بورسیه پزشکی

معرفی بورسیه های رشته های پزشکی و پیراپزشکی و شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اپلای پزشکی

پزشکی از رشته هایی است که چه در ایران و چه در خارج از کشور متقاضیان زیادی دارد بنابراین فرد باید از توانایی های خوبی برای قبولی و ادامه تحصیل در این رشته برخوردار باشد. با این وجود تقاضای بورسیه برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی در سطح بین المللی هم بالا می باشد و از بین داوطلبان کسانی که رزومه های بهتری داشته باشند به طبع در اولویت قرار دارند.

شرایط تحصیل پزشکی در خارج از ایران

طول دوره تحصیلی در اغلب کشور های اروپایی حدودا 6 سال است و در آمریکا 4 سال می باشد. ممکن است برخی از کشور ها دوره های آمادگی برای ورود به این رشته را داشته باشند. تفاوت دیگری که کشور های اروپایی با آمریکا دارند عدم نیاز به شرکت در آزمون MCAT است. این آزمون (Medical College Admission Test) پیش شرط لازم برای ورود به دانشکده پزشکی اغلب دانشکده های آمریکا و کانادا است. مطلوب آن است یک سال قبل از آن که مهاجرت کنید این آزمون را شرکت کنید؛ بهتر است تعداد دفعاتی که در این آزمون شرکت می کنید کم باشد اما در هر صورت در طی یک سال می توانید 3 بار امتحان بدهید.

آزمون شامل چهار بخش است:

 1.  اصول شیمیایی و فیزیکی سیستم های زیستی
 2. اصول روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار
 3. مهارت های تجزیه و تحلیل بحران و استدلال
 4. اصول بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های حیاتی

در نهایت مدت زمان این آزمون هفت ساعت و نیم می باشد.

به طور میانگین هزینه های تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور هایی اروپایی معقول تر از کشور های آمریکا و کانادا است در برخی از کشور های اروپایی نظیر آلمان جز هزینه ثبت نام دریافتی از دانشجویان بین المللی،  هزینه دیگری دریافت نمی شود.

شرایط بورسیه پزشکی

 شرایط تحصیل در رشته پزشکی در از کشور های مختلف

آلمان

این کشور با توجه به شرایط مناسب اقتصادی و فرهنگی و آموزشی هدف اول دانشجویان بین المللی در هر رشته و مقطعی است، از طرفی وجود برخی از دانشگاه های دولتی که به دانشجویان امکان تحصیل رایگان را می دهد، این کشور را محبوب دانشجویان بین المللی ساخته است. دانشگاه Baden-Württemberg از جمله دانشگاه هایی است که تحصیل در آن رایگان است و جز هزینه ی اولیه 290 یورو از دانشجو هزینه دیگری دریافت نمی شود. میانگین دوره تحصیل پزشکی در آلمان 6 سال است.متقاضیان علاوه بر داشتن ویزای تحصیلی برای آلمان می بایست مدرک زبان آلمانی و انگلیسی داشته باشند و احتمالا برخی از دانشگاه های این کشور آزمون testAS را به عنوان شرط ورود بخواهند. این یک آزمون سنجش صلاحیت علمی متقاضیان تحصیل در آلمان است.

بلژیک

شرایط مساعد زندگی در این کشور و وجود دانشگاه های دولتی که تحصیل در آن رایگان است از عوامل جذب دانشجویان به این کشور اروپایی است. برنامه های تحصیلی در این کشور به زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی است. از الزامات تحصیل در بلژیک ارائه ی مدرک زبان است .حدنصاب نمره آیلتس برای این کشور 6.5 است و برای تافل 550 می باشد. همچنین علاوه بر ارائه ریز نمرات دوره متوسطه،برای ورود به دانشگاه نیازمند است فرد در آزمون ورودی پذیرفته شود.

ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و برخی از دانشگاه های دولتی آن رایگان است از طرفی با داشتن مدرک پزشکی از یکی از دانشگاه های این کشور می توانید در سایر کشور ها هم مشغول به کار شوید و مزیت تحصیل در این کشور هزینه های بسیار پایین آن در مقایسه با کشور هایی نظیر انگلیس و فرانسه است. ضمنا ایتالیا بورسیه استانی نیز برای دانشجویان کشورهای خارجی ارایه می کند که می توانید از این بورسیه نیز استفاده نمایید. برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا شما نیاز دارید تا در آزمون آیمت IMAT شرکت نمایید.

ترکیه

دولت ترکیه همه ساله بورسیه دولتی فول فاندی ( ترکیه بورسلاری)  را برای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا در همه رشته های تحصیلی ( از جمله پزشکی و پیراپزشکی) ارایه می کند. همچنین به غیر از این بورسیه، بورسیه مشترک بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه از سال 2020 هم ساله ارایه می شود که این بورسیه نیز شامل رشته های پزشکی و پیراپزشکی می شود. برای این بورسیه ارایه مدرک زبان اجباری نمی باشد.

روسیه

در کشور روسیه نیز همه ساله دو بورسیه دولتی به نام های Russian Government Scholarships و Open Doors  برای دانشجویان از سراسر دنیا ارایه میکند که ایرانیان و افغانستانی ها نیز می توانند برای این بورسیه ها تقاضا دهند. در هر دو این بورسیه ها رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارایه شده اند و ضمنا جهت تقاضا برای این بورسیه ارایه مدرک زبان اجباری نمی باشد.

بورسیه رشته پزشکی

استرالیا و نیوزلند

دانشگاه ولونگونگ تعداد زیادی بورسیه در رشته های پزشکی ارائه می دهد تا داوطلبان بتواند در زمینه ها و رشته های مختلف این دانشگاه و دانشکده ی پزشکی و سلامت مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه اوکلند با اعطای جایزه ی جان همل مک گرگور به دانشجویان بین المللی که مایلند دوره ی کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی خود را در نیوزلند بگذرانند،امکان ادامه تحصیل را برای آن ها فراهم میکند.

بورسیه تحقیقات بیلو دانشگاه ملبورن، این دانشگاه برای دانشجویان پزشکی که می خواهند تحصیل خود را در ملبورن ادامه دهند، بورسیه ارائه می دهد.

برای دانشجویانی که می خواهند تحصیلات تکمیلی خود را در آمستردام هلند ادامه دهند بورسیه های AMC Amsterdam Merit گزینه مناسبی می باشد.این بورسیه به کلیه دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا اعطا می شود.

 موسسه Karolinska در سوئد بورسیه های جهانی برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد تا دانشجویان بتوانند تحصیلات خود را در این موسسه ی معتبر ادامه دهند.

دانشگاه کلاسگو با ارائه بورسیه علوم زیستی و دامپزشکی برای چند رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی پزشکی به جذب دانشجو بین المللی می پردازد.

بورسیه های پزشکی QMUL John Abernethy برای کسانی که است که می خواهند تحصیلات خود را در رشته ی پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه کویین ماری ادامه دهند.

بورسیه سازمان ملی سلامت در انگلستان، جزو بورسیه های معتبر در انگلیس به شمار می آید که غالبا شرایط آن متغیر است و شاید از خارج از انگلستان هم دانشجو بپذیرد.

دانشگاه کمبریج به دانشجویان اتحادیه اروپا برای مقطع تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی بورسیه ارائه می دهد.

همان طور که مشاهده می کنید بیشتر بورسیه های برای رشته های پزشکی در اروپا یافت می شود و اغلب برای دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد.

اغلب دانشگاه های جهان در آمریکا، کانادا و اغلب کشور های اروپایی از متقاضیان آزمون ورودی می گیرند و ورود دانشجویان به دوره های منوط بر پذیرش آن ها در این آزمون های ورودی می باشد. نکته دیگر که در ارتباط با تحصیل در رشته ی پزشکی در خارج از کشور مهم است هزینه های بالای این رشته به هنگام تحصیل است که با توجه به نبود بورسیه ای که تمامی مخارج دانشجوی پزشکی را تامین کند لازم است قبل از اقدام به هر کاری از هزینه های تقریبی تحصیل جویا شوید.

معرفی بورسیه های پزشکی

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته های پزشکی

بهترین دانشگاه های پزشکی جهان

هاروارد

در سال 2020 بهترین دانشگاه پزشکی جهان، هاروارد انتخاب شده است. این دانشگاه قدیمی و معتبر سالانه 30 هزار دانشجو می پذیرد.چهار بیمارستان اصلی زیر نظر این دانشگاه با بالاترین امکانات در اطراف شهر بوستون قرار دارد. تحقیقات و پژوهش های نوین و بسیار باعث شده هر ساله این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار گیرد.

دانشگاه آکسفورد

پزشکی در دانشگاه آکسفورد از قدیم الایام به بخش بالینی و پیش بالینی تقسیم شده است. ابتدا آموزش ها به صورت تئوریک خواهد بود و بعد در بخش بالینی دانشجویان وارد بیمارستان می شوند.

دانشگاه کمبریج

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر و کهن جهان  کمبریج است.هر ساله حدود 260 نفر از بهترین ها انتخاب و برای تحصیل در رشته ی پزشکی وارد این دانشگاه می شوند. روند این دانشگاه شبیه آکسفورد می باشد و دو دوره پیش بالینی و بالینی را دانشجویان سپری می کنند.برای قبولی در این دانشگاه نیاز است تا داوطلب در آزمون های زبان و ورودی دانشگاه نمرات بسیار خوبی را کسب کند.

دانشگاه استنفورد

این دانشگاه با داشتن هیئت علمی بسیار غنی شهرت بسیاری در میان اهالی علم و دانش دارد، هفت نفر از هیئت علمی این دانشگاه سابقه ی برنده شدن نوبل را در کارنامه ی خود دارند. یک مرکز اختصاصی برای مراقبت از کودکان هم در این دانشگاه وجود دارد .

دانشگاه جان هاپکینز

در بالتیمور مریلند واقع شده و بیمارستان آن یعنی بیمارستان جان هاپکینز یکی از بهترین بیمارستان های آمریکا به شمار می رود، دانشکده پزشکی در کنار دانشکده بهداشت و پرستاری واقع شده است که در مجموع به آن ها موسسه ی پزشکی هاپکینز می گویند.

 

https://youtu.be/noEp0TGjDTc
4.7/5 - (46 امتیاز)

16 پرسش و پاسخ

 • سلام آیا دانشجویی پزشکی عمومی توی ایران می‌تونه بورسیه تحصیلی بگیره برای یکی دانشگاه های کشور کانادا و اگ می‌تونه شرایطش چیه ممنون میشم اطلاع بدین

 • سلام کسی که دانشجوی ایرانی رشته پزشکی یا دندان پزشکی یا داروسازی باشه برای بورسیه شدن در کشور های خارجی باید چیکارکنه؟ چه مدارکی میخواد؟چطوری انجام بده؟

 • سلام ببخشید برا تحصیل تخصص پزشکی در امریکا و دانمارک امکان دریافت بورسیه برا پوشش هزینه ها هست؟

 • سلام برای کسی که الان دانشجوی رشته دندانپزشکی هست آیا میتونه در همین رشته در کشور های اروپایی بدون آزمون ورودی وارد دانشگاه بشه و تحصیلاتش را در آنجا ادامه بده؟

 • سلام، وقت شما هم بخیر خسته نباشید ،امکان‌ گرفتن بورس برای ارشد مجدد در رشته فیزیک پزشکی با معدل 16 وداشتن 5 مقاله ای اس آی برای کدام کشور هست، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • سلام معدل کتبی دیپلمم ۱۴ هستش
  بهترین کشور واسه بورسیه بدون ازمون واسم کدومه ینی امکان قبولیم بره بالا
  روسیه یا ترکیه؟

 • سلام ببخشید میخواستم بدونم واسه ی گرفتن پذیرش در دانشگاه های ایتالیا برای رشته ی پزشکی اول باید آزمون ورودی بدهم بعد پذیرش و بورسیه بگیرم یا میتونم اول پذیرش بگیرم و بعد که به ایتالیا رفتم آزمون ورودی بدهم واسه ی کارشناسی و امکان گرفتن بورسیه قبل از دادن آزمون امکان پذیر است؟

  • سلام خسته نباشید خیر در ابتدا لازم است آزمون ورودی را شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.