شرایط تحصیل در کشور مالزی

تحصیل در کشور مالزی

آشنایی با مالزی

مالزی یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی از نظر اقتصادیه که در عین حال از تنوع فرهنگی زیادی هم برخورداره. پایتخت این کشور کوالالامپوره اما وزارتخانه‌ها و مراکز اداری اون در شهر تازه تاسیس پتراجایا مستقر هستن. نزدیکیِ مالزی به خط استوا باعث شده که این کشور آب و هوای گرم و مرطوب در کل سال داشته و پوشیده از جنگل‌های انبوه باشه. پیشرفت شگفت انگیز مالزی در دهه های اخیر، علاقه دانشجویان رو از سراسر جهان برای پیگیری تحصیلشون در این کشور افزایش داده و حالا میشه گفت مالزی یکی از کشورهای دانشجوپذیر به حساب میاد. مجموعه مطالب زیر شما رو با بسیاری از جزئیات در رابطه با تحصیل و زندگی در این کشور روآشنا میکنه.

تحصیل مقطع کارشناسی در مالزی:

اول از همه باید متذکر شد که ورود به دانشگاه های مالزی در مقطع کارشناسی برای دانشجوهای خارجی دشواره و متقاضیان گذراندن دوره لیسانس در این کشور لزوما باید مدرک پیش دانشگاهی رو با معدل خوبی کسب کرده باشن و مدرک زبان معتبر داشته باشن (البته امکان گذراندن دو دوره اخیر در خود مالزی هم فراهم شده). تعداد واحدهای درسی بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوته اما معمولا دوره کارشناسی در مالزی یک دوره سه تا چهار ساله مثل سایر کشورهاست که با گذراندن ۱۸۰ – ۱۵۰ واحد درسی به اتمام میرسه. زمان اصلی ورود به دانشگاه هم سپتامبر و ژانویه در هر ساله.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در مالزی:

طول دوره کارشناسی ارشد در مالزی دو ساله و برای ورود به این مقطع آزمون ورودی گرفته نمیشه، اما برای ورود به دانشگاه های دولتی این کشور باید معدل بالای 15 رو در دوره کارشناسی کسب کرده باشین. این دوره به سه صورت در دانشگاه های مالزی ارائه میشه:

  • دوره ای که فقط به صورت کلاس و با گذراندن واحدهای تئوری در دانشگاه سپری  میشه.
  • دوره ای که تلفیقی از کلاس و طرح های پژوهشی است.
  • دوره ای که کاملا به صورت پژوهشی برگزار میشه و هیچ کلاسی نداره و تمام ۳۶ واحد کارشناسی ارشد مربوط به همین طرح پژوهشیه که دانشجو به تحقیق می پردازه.

نکته قابل ذکر اینه که متقاضی گذراندن دوره ارشد در مالزی باید نمره حداقلی 6 رو در آزمون آیلتس کسب کرده باشه تا مجوز ورود به دانشگاه های این کشور رو پیدا کنن (در صورت نداشتن این شرط، میتونین در مالزی دوره زبان رو ببینین).

تحصیل مقطع دکتری در مالزی:

مدت دوره دکتری در مالزی بین سه تا پنج ساله. داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ برای تحصیل در این مقطع الزامیه و به علاوه به امتیازات ویژه ای مثل مقالات علمی و پژوهشی نیاز هست.

هزینه های تحصیل:

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در مالزی توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی، ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار در سال هست. اگر بخواهید از دوره های زبان در دانشگاه هم استفاده کنین، باید ترمی ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار پرداخت کنین. هزینه دوره کارشناسی ارشد بسته به دانشگاه محل تحصیل متفاوته، اما به طور معمول تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین ۶۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار و در دانشگاه‌های خصوصی بر حسب رشته و دانشگاه، بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار هزینه داره . هزینه تحصیل در مقطع دکتری هم بر حسب رشته و دانشگاه بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار تخمین زده میشه.

هزینه های زندگی:

به طور کلی هزینه های روزمره یک دانشجو در مالزی نسبت به بسیاری از کشورها پایین تره و همین عامل باعث جذب بسیاری از دانشجوها به این کشور شده. به طور کلی، هزینه های اساسی یک دانشجو در مالزی رو میشه در گروه های زیر جا داد:

نوع هزینه کرد

هزینه ماهیانه بر اساس رینگیت

خوابگاه (اتاق یک نفره)

۸۰۰ – ۶۵۰

آپارتمان مشترک با سایر دانشجویان

۸۰۰ – ۶۰۰

حمل و نقل

۱۵۰

تفریحات و سرگرمی

۹۰

اینترنت

۱۱۰

مواد غذایی

۴۰۰ – ۳۵۰

ویزای دانشجویی مالزی:

برای گرفتن ویزای تحصیلی مالزی باید از طریق دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر تقاضا بدین. در ابتدا باید درخواستتون رو از طریق وب‌سایت دانشگاه ارسال کنید و مدارک مورد نیاز رو برای اونها بفرستید. مدارک مورد نیاز شامل: نامه پذیرش، تاییدیه دانشجویی و اثبات تمکن مالی برای پاسخگویی به هزینه های شهریه و زندگی در این کشور و … میشه.

درخواست شما توسط موسسه آموزشی به مدیریت بخش ویزا و مجوز در مالزی ارسال میشه و سپس ظرف مدت یک تا دو هفته از از طریق موسسه آموزشی از نتیجه درخواست خودتون اطلاع پیدا میکنین.

کار دانشجویی در مالزی:

در مالزی بر خلاف بسیاری از کشورها (مخصوصا کشورهای اروپایی) به کسانی که با ویزای دانشجویی به این کشور سفر میکنن، اجازه کار دانشجویی به هیچ وجه داده نمیشه. به همین خاطره که توصیه میکنیم قبل از سفر به این کشور جهت ادامه تحصیل، از وضعیت مالی خودتون آگاهی کامل داشته باشین.

طبق رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ بهترین دانشگاه‌های مالزی برای تحصیل عبارتند از:

دانشگاه مالایا در شهر کوالالامپور

دانشگاه تکنولوژی مالزی در شهر جوهور باهرو

دانشگاه علوم مالزی در شهر جرج تاون

دانشگاه تکنولوژی مارا در شهر سلانگور

دانشگاه پوترا مالزی در شهر 

دانشگاه کبنگسان در کوالالامپور 

دانشگاه اوتارا در شهر کوالالامپور 

علاوه بر این دانشگاه‌ها، بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان از جمله دانشگاه ناتینگهام انگلستان و دانشگاه موناش استرالیا هم در مالزی شعبه دارن  و از سطح بالای آموزشی نیز برخوردار هستن ؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در مالزی داشته باشید، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار داره.

رتبه بندی بر اساس موسسه تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education)

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Universiti Kebangsaan Malaysia

۱

۶۰۱-۸۰۰

Universiti Putra Malaysia

۲

۶۰۱-۸۰۰

Universiti Sains Malaysia

۳

۶۰۱-۸۰۰

Universiti Teknologi Malaysia

۴

۶۰۱-۸۰۰

Universiti Teknologi Petronas

۵

۶۰۱-۸۰۰

Universiti Teknologi MARA

۶

+۸۰۱

Universiti Utara Malaysia

۷

+۸۰۱

 

رتبه بندی بر اساس موسسه QS

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Universiti Malaya (UM)

۱

۱۳۳

Universiti Putra Malaysia (UPM)

۲

۲۷۰

Universiti Teknologi Malaysia

۳

۲۸۸

Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)

۴

۳۰۲

Universiti Sains Malaysia (USM)

۵

۳۳۰

International Islamic University Malaysia (IIUM)

۶

۶۰۱-۶۵۰

Universiti Teknologi Petronas (Petronas)

۷

۶۰۱-۶۵۰

Universiti Teknologi MARA – UiTM

۸

+۷۰۱

Universiti Utara Malaysia (UUM)

۹

+۷۰۱

 

رتبه بندی بر اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گروه الف (ممتاز)

۱. Malaya university

فقط دانشکده های اصلی دانشگاه مالایا مورد تایید است. سایر کالج ها، دانشگاه های وابسته یا مشترک همچون ای.یو.ام.ولز (IUMW) مورد تایید نیست

۲. Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)

به استثناي دانشكده آموزش (Faculty of Education) ودانشكده اقتصاد و مديريت (Faculty of Economics and Management )

۳. Universiti Putra Malaysia (UPM )

به استثناي (Faculty of Human Ecology)

 

گروه ب (خوب)

۱. Universiti Sains Malaysia (USM)

۲. Universiti Teknologi Malaysia (UTM)

۳. Universiti Teknologi Petronas (UTP) صرفاً در رشته هاي مهندسي نفت و مهندسي شيمي

 

گروه ج (متوسط)

۱. Monash University در مقطع کارشناسی در تمامی رشته ها و در مقطع کارشناسی ارشد صرفاً در رشته هایInternational Business, Communication and Media Studies, MBA

۲. Nottingham شعبه دانشگاه ناتينگهام انگلستان در مالزي

۳. Taylor’s University صرفاً در مقاطع كارشناسي وكارشناسي ارشد در رشته هاي توريسم وهتلداري

۴. Universiti Telekom Malaysia (MMU) در مفاطع کارشناسی وکارشناسی ارشدصرفاً در رشته های Multimedia, IT,Computer Science,Computing Science

۵. Universiti Tenaga Nasional (Uniten) در مقاطع كارشناسي و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته هاي Mechanical Engineering, Electrical Engineering