بورسیه فرانسه

بورسیه فرانسه


بورسیه های تحصیلی فرانسه، شرایط و جزئیات آن در سال 2024

کشور فرانسه همواره یکی از مقصد های جذاب و مهم دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل بوده است. پیشینه تاریخی غنی، اهمیت مردم این کشور به هنر و دانش، کیفیت بالای آموزشی، هزینه ها و شهریه ارزان برخی دانشگاه های آن، بسیاری از دانشجویان خارجی را به سمت این مسیر متمایل نموده است.

فرانسه یکی از کشورهای بزرگ اروپاست. این کشور با آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ همسایه می باشد و از آن جایی که چند فرودگاه بزرگ بین المللی در این کشور وجود دارد به دروازه ورود به اروپا معروف شده است. پاریس پایتخت فرانسه یکی از بزرگترین و باشکوه ترین پایتخت های جهان است. برج ایفل و همچنین موزه  لوور در پاریس واقع شده است. پاریس نمونه ای از ثروت و طراحی است. بیش از 60 میلیون نفر در این کشور سکونت دارند و زبان فرانسوی و انگلیسی در این کشور متداول است. واحد پول فرانسه یورو می باشد. صنایع جنگل داری، ماهیگیری، حمل و نقل، ماشین آلات و صنعت مهم گردشگری اقتصاد فرانسه را تشکیل داده است.  زیبایی طبیعی، آب و هوای شگفت انگیز، فعالیت های تفریحی در فضای باز مانند زمین های گلف، موزه های هنری و گالری ها، ادب و متانت مردم این کشور و سایر امکانات آموزشی و تفریحی بر جذابیت این کشور به عنوان یکی از مقاصد مهاجرت ملت های خارجی افزوده است.

از آن جایی که فرانسه در سطح علمی آموزشی نیز از پیشرفته ترین کشورهای جهان است و دانشگاه های بزرگ و مطرحی در این خصوص دارد بسیاری از دانشجویان خارجی که قصد مهاجرت دارند فرانسه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نموده اند. حتی در صورت برخورداری از شرایط مدنظر دانشگاه های این کشور شما می توانید امکان تحصیل رایگان در فرانسه را برای خود فراهم کنید. ما در این نوشتار قصد داریم شما را با بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه، شرایط و جزئیات آن آشنا نماییم. پس پیشنهاد می شود مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی

این کشور معمولا با دو نوع بورسیه روبروست: بورسیه ارائه شده از طرف دانشگاه و بورسیه ارائه شده از طرف نهادها و موسسات خاص. جالب است بدانید؛ تدریس در دانشگاه های دولتی فرانسه، به زبان فرانسوی و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است. معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه 3 سال زمان می برد. دانشجویی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در کشور فرانسه را دارد لازم است که حداقل مدرک آیلتس ۶ و یا تافل ۵۵۰ راکسب نموده باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان و در دانشگاه های خصوصی این کشور با پرداخت 2 تا 3 هزار یورو امکان پذیر است. متاسفانه در این کشور اخذ بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی با درصد پایینی همراه است و بسیار مشکل و محدود خواهد بود. یکی از بورسیه های مقطع کارشناسی بورسیه امیل بوتمی است که مبلغی بین 8 تا 12 هزار یورو را به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می نماید.

بورسیه تحصیلی کشور فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه مثل کشور خودمان ایران دو سال زمان می برد. در این دوره فرد می تواند به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی و یا به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی تحصیل نماید. برای تحصیلی به زبان انگلیسی در این مقطع ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 واجب و لازم است و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور ملزم به پرداخت شهریه معادل 8 تا 12 هزار یورو است. دانشجویان این مقطع با 20 ساعت کار در هفته و دریافت حقوق قادر به تامین برخی از هزینه های خود می باشند. در مقطع کارشناسی ارشد این کشور بورسیه های متنوع و متفاوتی ارائه می شود و نسبت به دوران کارشناسی شانس بیشتری برای دریافت بورسیه وجود دارد. در ادامه به هم ترین این بورسیه ها اشاره می نماییم:

بورسیه تحصیلی اراسموس: این نوع بورسیه برای دوران تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده و شامل چند دانشگاه و موسسه اروپایی و غیراروپایی می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی ENS لیون: این بورسیه مخصوص دوران کارشناسی ارشد است و چند رشته خاص شامل هنر، علوم انسانی و اجتماعی را بورسیه می کند. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی امیل بوتمی: این بورسیه مختص مرحله کارشناسی و کارشناسی ارشد است وبرای مقطع کارشناسی ارشد  ۵ تا ۱۶ هزار یورو را به عنوان کمک هزینه تحصیلی برای دانشجو در نظر گرفته است. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی موسسه گرنوبل فناوری: دراین نوع بورسیه برای هر ترم دانشجو 5 هزار یورو به عنوان کمک هزینه در نظر گرفته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع دکتری

بورسیه تحصیلی مقطع دکتری کشور فرانسه همواره متقاضیان زیادی داشته است و مورد توجه دانشجویان است.  تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های فرانسه ٣ الی 5 سال زمان می برد. زبان تحصیلی این مقطع انگلیسی است و از متقاضیان مقطع دکتری فرانسه تحت عنوان پژوهشگر یاد می شود. برای ورود به این مقطع داشتن توصیه نامه ،پروپوزال و کسب رضایت و همراهی یک استاد راهنما لازم است. همچنین دانشجویان مقطع دکترا می توانند تا 40 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در قبال آن حقوق مناسبی نیز دریافت کنند. فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تراز اول و برجسته، معدل بالای ۱۹ در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک زبان (فرانسوی B2، انگلیسیIELTS 7)، پروژه‌ های تحقیقاتی، مقالات ISI، اختراعات، سوابق کاری مرتبط  و مواردی از این قبیل شانس شما را برای دریافت بورسیه ارتقا می دهند. معمولاً کمیته تعیین بورسیه دانشگاه‌ها افرادی را در اولویت قرار می‌دهند که دارای کارنامه علمی و پژوهشی بسیار قوی و قابل تقدیری باشند.

بورسیه تحصیلی فرانسه
بورسیه تحصیلی فرانسه

برخی از بورسیه های مهم این مقطع عبارتند از:

بورسیه تحصیلی ایفل: این بورسیه مبلغ 1.400 را برای دانشجویان در نظر گرفته است. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی اکول نرمال سوپریور: در این نوع بورسیه سالانه 30 دانشجو را پذیرش می کند و هزینه های تحصیل و خوابگاه دانشجو را نیز برعهده دارد.

بورسیه های خاص در کشور فرانسه:

بورسيه ENS: هرساله به ١٠ دانشجوي هنر و علوم انساني اعطا مي شود تا تحصيلات خود براي مقطع کارشناسی ارشد و يا دريافت ديپلم از Ecole normale superiuer ادامه دهند. اين بورسيه براي دانشجويان زير٢٥سال كه بيشتر از ١٠ماه در فرانسه زندگي نكرده اند،معتبر است.متقاضيان پذيرفته شده هر ماه١٠٠٠يورو به مدت سه سال و يك اتاق در كمپ هاي ENS دريافت مي كنند.

بورسيه امپر اكسلنس براي دانشجويان بين المللي: اين بورسيه١٠٠٠يورو در هرماه تا مدت دوسال براي دانشجويان بين المللي كه مايل اند يكي از برنامه هاي واجد شرايط در ENS de Lyon را بگذرانند را تامين مي كند.

بورسيه رهبري آفريقا اينسيد براي دانشجويان آفريقايي: يك بورسيه 50 هزار يورويي براي دانشجويان پذيرفته شده يا در مرحله مصاحبه دوره ي MBA در INSEAD است. داوطلبان بايد دستاورد هاي برجسته ي شخصي و حرفه اي همراه با تعهد در مشاركت برنامه هاي متنوع داشته باشند.

بورسيه كارشناسي ارشد دانشگاه Saclay پاريس: اين دانشگاه بيش از١٦٠بورسيه در مقطع كارشناسي ارشد به دانشجويان براي ورود به رشته هاي تحصیلیش مي دهد .هر بورسيه 10 هزار یورو در سال و حداكثر هزار یورو براي سفر و تمديد ويزا به متقاضيان پذيرفته شده اعطا مي كند. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسيه بنياد Rainbow Bridge براي زنان آفريقايي و آسيايي: اين بورسيه براي داوطلباني است كه در برنامه ي MBA پاريس HEC پذيرفته شده اند. كانديداها مي بايست از كشورهاي آسيايي يا آفريقايي كه از حوادث طبيعي مثل سيل و خشكسالي ضربه ديده اند باشند يا قادر به نشان دادن تعهد در حل برخي مسائل اجتماعي و اقتصادي باشند. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

بورسيه استيفن ام كلن فرانسه: اين بورسيه هرساله توسط  موسسه ساينس پرو اعطا مي شود. بورسيه بر اساس شايستگي است كه براي هر دانشجويي كه هم در دوره ي كارشناسي ساينس پرو و هم برنامه هاي دانشگاه فري برلين پذيرفته شده باشد مي باشد. اين بورسيه هزينه پرداختي دو سال در ساينس پرو،حققوق ماهیانه ٦٠٠٠دلاري(امريكا) هرسال ساينس پرو كمپ فرانسه-آلمان در نانسي و حقوق ماهیانه ٧٠٠٠دلاري سالانه به مدت دو سال در Otto Suhr-Institute of Freie Iniversität را پوشش مي دهد. اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه را در این لینک مطالعه کنید.

برای دریافت بورسیه های تحصیلی در فرانسه چه مدارکی مورد نیاز است؟

 • عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید
 • ارائه تمامی رزومه علمی و تحقیقاتی
 • تمامی مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • ریز نمرات
 • داشتن مدرک زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • مدارک هویتی به همراه ترجمه آن ها

البته لازم به ذکر است که اگر شما دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا باشید برای تحصیل در این کشور نیازمند ویزای تحصیلی هستید و برای درخواست اخذ ویزا 2 روش وجود دارد که روش اول از طریق وب سایت و روش دوم از طریق کنسولگری است. شما می توانید برای ثبت درخواست از طریق وب سایت زیر اقدام نمایید.

iran.campusfrance.org

هم چنین لازم است توجه داشته باشید که برای ورود به این کشور نیازمند اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی می باشید که مدت اعتبار این ویزا برای متقاضیان کارشناسی 3 سال، کارشناسی ارشد 2سال و در مقطع دکترا 3 تا 5 سال می باشد. هم چنین متقاضیان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای اعضای خانواده خود نیز درخواست اخذ ویزا نمایند.

 مدارک زیر برای اخذ ویزا ضروری است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا و اقامت طولانی
 • عکس پاسپورتی
 • مدارک هویتی و شناسایی به همراه کپی
 • مدارک نشان دهنده ای دال بر ثبت نام شما در موسسه یا دانشگاه مورد نظر
 • فیش پرداخت شهریه
 • برگه نشان دهنده داشتن بیمه فرد متقاضی
 • بلیط هواپیما
 • فرم ofll
 • ارائه برگه بانکی دال بر تمکن مالی
 • کپی مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • اثبات زندگی و اقامت فرد متقاضی در فرانسه
 • CV

دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه چه مزایایی دارد؟

 • تحصیل رایگان در فرانسه
 • رایگان بودن هزینه‌های زندگی
 • عدم وجود تعهد خاص در برابر دریافت بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در کشور فرانسه
 • امکان تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی
 • امکان دریافت پیشنهاد کاری از طرف موسسه یا سازمان بورسیه دهنده
 • تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری
 • عقد قرارداد کاری با یک شرکت فرانسوی و دریافت ویزای کار
تحصیل در فرانسه
تحصیل در فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه زندگی بسته به آن که سبک زندگی فرد به چه صورت است و یا در کدام منطقه زندگی می کند متفاوت است. افراد می توانند در هنگام تحصیل و یا پس از آن برای گذراندن زندگی خود مشغول به کار شوند که در این صورت بخشی از هزینه ها را می توانند از این جهت تامین نمایند. اما به طور کلی می توان مقادیر زیر را به عنوان هزینه های حداقلی در نظر گرفت:

 • هزینه زندگی در فرانسه در همه شهرها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است.
 • در شهر پاریس هزینه‌های زندگی نسبت به سایر شهرهای فرانسه ۱.۵ برابر افزایش پیدا می‌کند یعنی هزینه زندگی در پاریس بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه متغیر است.

البته نکته قابل توجه این است که شما در صورت اخذ بورسیه تحصیلی این کشور از تمامی این امکانات به صورت رایگان برخوردار خواهید بود و هزینه ای در برنخواهد داشت.

اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه چقدر زمان می برد؟

یکی از سوالاتی که معمولا ذهن متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی را به خود مشغول ساخته است این است که فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه چقدر زمان می برد که در پاسخ باید بیان داشت این فرایند از زمان ارسال مدارک تا بررسی و اعلام نتیجه آن بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد.

2.4/5 - (5 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.