آزاد سازی مدارک بهداشت

آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت، دانشجویان علوم پزشکی و پیراپزشکی + مبلغ وثیقه

اگر شما دانش آموخته یکی از رشته های دانشگاه های علوم پزشکی که زیر نظر وزارت بهداشت است، می باشید برای آزاد سازی مدرک تحصیلی خود به منظور ادامه تحصیل در کشور دیگر  و اپلای می بایست مراحلی را طی کنید. البته آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت تبصره ها و دشواری های خود را نیز دارد اما بهتر است قبل از اقدام به هر کاری از مراحل کلی آن آگاه باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

دانش آموخته در حقیقت به شخصی اطلاق می شود که تمامی دروس اصلی یک رشته را در مدت مشخص شده هر مقطع، گذرانده باشد و اگر رساله و پایان نامه ای هم داشته باشد از آن دفاع کرده باشد.

جهت اطلاع از نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت و وثیقه گذاری برای طرح های وزارت بهداشت می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

شما عزیزان می توانید آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات فارغ التحصیلان وزارت بهداشت را در این لینک در کانال یوتیوبی ما مشاهده نمایید.

تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت

دانش آموختگان تعهداتی نیز دارند، این تعهدات دو نوع می باشد: تعهدات آموزش رایگان(عام)، تعهدات خاص

 1.  تعهدات آموزش رایگان: این تعهدات با توجه به سهمیه ی قبولی داوطلب ،مقدار بهره مندی از آموزش های رایگان، دوره تحصیلی دانش آموخته (شبانه یا روزانه) محاسبه می شود.
 2. تعهدات خاص: با توجه به ماده 8 قانون تامین وسایل امکانات تحصیل اطفال و نوجوانان ایرانی مصوب 1353، دانشجویان و هنرجویان دانشگاه ها و دانشکده های که در موسسات عالی وابسته به وزراتخانه ها تحصیل می کنند، می بایست طبق تعهد نامه رسمي كه ابتدای ورود برابر مقررات از آنان اخذ مي شود تعهدات خود را انجام دهند در تعهد نامه مذكور بايد شرايط تحصيل و كيفيت و ضمانت اجراي تعهدات قيد شودبنابراین علاوه بر تعهدات آموزش رایگان،تعهد محضری بدو ورود دانشجو را ملزم به پیروی تعهدات می کند.

ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و  PHD  قابل خریداری نیست.

بنابراین برای این که مدرک شما آزاد شود طبق شرایطی که در تعهدنامه امضا شده، می بایست در مناطقی که وزارتخانه تعیین می کند مشغول به خدمت باشید اما اگر قصد خرید تعهد یا هزینه تحصیل رایگانتان را دارید باید مراحلی را طی کنید.

آیین نامه جدید وزارت بهداشت در زمینه آزادسازی مدارک و تعهدات وزارت بهداشت

در تاریخ 1401/05/01 وزارت بهداشت در آیین نامه ای جدید محدودیت هایی برای دانشجویان دارای طرح های اجباری ایجاد کرده است، بدین معنی که دانشجویان رشته های علوم پزشکی که مطابق ماده 6 قانون قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان مصوب مجلس شورای اسلامی مورخ 1375/2/12 دارای طرح های اجباری می باشند، امکان وثیقه گذاشتن جهت آزادسازی مدارک خود قبل از انجام تعهدات قانونی را نخواهند داشت مگر در رشته- دانشگاه هایی که در این آیین نامه از وزارت بهداشت اعلام شده است. متن این اطلاعیه را در سایت وزارت بهداشت در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

متن آیین نامه وزارت بهداشت در ذیل آورده شده است:

به اطلاع متقاضیان تحصیل با هزینه شخصی در خارج از کشور و مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، می‌ رساند مطابق تبصره ذیل ماده ۶ قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان مصوب مجلس شورای اسلامی مورخ 1375/2/12، «کسانیکه برای ادامه تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌ های معتبر مورد تایید در خارج از کشور در رشته‌ های مورد نیاز کشور احتیاج به مدارک تحصیلی داشته باشند، با سپردن تضمین کافی مبنی بر انجام خدمات قانونی پس از فراغت از تحصیل، مدارک تحصیلی و گواهی موقت طبابت دریافت خواهند داشت» . بر این اساس و جهت اقدام برابر قانون، مطابق نیازسنجی انجام شده از دبیرخانه‌های شوراهای آموزشی، رشته‌های مورد نیاز کشور جهت ادامه تحصیل افراد در خارج از کشور قبل از انجام تعهدات قانونی، جهت سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ برای مقاطع و رشته‌های ذیل اعلام گردید.

با توجه به لزوم تحصیل در دانشگاه‌ های مورد تایید، لازم است متقاضیان در زمان درخواست، حداقل نامه Pre-admission از دانشگاه مورد تایید در رشته مورد نیاز را جهت احراز شرایط قانونی به واحد مربوطه ارائه دهند.

رشته‌های مورد نیاز جهت تحصیل در سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲  با اولویت دانشگاه به شرح ذیل می‌باشد:

  1. Artificial Intelligence & Machine learning 

 • Carnegie Mellon University
 • Massachusetts Institute of Technology
 • Stanford University
 • University of California – Berkeley
 • University of Toronto
 • University of Oxford
 • Tsinghua University
 • University of Illinois at Urbana – Champaign
 • University of Southern California
 • University of Washington – Seattle

2. Cell Therapy & Regenerative Medicine

 • Harvard University.
 • Massachusetts Institute of Technology.
 • Stanford University.
 • University of California–San Francisco.
 • Johns Hopkins University.
 • University of Pennsylvania.
 • University of Washington.
 • University of California–San Diego

3. Systematic Biology

 • Stanford University
 • Harvard University
 • University of Pennsylvania
 • Princeton University
 • Dartmouth College
 • Johns Hopkins University
 • Yale University
آزاد سازی مدارک بهداشت
آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح خود را سپری نکردند

آن دسته از مشمولین قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکانی که قبل از انجام تعهدات موضوع قانون یاد شده ( متقاضیانی که هنوز طرح اجباری خود را سپری نکرده اند)، تقاضای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، لازم است تا مطابق این قانون نسبت به آزادسازی مدارک خود اقدام نمایند.

طبق تبصره ماده 6 قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان كساني كه براي ادامه تحصيل با هزينه شخصي در دانشگاه هاي معتبر مورد تائيد در خارج از كشوردر رشته هاي مورد نياز كشور، احتياج به مدارك تحصيلي داشته باشند، با سپردن تضمين مبني بر انجام خدمات قانوني پس از فراغت از تحصيل مدارك تحصيلي دريافت خواهند داشت. مشاهده قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

بیشتر بخوانید:  ثبت نام در لاتاری آمریکا 2024 (رایگان) + آموزش تصویری و ویدیویی

 اخذ وثقيه از اين دانش آموختگان توسط اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي انجام مي شود.

دانش اموختگان فوق مي توانند پس از ارائه گواهي مبني بر سپردن وثيقه مصوب از اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي مدارك تحصيلي خود را دريافت نمايند . (طبق فرم شماره 6) و يا بصورت محرمانه اين مركز ارسال گردد.

دانش آموختگان باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • متقاضیان باید دارای حداقل مدرک دانشگاهی در یکی از رشته های گروه پزشکی و یا پیراپزشکی باشند.
 • مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان ذکور مطابق آیین نامه اجرایی ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی (کارت پایان خدمت، معافیت موقت/ دائم از خدمت دوره ضرورت، معافیت پزشکی ، برگه آماده به خدمت بدون غیبت دارای اعتبار) الزامی است.
 • متقاضیانی که مطابق ماده ۷ قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، بیش از ۳ ماه از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته و طی این مدت برای شروع خدمات قانونی خود اقدام نکرده باشند، مجاز به استفاده از تسهیلات این دستورالعمل نیستند.
 • متقاضیان باید در رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت در دانشگاه های مورد تایید خارج از کشور، تحصیل کنند. لیست رشته های مورد نیاز از سوی معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام می شود.
 • متقاضیان ملزم هستند پس از سپردن تضمین در رشته مورد نظر تحصیل کرده و بلافاصله پس از پایان مدت مجاز تعیین شده، با اخذ مدرک بالاتر به کشور مراجعه و نسبت به انجام تعهدات قانونی در داخل کشور و در مناطق مورد نیاز اقدام کنند.
 • مدت مجاز تحصیل در خارج از کشور مطابق با طول دوره آموزشی رشته مورد در دانشگاه مقصد است. تبصره: در صورت نیاز به طی دوره های آموزشی و یا دریافت مهلت جهت اخذ پذیرش، مهلت یاد شده حداکثر به مدت ۲ سال با نظر معاونت آموزشی قابل تمدید است.
 • متقاضیان ملزم به ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با رشته فعلی خود هستند و مجاز به ادامه تحصیل بیش از یک مقطع بالاتر از مقطع قبلی خود نیستند.
 • تبصره: افرادی که پس از اتمام یک مقطع تقاضای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند مشروط به احراز موارد زیر می توانند برای ادامه تحصیل اقدام و گواهی های لازم را دریافت کنند:
 1.  نیاز به آن رشته در داخل کشور
 2.  مرتبط بودن دوره جدید با مقطع قبلی
 3.  شروع دوره جدید بلافاصله پس از اتمام دوره قبلی

احراز این موارد برعهده معاونت آموزشی وزارت بهداشت است.

 • متقاضیان موظف هستند حداکثر ظرف مدت ۲ سال پس از سپردن تضمین، نسبت به شروع تحصیل در خارج از کشور اقدام کرده و گواهی شروع به دوره مربوطه را به مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی ارسال کنند. در غیر این صورت باید گواهی شروع به انجام تعهدات موضوع قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان در داخل کشور یا معافیت از انجام آن را ارائه کنند.
 • عدم اجرای مفاد مواد اعلام شده توسط متقاضی به منزله استنکاف از انجام تعهدات محسوب شده و موجب ضبط تضمین اخذ شده می شود. تضمین مورد نظر به صورت وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی همراه با سند تعهد محضری است.

جدول مبالغ تضمین برای متقاضیان گروه پزشکی

مقطع تحصیلی مبالغ وثیقه
دانشگاه آزاد و شبانه و شعب بین الملل دانشگاه های دولتی مبالغی که به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثیقه کسر می شود
دکتری حرفه ای دندانپزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای پزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای داروسازی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال (۱۲۵ میلیون تومان)
کارشناسی ارشد ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان)
کارشناسی ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۷۵۰ میلیون ریال (۷۵ میلیون تومان)
کاردانی ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان متناسب با زمان ایفای تعهدات
 • پس از سپردن تضمین معتبر و دریافت مدارک تحصیلی، انجام بخشی از تعهد موجب کاهش مبلغ تضمین نخواهد شد.
 • از سال ۱۴۰۱ میزان افزایش سالانه این وثیقه ها بر اساس نرخ تورم، با نظر معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین و ابلاغ خواهد شد.
آزاد سازی مدارک بهداشت
آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح و تعهدات اجباری خود را انجام داده اند

آن دسته از دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات و طرح اجباری خود را به پایان رسانیده اند، جهت دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی خود باید به آموزش دانشگاه خود مراجعه کرده و مدارک زیر را ارایه نمایند. قابل ذکر است که این دسته از دانشجویان نیازی به انجام آزادسازی مدارک وزارت بهداشت و گذارندن وثیقه نسبت به انجام تعهدات و طرح های اجباری خود را ندارند.

مدارک لازم جهت صدور مجوز دانشنامه و ریزنمرات مقاطع كارداني ، كارشناسي و دكترا 

 1. اصل و تصویر انجام یا معافیت از طرح نیروی انسانی جهت رشته های مشمول طرح
 2. اصل و تصویر تسویه حساب صندوق رفاه
 3. اصل و تصویر دو طرف کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
 4. اصل و تصویر پروانه دائم (برای رشته های پروانه دار)
 5. اصل گواهی انجام کار در داخل کشور
  گواهی کار جهت سهمیه مناطق 2 و 3 دو برابر سنوات تحصیل و برای سایر سهمیه ها یک برابر زمان تحصیل
  جهت اعضای رسمی نیروهای مسلح : گواهی کار از یگان خدمتی با قید تاریخ عضویت رسمی و تاکید بر انجام کلیه تعهدات و بلامانع بودن تحویل مدارک
  در صورتي كه اعضاء رسمي نيروهاي مسلح بورسيه آن نيرو باشند مي بايست گواهي كار ارائه شده حداقل دو برابر مدت تحصيلاتشان باشد
 6.  در مقاطع ناپیوسته علاوه بر مدارک فوق :
  اصل و تصویر دانشنامه مقطع يا مقاطع قبلی
  اصل و تصویر مجوز صدور مدرک مقطع یا مقاطع قبلی در صورتی که تاریخ صدور مجوز 15/3/84 به بعد باشد الزامی است
 7. گواهینامه موقت در صورت دریافت
 8. دو قطعه عکس
بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت کره جنوبی ( GKS - KGSP ) فول فاند برای سال 2023

مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

 1. در قدم اول دانش آموخته می بایست به صندوق رفاه دانشگاه خود مراجعه کند و تمامی بدهی خود از قبیل: بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را پرداخت کند و رسید آن را دریافت نماید. مبلغ آزاد سازی مدرک برای دانشجویان روزانه می باشد و برای هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحد های عملی و تئوری آن محاسبه می شود.
 2. در گام دوم شما باید به اداره تعهدات رفته و با داشتن رسید خود که از صندوق رفاه دریافت کرده بودید برای شما پرونده تشکیل می شود، در صورتی که رشته شما جزو رشته هایی باشد که طرح اجباری داشته باشد (پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، فوریت های پزشکی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی ) نامه ای را دریافت می کنید که مدرک طرح انسانی نام دارد و آن را به بخش حقوقی بابت وثیقه گذاشتن می برید.

شما می توانید وثیقه را به دو صورت ارائه دهید: به صورت نقدی و به صورت سند ملکی

 1. در صورتی که وثیقه نقدی ارائه دهید روند اداری سریع پیش می رود، شما به بانک ملی مراجعه و مبلغ درخواست شده را در حسابی می گذارید که می شود به آن سود هم تعلق بگیرد و به حسابی که خودتان معرفی می کنید، سود را هر ماه واریز می کنند، مقداری از اصل پول بابت صدور ضمانت نامه بلوکه خواهد شد .ضمنا برای صادر کردن ضمانت نامه به مدت 4 سال نیز مبلغی حدود 360 تومان از شما دریافت می شود. (این مبلغ می تواند متغیر باشد)
 2. چنانچه شما مایل باشید، وثیقه ی ملکی بگذارید روند دریافت دانشنامه ی شما کمی طولانی تر خواهد بود. بدین صورت که نماینده حقوقی دانشگاه و در ادامه نماینده دادگستری از ملک معرفی شده بازدید و آن را ارزش گذاری می کنند(توجه داشته باشید گاهی کم تر از ارزش واقعی ملک ارزش گذاری می شود) در ادامه هم استعلام دارایی و شهرداری باید انجام شود و اگر زمان کمی دارید و عجله دارید بهتر است این روش را برای وثیقه انتخاب نکنید، چرا که بسیار زمان بر است.
 3. بعد از آن که تکلیف وثیقه مشخص شد، اداره حقوقی به اداره تعهدات نامه ای ارسال می کند و نیز نامه ای هم به دانشگاه شما می فرستد برای آن که ریز نمرات شما و دانشنامه را صادر کند و برای وزارت بهداشت ارسال کند در ادامه شما، شماره نامه ی وزارت بهداشت به دانشگاه تان را دریافت و به منظور پیگیری به آن جا مراجعه می کنید.
 4. چنانچه دانشگاه شما جزو دانشگاه هایی باشد که می بایست از پایان نامه خود مقاله هم داشته باشید، باید قبل از انجام این اقدامات مقاله ای از آن تهیه کنید. برای صدور دانشنامه وضعیت نظام وظیفه نیازی به مشخص شدن ندارد. پس از صدور دانشنامه و ریز نمرات شما توسط دانشگاه، این نمرات برای وزارت بهداشت ارسال می شود و در آن جا مهری زده می شود که بلامانع بودن ترجمه را می رساند.

تحويل دانشنامه و ريزنمرات به دانش آموختگان وزارت بهداشت

پس از صدور مجوز، جهت تحويل مدارك، دانش آموخته با كارت شناسنايي معتبر يا وكيل با وكالت نامه و كارت شناسايي معتبرمي تواندمدارك تحصيلي را در يافت نمايد.

دانشنامه و ريزنمرات پس از امضاء مديريت آموزش و تحصيلات تكميلي و مهر و گرفتن كپي جهت پرونده و اخذ رسيد در زماني كمتر از يك ساعت تحويل مي گردد.

نحوه دریافت مدرک گواهينامه موقت فارغ التحصیلی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات اجباری خود را انجام داده اند.

دانش آموختگان پس از اعلام فراغت از تحصيل به وزارت متبوع و تاييد آن توسط وزارت متبوع می توانند گواهي موقت دريافت نمايند. گواهينامه موقت مدركي است كه دانش آموختگان قبل از اخذ دانشنامه دريافت مي كنند.

دانش آموختگان مي توانند كد ملي خود را از طريق پيامك به شماره 3000879812 ارسال و از تاييد فرم فراغت از تحصيل اطلاع حاصل نمايند.

مدارك لازم جهت صدور گواهينامه موقت به شرح زير است:

 1. تاييديه ديپلم و پيش دانشگاهي جهت مقاطعي كه از ديپلم پذيرفته مي شوند
 2. كارت معافيت يا پايان خدمت نظام وظيفه براي آقايان
 3. چنانچه دانش آموختگان آقا برگه اعزام به خدمت دوره ضرورت را بدون غيبت اخذ نموده باشند. صدور گواهينامه موقت در مدت اعتبار برگه اعزام به خدمت بلامانع است
 4. معافيت يا انجام طرح نيروي انساني جهت رشته هاي مشمول طرح نيروي انساني
 5. تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجويان
 6.  دو قطعه عكس

نکات مهم:

 1. اصل گواهينامه موقت به هنگام دريافت دانشنامه بايد مسترد گردد
 2. گواهينامه موقت غير قابل ترجمه است
 3. صدور گواهينامه موقت جهت اتباع غير ايراني خلاف مقررات است

 + این اطلاعات از سایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی برداشته شده است. منبع این اطلاعات سایت وزارت بهداشت در این لینک و این لینک می باشد.

سوالات متداول در رابطه با آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت

تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت چه می باشند؟

دانش آموختگان تعهداتی نیز دارند، این تعهدات دو نوع می باشد: تعهدات آموزش رایگان(عام)، تعهدات خاص

مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت چه می باشد؟

در قدم اول دانش آموخته می بایست به صندوق رفاه دانشگاه خود مراجعه کند و تمامی بدهی خود از قبیل: بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را پرداخت کند و رسید آن را دریافت نماید. مبلغ آزاد سازی مدرک برای دانشجویان روزانه می باشد و برای هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحد های عملی و تئوری آن محاسبه می شود.
در گام دوم شما باید به اداره تعهدات رفته و با داشتن رسید خود که از صندوق رفاه دریافت کرده بودید برای شما پرونده تشکیل می شود، در صورتی که رشته شما جزو رشته هایی باشد که طرح اجباری داشته باشد (پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، فوریت های پزشکی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی ) نامه ای را دریافت می کنید که مدرک طرح انسانی نام دارد و آن را به بخش حقوقی بابت وثیقه گذاشتن می برید.

میزان وثیقه جهت آزدسازی مدارک وزارت بهداشت چه مقدار می باشد؟

با توجه به نوع مدرک تحصیلی و مقطع تحصیلی شما این مبلغ متفاوت می باشد که در متن این مقاله بدان پرداخته شده است.

3.7/5 - (18 امتیاز)

87 پرسش و پاسخ

 • سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۴ پرستاریم و چون شهریه پردازم دیگه هزینه اموزش رایگانو نمیدم و فقط هزینه ازادسازی مدرک و یاید بدم.میتونم مدرک کارشناسی و ریزنمراتو قبل از شروع طرح بگیرم دقیقا بعد از تموم شدن دانشگاه؟
  و اینکه تعهد خدمت برای دانشجویان شهریه پرداز ۴ ساله که ۲ سالش طرح اجباریه و برای اون ۲ سال به ازای هر سال ۶۰ میلیون باید پرداخت کنم؟

  • سلام اگر شهریه پرداز هستید نیازی به ازادسازی مدارک ندارید. آزادسازی برای کسانی است که روزانه تحصیل میکنند
   در مورد تعهد خدمت فقط قسمت اجباری شو نیاز دارید به پرداخت هزینه و اختیاری باشه نیازی نیست

 • سلام در خصوص وثیقه‌ی خروج از کشور دانشجویان علوم پزشکی، دانشجویان شهریه پرداز یا آزاد که تعهد خدمت ندارن و فقط طرح انسانی رو باید بگذرونن هم مشمول این قانون میشن؟

 • درخصوص رشته هایی که طرح اختیاری دارن هم میشه توضیح بدید
  این رشته ها برای آزادسازی مدرک نیاز به وثیقه دارن؟ یا فقط باید هزینه آموزش رایگان رو بدن؟
  هزینه آموزش رایگان تو دانشگاه های منطقه 1 چقدره؟

  • خیر
   برای آزادسازی مدرک فقط هزینه تحصیل رایگان تونو می پردازید
   مبلغ رو از دانشگاه تون بپرسید

 • سلام من رادیولوژی خوندم و طرح اجباری داره ولی با وجود ثبت نام در سامانه طرح اسمم در نیومد و فعلا بیمارستان ها نیاز نداشتن، آیا میتونم برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر نامه معافیت از طرح بهتون بدن یا نامه ای که نشون بده دیگه طرح لازم نیست انجام بدید می تونید برای ازادسازی اقدام کنید

 • سلام وقت بخیر من سال اخر ارشد پرستاری هستم و میخوام مدرک ارشدم رو آزاد کنم. تماس گرفتم با وزارت بهداشت گفتند که ارشد پرستاری تعهد خاص داره و نمیشه تعهدات رو خرید، در صورتی که از من تعهد محضری گرفته نشده، سوال بعدیم در مورد طرح اجباری این رشته هست من هنوز طرح نرفتم، مطابق قانون جدید گذروندن طرح اجباری شده؟ نمیشه وثیقه ای گذاشت؟

  • سلام نیازی به تعهد محضری نیست در قانون تعهد در نظر گرفته شده است.
   طرح اجباری شده است

 • با سلام
  من دکتری خون شناسی. ارشد خون شناسی و کاردانی و کارشناسی علوم ازمایشگاهی دارم
  16 ماه در مقطع دکتری که بودم ازمایشگاه بیمارستان خصوصی کار کردم و سابقه بیمه دارم اما طرح نرفتم
  چقد رباید هزینه کنم برای وثیقه گذاشتن و ازاد کردن تمام مدارکم؟

   • یک سوال دیگه
    با این مدارک میشه خارج از کشور کار و تحصیل کرد؟ منظورم اینه که مثلا قید نمیشه مدت اعتبار دو سال یا ….متناسب با مدت اعتبار وثیقه و اگر کسی دیگه برنگرده وثیقه اش که قطعا توسط وزارتخونه ظبط خواهد شد اما در نهایت اون شخص مدرکش رو داره دیگه

     • ممنون از پاسخگویی شما
      قانون جدید که در تاریخ یک مرداد سال ۱۴۰۱ تصویب شده باعث میشه تنها در صورت داشتن پذیرش برای تحصیل در دانشگا های مورد تایید ایران، بتونیم وثیقه بزاریم و مدرک رو بگیریم، درسته؟

 • سلام .میخواسم بپرسم خدمت سربازی ک توی بیمارستان های نیروهای مسلح انجام شده و بیمه هم رد شد از تعهدات خدمت کسر میشه یا نه ؟چون من ۲۰ماه خدمت سربازی رفتم چهار ماهم طرح رفتم و بعدش پایان طرح زدم .با این حساب الان ۲سال از تعهدم کم شده یا فقط ۴ماه ؟
  سوال دوم اینک با این بخشنامه جدید وزارت بهداشت اصن امکان خرید ازاد سازی مدرک وجود خواهد داشت یا خیر

  • سلام بله مدت سربازی از تعهدتون کسر می شود
   بله امکانش هست ویدیو یوتیوبی مونو حتما در این رابطه ببینید

 • سلام . من سه ترم دانشجوی سراسری پرستاری بودم ولی از ترم چهار به بعد به علت انتفالی به دانشجوی شهریه پرداز تبدیل شدم . الان من بعد پایان طرح باز باید تعهدات خدمت رو بگذرونم با وجود این که شهریه پرداخت کرده ام ؟

  • سلام طرح اجباری رو که باید بگذرونید
   هزینه تعهد تحصیل رایگان هم همونقدر که رایگان بوده باید انجام بدید

 • سلام من سه سال سابقه دارم که نصفش منطقه سه هست
  دانشگاه گفته باید چهار سال سابقه کار در منطقه سه داشته باشی چون خودت منطقه سه بودی و نمیتونی تطبیق بدی
  بعد گفتن باید عدم نیاز بزنی و از سال ۱۴۰۱ قانونی رسیده که همه دانشگاه های کشور باید برات عدم نیاز بزنن همچین چیزی صحت داره؟

  • سلام در اطلاعیه های قدیمی چنین چیزی نبوده اما احتمالا به تازگی چنین اطلاعیه ای اومده باشه ازشون بخواید متن اطلاعیه و دستورالعمل رو بهتون نشون بدن

 • سلام وقتتون بخیر
  من پزشک عمومی هستم و معاف از طرح بودم و سه سال سابقه خدمت دارم اما قصد دارم مدرکمو ازاد کنم و از ایران برم
  میشه راهنماییم کنید برای ازادسازی مدرکم چیکار باید بکنم ؟
  و اینکه من میتوانم از نظام پزشکی شهر دیگه ای اقدام کنم یا بنا بر اجبار چون تهران تحصیل کردم باید به نظام پزشکی تهران مراجعه کنم؟

  با تشکر از راهنماایتون

  • سلام ویدیو های یوتیوبی مونو ببینید توضیح دادیم و اگر متوجه نشدید وقت مشاوره می تونید از طریق سایت رزرو بفرمایید

   • سلام وقتتون بخیر
    من دانشجوی پرستاری دانشگاه ازاد هستم
    میخواستم یه وقته مشاوره تلفنی بگیرم در رابطه با ازاد سازی مدرک
    به سوالاتم پاسخ داده میشه ؟ چون توی توضیحات بسته نوشته شده بود برای دانشجویان دانشگاه دولتی

    • سلام وقتتون بخیر
     در مورد ازادسازی از طرح بله میشه
     اما در مورد ازادسازی تعهد تحصیل رایگان، شما تعهد رایگان ندارید

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناس پرستاری ام و ۲سال طرح اجباری رو در منطقه۱ گذرانده ام خودم متولدمنطقه۲هستم و۸سال تعهد خدمت اموزش رایگان دارم برای خرید و ازادسازی این تحصیلات دانشگاه مربوطه میگن حتما باید حداقل ۲سال متطقه ۲کار کرده باشی تا بتونی مدرکتو بخری؟؟ لطفا راهنمایی کنید ک چیکار میتونم بکنم و ایا این گفته ایشان صحت داره یا نه!

  • سلام وقتتون بخیر
   در ایین نامه های وزارت بهداشت چنین چیزی نیست که برای ازاد سازی تعهد آموزش رایگان باید در منطفه دو خدمت کرده باشید و همین که طرح رو رفته باشید مشکلی نداره و باقیشو فقط باید خدمت کرده باشید

 • سلام
  وقت بخیر
  بنده ارشد اقتصاد سلامت هستم که طرح اجباری ندارم همچنین دوره سربازی رو به عنوان سرباز پژوهشگر توی مرکز تحقیقات همون دانشگاه سپری کردم (به مدت 2 سال) اما بیمه نیروهای مسلح برام رد شد نه تامین اجتماعی. الان برای ازاد سازی مدرک ارشدم باید پول بدم؟؟

 • سلام خسته نباشید. من پزشک عمومی ام . دوره روزانه دانشگاه تحصیل کرده و سربازی رفته ام و معافیت از طرح اجباری وزارت بهداشت را نیز دارم. میخوام مدرکم رو آزاد کنم و برم از کشور. و خیالم ندارم برگردم.پول سالهای تعهد رو هم میدم. بدون پروانه دائم و گواهی انجام کار در داخل کشور که جزء مدارک لازمی بود که ذکر کردید مدرک منو میدن بهم؟؟ اگه نه چه راهی داره ک بگیرم متشکرم

  • سلام اگر طرح اجباری ندارید میشه ازاد کنید با آموزش دانشگاه تون در ارتباط باشید

 • باسلام
  من تخصص دندانپزشکی هستم و تعهدات تخصص ام را تمام کرده‌ام دروه‌عمومی تعهد خاص استانی داشتم دوازده سال که شش سال را گذرانده ام امت هم اکنون به علت ازدواج به هیچ عنوان نمیتوانم به استان مورد نظر برگردم برای شش سال باقیمانده می‌توانم وثیقه بگذارم؟؟؟؟

 • باسلام
  من متخصص دندانپزشکی ترمیمی هستم و تعهدات دوره تخصصی ام را به پایان رسانده ام و گواهی پایان تعهدات تخصص از وزارت بهداشت دریافت کرده ام
  و دوره عمومی ورودی سال ۱۳۸۰دانشگاه تهران بوده ام که برای دوره عمومی تعهدات استان کردستان دو برابر سنوات خدمت داشته ام منطقه سه بودیم در سال ۱۳۸۰
  و در مهر ۱۳۸۷ فارغ التحصیل شدم
  و شش سال هم در استان کردستان خدمت کرده ام و در سال ۱۳۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی کردستان عدم نیاز دریافت کرد ه ام و از دانشگاه علوم پزشکی تهران هم اعلام نیاز گرفتم جهت اینکه سنوات باقیمانده از تعهداتم را در تهران سپری کنم اما متاسفانه با همه اینها امکانپذیر نشد
  الان هم به خاطر شرایطم متاهل هستم و همسرم هم اهل تهران و شاغل در تهران هستن به هیچ عنوان شرایط برگشت به کردستان را ندارم
  سوال من اینست آیا من می‌توانم جهت آزاد سازی مدرکم جهت شش سال باقیمانده از تعهداتم وثیقه بگذارم؟

 • سلام برای پس گرفتن مبلغ وثیقه پزشکی به جز گواهی پایان طرح چه مدارکی لازم هست؟

 • سلام من طرح نوزده ماهه پرستاری دارم و برای آزاد کردن مدرک باید ۱۵۰ میلیون برای باقی مونده ی طرحم که حدود یک سال هست بذارم چون شنیدم هزینه ی وثیقه ی کلی ۲۲۰ میلیون شده … فقط میخوام راهنماییم کنید که آیا میتونم به ازای پول یا سند ملکی، طلا بذارم و فقط مدرکم رو برای کارهای ترجمه آزاد کنم و ادامه ی طرحمم بگذرونم؟!

   • سلام من دانشگاه آزاد درس خوندم دو سال طرحمو رفتم الان میتونم مدرکمو آزاد کنم .این دو برابر مدت زمان دانشگاه تعهد کار چیه

  • سلام وقت بخیر، من رشتم بهداشت محیط هستش، طرحمون اختیاریه و بنده طرحم رو نیز گذرونده ام، ممنون میشم اگر درارتباط با رشته های دارای طرح اختیاری و تاثیر بیمه و سابقه کار بر هزینه پروسه آزادسازی راهنمایی بفرمایین

   • سلام به ازای مدت زمان انجام طرح و بیمه تون از تعهدات تون کسر خواهد شد

 • وقت به خير من مستقيم از كارشناسي پرستاري رفتم ارشد و طرح نگذروندم، الان حدود شش ماهه درخواست انجام طرح دارم ولي نيرو نميخوان فعلا، و ميخوام درخواست معافيت بدم، ميخوام بدونم ارشد رو هم ميتونم بخرم تعهدش رو يا نه؟

  • سلام وقتتون بخیر چیزی که نوشته در ایین نامه امکان خریداری وجود ندارد

  • سلام وقتتون بخیر
   میشه در دوران دانشجویی تعهد آموزش رایگان رو پرداخت کرد ؟که بعدا بتونیم فقط طرح دو ساله رو بریم و مدرکمون آزاد بشه،اگر میشه تعهد عام را پرداخت کرد ،چطور و از کجا؟

   • سلام وقتتون بخیر با پرداخت هزینه میشه ازاد کرد و بعد طرح رو هم انجام بدید
    اما توجه کنید که خود طرح شما 2 سال از تعهدتون رو پوشش میده
    از طریق آموزش دانشگاه تون و وزارت بهداشت اقدام کنید

 • سلام من سال 95وارد رشته کاردرمانی درمقطع لیسانس شدم دانشگاه دولتی و کاملا رایگان دوره روزانه و سال 99فارغ‌التحصیل شدم طرح اجباری نداشتم و تا6ماه دیگه کارت پایان خدمتم رو میگیرم چجوری میتونم مدرکمو آزاد کنم؟با نامه عدم کاریابی میتونم اقدام کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر در همین صفحه کامل توضیح داده شده است و همچنین ویدیو یوتوبی مونو ببینید

 • سلام. بنده دانشجوی تخصص پزشکی هستم. به صورت مستقیم بدون گذراندن طرح عمومی به تخصص آمده ام.
  میخوام طرح عمومی رو وثیقه بزارم و آزاد کنم. این امکان وجود دارد؟ بعد از اینکه طرح عمومی رو خریدم، فقط 2 سال طرح تخصص رو بگذرونم!
  این امکان وجود دارد یا خیر

 • سلام وقت بخير
  من فارغ التحصيل سال ٩٧ رشته پرستاري دانشگاه آزاد هستم
  خواستم ببينم براي من كه بيش از ٣ ماه از تاريخ فارغ التحصيليم ميگذره آيا امكان استفاده از اين طرح وجود داره يا خير؟ يا فقط براي كساني كه دانشگاه دولتي فارغ التحصيل شدن غير ممكن ميشه؟

 • سلام. براي phd هماتولوژي ميشه وثيقه گذاشت تا مدرك آزاد بشه؟ و اگه ميشه، امكان وثيقه نقدي هم هست؟

  • سلام در متن مقاله توضیح داده شده است:
   ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و PHD قابل خریداری نیست.

  • سلام داخل همین صفحه توضیح داده شده است:

   ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و PHD قابل خریداری نیست.

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای رشته پزشکی بعد از تایید وثیقه، دانشنامه آزاد میشه؟ یا فقط ریز‌نمرات داده میشه؟

 • سلام من دانشجوی پرستاری دانشگاه ازاد هستم ۲۰ ماه از طرح رفتم ۴ ماه دیگه رو نمیخام برم باید کل هزینه رو پرداخت کنم ؟

 • سلام و وقت بخیر
  از مطلبی که گذاشتین این برداشت رو کردم که تعهد خدمت مناطق محروم رو هم میشه خرید یا به نوعی مدرک رو آزاد کرد که بشه خارج از کشور ادامه تحصیل داد (برای پزشکی عمومی تعهدی). میخواستم بدونم درست متوجه شدم؟ آیا این امکان وجود داره؟

  • سلام نمیشه خرید باید وثیقه بذارید برای این تعهد
   اما تعهد تحصیل رایگان رو میشه
   در مورد این پست یک ویدیو یوتیوبی کامل توضیح دادیم حتما ببینید

 • سلام
  من دانشوی دکترای phd فیزیولوژی پزشکی هستم و پس از تحصیل ملزم به گذراندن تعهد هستم، در مقاله ای که در سایت منتشر کرده اید در مورد مبلغ مورد نیاز برای آزاد سازی مدرک دکترا اشاره ای نکرده اید، یا مبلغ مورد نیاز برای ضمانت
  با تشکر

   • سلام وقت بخیر
    طبق مصوبه جدید رشته داروسازی هم تعهد تحصیل رایگان داره ؟
    منظورم اون ۷ سال برای منطقه یک ۱۴ سال برای منطقه ۲ هست که گفته بودن

    • سلام وقت بخیر
     تعهد تحصیل رایگان ربطی به طرح شما ندارد
     اگر روزانه تحصیل کردید باید در قبال آن یا هزینه را پرداخت کنید یا به اندازه تعهدتان در قبال تحصیل رایگان در ایران کار کنید

 • سلام
  من ۶ ماه از شروع طرح پرستاریم میگذرد اگر در آزمون وزارت بهداشت یا تامین بصورت پیمانی قبول بشم میتونم مدرک لیسانسم را پس از اتمام طرح اجباری آزاد کنم؟
  یا بخاطر پیمانی شدنم ازم تعهد میگیرن که مدرکم تا مدتی پیششون میمونه؟

 • سلام وقت بخیر من ورودی ۹۴ دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستم رشته ی علوم ازمایشگاهی ؛ میخواستم بدونم بخوام مدرکم رو ازاد کنم چقد باید هزینه بدهم حدودا تحصیلم هم کلا ب صورت رایگان بوده

  • سلام با آموزش دانشگاه تون در ارتباط باشید مبلغ دقیق رو خواهند گفت

   • سلام آیا من که رشته پیراپزشکی بدون طرح اجباری بصورت روزانه دارم میخونم فرقی داره نحوه آزاد کردن مدرکم؟

 • با سلام بنده سال 1392 پزشکی خود را در دانشگاه لرستان به اتمام رساندم و 2 سال طرح را نیز سپری کرده ام و تا به الان مشغول کار هستم و میخاهم برای مهاجرت اقدام کنم آیا برای گرفتن دانشنامه باید مبلغی بپردازم ؟ و مدارکی آماده کنم؟

   • ولی با دانشگاه تماس گرفتم گفتن که باید برای 11 سال گواهی کار ارائه بدی در صورت نداشت گواهی کار باید هزینه بپردازی

 • با سلام،
  اطلاع دارید وثیقه آزادسازی مدرک تخصص پزشکی چقدر هست؟
  با تشکر

  • سلام دوره های تخصص رو نمیشه طرح شونو وثیقه بذارند و هزینه تحصیل رایگان رو هم از دانشگاه تون بپرسید

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام من در رشته بینایی سنجی مشغول به تحصیلم که طرح اجباری نداره و همچنین دانشجوی مازاد بر ظرفیت یا شهریه پرداز هستم(تحصیلم رایگان نیست)، آیا باید هزینه ای را برای آزاد سازی مدرک پرداخت کنم ؟

 • سلام وقت بخیر من رشتم گفتاردرمانیه و طرح اجباری نداره طرحش اختیاریه اگر بخوام بدون دادن پول مدرکم ازاد بشه باید طرح رو برم؟

  • سلام ممنون باید به اندازه تحصیل رایگان تون تعهدات تونو انجام بدید تا رایگان آزاد کنید

   • سلام روزتون بخیر، من رشته ی کارشناسیم علوم آزمایشگاهیه و طرح رفتم بعد از کارشناسی، ارشدم بیوتکنولوژی پزشکی هست که طرح اجباری نداره، آیا من بازم باید طرح بگذرونم یا میتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم رایگان؟

    • سلام ممنون خیر نیازی به گذاشتن وثیقه ندارید اگر طرح اجباری ندارید و می توانید مدرک تحصیلی خودتونو آزاد کنید

   • سلام وقت بخیر، من دانشجوی Phd فیزیوتراپی هستم آیا میتونم مدرکم رو آزاد کنم یا وثیقه بزارم؟ با تشکر

    • سلام وقتتون بخیر طبق گفته وزارت بهداشت طرح های دکتری قابل خریداری نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.