تحصیل در سوئد

معرفی شرایط تحصیل در سوئد، از هزینه تحصیل تا کار دانشجویی در این کشور

سوئد کشوری در شمال اروپا در شبه جزیره یخ زده اسکاندیناوی است . این کشور که به صورت پادشاهی مشروطه اداره می شود، به دلیل امکانات رفاهی مناسب، توسعه انسانی بالا و آموزش عالی قدرتمند، یکی از جذاب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل تبدیل شده است. در مجموعه مطالب زیر شما را با تمام جزئیات لازم در رابطه با تحصیل در این کشور آشنا کرده ایم.

شرایط تحصیل در سوئد مقطع کارشناسی

نکته اول اینکه طول آغاز ترم های تحصیلی در  سوئد در ماه های ژانویه و سپتامبر هست و دوره کارشناسی در این کشور هم هم مثل سایر کشورها بین سه تا چهار سال طول می کشد. زبان تحصیل در کشور سوئد در مقطع کارشناسی ، سوئدی می باشد و دانشجو ها ملزم هستند که به این زبان تسلط نسبی داشته باشند . البته بسیاری از واحدهای درسی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود و از این جهت اخذ مدرک آیلتس با نمره 6 ، الزامی می باشد . البته امکان گذراندن دوره زبان در خاک سوئد وجود داره و متقاضیان می تونند بعد از گرفتن مدرک زبان اقدام به ورود به دانشگاه ها کنند ؛ هرچند که در این صورت شانس گرفتن پذیرش کاهش پیدا می کند.

شرایط تحصیل در سوئد مقطع کارشناسی ارشد

طول دوران فوق لیسانس در کشور سوئد دو سال می باشد که البته می تواند به یک و نیم سال هم کاهش پیدا کند . زبان دروس ارائه شده هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی است ، اما حدود 35 مورد رشته وجود دارد که تنها به زبان انگلیسی ارائه می شوند و از این لحاظ سوئد را در استانداردی بالا از لحاظ جهانی قرار می دهند. برای اخذ پذیرش در این مقطع ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 لازم است؛ هرچند که اگر معادل این مدرک برای زبان سوئدی رو دارید هم با پذیرش شما موافقت می شود.

از دیگر مدارک ضروری برای ارائه در این دوره می شود به گواهی نامه پایان دوره لیسانس ، توصیه نامه از اساتید گذشته، گواهی تمکن مالی از یکی از بانک های ایران و… اشاره کرد. دارا بودن مقاله بین المللی، معدل بالا و دانشگاه معتبر در دوره کارشناسی هم باعث می شود شانس شما در سوئد و بهترین دانشگاه های آن افزایش پیدا کند.

شرایط  تحصیل در سوئد مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد نیز چهار تا پنج سال طول زمان می برد و شروع ترم در دوره دکتری بنا به نظر استاد است و زمان مشخصی ندارد. رشته ها در این مقطع به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می شود و از این جهت، ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 تا 7 الزامی می باشد. (یا معادل اون در زبان سوئدی) ضمن اینکه داشتن معدل A و ارائه مقاله ISI میتونه تاثیر بسیار زیادی در گرفتن پذیرش داشته باشه. از آن جایی که سوئد به دانشجو هایی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری بشوند ، ماهانه چیزی بالغ بر دو هزار دلار پرداخت می کند، رقابتی سنگین برای به دست آوردن این بورسیه ها وجود دارد.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در کشور سوئد

در سوئد دانشجوهایی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا هستند ، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خودشان پرداخت کنند. در این موارد، دانشگاه فقط هزینه های اپلای کردن رو که بسته به نوع دانشگاه متفاوت است و به طور میانگین حدودا 120 یورو خواهد شد را  از متقاضی دریافت میکنند. اما دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، مجبور به پرداخت هزینه های تحصیلی (شهریه) هستند. مثلا، رشته هایی مثل حقوق و علوم اجتماعی در سال چیزی حدود ده هزار یورو هزینه در بردارند و برای تحصیل در رشته های علوم پایه حدود پانزده هزار یورو در سال باید پرداخت کرد. در مجموع تحصیل در سوئد از هشت تا شانزده هزار یورو هزینه به همراه دارد.

هزینه زندگی در کشور سوئد

بدیهی است که هزینه زندگی در سوئد به شهر محل اقامت بستگی دارد؛ یعنی در حالی که در شهری مثل اوپسالا با 850 یورو در ماه میشه زندگی قابل قبولی را برای یک فرد مجرد رقم زد، در شهرهایی مثل استکهلم یا گوتنبرگ نباید روی کمتر از 1050 یورو در ماه حساب باز کرد.

به طور کلی هزینه های ماهیانه زندگی در سوئد به دلایل مختلف از اکثر کشورهای اروپایی بیشتر است و در ماه به صورت میانگین باید بین 850 تا 1050 یورو برای هزینه های مختلف خودتون کنار بذارید.

بدون شک مهمترین بخشی که باعث افزایش هزینه های زندگی در این کشور می شود ، مسئله مسکن و مکانی است که قرار می باشد فرد در آن اقامت داشته باشید؛ تخمین زده می شود که در این رابطه به طور میانگین حدود 500 یورو در ماه باید کنار بذارید.

کار دانشجویی در سوئد در هنگام تحصیل

دانشجوهای بین المللی در سوئد ، این اجازه را دارند که در حین تحصیل مشغول به کار باشند . سقف ساعت کار دانشجویی در هفته ، مبتنی بر مقطعی است که دانشجو در آن مشغول به تحصیل است ؛ به این صورت که دانشجوها در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارند. حقوقی هم که به دانشجو در این موارد پرداخت میشود، از 8 تا 12 یورو در یک ساعت متغیر است و به این ترتیب میشه انتظار داشت که یک دانشجو در صورت داشتن شغل، توانایی اینکه بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی اش رو پرداخت کند ، خواهد داشت.

همچنین اکثر دانشگاه ها در سوئد یک سرویس مشاغل دارند که به دانشجو در پیدا کردن کار نیمه وقت مناسب کمک می کند. هرچند که بدون شک دانستن زبان سوئدی در حد مطلوب و توانایی برقراری ارتباط با دیگران، سهم بسیار مهمی در یافتن شغل مناسب دارد.

آیا دانشجو پس از اتمام تحصیل خود می تواند در سوئد کار پیدا کند و مشغول به کار شود؟

پس از فارغ التحصیلی به دانشجو فرصت داده خواهد شد تا در کشور سوئد به جستجوی فرصت شغلی بپردازد. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

کار دانشجویی در سوئد

معرفی شرایط اخذ ویزا و اقامت دانشجویی کشور سوئد

اول از همه به این نکته باید  اشاره کرد که داشتن اقامت سوئد برای تحصیل در مدت زمان بیشتر از سه ماه در این کشور الزامی می باشد. شرایط برخورداری از اقامت تحصیلی (که داشتن آن لازمه اخذ پذیرش است ) در ذیل بیان شده است:

شرایط دریافت اقامت تحصیلی :

  • دریافت پذیرش از دانشگاهی در سوئد و تحصیل به صورت تمام وقت (بخشی از شهریه دانشگاه را در همان ابتدا باید پرداخت کنید تا دانشگاه مربوطه تایید پذیرش شما را به اداره مهاجرت اعلام کند .)
  • اثبات تمکن مالی در طول دوران تحصیل برای افرادی که دوران اقامتشان بیشتر از یکسال است. راه اثبات این توانایی مالی هم از طریق ریز حساب بانکی شما می باشد که لزوما باید به نام خود شخص متقاضی صادر شود و نه به نام شخص دیگری . (تمکن مالی حدود هشت هزار کرون در ماه است . البته اگر هزینه دوران تحصیلی شما بر عهده دانشگاه یا موسسات مختلف دیگه ای باشد ، نیازی به اثبات این توانایی مالی وجود ندارد.)
  • دارا بودن بیمه مسافرتی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کمتر از یک سال را دارند . (اگر شما اقامت تحصیلی کمتر از یک سال را دریافت کرده باشید، شهروند سوئد نخواهید بود و از حقوقش بی بهره اید. در چنین شرایطی دارا بودن بیمه مسافرتی برای تمام مدت اقامت شما در سوئد ضروری است .)

4.2/5 - (5 امتیاز)

1 پرسش

  • اطلاعاتون کامل نیست ، واسه دکترا خیلی ها مدرک زبان نمی خواد و چون شغل حساب میشه فاند بهتون تعلق میگیره توی ۹۰ درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.