شرایط تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

آشنایی با کشور سوئد

سوئدکشوری است در شمال اروپا در شبه جزیره یخ زده اسکاندیناوی. این کشور که به صورت پادشاهی مشروطه اداره می شود، به دلیل امکانات رفاهی مناسب، توسعه انسانی بالا و آموزش عالی قدرتمند، یکی از جذاب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در مجموعه مطالب زیر شما را با تمام جزئیات لازم در رابطه با تحصیل در این کشور آشنا کرده ایم.

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد:

نکته اول اینکه طول آغاز ترم های تحصیلی در سوئد در ماه های ژانویه و سپتامبر هست و دوره کارشناسی در این کشور هم هم مثل سایر کشورها بین سه تا چهار سال طول میکشه. زبان تحصیل در کشور سوئد برای مقطع کارشناسی، سوئدی هست و دانشجوها ملزم هست که به این زبان تسلط نسبی داشته باشن. البته بسیاری از واحدهای درسی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه میشه و از این جهت اخذ مدرک آیلتس با نمره شش، الزامیه. البته شرایط گذراندن دوره زبان در خاک سوئد وجود داره و متقاضیان میتونن بعد از گرفتن مدرک زبان اقدام به ورود به دانشگاه ها کنن؛ هرچند که در این حال شانس گرفتن پذیرش کاهش پیدا میکنه.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد:

طول دوران فوق لیسانس در کشور سوئد دو ساله که البته میتونه به یک و نیم سال هم کاهش پیدا کنه. زبان دروس ارائه شده هم به سوئدی و هم به انگلیسی هست، اما حدود 35 رشته وجود دارن که تنها به زبان انگلیسی ارائه میشن و از این لحاظ سوئد رو در استانداردی بالا از لحاظ جهانی قرار دادن. برای اخذ پذیرش در این مقطع ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 لازم هست؛ هرچند که اگر معادل این مدرک برای زبان سوئدی رو دارین هم با پذیرش شما موافقت میشه.

از دیگر مدارک ضروری برای ارائه در این دوره میشه به گواهی نامه پایان دوره لیسانس، توصیه نامه از اساتید گذشته، گواهی استطاعت مالی از یکی از بانک های ایران و… اشاره کرد. داشتن مقاله بین المللی، معدل بالا و دانشگاه معتبر در دوره کارشناسی هم باعث میشه شانس شما در سوئد و بهترین دانشگاه های اون افزایش پیدا کنه.

تحصیل در مقطع دکتری سوئد:

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد هم چهار تا پنج سال طول میکشه و شروع ترم در دوره دکتری بنا به نظر استاد هست و زمان مشخصی نداره. رشته ها در این مقطع به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه میشن و از این جهت، ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 تا 7 الزامیه. (یا معادل اون در زبان سوئدی) ضمن اینکه داشتن معدل A و ارائه مقاله ISI میتونه تاثیر بسیار زیادی در گرفتن پذیرش داشته باشه. از اونجایی که سوئد به دانشجوهایی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری بشن، ماهانه چیزی بالغ بر دو هزار دلار پرداخت میکنه، رقابتی سنگین برای به دست آوردن این بورسیه ها وجود داره.

هزینه تحصیل:

در سوئد دانشجوهایی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا هستن، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خودشون پرداخت کنن. در این موارد، دانشگاه فقط هزینه های اپلای کردن رو که بسته به نوع دانشگاه متفاوته و به طور میانگین حدود 120 یورو میشه رو از متقاضی دریافت میکنن. اما دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستن، مجبور به پرداخت هزینه های تحصیلی (شهریه) هستن. مثلا، رشته هایی مثل حقوق و علوم اجتماعی در سال چیزی حدود ده هزار یورو هزینه در بردارن و برای تحصیل در رشته های علوم پایه حدود پانزده هزار یورو در سال باید پرداخت کرد. در مجموع تحصیل در سوئد از هشت تا شانزده هزار هزینه به همراه داره.

هزینه زندگی:

بدیهیه که هزینه زندگی در سوئد به شهر محل اقامت بستگی داره؛ یعنی در حالی که در شهری مثل اوپسالا با 850 یورو در ماه میشه زندگی قابل قبولی رو برای یک فرد مجرد رقم زد، در شهرهایی مثل استکهلم یا گوتنبرگ نباید روی کمتر از 1050 یورو در ماه حساب باز کرد.

به طور کلی هزینه های ماهیانه زندگی در سوئد به دلایل مختلف از اکثر کشورهای اروپایی بیشتره و در ماه به صورت میانگین باید بین 850 تا 1050 یورو برای هزینه های مختلف خودتون کنار بذارین.

بدون شک مهمترین بخشی که باعث افزایش هزینه های زندگی در این کشور میشه، مسئله مسکن و مکانی هست که قراره در اون اقامت داشته باشین؛ تخمین زده میشه که در این رابطه به طور میانگین حدود 500 یورو در ماه باید کنار بذارین.

کار دانشجویی در سوئد:

دانشجوهای بین المللی درسوئد، این اجازه رو دارن که در حین تحصیل مشغول به کار باشن. سقف ساعت کار دانشجویی در هفته، مبتنی بر مقطعی هست که دانشجو در اون مشغول به تحصیله؛ به این صورت که دانشجوها در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکترا 30 ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارن. حقوقی هم که به دانشجو در این موارد پرداخت میشه، از 8 تا 12 یورو در یک ساعت متغیره و به این ترتیب میشه انتظار داشت که یک دانشجو در صورت داشتن شغل، توانایی اینکه بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی اش رو پرداخت کنه، خواهد داشت.

همچنین اکثر دانشگاه ها در سوئد یک سرویس مشاغل دارن که به دانشجو در پیدا کردن کار نیمه وقت مناسب کمک میکنه. هرچند که بدون شک دانستن زبان سوئدی در حد مطلوب و توانایی برقراری ارتباط با دیگران، سهم بسیار مهمی در یافتن شغل مناسب داره.

اول از همه به این نکته اشاره کنیم که داشتن اقامت سوئد برای تحصیل در مدت زمان بیشتر از سه ماه در این کشور الزامیه. خب حالا شرایط برخورداری از این اقامت تحصیلی (که داشتن اون لازمه اخذ پذیرش هست)، به این صورته:

شرایط دریافت اقامت تحصیلی در سوئد:

  • دریافت پذیرش از دانشگاهی در سوئد و تحصیل به صورت تمام وقت (بخشی از شهریه دانشگاه رو در همون ابتدا باید پرداخت کنید تا دانشگاه مربوطه تایید پذیرش شما رو به اداره مهاجرت اعلام کنه.)
  • اثبات استطاعت مالی در طول دوران تحصیل برای افرادی که دوران اقامتشان بیشتر از یکساله. راه اثبات این توانایی مالی هم از طریق ریز حساب بانکی شما هست که لزوما باید به نام خود شخص متقاضی باشه و نه شخص دیگه ای. (این استطاعت مالی حدود هشت هزار کرون در ماه هست. البته اگر هزینه دوران تحصیلتون بر عهده دانشگاه یا موسسات مختلف دیگه ای باشه، نیازی به اثبات این توانایی مالی وجود نداره.)
  • دارا بودن بیمه مسافرتی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کمتر از یک سال رو دارن. (اگر شما اقامت تحصیلی کمتر از یک سال را دریافت کردین، شهروند سوئد نخواهید بود و از حقوقش بی بهره اید. در چنین شرایطی داشتن بیمه مسافرتی برای تمام مدت اقامت شما در سوئد لازمه.)

رتبه بندی بر اساس موسسه تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education)

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Karolinska Institute

۱

۲۸

Uppsala University

۲

۹۳

Lund University

۳

۹۶

Stockholm University

۴

۱۴۴

KTH Royal Institute of Technology

۵

۱۵۹

University of Gothenburg

۶

۱۷۰

Chalmers University of Technology

۷

۲۵۱-۳۰۰

Swedish University of Agricultural Sciences

۸

۲۵۱-۳۰۰

Umeå University

۹

۲۵۱-۳۰۰

Linköping University

۱۰

۳۰۱-۳۵۰

Örebro University

۱۱

۳۵۱-۴۰۰

 

رتبه بندی بر اساس موسسه QS

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Lund University

۱

۷۳

KTH Royal Institute of Technology

۲

۹۷

Uppsala University

۳

۹۸

Chalmers University of Technology

۴

۱۳۹

Stockholm University

۵

۱۹۶

University of Gothenburg

۶

۲۶۴

Linköping University

۷

۲۸۲

Umea University

۸

۲۹۴

 

رتبه بندی بر اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گروه الف (ممتاز)

۱. Lunds universitet (Lund University)

۲. Uppsala Universitet (Uppsala University)

۳. Kungliga Tekniska Högskolan — KTH (Royal Institute of Technology)

۴. Stokholm Universitet (Stockholm University)

۵. Göteborgs Universitet (Goteborg University)

۶. Chalmers tekniska hogskola (Chalmers University of Technology)

۷. Umeå universitet (Umea University)

۸. Linköpings universitet (Linkopings University)

۹. Karolinska institutet (The Karolinska Institute)

۱۰. Lulea Tekniska Universitet (Lulea University of Technology)

۱۱. Sveriges Lantbruksuniversitet — SLU (The Swedish University of Agricultural Sciences)

 

گروه ب (خوب)

۱. Handelshögskolan i Stokholm (Stockholm School of Economics)

۲. Mittuniversitetet (Mid- Sweden University)

۳. Malmö Högskola (University College of Malmö)

۴. Karlstads universiteit(kau)

۵. Linne universitetet(lnu)

۶. Orbero universitet(ou)

۷. Blekinge Tekniska Högskola (Blekinge Institut of Technology)

۸. Gmnastik-och idrottshogskolan(gih)

۹. University College of Boras (Hogskolan Boras)

۱۰. Högskolan I Halmstad (Halmstad University College)

۱۱. Högskolan i Skövde (Skövde University College)

۱۲. Högskolan Vast(hv)

۱۳. Södertörns högskola (Södertörn University Colleg)

۱۴. Högskolan I Gävle (University College of Gävle)

۱۵. Mälardalens Högskola (University College of Mälardalens)

۱۶. Högskolan I Jönköping (Jönköping University College)

 

گروه ج (متوسط)

۱. Högskolan I Kristiandstad (Kristiandstad University College) صرفا تا کارشناسی ارشد

۲. Konstfack (University College of ArtsT Crafts and design) صرفا تا کارشناسی ارشد

۳. Högskolan Dalarna (Dalarna University College) صرفا تا کارشناسی ارشد

۴. örebrö Universitet (University of örebrö)

۵. Kungliga Konsthögskolan صرفا تا کارشناسی ارشد

۶. Kungl. Musikhogskolan I Stockhplm(kmh) صرفا تا کارشناسی ارشد

۷. Operahogskolan o Stockholm صرفا تا کارشناسی ارشد

۸. Stockholms dramatiska hogskola صرفا تا کارشناسی ارشد

۹. Beckmans designhogskola(bda) صرفا تا کارشناسی ارشد

۱۰. Gammelkroppa skogsskola(gss) صرفا تا کارشناسی ارشد

۱۱. Stockholms Musikpedagogiska Institut(smi) صرفا تا کارشناسی ارشد

۱۲. World Maritime University