ویزای دانشجویی آمریکا

ویزا امریکا


ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2022، مراحل و شرایط اخذ ویزا تضمینی

اگر می‌خواهید در ایالات متحده آمریکا تحصیل کنید و شهروند آمریکا نیستید، به ویزای دانشجویی نیاز دارید. درخواست ویزای دانشجویی می‌تواند یک پروسه بسیار طولانی باشد، پس مطمئن باشید که فرآیند آماده‌سازی برای اخذ ویزا در موقع مناسبی آغاز شده – حداقل سه تا پنج ماه قبل از شروع دوره شما – و در موقع مناسبی تمام می شود.

معمولا برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا، مراحل مختلفی وجود دارد. این مراحل در هر سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت است، بنابراین مهم است که از دستورالعمل‌های موجود در وبسایت سفارت و یا کنسولگری ای که می‌خواهید درخواست دهید، استفاده کنید.

به طور کلی، دانشجویان در هنگام تقاضا برای ویزای دانشجویی آمریکا از پنج مرحله باید عبور کنند:

1- برنامه دانشجوی درخواست کننده و برنامه تبادل صورت گرفته (SEVP) در ایالات متحده را دریافت نمایند. (شش تا دوازده ماه قبل از شروع مطالعه در ایالات متحده)

2- پرداخت هزینه های مربوط به اطلاعات بازدیدی دانشجو و سیستم تبادلی در آمریکا (SEVIS)

3- تکمیل درخواست ویزای دانشجویی آمریکا همراه با جدیدترین عکس پرسنلی

4- پرداخت هزینه ویزا

5- برنامه ریزی و شرکت در مصاحبه ویزا

اطلاعات تکمیلی برای هرکدام از این پنج مورد را در ادامه مشاهده می‌کنید:

1- درخواست به موسسه تایید کننده SEVP

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، باید از موسسه و برنامه ‌ای که توسط موسسه و برنامه تبادل شده USVS که دولت آمریکا برای شما انتخاب کرده است و یا خودتان برنامه دانشگاهی را انتخاب کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید. ( این لینک)

بخش مهم کار اعتبار و به رسمیت شناختن مدارک شما توسط دانشگاه ها، انجمن‌های حرفه‌ای، کارفرمایان و وزارتخوانه‌های دولتی در سراسر جهان می‌باشد. فقط موسسات تایید شده SEVP می‌توانند دانشجویان را در سیستم اطلاعات دانشجویی و تبادلی SEVIS ثبت نام کنند و مدارک لازم را برای درخواست ویزای دانشجویی ایالات متحده به شما ارائه دهند.

برخلاف برخی از کشورها، ایالات متحده یک سیستم متمرکز دانشگاهی ندارد، بنابراین شما باید به هر موسسه ای که مایل هستید به طور جداگانه درخواست خود را ارسال کنید. شما باید شرایط لازم برای پذیرش در هر موسسه را بررسی کرده  که در این صورت از شما درخواست می‌شود که مدارک کافی را برای آنها ارسال کنید.

هنگامی که توسط یک موسسه پذیرفته شوید، دانشگاه شما را در سیستم SEVIS ثبت نام می‌کند و شما یک سند نهایی SEVIS را با نام فرم I-20 دریافت می‌کنید که در آن مشخص می‌شود که شما واجد شرایط دریافت چه ویزایی از نوع F یا M هستید یا در آنکه جز واجدین شرایط ویزای J قرار گرفته‌اید.

SEVP دانشجویان را برای دریافت ویزای F یا M طبقه بندی می‌کند، در حالی که وزارت امور خارجه DoS برنامه‌های بازبینی Exchange و مدیریت ویزای دانشجویان بین‌المللی را برعهده دارد. هر دو سیستم SEVP و DoS از SEVIP برای پیگیری و نظارت بر موسسات و برنامه‌های بازدیدکنندگان و دانشجویان بین‌المللی استفاده می‌شوند.

2- پرداخت هزینه SEVIS

شما باید هزینه SEVIS را حداقل تا سه روز قبل از ارسال درخواست برای ویزای آمریکا پرداخت کنید. برای پرداخت هزینه، باید یک فرم آنلاین یا کاغذی را دریافت نمایید. به هردو اینها می‌توانید از طریق وبسایت SEVP از طریق اداره مهاجرت و ترخیص کالا از گمرک ایالات متحده ICE دسترسی پیدا کنید. مراقب باشید که اطلاعات مورد نیاز را دقیقا همانطور که در فرم I-20 یا DS-2019 نشان داده شده است وارد کنید.

در زمان نوشتن، هزینه 200 دلار برای دارنده ویزای F/M و 180 دلار برای دارندگان ویزای دانشجویی J در نظر گرفته شده است. دارندگان ویزای J به عنوان مشاوران کمپ، کار تابستانی/مسافرت به جای این مبلغ می‌توانند مبلغ 35 دلار پرداخت کنند. این وبسایت روش های مختلف پرداخت شامل بدهی یا کارت اعتباری، چک، سفارش پول بین‌المللی و پرداخت سریغ Western Union را به طور کامل توضیح می‌دهد. پس از پرداخت هزینه، می‌توانید به وبسایت خود بازگردید تا در صورت لزوم وضعیت پرداخت خود را بررسی کنید. شخص ثالث (مانند حامی مالی) نیز می‌تواند هزینه خود را پرداخت کند ولی اگر هزینه از طرف شما پرداخت شود، باید یک رسید از طرف شخص ثالث دریافت کنید.

پس از فرآیند پرداخت، می‌توانید هر زمان که بخواهید تایید پرداخت را از وبسایت دریافت و چاپ کنید. شما این تاییدیه را به عنوان مدرک پرداخت هزینه در مصاحبه ویزای دانشجویی خود در ایالات متحده خواهید داشت. همچنین ممکن است لازم باشد که تاییدیه گمرک خود را در بندر ورودی ایالات متحده انتخاب نمایید.

3- تکمیل درخواست ویزای دانشجویی ایالات متحده

هنگامی که فرم SEVIS خود را دریافت نموده‌اید و هزینه را پرداخت کردید، می‌توانید از سفارت آمریکا درخواست ویزای دانشجویی بدهید. بهترین کار این است که برای درخواست ویزا هرچه سریع تر اقدام شود زیرا صرف نظر از زمان شروع برنامه، زمان پردازش برای دریافت ویزا بسیار متفاوت و طولانی است. ویزای شما باید تا 120 روز قبل از ورود به ایالات متحده صادر شود.

ویزای دانشجویی آمریکا

درخواست ویزای آنلاین: DS-160

در همه موارد، شما باید درخواست ویزای آنلاین DS-160 را تکمیل کنید. شما باید مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید و از کامل بودن تمام مدارک و اسناد و اطلاعات لازم اطمینان حاصل کنید. پس از انتخاب و پاسخ دادن به یک سوال امنیتی، صفحات فرم برایتان باز می‌شود. در بالای صفحه شناسه برنامه خود را پیدا خواهید کرد. شما باید این شناسه را برای بازیابی فرم خود در صورت خروج از آن و بازگست مجدد به برنامه به خاطر داشته بسپارید.

اطلاعات شخصی که باید در فرم DS-160 کامل نمایید شامل مشخصات زیر است:

 • نام و اطلاعات تولد
 • آدرس و شماره تلفن
 • اطلاعات پاسپورت
 • اطلاعات پرواز و شرکت مسافرتی
 • اطلاعات از سفر انجام شده به ایالات متحده در گذشته
 • نقطه تماس شما در ایالات متحده
 • خانواده، کار و جزییات تحصیلات
 • اطلاعات و زمینه سلامتی و بیماری
 • اطلاعات SEVIS و آدرس دانشگاه و برنامه ای که در یالات متحده می‌خواهید بگذرانید(همانند فرم I-20  یا  DS-2019)
بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته پزشکی در کانادا | معرفی شرایط و مدارک در سال 2023

شما همچنین باید یک عکس مناسب با فرمت توضیح داده شده را آپلود کنید. اگر آپلود عکس شما ناقص انجام شود، باید یک عکس چاپ شده- مطابق با الزامات- به مصاحبه ویزای خود الصاق کنید.

مراقب باشید که به طور کامل و دقیق به تمام سوالات پاسخ دهید، زیرا ممکن است مجوز مصاحبه ویزا را مجدد تکرار کنید. اگر هنگام تکمیل فرم درخواست اشتباه شود، ممکن است سوالات را در وبسایت TRAVEL.STATE.GOV برای شما ارسال کنند.

پس از تکمیل فرم درخواست ویزا باید با کلیک بر روی دکمه Sign Application در انتهای فرم ds-160 باید آن را به صورت الکترونیکی امضا کنید. پس از ارسال فرم، یک صفحه تایید با بارکد، شماره بارکد و شماره شناسه برای شما ارسال می‌شود که شما باید ان را چاپ نمایید و به قرار ملاقات مصاحبه ویزایتان ببرید. لازم به چاپ کامل برنامه نمی‌باشد.

4- هزینه ویزا را به طور کامل پرداخت کنید.

هزینه درخواست ویزا نیز به عنوان ویزای ماشینی قابل خواندن و یا هزینه MRV نامیده می‌شود. از روش پرداخت براساس دستورالعملهای مربوط به سفارت و یا کنسولگری اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است روش پرداخت متفاوت باشد. به طور کلی سه روش پرداخت هزینه درخواست ویزا غیر قابل استرداد و غیرقابل انتقال وجود دارد:

 • شخصا در یک بانک تایید شود.
 • با تلفن(شماره تایید پرداخت هزینه دریافت کنید)
 • آنلاین (باید رسید را چاپ کنید)

در طول تحقیقات در صورتی که مدت اصلاحات”هزینه صدور ویزا براساس قوانین” مطرح شود، نگران نباشید- این نوع دستورالعمل ها برای متقاضیان ویزای J1,J2,M1,M2,F1,F2 اعمال نمی‌شود.

از شما هزینه دریافتی MRV را زمانی درخواست می‌کنند که برای مصاحبه ویزا انتخاب شوید. برخی از متقاضیان ویزای J نیازی به پرداخت هزینه‌های درخواست ویزا در صورت شرکت در برنامه‌های توسعه‌ای ایالات متحده USAID یا برنامه های تبادلی آموزشی و فرهنگی با بودجه فدرال با شماره سریالهای G-1,G-2,G-3 و  G-7 ندارند و سفارت هزینه‌ای را از این افراد دریافت نمی‌کند.

5- برنامه‌ریزی و شرکت در مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا

گام نهایی در گرفتن ویزای دانشجویی ایالات متحده، ترتیب دادن و شرکت در مصاحبه ویزا است. با تماس با نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده، می‌توانید ابن کار را آنلاین و یا با استفاده از تلفن انجام دهید. در هردو صورت، ابتدا باید هزینه MRV را پرداخت کنید، زیرا ممکن است شما به شماره MRV خود جهت انجام مصاحبه نیاز داشته باشید.

تا زمانی که شما برای انجام مصاحبه با یک افسر کنسولگری حاضر نشوید، فرآیند درخواست ویزا تکمیل نمی‌شود. اگر شما نیاز به قرار ملاقات برای انجام مصاحبه داشته باشید، باید آن را به طور کامل برنامه ریزی کنید. بارکد DS-160 شما را برای بازیابی اطلاعات در هر سفارت و یا کنسولگری راهنمایی می‌کند. با این حال توجه داشته باشید که اگر شما برای سکونت در خارج از کشور اقدام می‌کنید، ممکن است شرایط واجد شرایط بودن برای دریافت ویزا برای شما متفاوت شود. زمان های مصاحبه درخواست ویزا، براساس مکان، فصل و طبقه بندی ویزا صورت می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا

وبسایت سفارت و یا کنسولگری را که در آن درخواست می‌کنید را به طور کامل بررسی کنید تا از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل نمایید. این مدارک شامل:

 • پاسپورت معتبر برای اقامت حداقل شش ماهه در ایالات متحده. هرکسی که نیاز به گذر نامه داشته باشد باید به طور جداگانه درخواست بدهد، در گذر نامه شما فقط باید نام یک نفر وجود داشته باشد. همچنینی شما ممکن است به گذرنامه قدیمی خود نیز نیاز داشته باشید.
 • امضای SEVIS فرم I-20 یا فرم DS-160 (از جمله فرمهای فردی برای همسر/فرزندان)
 • فرم DS-7002 (برای کارآموزان و کارکنان داخلی فقط از نوع J1)
 • رسید پرداخت SEVIS
 • صفحه تایید شده رسمی DS-160 با شماره بارکد و شماره شناسه همراه
 • فرم رسید پرداخت هزینه MRV
 • کپی از رسید پرداختی مصاحبه
 • 1 تا 2 عکس در فرمت توضیح داده شده که بر روی کاغذ با کیفیت چاپ شود

همچنین شما باید مدارک زیر را نیز در ادامه کار تهیه کنید:

 • رونوشت و تاییدیه از نهادهای قبلی که در آنها حضور داشتید.
 • نمرات آزمونهای استاندارد مورد نیاز موسسه آموزشی مانند GMAT,GRE,LSAT و TOEFL و غیره
 • مدارک مالی که نشان بدهد شما و یا حامی شما (به عنوان مثال والدین و یا حامی دولتی ) مبلغ کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل، مسافرت و زندگی را در طول اقامت در ایالات متحده در اختیار شما گذاشته است.

شما همچنین فهرست کتبی جداگانه‌ای را از تمام کارفرمایان قبلی و مدارسی که در آنها تحصیل کرده‌اید را باید برای ارائه ارجاع دهید.

همچنین هر متقاضی متاهل ویزای دانشجویی آمریکا باید:

 • یک کپی ازدواج و یا گواهی تولد برای اثبات رابطه به همراه داشته باشد.
 • یک کپی از اصل ویزای متقاضی (یعنی J1,M1,F1 ) یا اسناد رسمی از USCIS که تایید وضعیت متقاضی مشخص می‌کند به همراه داشته باشد.
 • یک کپی از صفحه پاسپورت اصلی متقاضی

.

ویزای دانشجویی آمریکا
667028490

شرکت در مصاحبه ویزا

مهم است که زمان مشخصی را برای مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا در نظر بگیرید (ممکن است برای برخی از متقاضیان مجدد در روزی دیگر این مصاحبه برنامه ریزی شود). در بیشتر موارد، تنها متقاضیانی که در یک برنامه ریزی کاری قرار دارند، در سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده پذیرفته می‌شوند. استثناهایی هم که  در این زمینه وجود دارد شامل کودکان زیر 18 ساله مترجمان و دستیاران معلولین می‌شود که برای این افراد هم باید با سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید و نام این افراد را مشخص کنید.

هدف از انجام مصاحبه این است که تایید کنند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی آمریکا هستید یا خیر.

اگر واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی آمریکا هستید، باید مشخص شود کدام نوع ویزا برای شما مناسب است. آمادگی برای پاسخ به این گونه سوالات در مصاحبه، به مهارت های زبان انگلیسی، زمینه تحصلی، برنامه ای که در ایالات متحده آن را پذیرفته‌اید یا برای آن انتخاب شده‌اید و همچنین اثبات منابع مالی شما نیاز دارد. همچنین ممکن است از شما بخواهند تا برنامه های تحصیلی خود را که تا کنون به پایان رسانیده‌اید را توضیح دهید. اسکن اثر انگشت دیجیتال نیز به عنوان بخشی از فرایند مصاحبه است که صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:  کارآموزی تابستانی شرکت سامسونگ ( پرداخت حقوق و مزایا)

پس از انجام مصاحبه، اگر روند کاری شما نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد، مامورین کنسولگری اطلاعات را به شما می‌دهند تا زمان اضافی را برای دریافت ویزا مد نظر قرار دهید. زمان اضافی بسته به شرایط کشور مبدا متفاوت است. همچنین شما از نحوه برگردانده شدن گذرنامه همراه با ویزا مطلع خواهید شد(معمولا ارسال و یا تحویل از طریق پیک). در برخی از کشورها شرکت پیک به شما ایمیل میزند و یا شماره ردیابی ارسال میکند که می‌توانید از آن برای ردیابی پاسپورت خود استفاده کنید.

ویزای F1 و M1 تا 120 روز قبل از شروع تحصیل صادر می‌شود، ولی شما تا 30 روز قبل از شروع سال تحصیلی مجوز ورود به ایالت متحده را نخواهید داشت. ویزای J1 در هر زمان صادر می‌شود. اگر شما بخواهید قبل از 30 روز وارد ایالات متحده شوید، باید واجد شرایط دریافت ویزای بازدیدی باشید. محدودیت 30 روزه برای دانشجویانی است که برای ادامه تحصیل روند کاری آنها بازنگری می‌شود. آنها ممکن است در هر زمان که ویزای معتبر را دریافت کنند، وارد ایالات متحده شوند.

استفاده از ویزای دانشجویی آمریکا

همان طور که می‌دانید، برای صدور ویزا برای شما تضمینی وجود ندارد، بنابراین تا زمانی که ویزای خود را دریافت نکرده‌اید برنامه سفر خود و یا خرید بلیط را انجام ندهید. توجه داشته باشید که داشتن ویزای معتبر ورود به ایالات متحده را تضمین نمی‌کند: تنها این اجازه را به شما می‌دهد که یک سفر به ایالات متحده داشته باشید و در آنجا اجازه ورود و اقامت نمایید. مجوز رسمی توسط یک مقام وزارت امنیت داخلی DHS گمرگ و یا مرزی CBP داده می‌شود.

اسناد مربوط به ویزا را هموراه همراه خود داشته باشید، زیرا باید این اسناد را در حین ورود ارائه دهید. مدارک مورد نیاز شما عبارت است از:

 • پاسپورت
 • فرم SEVIS I-20 یا DS-160
 • مدارک منبع مالی
 • مدارک وضعیت دانشجویی(مانند رسید و مدارک تحصیلی)
 • نام و اطلاعات تماس برای مدرک رسمی (DSO)، از جمله شماره تماس اضطراری 24 ساعته در موسسه انتخابی شما
 • اگر شما یک دانشجو باشید باید یک نامه‌ای را در ان وضعیت اسکان و دانشگاه مشخص است را به همراه داشته باشید.

شما باید در هر بار مسافرت به ایالات متحده، فرمهای I-20/DS-2019 را به همراه داشته باشید- اگر شما در خارج از ایالات متحده تعطیلات خود را گذرانده‌اید، برای ورود مجدد به کشور باید فرم SEVIS را نیاز خواهید داشت.

ویزای دانشجویی آمریکا

 

ورود به ایالات متحده

اگر از طریق هواپیما وارد ایالات متحده می‌شوید، قبل از رسیدن به زمین، باید یک فرم اعلامیه گمرکی CF-6059 را پر کنید. اگر فرم را متوجه نشدید، می‌توانید از افراد حاضر در هواپیما کمک بخواهید. شما همچنین باید فرم ورود/خروج I-94، فرم آنلاین یا چاپی آن را پر نمایید. ویزای دانشجویی آمریکا تا تاریخی که در ویزای شما درج شده است معتبر است، افسر CBP یک تاریخ جداگانه یا D/S (طول مدت وضعیت) را در فرم I-94 برای شما ثبت می‌کند.

این تاریخی است که شما باید ایالات متحده را ترک کنید. شما می‌توانید تا این تاریخ حتی اگر ویزای شما منقضی شود در ایالات متحده بمانید. با این حال، اگر ویزای شما منسوخ شود یا در آمریکا رد شود، برای ادامه تحصیل در آمریکا نیاز دارید که مجدد برای دریافت ویزا اقدام کنید. یک ویزای دانشجویی در امریکا مجدد صادر نمی‌شود بلکه برای این کار باید در سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده در خارج از کشور خود اقدام کنید.

اگر به فرم I-94 دقت کنید، تاریخی در آن درج شده است. اگر شما این فرم I-94 را به صورت الکترونیکی دریافت کنید، افسر CBP یک علامت گذرنامه که نشان دهنده I-94 الکترونیکی شما است و D/S را بر روی تمبر تایید می‌کند، و آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این فرم داده شده شده با دقت نگهداری کنید، زیرا هنگام خروج از آمریکا باید آن را به مقام رسمی CBP بازگردانید.

اگر شما فرم I-94 الکترونیکی دارید، مقام CBP به جای آن اطلاعات بارگیری شده از طریق حامل هوایی یا دریایی که از طریق آن مسافرت می‌کنید را ثبت می‌کند.

شما باید این اقدامات را به دفتر موسسه خود که در آن نام نویسی کرده اید، در مدت 30 روز از شروع تاریخ بر طبق فرمهای SEVIS I-20/DS-2019 گزارش دهید. دفتر خدمات بین‌المللی، دفتر آموزش بین‌المللی و دفترهای برنامه‌های بین‌المللی نیز مشابه با این موسسات هستند. یک مقام رسمی موسسه DSO با اطلاع از ورود شما به سیستم SEVIS، تاییدیه لازم را بررسی می‌کند. این فرایند باید در عرض 30 روز انجام شود که در این صورت سیستم ثبت شما به طور خودکار در SEVIS متوقف می‌شود و شما ممکن است با وضعیت نامعلوم در ایالات متحده مواجه شوید.

همچنین DSO مسائلی مانند بیمه را نیز برای شما مشخص می‌کند. ایالات متحده سیستم مراقبت های بهداشتی درمانی ندارد، که قطعا در این صورت شما نیاز دارید که برای تامین بیمه درمانی خود از طریق بهداشت خصوصی در ایالات متحده اقدام کنید.

خروج از ایالت متحده

دارندگان ویزا F1 ممکن است به مدت 60 روز پس از پایان اقامت خود در ایالت متحده باقی بمانند، در حالی که دارندگان ویزا M1 و J1 تنها می‌توانند 30 روز پس از تکمیل دوره خود در ایالات متحده بمانند. این دوره را دوره فساد می‌نامند که به متقاضی اجازه می‌دهند که برای خروج از ایالات متحده آماده شود.

همه دانشجویان باید قبل از تاریخ نوشته شده در فرم I-94  ایالات متحده را ترک کنند. عدم رعایت این قانون باعث می‌شود که شما از وضعیت قانونی خارج شوید، که این نقص قانون مهاجرت در آمریکا تلقی می شود و ممکن است در آینده برای دریافت ویزای مجدد به مشکل برخورد کنید. اگر بخواهید اقامت خود را افزایش دهید، باید از USCIS تاییدیه بخواهید. اگر شما دانشجو دائمی باشید، می‌توانید ویزای خود را در هر زمانی که بخواهید تجدید کنید، و سوابق SEVIS خود را حفظ نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.