تحصیل در کشور استرالیا

تحصیل در کشور استرالیا


تحصیل در استرالیا، شرایط و مدارک مورد نیاز در سال 2022

کشور استرالیا با دارا بودن امکانات رفاهی فراوان، کیفیت زندگی بالا و دانشگاه های معتبر یکی از مقاصد دوست داشتنی برای دانشجویان بین المللی به حساب آمده و یکی از گزینه های اصلی هر دانشجویی است که علاقه مند به ادامه تحصیل در خارج از ایران است. به ویژه آنکه فرهنگ عمومی مردم در این کشور بسیار مهاجر پذیر بوده و افراد غیربومی احساس بیگانگی کمتری با اهالی آن کشور دارند. در همین جهت است که اشتیاق دانشجویان از نقاط گوناگون جهان برای مهاجرت به استرالیا (از جمله کشورهای پرجمعیتی مثل چین و هند) بسیار بالا بوده و رقابت زیادی برای ورود به این کشور از طریق تحصیلی وجود دارد. از این رو کسب آگاهی قبلی نسبت به شرایط تحصیل در استرالیا و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های آن می تواند شما را در انتخاب تصمیمی صحیح و مطمئن یاری کند. مطلب پیش رو در جهت برطرف کردن همین نیاز نگارش شده است؛ پس با ما در ادامه همراه باشید:

تحصیل مقطع کارشناسی در کشور استرالیا

خبر خوب اینکه دوره‌ کارشناسی در استرالیا در حالت عادی سه ساله بوده و نیاز نیست تا چهار سال برای اخذ مدرک لیسانس خود صبر کنید. البته دانشجو به اختیار خود می تواند یک سال دیگر به دوره کارشناسی‌اش اضافه کرده و مدرک چهارساله این دوره که اصطلاحا Honors خوانده می شود را به دست آورد. این سال چهارم بیشتر به سال نخست کارشناسی ارشد شباهت داشته، و در آن  بیشتر تحقیق صورت می گیرد. در واقع نگارش پایان نامه و انجام کار بر روی آن بخش اصلی سال چهارم دوره کارشناسی را تشکیل می دهد.

و اما حتما برای شما این سوال پیش آمده که مزیت اصلی چهار ساله کردن دوره کارشناسی در چه چیزی نهفته است؟ در پاسخ باید عنوان کرد که افرادی که دوره کارشناسی خود را چهار ساله به اتمام می رسانند، در صورت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، به جای دو سال تنها با گذراندن یک سال می توانند مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کنند.

شرایط گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه های استرالیا هم معمولا ضوابط یکسانی داشته و ارائه مدرک آیلتس با نمره تعیین شده توسط دانشگاه، دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و … از جمله الزامات ورود به مقطع کارشناسی در استرالیا می باشند. البته باید توجه داشت که مانند اکثر کشورها بهتر است تا شرایط و ضوابط دقیق مختص به هر رشته را در سایت دانشگاه مدنظر بررسی نمایید تا بتوانید انتخابی مطمئن داشته باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا

دوره های کارشناسی ارشد در استرالیا بسیار متنوع بوده و از یک تا سه سال به درازا می کشند (اگر در دوره کارشناسی شما در استرالیا چهار ساله بوده باشد، معمولا در این مقطع ظرف یک تا یک و نیم سال فارغ التحصیل می شوید).

نکته دیگه اینکه در استرالیا نوع خاصی از دوره ارشد نیز وجود دارد که بسیار محبوب بوده و به تازگی بیش از گزینه های دیگر از سوی دانشجویان بومی و غیربومی انتخاب می شود؛ داریم به اسم “دوره دوگانه” که در آن دانشجو طی دو سال می تواند دو مدرک کارشناسی ارشد متفاوت را به دست آورده و به عنوان یک دانشجوی شاخص وارد بازار کار شود.

و اما در رابطه با شرایط تحصیل در دوره فوق لیسانس باید بیان کرد که یک متقاضی علاوه بر داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 که الزامی به حساب می آید (7 برای رشته های پزشکی)، باید دوره کارشناسی را هم با موفقیت پشت سر گذاشته و سوابق تحصیلی قابل قبولی داشته باشد. همچنین تحصیل در رشته مرتبط با رشته مقطع کارشناسی در استرالیا از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دانشگاه های این کشور معمولا در رابطه با تحصیل در رشته ای نامرتبط با سوابق تحصیلی شما، دید مثبتی ندارند. از این رو توصیه می شود که متقاضیان برای اپلای در رشته مرتبط با سوابق تحصیلی خود تلاش کنند. ضمن اینکه این شرایط فراهم شده است که اگر دانشجو سابقه کاری مرتبطی با رشته مدنظر خود دارد، بتواند در مقطع ارشد در رشته ای تحصیل کند که ارتباطی به رشته تحصیلی اش در دوره کارشناسی نداشته، اما در رابطه با شغلی است که داشته است.

در انتهای بحث کارشناسی لازم می دانیم که در رابطه با کارشناسی ارشد تحقیقاتی که در استرالیا ارائه می شود توضیح مختصری دهیم. این دوره که مدت آن تنها یک سال است، اساسا بر مبنای تحقیق دانشجو در یک موضوع خاص بوده و دانشجو باید پس از اتمام دوره، پایان نامه خود را به صورتی ارائه دهد که اساتید فن رضایت خاطر کامل از نتایج پژوهش وی را داشته باشند. به واقع در دوره کارشناسی ارشد تحقیقاتی که شباهت زیادی با دوره دکتری دارد، دانشجو در طی دوران تحصیل فقط به پژوهش مشغول بوده و دروس تئوریک عرفی را پشت سر نگذاشته و به جای آن اصطلاحا ریسرچ می کند. پس اگر علاقه مند به پژوهش و آشنایی با حوزه های جدید رشته خود هستید، این می تواند یک انتخاب بسیار مناسب برای شما باشد.

در رابطه با پذیرش در این نوعِ بخصوص کارشناسی ارشد هم دانشگاه های مختلف استرالیا استاندارها و ضوابط خاص خود را دارند و نمی توان معیار مشخصی را تعیین نمود، اما این بدیهی است که افرادی وارد این دوره می شوند که توانایی های علمی قابل قبول و سوابق تحصیلی درخشانی را داشته باشند (مثل معدل بالا، ارائه مقاله معتبر و …).

تحصیل در مقطع دکتری در کشور استرالیا

و اما به سراغ پرمتقاضی ترین مقطع برای دانشجویان بین المللی می رویم؛ مقطع دکتری. یک دانشجو برای اینکه بتواند از دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری پذیرش بگیرد، باید مقطع کارشناسی و به خصوص کارشناسی ارشد خود را به خوبی پشت سر گذاشته و حداقل 70 درصد از نمره سقف معدل را به دست آورده باشد.

گرفتن بورسیه تحصیلی نیز در مقطع دکتری به مراتب از اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ساده تر بوده و محتمل تر می باشد. در واقع ما در حالی که به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد توصیه می کنیم که در مورد فاندهای تحصیلی در این دو مقطع کاملا محتاط عمل کنند، به متقاضیان تحصیل در دوره PHD پیشنهاد می کنیم که حتما شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی امتحان کنند؛ به خصوص آنکه هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا بالا بوده و بدون بهره مندی از بورسیه به دشواری می توان با کیفیت مناسب به تحصیل پرداخت (و خب همانطور که می دانید، ما اینجاییم که به شما در فرآیند پیدا کردن بهترین بورسیه ها کمک کنیم؛ اگر واقعا علاقه مند به اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا بودید، کافی است تا با ما ارتباط بگیرید).

در آخر اینکه مدرک آیلتس با نمره حداقلی 7 برای تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا در اکثر موارد لازم بوده و فردی با نمره آیلتس پایین تر، شانس چندانی برای اخذ پذیرش و به خصوص دریافت بورسیه ندارد (پس جدا توصیه می کنیم: همین حالا آیلتس خود را تقویت کنید). همچنین نداشتن گپ تحصیلی، ارائه مقاله و … از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در اخذ پذیرش در مقطع دکتری می باشد. با این وجود اما شکی نیست که فاکتوری تحت عنون طرح تحقیقاتی مناسب، مهم ترین شاخص در اخذ پذیرش در مقطع دکتری به حساب می آید. پس سعی کنید بهترین طرح تحقیقاتی ممکن را ارائه داده تا ضمن پوشش ضعف های احتمالی سابقه تحصیلی‌تان، نظر استاد مدنظرتان را در دانشگاه مقصد جلب نمایید (به یاد داشته باشید که همیشه از اهمیت این فاکتور گفته ایم، پس برای آن خوب وقت بگذارید و حتی در صورت نیاز، از بورسیه پلاس کمک بگیرید. تلاش می کنیم بهترین ریسرچ پروپوزال ها را که متناسب با رزومه، توانایی ها و علاقه مندی های شما است را برایتان آماده کنیم).

تحصیل در استرالیا
تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در کشور استرالیا

بگذارید خیالتان را راحت کنیم؛ هزینه تحصیل در کشور استرالیا به صورت کلی بالا است!

بدین ترتیب که شهریه تحصیل در دوره کارشناسی (متغییر بر اساس رشته و دانشگاه) به طور کلی در رشته های علوم انسانی و هنری سالانه چیزی حدود ۱۶ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا و برای ت در رشته های علوم پایه، مهندسی و مجموعه پزشکی، چیزی حدود ۲۵ تا ۶۰ هزار دلار استرالیا می باشد.

این رقم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به 18 تا 35 هزار دلار به صورت سالانه رسیده و در مقطع دکتری نیز چیزی حدود 22 تا 30 هزار دلار در سال خواهد بود. البته اطلاعات دقیق تر مرتبط با هر رشته در وبسایت دانشگاه مقصد ذکر شده، اما به صورت کلی ارقام شهریه تحصیلی در این کشور چیزی متفاوت با رقم هایی که بیان کردیم نیست. از همین رو است که بار دیگر توصیه می کنیم شانس خود را برای پیدا  کردن بورسیه تحصیلی در این کشور حتما بیازمایید و یا آنکه قبل از مهاجرت به استرالیا از وضعیت مالی والدین خود مطمئن شوید!

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور استرالیا

عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که به صورت ماهانه برای داشتن یک زندگی معمولی در استرالیا نیاز است تاثیر گذارند. از جمله شهرِ محل تحصیل، نوع زندگی دانشجو و میزان هزینه ای که صرف خوراک و پوشاک می کند، هزینه خانه یا خوابگاه اجاره شده، مجرد یا متاهل بودن دانشجو و… . با این وجود اما اگر بخواهیم هزینه های یک زندگی دانشجویی را به صورت میانگین مشخص کنیم، ارقام زیر نتیجه گیری می شود: (قیمت ها به دلار استرالیا بوده و مطابق با میزان هزینه در سال 2019 تنظیم شده اند)

 • خوابگاه: ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هفته
 • اجاره ی اشتراکی: ۸۵ تا ۲۱۵ دلار در هفته
 • اجاره انفرادی: ۱۵۰ تا ۴۵۰ دلار در هفته
 • مواد غذایی و غذاخوردن: ۸۰ تا ۲۵۰ دلار در هفته
 • گاز و برق: ۳۰ تا ۱۴۰ دلار در هفته
 • تلفن و اینترنت: ۲۰ تا ۵۰ دلار در هفته
 • حمل و نقل عمومی: ۱۵ تا ۵۰ دلار در هفته
 • سایر موارد: ۸۰ تا ۲۰۰ دلار در هفته

آشنایی با انواع ویزای دانشجویی در کشور استرالیا

به طور کلی ویزای دانشجویی در استرالیا از ده نوع مختلف تشکیل شده است که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

 • ویزای دوره فشرده زبان انگلیسی که به منظور گذراندن یک دوره زبان انگلیسی در کشور استرالیا برای دانشجویان بین المللی صادر می شود.
 • ویزای آموزش حرفه ای و کارآموزی که به منظور گذراندن دوره آموزش فنی و حرفه ای و یا دوره کارآموزی صادر شده و بعد از آن گواهی گذراندن این دوره یا دیپلم فنی و حرفه ای به دانشجو اعطا می شود.
 • ویزای تحصیلی دوره های آموزش عالی که اصلی ترین ویزای صادره دانشجویی بوده و برای افرادی که قصد دارن یکی از مقاطع آموزش عالی (کارشناسی یا کارشناسی ارشد) را در استرالیا بگذرانند، صادر می شود.
 • ویزای تحقیقاتی دوره آموزش عالی که برای دانشجویان متقاضی دوره دکتری و پسادکتری صادر می شود.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی استرالیا

برخلاف تصور رایج، دریافت پذیرش و یا حتی اخذ بورسیه تحصیلی از یک دانشگاه استرالیایی علی رغم آنکه فرآیند صدور ویزا رو تسهیل می کند، اما به هیچ وجه شرط کافی برای دریافت ویزای این کشور نبوده و متقاضی باید واجد شرایط دیگری نیز باشد؛ از جمله:

 • توانایی مالی؛ به این معنا که برای اخذ ویزای استرالیا، متقاضی در ابتدا باید ثابت کند که توان این را دارد که از پس هزینه های زندگی، دانشگاه و رفت و آمد به کشور خود برآید.  برای اثبات این توانایی متقاضی باید پرینت بانکی معتبر از موجودی مالی در سه ماه گذشته را به سفارت استرالیا ارائه دهد.
 • انجام معاینات پزشکی و پشت سر گذاشتن آزمون بهداشت به صورت موفقیت آمیز
 • ارائه مدرک زبان معتبر (که جزئیات آن در قسمت مقاطع تحصیلی مختلف توضیح داده شد)
 • پرداخت هزینه های مربوط به بیمه دانشجویی؛ این بیمه که برای تمامی دانشجویان الزامی است، حدود ۴۳۰ دلار استرالیا برای دانشجویان مجرد و ۱۲۰۰ دلار برای دانشجویان متاهلِ بدون فرزند هزینه در بر دارد و پرداخت آن قبل از اخذ ویزا الزامی است.
تحصیل در استرالیا
تحصیل در استرالیا

شرایط کار دانشجویی در کشور استرالیا

خوشبختانه دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در طول هفته به صورت پاره وقت در دوران تعطیلات به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند. البته نباید این نکته را از خاطر برد که کار دانشجویی تنها می تواند بخشی از هزینه های مرتبط با زندگی روزمره یک دانشجوی خارجی در استرالیا را تامین کند (مثل هزینه های مربوط به خوراک و پوشاک) و به هیچ عنوان نباید روی پرداخت هزینه های مربوط به دانشگاه از این منبع حساب باز کرد. (پس دوباره برمی گردیم به همان مسئله بورسیه تحصیلی و اهمیت دریافت آن از سوی دانشگاه های استرالیایی!)

این نکته رو هم اضافه کنیم که اگر متاهل هستید و قصد دارید همراه با همسرتون به استرالیا مهاجرت کنید و در مقطع کارشناسی ارشد و یا بالاتر به تحصیل خود ادامه بدید، امکان کار تمام وقت برای همسر شما وجود داشته و می توانید بخش بزرگی از هزینه های خود را از این طریق تامین کنید.

نتیجه گیری

تحصیل در استرالیا مزایای فوق العاده ای داشته و شما را با محیطی گرم و مهاجرپذیر آشنا می کند. با این وجود اما مسئله هزینه تحصیل و زندگی نکته ای است که مهاجرت به این کشور را بدون دریافت بورسیه تحصیلی مطمئن، با مانعی جدی روبه‌‌رو می کند. حرف ما را باور ندارید؟ پس پای صحبت یکی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در استرالیا بنشینید و با صفر تا صد تحصیل و زندگی در استرالیا آشنا شوید؛

اگر هم سوالی دارید، مثل همیشه در بخش نظرات منتظرتان هستیم. کارشناسان ما با دقت پرسش های شما را مطالعه کرده و در اسرع وقت پاسخ می دهند، پس با خیالی آسوده از هرآنچه که در ذهن دارید را از ما بپرسید.

https://www.youtube.com/watch?v=kpuU1DWu4GM
کار دانشجویی در کشور استرالیا

خوشبختانه دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در طول هفته به صورت پاره وقت در دوران تعطیلات به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی استرالیا چگونه است؟

برخلاف تصور رایج، دریافت پذیرش و یا حتی اخذ بورسیه تحصیلی از یک دانشگاه استرالیایی علی رغم آنکه فرآیند صدور ویزا رو تسهیل می کند، اما به هیچ وجه شرط کافی برای دریافت ویزای این کشور نبوده و متقاضی باید واجد شرایط دیگری نیز باشد؛

هزینه تحصیل در کشور استرالیا چگونه است؟

بدین ترتیب که شهریه تحصیل در دوره کارشناسی (متغییر بر اساس رشته و دانشگاه) به طور کلی در رشته های علوم انسانی و هنری سالانه چیزی حدود ۱۶ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا و برای ت در رشته های علوم پایه، مهندسی و مجموعه پزشکی، چیزی حدود ۲۵ تا ۶۰ هزار دلار استرالیا می باشد.

چرا تحصیل در استرالیا؟

کشور استرالیا با دارا بودن امکانات رفاهی فراوان، کیفیت زندگی بالا و دانشگاه های معتبر یکی از مقاصد دوست داشتنی برای دانشجویان بین المللی به حساب آمده و یکی از گزینه های اصلی هر دانشجویی است که علاقه مند به ادامه تحصیل در خارج از ایران است. به ویژه آنکه فرهنگ عمومی مردم در این کشور بسیار مهاجر پذیر بوده و افراد غیربومی احساس بیگانگی کمتری با اهالی آن کشور دارند. در همین جهت است که اشتیاق دانشجویان از نقاط گوناگون جهان برای مهاجرت به استرالیا (از جمله کشورهای پرجمعیتی مثل چین و هند) بسیار بالا بوده و رقابت زیادی برای ورود به این کشور از طریق تحصیلی وجود دارد.

4.7/5 - (4 امتیاز)

1 پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.