در تمام مراحل و تحقیق و پژوهش هدایت و راهنمایی می کند.

دوره ساختاری دکتری: در این دوره مباحث درسی توسط دانشگاه ارائه می شود و در آن تعدادی از متخصصان به دانشجویان آموزش های لازم را می دهند.

برخی از انواع بورسیه های تحصیلی مقطع دکتری آلمان عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمانی
 • خدمات بورسیه DAAD
 • خدمات بورسیه سازمان stipendiumplus

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان افغانی

دانشجویان افغانی که قصد ادامه تحصیل و اخذ بورسیه آلمان را دارند، باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان آلمانی و انگلیسی باشند. به منظور تحصیل در دانشگاه های آلمان متقاضیان افغانی باید دارای نتیجه آزمون testAS و یا testDaf باشند.

برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز با توجه به شرایط دانشجو مانند تابعیت و ملیت او، نوع بورسیه، دانشگاه محل تحصیل و رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به هرحال برخی از مهم ترین این مدارک عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست کمک هزینه تحصیلی
 • مدارک تحصیلی گذشته
 • رزومه داوطلب
 • ریز نمرات
 • توصیه‌نامه از استاد ( برای دریافت کمک هزینه در مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولاً ارائه‌ی ۲ یا ۳ توصیه نامه از استاد درخواست می‌شود).
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر (مانند مدرک آیلتس یا تافل و کسب امتیاز لازم در آنها ) یا مدرک زبان آلمانی
 • گذرنامه
 • مقالات بین‌المللی
 • تاییدیه‌ی استاد راهنما در مقطع دکتری

نکته قابل توجه این است که در صورتی که مدارک مقاطع تحصیلی قبلی شما انگلیسی نیستند، باید نسبت به ترجمه‌ی آنها به صورت رسمی و دفتری اقدام کنید. هم چنین اگر دانشگاه از شما بخواهد که مدارک را به زبان آلمانی ارائه کنید در این صورت نیز موظفید که مدارک را به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه نمایید.

بورسیه تحصیلی و اخذ ویزای آلمان

اما یکی از مهم ترین موضوعات در پروسه‌ی دریافت کمک هزینه‌ تحصیلی اخذ ویزا است. آن دسته از دانشجویان خارجی که از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیستند، باید دارای ویزا باشند تا اجازه‌ی اقامت و تحصیل در کشور آلمان برای آنها صادر شود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی آلمان عبارت هستند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان
 • گذرنامه ( با توجه به اینکه پروسه‌ی صدور ویزای دانشجویی برای داوطلبان ایرانی ممکن است زمان‌بر باشد، گذرنامه‌ی شما حداقل باید دارای ۶ ماه اعتبار زمانی باشد).
 • عکس که در سال جاری گرفته شده باشد
 • ارائه‌ی گواهی تمکن مالی ( شرایط گواهی تمکن مالی با توجه به نوع و مبلغ دریافت بورسیه متفاوت خواهد بود).
 • نامه بیمه‌ی درمانی
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گواهی تولد و ازدواج
 • گواهی عدم سوء پیشینه

در پایان توصیه ما این است که برای این که بتوانید شانس خود را برای بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان افزایش دهید درخواست بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی را به بیش از یک برنامه‌ بورسیه تحصیلی آلمان ارسال نمائید چرا که در این صورت در فرض عدم قبولی در هریک، شانس اخذ بورسیه های دیگر برای شما باقی خواهد بود.

4.2/5 - (39 امتیاز)

8 پرسش و پاسخ

 • سلام سیداحد فیضی هستم متولد1985میخواهم تحصیلات خود را از طریق بورسیه درمقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق در هر کشوری که باشد فرقی نداره رایگان باشد ادامه دهم لطف نموده راهنمایی فرمایند. ممنون
  بدرود

 • سلام
  در صورت داشتن نمرات تحصیلی بالا و گواهینامه شرکت در دوره های آمادگی المپیادهای دانش آموزی و کسب مدال برنز این دوره و پذیرش دانشگاه معتبر در ایران ، سن ۱۸ سالو داشتن مدرک A2. بان آلمانی امکان پذیرش بورسیه کارشناسی رشته علوم کامپیوتر در آلمان امکان پذیر است یا خیر .

 • من میخواهم در یکی از پوهنتون های دولتی در کشوره المان از طریق بورسیه به این کشور تحصیلات خود را ادامه بدهیم

 • تشکر از اینکه به فکر دانشجویان افغان هم هستید میشه یکم در مورد test asوtestdaf معلومات بدید

 • با سلام بنده از شما یک درخواست داشتم میخواستم اگر امکان پذیر یک ویدیو درباره اپلای بورسیه در آمریکا هر نوع بورسیه ای برای مقطع کارشناسی رشته های نظری مثل ریاضی و تجربی تهیه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.