تحصیل در ترکیه

استانبول


آشنایی با شرایط تحصیل در کشور ترکیه در سال 2021

از سال 2006 تعداد دانشجویانی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، بیش از دو برابر شده که و در سال تحصیلی 2016-2015 در ترکیه بیش از 48000 دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل بوده اند.

در حال حاضر ترکیه یک مقصد گردشگری پر رونق است؛ به طوری که در سال 2015 بیش از 40 میلیون گردشگر از سراسر جهان برای سرمایه‌گزاری و تعطیلات به این کشور آمدند. دولت ترکیه بسیار علاقه‎مند است تا این محبوبیت را در بین دانشجویان بین المللی نیز افزایش دهد و هدف خود را داشتن بیش از 100 هزار دانشجوی خارجی طی سال های آتی عنوان کرده است.

در همین رابطه پیشنهاد می کنیم که اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید خواندن ادامه مطلب زیر را از دست نداده تا با آخرین شرایط تحصیل در این کشور آشنا شوید:

1- دانشگاه‌های ترکیه:

در ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می‌شوند (دانشگاه های خصوصی نیز تاسیس شده اند). اکثر دانشگاه‌های این کشور تازه تاسیس بوده و تعداد اندکی از دانشگاه ها قبل از سال 1970 ایجاد شده اند. در میان دانشگاه‌های تازه تاسیس می‌توان به دانشگاه بین‌المللی آنتالیا (AIU) اشاره کرد که در سال 2012-2013 از اولین سری دانشجویان ورودی خود ثبت نام به عمل آورد و هدف اصلی خود را این مهم قرار داده است که بیش از نیمی از دانشجویان خود را از خارج از ترکیه بپذیرد.

هر دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه مطابق با توافقنامه بولونیا که یک برنامه استاندارد بین المللی درباره برنامه‌های تحصیلی در سراسر اروپا است، اداره می شوند و همچنین در برنامه Erasmus+ که از تبادل دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های مختلف حمایت می کند، شرکت می‌نمایند.

 دانشگاه‌های تراز اول در ترکیه

یازده دانشگاه در ترکیه در آخرین رتبه بندی ها جزء دانشگاه‌های برتر جهانی قرار گرفتند و همچنین تعداد بیست دانشگاه از دانشگاه‌های ترکیه در رتبه بندی دانشگاه‌های برتر اروپایی و آسیای مرکزی  QS/EECA جزء دانشگاه‌های برجسته نوظهور قرار گرفتند. اکثر این دانشگاه‌های برتر در آنکارا و یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه قرار گرفته‌اند. در لیست زیر جدیدترین رتبه بندی QS دانشگاه های کشور ترکیه (2020) آورده شده است:

 

 رتبه        کشوری
  نام دانشگاه  رتبه جهانی
۱.   دانشگاه کوچ (Koç University) ۴۵۱
۲.  دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) ۵۰۱-۵۱۰
۳.  دانشگاه سابانجی (Sabanci University) ۵۲۱-۵۳۰
۴.  دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) ۵۹۱-۶۰۰
۵. دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University) ۶۵۱-۷۰۰
۶.  دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) ۶۵۱-۷۰۰
۷.  دانشگاه آنکارا (Ankara University ) ۸۰۱-۱۰۰۰
۸.    دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ۸۰۱-۱۰۰۰
۹. دانشگاه استانبول (Istanbul University) ۸۰۱-۱۰۰۰

 

تحصیل در ترکیه

2- تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه:

زبان تحصیل در این مقطع معمولا ترکی بوده و به همین جهت متقاضی باید به این زبان مسلط باشد.  دیگر شرط ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی، موفقیت در آزمون یوس  YOS و به دست آوردن حد نصاب کافی برای ورود به دانشگاه های آن کشور است.

در رابطه هزینه های تحصیل در این مقطع نیز باید عنوان کرد که جدا از آنکه شهریه تحصیل در رشته های علوم انسانی معمولا از تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و پزشکی کمتر است، تحصیل در رشته های ارائه شده به زبان ترکی بین 400 تا 950 دلار و در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی، بین 600 تا 1900 دلار (به صورت ترمی) می باشد.

3- تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه:

در این مقطع نیز رشته هایی به زبان انگلیسی و رشته هایی به زبان ترکی ارائه می شوند و از این جهت، داشتن مدرک هر دو زبان (آیلتس یا تافل در انگلیسی و TOMER در ترکی) امتیاز ویژه ای برای متقاضی به حساب می رود.

برای ورود به این مقطع که دو سال به طول می انجامد، قبولی در آزمون ورودی ALES و کسب نمره ای بالاتر از 50 (برای اغلب دانشگاه های این کشور) الزامی است. هرچند که داشتن مدرک GRE یا GMAT (در رشته های مدیریتی) در موارد بسیاری کافی تلقی می شوند.

هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی اندک بوده و تقریبا هم اندازه با هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی است. در دانشگاه های خصوصی اما وضع متفاوت بوده و دانشجویان باید مبلغی بین 6.500 تا 20.000 دلار را به صورت سالانه به شهریه تحصیلی خود اختصاص دهند.

4- تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه:

طول دوران تحصیل در این مقطع چهار سال بوده و اکثر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، هرچند که تعدادی از رشته ها به زبان ترکی نیز ارائه می شوند. دوره های دکتری در ترکیه بسیار به کشور های اروپایی شباهت دارد و شما باید 240 واحد ECTS را بگذرانید که یکسان با دانشگاه های بسیاری از کشورهای اروپایی است. یک آزمون نیز جهت تعیین صلاحیت دانشجویان برگزار می شود که دانشجویان ملزم به قبولی در آن آزمون می باشند. پس از قبولی در این آزمون و همچنین دفاع از پروپوزال پیشنهادی دکتری، ادامه تحصیل در این مقطع ممکن می شود.

5- تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند و تعداد قابل توجهی از آنها مورد تائید وزارت بهداشت دولت ایران نیز می باشند. (دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران)

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها (مثل افغانستان یا تاجیکستان) قصد اقدام دارند، باید دارای مدرک دیپلم (ترجیحا در رشته علوم تجربی یا طبیعی) باشند یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. شرکت در آزمون یوس (YOS) و موفقیت در آن شرط دیگر ورود به این دو رشته در کشور ترکیه است که البته به دلیل سادگی آن، معمولا مانع سختی برای دانش آموزان ایرانی به حساب نمی آید.

آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه های پزشکی در ترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می دهند.

نکته دیگر آنکه معمولا این دو رشته در کشور ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شوند، اما چنانچه داوطلب مایل باشد که رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را به زبان انگلیسی بگذراند، باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 را کسب کند.

6- نکاتی کلی درباره تحصیل در ترکیه

  • نحوه ارائه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می باشد و در سه ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شوند.
  • آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی می توانند شرکت کنند.
  • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه، دو بار در سال اتفاق می افتد.
  • دانشجویان در هنگام تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی و امکانات درمانی رایگان بهره مند می شوند

تحصیل در ترکیه

7- هزینه زندگی جهت تحصیل در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا پایین تر بوده و مبلغ 400 تا 500 دلاری در هر ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی از جمله مسکن، رفت و آمد، خوراک، خرید اقلام ضروری و تفریحات حداقلی کافی است. با این وجود نباید از خاطر برد که هزینه های زندگی همواره تابعی از عادات زندگی فرد بوده و می تواند متغیر باشد. ضمنا می توانید برای بورسیه دولتی ترکیه ( ترکیه بورسلاری) نیز اقدام نمایید تا بتوانید تمامی هزینه های خود را پوشش دهید.

8- شرایط اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، ابتدا باید در یک دانشگاه ترکیه‌ای پذیرفته شوید. سپس برای گرفتن ویزای دانشجویی بایستی به نزدیکترین کنسولگری ترکیه درخواست دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه، شما به مدارک زیر نیاز دارید:

  • یک کپی از نامه پذیرش دانشگاه مقصد در ترکیه
  • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه (از کنسولگری)
  • گذرنامه معتبر
  • هزینه پردازش مدارک
  • عکس‌های مربوط به گذرنامه

به طور کلی حدود هشت هفته از زمانی که درخواست را ارسال کردید تا زمانی که ویزا را دریافت نمائید طول می‌کشد. پس از ورود به ترکیه، باید یک مجوز برای اقامت درخواست کنید که این کار را می‌توانید از طریق نزدیکترین مرکز پلیس آنجا انجام دهید. آنها از شما مدارکی را مسترد می‌کنند که نشان دهید که شما در یک دانشگاه ترکیه‌ای ثبت نام کرده‌اید.

9- شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد، با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را (به ظری که مورد تائید دانشگاه مقصد باشد) معادل سازی نمایند.

نکته حائز اهمیت دیگر در این رابطه، اخذ حداقل هایی است که دانشجو باید به آنها دست پیدا کرده و سپس به فکر ادامه تحصیل در اروپا باشد؛ مثل معدل قابل قبول (معمولا بالاتر از 2.8 از 4) و کسب مدرک معتبر زبان انگلیسی (آیلتس بالاتر از 6).

 

بیشتر بخوانید:  دوره هاي كارآموزي فول فاند شركت مايكروسافت آمريكا در سال 2021

 برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در این کشور می توانید پادکست تحصیل در کشور ترکیه را گوش کنید

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.