تحصیل در نیوزلند

تحصیل در نیوزلند؛ صفر تا صد تحصیل و زندگی در نیوزلند در سال 2022

نیوزلند کشوری در قاره اقیانوسیه و در مجاورت استرالیا بوده که به امنیت بالا، کیفیت بالای زندگی و شرایط مساعد جغرافیایی مشهور است. مدیریت مثال زندنی این کشور در مهار ویروس کرونا، باعث شد این پاندمی به سرعت در این کشور متوقف شود و بیش از گذشته نگاه ها را به سمت آن معطوف شود و مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر وجود دانشگاه های معتبر و مراکز معتبر تجاری و اقتصادی جهت اشتغال ساکنین و امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. در همین جهت بر آن شدیم تا در مطلب پیش رو شما را بیشتر با این کشور ناشناخته و شرایط تحصیل در آن آشنا سازیم؛ با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در نیوزلند

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های نیوزلند 3 تا 4 سال زمان می برد؛ به طوری که دانشجویان پس از ۳ سال مدرک Bachelor و پس از ۴ سال مدرک Honours را دریافت می کنند. متقاضیان بین المللی به طور معمول پس از اتمام دوره 12 ساله مدرسه می توانند در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه های این کشور شوند. نمره آیلتس مطلوب (معمولا 6 به بالا)، تمکن مالی مناسب و معدل خوب دیپلم، مهم ترین فاکتورها در اخذ پذیرش در این مقطع می باشند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نیوزلند

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور معمول دو سال به طول انجامیده و دانشجو به دلیل آنکه در این دوره مهارت های عملی را نیز می آموزد، می تواند پس از اتمام آن با فراغ بال به سراغ شغل مناسب خود باشد.

 به طور کلی اما تحصیل در این مقطع به سه صورت امکان پذیر است:

 • دانشجویانی که سوابق تحصیلی بسیار عالی (مثل معدل خوب، کسب مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر، مقاله ISI  و…) به علاوه مدرک زبان آیلتس یا تافل بالا را داشته باشند، می توانند از دانشگاه های نیوزلند بورسیه دریافت کنند (شانس دریافت بورسیه در این مقطع متوسط است). در صورت اخذ این بورسیه ها، دانشگاه ها اغلبِ هزینه های زندگی دانشجو را علاوه بر هزینه های تحصیل آنها پرداخت کرده و از این بابت مشکلی متوجه دانشجوی بین المللی که با هزینه های زیادی روبه‌رو است، نخواهد بود.
 • افرادی که سابقه تحصیلی متوسطی دارند اما میان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آنها (که برای آن درخواست داده اند) گپ تحصیلی زیادی وجود نداشته باشد (کم تر از دو سال). این متقاضیان نیز می توانند وارد دوره ارشد در نیوزلند شوند، اما شانس زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی نخواهند داشت و بهتر از برای رشته ها و دانشگاه هایی اقدام نمایند که هزینه تحصیلی نسبتا پایین تری را از دانشجو اخذ می کنند (چیزی بین 10 تا 15 هزار دلار).
 • افرادی که گپ تحصیلی بیش از دو سال را در رزومه تحصیلی خود دارند. این گروه بایستی دانشگاه و آفیسر سفارت را قانع کنند که گپ تحصیلی آنها موجه بوده است. با این وجود اما باید اذعان کرد که گپ تحصیلی از نظر دانشگاه های کشور نیوزلند یک چالش بزرگ بوده و نمی توان به راحتی آن را توجیه نمود. از این جهت به چنین افرادی معمولا توصیه می شود که کشوری دیگر را مدنظر قرار دهند.

نکته آخر اینکه همانگونه که اشاره کردیم، شانس دریافت بورسیه تحصیلی به طور کلی  در مقطع کارشناسی ارشد متوسط بوده و تنها در برخی از رشته های خاص (مثل علوم کامپیوتر، شاخه های مختلف علوم پایه و …) امکان پذیر است. از این جهت پیش بینی تامین هزینه ها به صورت سلف فاند امری عاقلانه به نظر می رسد.

تحصیل در نیوزلند

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در نیوزلند

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور نیوزلند 3 تا 5 سال و حتی گاهی 6 سال زمان می برد! نکته مهم در اخذ پذیرش در مقطع PHD در نیوزلند، ایجاد ارتباط با استاد مدنظر و مکاتبه با وی می باشد، چراکه مطابق با نظام آموزشی نیوزلند، استاد دانشگاه نقشی بسیار تعیین کننده در پذیرش دانشجو و حتی اعطای بورسیه به وی را دارد.

حالا که از بورسیه تحصیلی سخن گفتیم بد نیست این نکته را نیز اضافه کنیم که در مقطع دکتری شانس دریافت فاند تحصیلی برای دانشجویان به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند و دانشجویانی که:

 • معدل آخرین مدرک تحصیلی آنها بالای 17 (یا حداقل 16) باشد
 • دارای مقاله ISI باشند
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا داشته باشند
 • ریسرچ پروپوزال قوی داشته باشند
 • توصیه نامه و انگیزه نامه مطلوبی داشته باشند

شانس بسیار بالایی برای دریافت بورسیه داشته و می توانند از این طریق بخشی قابل توجهی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در نیوزلند را فراهم کنند.

هزینه تحصیل در نیوزلند

به طور کلی نیوزلند از جمله کشورهای گران قیمت برای ادامه تحصیل به حساب می آید.  و یک دانشجوی بین المللی در صورت عدم دریافت کمک هزینه تحصیلی بایستی مبالغ قابل توجهی را به عنوان شهریه کنار بگذارد. این مبلغ بسته به مقطع، رشته و دانشگاه محل تحصیل متفاوت بوده، اما به طور متوسط به صورت زیر می باشد:

 • کارشناسی: بین 18 تا 30 هزار دلار در سال
 • کارشناسی ارشد: بین 25 تا 42 هزار دلار در سال
 • دکتری: بین 4 تا 10 هزار دلار در سال

با توجه به توضیحات فوق و هزینه تحصیل در مقاطع مختلف شاید به نظر رسد که بهترین مقطع برای ادامه تحصیل در نیوزلند دکتری می باشد که هم احتمال دریافت فاند بیشتر است و هم هزینه کم تری در بر دارد، با این وجود اما توصیه می شود همه جوانب این مسئله را قبل از هر اقدامی سنجیده و با اطمینان تصمیم گیری نمایید.

هزینه های زندگی دانشجویی در نیوزلند

هزینه زندگی در مرکز شهر در کشور نیوزیلند دارای تفاوت 20 الی 50 درصدی با زندگی در حومه شهر است و هر اندازه هم که زیاد شود، باز هم از زندگی در شهرهای بزرگ آمریکا و انگلستان کم تر خواهد بود. به طوری که در حالت کلی هزینه های زندگی در نیوزلند برای دانشجویان بین المللی چیزی بین 700  تا 1000 دلار نیوزلند در ماه است که شامل هزینه های مسکن (بخش اصلی هزینه با قیمت تقریبی 400 دلار در ماه)، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی می شود که دانشجو در زمان تحصیل باید بپردازد.

شرایط کار دانشجویی در نیوزلند

طبق قوانین نیوزلند، دانشجویان خارجی که در دوره کارشناسی تحصیل می کنند، اجازه کار تا سقف 10  ساعت در هفته را دارند. دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکتری هم 30 ساعت اجازه کار به صورت پاره وقت در هفته را دارا می باشند. میانگین دستمزد دانشجویان کارشناسی حدود 15 دلار نیوزلند در یک ساعت و در مقاطع بالاتر حدود 16 دلار در ساعت است. علاوه بر این، یک دانشجو اگر که در روزهای شنبه و یا تعطیلات عمومی کار نیز کار کند، در آمد بیشتری هم می تواند به دست آورد.

همچنین توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در کشور نیوزلند با توجه به جمعیت این کشور، بسیار پایین بوده و حدود 4. 3% می باشد و از این جهت دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل هیچ گونه نگرانیِ خاصی بابت پیدا کردن شغل مناسب نخواهند داشت.

در همین جهت و با توجه به ثروت فراوان موجود در نیوزلند، راه های گوناگونی برای اشتغال دانشجوهای خارجی وجود دارد که یکی از بهترین آنها، تدریس خصوصی به دانشجویان کم سن و سال تر هم رشته خود و یا آموزش زبان به دانشجویان دیگر است (به طور مثال شما به عنوان دانشجویی که زبان انگلیسی قدرتمندی دارید، می توانید به یک دانشجوی چینی، زبان انگلیسی یاد بدهید). یک دانشجو از راه تدریس خصوصی می تواند تا ساعتی 50 دلار  هم درآمد داشته باشد که مبلغی بسیار قابل توجه بوده و کلیه نیازهای دانشجو و همراهنش را برآورده می سازد.

تحصیل در نیوزلند

برترین دانشگاه های نیوزلند

در این قسمت به معرفی چهار دانشگاه که از جمله معتبرترین دانشگاه ها در کشور نیوزلند هستند، می پردازیم:

دانشگاه اوکلند: این دانشگاه یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های نیوزلند بوده که بیش از 130 سال قدمت دارد. اوکلند، جزء 100 دانشگاه برتر در جهان به شمار می رود و همواره به عنوان یکی بهترین دانشگاه های قاره اقیانوسیه شناخته شده و افراد زیادی را سالانه بورسیه می کند.

دانشگاه اوتاگو: این دانشگاه با بیش از 140سال قدمت، قدیمی ترین دانشگاه نیوزلند بوده و در شهر دونیدین نیوزلند واقع شده است. دانشگاه اوتاگو در رنکینگ های جهانی جایگاه بسیار خوبی داشته و از معدود دانشگاه های نیوزلند به حساب می رود که رشته هایی همچون داروسازی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی را ارائه داده و افراد مستعد را بورسیه می نماید.

دانشگاه ولینگتون: این دانشگاه با قدمتی 119 ساله در شهر ولینگتون نیوزلند قرار دارد و از اعتبار بسیار زیادی در سطح جهان برخوردار است. کتابخانه ولینگتون یکی از بزرگ ترین کتابخانه های کشور نیوزلند با بیش از 103 میلیون جلد کتاب به حساب می آید.

دانشگاه مسی: دانشگاه مسی یکی از بزرگ ترین و معتربرین دانشگاه های کشور نیوزلند به حساب آمده و از پنج کالج اصلی تشکیل شده که عبارتند از: هنر، تجارت، جامعه شناسی، علوم پایه و آموزش و پرورش.

حرف آخر

در مطلب فوق تا حد ممکن شما را با شرایط تحصیل و زندگی در کشور نیوزلند آشنا ساخته و اطلاعاتی کلی در رابطه با مهاجرت تحصیلی به این کشور ارائه دادیم. با این وجود اما برخورداری از راهنمایی تخصصی یک مشاور مطمئن، گزینه ای جذاب پیشروی هر متقاضی تحصیل به نیوزلند است که می خواهد به صورت واقع بینانه مسئله مهاجرت خود را مورد بررسی قرار داده و به درستی قدم بردارد. در بورسیه این امکان فراهم آمده است تا به راحتی و با اطمینان خاطر با مشاوران ما صحبت کرده تا از هدر رفت سرمایه و زمان شما جلوگیری شود. به آینده خود اعتماد کنید؛ مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد:)

4.4/5 - (7 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.