تحصیل رایگان

معرفی بهترین کشورهای دنیا جهت تحصیل رایگان در سال 2024 

هزینه های سنگین اقتصادی و به تبع آن شهریه های زیاد دانشگاه ها این تصور را ایجاد کرده است که برای تحصیل در همه کشورهای خارجی حتما باید بودجه و ثروت زیادی داشت. در حالی که این تصور چندان صحیح نمی باشد و شامل تمام دانشگاه ها و کشورهای دنیا نمی شود. امروزه امکان تحصیل رایگان در بسیاری از کشورها و دانشگاه های دنیا امکان پذیر است.

ما در این نوشتار قصد داریم شما را با کشورهایی که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی را فراهم نموده اند آشنا نماییم. پس اگر به دنبال یافتن موقعیت های تحصیل رایگان هستید مطالعه این مطلب را از دست ندهید و تا انتها دنبال نمائید.

تحصیل رایگان در آلمان

هزینه پایین تحصیلات و اقتصاد سالم و پویای آلمان این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. تمایل به تحصیل درکشور آلمان، روند رو به رشدی دارد. این گرایش از آن جایی نشات میگیرد که تحصیل در دوره کارشناسی در تمام دانشگاه‌های آلمان برای دانش‌آموزان آلمانی و غیرآلمانی صرف‌نظر از ملیت آن‌ها، رایگان است. تنها یک مبلغ جزئی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو (۱۶۰ تا ۲۶۵ دلار آمریکا) برای تامین هزینه‌های پذیرش از دانشجویان گرفته می‌شود.

گزارش اخیر HSBC (نهاد بریتانیایی خدمات دارایی و بانکداری ) در رابطه با «ارزش تحصیلات»، بیان می کند که آلمان از این جهت در میان پنج کشور برتر جهان جای دارد. در رتبه‌بندی نهاد QS، بیش از ۴۰ دانشگاه آلمانی پس از دانشگاه‌هایی از آمریکا و انگلیس در میان بهترین دانشگاه‌های سراسر جهان قرار دارند.

ولی این امکان وجود دارد که تحصیل رایگان در آلمان وضعیت پایداری نداشته باشد. ایالت بادن وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان، به‌تازگی طرح‌هایی برای بازنگری در شهریه دانشجویان غیراروپایی (از پاییز سال ۲۰۱۷) ارائه کرده است که بر پایه آن دانشجویان غیراروپایی برای تحصیل در دانشگاه‌های این ایالت مانند انشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)، باید در هر نیم‌سال هزینه‌ای نزدیک به ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلار آمریکا) بپردازند.

توجه داشته باشید که علی رغم رایگان بودن تحصیل در آلمان باز هم باید برای گذران زندگی و پوشش تحصیلی خود بودجه مناسب و پس اندازی در خور داشته باشید. شما حتی اگر نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آلمان داشته باشید باز هم باید تمکن مالی کافی خود را اثبات نمائید . در حال حاضر دو مقصد برتر تحصیلی در آلمان مونیخ و برلین بوده که بر طبق آمار بهترین شهرهای دانشجویی در سال دوهزار و نوزده و جزو سی شهر ارزان برای تحصیل محسوب می‌شوند. تحصیل رایگان در آلمان نیازمند آن است که از یک دانشگاه دولتی آلمانیپذیرش اخذ کرده باشید و مسلط به زبان آلمانی باشید.

تحصیل رایگان در فرانسه

کشور فرانسه نیز از جمله کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند صرف‌نظر از ملیت‌شان به طور رایگان (یا با هزینه بسیار کم) در دانشگاه‌ تحصیل کنند. اگرچه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه کاملا رایگان نیست، اما مبلغ شهریه آن‌ نسبت به دانشگاه های معتبر جهان بسیار ناچیز است. این هزینه‌ها ممکن است تحت شرایطی بیشتر شوند، به‌ ویژه برای دوره‌های تخصصی‌ تری مانند پزشکی و مهندسی،  یا تحصیل در نظام آموزشی چون grande école .

دوره های آموزشی رایگان در فرانسه به زبان خود فرانسوی ها ارائه می شوند اما شما می توانید قبل از شروع تحصیل در دانشگاه زبان فرانسه خود را تقویت نمائید . اگرچه که اخیرا فرصت‌های تحصیلی به زبان انگلیسی به‌ خصوص در سطح فوق لیسانس در حال افزایش هستند.

هزینه های زندگی در فرانسه اگرچه مقرون به صرفه تر است ولی باز هم برعهده خود شماست و باید برای پرداخت شان تمکن مالی لازم را داشته باشید البته اگر بخواهید در پاریس زندگی کنید هزینه های بیشتری در انتظارتان است. ارزانی نسبی پایتخت فرانسه، به همراه برگزیده‌ای از بهترین دانشگاه‌های بین المللی جهان این شهر را در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی بنیاد QS قرار داده است.

قابل ذکر است که در سال های اخیر قانون جدیدی در جهت برچیده شدن تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی در فرانسه تصویب گردید اما با توجه به شرایط کرونا فعلا اجرایی نشده است.

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در کشورهای شمال اروپا

کشورهای شمال اروپا یا نوردیک (نوردیک کشورهای ایسلند، دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار جزایر الند، گرینلند و فاروئه را شامل می‌شود.) از کیفیت بالای زندگی ، سیاست های مطلوب و آب و هوا و طبیعتی دلپذیر برخوردار اند.

کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد همگی فرصت تحصیل رایگان و یا کم‌هزینه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده اند.

در نروژ امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور صرف نظر از مقطع تحصیلی و ملیت وجود دارد. شما تنها نیاز به پرداخت هزینه متداول و هر ترم تحصیلی را دارید که در حدود 300تا 600کرون است. اکثر رشته‌های کارشناسی به زبان نروژی در دانشگاه این کشور تدریس می‌شوند برهمین اساس دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این مقطع دانشگاهی نیازمند ارائه مدرک زبان نروژی هستند اما برای مقاطع ارشد و تکمیلی دانشگاه‌های نروژ رشته‌های تحصیلی انگلیسی متداول‌تر بوده و شهریه آن‌ها برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است. در کشور ایسلند از دانشجویان هیچ شهریه ی اخذ نمی شود و تنها یک هزینه ثبت‌نام سالانه معادل 75000کرون باید توسط دانشجو پرداخت شود.

کشورهای دانمارک سوئد و فنلاند تنها مزایای تحصیل رایگان دانشگاهی را به دانشجویان اروپایی و سوئیس اختصاص دادند یعنی متقاضیان ادامه تحصیل خارج از این کشورها ملزم به پرداخت شهریه دانشگاهی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و ارشد هستند البته در رشته‌های دکترای این کشورها تحصیل رایگان بوده و این فرصت برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است که از امکانات رایگان این دانشگاه‌ها استفاده نمایند.

هزینه شهریه دانشگاه دانمارک، سوئد و فنلاند در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکترا با یکدیگر متفاوت است شهریه‌های دانشگاهی در دانمارک از 45000کرون تا 120 هزار کرون برای هر سال متغیر است.  شهریه‌های دانشگاه‌های سوئد رقمی بین 80 هزار تا 145هزار برای تمام دوره‌های تحصیلی است.

به هرحال بالاترین هزینه های زندگی در کشورهای با تحصیل رایگان به کشورهای شمال اروپا اختصاص دارد که به دلیل برخورداری از سطح رفاه بالا، آب و هوای مساعد ، و امنیت و آزادی کافی امری دور از انتظار نیست.

تحصیل رایگان در اتریش

اتریش از دیگر کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان و کم‌هزینه را به دانشجویان اعطا می‌کند. اتریش با دانشجویان اروپایی همانند شهروندان اتریشی رفتار می کند و بنابراین آن ها می‌توانند به‌صورت رایگان به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازند. تنها مبلغ 363 یورو در هر ترم تحصیلی برای هزینه‌های اجرایی از این دانشجویان دریافت می‌شود. دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی باید مبلغی معادل 726 یورو را برای هر ترم تحصیلی دانشگاه پرداخت کنند. علاوه‌براین هزینه دانشجویان بین‌المللی باید به‌طور سالانه مبلغ 400/11 هزار یورو بایت هزینه های زندگی در این کشور بپردازند.

تحصیل رایگان در چک

دانشجویانی که به زبان چکی حرف می‌زنند، می‌توانند به طور رایگان در هر مقطع تحصیلی و در تمام دانشگاه‌های دولتی این کشور تحصیل کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک را داشته باشند باید مبلغی در حدود 4 هزار تا 12 هزار یورو را به‌طور سالانه به‌عنوان شهریه دانشگاه پرداخت نمایند. هزینه زندگی در کشور چک در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار پایین است و چیزی در حدود 9 هزار دلار در سال است.

تحصیل رایگان در بلژیک

در کشور بلژیک دو گروه زبانی زندگی می‌کنند و هر یک به‌طور جداگانه در خصوص هزینه‌های دانشگاه برخورد متفاوتی دارند. دانشجویان اروپایی با داشتن مزیت تحصیلی رایگان حداکثر 906 یورو در سال برای هزینه‌های دانشگاه‌های بلژیک پرداخت می‌کنند. اما بازهم هزینه دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی با مبلغی معادل 4175 یورو در هر سال  مناسب تر و منصفانه تر است. هزینه های زندگی در این کشور نیز بسیار به صرفه تر است و شما با داشتن مبلغی معادل 400/11 یورو می توانید از پس هزینه ها و گذران زندگی بر بیایید.

تحصیل به صرفه در ایتالیا و اسپانیا

در حالی که دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا شهریه و هزینه های بالایی دارند اما دانشگاه‌های دولتی این کشور به نسبت ارزان‌تر بوده و رقمی بین 900 تا چهار هزار یورو برای هر سال در مقطع کارشناسی دریافت می‌کنند شهروندهای اروپایی از فرصت‌های مشابه تحصیلی ازجمله وام، کمک‌های مالی، بورسیه استانی ایتالیا و هزینه انصراف برخوردار هستند.

برای تحصیل در اسپانیا نیز دانشجویان اروپایی ملزم به پرداخت شهریه نبوده و می‌توانند به تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا بپردازند. دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور مبلغ 750 تا 2500 یورو را به‌طور سالانه پرداخت کنند. شهریه ‌ها در اسپانیا بر مبنای واحد درسی و مقطع تحصیلی دانشجو محاسبه میشود. هزینه زندگی در اسپانیا سالانه چیزی در حدود 800/10 تا 200/13 هزار یورو خواهد بود و شهرهای مادرید و بارسلونا جزو برترین شهرهای دانشجویی محسوب می شوند.

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در هند

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های خصوصی هند باید سالانه مبلغی در حدود 7 هزار و سیصد دلار را برای مقطع کارشناسی و مبالغ بسیار بیشتر را برای مقاطع تحصیلات تکمیلی پرداخت نمایند. هزینه‌های زندگی در هند در مقایسه با کشورهای دیگر نظیر انگلیس و فرانسه بسیار پایین‌تر است و این‌موضوع برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی  مهم است. شما می‌توانید با هزینه‌ای حدود 4 هزار و سیصد دلار در سال به‌راحتی در هند زندگی کنید و از پس هزینه‌های زندگی و گذران آن بربیایید.

تحصیل رایگان در ترکیه

یکی دیگر از کشورهای همسایه و نزدیک ایران که امکان تحصیل رایگان بین‌المللی را فراهم کرده‌ است کشور ترکیه است. ترکیه  یک مقصد جذاب و برتر توریستی و تحصیلی دنیا محسوب می‌شود و مدارک دانشگاهی آن نیز از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است. هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور بسیار مناسب‌تر از کشورهای اروپایی است. البته توجه داشته باشید که تحصیل رایگان تنها در دانشگاه‌های دولتی این کشور فراهم است و برای ورود به این دانشگاه‌ها شما ملزم به گذراندن امتحان ورودی کنکور و دانش زبان ترکی استانبولی هستید هم چنین اغلب رشته‌های کارشناسی دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه به زبان ترکی تدریس می‌شوند. ضمن اینکه هر ساله دولت ترکیه بورسیه دولتی به نام ترکیه بورسلاری برای دانشجویان کشورهای خارجی سراسر دنیا از جمله ایران ارایه می کند.

نکته کلیدی: در اکثر کشورها تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی مشروط به آن است که دانشجو مسلط به زبان آن کشور باشند و دارای مدرک زبان کشوربوده و دوره تحصیلی خود را که از طریق دانشگاه پذیرش گرفته اند به زبان همان کشور تحصیل کنند در غیر این صورت تحصیل آنان رایگان نخواهد بود. با این حال لازم است ابتدا به سایت دانشگاه مدنظر خود مراجعه کرده و از میزان شهریه های دانشگاه ها اطلاع کسب نمایید.

2.4/5 - (12 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.