زاب

تاییدیه Zab (زاب) چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟!

یکی از دغدغه های مهم افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، تایید مدارک تحصیلی آنها در سیستم آموزشی و کاری آلمان می‌باشد. به بیان دیگر برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان لازم است که این کشور ، مدارک دانشگاهی شما را به رسمیت بشناسد. درهمین راستا شما می‌توانید مدارک تحصیلی و دانشگاهی خود را جهت بررسی برای سیستم آموزشی آلمان (زاب) ارسال نمایید.

لازم است بدانید که تایید مدارک تحصیلی مهاجرین برعهده سازمان KMK آلمان است. این سیستم از دو بخش آنابین و زاب تشکیل شده است. مدرک تحصیلی که مورد تایید زاب یا آنابین باشد مورد تایید سفارت نیز قرار می‌گیرند. پس از تایید مدارک تحصیلی شما قادر خواهید بود به کشورآلمان مهاجرت تحصیلی یا شغلی داشته باشید و در این کشور به ادامه تحصیل و اشتغال مشغول شوید. جهت آگاهی از شرایط و مراحل دریافت تاییدیه zab مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تاییدیه آنابین آلمان چیست؟

پیشرفت صنعتی و اقتصادی آلمان و بیکاری پایین در این کشور موجب شده است تا افراد زیادی به دنبال مهاجرت شغلی به این کشور باشند. به همین منظور برای دریافت مجوز و ویزای کار در آلمان می‌بایست اقدام به دریافت تاییدیه آنابین نمود. آنابین درواقع یک پایگاه داده است که می‌توانید برای اطلاع از نحوه بررسی گواهینامه و مدارک تحصیلی خود به آن مراجعه نمایید. ثبت اطلاعات تحصیلی در این پایگاه به صورت آنلاین انجام می‌شود و نیازی به ارسال مدارک نمی‌باشد.

نکته قابل توجه این است که چنانچه مدرک و دانشگاه شما در سایت آنابین وجود نداشته باشد و یا مورد تایید آن نباشد می‌بایست مراحل اخذ تاییدیه زاب آلمان را طی نمایید.

تاییدیه zab آلمان چیست؟

زاب نهادی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان می‌باشد. این نهاد مدارکی چون گواهی پایان تحصیلات، صلاحیت های حرفه ای و مدارک تحصیلی دیگر را بررسی می‌نماید.

چنانچه دانشگاه و رشته تحصیلی شما در سایت آنابین وجود نداشته باشد و یا جواب تاییدیه آنابین مثبت/منفی لازم است که برای تاییدیه زاب اقدام نمایید. جهت دریافت تاییدیه زاب آلمان لازم است تا مدارک تحصیلی خود را به این کشور ارسال نمایید. توصیه ما این است حتی اگر رشته و دانشگاه شما در سایت انابین وجود داشت بازهم برای دریافت تاییدیه ZAB اقدام نمایید.

تاییدیه آنابین برای دانشگاه ها 4 حالت دارد:

 1. مثبت است. (+H)
 2. منفی است. (-H)
 3. تایید آن نامعلوم است. (±H)
 4. تاییدیه ندارد.

جهت بررسی اعتبار دانشگاه خود به این لینک مراجعه نمایید و سپس اسم دانشگاه خود را سرچ کنید.

زاب

شرایط مدنظر سفارت آلمان برای قبولی مدارک تحصیلی

 • مدارک تحصیلی دارای تاییدیه zab یا anabin مورد تایید سفارت  خواهند بود. همان طور که قبلا بیان نمودیم، تاییدیه آنابین آنلاین می باشد و برای گرفتن تاییدیه زاب، لازم است که مدارک تحصیلی خود را پست نمایید.
 • بررسی اعتبار دانشگاه و رشته خود در سایت آنابین: شما می توانید پس از ورود به سایت anabin و جستجوی رشته در انابین، لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید آلمان را مشاهده نمایید.
 • برخورداری از سابقه شغلی و تحصیلی مطلوب جهت کار در آلمان
 • چنانچه تاییدیه مدارک تحصیلی در آنابین وجود نداشته باشد، مراحل تاییدیه zab را طی نمایید.

مدت زمان دریافت تاییدیه zab و هزینه های آن

بدون درنظر گرفتن زمان مورد نیاز برای ترجمه و پست مدارک تحصیلی به آلمان، سه ماه از زمان پرداخت هزینه تا زمان دریافت تاییدیه ZAB زمان صرف می‌شود. به طور کلی حدود پنج یا شش ماه طول می‌کشد تا شما تاییدیه خود را دریافت نمایید.

دریافت تاییدیه ZAB آلمان شامل هزینه ارزیابی مدارک نیز می‌شود که پس از پست کردن مدارک به آلمان، موظف به پرداخت آن خواهید بود. هزینه ارزیابی تاییدیه ZAB مبلغ 200 یورو می‌باشد که لازم است به زاب آلمان پرداخت شود.

برای دریافت تاییدیه ZAB چه مدارکی لازم است؟

 • کپی برابر اصل مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ترجمه آلمانی مدارک تحصیلی دانشگاهی
 • فرم درخواست تایید مدارک ZAB
 • مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی مهرهای لازم را داشته باشند.
 • ترجمه عناوین رشته تحصیلی و واحدهای درسی به زبان آلمانی
 • تایید ترجمه ها
 • تکمیل فرم مربوطه

مراحل تاییدیه zab چیست؟

 1. جمع آوری و تکمیل مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 2. جمع آوری و تکمیل مدارک تحصیلی دانشگاهی
 3. تهیه کپی برابر اصل مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 4. ترجمه آلمانی مدارک تحصیلی دانشگاهی
 5. پر کردن فرم درخواست تایید مدارک ZAB
 6. پست مدارک تحصیلی و سایر مدارک به آلمان
 7. پرداخت هزینه در زمان اعلامی از سوی ZAB

نکات قابل توجه در اخذ تاییدیه ZAB

 • هر فردی می‌تواند تاییدیه ZAB را دریافت نماید
 • دریافت تاییدیه ZAB زمان بر است پس برای دریافت آن سریعا اقدام نمایید
 • لازم است بدانید که  ZABمدارک کاردانی را به تنهایی ارزیابی نمی‌کند لکن چنانچه لیسانس ناپیوسته دارید، همراه با مدرک کارشناسی آن را ارسال نمایید.
 • در صورت دارا بودن قرارداد کاری، روند بررسی مدارک توسط ZAB بین ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد.
 • زاب تمام مدارک ارسالی را بر می‌گرداند، پس حتما آدرس پستی خود را به صورت دقیق به همراه کدپستی یادداشت نمایید.
 • چنانچه در زمانی که مدارک شما نزد ZAB می باشد و زمان مصاحبه سفارت شما فرا رسیده است لازم است که یک نسخه دیگر از مدارک تحصیلی خود را ترجمه نمایید.

سوالات متداول در رابطه با zab

تاییدیه zab آلمان چیست؟

زاب نهادی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان می‌باشد. این نهاد مدارکی چون گواهی پایان تحصیلات، صلاحیت های حرفه ای و مدارک تحصیلی دیگر را بررسی می‌نماید.

شرایط مدنظر سفارت آلمان برای قبولی مدارک تحصیلی

مدارک تحصیلی دارای تاییدیه zab یا anabin مورد تایید سفارت  خواهند بود. همان طور که قبلا بیان نمودیم، تاییدیه آنابین آنلاین می باشد و برای گرفتن تاییدیه زاب، لازم است که مدارک تحصیلی خود را پست نمایید.
بررسی اعتبار دانشگاه و رشته خود در سایت آنابین: شما می توانید پس از ورود به سایت anabin و جستجوی رشته در انابین، لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید آلمان را مشاهده نمایید.
برخورداری از سابقه شغلی و تحصیلی مطلوب جهت کار در آلمان
چنانچه تاییدیه مدارک تحصیلی در آنابین وجود نداشته باشد، مراحل تاییدیه zab را طی نمایید.

مدت زمان دریافت تاییدیه zab و هزینه های آن

به طور کلی حدود پنج یا شش ماه طول می‌کشد تا شما تاییدیه خود را دریافت نمایید. هزینه ارزیابی تاییدیه ZAB مبلغ 200 یورو می‌باشد که لازم است به زاب آلمان پرداخت شود.

3.6/5 - (10 امتیاز)

11 پرسش و پاسخ

 • سلام و احترام
  کسایی ک میخوان به آلمان مهاجرت کنن اعتبار دانشگاه و مدرک خودشونو تو سایت آنابین می بینن، آیا یه همچین سایتی واسه انگلستان هست؟ که بررسی کنیم اعتبار مدرکمون تو بریتانیا چطوره؟

 • سلام
  من میخواستم بدونم برای رشته من که کاردانی نرم افزار خوندم چطور باید تاییدیه آنابین بگیرم؟
  دانشگاه ازاد مشهد خوندم

 • سلام وقت بخیر برای افرادی که میخوان برای کارشناسی اقدام کنند هم باید مدارک رو برای ZAB بفرستن؟

 • سلام با تشکر
  مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی نیازی به ترجمه ندارن؟ و اصل مدرک که مهر داره رو باید بفرستیم؟

 • سلام . وقت بخیر . ترجمه مدارک دانشگاهی قبل از ارسال به زاب علاوه بر مهر دادگستری و وزارت امور خارجه باید به تایید سفارت آلمان برسه یا نه ؟

 • سلام.مدرک کاردانی و کارشناسی من متفاوت هستش.کاردانی برق و کارشناسی علوم ورزشی خوندم.اگه مدارکمو برای آنابین یا zab ارسال کنم آیا تایید میشه لیسانس من که بخوام برای کارشناسی ارشد آلمان اقدام کنم؟با تشکر

 • درود بر شما ممنون از مطلب مفید.
  اگر دانشگاهایی که تازه تاسیس شدند مثل غیرانتفاعی ها نام شان در سایت نبود چکار لاید انجام داد؟

  • سلام در متن مقاله توضیح داده شده است:

   چنانچه دانشگاه و رشته تحصیلی شما در سایت آنابین وجود نداشته باشد و یا جواب تاییدیه آنابین مثبت/منفی لازم است که برای تاییدیه زاب اقدام نمایید. جهت دریافت تاییدیه زاب آلمان لازم است تا مدارک تحصیلی خود را به این کشور ارسال نمایید. توصیه ما این است حتی اگر رشته و دانشگاه شما در سایت انابین وجود داشت بازهم برای دریافت تاییدیه ZAB اقدام نمایید.

 • سلام. تشکر از مطالب مفیدتون. مدارک لازم برای تایید انابین هم مانند زاب هستند؟ برای مثال حتما نیاز به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هست؟ یا همان مدارک دانشگاهی ترجمه شده به المانی کفایت میکنند؟ اگر دانشگاه ما در انابین تایید مثبت اچ را داشته باشد. سپاس
  مدارک سابقه شغلی چطور؟ انها رو هم بعد از ترجمه به المانی باید تایید انابین یا زاب گرفت؟ مثلا پروانه وکالت؟

  • سلام وقتتون بخیر اگر مورد تایید باشد دیگر نیازی به تایید دوباره ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.