تغییر رشته اپلای

همه چیز درباره تغییر رشته در اپلای و مهاجرت تحصیلی در سال 2023

ممکن است برای هریک از ما اتفاق بیفتد که بنابر دلایل مختلف در رشته ای تحصیل نماییم که مورد علاقه ما نبوده و به دلیل همین عدم علاقه تطبیق با شرایط مربوط به آن رشته و موفقیت در آن دشوار باشد. جوانان بسیاری وجود دارند که به علت فشار خانواده مبنی بر تحصیل در رشته ای خاص از آن چه که مورد علاقه شان بوده بازمانده و در رشته ای تحصیل می نمایند که به آن هیچ علاقه ای نداشته اند. درهمین راستا ما در این نوشتار قصد داریم شمارا با تغییر رشته اپلای آشنا نموده و شرایط، ضوابط و آثار این موضوع را متذکر شویم. پس اگر به دنبال نحوه تغییر رشته اپلای هستید؛ مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آیا تغییر رشته برای اپلای امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داشت که تغییر رشته ممکن است در برخی موارد امکان پذیر نباشد و یا در صورت امکان پذیر بودن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. همچنین در برخی مقاطع تغییر رشته سخت تر خواهد بود مانند مقطع دکتری. طبیعتاَ شرایط دانشگاه ها برای تغییر رشته در اپلای متفاوت است. پس برای بررسی و تصمیم گیری بهتر در این خصوص باید ابتدا به شرایط دانشگاه مدنظر توجه داشته باشید. جالب است بدانید که در وب سایت مربوط به هر دانشگاه شرایط تغییر رشته اپلای و ضوابط مربوط به آن بیان شده است.

همچنین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد سخت تر است. مثلا اگر شخصی مدرک کارشناسی در زیرشاخه‌ها یا گرایش‌های هنر گرفته باشد و قصد تغییر رشته در مقطع ارشد مهندسی داشته باشد، فرایند سخت و پیچیده ای روبرویش خواهد بود و بدون داشتن زمینه کاری مرتبط و رزومه مرتبط دچار مشکل خواهد شد.

به طور کلی افرادی که قصد تغییر رشته برای مقاطع بالاتر دارند باید بدانند که دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی برای قبول این شرایط، خیلی دقیق و سختگیرانه برخورد می‌نمایند. و شما باید بتوانید با سوابق و بیان انگیزه ها و اهداف خود هیات پذیرش کننده را قانع نمایید که دلایل تان برای تغییر رشته کافی است. بیان دلایل کافی در این زمینه، شانس پذیرش شما را بالا خواهد برد. درواقع افرادی که شرایط شما برای اپلای و دریافت پذیرش را بررسی می‌کنند، تمایل دارند تا یک نشانه یا گواهی خاصی مشاهده کنند که نشان دهد شما به عنوان فردی که قصد تغییر رشته در اپلای دارید، به اندازه کافی به زمینه مورد نظر خود علاقه و اشتیاق دارید.

تغییر رشته اپلای

اقدامات مقدماتی 

تهیه انگیزه نامه : شما لازم است تیم های پذیرش را متوجه سازید که چرا قصد تغییر رشته دارید و سوابق کاری، تحصیلی و تجربیات قبلی شما به چه شکل بوده است.

به روز نمودن رزومه : در این قسمت لازم است که تجربه های کاری و مرتبط خود را برجسته وار بیان نمائید.

بیشتر بخوانید:  شرایط اخذ ویزا تحصیلی یا دانشجویی آلمان در سال 2023 چیست؟!

جمع آوری توصیه نامه: توصیه نامه از اساتید به شما کمک می کند که تیم پذیرش بدانند چه موفقیت هایی داشته اید و در چه زمینه ای مناسب هستید.

آمادگی برای مصاحبه: خود را برای هرگونه مصاحبه و ارائه شفاهی انگیزه ها و دستاوردهایتان آماده نمایید تا در صورت فراهم بودن شرایط این فرایند شانس اخذ پذیرش شما را بالا ببرد.

تغییر رشته برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد

نکته قابل ذکر این است که هر چه زودتر برای تغییر رشته اقدام کنید بهتر است چراکه هرچه مقطع شما بالاتر باشد تغییر رشته و انجام آن نیز سخت تر خواهد شد. تغییر رشته در مقطع کارشناسی، بسیار راحت تر از مقطع ارشد و بالتبع تغییر رشته در ارشد راحت تر از مقطع دکتری است.

برای تغییر رشته ارشد توجه داشته باشید که رشته مدنظر جهت تغییر با رشته قبلی شما ارتباط موضوعی داشته باشد. برای مثال تغییر رشته از یک گرایش به گرایش دیگر همان رشته راحت تر از تغییر کلی و پریدن به شاخه ای دیگر از علم خواهد بود. علاوه براین سعی کنید میزان اشتیاق و علاقه خود به تغییر رشته جدید را به خوبی به افراد بررسی کننده نشان دهید.

البته برخی از رشته ها وجود دارند که نیاز به زمینه قبلی ندارند. برای مثال اگر شما قصد داشته باشید در مقطع کارشناسی ارشد به یکی از رشته های مدیریت تغییر مسیر دهید رشته قبلی و پیش زمینه قبلی تفاوتی نخواهد داشت. به هرحال مهم ترین فاکتور در این گونه رشته ها نشان دادن علاقه و اشتیاق شما خواهد بود. همچنین است رشته های علوم زیستی و برخی از رشته های علوم انسانی.

تغییر رشته برای اپلای در مقطع دکتری

همان طور که در قسمت قبل نیز متذکر شدیم؛ با بالارفتن مقطع امکان تغییر رشته نیز سخت تر خواهد بود بنابراین تغییر رشته در مقطع دکتری فرایند دشواری دارد چراکه بیشتردانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی، به افراد اجازه نمی‌دهند که در مقطع دکتری یک رشته متفاوت را انتخاب نمایند. چون به نظر ایشان دارا نبودن بک گراند و زمینه قبلی اشخاص را در طی مسیر پیچیده دکتری دچار مشکل خواهد نمود.

به همین منظور پیشنهاد می‌شود که افراد برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام نمایند و با کسب تجربه بیشتر، مسیر خود را برای ورود به رشته مدنظر در مقطع دکتری هموارتر سازند. از طرفی مقطع دکتری دوره پژوهشگری است و شما بدون داشتن زمینه قبلی برای انجام پروژه های مهم و نگارش مقالات معتبر دچار سختی خواهید شد.

تغییر رشته اپلای

طرح انگیزه نامه برای تغییر رشته در  اپلای در رشته ی غیر مرتبط

انگیزه نامه، درواقع همان نامه ای است که به دانشگاه مقصد ارسال نموده و طی آن انگیزه های خود جهت تغییر رشته را بیان می‌کنید.

انگیزه نامه تاثیر مهمی بر تصمیم بررسی کنندگان پرونده شما دارد و کلیه تجربیات گذشته، آرزوها و اهداف آینده و هدف هایی که از تحصیل در رشته یا دانشگاه خاص دارید را بیان می‌کند. البته به شرطی که انگیزه نامه خود را براساس موارد نمونه کپی نکرده باشید و کاملا با خلاقیت شخصی سازی نموده باشید.

برای تغییر رشته غیر مرتبط نیز انگیزه نامه تاثیر بسزایی دارد. به انگیزه نامه در این مرحله به عنوان شانسی بزرگ نگاه کرده و انرژی خوبی برای تنظیم آن صرف نمایید. با دیدن نمونه انگیزه نامه های سایت ها اهداف و انگیزه های خاص خود را در همان چهارچوب ها وارد نمایید اینکه چرا قصد تغییر رشته دارید، هدف های شما برای تحصیل در آن رشته چیست ؟ و هرنکته ای که در تصمیم هیات پذیرش موثر خواهد بود را بیان نمایید.

بیشتر بخوانید:  ریسرچ پروپوزال (research proposal) چیست ؟ چگونه طرح تحقیقاتی خوب بنویسیم؟

سابقه کاری برای تغییر رشته در اپلای در رشته غیر مرتبط

تغییر رشته اپلای آن هم در رشته ای غیر مرتبط کار آسانی نیست و علاوه بر یک انگیزه نامه خوب نیاز به سوابق کاری مرتبط نیز خواهد داشت. برای نمونه چنانچه قصد دارید برای رشته هنری اقدام به تحصیل نمایید توصیه می‌شود که یک پورتفولیوی قوی داشته باشید، که نشان دهنده ی مهارت، سبک کاری و شخصیت شما باشد. اگر برای رشته ای مهندسی با پایه ای غیر مرتبط قصد تحصیل دارید، آشنایی با زبان های برنامه نویسی به روز و یا داشتن چند مقاله در زمینه ی این رشته برای شما بسیار موثر خواهد بود.

تاثیر رزومه

رزومه ی تحصیلی یا CV به نوعی بیانگر هویت فرد است و توانایی های علمی و شخصیتی او را به نمایش می‌گذارد. رزومه ی قوی تاثیر زیادی بر ذهنیت هیات پذیرش می‌گذارد و در عرض چند ثانیه کل اطلاعات علمی،سوابق کاری، مهارت ها، افتخارات و قابلیت های دیگر شما را به تصویر می‌کشد. رزومه تان را به نحوی بنویسید که قابلیت های علمی شما برجسته شوند و بدون اغراق و روشن بیان شده باشد.

تغییر رشته اپلای

تاثیر نمره زبان 

اپلای کردن به طور کلی مستلزم داشتن مدرک تافل یا آیلتس است چه رشته مدنظر رشته مرتبط باشد و چه غیر مرتبط. لکن نکته قابل توجه این است که برای گرفتن پذیرش در یک رشته ی نامرتبط با دوران کارشناسی شما نیاز خواهید داشت که نمره بالایی را در آزمون تافل یا آیلتس کسب نمایید.

بورسیه و تغییر رشته اپلای

کسب بورسیه ی تحصیلی فقط در صورتی ممکن است که در کارشناسی ارشد رشته ی مرتبط  با دوران کارشناسی خود قصد ادامه تحصیل داشته باشید.

در خصوص دریافت فاند هم شرایط سخت خواهد بود. لکن بدیهی است که اگر شما شرایط، سوابق و رزومه خوبی داشته باشید هیچ چیز محال نیست و این شانس برای شما وجود خواهد داشت پس توصیه می کنیم ناامید نشده و تلاش خود را ادامه دهید.

داشتن ریز نمرات و معدل بالا در مقاطع گذشته، نمره ی آزمون زبان، مدرک تحصیلی، سن مناسب، عدم وجود وقفه یا فاصله تحصیلی از عوامل موثر برای بالابردن شانس دریافت فاند خواهد بود.

مشکلات تغییر رشته در اپلای

طبیعتاَ تغییر رشته امری آسان نخواهد بود و همان طور که سایر تغییرات زندگی و تطبیق با آنان فرایند پیچیده ای می‌طلبد تغییر رشته و تحصیل و رقابت با افرادی که مطالب و اطلاعاتی بیشتر از شما آموخته اند دشوار خواهد بود. از این رو یکی از مشکلات مهم در تغییر رشته دروسی است که دانشجویان دیگر آن را قبلا گذرانده اند و شما به تازگی با آن مواجه می‌شوید. لکن نیاز به نگرانی در این خصوص نیست و جالب است بدانید کلاس های زیادی به صورت آنلاین و یا کالج وجود دارد، که می‌تواند به شما کمک کند تا سطح علمی خود را به اندازه سایر رقبا بهبود ببخشید.

4.5/5 - (10 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.