ویزا استرالیا

ویزا تحصیلی استرالیا در سال 2024 : شرایط، مدارک و هزینه های ویزای دانشجویی استرالیا

اگر شما هم از کسانی هستید که قصد اخذ ویزا تحصیلی استرالیا و بررسی شرایط آن را دارید مطالعه این مطلب را ازدست ندهید. استرالیا دانشگاه های تراز بالا و مطلوب بسیاری دارد که همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت قرار گرفته است . تحصیل در رشته های پزشکی دراین کشور پرطرفدار است که البته هزینه بسیار بالایی نیز دارند.  ما در این نوشتار قصد داریم شمارا با شرایط اخذ ویزا تحصیلی استرالیا، مدارک لازم، مزایا و معایب آن آشنا نماییم .

بحث را با این سوال شروع می کنیم که چرا تحصیل در استرالیا ؟

 به بیان دیگر علت رغبت بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت به استرالیا چیست ؟

کیفیت آموزش و تحصیلات: یکی از ویزاهای پرطرفدار استرالیا، ویزای تحصیلی است. و ویزای ۵۰۰ یکی از این ویزاهاست. همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز برای کسب مهارت های شغلی در استرالیا در دسترس عموم است. استرالیا دانشگاه های بسیار مطلوبی دارد . مطابق رتبه بندی جهانی QS، تعداد ۷ مورد از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در استرالیا قرار دارند. استرالیا از نظر شاخص عملکرد آموزشی دانش آموزان مهاجر در جایگاه هفتم جهانی و پس از سنگاپور، ماکای چین، هنگ کنگ، کانادا، ایرلند و استونی قرار دارد.

طبیعت و آب و هوای مطلوب : استرالیا طبیعیت زیبا بکر و حاصل خیزی دارد . همچنین از نظر معادن زیر زمینی نیز وضعیت بسیار مطلوبی دارد .

وضعیت اقتصادی و توسعه یافتگی خوب : استرالیا بیش از ۲۶ سال رشد مداوم اقتصادی داشته و حتی در دوره رکود اقتصادی هم آسیبی ندیده و بنابراین یکی از کشورهای مستعد برای سرمایه گذاری است.  بر اساس گزارش های معتبر و شاخص های جهانی  در ارتباط با ثبات، مراقبت های بهداشتی، فرهنگ، محیط زیست، آموزش و پرورش و زیرساخت ها استرالیا وضعیت بسیار مطلوبی را داراست .

فرهنگ احترام به ملیت ها و اقوام مختلف و وجود قوانین حمایتی : از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی چیزی حدود ۶۲٪ از رشد جمعیت سالانه استرالیا مربوط به مهاجران بوده و این فرهنگ مهاجرپذیری سبب شده تا استرالیایی ها مردمانی صبور و با تحمل باشند چون فرهنگی چندملیتی دارند. کسانی که از ایران به استرالیا مهاجرت کرده اند معمولا از صداقت و مهربانی استرالیایی ها به وجد آمده اند .

ویزا استرالیا

شرایط  لازم برای اخذ ویزا تحصیلی استرالیا

 • شرایط سنی لازم : نمی توان به طور یقینی سن مشخصی را برای هر مقطع تعیین کرد (به جز مقاطع زیر دیپلم که بر اساس قوانین آموزش و پرورش استرالیا محدودیت سنی مشخص دارد). اما در نظر داشته باشید که برای تحصیل در هر مقطع باید از نظر منطقی سن شما مناسب همان مقطع باشد، برای مثال نباید انتظار داشته باشید که با 35 سال سن و داشتن پذیرش برای مقطع کارشناسی بتوانید موفق به دریافت ویزا شوید. البته این محدودیت سنی برای مقطع دکترا حساسیت کمتری دارد.
 • داشتن پذیرش از یک موسسه معتبر : هرچقدر دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید معتبرتر باشد یا رنک بالاتری داشته باشد‎، ریسک ویزای شما کمتر خواهد شد.
 • داشتن بورسیه برای مقطع دکتری : با توجه به اینکه مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری از سایر مقاطع بیشتر است و به همین دلیل هزینه تحصیل و زندگی نیز بالاتر خواهد بود و با توجه به اینکه این مقطع در استرالیا کاملا تحقیقاتی است و بنابراین زمان زیادی برای کار کردن برای شما باقی نخواهد گذاشت، بنابراین اگر بورسیه داشته باشید برای شما ویزا صادرخواهد شد و درغیر موراد بورسیه احتمال آن بسیار پایین است .
 • تمکن مالی : یکی از مدارکی که می بایست برای اخذ ویزا ارائه دهید مدارک مالی و ادله ای است که نشان دهد شما به لحاظ اقتصادی و مالی دارای تمکن مالی لازم هستید و قادر خواهید بود هزینه های تحصیلی خود را بپردازید .

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا چه مزایایی خواهد داشت ؟

شما می‌توانید با اخذ ویزا تحصیلی استرالیا در یک دوره‌ی تمام‌وقت ثبت‌شده در CRICOS تحصیل کنید و دراین حالت آن دسته از اعضای خانواده تان که شرایط مهاجرت به استرالیا را دارند نیز همراه خود ببرید . هم چنین شما امکان اشتغال همزمان با تحصیل را نیز خواهید داشت. در صورتی هم که مدت ویزای شما به پایان برسد امکان تمدید آن وجود دارد بدین صورت که فورا با اداره‌ مهاجرت استرالیا تماس بگیرید. اگر بیشتر از ۲۸ روز از انقضای ویزا گذشته باشد، شاید نتوانید تا سه سال به استرالیا برگردید. فقط اگر شرایط «عدم اقامت بیشتر» را نداشته باشید یا اگر از این شرایط چشم‌پوشی شود، می‌توانید اقامت‌ خود را با ویزای تحصیلی کنونی تمدید کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا چه مدارکی لازم است ؟

 • پاسپورت معتبر
 • انگیزه نامه
 • تائیدیه ثبت نام: برای تحصیل در استرالیا، تنها اخذ پذیرش از دانشگاه کافی نیست بلکه پس از اخذ پذیرش، با طی مراحلی از جمله پرداخت مبلغ ذکر شده در نامه پذیرش و دریافت بیمه نامه، می توانید تائیدیه ثبت نام خود را دریافت نمایید. برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید حتما تائیدیه ثبت نام را دریافت کرده باشید.
 • مدرک زبان: هم در مرحله اخذ پذیرش استرالیا و هم در مرحله اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا، باید مدرک زبان ارائه دهید (مگر این‎که برای سال 10 یا پیش از آن اقدام کرده باشید). در صورتی که نمره مورد نظر دانشگاه را کسب نکرده باشید، می توانید پیش از شروع دوره اصلی، در داخل استرالیا دوره های زبان بگذرانید. در این صورت، از دانشگاه پذیرش مشروط خواهید داشت، که شرط آن پایان موفقیت آمیز دوره زبان است. در این شرایط، باید هر دو تائیدیه ثبت نام را به سفارت ارائه دهید، هم برای دوره زبان و هم برای دوره اصلی.
 • اگر عضوی از خانواده شما را همراهی می کند، آنها نیز باید تحت پوشش بیمه تحصیلی OSHC از یکی از شرکت های معتبر داخل استرالیا باشند و این بیمه به اندازه‎ی طول مدت اقامت تحصیلی شما در استرالیا باشد.
 • اگر کمتر از 18 سال سن دارید، تسهیلات رفاهی اقامت شما در استرالیا تدارک دیده شده باشد
 • واجد شرایط شخصیتی و سلامت باشید چرا که در فرم درخواست ویزای تحصیلی استرالیا، سوالاتی در مورد سوء سابقه و سوابق بیماری شما پرسیده می شود. همچنین برای تمامی متقاضیان مقطع دکترا، متقاضیان برخی رشته های خاص و همچنین کسانی که اخیرا به برخی کشور‎های مشخص سفر کرده اند، باید گواهی سلامت که توسط مراکز مشخص شده از طرف سفارت مشخص شد ‌‎اند انجام می شود را ارائه دهند.
 • مدارک مالی: همانند مرحله پذیرش، در مرحله ویزا نیز باید مدارک مالی خود را ارائه دهید تا نشان دهید توانایی مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود را در طول مدت تحصیل در استرالیا دارید
 • تسهیلات رفاهی برای افراد زیر 18 سال

ویزا استرالیا

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا چقدر است ؟

یکی از بخش های مهم ویزای تحصیلی استرالیا ، هزینه‌های آن است. همان‌طور که احتمالا شنیده اید هزینه ویزای تحصیلی استرالیا زیاد است.  هزینه مورد نیاز جهت پرداخت شهریه تحصیلی در مقاطع دانشگاهی بین ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار استرالیا سالانه است. البته شهریه ها بسته به مقطع تحصیلی، رشته، دانشگاه و غیره متقاوت می باشد.  هزینه اپلیکیشن ویزای تحصیلی استرالیا که حدود ۶۰۰ دلار استرالیا می‌باشد. 10 تا 18 هزار دلار استرالیا سالانه است.  البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در استرالیا به نسبت کانادا گران‌تر است. ولی از طرفی امکان اشتغال هم‌زمان با تحصیل در استرالیا درآمد خوبی برای ما به همراه خواه داشت .

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا چه مدت زمان می برد ؟

در خصوص مدت زمان اخذ ویزا تحصیلی استرالیا باید گفت که برای مقاطع پایین تر از دکتری، به طور متوسط یک ماه و نیم زمان در نظر گرفته می شود. البته ممکن است نتیجه ویزای شما خیلی زودتر مشخص شود، اما در بدترین حالت نیز ممکن است این زمان تا 3 ماه به طول بینجامد. برای مقطع دکتری، این زمان بسیار طولانی تر است. در جریان پروسه ویزای تحصیلی استرالیا برای مقطع دکترا، پرونده شما تحت Security Check قرار می گیرد که همین موضوع باعث طولانی شدن این پروسه می شود که ممکن است از 3 تا 6 ماه زمان ببرد. به دلیل قطعی نبودن زمان مورد نیاز برای مشخص شدن نتیجه ویزا، در صورتی که پروسه ویزا به طول انجامید و تا قبل از شروع ترم ویزای شما صادر نشده بود، گزینه‎ دیفر کردن (Defer) در اختیار شما گذاشته شده است. به این معنی که شما می توانید تاریخ شروع دوره‎ خود را یک و نهایتا دو ترم به تعویق بیندازید. برای این کار، به دانشگاه اطلاع می دهید که نتیجه‎ی اپلیکیشن ویزای شما هنوز مشخص نشده و شما نمی توانید برای شروع این ترم در استرالیا باشید، دانشگاه برای شما نامه پذیرش جدید صادر می کند، بیمه نامه شما با توجه به تاریخ های جدید شروع و پایان ترم تغییر می کند، تائیدیه ثبت نام جدید دریافت می کنید و این مدارک جدید را برای سفارت ارسال می کنید.

ویزای تحصیلی استرالیا چه مدت اعتبار دارد ؟

مدت این ویزا به اندازه طول مدت تحصیل شما بعلاوه چند ماه اضافه تر است. طول مدت بیمه‎ شما در استرالیا چند ماه از طول مدت تحصیل بیشتر است و در واقع اعتبار ویزای شما به اندازه‎ طول مدت بیمه دانشجویی است.  توجه داشته باشید که اگر به هر علتی مدت زمان تحصیل شما بیش از زمان تعیین شده طول کشید، باید درخواست تمدید ویزا بدهید.

اطلاعات تکمیلی در مورد ویزا تحصیلی استرالیا را در سایت وزارت امورخارجه دولت استرالیا مطالعه نمایید. ( این لینک) 

5/5 - (1 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.