اصول کار کردن با دوربین های DSLR

در این مقاله به 8 روش ساده برای یاد گیری تنظیم دستی و کار کردن با دوربینDSLR  می پردازیم که کار کردن با آن ها اندکی پیچیده بوده و باعث می شوند عکاسان مبتدی با مشکل مواجه شوند. شما نیز اگر شیوه های ذکر شده را بکار گیرید دیگر نیازی به استفاده از روش های اتوماتیک قبلی ندارید.

در این مقاله از تصاویر تنظیمات دوربین Canon Robe T3i DSLR استفاده شده است که در اکثر دوربین ها مراحل وارد شدن در محدوده میانی Canon DSLRها به همین روش است. اگر شما دوربین Nikon DSLR دارید لطفا از قبل اصول راه اندازی دستی دوربین خود را مطالعه نمایید.

قدم اول: دوربین خود را برداشته و آماده شوید.

قدم دوم: تنظیمات صفحه درجه دار را روی کار کردن دستی یعنی حرف M قرار دهید.

صفحه درجه دار که بطور معمول در قسمت بالا و در سمت راست دوربین قرار دارد را، بچرخانید و از میان مدل هایی که بر روی صفحه قرار دارد آن را روی حرف M قرار دهید (در برخی از دوربین ها این صفحه در قسمت بالا و در سمت چپ دوربین است.)

قدم سوم: مکانی را برای عکاسی انتخاب کنید که دارای نور کافی باشد.

باید توجه داشت که مکانی که انتخاب می کنیم باید دارای نور طبیعی باشد. پیشنهاد می کنیم که یک شیء بی جان مانند بطری نوشابه یا گلدان را انتخاب کنید که در هنگام عکاسی ساکن بماند.

دوربین عکاسی را روی یک سطح محکم یا سه پایه قرار داده تا مطمئن شوید که ترکیب موردنظرتان تغییر نمی کند. توجه داشته باشید مکان دوربین زمانیکه می خواهید در حین کار عکس های گرفته شده قبلی را ببینید، تغییر نکند.

قدم چهارم: تنظیمات مهم برای دوربین های Canon DSLR :

با فشار دادن دکمه ی DISP تنظیمات دوربین روی صفحه نمایشگر ظاهر میشود.

با فشار دادن دکمه ی نمایش (Display)، تنظیمات به شما نشان داده خواهد شد. تصویر سمت چپ نشان دهنده ی دهانه لنز است و تصویر سمت راست ISO مدل )100( است که با دایره قرمز نشان داده شده اند.

توجه:

  • اگر بعد از مدتی صفحه تنظیمات خاموش شد با فشار دادن دکمه ی Disp می توانید دوباره آن را روشن کنید.
  • اندازه دهانه لنز را روی بزرگترین اندازه تنظیم کنید (maximum aperture)
  • هنگام شروع باید از بزرگترین اندازه دهانه لنز استفاده کنید که با علامت (عدد-f) نشان داده می شود (مانند f/2.8 یا f/5.6 که به لنز دوربین بستگی دارد)

برای تنظیم لنز روی بزرگترین دهانه باید بصورت زیر عمل کنید:

دکمه ی حالت سریع (Quick mode) را که با علامت Q نشان داده می شود و در پشت دوربین قرار دارد را فشار دهید سپس (عدد-f) لنز مورد نظرتان را انتخاب کرده و صفحه مدرج را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

صفحه مدرج اولیه در دوربین های Canon DSLR  برای تغییر اندازه دهانه سرعت دیافراگم و ISO مورد استفاده قرار می گیرد.

اکنون دکمه Quick mode را فشار داده و از علامت سمت راست برای تنظیم (عدد-f) استفاده کرده و کمترین میزان را برای آن انتخاب کنید.

اگر لنز دوربین قابلیت zoom کردن را دارد، لنز شما دارای بزرگترین اندازه دهانه لنز است. به عنوان مثال لوازم کار لنز شما همیشه 18-55 و f/3.5-5.6 می باشد.

 

قدم پنجم: نور سنج دوربین را بررسی کنید.

تنظیمات نورسنج را با اعداد -3 تا +3  نشان می دهند. -3 برای کمترین مقدار نور و +3 برای بیشترین مقدار نور است. عدد صفر بهترین تنظیمات نور برای عکاسی است.

قدم ششم: دکمه دیافراگم (shutter) را فشار دهید.

اگر عکس شما بطور مناسبی ظاهر نشده و تیره باشد دلیل آن ممکن است نور کم محیط باشد و برعکس اگر عکس بسیار روشن باشد دلیل آن رسیدن نور بیش از اندازه به گیرنده است.

قدم هفتم: رسیدن به نور مناسب

اگر تصویر کم نور یا تیره بود علامت نشانه روی عدد منفی ظاهر می شود. اکنون صفحه مدرج اصلی را در خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید تا زمانیکه که علامت نشانه را ببینید زمانیکه سرعت دیاگرام از 30 ثانیه به 0.3 ثانیه افزایش پیدا کند حسگر اجازه دریافت نور بیشتری را دارد و عکس های گرفته شده روشن تر خواهند بود و برعکس اگر تصویر دارای نور کم باشد علامت نشانه را باید به سمت اعداد مثبت جلو ببریم.

قدم هشتم: اکنون با تنظیمات دستی عکاسی کنید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد خرید انواع دوربین های عکاسی (کانن و نیکون) به سایت دنیای دوربین www.cameraworld.ir مراجعه نمایید

5/5 - (2 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.