تحصیل در کشور انگلستان؛ معرفی شرایط پذیرش و ادامه تحصیل در انگلستان در سال 2024

اقتصاد پیشرفته، رفاه بالا و دانشگاه های معتبر و با قدمت، همگی باعث شده اند که انگلستان به عنوان یکی از گزینه های نخست هر دانشجویی باشد که سودای تحصیل در خارج از کشور را دارد. شاید به همین جهت باشد که انگلستان پس از ایالات متحده آمریکا به عنوان پرمتقاضی ترین مقصد دانشجویی در جهان به شمار می رود. در کنار همه این مزایا اما به علت هزینه های نسبتا بالای زندگی به خصوص در پایتخت آن یعنی شهر لندن، و اعطای نسبتا دشوار پذیرش دانشگاه های انگلیس به دانشجویان خارجی، ادامه تحصیل در این کشور سختی های خاص خود را دارد. به خصوص آن که بورسیه های کم تعداد در نظر گرفته شده برای دانشجویان خارجی به نسبت کشورهای دیگر، شرایط را پیچیده تر هم می کند. با این وجود نگرانی به خود راه ندهید! در ادامه این مطلب با ما باشید تا شما را با صفر تا صد تحصیل در انگلستان آشنا کرده و راه های ورود آسان تر به این کشور را به شما نشان دهیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان؛ شرایط و الزامات

به صورت کلی، تحصیل در مقطع لیسانس در انگلستان نیازمند داشتن مدرک دیپلم تجربی، ریاضی یا علوم انسانی است و فرد با داشتن یکی از این سه مدرک و داشتن نمره 6 تا 6.5 آیلتس می تواند برای کالج های این کشور اقدام کند تا پس از گذراندن کالج، وارد دانشگاه شود. مدت دوره لیسانس در انگلستان مثل سایر کشورها چیزی بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

اما اگر بخواهیم جزئی تر بررسی کنیم، در صورتی که بخواهید وارد رشته های خاص تر بشوید، باید شرایط خاصی را نیز بگذرانید. به طور مثال برای ورود به رشته های‌ پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و دامپزشکی باید دوره‌ 2 ساله ای را به صورت‌ A-Level   را بگذرانید ( توجه داشته باشید که با داشتن مدرک دوم دبیرستان یا کلاس هشتم نیز می‌توان پذیرش این دوره را گرفت و لزومی ندارد که فرد در ایران حتما مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشد).

همچنین در صورتی که قصد تحصیل در رشته‌های زیر مجموعه‌ی هنر، گرافیک، معماری، بازیگری و مواردی از این دست را داشته باشید، باید پورتفولیوی قابل قبول و یا همان نمونه کار خود را به دانشگاه ارائه کنید (به جهت اینکه چنین رشته های بر کار عملی محصل تکیه می کنند). با این وجود اگر نمونه کار قابل توجهی در این حوزه ندارید، جای نگرانی نبوده و فقط کافی است که دوره‌ Foundation را بگذرانید تا در طول این دوره بتوانید نمونه کارهای مطابق با استانداردهای دانشگاه را انجام دهید و سپس وارد یکی از رشته های زیرمجموعه هنر که مورد علاقه شما است بشوید.

برای ورود به رشته‌ های مهندسی نیز که پرطرفدارترین رشته ها در انگلستان به شمار می روند، یا باید با داشتن مدرک پیش دانشگاهی ایران اقدام کنید و یا در صورتی که آخرین مدرک تحصیلی تان دیپلم باشد، باید دوره‌ یک ساله‌  پیش دانشگاهی مخصوص رشته‌های فنی مهندسی را در یکی از کالج‌ ها یا دانشگاه‌ های انگلستان بگذرانید تا بتواند وارد رشته‌ های مهندسی در دانشگاه‌ های این کشور شوید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان شرایط خاص خودش را دارد و متناسب با شرایط هر دانشجو، به ایشان مسیر ویژه ای پیشنهاد می شود. برخی از دانشجوهای خارجی (و نه همه آنها) قبل از تحصیل در مقطع فوق لیسانس، دوره پری – مستر (pre-master) را بنا به نظر دانشگاه یا صلاحدید خود پشت سر می گذارند؛ اما این دوره پری مستر یا ماقبل کارشناسی ارشد، به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

  • افرادی که قصد تغییر رشته دارند؛ یعنی دانشجو قصد دارد در رشته ای کاملا متفاوت از آن چه که در دوره کارشناسی خوانده است، در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهد (مثلا در کارشناسی مهندسی مکانیک خوانده و قصد دارد در رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهد).
  • دانشجویانی که نمره زبان حد نصاب دانشگاه را کسب نکرده باشند (مثلا دانشگاه اخذ نمره 7 آیلتس را شرطی الزامی برای ورود به رشته مدنظر قرار داده، اما متقاضی نمره 6 آیلتس را به دست آورده است). در این گونه موارد دانشجو می تواند در طی دوره پری مستر زبان خود را نیز تقویت کند.
  • دانشجویانی که مدت زمان زیادی از اخذ مدرکشان در دوره کارشناسی گذشته باشد (یعنی افرادی که اصطلاحا گپ تحصیلی زیادی دارند).

حال بعد از گذراندن دوره پری-مستر (و یا افرادی که خواهان آن هستند که مستقیما وارد دوره فوق لیسانس شوند)، نوبت به تحصیل مقطع کارشناسی ارشد می رسد. برای تحصیل در این مقطع نیاز به داشتن نمره حداقلی 6.5 آیلتس مورد نیاز است، هرچند که این شرط کلی بوده و بسته به دانشگاه و رشته مدنظر می تواند متغیر باشد. بهتر است برای اطمینان از شرط زبان، وب سایت دانشگاه مدنظر خود را به دقت بررسی کنید.

یکی از ویژگی های تحصیل در انگلستان در مقطع ارشد اما زمان تقریبی تحصیل می باشد، به طوری که مدت تحصیل در این مقطع در انگلستان برخلاف بسیاری کشورهای دیگر تنها 1 سال طول می کشد.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان

مدت تحصیل در دوره دکتری در انگلستان 3 سال است و برای تحصیل در این مقطع نیاز است تا نمره 7 آیلتس را در جیب خود داشته باشید. هرچند که در این مقطع نیز بسته به رشته و دانشگاه مقصد ممکن است شرایط متفاوت باشد؛ به طور مثال برخی از دانشگاه های انگلستان برای آنکه به دانشجویان خارجی پذیرش در مقطع دکتری در رشته حقوق را اعطا نمایند، نمره 7.5 آیلتس را طلب می کنند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ملاحظه وب سایت دانشگاه مقصد، بهترین راه برای اطلاع از شرایط مورد نیاز و اطمینان از راهی است که قرار است طی کنید.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه تحصیل در مقطع دکتری در بیشتر کشورها یک شغل محسوب می گردد و  دانشجو در این مقطع حقوق دریافت می کند. انگلستان نیز این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از دانشجویان دکتری به علت زحماتی که در طی این دوره متحمل می شوند، مبلغ مختصری را دریافت می کنند. ضمن آنکه امکان دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در این مقطع بسیار بیشتر از سایر مقاطع است. به عبارت دیگر، به علت هزینه های بالای زندگی در انگلستان پیشنهاد می شود که دانشجویان مقطع دکتری حتما شانس خود برای دریافت بورسیه و فاند تحصیلی در این مقطع را آزمایش کنند. فراموش نکنید که بورسیه پلاس هم اینجا است تا شما را در رسیدن به هدفتان به کمک بورسیه تحصیلی یاری کند. با ما در ارتباط باشید؛ تضمین می کنیم که نهایت تلاش خود را به کار می بندیم تا هزینه های شما در انگلستان به حداقل برسید:)

همچنین برای تحصیل مقطع در دکتری در کشور انگلستان، بسیاری از افراد ابتدا وارد دوره Pre-PhD می شوند (مشابه آنچه که در دوره کارشناسی ارشد از آن سخن گفتیم). این دوره بهترین فرصت برای بالا بردن مهارت لازم جهت تحصیل در مقطع دکتری است و معمولا بین شش تا نه ماه زمان می برد. پس از این دوره است که دانشجو رسما وارد دوره دکتری می شود.

هزینه تحصیل در کشور انگلستان؛ چقدر باید دست به جیب شویم؟

شهریه دانشگاه ها در انگلستان بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی ای که فرد قصد تحصیل در آن را دارد، متغیر است. اطلاعات جامع تحصیل در هر رشته و هر مقطع در وبسایت دانشگاه مدنظرتان آمده است و بهتر از قبل از اقدام به هر عملی آن را چک کنید. با این وجود، هزینه تحصیل در انگلستان به صورت کلی از قرار زیر است:

شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی از حدود 10 هزار پوند در سال شروع می شود و تا حدود 35 هزار پوند در برخی دانشگاه های خاص هم می رسد. رشته های مرتبط با علوم انسانی و علوم اجتماعی دارای کمترین شهریه و رشته های بالینی و آزمایشگاهی شهریه بیشتری دارند.

به طور مثال، میانگین شهریه سالانه در رشته های علوم انسانی و هنر حدود 7 هزار پوند، در رشته های مهندسی حدود 10 هزار پوند و در رشته های پزشکی و بالینی حدود 15 هزار پوند می باشد (البته همانطور که اشاره کردیم، هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های خاص بیشتر از این مقدار است).

ممکن است که فکر کنید هزینه تحصیل در انگلستان با توجه به ارقام فوق در مقایسه با برخی نقاط مثل تحصیل در کانادا زیاد می باشد، اما نکته ای که باید به آن توجه شود این مورد است که مدت دوره تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی 3 سال و در مقطع فوق لیسانس 1 سال است و به این علت، در مجموع در هزینه ها صرفه جویی می شود و اینطور نتیجه گیری می شود که از لحاظ هزینه در مقطع کارشناسی چندان تفاوتی میان انگلستان و کشورهای آمریکای شمالی وجود ندارد. هرچند در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی که تحصیل در آنها رایگان است، انگلستان حرفی برای گفتن ندارد!

هزینه های مذکور برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری هم با تفاوت اندکی همین مقدار است و تنها به طور میانگین با 2 هزار پوند افزایش شهریه نسبت به رقم های فوق مواجه می شوید. نکته مهم اینکه برخی از دانشجویان قادرند تا در مقطع ارشد و به خصوص دکتری از بورسیه های مختلف تحصیلی مثل بورسیه تحصیلی چونینگ (اعطایی توسط دولت بریتانیا) بهره مند شوند که باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور انگلستان؛ بیشتر از بسیاری کشورها!

هزینه های زندگی در بریتانیا کاملا به مکان زندگی و موقعیت فرد بستگی دارد؛ به طور مثال، شهر لندن یکی از گران ترین شهر های دنیا به حساب می آید و افرادی که در لندن زندگی می کنند، باید نسبت به متوسط هزینه های زندگی در لندن حساس باشند چراکه قرار است پول قابل توجهی را صرف کنند. به طور کلی هزینه زندگی در شهر لندن برای یک دانشجو مبلغی بالغ بر هزار پوند به صورت ماهیانه است و به ازای اضافه شدن هر فرد (مثلا همسر) نصف این مبلغ به مجموع هزینه های زندگی ماهیانه افزوده می شود. به یاد داشته باشید که فرد متقاضی باید این مبلغ را در حساب بانکی خود جهت اقدام برای اخذ ویزای انگلستان به سفارت این کشور در قالب گواهی تمکن مالی ارایه نماید.

جدای از لندن اما هزینه زندگی دانشجویی تک نفره ماهیانه مبلغی در حدود 850  پوند هزینه در بردارد. مبلغی که همانطور که گفته شد فرد متقاضی باید آن  را برای اخذ ویزای انگلستان در حساب بانکی خود داشته باشد.

ویزای دانشجویی انگلستان؛ شرایط و چگونی اخذ آن

مطابق با اطلاعات وبسایت مهاجرت انگلستان، ویزای دانشجویی مورد نیاز برای اتباع خارجی، از نوع Tier 4 (General) student visa  می باشد. برای اخذ این ویزا متقاضی باید دارای 16 سال سن یا بالاتر باشد و پذیرش آن از موسسه تحصیلی یا دانشگاه مقصد مورد تایید قرار گرفته باشد. به همین علت پس از اطمینان از اخذ پذیرش، ساکنین ایران جهت اخذ وقت سفارت انگلستان باید به وبسایت وی اف اس گلوبال مراجعه نمایند.

علاوه بر شرط پذیرش، دریافت ویزای دانشجویی انگلستان معمولا شروط دیگری نیز دارد. از جمله آنکه متقاضی باید توانایی مکالمه، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی بر اساس رشته مورد نظر را دارا باشد و همچنین بتواند شهریه و هزینه زندگی خود را در انگلستان بپردازد (اصطلاحا تمکن مالی داشته باشد). در صورت دارا بود این شرایط بطور معمول ظرف 3 هفته به درخواست های ویزای دانشجویی پاسخ داده می شود و مدت اعتبار ویزا هم بستگی به مدت دوره تحصیلی دانشجو دارد. هزینه درخواست ویزا هم براساس آخرین اطلاعیه ها، برای متقاضی چیزی در حدود 328 پوند است. به اضافه مورد فوق، دانشجو باید مبلغ جداگانه ای نیز به میزان 150 پوند بابت بیمه درمانی بپردازد.

تحصیل در انگلستان

کار دانشجویی در انگلستان؛ پوشش دهنده بخشی از هزینه ها

دانشجوهای خارجیِ دارای ویزای تحصیلی انگلستان، در دوره های کارشناسی و بالاتر اجازه پیدا می کنند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. با این وجود، دانشگاه ها غالبا توصیه می کنند که اگر فرد یک دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی است، بیش از ۱۵ ساعت در هفته و همچنین یک دانشجوی تمام وقت مقطع تحصیلات تکمیلی بیش از ۶ ساعت در هفته کار نکنند. توصیه ای که در اکثر موارد لازم الاجرا نیست.

در رابطه با مبلغ دریافتی در ازای کار دانشجویی نیز باید گفت که حداقل حقوق در انگلستان ساعتی ۷ پوند محاسبه می شود که قابلیت افزایش تا سقف معینی را نیز دارد. در مجموع در صورت به دست آوردن کار قابل قبول و نشان دادن کفایت از فرد شاغلِ دانشجو، می توان انتظار داشت که حدود 600 پوند در ماه حقوق به دست بیاورد که می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل و زندگی وی را پوشش دهد.

نتیجه گیری

تحصیل در انگلستان مزایا و معایب خاص خود را دارد که بالاتر به تفصیل در مورد آنها سخن گفتیم. با این وجود اما وجود دانشگاه های بسیار معتبر، فضای تحصیلی پویا، محیط مناسب برای زندگی و رفاه قابل توجه ساکنین از جمله مواردی است که این کشور را به عنوان یک گزینه جذاب تحصیلی برای دانشجویان مطرح می کند. در کنار آن اما هزینه های بسیار بالای تحصیل و زندگی و شرایط دشوار اعطای اقامت به افراد خارجی موضوعاتی است که قبل از مهاجرت به این کشور بایستی به دقت به آنها توجه نمود.

https://www.youtube.com/watch?v=W3lLfBmLw2g
کار دانشجویی در انگلستان چگونه است؟

دانشجوهای خارجیِ دارای ویزای تحصیلی انگلستان، در دوره های کارشناسی و بالاتر اجازه پیدا می کنند تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

هزینه ویزا تحصیلی انگلستان چه مقدار می باشد؟

هزینه درخواست ویزا هم براساس آخرین اطلاعیه ها، برای متقاضی چیزی در حدود 328 پوند است

هزینه تحصیل در کشور انگلستان چه مقدار می باشد؟

شهریه دانشگاه ها در انگلستان بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی ای که فرد قصد تحصیل در آن را دارد، متغیر است. اطلاعات جامع تحصیل در هر رشته و هر مقطع در وبسایت دانشگاه مدنظرتان آمده است و بهتر از قبل از اقدام به هر عملی آن را چک کنید.

3.6/5 - (21 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.