آزمون تومر

آزمون تومر Tomer ترکیه چیست؟ منابع و شیوه نمره دهی آن چگونه است؟

این آزمون که مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi است یعنی مرکز آموزش زبان ترکی. تومر و یوس دو آزمون مهم زبان ترکی برای کسانی است که قصد دارند، دوره هایی را در دانشگاه های این کشور بگذرانند و یا در جست و جوی کار در ترکیه هستند. موسسه تومر برای آموزش زبان ترکی  و سایر زبان ها به افراد غیر بومی در سال 1984 تاسیس شده است و شعب مختلف آن در شهر هایی مثل: ازمیر، استانبول و سایر کشور ها نیز مشغول به آموزش و فعالیت هستند.

متقاضیان تحصیل در ترکیه پیش از ورود به دانشگاه مورد نظر می بایست در این آزمون شرکت کنند در صورتی که دانشگاه آنان دوره هایی به انگلیسی هم داشته باشد افراد می بایست مدرک آیلتس و تافل هم دریافت کنند و در کنار دیپلم تومر ارائه دهند. ضمنا دارا بودن این مدرک برای بورسیه دولتی ترکیه ( ترکیه بورسلاری ) نیز حائز اهمیت می باشد.

ساختار آزمون تومر چگونه است؟

آزمون تومر دارای 6 بخش به عبارت زیر می باشد:

 • درک مطلب
 • خواندن
 • مکالمه
 • توضیح شفاهی
 • توضیح کتبی

تعداد سوالات این آزمون 100 سوال می باشد و 240 دقیقه وقت پاسخ گویی به آن است. برای ورود به دانشگاه های ترکیه حداقل نمره ای که باید کسب کنید، 60 می باشد.

انواع مدارک تومر چیست؟

دو دسته گواهی و مدرک برای تومر در انتهای دوره ها ارائه می شود: 1-دیپلم 2-گواهی نامه

 1. دیپلم: اعتبار این مدرک دائمی است و نیازی به آزمون مجدد بعد از دوره ای معین نیست. نمره قبولی برای ورود به دانشگاه ها c1 و جهت کار در سازمان ها و شرکت های ترکی c2 حدنصاب نمره مورد نیاز است.
 2. گواهی نامه: گواهی بر خلاف دیپلم دارای اعتبار معینی می باشد و در دو سطح متوسط و مقدماتی ارائه می شود. اعتبار سطح مقدماتی به مدت 6 ماه است و اعتبار سطح متوسط به مدت 2 سال می باشد. حداقل نمره در آزمون مقدماتی B2 و برای آزمون متوسط B1 است.

سطوح مختلف آزمون تومر چه هستند؟

این آزمون مانند هر آزمون دیگری سطوح مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • سطح مبتدی A1: توانایی بر قراری ارتباط  عمومی و توانایی درک و پاسخ گویی به سوالات ساده.
 • سطح مبتدی A2: دانش زبانی ابتدایی، صحبت کردن راجع به موضوعات قابل پیش بینی و ساده .نمره فرد در این قسمت بین 50 الی 90 می باشد.
 • سطح متوسط B1: سطحی متوسط از دانش زبانی، توانایی صحبت کردن درمورد مسائل کاربردی مثل خرید کردن و ثبت نام در یک موسسه. این سطح ،نمره ای بین 60 الی 65 را فرد می تواند کسب کند.
 • سطح متوسط B2 :دانش خوب زبانی و قادر بودن به ارائه جزئیات توصیفی مثلا توصیف درست و مناسب یک مکان یا واقعه .نمره این سطح در بازه ای بین 66 الی 70 است.
 • سطح پیشرفته C1: دانش مناسبی از زبان و قابلیت تکلم در مورد موضوعات غیر قابل پیش بینی. 71 تا 100 نمره این سطح است.
 • سطح پیشرفتهC2: توانایی صحبت کردن راجع به انواع موضوعات مختلف انتزاعی و تحلیل مسائل مختلف با تسلطی در حد زبان مادری.

مدارک لازم برای ثبت نام در این آزمون 

شیوه ثبت نام در آزمون تومر

بعد از تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز ذکر شده در بالا و پرداخت هزینه آزمون ،حسابی کاربری برای شما ایجاد می شود تا بتوانید به سامانه UTS وارد شوید تا سطح شما به صورت رایگان بررسی شود و بعدا آزمون بر اساس سطح تعیین شده از شما اخذ شود. شرکت در این آزمون ها آزمایشی علاوه بر ین که سطح شما را می سنجد می تواند به آمادگی بیشتر شما کمک کند تا با سوالات و کلیت آزمون آشنا شوید و در موقعیت مشابه آزمون دهید.

آزمون تومر ترکیه

هزینه آزمون تومر چقدر است؟

با توجه به مرجع برگزار کننده این آزمون هزینه متفاوت می باشد. برای اخذ دیپلم هزینه ای حدود 150 یورو و برای دریافت گواهی نامه 100 یورو باید در نظر بگیرید.

زمان برگزاری آزمون تومر 

در اسفند ماه 1398 این آزمون برای اولین بار در تهران برگزار شد. تاریخ های آتی برگزاری این آزمون در سایت دانشگاه آنکارا یافت می شود و در ترکیه هر هفته برگزار می شود. در ایران بخش فرهنگی سفارت ترکیه مرجع برگزاری این آزمون می باشد.

منابع آزمون تومر چه هستند؟

مانند سایر آزمون ها بسته به این که تومر را با چه هدفی لازم دارید منابع متفاوتی وجود دارد. بهترین منبع برای تومر مجموعه کتاب های HiTiT است که از جمله مشهورترین و اختصاصی ترین منابع برای این آزمون است.

مجموعه کتاب های TÖMER که به راحتی در ایران قابل دسترس است از دومین منابع موجود و کاربردی برای این آزمون است. در انتهای این مجموعه سوالاتی برای آشنای بیشتر و تمرین شما وجود دارد.

اگر نیاز دارید تا دانش واژگان ترکی خود را ارتقا ببخشید می توانید از فرهنگ لغات ترکی مانند Büyük Türkçe Sözlük استفاده کنید.

سایر نکات آزمون تومر

 • حداقل نمره ای که می توانید برای ورود به دانشگاه کسب کنید 60 است.
 • برای یافتن فرصت های تحصیلی و شغلی مناسب تر، کسب نمره ی بالاتر امتیاز مثبتی برای شما خواهد بود.
 • می توانید با جست و جو برای آمادگی بهتر، کلاس های مختلفی که بدین منظور تشکیل می شود را پیگیری کنید.
 • نتیجه ی این آزمون را می تواند 10 تا 15روز بعد از شرکت، دریافت کنید.
 • برخی از دانشگاه های ترکیه نمره ی بالاتری را به عنوان حدنصاب ورود در نظر می گیرند.
3.6/5 - (5 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.