تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا


تحصیل در ایتالیا؛ از صفر تا صد اخذ پذیرش و ویزا ایتالیا در سال 2024

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا، پنجمین کشور پرجمعیت این قاره و یکی از اصلی ترین اقتصادهای قاره سبز است. وجود مناظر طبیعی زیبا، شهرهایی با قدمت بالا که مظاهری از مدرنیته در آنها پدیدار شده، مردم خونگرم و پرانرژی، فرهنگ و تاریخ غنی و دانشگاه های معتبر با رشته های تحصیلی متنوع، باعث شده که همواره دانشجوهای زیادی از تمام جهان برای تحصیل به ایتالیا مهاجرت کنند. در ایتالیا قریب به 100 دانشگاه و تعداد زیادی مراکز علمی و پژوهشی وجود دارند که پیشرفتی قابل توجه نسبت به سالیان گذشته داشته و حرکتی رو به جلویی را دنبال می کنند. علی رغم این ویژگی ها اما ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و آسیای شرقی، شرایط ساده تری را برای پذیرش فراهم می کند، به طوری که در مجموع به عنوان یکی از کشورهای سهل الورود برای دانشجویان شناخته می شود. به همین جهت بر آن شدیم که شما را با همه چیز در رابطه با تحصیل در ایتالیا آشنا کنیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

در ایتالیا به طور کلی مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی سه تا چهار سال زمان می برد؛ با این وجود در رشته های خاص این مدت زمان ممکن است که به نسبت افزایش یابد. به طور مثال دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته هایی مثل رشته حقوق را دارند، باید  5 سال به تحصیل در مقطع کارشناسی مشغول باشند و بعد از آن واجد شرایط ورود به بازار کار این رشته می شوند. همچنین دانشجویان رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی نیز باید به مدت تقریبی 6 سال به تحصیل پرداخته تا بتوانند پروانه کار را دریافت نمایند.

از نقطه نظر زبان نیز که یکی از چالش های اصلی دانشجویان بین المللی به حساب می رود، باید عنوان کرد که زبان تحصیل در این مقطع در اکثر رشته ها ایتالیایی بوده و تنها بعضی از رشته های خاص مثل پزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی تدریس می شوند؛ رشته هایی که نیاز به ارایه مدرک آزمون ایمت  پزشکی نیز دارند.

نکته قابل ذکر این که دانشگاه های ایتالیا داشتن مدرک زبان ایتالیایی را برای ورود به مقطع کارشناسی لازم نمی دانند. با این وجود هنوز برای خوشحالی زود است، چرا که برای اخذ ویزای تحصیلی از این کشور از سفارت خانه های آن، دارا بودن مدرک معتبر زبان ایتالیایی اجباری است! خیلی ساده اینکه نمی توان زبان ایتالیایی را پیچاند (!) و اگر به دنبال شروع تحصیل خود از مقطع لیسانس در ایتالیا هستید، حتما باید به دنبال راه چاره در این رابطه باشید. تجربه ما در بورسیه پلاس یک نکته را به ما ثابت کرده و آن اینکه توصیه می کنیم که قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در این مقطع، به فکر یادگیری زبان ایتالیایی باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

به طور کلی، مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اکثر دانشگاه های ایتالیا، دو ساله است؛ زمانی که که البته در صورت نیاز، قابل تمدید می باشد؛ به این معنا که اصطلاحا می توانید از سنوات اعطایی استفاده نمایید:)

رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان ایتالیایی یا زبان انگلیسی است و متقاضی بسته به رشته ای که انتخاب می کند (یعنی بعد از مشخص شدن زبانِ رشته مورد نظر)، باید مدرک معتبر در زبان ایتالیایی یا مدرک آیلتس (یا تافل) را اخذ نماید. در مجموع اما خوشبختانه در مقطع ارشد نسبت به مقطع کارشناسی وضعیت بهتر بوده و رشته ها و دانشگاه های پرتعدادتری مبادرت به آموزش دوره به زبان انگلیسی می کنند. با این وجود اما همانگونه که توضیح دادیم بهتر است برای اطمینان از زبان رشته مدنظرتان، اطلاعات دقیق را از سایت دانشگاه مقصد چک کنید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره دکتری به عنوان یکی از مقاطع پرمتقاضی در ایتالیا به شمار می رود و دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان خواهان گذراندن این مقطع در کشور ایتالیا هستند. مدت زمان سپری کردن دکتری به صورت تقریبی 4 سال بوده و خوشبختانه اکثر رشته های در اغلب دانشگاه های این کشور زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی تدریس در این مقطع معرفی می کنند. به همین جهت است که ارائه مدرک معتبر در زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش از این مقطع و دریافت ویزای تحصیلی الزامی است. با مطالعه این مطلب تا به اینجای کار حتما این سوال براتون پیش اومده که منظور از مدرک معتبر زبان چیست و چه نمره ای مورد قبول دانشگاه های ایتالیا است؟

بیشتر بخوانید:  بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟ چگونه برای بورسیه استانی تقاضا دهیم؟

خب واقعیت این است که به عمد به این نکته اشاره نکردیم! چون نمی خواهیم در بورسیه پلاس مطالبی را بخوانید که صحیح نباشند. به عبارت بهتر، اعلام یک نمره کلی یا مدرک زبان برای اخذ پذیرش از ایتالیا حرفه ای نیست، چراکه هر دانشگاه بر اساس رشته های خود و مقطع تحصیلی مورد نظر، نمره ای متفاوت را الزامی می داند و ما نمی توانیم اینجا هزاران نمره را لیست بکنیم، به همین خاطر توصیه می کنیم برای آنکه بهترین تصمیم را بگیرید، حتما الزامات رشته مدنظرتان را در وبسایت دانشگاه مقصد چک نمایید. (به طور کلی اما در نظر داشته باشید که برای رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، ارائه مدرک آیلتس 6 تا 6.5 در بسیاری از موارد کافی است)

نکته بعدی در مورد دوره دکتری در ایتالیا اینکه اخذ بورسیه در این مقطع به نسبت ساده تر از دوره های قبلی (بورسیه کارشناسی و بورسیه ارشد) است و به علت کمک هزینه های نسبتا خوبی که دانشگاه ها به دانشجویان بورسیه شده می پردازند (از 15 تا 22 هزار یورو در سال بسته به دانشگاه، رشته و…)، اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع امری پرطرفدار و رایج میان دانشجویان خارجی است. در واقع ایتالیا از جمله کشورهایی است که بورسیه های تحصیلی بسیار خوبی را برای دانشجویان بین المللی تدارک دیده و همه ساله عده زیادی از متقاضیان مقطع دکتری از طریق همین فاندها رهسپار این کشور می شوند (پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این بورسیه، حتما مطلب بورسیه های ایتالیا برای دانشجویان ایرانی را مطالعه کرده تا از آخرین اخبار مرتبط با آنها مطلع شوید).

از سوی دیگر، دانشجویان دکتری که به علت رزومه قوی و مصاحبه قابل قبول خود (که دو معیار اصلی در امر پذیرش یک دانشجو است) دوره تحصیلی خود را در این مقطع آغاز می کنند، پروژه های تحقیقاتی را به همراه سرپرست یا استاد راهنمای خود در دانشگاه محل تحصیل انجام می دهند و تجربه بسیار گرانبهایی از این طریق به دست می آورند. فعالیت اصلی این دانشجویان در مقطع دکتری، پرداختن به تحقیقات علمی – تخصصی و حضور در سمینارها و کنفرانس های مختلفی است که علاوه بر تقویت وضعیت آکادمیک آنها، این دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می کند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که تحصیل در مقطع دکتری خود به نوعی شغل به حساب می آید.

تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا

مانند اکثر کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و بر اساس رشته و مقطع تحصیلی دانشجو متغییر است. با این وجود اما با در نظر گرفتن سیاست های دولت ایتالیا در زمینه تحصیلات و آموزش، مانند یکسان بودن شهریه برای دانشجویان ایتالیایی و خارجی، تعیین شهریه بر اساس درآمد سالیانه خانواده و … هزینه های تحصیل در ایتالیا به نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به هیچ عنوان چشمگیر نیست و از وضعیت قابل قبولی برخوردار است، به ترتیبی که:

شهریه تحصیلی در مقاطع مختلف و در دانشگاه های دولتی، بسته به رشته مدنظر، از 800 تا 6500 هزار یورو در سال متغییر بوده (اطلاعات دقیق شهریه در وبسایت دانشگاه مدنظرتان آمده است) و به طور میانگین شهریه دانشگاه ها در این کشور کمتر از 5 هزار یورو است . این شرایط در صورتی که دانشجو بتواند از بورسیه های این کشور، به خصوص بورسیه استانی ایتالیا بهره مند شود، به مراتب بهتر هم خواهد شد. از سوی دیگر بایستی توجه داشت که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور به مراتب بالاتر بوده و تا 20 هزار یورو در سال نیز می رسد.

هزینه های زندگی در کشور ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا مانند هر کشور دیگری برای دانشجویان با توجه به توان مالی و سبک زندگی فرد، متغیر می باشد. با این وجود اگر هزینه های الزامی که در میان همه دانشجویان مشترک هستند را در نظر بگیریم، می توان قیمت های زیر را به عنوان هزینه های اصلیِ یک ماه متصور بود:

 • هزینه مسکن
بیشتر بخوانید:  بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟ چگونه برای بورسیه استانی تقاضا دهیم؟

مسکن؛ همان اصلی ترین چالش هر دانشجوی بین المللی! در ایتالیا دانشجویان می توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده کرده که هزینه ای معادل 150 تا 250 یورو در ماه دارند. علاوه بر این استفاده از سوئیت های دانشجویی با اجاره ماهیانه 250 تا 500 یورو نیز میان دانشجویان بین الملل مرسوم است. اجاره آپارتمان های کوچک دانشجویی نیز گزینه دیگری است که شرایط مساعدتری را برای دانشجو فراهم می کند، هرچند که غالبا هزینه هایی بیش از 500 یورو را باید برای آن کنار گذاشت. ضمن اینکه بایستی توجه داشت که این هزینه ها در شهری مثل میلان به مراتب بیش از شهرهای کوچک ایتالیا است.

 • هزینه خوراک

هزینه خورد و خوراک واقعا متغیر بوده و نمی توان مقدار ثابتی را برای آن پیش بینی کرد، اما حدودا  150 تا 250 یورو در ماه را باید برای آن کنار گذاشت.

 • هزینه رفت و آمد شهری

به طور میانگین برای رفت و آمد به صورت ماهانه باید مبلغ حدودی 50 یورو را در نظر گرفت.

 • سایر هزینه ها

مواردی مثل هزینه لوازم التحریر و کتاب، اینترنت، تفریحات و … را نیز نباید از نظر دور داشت. رقم تقریبی 200 یورو در ماه می تواند این بخش از نیازها را نیز در پوشش خود درآورد. در نتیجه به نظر می رسد که با رقم تقریبی 1000 یورو می توان یک زندگی دانشجویی مناسب را در ایتالیا آغاز نمود.

شرایط  اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

برای اخذ ویزای دانشجویی کشور ایتالیا فرد متقاضی باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی در پرداخت تمامی هزینه ها رو در طول دوران تحصیل تامین باشد؛ از جمله هزینه هایی که مربوط به هزینه اقامت، حمل و نقل، کتاب های درسی و سایر هزینه های زندگی دانشجویی می شوند. (بسته به هزینه تحصیل در ایتالیا؛ به طور مثال چیزی در حدود 5000 یورو برای دانشگاه های دولتی ایتالیا)
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی مالی برای بازگشت به کشور مادری دانشجو در پایان دوره تحصیل و یا اثبات توانایی خرید بلیط برگشت باشد.
 • اثبات سلامت روحی و جسمانی، از طریق بیمه درمانی شخصی.

اما این تمام ماجرا نبوده و علاوه بر موارد بالا باید موارد زیر را هم لحاظ کنید:

 • تکمیل فرم درخواست صدور ویزا.
 • ارائه گواهی که نشان دهنده توانایی پرداخت هزینه های لازم برای اخذ ویزا باشد.
 • ارائه گذرنامه ای معتبر که حداقل به مدت سه ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه دو عکس در اندازه گذرنامه.
 • و …

شرایط کار دانشجویی حین تحصیل در ایتالیا

در مقطع لیسانس افراد اجازه دارند تا 10 ساعت در هفته به کار مشغول باشند. این سقف زمانی کار دانشجویی در مقطع فوق لیسانس به  20 ساعت در هفته افزایش پیدا می کند. در مقطع دکتری نیز  این مدت به 30 ساعت در هفته می رسد.

حداقل حقوق دریافتی در هنگام تحصیل در ایتالیا نیز حدودا 9 یورو در ساعت است. مبلغی که به خوبی می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های دانشجو را پوشش دهد، حتی اگر وی نتواند بورسیه تحصیلی مناسبی را دریافت نماید. (برگردیم به اول مطلب، جایی که گفتیم تحصیل در ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورها ساده تر است؛ دلیل آن را متوجه شدید؟:)

گذشته از کار دانشجویی اما دانشجویان پس از اتمام مقطع دکتری می توانند به صورت کامل مشغول به کار بشوند، یعنی حدودا 40 ساعت در هفته اجازه کار به آنها داده می شود.

در رابطه با انواع مشاغلی که در ایتالیا وجود دارد، می توان به امکان کار در بخش های خدمات عمومی (کار در رستوران و هتل ها – فعالیت های تبلیغاتی و غیره) و صنعت توریسم اشاره کرد؛ به خصوص اینکه ایتالیا یکی از مقاصد مهم گردشگری در اروپا به حساب آمده، و افراد زیادی در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

تحصیل در ایتالیا

نتیجه گیری

قصد ما در این مطلب آشنایی شما با شرایط تحصیل و زندگی در ایتالیا بود؛ کشوری که علی رغم کیفیت نسبتا خوب آموزشی و رفاه مناسب اقتصادی، سخت گیری های سایر کشورهای مطرح اروپایی را در رابطه با ورود دانشجویان بین المللی نداشته و یکی از مقاصد در دسترس برای متقاضیان به حساب می رود. با این وجود همانطور که همیشه گفته ایم، همراهی یک مشاور مطمئن که شما را در طول مسیر یاری کند از مهم ترین کارهایی است که نباید در رابطه با آن تردید به خود راه دهید. ما در بورسیه پلاس در کنار شما هستیم تا بهترین انتخاب را داشته و آگانه تصمیم بگیرید. با ما در ارتباط باشید؛ مطمئن باشید که در نهایت راضی خواهید بود:)

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ed51GQSmVXo
4.5/5 - (12 امتیاز)

3 پرسش و پاسخ

 • افرین به مدیر وعوامل بورس پلاس . از صمیم قلب از مطالبتون لذت بردم . چقدر خوش فکر وایده . عالی عالی عالی . همیشه سام پویا وموفق باشید. حتما برای تحصیل دخترم به شما مراجعه خواهم کرد

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید سوالی که داشتم این هست
  آیا کسی که در ایران دانشجوی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی بوده ؛, امکان‌ش هست برای مقطع دکتری برای ایتالیا اقدام کنه ؟
  یا اینکه بخاطر تفاوت قوانین کیفری و .. امکان‌ش نیست
  آیا راهی هست برای اپلای و پذیرش ..؟
  مثلا شرکت در آزمون ورودی یا معادلسازی دروس ..
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.