شرایط تحصیل در کشور ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه

آشنایی با ترکیه

کشور ترکیه که به نام جمهوری ترکیه شناخته میشه، کشوری اورسیایی است؛ به این معنی که قسمتی از این کشور در غرب آسیا و قسمتی از آن در منطقه ی جنوب شرق اروپا قرار گرفته. پیشرفت تریکه در دهه های اخیر، اقتصاد رو به رشد، فرصت های شغلی قابل توجه، نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران، وجود بیش از 20 دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران و... باعث شده که این کشور به تازگی جزو انتخاب های محبوب برای دانشجوهای ایرانی قرار بگیره. به همین جهت بر آن شدیم که در مطالب زیر شما را از جزئیات تحصیل و زندگی در این کشور آگاه کنیم.

بایدهای ورود به دانشگاه در کشور ترکیه:

‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ ترکیه،‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور) الزامیه. در واقع در ترکیه هم مثل کشور خودمون برای اینکه وارد دانشگاه بشین حتما باید از سد آزمون ورودی عبور کنید. این آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضی های‌ خارجی‌ و داخلی متفاوته‌ و برای خارجی ها‌ به‌ زبان‌های ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار میشه. مفاد این آزمون از دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات‌ عمومی و هوش‌ تشکیل شده و پذیرش‌ دانشجو در دانشگاه‌ها نیز بر اساس‌ رتبه‌ آنان‌ در آزمون‌ سراسری صورت‌ می‌گیره.

‌‌دوره‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی:

ترکیه نظام آموزشی منحصر به خودش رو داره که از بخش های زیر تشکیل شده:

 Ön Lisans Diplomasi – :

شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ هست. این دوره معادل مقطع کاردانی محسوب میشه.

Lisans Diplomasi -:

شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حدود 150 واحد هست و معدل کارشناسی محسوب میشه.

Yuksek Lisans Diplomasi -:

شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقته. برای ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ قبلی یعنی Lisans Diplomasi لازمه. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ آموزشی حضور در دانشگاه و کلاس درس و دو نیم‌ سال‌ کار بر روی پایان‌ نامه‌ پژوهشی و ارائه اون‌ میشه. این دوره به شرط گذرانده شدن در دانشگاه های تیپ یک کشور ترکیه، معادل مقطع کارشناسی ارشد هست.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi -:

این دوره به دانشجوهای دامپزشکی اختصاص داره و پنج سال به درازا میکشه.

PhD:

این دوره که معادل دوره دکتری در سایر کشورها است، شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ هست. برای ورود به‌ این‌ دوره‌ باید‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi رو داشته باشین. ‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ چهار نیم‌ سال‌ پژوهش‌ هست. بدیهیه که شرط اعطای مدرک دکتری، ارائه مناسب و صحیح طرح پژوهشی ای هست که حداقل دو سال بر روی اون کار شده.

هزینه های تحصیل:

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه تقریبا رایگانه اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته و مقطع تحصیلیشون باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر ترکیه رو  برای یک سال تحصیلی در این کشور پرداخت کنن. مثلا تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه در رشته حقوق حدود 26 هزار لیر در سال و در مقطع ارشد و دکتری حدود 20 هزار لیر در سال هزینه در بر داره. همچنین ترکیه دانشگاه های نوع سومی به نام دانشگاه های نیمه خصوصی داره که تحصیل در اونها در حدود ۵ تا ۱۰ هزار لیر به طور سالانه هزینه برای دانشجو به همراه داره.

هزینه های زندگی:

“مسکن” مهم ترین بخش از هزینه های دانشجو در این بخش رو به خودش اختصاص میده؛ به طوری که اجاره خوابگاه یک نفره حدود 550 تا 600 لیر در ماه و اجاره اتاق های دو، سه یا چهار نفره در خوابگاه از 150 تا 300 لیر هزینه داره.

در رابطه با سایر هزینه های روزمره، قیمت ها تقریبا مانند ایران هست اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران تقریبا کمتره و علاوه بر این دانشجوها برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی میتونن از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی هم بهره ببرن.

ویزای تحصیلی ترکیه:

دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به مدارک ذیل نیاز دارن:

۱- کپی صفحه اول پاسپورت.

۲- نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده و مبنی بر پذیرش در موسسه مورد نظر باشه.

۳- فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی

متاسفانه دانشجوهای خارجی حق قانونی برای کار در دفاتر دولتی یا خصوصی در کشور ترکیه ندارن.

برخی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه دوکوزایلول
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استامبول
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه غازی

توضیحی مختصر در مورد دو دانشگاه برتر ترکیه:

دانشگاه حاجت تپه:

قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار گرفته و از دانشگاههای دولتی در این کشور به حساب میاد که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی و … هست.

دانشگاه استانبول :

این دانشگاه دولتیِ مستقر در شهر استانبول ترکیه مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگه و دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی، دندان پزشکی، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، قسمت های مختلف اون رو تشکیل میدن.