آزاد سازی مدارک بهداشت

آزاد سازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت، دانشجویان علوم پزشکی و پیراپزشکی + مبلغ وثیقه

اگر شما دانش آموخته یکی از رشته های دانشگاه های علوم پزشکی که زیر نظر وزارت بهداشت است، می باشید برای آزاد سازی مدرک تحصیلی خود به منظور ادامه تحصیل در کشور دیگر  و اپلای می بایست مراحلی را طی کنید. البته آزاد سازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت تبصره ها و دشواری های خود را نیز دارد اما بهتر است قبل از اقدام به هر کاری از مراحل کلی آن آگاه باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

دانش آموخته در حقیقت به شخصی اطلاق می شود که تمامی دروس اصلی یک رشته را در مدت مشخص شده هر مقطع، گذرانده باشد و اگر رساله و پایان نامه ای هم داشته باشد از آن دفاع کرده باشد.

جهت اطلاع از نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت و وثیقه گذاری برای طرح های وزارت بهداشت می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

شما عزیزان می توانید آموزش ویدویی نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی و ریزنمرات فارغ التحصیلان وزارت بهداشت را در این لینک در کانال یوتیوبی ما مشاهده نمایید.

تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت

دانش آموختگان تعهداتی نیز دارند، این تعهدات دو نوع می باشد: تعهدات آموزش رایگان(عام)، تعهدات خاص

 1.  تعهدات آموزش رایگان: این تعهدات با توجه به سهمیه ی قبولی داوطلب ،مقدار بهره مندی از آموزش های رایگان، دوره تحصیلی دانش آموخته (شبانه یا روزانه) محاسبه می شود.
 2. تعهدات خاص: با توجه به ماده 8 قانون تامین وسایل امکانات تحصیل اطفال و نوجوانان ایرانی مصوب 1353، دانشجویان و هنرجویان دانشگاه ها و دانشکده های که در موسسات عالی وابسته به وزراتخانه ها تحصیل می کنند، می بایست طبق تعهد نامه رسمي كه ابتدای ورود برابر مقررات از آنان اخذ مي شود تعهدات خود را انجام دهند در تعهد نامه مذكور بايد شرايط تحصيل و كيفيت و ضمانت اجراي تعهدات قيد شودبنابراین علاوه بر تعهدات آموزش رایگان،تعهد محضری بدو ورود دانشجو را ملزم به پیروی تعهدات می کند.

ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و  PHD  قابل خریداری نیست.

بنابراین برای این که مدرک شما آزاد شود طبق شرایطی که در تعهدنامه امضا شده، می بایست در مناطقی که وزارتخانه تعیین می کند مشغول به خدمت باشید اما اگر قصد خرید تعهد یا هزینه تحصیل رایگانتان را دارید باید مراحلی را طی کنید.

هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان

هزینه خرید تعهدات آموزش رایگان برای دانشجویانی که تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی داشته اند براساس آیین نامه جدید وزارت بهداشت در تاریخ 22 آبان 1401 به شرح زیر تغییر کرده است:

آیین نامه جدید وزارت بهداشت در زمینه آزادسازی مدارک و تعهدات وزارت بهداشت

در تاریخ 1402/09/18 وزارت بهداشت در آیین نامه ای جدید محدودیت هایی برای دانشجویان دارای طرح های اجباری ایجاد کرده است، بدین معنی که دانشجویان رشته های علوم پزشکی که مطابق ماده 6 قانون قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان مصوب مجلس شورای اسلامی مورخ 1375/2/12 دارای طرح های اجباری می باشند، امکان وثیقه گذاشتن جهت آزادسازی مدارک خود قبل از انجام تعهدات قانونی را نخواهند داشت مگر در رشته- دانشگاه هایی که در این آیین نامه از وزارت بهداشت اعلام شده است. متن این اطلاعیه را در سایت وزارت بهداشت در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

متن آیین نامه وزارت بهداشت در ذیل آورده شده است:

پیرو اطلاعیه قبلی به تاریخ 1401/05/1 به اطلاع متقاضیان تحصیل با هزینه شخصی در خارج از کشور (مشمولین ماده 6 قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) می‌ رساند مطابق نیازسنجی انجام شده از دبیرخانه‌ های شوراهای آموزشی، رشته‌ های مورد نیاز کشور جهت ادامه تحصیل افراد در خارج از کشور قبل از انجام تعهدات قانونی، جهت سال تحصیلی 2024-2023 کماکان رشته‌ های قبلی برای مقطع Ph. D.  در دانشگاههای ذیل می‌باشد.

ضرورت دارد متقاضیان در زمان درخواست، حداقل نامه  Pre-admission  از دانشگاهای اعلام شده را جهت احراز شرایط قانونی به واحد مربوطه ارائه دهند.

لازم به توضیح است کلیه دانش آموختگان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور که در رشته‌های مورد نیاز از سایر دانشگاههای مورد تایید این وزارت پذیرش اخذ نموده اند، صرفا تا پایان دیماه سال جاری (1402/10/30) مهلت دارند مدارک خود را طبق دستورالعمل مربوطه، به مرکز خدمات آموزشی ارائه نمایند. بدیهی است پس از انقضای مهلت مذکور (1402/10/30) صرفا Pre-admission  از دانشگاههای اعلام شده دراین اطلاعیه که در ادامه خواهد آمد، مورد موافقت قرارخواهد گرفت.

    رشته‌ های مورد نیاز برای مقاطعPh. D. جهت تحصیل در سال تحصیلی 2024-2023 صرفا در دانشگاه های مورد تایید اعلام شده به شرح ذیل می‌ باشد:

1. Artificial Intelligence & Machine learning

 • Carnegie Mellon University
 • Massachusetts Institute of Technology
 • Stanford University
 • University of California – Berkeley
 • University of Toronto
 • University of Oxford
 • Tsinghua University
 • University of Illinois at Urbana – Champaign
 • University of Southern California
 • University of Washington – Seattle

2Cell Therapy & Regenerative Medicine

 • Harvard University.
 • Massachusetts Institute of Technology.
 • Stanford University.
 • University of California– San Francisco.
 • Johns Hopkins University.
 • University of Pennsylvania.
 • University of Washington.
 • University of California– San Diego

3. Systematic Biology

 • Stanford University
 • Harvard University
 • University of Pennsylvania
 • Princeton University
 • Dartmouth College
 • Johns Hopkins University
 • Yale University
آزاد سازی مدارک بهداشت
آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح خود را سپری نکردند

آن دسته از مشمولین قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکانی که قبل از انجام تعهدات موضوع قانون یاد شده ( متقاضیانی که هنوز طرح اجباری خود را سپری نکرده اند)، تقاضای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، لازم است تا مطابق این قانون نسبت به آزادسازی مدارک خود اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت تایلند ( فول فاند ) 2024 | معرفی شرایط، مدارک و شیوه اپلای این بورسیه

طبق تبصره ماده 6 قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان كساني كه براي ادامه تحصيل با هزينه شخصي در دانشگاه هاي معتبر مورد تائيد در خارج از كشوردر رشته هاي مورد نياز كشور، احتياج به مدارك تحصيلي داشته باشند، با سپردن تضمين مبني بر انجام خدمات قانوني پس از فراغت از تحصيل مدارك تحصيلي دريافت خواهند داشت. مشاهده قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

 اخذ وثقيه از اين دانش آموختگان توسط اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي انجام مي شود.

دانش اموختگان فوق مي توانند پس از ارائه گواهي مبني بر سپردن وثيقه مصوب از اداره تعهدات مركز خدمات آموزشي مدارك تحصيلي خود را دريافت نمايند . (طبق فرم شماره 6) و يا بصورت محرمانه اين مركز ارسال گردد.

دانش آموختگان باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • متقاضیان باید دارای حداقل مدرک دانشگاهی در یکی از رشته های گروه پزشکی و یا پیراپزشکی باشند.
 • مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان ذکور مطابق آیین نامه اجرایی ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی (کارت پایان خدمت، معافیت موقت/ دائم از خدمت دوره ضرورت، معافیت پزشکی ، برگه آماده به خدمت بدون غیبت دارای اعتبار) الزامی است.
 • متقاضیانی که مطابق ماده ۷ قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، بیش از ۳ ماه از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته و طی این مدت برای شروع خدمات قانونی خود اقدام نکرده باشند، مجاز به استفاده از تسهیلات این دستورالعمل نیستند.
 • متقاضیان باید در رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت در دانشگاه های مورد تایید خارج از کشور، تحصیل کنند. لیست رشته های مورد نیاز از سوی معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام می شود.
 • متقاضیان ملزم هستند پس از سپردن تضمین در رشته مورد نظر تحصیل کرده و بلافاصله پس از پایان مدت مجاز تعیین شده، با اخذ مدرک بالاتر به کشور مراجعه و نسبت به انجام تعهدات قانونی در داخل کشور و در مناطق مورد نیاز اقدام کنند.
 • مدت مجاز تحصیل در خارج از کشور مطابق با طول دوره آموزشی رشته مورد در دانشگاه مقصد است. تبصره: در صورت نیاز به طی دوره های آموزشی و یا دریافت مهلت جهت اخذ پذیرش، مهلت یاد شده حداکثر به مدت ۲ سال با نظر معاونت آموزشی قابل تمدید است.
 • متقاضیان ملزم به ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با رشته فعلی خود هستند و مجاز به ادامه تحصیل بیش از یک مقطع بالاتر از مقطع قبلی خود نیستند.
 • تبصره: افرادی که پس از اتمام یک مقطع تقاضای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشته باشند مشروط به احراز موارد زیر می توانند برای ادامه تحصیل اقدام و گواهی های لازم را دریافت کنند:
 1.  نیاز به آن رشته در داخل کشور
 2.  مرتبط بودن دوره جدید با مقطع قبلی
 3.  شروع دوره جدید بلافاصله پس از اتمام دوره قبلی

احراز این موارد برعهده معاونت آموزشی وزارت بهداشت است.

 • متقاضیان موظف هستند حداکثر ظرف مدت ۲ سال پس از سپردن تضمین، نسبت به شروع تحصیل در خارج از کشور اقدام کرده و گواهی شروع به دوره مربوطه را به مرکز خدمات آموزشی معاونت آموزشی ارسال کنند. در غیر این صورت باید گواهی شروع به انجام تعهدات موضوع قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان در داخل کشور یا معافیت از انجام آن را ارائه کنند.
 • عدم اجرای مفاد مواد اعلام شده توسط متقاضی به منزله استنکاف از انجام تعهدات محسوب شده و موجب ضبط تضمین اخذ شده می شود. تضمین مورد نظر به صورت وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی همراه با سند تعهد محضری است.

جدول مبالغ تضمین برای متقاضیان گروه پزشکی

مقطع تحصیلی مبالغ وثیقه
دانشگاه آزاد و شبانه و شعب بین الملل دانشگاه های دولتی مبالغی که به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثیقه کسر می شود
دکتری حرفه ای دندانپزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای پزشکی ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) ۳ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان)
دکتری حرفه ای داروسازی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۲۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال (۱۲۵ میلیون تومان)
کارشناسی ارشد ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) ۲ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان)
کارشناسی ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۱۵۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان ۷۵۰ میلیون ریال (۷۵ میلیون تومان)
کاردانی ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان متناسب با زمان ایفای تعهدات
 • پس از سپردن تضمین معتبر و دریافت مدارک تحصیلی، انجام بخشی از تعهد موجب کاهش مبلغ تضمین نخواهد شد.
 • از سال ۱۴۰۱ میزان افزایش سالانه این وثیقه ها بر اساس نرخ تورم، با نظر معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین و ابلاغ خواهد شد.
آزاد سازی مدارک بهداشت
آزاد سازی مدارک بهداشت

دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت برای متقاضیانی که طرح و تعهدات اجباری خود را انجام داده اند

آن دسته از دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات و طرح اجباری خود را به پایان رسانیده اند، جهت دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی خود باید به آموزش دانشگاه خود مراجعه کرده و مدارک زیر را ارایه نمایند. قابل ذکر است که این دسته از دانشجویان نیازی به انجام آزادسازی مدارک وزارت بهداشت و گذارندن وثیقه نسبت به انجام تعهدات و طرح های اجباری خود را ندارند.

مدارک لازم جهت صدور مجوز دانشنامه و ریزنمرات مقاطع كارداني ، كارشناسي و دكترا 

 1. اصل و تصویر انجام یا معافیت از طرح نیروی انسانی جهت رشته های مشمول طرح
 2. اصل و تصویر تسویه حساب صندوق رفاه
 3. اصل و تصویر دو طرف کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
 4. اصل و تصویر پروانه دائم (برای رشته های پروانه دار)
 5. اصل گواهی انجام کار در داخل کشور
  گواهی کار جهت سهمیه مناطق 2 و 3 دو برابر سنوات تحصیل و برای سایر سهمیه ها یک برابر زمان تحصیل
  جهت اعضای رسمی نیروهای مسلح : گواهی کار از یگان خدمتی با قید تاریخ عضویت رسمی و تاکید بر انجام کلیه تعهدات و بلامانع بودن تحویل مدارک
  در صورتي كه اعضاء رسمي نيروهاي مسلح بورسيه آن نيرو باشند مي بايست گواهي كار ارائه شده حداقل دو برابر مدت تحصيلاتشان باشد
 6.  در مقاطع ناپیوسته علاوه بر مدارک فوق :
  اصل و تصویر دانشنامه مقطع يا مقاطع قبلی
  اصل و تصویر مجوز صدور مدرک مقطع یا مقاطع قبلی در صورتی که تاریخ صدور مجوز 15/3/84 به بعد باشد الزامی است
 7. گواهینامه موقت در صورت دریافت
 8. دو قطعه عکس
بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت کره جنوبی ( GKS - KGSP ) فول فاند برای سال 2024

مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت

 1. در قدم اول دانش آموخته می بایست به صندوق رفاه دانشگاه خود مراجعه کند و تمامی بدهی خود از قبیل: بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را پرداخت کند و رسید آن را دریافت نماید. مبلغ آزاد سازی مدرک برای دانشجویان روزانه می باشد و برای هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحد های عملی و تئوری آن محاسبه می شود.
 2. در گام دوم شما باید به اداره تعهدات رفته و با داشتن رسید خود که از صندوق رفاه دریافت کرده بودید برای شما پرونده تشکیل می شود، در صورتی که رشته شما جزو رشته هایی باشد که طرح اجباری داشته باشد (پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، فوریت های پزشکی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی ) نامه ای را دریافت می کنید که مدرک طرح انسانی نام دارد و آن را به بخش حقوقی بابت وثیقه گذاشتن می برید.

شما می توانید وثیقه را به دو صورت ارائه دهید: به صورت نقدی و به صورت سند ملکی

 1. در صورتی که وثیقه نقدی ارائه دهید روند اداری سریع پیش می رود، شما به بانک ملی مراجعه و مبلغ درخواست شده را در حسابی می گذارید که می شود به آن سود هم تعلق بگیرد و به حسابی که خودتان معرفی می کنید، سود را هر ماه واریز می کنند، مقداری از اصل پول بابت صدور ضمانت نامه بلوکه خواهد شد .ضمنا برای صادر کردن ضمانت نامه به مدت 4 سال نیز مبلغی حدود 360 تومان از شما دریافت می شود. (این مبلغ می تواند متغیر باشد)
 2. چنانچه شما مایل باشید، وثیقه ی ملکی بگذارید روند دریافت دانشنامه ی شما کمی طولانی تر خواهد بود. بدین صورت که نماینده حقوقی دانشگاه و در ادامه نماینده دادگستری از ملک معرفی شده بازدید و آن را ارزش گذاری می کنند(توجه داشته باشید گاهی کم تر از ارزش واقعی ملک ارزش گذاری می شود) در ادامه هم استعلام دارایی و شهرداری باید انجام شود و اگر زمان کمی دارید و عجله دارید بهتر است این روش را برای وثیقه انتخاب نکنید، چرا که بسیار زمان بر است.
 3. بعد از آن که تکلیف وثیقه مشخص شد، اداره حقوقی به اداره تعهدات نامه ای ارسال می کند و نیز نامه ای هم به دانشگاه شما می فرستد برای آن که ریز نمرات شما و دانشنامه را صادر کند و برای وزارت بهداشت ارسال کند در ادامه شما، شماره نامه ی وزارت بهداشت به دانشگاه تان را دریافت و به منظور پیگیری به آن جا مراجعه می کنید.
 4. چنانچه دانشگاه شما جزو دانشگاه هایی باشد که می بایست از پایان نامه خود مقاله هم داشته باشید، باید قبل از انجام این اقدامات مقاله ای از آن تهیه کنید. برای صدور دانشنامه وضعیت نظام وظیفه نیازی به مشخص شدن ندارد. پس از صدور دانشنامه و ریز نمرات شما توسط دانشگاه، این نمرات برای وزارت بهداشت ارسال می شود و در آن جا مهری زده می شود که بلامانع بودن ترجمه را می رساند.

تحويل دانشنامه و ريزنمرات به دانش آموختگان وزارت بهداشت

پس از صدور مجوز، جهت تحويل مدارك، دانش آموخته با كارت شناسنايي معتبر يا وكيل با وكالت نامه و كارت شناسايي معتبرمي تواندمدارك تحصيلي را در يافت نمايد.

دانشنامه و ريزنمرات پس از امضاء مديريت آموزش و تحصيلات تكميلي و مهر و گرفتن كپي جهت پرونده و اخذ رسيد در زماني كمتر از يك ساعت تحويل مي گردد.

نحوه دریافت مدرک گواهينامه موقت فارغ التحصیلی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی که تعهدات اجباری خود را انجام داده اند.

دانش آموختگان پس از اعلام فراغت از تحصيل به وزارت متبوع و تاييد آن توسط وزارت متبوع می توانند گواهي موقت دريافت نمايند. گواهينامه موقت مدركي است كه دانش آموختگان قبل از اخذ دانشنامه دريافت مي كنند.

دانش آموختگان مي توانند كد ملي خود را از طريق پيامك به شماره 3000879812 ارسال و از تاييد فرم فراغت از تحصيل اطلاع حاصل نمايند.

مدارك لازم جهت صدور گواهينامه موقت به شرح زير است:

 1. تاييديه ديپلم و پيش دانشگاهي جهت مقاطعي كه از ديپلم پذيرفته مي شوند
 2. كارت معافيت يا پايان خدمت نظام وظيفه براي آقايان
 3. چنانچه دانش آموختگان آقا برگه اعزام به خدمت دوره ضرورت را بدون غيبت اخذ نموده باشند. صدور گواهينامه موقت در مدت اعتبار برگه اعزام به خدمت بلامانع است
 4. معافيت يا انجام طرح نيروي انساني جهت رشته هاي مشمول طرح نيروي انساني
 5. تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجويان
 6.  دو قطعه عكس

نکات مهم:

 1. اصل گواهينامه موقت به هنگام دريافت دانشنامه بايد مسترد گردد
 2. گواهينامه موقت غير قابل ترجمه است
 3. صدور گواهينامه موقت جهت اتباع غير ايراني خلاف مقررات است

 + این اطلاعات از سایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی برداشته شده است. منبع این اطلاعات سایت وزارت بهداشت در این لینک و این لینک می باشد.

سوالات متداول در رابطه با آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت

تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت چه می باشند؟

دانش آموختگان تعهداتی نیز دارند، این تعهدات دو نوع می باشد: تعهدات آموزش رایگان(عام)، تعهدات خاص

مراحل آزاد سازی مدرک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت چه می باشد؟

در قدم اول دانش آموخته می بایست به صندوق رفاه دانشگاه خود مراجعه کند و تمامی بدهی خود از قبیل: بدهی مربوط به کتابخانه، خوابگاه، وام تحصیلی دریافت شده و هزینه تحصیلات رایگان را پرداخت کند و رسید آن را دریافت نماید. مبلغ آزاد سازی مدرک برای دانشجویان روزانه می باشد و برای هر مقطع و رشته با توجه به تعداد واحد های عملی و تئوری آن محاسبه می شود.
در گام دوم شما باید به اداره تعهدات رفته و با داشتن رسید خود که از صندوق رفاه دریافت کرده بودید برای شما پرونده تشکیل می شود، در صورتی که رشته شما جزو رشته هایی باشد که طرح اجباری داشته باشد (پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، فوریت های پزشکی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی ) نامه ای را دریافت می کنید که مدرک طرح انسانی نام دارد و آن را به بخش حقوقی بابت وثیقه گذاشتن می برید.

میزان وثیقه جهت آزدسازی مدارک وزارت بهداشت چه مقدار می باشد؟

با توجه به نوع مدرک تحصیلی و مقطع تحصیلی شما این مبلغ متفاوت می باشد که در متن این مقاله بدان پرداخته شده است.

3.8/5 - (56 امتیاز)

238 پرسش و پاسخ

 • سلام، من کارشناسی رو دارم و ارشد میخونم، سهمیه منطقه ۱ هستم میخواستم بدونم ۴ سال کار ( ۲سال طرح + ۲سال ) باعث میشه که هم مدرک و هم تعهداتم آزاد شه؟

 • سلام. سوالم اینه که برای وثیقه ملک اگر زمین اون ارزش باشه ولی سند نداشته باشه و قولنامه ای باشه قبول میکنن؟؟

 • سلام
  من فارغالتحصیل رشته نانوفناوری پزشکی در مقطع PhD هستم. می‌خواستم بپرسم آیا میشه مدرک PhD وزارت بهدلشت رو هم آزاد کرد؟ رشته من طرح اجباری نداره.

 • سلام اگه دانشجوی ارشد وزارت علوم باشیم و کارشناسی مون وزارت بهداشت اگه حین تحصیل ارشد شروع به طرح کنیم از سال های تعهد کم میشه؟

 • سلام وقت بخیر
  ۳ رشته ی اعلام شده که امکان قرار دادن وثیقه به شرط پذیرش گرفتن براشون وجود داره
  برای سال ۲۰۲۴ هم معتبره ؟

 • سلام طبق قانون جدید دیوان عدالت اداری باید قبل از شکایت در دیوان درخواست به صورت کتبی به دانشگاه مربوطه نوشته شود و دانشگاه ملزم هست که ظرف 3 ماه به درخواست نفیا یا اثباتا جواب بده بعد دادخواست اصلی رو با استناد به جوابیه دانشگاه به دیوان عدالت ارسال نمود.
  سوال من اینجاست که این درخواست فرم چاپی مخصوص و در سامانه خاصی باید ثبت بشه یا راحت میشه روی ی متن کاغذ عادی تحویل آموزش دانشگاه مربوطه داد؟

  • سلام منم شرایط شما رو دارم فکر میکنم میتونید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید بابتش.

 • سلام وقتتون بخیر
  من سال ۹۲ در مشهد کنکور دادم، و در دانشگاه علوم وزشکی سبزوار رشته پزکشی قبول شدم.
  ۲ سال طرحم رو هم تموم کردم.
  و از اونجا که مدت تحصیل ۷ سال بوده، با کسر مدت زمان طرح و اینترنی، معادل ۴ سال رو قبل تر خریداری کردم.
  سوالم اینه که منطقه‌ی من بر اساس منطقه‌ای که کنکور دادم (مشهد) سنجیده میشه یا منطقه‌ای که دانشگاه قبول شدم (سبزوار) ؟
  ینی الان همین یک برابر مدت تحصیلمه یا دو برابر رو باید حساب کنم و هزینه مابقی رو مجدد پرداخت کنم؟

 • با سلام و احترام
  من فارغ التحصیل کارشناسی علوم آزمایشگاهی هستم. یک سال از طرح اجباری‌ام رو رفتم و بعد از قبولی در ارشد، توقف طرح زدم. الان ارشدم تموم شده و قصد دارم باقی طرح کارشناسی رو برم و بعدش مدرکم رو با پرداخت هزینه آزاد کنم. طی تماس تلفنی با آموزش دانشگاه، بهم گفتن چون منطقه ۲ بودی، اینکه صرفا ۲ سال طرح اجباری رو بری، اجازه آزاد سازی مدرک با پرداخت هزینه داده نمیشه. لازم هست که ۲ سال دیگه هم کار کنی تا ۱ برابر مدت زمان تحصیل سابقه کار داشته باشی و در این شرایط اجازه خرید تعهدات مربوط به تحصیل روزانه داده میشه. اشاره به آیین نامه‌ای داشتن که در همین صفحه شما تصویرش رو قرار دادید. خواستم بدونم چنین چیزی منطقی هست؟ آیا بعد از گذروندن ۲ سال طرح اجباری نمیتونم تعهدات مربوط به تحصیل رایگان رو بخرم یا وثیقه بگذارم؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • با سلام من لیسانس زیست شناسی که وزارت علومه و ارشد ویروس شناسی که وزارت بهداشته و طرح اجباری ندارم برای طرح اختیاری ثبت نام کردم و هیچ جا نپذیرفت که طرح برم. الان بخوام با نامه عدم کاریابی مدارکم رو آزاد کنم آیا میتونم؟؟ لطفا اگه کسی اطلاع داره شرایط دقیقش رو بهم بگه
  با تشکر

 • با سلام من ترم آخر پرستاری رو تموم کردم ولی هنوز فارغ التحصیل نشدم تو کنکور سراسری از سهمیه ی مناطق محروم استفاده کردم و تو منطقه ی 3 کنکور دادم ولی رتبم خوب بود و سهمیه ی قبولیم رو تو سایت دانشگاه زده منطقه 2 سوالم اینه که آیا برای آزاد کردن مدرک کارشناسیم باید 4 سال در منطقه ی 3 کار کنم تا بتونم 4 سال باقی مونده رو بخرم یا اینک اگه رتبم به سهمیه ی قبولی منطقه ی 2 بخوره میتونم اون 4 سالو تو منطقه ی 2 کار کنم؟

 • سلام وقت بخیر من دانشجوی بهداشت حرفه ای هستم منطقه ۳ و روزانه و بدون طرح اجباری.
  سه سال سابقه کار دارم اما همزمان دانشجوی ارشد روزانه هم بودم
  دانشگاه گفته نمیتونم کلا مدرکتو بخری حتما باید ۴ سال اینجا کار کنی بعد آزاد بشه. آیا طبق این قانون جدید همچنین چیزی صحت داره؟

 • سلام
  ارشد مامایی هستم و روزانه درس خوانده ام که البته طرح ندارم، آیا می توانم با گذاشتن وثیقه مدرکم را آزاد کنم؟هزینه آن چقدر است؟

 • سلام وقت بخیر من کاردانی فوریت های پزشکیم تموم شده و الان دانشجوی کارشناسی ام و معافیت دارم
  میخواستم بدونم چجوری میتونم مدرک دیپلمم که دست دانشگاه مقطع کاردانیمه بگیرم ترجمه کنم

 • سلام
  من منطقه 2 هستم و رشته ام طرح اجباری نداره و با دانشگاه که صحبت کردم چک کردن و گفتن که به سهمیه منطقه 1 می خوری
  الان دانشجو ارشد هستم اگه پذیرش PhD بگیرم از آمریکا می تونم درخواست آزادسازی مدرک و معافیت تحصیلی خارج از کشور بدم یا نه ؟

 • سلام ممنون از اطلاعات جامع و دقیق تون
  اداره آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفتن که فقط نصف تعهد رایگان آموزش رایگان رو میتونم بخرم و نصف دیگه اش رو باید در منطقه ای که با سهمیه اش قبول شدم(2) کار کنم.
  (رشته ام طرح اجباری نداره)
  دوستان راه حل دیگه ای مثل خرید اون چهارسال دوم رو ندیدین اجرایی کنن؟

  • سلام فقط میشه از آیین نامه وزارت بهداشت شکایت کرد به دیوان عدالت اداری

  • با سلام
   من هم مشکل شما رو داشتم. از سازمان سنجش استعلام گرفتم که سهمیه “قبولیم” مشخص بشه. مشخص شد که سهمیه قبولی من منطقه یک هست (هرچند که سهمیه ثبتنامیم دو بوده) و بنابراین تونستم هزینه 4 سال رو بدم و بخرم.
   امیدوارم تونسته باشم کمک کنم

   • سلام
    عزیزم از سنجش چجوری استعلام گرفتی؟منم همین مشکل رو دارم ممنون میشم جواب بدید🙏

 • سلام
  سال آخر رشته پزشکی و شهریه پرداز هستم
  ما ظاهرا تعهد خدمت نداریم ولی طرح را باید بگذرانیم. شنیدم که مدرک ما قبل از گذراندن طرح هم آزاد است و برای ارسال به دانشگاههای خارجی بدون مشکل هستیم .
  آیا این اطلاعات را تایید میفرمائید؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده لیسانس پرستاری از منطقه ۳ هستم. دو سال طرح پرستاری را در بیمارستان گذراندم و پایان طرح گرفتم. آیا میتوانم مابقی تعهداتم را بخرم یا مجبورم که ۶ سال در منطقه ۳ کار کنم؟ آیا راهی وجود دارد چون من ازدواج کردم و مجبور شدم به خاطر شرایط همسرم به خارج از کشور بیام و مدرکم رو میخواهم.

 • سلام وقت بخیر
  فارغ التحصیلان دوره روزانه (که جدا از تعهد به خدمت طرح اجباری هم دارن) آیا می تونن در صورت قبولی ارشد رشته غیر مرتبط مشغول به تحصیل شن؟

 • سلام وقت بخیر. من لیسانس کاردرمانی فارغ التحصیل 87. تو برگه نوشته منطقه 2. طرح همین تهران گذروندم تا قبل 89 طرح تمام شد سه سال سابقه کار شرکتی همینجا دارم.تهران. کلا دوازده سال سابقه بیمه خودم هم رد کرده ام اما جاهای دیگه نامه بابت کار نمیدن چون بیمهذنکردن اونا همین تهران بوده چیکارکنم… آیا برای آزاد سازی مدرک میشه بخرم… چقدر میشه

 • سلام، من فارغ التحصیل رشته بهداشت حرفه ای سال 99 هستم منطقه 2، برای 8سال تعهد گفتن 4 سال رو باید در منطقه 2 بگذرونم تا بتونم 4 سال دیگه رو بخرم آیا برای اون 4 سال اول سابقه کار بدون بیمه هم قبول میکنن و اگر نه میتونم برای اون 4 سال اول وثیغه بزارم؟(طرح اجباری ندارم)

 • سلام
  لیسانس رادیولوژی (تکنولوژی پرتوشناسی)، مشمول(معافیت تحصیلی) و طرح نرفتم از فرصت یکسال فراغت بعد از لیسانس استفاده کردم برای ارشد فیزیک پزشکی. در صورتی که بخوام برای دکتری همین رشته اپلای کنم با وثیقه ها امکان گرفتن ریزنمره و اپلای هست یا طبق قانون جدید به هیچ وجه نمیتونم؟

 • سلام خسته نباشید ،
  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی پرستاری علوم پزشکی تهران هستم و سهمیه قبولیم ایثارگری بوده ، خواستم بدونم من چندسال لازمه طرح برم؟ و اگر بخوام میتونم اون بخشیش که بعد سربازی میمونه رو بخرم؟ خیلی متشکرم 💚

 • سلام . من ترم اخر کارشناسی اتاق عمل هستم از دانشگاه ازاد . میخواستم بپرسم طرح دانشگاه ازاد رو نمیشه خرید یا وثیقه گذاشت نرفت ؟؟

 • سلام من رشته پرستاری رو از منطقه سه کنکور شرکت کردم و تو منطقه یک قبول شدم.
  طرح اجباری رو گذروندم و در مجموع 4سال در منطقه محروم همون دانشگاهی که قبول شدم کار کردم
  لطفا بفرمایید تعهد خدمتم در مجموع چقدر هست؟

 • سلام خسته نباشید.
  ببخشید من کارشناسی علوم پزشکی بودم و طرح‌م اجباری نبوده اما ۲سال طرح رو گذروندم، با این شرایط فقط باید هزینه تحصیل رایگان رو برای آزادسازی مدرکم بدم؟
  سالی ۱۵ میلیون هست؟ چون طرح رفتم اصلا مبلغی کسر نخواهد شد؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   به خاطر دوسال طرح تون میزان دوسال از تعهدتون کسر میشه

 • سلام وقت بخیر
  من دانشجوی پزشکی روزانه بودم ک طرح اجباری رو هم گذروندم این درسته ک تا نصف مدت تعهد رو نگذرونیم نمیتونیم برا آزادسازی مدرک اقدام کنیم؟ یا میشه با پول خرید؟

  • سلام وقتتون بخیر برای مناطق دو و سه طبق ایین نامه جدید باید یک برابر مدت زمان تحصیل رو حتما انجام تعهد کنند

   • سلام وقت بخیر من رشتم فناوری اطلاعات سلامت هست منطقه ۳قبول شدم طرح اجباری ندارم اما طرح رو گذروندم و چهارسال تعهدم تو منطقه ۳‌تموم شده میخواستم بدونم برا ازاد کردن مدرک تقریبا چقد باید پرداخت کنم و اینکه برای ترجمه نیاز به وثیقه دارم؟

 • سلام. من دانشگاه علوم پزشکی سراسری، کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری رو گذروندم. معافیت از طرح گرفتم و در ارگان تامین اجتماعی استخدام شدم. تعهدات قانونی آموزش رایگان رو تو این ارگان میتونم بگذرونم؟ چجوری باید مدرکم رو آزاد کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل پرستاری دانشگاه آزاد هستم.۳ ماهه طرحم روع شده و در حال گذروندن ما بقیشم.من چجوری میتونم مدرکمو ازاد کنم؟ایا میتونم وثیقه ی ملکی بزارم؟؟

   • سلام وقت بخیر من لیسانس شیمی از وزارت علوم دارم
    اما میخواستم برای ارشد بیوشیمی بالینی که جزو زیر گروه علوم آزمایشگاهی هست اقدام کنم….الان در این صورت باید ۲۰۰ میلیون بدم؟

 • سلام
  من کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه روزانه بودم. سال 94 فارغ التحصیل شده و سال 96 هم طرحم تموم شد. در حال حاضر دانشجوی ارشد هماتولوژی شهریه پرداز هستم. آیا بعد از اینکه درسم تموم شد باید هزینه ای برای آزاد کردن مدرک پرداخت کنم؟

  • سلام برای تحصیل رایگات مقطع کارشناسی تون بله مقداری باید هزینه آزادسازی بدید

 • سلام
  من در مشهد کنکور دادم و کارشناسی پرستاری رو در شهر گناباد گرفتم و طرحم رو در رشت گذروندم
  همون ۲ سال کفایت میکنه؟
  و الان دارم ارشد پرستاری میخونم آیا باید ازشد رو هم آزاد کنم یا میتونم فقط با کارشناسی برم؟

  • سلام اگر طرح رو رفتید
   باید ببینید تحصیل رایگان داشتید یا نه
   بعد می تونید تحصیل رایگان رو بخرید

 • سلام بنده ترم 5 کاردرمانی منطقه 2 ام و میخواستم بدونم میشه همون اول کار هزینه رو پرداخت کنم و مدارکم رو ازاد کنم ؟چون طرح اجباری ندارم و مدارکمو ترجمه کنم و به دانشگاه برگردونم تا 4 سال کارم اینجا تموم شه یا نه و اینکه فقط هزینه 4 سال دوم رو باید برداخت یا باید هر 8 سال رو پرداخت یعنی 60 تومن یا 120 تومن

 • سلام وقت بخیر
  من ارشد بیوشیمی بالینی خوندم (وروردی 97).
  شهریور 1401 دفاع کردم.
  طرحمون هم اختیاری هست و ثبت نام کردم اما هنوز بررسی نشده و اسمم در نیومده.
  برای آزادسازی مدرک باید چیکار کنم؟

 • سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی رادیولوژی سال 95 هستم و منطقه 1 رسوندم.
  ۳ سال و ۶ ماه سابقه کار دارم ولی برای آزاد کردن مدرک میگن باید ۶ ماه دیگه در بیمارستان دولتی کار کنم و با پرداخت هزینه مدرک نمی‌دن آیا این موضوع درست است؟

   • یعنی 6 ماه باقی مونده من قابل خریداری نیست؟
    پس قانون پرداخت هزینه شامل چه کسانی میشه؟
    من ۲ سال طرح اجباری رو گذروندم.

 • سلام وقتتون به خیر. من دانشجوی روزانه بودم و مثل دانشجوهای روزانه دیگه دو برابر تعهد تحصیل رایگان دارم. این تعهد رو کجا باید انجام بدیم؟ داخل شهر خودمون میشه؟ یا اگه وزارت بهداشت یه شهر دور رو هم بگه ناچارا باید اونجا هم بریم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   داخل منطقه ای که ازش استفاده کردید باید تعهد رو انحام بدید

 • سلام من سال 95 از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم تا الان 6 سال از زمان فراغت از تحصیلم گذشته و در این مدت 2 سال و 6 ماه هم دوره ی طرح رو گذروندم تاثیری در هزینه ی آزادسازی داره؟درسته که 2برابر سالهای تحصیل زمان بگذره (برای منطقه 2) مدرک آزاد میشه؟و به میزان سابقه بیمه از این سالها کسر میشه؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله در کاهش تعهدات تون تاثیر داره
   ایین نامه جدید رو مطالعه بفرمایید تصویرشو گذاشتیم در مورد انجام تعهدات برای منطقه دو و سه

 • سلام
  من کارشناسی و کارشناسی ارشد رو از دانشگاه دولتی گرفتم. مدت سوابق کاریم برابر مدت کارشناسی هست کلی برای ارشد باید هزینه رو پرداخت کنم که حدود ۷۰ میلیون هست. آیا برای مهاجرت میشه با همون مدرک کارسناسی اقدام کنم و مدرک ارشد رو ارائه ندم؟
  ممنون از پاسخگویی تون

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه باید با هم دیگر آزاد کنید

 • سلام، وقت بخیر
  من کارشناسی هوشبری دانشگاه آزاد خوندم و برای ارشد اومدم مدیریت وزارت علوم، کارت پایان خدمت هم گرفتم، حالا برای دکتری خارج از کشور رشته مدیریت باید طرح برم و مدرک پیراپزشکی رو آزاد کنم…؟

  • سلام چون مدرک کارشناسی تون مورد نیاز است بله باید مطابق شرایط وزارت بهداشت مدرک کارشناسی تونو ازاد کنید

 • سلام
  ببخشید من طرح اجباری ندارم، رشته ام روان شناسی بالینی، واقعا باید نصف طرح بگذرونیم؟ و ببخشید بقیه طرح میشه خرید یا باید وثیقه بزاریم؟
  ممنون

  • سلام اگر طرح اجباری ندارید نصف چه طرحی رو میخواید برید؟
   سوال تونو اشتباه دارید میپرسید فکر کنم

 • سلام.
  کسایی که منطقه 2 و 3 بودند اما طرح اجباری ندارند آیا می توانند مدرکشان را آزاد کنند یا نه ؟ اگه نه چه شرطی برای آزاد سازی مدرک شون هست؟

 • سلام وقت بخیر اینکه باید حتما در منطقه خودمون طرح پرستاری رو بگذرونیم راسته؟ یعنی مثلا من که منطفه دو بودم باید حتما ۲ یا ۳ بگذرونم تا بعد از ۴سال بتونم ازاد کنم مدرکمو؟

  • سلام ایین نامه جدید رو گذاشتم و اینطور بیان کردند بله

 • سلام وقت بخیر. من دانشجوی پرستاری هستم، و سهنیه منطقه ۳ بودم ۴ سال از تعهد ۸ ساله رو میتونم منطقه ۲ بگذرونم برای ازادسازی مدرک ب مشکل نمیخورم؟ یا حتما باید منطقه ۳ بگذرونم؟

  • سلام باید منطقه ای برید که ازش برای کنکور استفاده کردید

   • من منطقه دو بوده کنکورم پرستارم ۶ ماه طرحمو منطقه یک رفتم ، ایا اینکه باید منطقه دو باشم و منطقه یک قبول نیست برای اون ۴سال اجباری ، یعنی این ۶ماه قبول نیست و باید برم منطقه دو کار کنم؟

    • سلام مطابق ایین نامه جدید باید حتما منطقه ای که در آن قبول شدید رو مراجعه کنید

 • سلام وقت بخیر. من سهمیه منطقه ۳ هستم ۴ سال از تعهد ۸ ساله رو میتونم منطقه ۲ بگذرونم برای ازاد سازی مدرک ب مشکل نمیخورم؟ یا حتما باید منطقه ۳ بگذرونم؟

 • سلام من متخصص جراحی عمومی هستم و سهمیه خانمها داشتم ، ۴ سالش رو رفتم و ۴ سال دیگه اش مونده، امکان آزادسازی مدرک وجود داره ؟ و اگر هست من سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم که توی اون بازه ها نیست میشه سالی ۳۰۰ میلیون برای ۴ سال؟

  • سلام وقت بخير من سال ٩٠ فارغ التحصيل شدم و ١٠ سال سابقه كار دا رم طرح رو هم گذروندم الان براي ازاد سازي مدركم لازمه كه هزينه اي پرداخت كنم؟

   • سلام وقتتون بخیر
    اصولا نباید تعهدی دیگر براتون باقی مونده باشد

 • سلام خسته نباشد
  من دانشجو ترم ۷ پرستاری ازاد هستم
  میشه بعد ترم ۸ بدون رفتن طرح و با وثیقه مدرک مو بگیرم؟
  اگر از دانشگاه مورد تایید ایران پذیرش داشته باشم چی؟

   • سلام قانون جدید چی هست ؟ من فارغ التحصیل کارشناسی پرستاری ظرفیت مازادم ( تعهد خدمت ندارم ) میتونم با گذاشتن وثیقه طرح اجباری رو نرم و مدرکمو ازاد کنم ؟

 • سلام و درود
  بنده تعهد آموزش رایگانم رو سال ۹۶ با مبلغ همون سال خریدم و الان هم اواخر دوره طرحم هست، با این قانون جدید که دیگه نیاز نیست دوباره مبلغ رو پرداخت کنم درسته؟

 • سلام.روز تون بخیر باشه.رشته ی من طرح اجباری نداره،منتها منطقه ۳ بودم ،نمیشه کلشو خرید؟حتما باید نصف تعهد رو برم سر کار؟رشته ی من گزینش کشوری داشته،یعنی میدونم با توجه به رتبه خوبم ،رتبه م دخالتی نداشته گه از سهمیه منطقه ۳ من استفاده شده باشه ،آیا با درخواست از سنجش نمیشه تبدیل سهمیه انجام داد؟

  • سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه ایین نامه جدید بهداشت اینجوری اومده و نمیشه کاریش کرد مگرد شکایت کنید علیه این ایین نامه در دیوان عدالت یا با دانشگاه تون صحبت کنید

  • منم دقیقا همچین شرایطی داره. آخه رشته های دارای پذیرش کشوری چرا باید طبق این قانون درگیر بشن 🤦‍♂️

 • سلام.وقت بخیر‌.امکانش هست (برای دانشجوی فارغ التحصیل شده)با گذاشتن وثیقه به مدت یه ماه،مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ش رو از دانشگاه برای دارالترجمه بگیره؟(بعد از یه ماه به دانشگاه باز گردونده بشه ،خودشم اعلام حضور کنه که مشکل ساز نشه برای ضامن یا وثیقه)

  • سلام خیر
   باید با دانشگاه تون صحبت کنید ببینید تحت شرایطی بهتون میدن یا خیر

 • سلام. من دانشجوی یکی از رشته های توانبخشی، بدون طرح اجباری هستم، سربازی رو هم نرفتم.از منطفه 2 هستم.
  برای آزادسازی مدرک و دریافت ریزنمرات برای مهاجرت، باید نصف دوره تعهد 8 ساله را برم و بعد با پرداخت هزینه، بقیه تعهد را بگیرم یا اینکه با پرداخت هزینه، کل دوره تعهد را میشه خرید؟

  • سلام وقتتون بخیر باید نصف تعهد تونو انجام بدید و سپس می تونید ازاد کنید

 • سلام. وقت بخیر
  تعهد آموزش رایگان منطقه ۲, هشت ساله هست. یعنی برای خرید تعهد اموزش رایگان برای دوره کارشناسی پرستاری باید برای مدت هشت سال، هر سال ۱۵ میلیون پرداخت بشه؟ یا اینکه ۱۵ میلیون به ازای ۴ سال دانشگاه هست؟
  یعنی در کل اینکه برای خرید تعهد آموزش رایگان کارشناسی باید ۶۰ میلیون پرداخت بشه یا ۱۲۰ میلیون ؟

  • سلام برای منطقه دو باید یک برابر تحصیل تون تعهد رو انجام بدید و برای 4 سال بعدی می تونید هزینه شو بپردازید

 • ببخشید طبق گفته رئیس امور آموزشی وزارت بهداشت افراد منطقه یک باید عدم نیاز از دانشگاه داشته باشند تا امکان خرید تعهدات میسر باشد
  آیا این باعث نمی شود که منطقه یک هم تعهدات اجباری و غیر قابل خرید بشود؟

  • سلام و وقت بخیر
   من کارشناسی و ارشدم رو روزانه بالینی وزارت علوم خوندم
   بعد از فارغ التحصیلی مدرکم رو برای گرفتن نامه عدم کاریابی گذاشتم اداره کاریابی و و‌بهمن امسال میتونم نامه رو بگیرم
   اما سه ماهه طرح اختیاری بهداشت رو میرم
   آیا سابقه بیمه طرح میتونه برای آزادسازی رایگان با نامه عدم کاریابی مشکل ایجاد کنه

 • سلام وقتتون بخیر من دانشجوی پرستاری روزانه هستم،برای اینکه بتونم دانشنامه‌ام رو بگیرم باید دو سال طرح اجباری+۸ سال کار به ازای ۸ ترم تحصیل رایگان را بگذرونم؟!!!
  اگر دوسال طرح اجباری را بگذرونم تعهد تحصیل رایگان میشه ۶ سال یا نه؟

 • سلام وقت تون بخیر بنده فارغ تحصیل پزشکی عمومی دوره روزانه هستم و کنکور و دبیرستان را در استان کرمان بودم
  ولی سهمیه پذیرش دانشگاه سهمیه ایثارگران 25درصد پذیرفته شده ام می خواستم بدونم بنده می تونم بعد از گذراندن طرح دوساله اجباری بلافاصله تعهد آموزش رایگان را بخرم؟ و اینکه شنیدم که بر طبق یکی از موارد این تصویب نامه افراد دارای سهمیه ایثارگران و در کل غیر از سهمیه مناطق مبلغ سال ۳۰میلیون نیست و هزینه مثل قبل است درسته؟

  • سلام
   بله می توانید تعهد تونو بخرید
   متاسفانه در این مورد اطلاع نداریم

   • سلام روزتون بخیر
    من دانشجوی ارشد ژنتیک انسانی هستم و رشته ام طرح اجباری نداره.آیا داشتن سابقه کار میتونه مقداری از هزینه خرید تعهد آموزش رایگان کسر کنه؟و این سابقه کارحتما باید بعد از فارغ التحصیلی باشه؟

   • سلام روزتون بخیر
    من دانشجوی ارشد ژنتیک انسانی هستم و رشته ام طرح اجباری نداره.آیا داشتن سابقه کار میتونه مقداری از هزینه خرید تعهد آموزش رایگان کسر کنه؟و این سابقه کارحتما باید بعد از فارغ التحصیلی باشه؟

   • بعد ببخشید می خواستم بپرسم که برای گرفتن ریز نمرات باید به سامانه سجاد مراجعه کنم یا وزارت بهداشت ؟

    • برای وزارت علوم سجاد
     برای بهداشت خود سامانه وزارت بهداشت

     • سلام ببخشید
      الان من فارغ التحصیل رشته پرستاری هستم طرح اجباری رو گذروندم الان میتونم مدرکم رو آزاد کنم یا باید حتما به اندازه ی سنوات تحصیلیم سوابق بیمه داشته باشم بعد میتونم بقیه اش رو بخرم؟؟

 • سلام وقت بخیر
  من لیسانس میکروبیولوژی رو که وزارت علومه سال ۹۶ گرفتم و بلافاصله ارشد ایمونولوژی پزشکی قبول شدم که از سال ۱۴۰۰ دارم طرح اختیاری شو که ۲۴ هست رو میگذرونم. هر دو دوره هم روزانه بودم. الان هزینه آزاد سازی من چجوری میشه ؟
  آیا این دوسال طرح اختیاری که دارم میگذرونم هزینه ای رو رو در آزاد سازی مدرک ارشدم کسر میکنه؟

  • سلام وقت بخیر
   بله طرح تون باعث میشه از تعهدات تحصیل رایگان تون کسر بشه

 • سلام
  رشته تحصیلی من طرح اجباری نداره اما من خودم ۵ سال سابقه کار دارم. میتونم مدرکم را آزاد کنم؟ آیا این هزینه آزادسازی همون هزینه های جدول نامه ای هست که توی وبسایت گذاشتین؟
  چند ماه پیش دانشگاه برای هر ترم ۶۰۰ تومن خواست. ممنونم میشم اگه راهنمایی کنید

 • سلام و خسته نباشید برای خروج از مسافرتی در طی دوران احصیل میزان وثیقه به چه صورته فقط باید مبلغ تعهد اموزشیو وثیقه گذاشت؟و مبلغ اون به چه شکله( برای کارشناسی روزانه فیزیوتراپی )، باتشکر

 • ایا دانشجوی پزشکی شهریه پرداز بعد از فارغ التحصیلی و گذروندن طرح و سربازی 2 ساله برای ازاد کردن مدارک و نمرات به پرداخت هزینه یا گذاشتن وثیقه نیاز داره؟

  • خیر دیگر نیازی ندارید وقتی طرح رو رفته باشید و شهریه پرداز نیز بوده اید

   • باسلام. بنده کارشناسی علوم آزمایشگاهی و ارشدم رو روزانه خوندم و هنوز طرح اجباری دوره کارشناسیم رو نرفتم
    بنده قصد دارم طرحمو برم ولی برای خرید تعهد رایگان میتونم قبل از اتمام طرح اقدام کنم؟؟
    سوال دیگه اینه که از طریق اداره کاریابی میشه برای رشته های وزارت بهداشت اقدام به آزاد کردن مدرک کرد ؟

    • سلام
     بله می تونید ازاد کنید اما تا طرح رو نرید بهتون نمیدن مدرک رو
     نه متاسفانه ایین نامه جدید ممنوع کرده

   • سلام
    ایا دانشجوی روزانه پزشکی که طرح رفته باشد و منطقه یک نباشه راهی هست که به جز گذراندن این قانون یک برابر طول تحصیل بتونه تعهد خریداری کنه

   • ببخشید یک سوال داشتم
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    من ۳۰ شهریور نامه ی خرید تعهد خدمتمو فرستادم برا آموزش و تو تاریخ ۲۹ آبان هزینشو طبق نرخ قدیم گفتن و واریز کردم، طرح اجباریمم تا دو ماه دیگه تموم میشه. حالا تاریخ این بخشنامه ۲۲ آبان خورده!
    چکار باید بکنم؟ دوباره باید طبق نرخ جدید پرداخت کنم؟ اخه نامه درخواستم برا قبل این تاریخه

 • سلام من کارشناسی ارشد بیتوکنولوژی پزشکی رو تموم کردم و الان تو فرجه یکساله قبل از خدمت هستم. شهریه پرداز بودم. برای دریافت دانشنامه چطوری باید اقدام کنم بدون اینکه کارت پایان خدمت داشته باشم؟ در ضمن رشته من تعهد خدمت نداره.

  • سلام نیازی به آزادسازی ندارید
   ازادسازی برای افرادی است که روزانه تجصیل میکنند

  • با سلام من فارغ‌التحصیل هوشبری هستم از طرح معاف شدم و میخوام دانشنامه رو بگیرم و جزو سهمیه ایثارگران بودم
   میخواستم بدونم هزینه ی خرید تعهدم ۴سال میشه یا ۲سال؟؟؟

 • سلام وقتتون به‌خیر باشه یه سوال دارم اگه بخایم برای اوسبیلدونگ با مدرک دیپلم اقدام کنیم بازم لازمه که مدرک کارشناسیمون(هوشبری دولتی ) ازاد بشه؟!؟

  اخه من طرحم تموم نشده ولی زودتر میخام اقدام کنم

  و یا باید وثیقه گذاشت؟حتی وقتی که با دیپلم اقدام میکنیم

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزادم و طرح اجباری دارم؟ میتونم با وثیقه مدارکمو آزاد کتم و طرح نرم با توجه به اینکه دانشگاه آزاد تحصیل کردم؟

  • سلام وقتتون بخیر
   نه متاسفانه طرح اجباری است و باید برید تا بعد آزاد کنید

 • سلام من فارغ التحصیل رشته علوم ازمایشگاهی پیوسته هستم و طرح اجباری دارم
  برای ارشد میخوام برای کانادا اقدام کنم
  برا ازادسازی مدرک باید وثیقه بذارم؟

 • سلام. من کارشناسی رادیولوژی دارم که طرح اجباری داره و بلافاصله بعد از کارشناسی رفتم کارشناسی ارشد و هنوز طرح اجباریم رو نگذروندم. الان برای ازادسازی مدرک، مبالغی که برای وثیقه اعلام شده برای من کارشناسی ارشد حساب میشه یا همون کارشناسی که طرح اجباری داره؟ چون طرح کارشناسی ارشدم اجباری نیست و اختیاریه.

  • سلام وقتتون بخیر
   طرح اجباری رو باید برید و متاسفانه با وثیقه نمیشه ازاد کرد

 • سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم آخر داروسازی هستم که طرح اجباری دارم میخواستم بدونم اگه من هزینه تحصیل رایگان رو پرداخت کنم میتونم مدرکم رو با وثیقه آزاد کنم برای ترجمه ؟

  • باسلام. بنده کارشناسی علوم آزمایشگاهی و ارشدم رو روزانه خوندم و هنوز طرح اجباری دوره کارشناسیم رو نرفتم
   بنده قصد دارم طرحمو برم ولی برای خرید تعهد رایگان میتونم قبل از اتمام طرح اقدام کنم؟؟
   سوال دیگه اینه که از طریق اداره کاریابی میشه برای رشته های وزارت بهداشت اقدام به آزاد کردن مدرک کرد ؟

 • سلام ، من دانشجوی ترم 7 کارشناسی علوم تغذیه هستم ، طرح اجباری ندارم ، تا تابستان 1403 معافیت تحصیلی دارم . آیا میتوانم با پرداخت و خرید تعهد آموزش رایگان ، ریز نمرات م رو دریافت کنم ؟ هزینه تقریبی این کار رو میدونید ( خرید تعهد رایگان) ؟

  • بله با پرداخت می تونید آزاد کنید
   هزینه اش بنا بر سال تحصیل رشته و دانشگاه متفاوت است
   باید از خود آموزش دانشگاه تون سوال بفرمایید

 • سلام وقت بخیر…من کارشناس رادیولوژی هستم و دو سال طرح اجباریم رو هم به پایان رساندم…و الان تمدید طرح هستم…می‌خوام مدارکمو آزاد کنم آیا میتونم؟…این که بگن شما همین تمدید طرحتو باید تموم کنی منطقیه…چون من دوسال طرح اجباریم رو تموم کردم

 • سلام وقت بخیر
  من پزشک عمومی هستم
  تعهدات تحصیل رایگان خریدم و طرح هم رفتم
  وضعیت نطام وظیفم به صورت موقت معاف هستم که تا یک سال اینده معافیت دایم میگیرم
  ایا بدون کارت معافیت دایم میشه مدارک رو ازاد کرد؟
  تشکر

 • سلام
  ببخشید من فارغ التحصیل پرستاری دولتی بدون تعهد سال۹۸هستم…امریه بودم وطرح رو معاف شدم…کلا ۳سال سابقه بیمه دارم…رفتم برای خرید بقیه تعهد و گرفتن دانشنامه ولی میگن تعهد شما ۸ ساله و باید ۴سال بیمه داشته باشین تا بتونین بقیه تعهد رو بخرید….میخواستم ببینم این حرف درسته؟اخه طرح اجباری که ندارم سابقه بیمه برای کسی که تعهد به خدمت نبوده چرا باید باشه که نشه خرید؟

  • سلام وقت تون بخیر
   خیر طبق چیزی که در ایین نامه ها گفتن شما وقتی طرج اجباری نداشته باشید
   می تونید با پرداخت هزینه آزادسازی رو انجام بدید

 • سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۴ پرستاریم و چون شهریه پردازم دیگه هزینه اموزش رایگانو نمیدم و فقط هزینه ازادسازی مدرک و یاید بدم.میتونم مدرک کارشناسی و ریزنمراتو قبل از شروع طرح بگیرم دقیقا بعد از تموم شدن دانشگاه؟
  و اینکه تعهد خدمت برای دانشجویان شهریه پرداز ۴ ساله که ۲ سالش طرح اجباریه و برای اون ۲ سال به ازای هر سال ۶۰ میلیون باید پرداخت کنم؟

  • سلام اگر شهریه پرداز هستید نیازی به ازادسازی مدارک ندارید. آزادسازی برای کسانی است که روزانه تحصیل میکنند
   در مورد تعهد خدمت فقط قسمت اجباری شو نیاز دارید به پرداخت هزینه و اختیاری باشه نیازی نیست

 • سلام در خصوص وثیقه‌ی خروج از کشور دانشجویان علوم پزشکی، دانشجویان شهریه پرداز یا آزاد که تعهد خدمت ندارن و فقط طرح انسانی رو باید بگذرونن هم مشمول این قانون میشن؟

 • درخصوص رشته هایی که طرح اختیاری دارن هم میشه توضیح بدید
  این رشته ها برای آزادسازی مدرک نیاز به وثیقه دارن؟ یا فقط باید هزینه آموزش رایگان رو بدن؟
  هزینه آموزش رایگان تو دانشگاه های منطقه 1 چقدره؟

  • خیر
   برای آزادسازی مدرک فقط هزینه تحصیل رایگان تونو می پردازید
   مبلغ رو از دانشگاه تون بپرسید

 • سلام من رادیولوژی خوندم و طرح اجباری داره ولی با وجود ثبت نام در سامانه طرح اسمم در نیومد و فعلا بیمارستان ها نیاز نداشتن، آیا میتونم برای آزاد سازی مدرکم اقدام کنم؟؟

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر نامه معافیت از طرح بهتون بدن یا نامه ای که نشون بده دیگه طرح لازم نیست انجام بدید می تونید برای ازادسازی اقدام کنید

 • سلام وقت بخیر من سال اخر ارشد پرستاری هستم و میخوام مدرک ارشدم رو آزاد کنم. تماس گرفتم با وزارت بهداشت گفتند که ارشد پرستاری تعهد خاص داره و نمیشه تعهدات رو خرید، در صورتی که از من تعهد محضری گرفته نشده، سوال بعدیم در مورد طرح اجباری این رشته هست من هنوز طرح نرفتم، مطابق قانون جدید گذروندن طرح اجباری شده؟ نمیشه وثیقه ای گذاشت؟

  • سلام نیازی به تعهد محضری نیست در قانون تعهد در نظر گرفته شده است.
   طرح اجباری شده است

 • با سلام
  من دکتری خون شناسی. ارشد خون شناسی و کاردانی و کارشناسی علوم ازمایشگاهی دارم
  16 ماه در مقطع دکتری که بودم ازمایشگاه بیمارستان خصوصی کار کردم و سابقه بیمه دارم اما طرح نرفتم
  چقد رباید هزینه کنم برای وثیقه گذاشتن و ازاد کردن تمام مدارکم؟

   • یک سوال دیگه
    با این مدارک میشه خارج از کشور کار و تحصیل کرد؟ منظورم اینه که مثلا قید نمیشه مدت اعتبار دو سال یا ….متناسب با مدت اعتبار وثیقه و اگر کسی دیگه برنگرده وثیقه اش که قطعا توسط وزارتخونه ظبط خواهد شد اما در نهایت اون شخص مدرکش رو داره دیگه

     • ممنون از پاسخگویی شما
      قانون جدید که در تاریخ یک مرداد سال ۱۴۰۱ تصویب شده باعث میشه تنها در صورت داشتن پذیرش برای تحصیل در دانشگا های مورد تایید ایران، بتونیم وثیقه بزاریم و مدرک رو بگیریم، درسته؟

 • سلام .میخواسم بپرسم خدمت سربازی ک توی بیمارستان های نیروهای مسلح انجام شده و بیمه هم رد شد از تعهدات خدمت کسر میشه یا نه ؟چون من ۲۰ماه خدمت سربازی رفتم چهار ماهم طرح رفتم و بعدش پایان طرح زدم .با این حساب الان ۲سال از تعهدم کم شده یا فقط ۴ماه ؟
  سوال دوم اینک با این بخشنامه جدید وزارت بهداشت اصن امکان خرید ازاد سازی مدرک وجود خواهد داشت یا خیر

  • سلام بله مدت سربازی از تعهدتون کسر می شود
   بله امکانش هست ویدیو یوتیوبی مونو حتما در این رابطه ببینید

 • سلام . من سه ترم دانشجوی سراسری پرستاری بودم ولی از ترم چهار به بعد به علت انتفالی به دانشجوی شهریه پرداز تبدیل شدم . الان من بعد پایان طرح باز باید تعهدات خدمت رو بگذرونم با وجود این که شهریه پرداخت کرده ام ؟

  • سلام طرح اجباری رو که باید بگذرونید
   هزینه تعهد تحصیل رایگان هم همونقدر که رایگان بوده باید انجام بدید

 • سلام من سه سال سابقه دارم که نصفش منطقه سه هست
  دانشگاه گفته باید چهار سال سابقه کار در منطقه سه داشته باشی چون خودت منطقه سه بودی و نمیتونی تطبیق بدی
  بعد گفتن باید عدم نیاز بزنی و از سال ۱۴۰۱ قانونی رسیده که همه دانشگاه های کشور باید برات عدم نیاز بزنن همچین چیزی صحت داره؟

  • سلام در اطلاعیه های قدیمی چنین چیزی نبوده اما احتمالا به تازگی چنین اطلاعیه ای اومده باشه ازشون بخواید متن اطلاعیه و دستورالعمل رو بهتون نشون بدن

 • سلام وقتتون بخیر
  من پزشک عمومی هستم و معاف از طرح بودم و سه سال سابقه خدمت دارم اما قصد دارم مدرکمو ازاد کنم و از ایران برم
  میشه راهنماییم کنید برای ازادسازی مدرکم چیکار باید بکنم ؟
  و اینکه من میتوانم از نظام پزشکی شهر دیگه ای اقدام کنم یا بنا بر اجبار چون تهران تحصیل کردم باید به نظام پزشکی تهران مراجعه کنم؟

  با تشکر از راهنماایتون

  • سلام ویدیو های یوتیوبی مونو ببینید توضیح دادیم و اگر متوجه نشدید وقت مشاوره می تونید از طریق سایت رزرو بفرمایید

   • سلام وقتتون بخیر
    من دانشجوی پرستاری دانشگاه ازاد هستم
    میخواستم یه وقته مشاوره تلفنی بگیرم در رابطه با ازاد سازی مدرک
    به سوالاتم پاسخ داده میشه ؟ چون توی توضیحات بسته نوشته شده بود برای دانشجویان دانشگاه دولتی

    • سلام وقتتون بخیر
     در مورد ازادسازی از طرح بله میشه
     اما در مورد ازادسازی تعهد تحصیل رایگان، شما تعهد رایگان ندارید

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناس پرستاری ام و ۲سال طرح اجباری رو در منطقه۱ گذرانده ام خودم متولدمنطقه۲هستم و۸سال تعهد خدمت اموزش رایگان دارم برای خرید و ازادسازی این تحصیلات دانشگاه مربوطه میگن حتما باید حداقل ۲سال متطقه ۲کار کرده باشی تا بتونی مدرکتو بخری؟؟ لطفا راهنمایی کنید ک چیکار میتونم بکنم و ایا این گفته ایشان صحت داره یا نه!

  • سلام وقتتون بخیر
   در ایین نامه های وزارت بهداشت چنین چیزی نیست که برای ازاد سازی تعهد آموزش رایگان باید در منطفه دو خدمت کرده باشید و همین که طرح رو رفته باشید مشکلی نداره و باقیشو فقط باید خدمت کرده باشید

 • سلام
  وقت بخیر
  بنده ارشد اقتصاد سلامت هستم که طرح اجباری ندارم همچنین دوره سربازی رو به عنوان سرباز پژوهشگر توی مرکز تحقیقات همون دانشگاه سپری کردم (به مدت 2 سال) اما بیمه نیروهای مسلح برام رد شد نه تامین اجتماعی. الان برای ازاد سازی مدرک ارشدم باید پول بدم؟؟

  • باسلام. بنده کارشناسی علوم آزمایشگاهی و ارشدم رو روزانه خوندم و هنوز طرح اجباری دوره کارشناسیم رو نرفتم
   بنده قصد دارم طرحمو برم ولی برای خرید تعهد رایگان میتونم قبل از اتمام طرح اقدام کنم؟؟
   سوال دیگه اینه که از طریق اداره کاریابی میشه برای رشته های وزارت بهداشت اقدام به آزاد کردن مدرک کرد ؟

 • سلام خسته نباشید. من پزشک عمومی ام . دوره روزانه دانشگاه تحصیل کرده و سربازی رفته ام و معافیت از طرح اجباری وزارت بهداشت را نیز دارم. میخوام مدرکم رو آزاد کنم و برم از کشور. و خیالم ندارم برگردم.پول سالهای تعهد رو هم میدم. بدون پروانه دائم و گواهی انجام کار در داخل کشور که جزء مدارک لازمی بود که ذکر کردید مدرک منو میدن بهم؟؟ اگه نه چه راهی داره ک بگیرم متشکرم

  • سلام اگر طرح اجباری ندارید میشه ازاد کنید با آموزش دانشگاه تون در ارتباط باشید

 • باسلام
  من تخصص دندانپزشکی هستم و تعهدات تخصص ام را تمام کرده‌ام دروه‌عمومی تعهد خاص استانی داشتم دوازده سال که شش سال را گذرانده ام امت هم اکنون به علت ازدواج به هیچ عنوان نمیتوانم به استان مورد نظر برگردم برای شش سال باقیمانده می‌توانم وثیقه بگذارم؟؟؟؟

 • باسلام
  من متخصص دندانپزشکی ترمیمی هستم و تعهدات دوره تخصصی ام را به پایان رسانده ام و گواهی پایان تعهدات تخصص از وزارت بهداشت دریافت کرده ام
  و دوره عمومی ورودی سال ۱۳۸۰دانشگاه تهران بوده ام که برای دوره عمومی تعهدات استان کردستان دو برابر سنوات خدمت داشته ام منطقه سه بودیم در سال ۱۳۸۰
  و در مهر ۱۳۸۷ فارغ التحصیل شدم
  و شش سال هم در استان کردستان خدمت کرده ام و در سال ۱۳۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی کردستان عدم نیاز دریافت کرد ه ام و از دانشگاه علوم پزشکی تهران هم اعلام نیاز گرفتم جهت اینکه سنوات باقیمانده از تعهداتم را در تهران سپری کنم اما متاسفانه با همه اینها امکانپذیر نشد
  الان هم به خاطر شرایطم متاهل هستم و همسرم هم اهل تهران و شاغل در تهران هستن به هیچ عنوان شرایط برگشت به کردستان را ندارم
  سوال من اینست آیا من می‌توانم جهت آزاد سازی مدرکم جهت شش سال باقیمانده از تعهداتم وثیقه بگذارم؟

 • سلام برای پس گرفتن مبلغ وثیقه پزشکی به جز گواهی پایان طرح چه مدارکی لازم هست؟

 • سلام من طرح نوزده ماهه پرستاری دارم و برای آزاد کردن مدرک باید ۱۵۰ میلیون برای باقی مونده ی طرحم که حدود یک سال هست بذارم چون شنیدم هزینه ی وثیقه ی کلی ۲۲۰ میلیون شده … فقط میخوام راهنماییم کنید که آیا میتونم به ازای پول یا سند ملکی، طلا بذارم و فقط مدرکم رو برای کارهای ترجمه آزاد کنم و ادامه ی طرحمم بگذرونم؟!

   • سلام من دانشگاه آزاد درس خوندم دو سال طرحمو رفتم الان میتونم مدرکمو آزاد کنم .این دو برابر مدت زمان دانشگاه تعهد کار چیه

  • سلام وقت بخیر، من رشتم بهداشت محیط هستش، طرحمون اختیاریه و بنده طرحم رو نیز گذرونده ام، ممنون میشم اگر درارتباط با رشته های دارای طرح اختیاری و تاثیر بیمه و سابقه کار بر هزینه پروسه آزادسازی راهنمایی بفرمایین

   • سلام به ازای مدت زمان انجام طرح و بیمه تون از تعهدات تون کسر خواهد شد

 • وقت به خير من مستقيم از كارشناسي پرستاري رفتم ارشد و طرح نگذروندم، الان حدود شش ماهه درخواست انجام طرح دارم ولي نيرو نميخوان فعلا، و ميخوام درخواست معافيت بدم، ميخوام بدونم ارشد رو هم ميتونم بخرم تعهدش رو يا نه؟

  • سلام وقتتون بخیر چیزی که نوشته در ایین نامه امکان خریداری وجود ندارد

  • سلام وقتتون بخیر
   میشه در دوران دانشجویی تعهد آموزش رایگان رو پرداخت کرد ؟که بعدا بتونیم فقط طرح دو ساله رو بریم و مدرکمون آزاد بشه،اگر میشه تعهد عام را پرداخت کرد ،چطور و از کجا؟

   • سلام وقتتون بخیر با پرداخت هزینه میشه ازاد کرد و بعد طرح رو هم انجام بدید
    اما توجه کنید که خود طرح شما 2 سال از تعهدتون رو پوشش میده
    از طریق آموزش دانشگاه تون و وزارت بهداشت اقدام کنید

 • سلام من سال 95وارد رشته کاردرمانی درمقطع لیسانس شدم دانشگاه دولتی و کاملا رایگان دوره روزانه و سال 99فارغ‌التحصیل شدم طرح اجباری نداشتم و تا6ماه دیگه کارت پایان خدمتم رو میگیرم چجوری میتونم مدرکمو آزاد کنم؟با نامه عدم کاریابی میتونم اقدام کنم؟

  • سلام وقتتون بخیر در همین صفحه کامل توضیح داده شده است و همچنین ویدیو یوتوبی مونو ببینید

 • سلام. بنده دانشجوی تخصص پزشکی هستم. به صورت مستقیم بدون گذراندن طرح عمومی به تخصص آمده ام.
  میخوام طرح عمومی رو وثیقه بزارم و آزاد کنم. این امکان وجود دارد؟ بعد از اینکه طرح عمومی رو خریدم، فقط 2 سال طرح تخصص رو بگذرونم!
  این امکان وجود دارد یا خیر

 • سلام وقت بخير
  من فارغ التحصيل سال ٩٧ رشته پرستاري دانشگاه آزاد هستم
  خواستم ببينم براي من كه بيش از ٣ ماه از تاريخ فارغ التحصيليم ميگذره آيا امكان استفاده از اين طرح وجود داره يا خير؟ يا فقط براي كساني كه دانشگاه دولتي فارغ التحصيل شدن غير ممكن ميشه؟

 • سلام. براي phd هماتولوژي ميشه وثيقه گذاشت تا مدرك آزاد بشه؟ و اگه ميشه، امكان وثيقه نقدي هم هست؟

  • سلام در متن مقاله توضیح داده شده است:
   ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و PHD قابل خریداری نیست.

  • سلام داخل همین صفحه توضیح داده شده است:

   ضمنا تعهدات رشته ها و دوره های تخصص، فوق تخصص و PHD قابل خریداری نیست.

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای رشته پزشکی بعد از تایید وثیقه، دانشنامه آزاد میشه؟ یا فقط ریز‌نمرات داده میشه؟

 • سلام من دانشجوی پرستاری دانشگاه ازاد هستم ۲۰ ماه از طرح رفتم ۴ ماه دیگه رو نمیخام برم باید کل هزینه رو پرداخت کنم ؟

 • سلام و وقت بخیر
  از مطلبی که گذاشتین این برداشت رو کردم که تعهد خدمت مناطق محروم رو هم میشه خرید یا به نوعی مدرک رو آزاد کرد که بشه خارج از کشور ادامه تحصیل داد (برای پزشکی عمومی تعهدی). میخواستم بدونم درست متوجه شدم؟ آیا این امکان وجود داره؟

  • سلام نمیشه خرید باید وثیقه بذارید برای این تعهد
   اما تعهد تحصیل رایگان رو میشه
   در مورد این پست یک ویدیو یوتیوبی کامل توضیح دادیم حتما ببینید

 • سلام
  من دانشوی دکترای phd فیزیولوژی پزشکی هستم و پس از تحصیل ملزم به گذراندن تعهد هستم، در مقاله ای که در سایت منتشر کرده اید در مورد مبلغ مورد نیاز برای آزاد سازی مدرک دکترا اشاره ای نکرده اید، یا مبلغ مورد نیاز برای ضمانت
  با تشکر

   • سلام وقت بخیر
    طبق مصوبه جدید رشته داروسازی هم تعهد تحصیل رایگان داره ؟
    منظورم اون ۷ سال برای منطقه یک ۱۴ سال برای منطقه ۲ هست که گفته بودن

    • سلام وقت بخیر
     تعهد تحصیل رایگان ربطی به طرح شما ندارد
     اگر روزانه تحصیل کردید باید در قبال آن یا هزینه را پرداخت کنید یا به اندازه تعهدتان در قبال تحصیل رایگان در ایران کار کنید

 • سلام
  من ۶ ماه از شروع طرح پرستاریم میگذرد اگر در آزمون وزارت بهداشت یا تامین بصورت پیمانی قبول بشم میتونم مدرک لیسانسم را پس از اتمام طرح اجباری آزاد کنم؟
  یا بخاطر پیمانی شدنم ازم تعهد میگیرن که مدرکم تا مدتی پیششون میمونه؟

 • سلام وقت بخیر من ورودی ۹۴ دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستم رشته ی علوم ازمایشگاهی ؛ میخواستم بدونم بخوام مدرکم رو ازاد کنم چقد باید هزینه بدهم حدودا تحصیلم هم کلا ب صورت رایگان بوده

  • سلام با آموزش دانشگاه تون در ارتباط باشید مبلغ دقیق رو خواهند گفت

   • سلام آیا من که رشته پیراپزشکی بدون طرح اجباری بصورت روزانه دارم میخونم فرقی داره نحوه آزاد کردن مدرکم؟

 • با سلام بنده سال 1392 پزشکی خود را در دانشگاه لرستان به اتمام رساندم و 2 سال طرح را نیز سپری کرده ام و تا به الان مشغول کار هستم و میخاهم برای مهاجرت اقدام کنم آیا برای گرفتن دانشنامه باید مبلغی بپردازم ؟ و مدارکی آماده کنم؟

   • ولی با دانشگاه تماس گرفتم گفتن که باید برای 11 سال گواهی کار ارائه بدی در صورت نداشت گواهی کار باید هزینه بپردازی

 • با سلام،
  اطلاع دارید وثیقه آزادسازی مدرک تخصص پزشکی چقدر هست؟
  با تشکر

  • سلام دوره های تخصص رو نمیشه طرح شونو وثیقه بذارند و هزینه تحصیل رایگان رو هم از دانشگاه تون بپرسید

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام وقت بخیر من ساکن کرمانشاه و دانشجو پزشکی کرمانشاه هستم، اگر بعد از فارغ التحصیلی بخوام بدون طرح رفتن برای مهاجرت به المان اقدام کنم چقدر باید هزینه کنم؟

 • سلام من در رشته بینایی سنجی مشغول به تحصیلم که طرح اجباری نداره و همچنین دانشجوی مازاد بر ظرفیت یا شهریه پرداز هستم(تحصیلم رایگان نیست)، آیا باید هزینه ای را برای آزاد سازی مدرک پرداخت کنم ؟

   • سلام ببخشید طبق ایین نامه جدید ، از ۴سال اجباری منطقه دو برای پرستاری ، هر ۴سال باید منطقه دو باشم یا فقط دوسال اول؟ اگه دوسال منطقه یک باشم دوسال منطقه دو مشکل داره؟ و اینکه اگه دوسال اول دولتی باشم میتونم دوسال دوم رو خصوصی کار کنم؟

    • یک برابر تعهد تون باید در منطقه ای باشید که ازش استفاده کردید

 • سلام وقت بخیر من رشتم گفتاردرمانیه و طرح اجباری نداره طرحش اختیاریه اگر بخوام بدون دادن پول مدرکم ازاد بشه باید طرح رو برم؟

  • سلام ممنون باید به اندازه تحصیل رایگان تون تعهدات تونو انجام بدید تا رایگان آزاد کنید

   • سلام روزتون بخیر، من رشته ی کارشناسیم علوم آزمایشگاهیه و طرح رفتم بعد از کارشناسی، ارشدم بیوتکنولوژی پزشکی هست که طرح اجباری نداره، آیا من بازم باید طرح بگذرونم یا میتونم مدرک ارشدمو آزاد کنم رایگان؟

    • سلام ممنون خیر نیازی به گذاشتن وثیقه ندارید اگر طرح اجباری ندارید و می توانید مدرک تحصیلی خودتونو آزاد کنید

    • سلام وقت بخیر
     آیا این موضوع که طبق این مصوبه جدید در مورد تعهد آموزش رایگان افراد منطقه یک باید حتماً نامه عدم نیاز داشته باشند تا بتوانند تعهد آموزش رایگان بخرند درسته؟
     یعنی من که منطقه یک هستم معلوم نیست بتونم بعد از طرح دوساله بتونم مدرک بخرم یا نه؟

     • سلام در مورد عدم نیاز اطلاعی نداریم و اطلاعات ما نیز در حدی است که در نامه منتشر شده است

    • سلام
     من منطقه دو کنکور دادم
     پرستارم
     از این ۴سال طرح اجباری
     باید هر۴سال رو منطقه دو باشم یا فقط دوسال؟

     • سلام به مدت یک برابر تعهد تون منطقه ای که بودید باید برید

   • سلام وقت بخیر، من دانشجوی Phd فیزیوتراپی هستم آیا میتونم مدرکم رو آزاد کنم یا وثیقه بزارم؟ با تشکر

    • سلام وقتتون بخیر طبق گفته وزارت بهداشت طرح های دکتری قابل خریداری نیست

     • سلام. من وزارت بهداشت ارشد خواندم و رشته ام هیچ طرحی که ندارد و هیچ کاری هم برایش پیدا نمیشه. آیا با عدم کاریابی میشه آزادش کرد.؟

     • تا جایی که اطلاع داریم متاسفانه نمیشه اما بازم از کاریابی ها بپرسید

    • ایا رشته هایی که طرح اجباری دارند مثل پرستاری رو دیگه نمیشه مثل قبل با گذاشتن وثیقه یا مبلغ گفته شده، در حین طرح مدرکتو ازاد کنی؟
     چون من تماس گرفتم با وزارت خونه گفتن دیگه امکانش نیست باید طرحت تموم بشه که بعد بتونی مدرک بگیری و فقط برای ی رشته های خاص اونم مقطع دکترا امکانش هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.