بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا


بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟ به چه کسانی تعلق می گیرد و شرایط اخد آن به چه ترتیب است؟ مقدار آن چقدر است؟

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) ، یک نوع کمک مالی جا افتاده در کشور ایتالیا است و به دانشجویانی که قصد ادامه­ تحصیل در ایتالیا را دارند اما تهیه مخارج زندگی و تحصیل برای شان با دشواری همراه است، توسط هر استان ایتالیا تعلق می گیرد. دانشجویانی که توان پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود در کشور ایتالیا را ندارند، با ارائه مدارک مالی مشخصی به سازمان بورس استانی که در آن قصد تحصیل دارند میتوانند از این بورسیه بهره مند گردند. سازمان بورسیه هر استان به صورت تقریبی در اواخر ماه جون هر سال اعلامیه ای منتشر می کند که در آن مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه، دهک های مالی که براساس آن بورس را به صورت کامل یا جزئی به دانشجو میدهند و تمامی جزئیات مربوط بورس استانی شرح داده می شود.

این بورسیه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بورسیه استانی ایتالیا ، به دانشجویانی اعطا می گردد که ابتدا در یکی از دانشگاه های دولتی ایتالیا در یکی از سه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ( تمامی رشته ها اعم از پزشکی و غیر پزشکی) پذیرش بگیرند و سپس مدارکی از قبیل درآمد سالانه، تعداد افراد خانواده و ارزش اموال متلعق به خانواده دال بر عدم توانایی در پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی به دانشگاه ارسال نماید.

بورسیه استانی ایتالیا

شروط لازم برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا

سه شرط لازم برای اخذ بورسیه استانی وجود دارد که دانشجو باید این شرایط را داشته باشد تا بتواند از این موقعیت کمک هزینه دانشجویی استفاده کند:

 1.  موقعیت مالی: برای اعطای بورسیه به دانشجویان توسط دانشگاه های دولتی، درآمد خانواده در یکی از دهک های مالی  قرار می گیرد و بر اساس میزان وضعیت مالی خانواده ها (عدد ایزه)، کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی اعطا می گردد. اگر وضعیت مالی متقاضی در دهک خوبی قرار بگیرد، بورسیه تحصیلی کاملی به فرد تعلق می گیرد و به ترتیب دهک ها مقدار کمک هزینه تحصیلی کاهش پیدا می کند.
 2.  داشتن شرایط سنی: دولت ایتالیا، برای اعطای بورسیه های تحصیلی خود به دانشجویان در هر یک از مقاطع تحصیلی، شرط سنی خاصی را ندارد. اما برای دریافت ویزا دقت بفرمایید اگر سن شما نسبت به مقطع تحصیلی شما بیشتر باشه، شانس تون برای دریافت ویزا هم کمتر خواهد بود و باید گپ تحصیلی خود را توجیه نمایید.
 3.  داشتن مهارت زبانی: داشتن مهارت زبانی در گرایش تحصیلی مورد نظر، مهم ترین شرط برای دربافت بورسیه استانی ایتالیا است. در برخی رشته های تحصیلی، لازم است تا شما مهارت B2  زبانی ایتالیایی را داشته باشید تا بتوانید از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنید. همچنین تدریس برخی از رشته ها به زبان انگلیسی است؛ در این صورت دانشجو موظف است تا با تسلط بر زبان انگلیسی، واجد دریافت کمک هزینه تحصیلی شود.
 4. دارا بودن پذیرش از دانشگاهی در ایتالیا: برای تقاضا این بورسیه شما ابتدا باید از یک دانشگاهی در ایتالیا پذیرش داشته باشید، تا بتوانید برای این بورسیه تحصیلی اقدام کنید.
بیشتر بخوانید:  پادفک روسیه PADFAK چیست ؟ چگونه می توان برای آن اقدام نمود؟

نکته مهم: با توجه به استانی بودن این بورسیه، معمولا یک سری از شرایط این بورسیه به صورت عمومی و جنرال بین همه استان ها مشترک می باشد اما هر استان بنا بر شرایط خود دارای شرایط اختصاصی جزئی مربوط خود نیز می باشد. در نتیجه ابتدا لازم است از دانشگاهی پذیرش گرفته و سپس برای اطلاع از شرایط و جزئیات دقیق بورسیه استان دانشگاه خود در اینترنت جستجو کنید. اطلاعیه های (بندو) هر استان سالانه منتشر می شود و لازم است قبل اقدام برای بورسیه اطلاعیه استان مربوط به دانشگاه خود را به صورت کامل مطالعه نمایید.

مدارک مالی جهت دریافت بورسیه چیست؟

 • ترجمه و اسکن فیش حقوقی سرپرست خانوار و یا دانشجو ( در صورت سرپرست بودن دانشجو)
 • اسکن و ترجمه اجاره نامه سرپرست خانواده
 • ترجمه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه دانشجو
 • گواهی بانکی اموال و دارایی های سرپرست خانوار از بانک مرکزی

مبلغ کمک هزینه بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

پس از گذراندن مرحله اول و اعطای مدارک جهت دریافت بورسیه، مبلغ کمک هزینه تحصیلی به حساب شما واریز می گردد. میزان تقریبی مبلغ، 5200 یورو در سال می باشد (با توجه به شرایط هر استان متغییر می باشد)که پوشش دهنده بخش بزرگی از هزینه های تحصیلی از قبیل تخفیف یا پرداخت 10 تا 90 درصدی شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و کارت تغذیه در صورت درخواست دانشجو می باشد.

بورسیه ایتالیا

تعهد برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا چگونه است؟

تعهد لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی، گذراندن واحدهای درسی ترم جاری است. چنانچه دانشجویی نتواند تعدادی از واحدهای درسی اش را پاس کند، این کمک هزینه از سوی دانشگاه قطع خواهد شد و دانشجو موظف خواهد بود تا خودش هزینه های تحصیل و زندگی اش را به صورت شخصی پرداخت کند. تعداد واحدهای درسی در ایتالیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است ولی عموماً بین 20 تا 35 واحد درسی می باشد.

نکته مهم دیگر این است که بر خلاف تصور عمومی، دانشجو  بعد از اتمام تحصیل خود می تواند به هر کشور دیگری نقل مکان کند و در قبال این هزینه ها موظف به خدمت به دولت ایتالیا نخواهد بود.

پرداخت اولین قسط بورسیه استانی ایتالیا ۳-۲ ماه پس از شروع تحصیل انجام می ‌شود. از این رو دانشجویان برای ماه‌ های نخست تحصیل باید مبلغی را در نظر بگیرد. هزینه زندگی شامل غذا، مسکن و… در شهرهای مختلف متفاوت است که مهم‌ترین تفاوت آنها هزینه اجاره مسکن است؛ به عنوان مثال هزینه مسکن در شهرهایی که از این نظر ارزانتر هستند مانند جنوا، باری، تورین و… ۶۰۰-۵۰۰ یورو در ماه و برای شهرهای گران‌ تری مانند میلان تا ۹۰۰-۸۰۰ نیز می تواند برسد. بنابراین دانشجویان باید مبلغی حدود ۳۰۰۰-۲۰۰۰ یورو را برای سال نخست تحصیل در ایتالیا همراه با خود به این کشور ببرند.

زمان پرداخت بورسیه استانی ایتالیا چگونه است؟

تاریخ ارسال درخواست و دربافت مبلغ بورسیه استانی در کشور ایتالیا در هر دانشگاهی متفاوت است و هر کدام از دانشگاه ها چارت واریزی مخصوص به خود را دارند. می توان گفت که واریز هزینه های کمک تحصیلی به حساب شخصی دانشجویان، از آغاز ترم تحصیلی با تاخیری 20 هفته ای همراه است. دانشجو برای دریافت هزینه های تحصیلی، باید در فواصل زمانی بین ماه سپتامبر تا اکتبر درخواست خود را اعلام و مدارک مورد نظر را ارسال نماید تا مشمول بورسیه استانی ایتالیا شود.

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا چه موقع است؟

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا (DSU) تنها یک بار در سال و عموما در ترم اول سال تحصیلی است. معمولا برای ثبت نام و  ارسال درخواست جهت دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشجویان متقاضی از اواخر ماه جولای (ابتدای مرداد ماه) تا اواخر ماه سپتامبر (انتهای شهریور ماه) می توانند اقدام کنند. جهت آشنایی بیشتر با جزئیات این بورسیه، می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید:  یونی اسیست uni-assist چیست؟ راهنما اپلای از طریق یونی اسیست آلمان

زمان اعلام نتایج بورسیه چه زمانی است؟

به طور میانگین دو ماه بعد از شروع کلاس ها نتایج بورسیه معلوم می شود و شما نمی توانید زودتر یا قبل از  این موقع از نتیجه بورسیه باخبر شوید.

مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه به سفارت ایتالیا چیست؟

 1. ترجمه ایتالیایی رسمی سوابق تحصیلی
 2. مدرک زبان ، آیلتس 6 یا تافل 78 به بالا
 3. نامه پذیرش از دانشگاه
 4. گواهی تمکن مالی که 7500 یورو به ازای هر سال تحصیلی در ایتالیا می باشد.
 5. ترجمه ایتالیایی رسمی شناسنامه

ایا برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا به رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی و مقالات علمی نظیر isi و… نیاز است؟

خیر. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا به هیچ عنوان داشتن مقالات علمی و رزومه تحصیلی یا کاری مطرح نیست و صرفا با ارایه مدارک مالی مربوط به سرپرست خانواده و وضعیت معیشتی و سکونت می توان از بورسیه تحصیلی بهره مند گردید.

عدد ایزه “ISEE” چیست؟

این عدد معیار نهایی برای سنجش این است که آیا وضعیت اقتصادی شما به شکلی هست که بورسیه زندگی به شما تعلق بگیرد یا خیر.

کلمه ISEE مخفف عبارت “Indicatore della Situazione Economia Equivalente” هست و مترادف فارسی آن، عبارت “معادل شاخص وضعیت اقتصادی” میشه. این عدد حاصل در نظر گرفتن “شاخص وضعیت اقتصادی” و مقیاسی به نام “Scala di Equivalenza” هست که باعث تاثیر تعداد اعضای خانواده، در محاسبه عدد ایزه می شود.

شاخص وضعیت اقتصادی” که به آن ISE هم می گویند، شامل مجموع درآمد خالص تمام اعضای خانواده در یکسال، به اضافه ی 20 درصد املاک، مستغلات و دارایی های اونهاست.

اداره بورس کشور ایتالیا، طبق آخرین اخبار، این شاخص رو معادل 23000 یورو اعلام کرده و این یعنی اگر درآمد سالیانه خانواده شما زیر این مبلغ ست ، بورسیه استانی، به شما تعلق خواهد گرفت.

فرمول محاسبه عدد ایزه بورسیه استانی ایتالیا

 1. محاسبه مجموع حقوق یکساله سرپرست به یورو
 2. محاسبه ارزش ملک (500 یورو به ازای هر متر مربع) ضرب در 0.2 (20 درصد)

نکته) ارزش ملک برای افرادی که مستاجر هستند و یا بتوانند اجاره نامه ارائه بدهند ، 0 در نظر گرفته می شود.

حالا باید مبلغ بدست آمده رو بر پارامتر X تقسیم کرد که این پارامتر بر اساس تعداد اعضای خانواده عوض می شود.

محاسبه پارامتر X براساس تعداد اعضای خانواده:

 • یک نفر :  X=1
 • دو نفر : X=1/57
 • سه نفر : X=2/04
 • چهار نفر : X=2/46
 • پنج نفر : X=2/85

منظور از جدول این است که مثلا اگر خانواده شما از 3 نفر تشکیل شده، پارامتر X رو 2/04 در نظر خواهیم گرفت.

نکته) در صورتی که تعداد از پنج نفر بیشتره، به ازای هر نفر، 0/35 رو به عدد X اضافه کنید.

فرض کنید شما یک سند خونه 120 متری با فیش حقوقی یک و نیم میلیون تومان ارائه می دهید، و تعداد اعضاء خانواده تان هم 4 نفر است ، ایزه شما بدین شکل حساب می شود:

(دقت کنید که قیمت یورو در این مثال، 14000 تومان محاسبه شده.)

 1. محاسبه ارزش ملک:
  120*20%=24
  24*500=12000
 2.  محاسبه مجموع حقوق یکسال سرپرست خانواده:
  1.500.000/14000=107
  107*12=1284
 3. جمع ارزش ملک و حقوق:
  12000+1284=13284
 4.  تقسیم این رقم به پارامتر X یا همون تعداد اعضاء خانواده :
  13284 ÷2.46 =5400

5400 رقم نهایی ایزه شما می باشد.

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

63 دیدگاه

 • سلام. برای محاسبه ی عدد ایزه، اگه شخصی دوتا ملک داشته باشه باید هر دو رو در فرمول قرار بده یا فقط ملکی که توش زندگی میکنه؟ و اینکه املاک مربوط به محل کار هم حسابه یا فقط ملک مسکونی؟

 • سلام.خسته نباشید.
  میخواستم بدونم این بورسیه به آکادمی های هنر که پابلیک هم هستم تعلق میگیره؟یا فقط دانشگاه؟
  آکادمی با دانشگاه فرق داره؟؟؟؟

 • سلام و عرض خسته نباشید.
  من 31 سالمه و ارشد پذیرش گرفتم از دانشگاه تورین و در حال آماده سازی مدارک هستم. مشکلی که هست اینه ک پدر من بخاطر کرونا بیکار شده و براشون بیمه رد نشده از مرداد 99 . تمام هزینه های زندگی با من هستش و خود من هم بیمه و فیش حقوقی ندارم . من برای سفارت میخام خودم رو سرپرست معرفی کنم و بجای تمکن میخوام برگه سهامی که در بورس ایران دارم رو ترجمه کنم و برای سفارت ببرم . آیا این کار شدنیه؟ برای بورس استانی چطور میتونم نشون بدم که پدرم بیکاره و منبع درامدی نداره؟ ضمنا الان در منزلی که متعلق به من هست زندگی میکنیم و پدرم خانه ای به نام خودشون ندارن. لطفا منو راهنمایی کنید

 • سلام.وقت به خیر.من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم.آیا میتونم در مقطع کارشناسی،یکی از رشته های مرتبط با دیپلمم،بورسیه ی استانی بگیرم؟

   • مگه باید مرتبط باشه دیپلم؟یعنی اگه دیپلم ریاضی داشته باشی نمیتونی رشته های هنری رو بورس بشی؟

    • سلام بله برای گرفتن پذیرش اگر رشته تون متفاوت باشه طبیعتا شانس تون نسبت به افرادی که رشته شون مربتطه کمتره.

 • سلام.خسته نباشید.
  برای گرفتن بورسیه استانی اگر ملکی به نام خودم داشته باشم اما به شکل مشروط یعنی بعد ازمرگ سرپرست خانوار از حالت مشروط خارج میشه و جزو اموال خودم بشه..در این حالت ملک رو باید متعلق به سرپرست خانوارذکر کنم یا خودم توی مدراک بورسیه؟؟
  و اینکه اعضای خانواده همه افراد هستن؟تفاوتی نمیکنه مجرد و متاهل بودنشون؟شغل داشتن و نداشتنشون؟

   • سند به اسم خودمه اما من که سر پرست خانوار نیستم و پدر هیچ ملکی ندارند و یک ملک به نام مادرم هستش.پس باید بگم که یه خونه به نام خودم دارم؟..شانسی برای گرفتن بورسیه دارم؟

     • خب الان من سرپرست محسوب میشم یا ..آخه پدر ملکی ندارند حتی استیجاری…ولی مادرم یک ملک دارن و خودم هم همینطور…کدوم سرپرست میشن؟

     • خب الان من سرپرست محسوب میشم یا ..آخه پدر ملکی ندارند حتی استیجاری…ولی مادرم یک ملک دارن و خودم هم همینطور…کدوم سرپرست میشن؟ منظور من هم نحوه محاسبه عدد ایزه بود در قسمت درج سند ملک سرپرست خانوار و یا استیجاری.

     • اگر مجرد هستید، سرپرست خانواده پدرتون خواهند بود.

     • خب پدر هیچ ملکی ندارند فقط مادر دارند و من مجرد هستم….پس چی باید بنویسم در قسمت سند و اجاره؟؟

 • سلام، من کارشناسی ارشدم رو ایران خوندم و در رزومه ای که برای پلی تکنیک فرستادم، مدرک ارشدم رو قید کردم. الان پذیرش گرفتم از پلی تکنیک. آیا برای بورسیه DSU دچار مشکل میشم اینکه ارشد مجدد هستم؟

  • سلام خسته نباشید
   شما لازم نیست به اداره بورس استانی چیزی در مورد ارشد مجدد بگید و همین که پذیرش گرفتید کافیه

 • سلام. ببخشید اگر مستاجر باشیم و ملکی در استان دیگه داشته باشیم باید سند اون ملک رو هم بهشون بفرستیم؟

 • سلام. ببخشید اگه مستاجر باشیم ولی توی یک استان دیگه ملکی داشته باشیم باید سند اون ملک رو هم بفرستیم؟

 • سلام خسته نباشید..میخواستم ببینم ایا من میتونم اینجا کنکور ندم و مستقیما برای بورسیه استانی اقدام کنم.. میانگین درامد رشته های هنری در ایتالیا به چه صورته و این که ایا رشته هایی مثل پزشکی و از این قبیل از موقعیت بهتری برخوردارن…و این که گرفتن خوابگاه برای این بورسیه به چه صورته ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام.من ٣٥ سالمه و مهندسی شهرسازی خوندم البته سال ٨٩ فارغ التحصیل شدم میخاستم بدونم اگه بخوام کارشناس هنر بخونم شانس گرفتن بورسیه رو دارم?همینطور ویزا?و یه سوالی بعد از اپلای و رفتن به ایتالیا دو ماه بعد از شروع کلاسها اگر بفهمیم بورسیه پذیرفته نشدیم چی?به هزینه شخصی باید تحصیل کنیم که…

 • ببخشید معمولا تمکن مالی برای سفارت ایتالیا با چه نوع نرخ یورو حساب میشه؟؟(آزاد یا دولتی یا میانگین؟)

  و اگه از طرف دانشگاه بورسیه داشته باشیم از مبلغ مورد نیاز کم میشه؟

  خیلی ممنون

  • سلام با نرخ دولتی. بله اگر بورسیه داشته باشید از مبلغ تمکن کم خواهد شد.
   خواهش میکنم.

 • سلام وقت بخیر
  برای رشته ای مثل پزشکی که ۶ سال هستش بورسیه هر سال پرداخت میشه یا فقط برای سال اول هستش و سالهای بعد دوباره باید برای دریافت بورسیه اقدام کرد؟
  و اینکه حین اون ۶ سال امکان دریافت اقامت وجود داره؟

  • سلام هرساله درخواست می دیدید و پرداخت می شود و بعد از اتمام تحصیل باید برای اقامت اقدام کنید

 • وقت بخیر
  بعد اتمام دوران تحصیل امکان اخذ ویزای کار ودریافت اقامت وجود داره؟

 • سلام، من در حال تحصیل در مقطع ارشد هستم، اگر برای دکتری درخواست بدم آیا به غیر از این 5000 یورویی که به همه میدن، حقوق دیگه ای در مقطع دکتری هم به من تعلق میگیره؟

 • سلام
  رشته های هنری مثل موسیقی و نقاشی هم شامل این بورسیه میشن !؟
  آیا فقط برای دانشجویان محصل در دانشگاه این بورسیه رو میدن یا برای به افراد در حال تحصیل در آکادمی های هنر و کنسرواتوار ها هم امکان پذیر هست !؟

  • سلام خسته نباشید برای همه رشته های ارایه شده در دانشگاه های ایتالیا این بورسیه ارایه می شود.

 • سلام اگر پدر در قید حیات باشن و مشکلی نداشته باشن باز هم امکانش هست خود دانشجو یا مادر به عنوان سرپرست معرفی بشه؟

 • سلام.من دانشجوی رشته پرستاری هستم و سال دیگه لیسانس ام رو میگیرم.خواستم بدونم آیا میتونم برای ارشد در یکی از دانشگاه های شمال ایتالیا مثل میلان اقدام کنم و بورسیه هم بگیرم؟

  • سلام خسته نباشید بله امکان پذیر است و می تونید بورسیه استانی را بگیرید

 • سلام، اگر شغل سرپرست خانواده ازاد باشه چطوری محاسبه میشه؟؟ و این عدد ایزه همون مقدار پولیه که به عنوان کمک قراره بدن به دانشجو؟؟؟

  • سلام مقدار درامد شونو حساب میکنند. خیر عدد ایزه مقدار توانایی مالی شماست

   • سلام.چطوری مقدار درامد شفل آزاد رو حساب میکنن؟!
    چه مدرکی رو باید نشون بدیم؟
    میشه فیش حقوقی جعلی نوشت؟ یا اجاره نامه جعلی؟

 • سلام
  امکان پذیرش ارشد با کارشناسی غیر مرتبط هست؟
  مثلا من حقوق خوندم، میخوام ارشد تربیت بدنی بخونم.
  باتوجه به اینکه رزومه ورزشی خوبی دارم.

  • سلام امکان پذیر هست اما شانس تون نسبت به رقبایی که کارشناسی این رشته رو دارن مقداری پایین تر است.

 • درود بر شما ،
  علاوه بر بورس استانی که فرمودید آیا بورس های دیگری هم وجود دارد که هزینه دکتری را کاور کنه و قبل از اقدام به ویزا ایتالیا بشه از نتیجه ش مطلع شد ؟ با تشکر

  • دکتری معمولا شغل به حساب میاد و حقوق دریافت می کنید و خود پوزیشن فاند داره

 • سلام خسته نباشید.
  من 21 سالمه رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه گلستان
  آیلتس 7 هم دارم
  از نظر مالی فقط میتونم هزینه های اپلای رو پوشش بدم ولی برای تمکن مالی هیچ پولی ندارم
  میتوانم پول قرض بگیرم بعد گرفتن نامه تمکن مالی و سپس بعد دریافت ویزا حساب را خالی کنم؟

 • سلام خسته نباشین من بیست و یک سالمه زبان انگلیسیو کامل بلدم ولی زبان ایتالیایی بلد نیستم الان دانشجو ترم دو یکی از دانشگاه های ایرانم خدمتم نرفتم من میتونم این بورسیه رو بگیرم؟اگه بله چیکار باید بکنم؟ درضمن رشته تحصیلیم فوریت پزشکی هست اگه اونجا فوریت پزشکی یا پزشکی بخونم خیلی خوب میشه

  • سلام خسته نباشید برای مقطع ارشد میشه اقدام کنید بعد از فراغت از مقطع کارشناسی و مدرک ایلتس لازمه

 • با سلام
  من کارشناسی پرستاری و دکترای آناتومی دارم و 45 سالمه
  آیا می توانم در رشته پزشکی تحصیل کنم

 • سلام
  من مدرک ارشدم را از یک دانشگاه در ایران گرفتم و میخوام در رشته ی دیگری ارشد بگیرم.
  بورس استانی به من تعلق می گیره؟

 • سلام خسته نباشید برای بورسیه استانی ایتالیا لازمه تو متن اقرارنامه درامد مادر و سود بانک و اوراق بهادار و غیره نوشته بشه چون در این صورت احتمال مشمول شدن کم میشه.بعد از اماده کردن مدارک باید چیکارکنیم؟اگر اجاره نشین نباشیم ولی سند خانه هم اماده نباشه چکار باید کرد.اگر مقدوره راهنمایی بفرمایید

  • درآمد مادر لازم هست، اما سایر چیزهایی که گفتین مثل اوراق و … خیر لازم نیست.
   ضمن اینکه در مورد بورس ه شهر از نظر ارائه مدارک قوانین خاص خودش رو داره اما توصیه میشه از قبل مدارک رو آماده داشته باشید.

    • سلام،میشه بدون مدرک زبان پذیرش دانشگاه رو گرفت همراه با بورسیه مثلا دانشگاه تورین؟

     • سلام برای پذیرش ممکنه اما برای بورسیه مدرک زبان لازمه همچنین برای سفارت نیازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.