شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان سال 2020 | از هزینه تحصیل تا نحوه اپلای

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان


راهنمایی کامل تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان در سال 2020 | شرایط ویزا آلمان و مدت زمان و معرفی دانشگاه ها

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان به علت مزایایی که دارد، در سالیان اخیر مورد توجه دانشجویان بسیاری در سراسر جهان قرار گرفته که موجب افزایش رقابت برای اخذ پذیرش در این رشته در آلمان شده است. به همین جهت بد نیست که قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی در این رابطه، با همه چیز در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان آشنا شوید تا بتوانید با اطلاعات کافی و دست‌پر در این رابطه عمل کنید. مطلبی که در ادامه می‌آید، در جهت افزایش اطلاعات شما برای اتخاذ تصمیمی صحیح‌تر تدوین شده است. مطالعه آن را از دست ندهید:

مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان

برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی در آلمان، 6 سال وقت و به طور اصطلاحا ” فول تایم ” مدت زمان تحصیل لازم است.
در این 6 سال، مراحل مختلفی در نظر گرفته شده که هرکدام نمره معینی را به خود اختصاص می‌دهند؛ این مراحل عبارت هستند از:

مرحله اول: پری کلینیکال

در این مرحله که دو سال به طول می‌انجامد مفاهیم و موضوعات پایه ای در پزشکی را فرا می گیرید. در انتهای مرحله، پیشرفت تحصیلی شما توسط دو امتحان شفاهی و کتبی سنجیده می شود. این امتحانات شامل امتحان آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی می باشند.

مرحله دوم: علوم بالینی

در این مرحله که مجموعا سه سال به طول می‌انجامد، مهارت های عملی مهمی علاوه بر دانش تئوری از طریق شرکت در سخنرانی های فشرده و کلاس های درس پی‌در‌پی، جلسات آزمایشگاهی، سمینارها و آموزش‌های اینترنتی می آموزید.

مرحله سوم: سال آخر بخش بالینی

در سال نهایی شما به عنوان دانشجو پزشکی در آلمان، یک امتحان که مهارت‌های حرفه‌ای و آکادمیک را می‌سنجد، پشت سر خواهید گذاشت. این امتحان هم شفاهی و هم عملی است. اهمیت این مرحله بسیار زیاد بوده و تنها در صورتی به شما مدرک دوره عمومی پزشکی اعطا می شود که در این مرحله نمره قبولی را به دست آورده باشید. البته بایستی توجه داشته باشید که قبولی در این آزمون تنها شرط لازم دریافت گواهی معتبر پزشکی بوده و شرط لازم دیگر، پشت سر گذاشتن امتحان کشوری پزشکی است:

مرحله چهارم: امتحان کشوری پزشکی در آلمان

گام نهایی در تحصیل پزشکی در آلمان، قبولی در امتحان استاندارد کشوری پزشکی است. بعد از قبولی در این امتحان می توانید برای دریافت مدرک حرفه‌ای پزشکی درخواست دهید و سپس به عنوان پزشک معتبر مشغول شوید.
در این مرحله دوره عمومی شما پایان گرفته و می توانید با همین پروانه طبابت مشغول به کار شوید، اما اگر خواهان آن هستید که در مقطع تخصص نیز در آلمان تحصیل کنید، باید امتحان تخصص را نیز پشت سر بگذارید؛ امتحانی که ساده نبوده و تعداد مشخصی توانایی پذیرش در آن را دارند.

بورسیه پزشکی آلمان

شرایط خاص مورد نیاز تحصیل پزشکی در آلمان

مهمترین فاکتور برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان، توانایی در زبان آلمانی است. شما برای اثبات این دانش زبانی باید نمرات بالایی در آزمون های زبان DAF یا DSH کسب کنید؛ همچنین دانشجویان غیراروپایی لازم است ویزا داشته باشند:

مدارکی که برای ویزای آلمان لازم دارید:

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان توصیه می‌شود که حداقل از سه ماه قبل درخواست خود را ثبت کنید. برخی از مهم‌ترین مدارکی که برای گرفتن این ویزا نیاز دارید به شرح زیرند:

 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس
 • نامه‌ای که نشان دهد شما در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفته اید
 • کپی مدرک حرفه ای زبان آلمانی
 • گواهی تمکن مالی (حدود 8.700 یورو). (یکی دیگر از راه هایی که می توانید ثابت کنید از پس هزینه‌های خود در آلمان برخواهید آمد، واریز مقدار مشخصی سپرده به عنوان هزینه بیمه در یک حساب مشخص است.)
 • مدرکی که نشان دهد شما بیمه سلامت دارید
 • احتمالا کارت شناسایی معتبر مثل شناسنامه یا کارت ملی
بیشتر بخوانید:
10 دانشگاه اروپایی که بهترین دوره های آموزش مجازی را ارائه می دهند

یک سال پیش نیاز برای آمادگی بیشتر؛ مخصوص دانشجویان خارجی

دانشجویان بین المللی که مایل‌اند در آلمان پزشکی بخوانند باید یک دوره یک ساله آمادگی قبل ورود به دانشگاه بگذارنند. این دوره آمادگی studienkolleg نام دارد که در موسساتی معین سپری می‌شود. این موسسات آموزشگاه هایی هستند که در آنها دانش آموزان خارجی‌ای که دیپلم دارند و مدرک آن ها مطابقه با نظام آموزشی آلمان معادل سازی نشده، بایستی یکسال را سپری کنند.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی دآآد آلمان چیست؟

پنج دانشگاه برتر پزشکی در آلمان

در زیر لیستی از بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان آمده است:

دانشگاه ویتن/هردک

این دانشگاه یکی از دانشگاه های معتبر آلمان است و در سال 1983 تاسیس شد. این موسسه همچنین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های غیرانتفاعی آلمان به شمار می‌رود. حدودا 1200 دانشجو در رشته های پزشکی، دندان‌پزشکی و علوم پرستاری در این دانشگاه در حال تحصیل اند.

دانشگاه لیپزیگ

دانشگاه لیپزیگ در ساکسونی دومین دانشگاه قدیمی آلمان است. دانشکده پزشکی این دانشگاه بیش از 3000 دانشجو را در خود جای داده است. بیمارستان‌هایی معتبر و بیش از 48 کلینیک زیر نظر این دانشگاه علوم پزشکی مشغول به فعالیت بوده که در پنج حوزه تخصصی متمرکز اند.

دانشگاه فریبرگ

مرکز دانشگاهی پزشکی در این دانشگاه باور دارد که علوم پایه و تحقیقات بالینی پیش زمینه ای لازم برای مختصصین پزشکی و افرادی است که به درمان بیماری‌ها مشغولند. در همین راستا این دانشگاه پزشکان را برای تحقیقات بیشتر تشویق کرده و حوزه فعالیت های خود را بر امور مطالعاتی متمرکز کرده است.

دانشگاه مونستر

تحصیل بیش از 37.000 دانشجوی مرتبط در این دانشگاه آن را به یکی از مراکز اصلی تربیت پزشکان تبدیل کرده است. این موسسه آموزش عالی نیز بر امور تحقیقاتی در علم پزشکی تاکید ویژه ای دارد.

دانشگاه توبینگن

یکی از برتین دانشگاه های آلمان در حوزه علوم پزشکی که نامش تداعی گر بسیاری از افراد برجسته‌ای است که جایزه نوبل را دریافت کرده اند؛ بخصوص در رشته‌هایی نظیر شیمی و پزشکی. ورود به دانشکده پزشکی این دانشگاه بسیار رقابتی است.

پزشکی در آلمان

چگونه برای تحصیل در آلمان اپلای کنیم؟

به طور کلی تقاضای زیاد دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در آلمان باعث شده که فرآیند اپلای و پذیرش به یک امر رقابتی تبدیل شده و بدین ترتیب آمار پذیرش نسبت به تعداد متقاضی، پائین باشد. از این رو توصیه می‌شود که قبل از اقدام جدی برای اپلای، به خوبی شرایط فردی سنجیده شود. به‌طور ویژه اما همه دانشجویان بین المللی خارج از اروپا لازم است تا بررسی کنند که دانشگاه مدنظرشان عضو uni-assist می باشد یا خیر؛ چراکه اگر عضو این نهاد باشند می‌توانید از طریق یی فرآیند متمرکز اپلای کرده و نیازی نیست به صورت جداگانه برای هر موسسه آموزش عالی پزشکی اقدام نمائید، اما اگر عضو آن نباشد، بایستی به طریقی دیگر و بارگذاری مدارک در وب سایت هر دانشگاه، اقدام به اپلای کرد.

در رابطه مهلت زمان ثبت نام نیز نمی‌توان تاریخ دقیقی را تعیین کرد ما معمولا مهلت ثبت نام برای ترم زمستان 15 جولای و برای تابستان 15 ژانویه می‌باشد.

آیا می توان به زبان انگلیسی در رشته پزشکی تحصیل کرد؟

تحصیل پزشکی در کشور آلمان به خصوص در دوره‌های عمومی به زبان آلمانی بوده و از این نظر نیاز است تا فرد با زبان آلمانی آشنایی داشته باشد. با این وجود دانشگاه‌هایی وجود دارند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در رشته پزشکی فراهم کرده‌اند؛ از جمله:

بیشتر بخوانید:
10 دانشگاه اروپایی که بهترین دوره های آموزش مجازی را ارائه می دهند

دانشگاه جاکوب برمن

دانشگاهی غیرانتفاعی است که در سال 2001 در برمن افتتاح شده، با بیش از 2000 دانشجو، رتبه 82 در میان دانشگاه‌های آلمان را از لحاظ اعتبار دارا می‌باشد.

دانشگاه Ulm

این دانشگاه، یک دانشگاه دولتی کوچک اما معتبر در کشور آلمان است که در سال 1960 در شهر یلم تاسیس شده است و تعداد دانشجویان آن حدودا 500 نفر است.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان در تمامی ایالات (به جز ایالت ورتمبرگ) تقریبا رایگان بوده و تنها هزینه ی ترم را که شامل هزینه ی پذیرش و ثبت نام می باشد را بایستی پرداخت کرد که معمولا بیشتر از 250 یورو در هر ترم نمی‌باشد. البته باید توجه داشت ک این هزینه اندک تنها شامل دانشگاه‌ای دولتی آلمان بوده و دانشگاه‌های خصوصی هزینه های به مراتب بیشتری را دریافت کرده و شهریه تحصیلی ویژه ای را به دانشجو بار می‌کنند.

در مورد دانشگاه های واقع در ایالت ورتمبرگ نیز باید توجه داشت که هزینه ها برای دانشجویان غیراروپایی اکنون اجباری شده و بدین معناست ک دانشجویان غیراروپایی باید هزینه ای معادل 3.000 یورو در هر ترم بپردازند.

بورسیه پزشکی در آلمان

به طور کلی بایستی توجه داشت که برای رشته‌های علوم پزشکی بورسیه‌ ها و فاندهای تحصیلی کمتری در مقایسه با سایر رشته‌ها (مثلا حوزه فنی و مهندسی یا علوم پایه) ارائه می‌شود و از این جهت، کار متقاضیان برای پذیرش بورسیه‌های ارائه شده در علوم پزشکی دشوارتر است. با این وجود اما بورسیه هایی نیز برای دانشجویان پزشکی ارائه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به بوررسیه‌های پزشکی دانشگاه هامبورگ اشاره داشت که تا 1.500 یورو در ماه می‌تواند ارزش داشته باشد.

همچنین موسسات و بنیادهای گوناگونی نیز به عنوان ارائه دهنده کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان وجود دارند که بسیاری از دانشجویان علوم پزشکی را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهند. از جمله این نهادها می‌توان به انجمن فردریش ابرت و موسسه ماکس پلانک اشاره داشت. برای بهره‌مندی از بورسیه‌های این موسسات، بایستی وب‌سایت آنها را به طور مداوم چک کرده و بعد از ارائه پوزیشن، درخواست پذیرش خود را ارسال نمود.

کار به عنوان پزشک در آلمان پس از اتمام تحصیلات

به طور کلی پس از گذراندن توام با موفقیت امتحان کشوری، دانشجو گواهی معتبر طبابت دریافت کرده و می‌تواند در تمامی نقاط کشور آلمان مشغول به کار شود. با این وجود اگر دانشجو از جایی غیر از اروپا (مثلا ایران) آمده و دوران تحصیل پزشکی خود را در آلمان سپری کرده است، در صورتی می‌تواند در این کشور طبابت نماید که حداکثر تا 18 ماه پس از دانش آموختگی، کار متناسب با شغل خود را یافته باشد؛ که البته برای مشاغل پزشکی امر دشواری نیست.
نکته دیگر اینکه به تازگی کمبود پزشک در کشور آلمان محسوس بوده و این مسئله در نقاط حومه شهرها آشکار تر است.
حقوق میانگین پزشکان در آلمان نیز حدود 50.000 یورو در سال (در سال های آغازین کاری) می‌باشد که  به مراتب بالاتر از میانگین سایر مشاغل می باشد.

در آخر باید اشاره داشت عزیزانی که مایل هستند پس از اتمام تحصیلات پزشکی خود در آلمان، به کشور خود ایران بازگردند، به راحتی می‌توانند اقدام به این امر نمایند؛ به شرطی که دانشگاه محل تحصیل آنها از دیدگاه وزارت بهداشت ایران معتبر بوده (بسیاری از دانشگاه های آلمان چنین وضعیتی دارند) و پروسه گرفتن گواهی معتبر پزشکی در ایران را طی کنند.

بیشتر بخوانید : آشنایی کامل با شرایط تحصیل در آلمان

منبع سایت : الجواز

آزمون پزشكي در آلمانبورسیه پزشکی آلمانپزشکی در آلمانتحصیل در آلمانمدت زمان تحصيل پزشكي در آلمانهزينه تحصيل پزشكي در آلمانویزا تحصیلی آلمان

کارشناس 2مشاهده نوشته ها

Boursieplus co-founder

2 دیدگاه

 • با سلام و خدا قوت به کادر زحمت کش بورسیه پلاس
  سوالی از خدمت تون داشتم
  آیا برای ورود به دانشگاه المان رشته پزشگی شرط سنی وجود دارد؟
  و شهریه دانشگاه غیر دولتی حدودا چقدر است؟

  باتشگر

  • سلام ممنونیم
   معمولا در دوره های عمومی سن زیر 30 سال پذیرش دارند، هرچند برخی دانشگاه ها ممکنه کمتر باشه
   در مورد دانشگاه های دولتی هم شهریه دولتی بسیار بالا و بیتشر از 15 هزار یورو در سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.