آزاد سازی مدارک بهداشت

آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت، دانشجویان علوم پزشکی و پیراپزشکی + مبلغ وثیقه

اگر شما دانش آموخته یکی از رشته های دانشگاه های علوم پزشکی که زیر نظر وزارت بهداشت است، می باشید برای آزاد سازی مدرک تحصیلی خود به منظور ادامه تحصیل در کشور دیگر  و اپلای می بایست مراحلی را طی کنید. البته آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت تبصره ها و دشواری های خود را نیز دارد اما بهتر است قبل از اقدام به هر کاری از مراحل کلی آن آگاه باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

دانش آموخته در حقیقت به شخصی اطلاق می شود که تمامی دروس اصلی یک رشته را در مدت مشخص شده هر مقطع، گذرانده باشد و اگر رساله و پایان نامه ای هم داشته باشد از آن دفاع کرده باشد.

آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

شما عزیزان می توانید آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات فارغ التحصیلان وزارت بهداشت را در این لینک در کانال یوتیوبی ما مشاهده نمایید.

تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت

دانش آموختگان تعهداتی نیز دارند، این تعهدات دو نوع می باشد: تعهدات آموزش رایگان(عام)، تعهدات خاص

 1.  تعهدات آموزش رایگان: این تعهدات با توجه به سهمیه ی قبولی داوطلب ،مقدار بهره مندی از آموزش های رایگان، دوره تحصیلی دانش آموخته (شبانه یا روزانه) محاسبه می شود.
 2. تعهدات خاص: با توجه به ماده 8 قانون تامین وسایل امکانات تحصیل اطفال و نوجوانان ایرانی مصوب 1353، دانشجویان و هنرجویان دانشگاه ها و دانشکده های که در موسسات عالی وابسته به وزراتخانه ها تحصیل می کنند، می بایست طبق تعهد نامه رسمي كه ابتدای ورود برابر مقررات از آنان اخذ مي شود تعهدات خود را انجام دهند در تعهد نامه مذكور بايد شرايط تحصيل و كيفيت و ضمانت اجراي تعهدات قيد شودبنابراین علاوه بر تعهدات آموزش رایگان،تعهد محضری بدو ورود دانشجو را ملزم به پیروی تعهدات می کند.

ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و  PHD  قابل خریداری نیست.

بنابراین برای این که مدرک شما آزاد شود طبق شرایطی که در تعهدنامه امضا شده، می بایست در مناطقی که وزارتخانه تعیین می کند مشغول به خدمت باشید اما اگر قصد خرید تعهد یا هزینه تحصیل رایگانتان را دارید باید مراحلی را طی کنید.

 

آزاد سازی مدارک بهداشت

آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح خود را سپری نکردند

آن دسته از مشمولین قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکانی که قبل از انجام تعهدات موضوع قانون یاد شده ( متقاضیانی که هنوز طرح اجباری خود را سپری نکرده اند)، تقاضای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، لازم است تا مطابق این قانون نسبت به آزادسازی مدارک خود اقدام نمایند.

طبق تبصره ماده 6 قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان كساني كه براي ادامه تحصيل با هزينه شخصي در دانشگاه هاي معتبر مورد تائيد در خارج از كشوردر رشته هاي مورد نياز كشور، احتياج به مدارك تحصيلي داشته باشند، با سپردن تضمين مبني بر انجام خدمات قانوني پس از فراغت از تحصيل مدارك تحصيلي دريافت خواهند داشت. مشاهده قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

 اخذ وثقيه از اين دانش آموختگان توسط اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي انجام مي شود.

دانش اموختگان فوق مي توانند پس از ارائه گواهي مبني بر سپردن وثيقه مصوب از اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي مدارك تحصيلي خود را دريافت نمايند . (طبق فرم شماره 6) و يا بصورت محرمانه اين مركز ارسال گردد.

دانش آموختگان باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • متقاضیان باید دارای حداقل مدرک دانشگاهی در یکی از رشته های گروه پزشکی و یا پیراپزشکی باشند.
 • مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان ذکور مطابق آیین نامه اجرایی ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی (کارت پایان خدمت، معافیت موقت/ دائم از خدمت دوره ضرورت، معافیت پزشکی ، برگه آماده به خدمت بدون غیبت دارای اعتبار) الزامی است.
 • متقاضیانی که مطابق ماده ۷ قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، بیش از ۳ ماه از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته و طی این مدت برای شروع خدمات قانونی خود اقدام نکرده باشند، مجاز به استفاده از تسهیلات این دستورالعمل نیستند.
 • متقاضیان باید در رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت در دانشگاه های مورد تایید خارج از کشور، تحصیل کنند. لیست رشته های مورد نیاز از سوی معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام می شود.
 • متقاضیان ملزم هستند پس از سپردن تضمین در رشته مورد نظر تحصیل کرده و بلافاصله پس از پایان مدت مجاز تعیین شده، با اخذ مدرک بالاتر به کشور مراجعه و نسبت به انجام تعهدات قانونی در داخل کشور و در مناطق مورد نیاز اقدام کنند.
 • مدت مجاز تحصیل در خارج از کشور مطابق با طول دوره آموزشی رشته مورد در دانشگاه مقصد است. تبصره: در صورت نیاز به طی دوره های آموزشی و یا دریافت مهلت جهت اخذ پذیرش، مهلت یاد شده حداکثر به مدت ۲ سال با نظر معاونت آموزشی قابل تمدید است.
 • متقاضیان ملزم به ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با رشته فعلی خود هستند و مجاز به ادامه تحصیل بیش از یک مقطع بالاتر از مقطع قبلی خود نیستند.
 • تبصره: افرادی که پس از اتمام یک مقطع تقاضای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند مشروط به احراز موارد زیر می توانند برای ادامه تحصیل اقدام و گواهی های لازم را دریافت کنند:
 1.  نیاز به آن رشته در داخل کشور
 2.  مرتبط بودن دوره جدید با مقطع قبلی
 3.  شروع دوره جدید بلافاصله پس از اتمام دوره قبلی
بیشتر بخوانید:  بورسیه چونینگ انگلستان ( Chevening) چیست؟ + شرایط و مدارک مورد نیاز در سال 2022

احراز این موارد برعهده معاونت آموزشی وزارت بهداشت است.

 • متقاضیان موظف هستند حداکثر ظرف مدت ۲ سال پس از سپردن تضمین، نسبت به شروع تحصیل در خارج از کشور اقدام کرده و گواهی شروع به دوره مربوطه را به مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی ارسال کنند. در غیر این صورت باید گواهی شروع به انجام تعهدات موضوع قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان در داخل کشور یا معافیت از انجام آن را ارائه کنند.
 • عدم اجرای مفاد مواد اعلام شده توسط متقاضی به منزله استنکاف از انجام تعهدات محسوب شده و موجب ضبط تضمین اخذ شده می شود. تضمین مورد نظر به صورت وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی همراه با سند تعهد محضری است.

جدول مبالغ تضمین برای متقاضیان گروه پزشکی

 

مقطع تحصیلی مبالغ وثیقه
دانشگاه آزاد و شبانه و شعب بین الملل دانشگاه های دولتی مبالغی که به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثیقه کسر می شود
دکتری حرفه ای دندانپزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای پزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای داروسازی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال (۱۲۵ میلیون تومان)
کارشناسی ارشد ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان)
کارشناسی ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۷۵۰ میلیون ریال (۷۵ میلیون تومان)
کاردانی ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان متناسب با زمان ایفای تعهدات

 

 • پس از سپردن تضمین معتبر و دریافت مدارک تحصیلی، انجام بخشی از تعهد موجب کاهش مبلغ تضمین نخواهد شد.
 • از سال ۱۴۰۱ میزان افزایش سالانه این وثیقه ها بر اساس نرخ تورم، با نظر معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین و ابلاغ خواهد شد.

 

آزاد سازی مدارک بهداشت

آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح و تعهدات اجباری خود را انجام داده اند

آن دسته از دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات و طرح اجباری خود را به پایان رسانیده اند، جهت دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی خود باید به آموزش دانشگاه خود مراجعه کرده و مدارک زیر را ارایه نمایند. قابل ذکر است که این دسته از دانشجویان نیازی به انجام آزادسازی مدارک وزارت بهداشت و گذارندن وثیقه نسبت به انجام تعهدات و طرح های اجباری خود را ندارند.

مدارک لازم جهت صدور مجوز دانشنامه و ریزنمرات مقاطع كارداني ، كارشناسي و دكترا 

 1. اصل و تصویر انجام یا معافیت از طرح نیروی انسانی جهت رشته های مشمول طرح
 2. اصل و تصویر تسویه حساب صندوق رفاه
 3. اصل و تصویر دو طرف کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
 4. اصل و تصویر پروانه دائم (برای رشته های پروانه دار)
 5. اصل گواهی انجام کار در داخل کشور
  گواهی کار جهت سهمیه مناطق 2 و 3 دو برابر سنوات تحصیل و برای سایر سهمیه ها یک برابر زمان تحصیل
  جهت اعضای رسمی نیروهای مسلح : گواهی کار از یگان خدمتی با قید تاریخ عضویت رسمی و تاکید بر انجام کلیه تعهدات و بلامانع بودن تحویل مدارک
  در صورتي كه اعضاء رسمي نيروهاي مسلح بورسيه آن نيرو باشند مي بايست گواهي كار ارائه شده حداقل دو برابر مدت تحصيلاتشان باشد
 6.  در مقاطع ناپیوسته علاوه بر مدارک فوق :
  اصل و تصویر دانشنامه مقطع يا مقاطع قبلی
  اصل و تصویر مجوز صدور مدرک مقطع یا مقاطع قبلی در صورتی که تاریخ صدور مجوز 15/3/84 به بعد باشد الزامی است
 7. گواهینامه موقت در صورت دریافت
 8. دو قطعه عکس
بیشتر بخوانید:  معرفی بورسیه ترکیه 2022 (ترکیه بورسلاری) آموزش رایگان نحوه ثبت نام و اعلام نتایج

مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

 1. در قدم اول دانش آموخته می بایست به صندوق رفاه دانشگاه خود مراجعه کند و تمامی بدهی خود از قبیل: بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را پرداخت کند و رسید آن را دریافت نماید. مبلغ آزاد سازی مدرک برای دانشجویان روزانه می باشد و برای هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحد های عملی و تئوری آن محاسبه می شود.
 2. در گام دوم شما باید به اداره تعهدات رفته و با داشتن رسید خود که از صندوق رفاه دریافت کرده بودید برای شما پرونده تشکیل می شود، در صورتی که رشته شما جزو رشته هایی باشد که طرح اجباری داشته باشد (پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، فوریت های پزشکی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی ) نامه ای را دریافت می کنید که مدرک طرح انسانی نام دارد و آن را به بخش حقوقی بابت وثیقه گذاشتن می برید.

شما می توانید وثیقه را به دو صورت ارائه دهید: به صورت نقدی و به صورت سند ملکی

 1. در صورتی که وثیقه نقدی ارائه دهید روند اداری سریع پیش می رود، شما به بانک ملی مراجعه و مبلغ درخواست شده را در حسابی می گذارید که می شود به آن سود هم تعلق بگیرد و به حسابی که خودتان معرفی می کنید، سود را هر ماه واریز می کنند، مقداری از اصل پول بابت صدور ضمانت نامه بلوکه خواهد شد .ضمنا برای صادر کردن ضمانت نامه به مدت 4 سال نیز مبلغی حدود 360 تومان از شما دریافت می شود. (این مبلغ می تواند متغیر باشد)
 2. چنانچه شما مایل باشید، وثیقه ی ملکی بگذارید روند دریافت دانشنامه ی شما کمی طولانی تر خواهد بود. بدین صورت که نماینده حقوقی دانشگاه و در ادامه نماینده دادگستری از ملک معرفی شده بازدید و آن را ارزش گذاری می کنند(توجه داشته باشید گاهی کم تر از ارزش واقعی ملک ارزش گذاری می شود) در ادامه هم استعلام دارایی و شهرداری باید انجام شود و اگر زمان کمی دارید و عجله دارید بهتر است این روش را برای وثیقه انتخاب نکنید، چرا که بسیار زمان بر است.
 3. بعد از آن که تکلیف وثیقه مشخص شد، اداره حقوقی به اداره تعهدات نامه ای ارسال می کند و نیز نامه ای هم به دانشگاه شما می فرستد برای آن که ریز نمرات شما و دانشنامه را صادر کند و برای وزارت بهداشت ارسال کند در ادامه شما، شماره نامه ی وزارت بهداشت به دانشگاه تان را دریافت و به منظور پیگیری به آن جا مراجعه می کنید.
 4. چنانچه دانشگاه شما جزو دانشگاه هایی باشد که می بایست از پایان نامه خود مقاله هم داشته باشید، باید قبل از انجام این اقدامات مقاله ای از آن تهیه کنید. برای صدور دانشنامه وضعیت نظام وظیفه نیازی به مشخص شدن ندارد. پس از صدور دانشنامه و ریز نمرات شما توسط دانشگاه، این نمرات برای وزارت بهداشت ارسال می شود و در آن جا مهری زده می شود که بلامانع بودن ترجمه را می رساند.

تحويل دانشنامه و ريزنمرات به دانش آموختگان وزارت بهداشت

پس از صدور مجوز، جهت تحويل مدارك، دانش آموخته با كارت شناسنايي معتبر يا وكيل با وكالت نامه و كارت شناسايي معتبرمي تواندمدارك تحصيلي را در يافت نمايد.

دانشنامه و ريزنمرات پس از امضاء مديريت آموزش و تحصيلات تكميلي و مهر و گرفتن كپي جهت پرونده و اخذ رسيد در زماني كمتر از يك ساعت تحويل مي گردد.

نحوه دریافت مدرک گواهينامه موقت فارغ التحصیلی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات اجباری خود را انجام داده اند.

دانش آموختگان پس از اعلام فراغت از تحصيل به وزارت متبوع و تاييد آن توسط وزارت متبوع می توانند گواهي موقت دريافت نمايند. گواهينامه موقت مدركي است كه دانش آموختگان قبل از اخذ دانشنامه دريافت مي كنند.

دانش آموختگان مي توانند كد ملي خود را از طريق پيامك به شماره 3000879812 ارسال و از تاييد فرم فراغت از تحصيل اطلاع حاصل نمايند.

مدارك لازم جهت صدور گواهينامه موقت به شرح زير است:

 1. تاييديه ديپلم و پيش دانشگاهي جهت مقاطعي كه از ديپلم پذيرفته مي شوند
 2. كارت معافيت يا پايان خدمت نظام وظيفه براي آقايان
 3. چنانچه دانش آموختگان آقا برگه اعزام به خدمت دوره ضرورت را بدون غيبت اخذ نموده باشند. صدور گواهينامه موقت در مدت اعتبار برگه اعزام به خدمت بلامانع است
 4. معافيت يا انجام طرح نيروي انساني جهت رشته هاي مشمول طرح نيروي انساني
 5. تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجويان
 6.  دو قطعه عكس

نکات مهم:

 1. اصل گواهينامه موقت به هنگام دريافت دانشنامه بايد مسترد گردد
 2. گواهينامه موقت غير قابل ترجمه است
 3. صدور گواهينامه موقت جهت اتباع غير ايراني خلاف مقررات است

 

 + این اطلاعات از سایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی برداشته شده است. منبع این اطلاعات سایت وزارت بهداشت در این لینک و این لینک می باشد.

3.4/5 - (15 امتیاز)

29 پرسش و پاسخ

  • سلام داخل همین صفحه توضیح داده شده است:

   ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و PHD قابل خریداری نیست.

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای رشته پزشکی بعد از تایید وثیقه، دانشنامه آزاد میشه؟ یا فقط ریز‌نمرات داده میشه؟

 • سلام من دانشجوی پرستاری دانشگاه ازاد هستم ۲۰ ماه از طرح رفتم ۴ ماه دیگه رو نمیخام برم باید کل هزینه رو پرداخت کنم ؟

 • سلام و وقت بخیر
  از مطلبی که گذاشتین این برداشت رو کردم که تعهد خدمت مناطق محروم رو هم میشه خرید یا به نوعی مدرک رو آزاد کرد که بشه خارج از کشور ادامه تحصیل داد (برای پزشکی عمومی تعهدی). میخواستم بدونم درست متوجه شدم؟ آیا این امکان وجود داره؟

  • سلام نمیشه خرید باید وثیقه بذارید برای این تعهد
   اما تعهد تحصیل رایگان رو میشه
   در مورد این پست یک ویدیو یوتیوبی کامل توضیح دادیم حتما ببینید

 • سلام
  من دانشوی دکترای phd فیزیولوژی پزشکی هستم و پس از تحصیل ملزم به گذراندن تعهد هستم، در مقاله ای که در سایت منتشر کرده اید در مورد مبلغ مورد نیاز برای آزاد سازی مدرک دکترا اشاره ای نکرده اید، یا مبلغ مورد نیاز برای ضمانت
  با تشکر

 • سلام
  من ۶ ماه از شروع طرح پرستاریم میگذرد اگر در آزمون وزارت بهداشت یا تامین بصورت پیمانی قبول بشم میتونم مدرک لیسانسم را پس از اتمام طرح اجباری آزاد کنم؟
  یا بخاطر پیمانی شدنم ازم تعهد میگیرن که مدرکم تا مدتی پیششون میمونه؟

 • سلام وقت بخیر من ورودی ۹۴ دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستم رشته ی علوم ازمایشگاهی ؛ میخواستم بدونم بخوام مدرکم رو ازاد کنم چقد باید هزینه بدهم حدودا تحصیلم هم کلا ب صورت رایگان بوده

  • سلام با آموزش دانشگاه تون در ارتباط باشید مبلغ دقیق رو خواهند گفت

 • با سلام بنده سال 1392 پزشکی خود را در دانشگاه لرستان به اتمام رساندم و 2 سال طرح را نیز سپری کرده ام و تا به الان مشغول کار هستم و میخاهم برای مهاجرت اقدام کنم آیا برای گرفتن دانشنامه باید مبلغی بپردازم ؟ و مدارکی آماده کنم؟

   • ولی با دانشگاه تماس گرفتم گفتن که باید برای 11 سال گواهی کار ارائه بدی در صورت نداشت گواهی کار باید هزینه بپردازی

 • با سلام،
  اطلاع دارید وثیقه آزادسازی مدرک تخصص پزشکی چقدر هست؟
  با تشکر

  • سلام دوره های تخصص رو نمیشه طرح شونو وثیقه بذارند و هزینه تحصیل رایگان رو هم از دانشگاه تون بپرسید

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام من در رشته بینایی سنجی مشغول به تحصیلم که طرح اجباری نداره و همچنین دانشجوی مازاد بر ظرفیت یا شهریه پرداز هستم(تحصیلم رایگان نیست)، آیا باید هزینه ای را برای آزاد سازی مدرک پرداخت کنم ؟

 • سلام وقت بخیر من رشتم گفتاردرمانیه و طرح اجباری نداره طرحش اختیاریه اگر بخوام بدون دادن پول مدرکم ازاد بشه باید طرح رو برم؟

  • سلام ممنون باید به اندازه تحصیل رایگان تون تعهدات تونو انجام بدید تا رایگان آزاد کنید

   • سلام روزتون بخیر، من رشته ی کارشناسیم علوم آزمایشگاهیه و طرح رفتم بعد از کارشناسی، ارشدم بیوتکنولوژی پزشکی هست که طرح اجباری نداره، آیا من بازم باید طرح بگذرونم یا میتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم رایگان؟

    • سلام ممنون خیر نیازی به گذاشتن وثیقه ندارید اگر طرح اجباری ندارید و می توانید مدرک تحصیلی خودتونو آزاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.