آزمون PTE

آزمون PTE


آزمون PTE چیست؟ هزینه ثبت نام ، نحوه برگزاری و آمادگی برای آزمون PTE چگونه است؟

آزمون PTE  توسط سازمان پیرسون یا همان ناشر انتشارات لانگمن برگزار می شود و مخفف Pearson Test of English می باشد. مانند آزمون آیلتس در دو فرم آکادمیک و جنرال وجود دارد، البته حالت نوجوانان و کودکان هم به آن اضافه شده است. اگر قصد اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، باید فرم آکادمیک آزمون را شرکت کنید.

قبل از این که برای این آزمون آماده شوید در گام اول باید بدانید دانشگاه یا موسسه آموزش عالی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید مدرک این آزمون را قبول دارند یا خیر بدین منظور می توانید به سایت دانشگاه مدنظر مراجعه و مدارک مورد تایید آن را مشاهده نمایید که آیا این آزمون رو قبول دارند یا خیر؟. البته وبسایت رسمی این آزمون هم لیستی از پذیرندگان را در اختیار شما می گذارد. ( این لینک ) از زمانی که اداره مهاجرت استرالیا اعلام کرد به جای آزمون آیلتس، متقاضیان می توانند نمره  آزمون PTE را ارائه دهند، متقاضیان این آزمون افزایش یافته است.

چگونگی ثبت نام در آزمون PTE

آن چه لازم است در ابتدا بدانید این است که این آزمون در ایران برگزار نمی شود و در حال حاضر برخی از کشور های همسایه مانند: ترکیه، عراق، آذربایجان این آن را برگزار می کنند .شما می توانید با مراجعه به این سایت لیست کشور های برگزار کننده را مشاهده نمایید.

برای ثبت نام شما باید حساب کاربری خود را با اطلاعاتی مشابه اطلاعات ثبت شده در گذرنامه تان ایجاد کنید زیرا امکان ویرایش مجدد برای شما وجود ندارد و پس از مشخص کردن تاریخ  و مرکز مورد نظر شما برای آزمون آماده می شوید.

آزمون PTE

هزینه شرکت در آزمون PTE

  • با توجه به این که در کدام کشور مایل به شرکت در آزمون هستید این هزینه ها متفاوت است.
  • هزینه در کشور ترکیه: 1000 لیر و برای ثبت نام با تاخیر: 1100 ترکیه است.
  • هزینه در کشور آذربایجان: 170 دلار آمریکا و برای ثبت نام با تاخیر: 212.5 دلار است.
  • هزینه در کشور عراق: 217 دلار آمریکا و برای ثبت نام با تاخیر: 271.25 دلار است.

نحوه برگزاری آزمون 

مهارت های شما در آزمون PTE  دو به دو سنجیده می شود، له عنوان مثال شنیدن و خواندن باهم سنجیده می شود یا خواندن و نوشتن اما آزمون در یک روز و به مدت 3 ساعت برگزار می شود. این آزمون به صورت رایانه ای و در مرکز معتبر برگزار می شود و مکالمه هم به صورت ضبطی برای بررسی کنندگان ارسال می شود و بین مهارت خواندن و شنیدن یک فاصله  ده دقیقه ای وجود دارد.

برای ورود به مرکز آزمون  باید کارت شناسایی خود که اغلب همان گذرنامه است را همراه داشته باشید در غیراین صورت از ورود شما ممانعت به عمل می آید و هزینه هم به شما عودت نمی شود. باید حداقل نیم ساعت قبل از آزمون در مکان حضور داشته باشید تا از روند برگزاری عقب نیفتید.

معمولا در یک اتاق با 9 نفر دیگر پای سیستم امتحان برگزار می شود. سوالات هر فرد متفاوت خواهد بود ولی روند کلی آزمون برای همه یکسان است. ضمنا باید دقت داشته باشید علاوه بر آمادگی کلی برای آزمون، نیاز است که بتوانید با سرعت مناسبی تایپ کنید در غیر این صورت بیشتر زمان شما صرف تایپ می شود و زمان برای پاسخگویی را از دست می دهید. در این آزمون طیف متفاوتی از لهجه ها را در قسمت شنیداری می شنوید.

قسمت های مختلف آزمون PTE 

نوشتار و مکالمه

این قمست ابتدایی آزمون است. مدت زمان شما برای پاسخگویی حدود 77 تا 90 دقیقه می باشد.بعد از معرفی کوتاه خود متنی در اختیار شما قرار می گیرد که شما باید با صدای بلند آن را بخوانید و در همین حین صدای شما ضبط و برای ارزیابی کننده ارسال می شود. این نوشته اغلب طولانی نیست و حدود 60 کلمه دارد. در ادامه جملات 5 تا 15 کلمه ای را باید تکرار کنید و حدودا 15 ثانیه برای آن زمان دارید. برای بررسی مهارت مکالمه ی شما یک عکس ارائه می شود و شما در عرض 40 ثانیه باید آن را توصیف کنید.

در قسمت بعدی یک سخنرانی صوتی یا تصویری ارائه می شود و شما می بایست آن را بازگو کنید. یک متن 300 کلمه ای به شما داده می شود و شما در طی 10 دقیقه آن را خلاصه می کنید، دقت کنید متن شما نباید بیش از 75 کلمه باشد.در نهایت این بخش با نوشتن یک انشا 200 تا 300 کلمه ای در مدت 20 دقیقه به اتمام می رسد.

خواندن و درک مطلب

این قسمت علاوه بر تمرکز بر خواندن یک قسمت هم برای نگارش دارد. در اولین سوالات باید جاهای خالی متن را پر کنید. در ادامه سوالات چند گزینه ای وجود دارد که بیش از یک پاسخ صحیح دارند. یک سوال هم مربوط به مرتب کردن چند پاراگراف است. در تسک بعد مهارت خواندن و نوشتن شما باهم ارزیابی می شود بدین صورت که متنی روی صفحه نشان داده می شود و چند جای خالی دارد و شما با توجه به لیست ارائه شده می بایست کلمه ی صحیح را انتخاب کنید. در قسمت نهایی این بخش متنی به شما داده می شود که سوالات چند گزینه ای فقط با یک جواب درست دارد.

شنیداری

در این قمست ارزیابی مهارت شنیداری به چند طریق صورت می گیرد: فایلی به مدت 40 تا 90 ثانیه پخش می شود و شما باید محتوای شنیده شده در 50 تا 70 کلمه خلاصه کنید. قسمتی هم برای پر کردن جای خالی وجود دارد که شما بعد از شنیدن فایل صوتی باید جاهای خالی را با کلمه ی مناسب پر کنید. فایل صوتی بعدی را باید گوش کنید و بهترین پاراگراف را که آن را خلاصه می کنید از بین پاراگراف های موجود انتخاب کنید. در قسمت بعد، پس از شنیدن فایل صوتی باید از بین کلمه ها گزینه ی درست را انتخاب کنید. در فایل صوتی بعدی باید بتوانید از بین کلمات ارائه شده، با توجه به محتوای فایل اشتباهات را تشخیص دهید. در نهایت جمله ای برای شما پخش می شود و باید آن را تایپ کنید.

آزمون PTE

شیوه نمره دهی آزمون PTE

نمره دهی بر اساس مقیاس جهانی انگلیسی می باشد. بدین صورت که برای هر قسمت آزمون نمره ای ارائه می شود و در نهایت میانگین همه  آن ها به عنوان نمره ی کل شما گزارش می شود. بازه نمره این آزمون از 10 تا 90 می باشد.ن مرات تا حداکثر پنج روز کاری برای شما ارسال می شود. نمره هر بخش بر سایر قسمت ها هم تاثیر دارد. نمره 7 در آیلتس معادل نمره  65 در این آزمون است اما در قیاس با آیلتس کسب این نمره ساده تر است.

اعتبار آزمون PTE

بر خلاف آیلتس و تافل ،اعتبار آزمون PTE دائمی می باشد و منقضی نمی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.