تحصیل در کشور انگلستان

تحصیل در کشور انگلستان


معرفی شرایط تحصیل در کشور انگلستان برای دانشجویان ایرانی در سال 2021

اقتصاد پیشرفته، رفاه بالا و دانشگاه های معتبر و با قدمت، همگی باعث شده اند که انگلستان به عنوان یکی از گزینه های نخست هر دانشجویی باشد که سودای تحصیل در خارج از کشور را دارد. با این وجود، هزینه های نسبتا بالای زندگی به خصوص در شهری مثل لندن، پذیرش سخت دانشگاه های انگلیس از دانشجویان خارجی و بورسیه های کم تعدادِ در نظر گرفته شده برای متقاضیان، شرایط پیچیده ای را برای علاقه مندان رقم زده است. به همین جهت بر آن شدیم که در مجموعه مطالب زیر شما را با جزئیات زندگی و تحصیل در این کشور آشنا کنیم.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان

تحصیل در مقطع لیسانس در انگلستان نیازمند داشتن مدرک دیپلم تجربی، ریاضی یا علوم انسانی است و فرد با داشتن یکی از این سه مدرک و داشتن نمره 6 تا 6.5 آیلتس می تواند برای کالج های این کشور اقدام کند تا پس از گذراندن کالج، وارد دانشگاه شود. مدت دوره لیسانس در انگلستان بین 3 تا 4 سال می باشد.  

در صورتی که دانشجو در ایران باشید، برای ورود به رشته‌ پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و دامپزشکی باید دوره‌ 2 ساله‌(A-Level) را بگذرانید( بنابراین با داشتن مدرک دوم دبیرستان یا کلاس هشتم نیز می‌توان پذیرش این دوره را گرفت و لزومی ندارد که فرد در ایران مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشد) و در صورتی که قصد تحصیل در رشته‌های زیر مجموعه‌ی هنر، گرافیک، معماری، بازیگری و مواردی از این دست داشته باشید، باید پورتفولیو یا همان نمونه کار را به دانشگاه ارائه کنید. اگر نمونه کارهای وی مورد قبول دانشگاه واقع نشود، باید دوره‌ (Foundation) را بگذراند تا در طول این دوره بتواند نمونه کارهای مطابق با استانداردهای دانشگاه را انجام دهد. برای ورود به رشته‌ های مهندسی نیز، یا باید با داشتن مدرک پیش دانشگاهی ایران اقدام کند و یا در صورتی که آخرین مدرک تحصیلی فرد دیپلم باشد، باید دوره‌ یک ساله‌  پیش دانشگاهی مخصوص رشته‌های فنی مهندسی را در یکی از کالج‌ ها یا دانشگاه‌ های انگلستان بگذراند تا بتواند وارد رشته‌ های مهندسی در دانشگاه‌ های انگلستان شود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

برخی از دانشجوهای خارجی (و نه همه اونها) قبل از تحصیل در مقطع فوق لیسانس، دوره پری – مستر (pre-master) رو بنا به نظر دانشگاه یا صلاحدید خودشون می گذرونند؛ این دوره برای افراد زیر پیشنهاد می گردد:

  • افرادی که قصد تغییر رشته دارند . یعنی دانشجو قصد دارد در رشته ای کاملا متفاوت از آن چه که در دوره کارشناسی خوانده است، در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهد (مثلا در کارشناسی مهندسی مکانیک خوانده و قصد ددارد در رشته مدیریت ادامه تحصیل بدهد).
  • دانشجویانی که نمره زبان حد نصاب دانشگاه را کسب نکرده باشند.
  • دانشجویانی که مدت زمان زیادی از اخذ مدرکشان در دوره کارشناسی گذشته باشد.

بعد از گذراندن دوره پری-مستر، نوبت به مقطع کارشناسی ارشد می رسد، برای تحصیل در این مقطع نیاز به داشتن نمره حداقلی 6.5 آیلتس هست. مدت تحصیل در مقطع ارشد در انگلستان یک ساله می باشد.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان

مدت تحصیل در دوره دکتری در انگلستان 3 سال است و برای تحصیل در این مقطع نیاز به داشتن نمره 7 مدرک آیلتس می باشد. تحصیل در مقطع دکتری در بیشتر کشورها یک شغل محسوب می گردد و  دانشجو در این مقطع حقوق دریافت می کند. برای تحصیل مقطع دکتری در انگلستان، بسیاری از افراد ابتدا وارد Pre-PhD می شوند (مثل دوره کارشناسی ارشد). این دوره بهترین فرصت برای بالا بردن مهارت لازم جهت مقطع دکتری است و معمولا بین شش تا نه ماه زمان می برد. پس از این دوره است که دانشجو رسما وارد دوره دکتری می شود.

(شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان)

 

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

هزینه های تحصیل در کشور انگلستان

شهریه دانشگاه ها در انگلستان بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی ای که فرد قصد تحصیل در آن را دارد، متغیر است. شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی از حدود 10 هزار پوند در سال شروع می شود و تا حدود 35 هزار پوند در برخی دانشگاه های خاص هم می رسد. رشته های مرتبط با علوم انسانی و علوم اجتماعی دارای کمترین شهریه و رشته های بالینی و آزمایشگاهی شهریه بیشتری دارند.

به طور مثال، میانگین شهریه سالانه در رشته های علوم انسانی و هنر حدود 7 هزار پوند، در رشته های مهندسی حدود 10 هزار پوند و در رشته های پزشکی و بالینی حدود 12 هزار پوند هست. ممکنه شهریه های فوق در مقایسه با سایر کشورها مثل کانادا زیاد به نظر بیاد  ولی نکته ای که باید به آن توجه شود است است که مدت دوره تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی 3 سال و در مقطع فوق لیسانس 1 سال است و به این علت، به مدت یک سال در تمامی هزینه ها صرفه جویی می شود.

هزینه های بالا برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری هم با تفاوت اندکی همین مقدار است و تنها به طور میانگین با 2 هزار پوند افزایش شهریه نسبت به رقم های فوق مواجه می شوید. ضمنا دولت انگلستان بورسیه تحصیلی چونینگ را هم برای دانشجویان خارجی همه ساله ارایه می کند که می توانید با استفاده از این بورسیه در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور انگلستان

این هزینه ها در بریتانیا کاملا به مکان زندگی و موقعیت فرد بستگی دارد ؛ به طور مثال، شهر لندن یکی از گران ترین شهر های دنیا به حساب می آید و افرادی که در لندن زندگی می کنند،باید نسبت به متوسط هزینه های زندگی در لندن حساس باشند. به طور کلی هزینه زندگی در شهر لندن مبلغی بالغ بر هزار پوند به صورت ماهیانه است که فرد متقاضی باید این مبلغ رو در حساب بانکی خودش جهت اقدام برای اخذ ویزای انگلستان به سفارت این کشور در قالب گواهی تمکن مالی ارایه نماید.

همچنین زندگی در شهرهایی به غیر از لندن، ماهیانه حدود 850 پوند هزینه دربردارد که همانطور که گفته شد فرد متقاضی باید این مقدار پول را برای اخذ ویزای انگلیس در حساب بانکی خودش داشته باشد.

بورسیه انگلستان

بورسیه انگلستان

 شرایط و نحوه اخذ ویزای دانشجویی انگلستان

مطابق اطلاعات وبسایت مهاجرت انگلستان، ویزای مورد نیاز برای دانشجویان خارجی، Tier 4 (General) student visa است . برای اخذ این ویزا متقاضی باید دارای 16 سال سن یا بالاتر باشد و پذیرش آن از موسسه تحصیلی یا دانشگاه مقصد مورد تایید قرار گرفته باشد.

علاوه بر این متقاضی باید توانایی مکالمه، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی بر اساس رشته مورد نظر رو دارا باشه همچنین بتواند شهریه و هزینه زندگی خودش را در انگلستان بپردازد. بطور معمول ظرف 3 هفته به درخواست های ویزا پاسخ داده می شود و مدت اعتبار ویزا هم بستگی به مدت دوره تحصیلی دانشجو دارد. هزینه درخواست ویزا هم برای متقاضی 328 پوند است .به اضافه مورد فوق، دانشجو باید مبلغ جداگانه ای نیز به میزان 150 پوند بابت بیمه درمانی بپردازد.

شرایط کار دانشجویی  در انگلستان

دانشجوهای خارجیِ دارای ویزای تحصیلی انگلستان، در دوره های کارشناسی و بالاتر اجازه دارن تا 20 ساعت در هفته کار کنند. با این وجود، دانشگاه ها توصیه میکنند که اگر فرد یک دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی باشه، بیش از ۱۵ ساعت در هفته و همچنین یک دانشجوی تمام وقت مقطع تحصیلات تکمیلی بیش از ۶ ساعت در هفته کار نکند. حداقل حقوق در انگلستان ساعتی ۷ پوند محاسبه می شود که قابلیت افزایش تا سقف معینی رو داره. در مجموع در صورت به دست آوردن کار قابل قبول و نشان دادن کفایت از فرد شاغلِ دانشجو، می توان انتظار داشت که حدود 600 پوند در ماه حقوق به دست بیارد.

بیشتر بخوانید:  بورسیه فول فاند دانشگاه ساسکس انگلستان در رشته فیزیک و نجوم در سال 2021

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.