شرایط معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی برای اپلای دانشجویان مشمول خدمت سربازی

اگر شما هم جزو دانشجویانی هستید که مایل به اپلای و ادامه تحصیل در کشور دیگری هستید، احتمالا یکی از چالش ها و موانعی که با آن رو به رو می شوید نداشتن کارت پایان خدمت است، اما نگران نباشید چرا که برای این مشکل راه حل وجود دارد با داشتن دو شرط اصلی می توانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید و به راحتی ویزا کشور مورد نظرتان را اخذ کنید اما این فرآیند شما مراحلی است که با دانستن آن بهتر می توانید سایر امور مهاجرت خود را مدیریت کنید.

معافیت تحصیلی به معنای ساده یعنی شما به علت مشغول بودن به تحصیل در مقطع خاص و در مدت معینی از خدمت سربازی معاف هستید ولی بعد از آن می بایست وضعیت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید برای این کار بهتر است بدانید استعلام وضعیت شما چگونه انجام می شود. اگر شما در یکی از دانشگاه های خارج از کشور ( در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) پذیرش گرفته باشید می توانید نسبت به انجام مراحل معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنید.

چگونگی استعلام وضعیت نظام وظیفه دانشجویان

متقاضیان ابتدا می بایست به دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی مراجعه کنند و کد پنج رقمی سخا خود را دریافت کنند، افراد با داشتن این کد و مراجعه به سامانه نظام وظیفه وضعیت خود را بررسی کنند. این بررسی به شما کمک می کند تا مدت مشخص مجاز سنوات مجاز تحصیلی خود را بدانید و طبق آن پیش بروید تا ندانسته غیبت نخورید و جریمه نشوید.

سنوات مجاز برای دریافت معافیت تحصیلی

 1. مقطع کاردانی: به مدت ۲ سال و ۶ ماه
 2. مقطع کارشناسی پیوسته یا لیسانس: به مدت ۵ سال
 3. مقطع کارشناسی ناپیوسته: به مدت ۳ سال
 4. مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: به مدت ۳ سال
 5. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: به مدت ۶ سال
 6. مقطع دکتری تخصصی: به مدت ۶ سال
 7. مقطع دکترای پزشکی: به مدت ۸ سال

سنوات ارفاقی چیست؟

چنانچه دانشجو نتواند در مدت سنوات مجاز اولیه تحصیل را به اتمام برساند با تشکیل جلسه ای و در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص حداکثر برای یک سال سنوات ارفاقی بگیرد. اگر تمامی شرایط مهیا شد دانشگاه می باید ظرف مدت سه ماه بعد از اتمام سنوات اولیه مراتب را به دفتر پلیس+10 اطلاع دهد. چنانچه در مدت فوق درخواستی مبنی بر سنوات ارفاقی ثبت نگردد سامانه درخواست های بعدی را پذیرش نخواهد کرد.

دانشجویان مشمول تنها در صورتی می توانند از سنوات ارفاقی بهره ببرند که امکان فراغت از تحصیل را در مدت ارفاقی را داشته باشند:

 • مقطع کارشناسی پیوسته: دانشجو می بایست حداقل 100 واحد گذرانده باشد.
 • مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته: دانشجو میبایست حداقل 18 واحد را گذرانده باشد.
 • مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته : دانشجو می بایست حداقل 18 واحد درسی را گذرانده باشد.
بیشتر بخوانید:  وثیقه خروج از کشور سربازی سال 1401 (وثیقه سربازی برای تحصیل در خارج)

شرایط اخذ معافیت تحصیلی

شروط ضروری برای اخذ معافیت تحصیلی چیست؟

 1.  متقاصیانی که سربازی نرفته باشند و قصد خروج از کشور را دارند برای خروج موقت می بایست وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند و غبیت نداشته باشند.
 2. زمان معرفی مشمولان فارغ التحصیل به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و وثیقه ای برای بازگشت در زمان معین ارائه دهند.
 3. فقط مشمولانی که مدرک کارشناسی و بالاتر  و یا معادل آن ها را در حوزه های علمیه دارند، می توانند برای ادامه تحصیل در خارج کشور، معافیت تحصیلی بگیرند.
 • توجه داشته باشید می بایست فرم درخواست خروج موقت را از دانشگاه محل تحصیل فعلی تان دریافت کنید.
 • چنانچه در زمان معین شده به سازمان نظام وظیفه در ایران مراجعه نکردید تا 6 ماه نمی توانید تحت هیچ عنوان و  معافیتی از کشور خارج شوید. اگر هم در زمان مقرر به ایران بازنگشتید ضمن آن که وثیقه ی شما مرجوع نخواهد شد و مانند سایر غایبان برخورد خواهد شد یعنی اضافه خدمت متناسب با میزان تاخیر و یا حتی احضار به مراکز قضایی.

بهتر از قبل از انجام هر کار مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی را آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی چیست؟

 • 2 عدد عکس 3 در 4 زمینه رنگی تمام رخ
 •  اصل شناسنامه متقاضی
 • کپی صفحات کامل شناسنامه فرد
 • اصل کارت ملی
 • کپی کارت ملی
 • فرم درخواست معافیت تحصیلی که از آموزش دانشگاه محل تحصیل می بایست دریافت شود.

چه مدارکی می تواند به عنوان وثیقه استفاده شود؟

 • سند ملکی: متقاضی می بایست سند شش دانگ یک ملک و منزل را به نظام وظیفه تحویل دهد و دقت داشته باشد که سند باغ یا زمین پذیرفته نمی شود. چنانچه ملک در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به دفتر خانه می فرستد تا استعلام هایی مانند استعلام از شهرداری اخذ شود و سپس با تکمیل سایر مدارک در حضور نماینده ی سازمان نظام وظیفه در دفترخانه، سند به رهن نظام وظیفه در می آید. اما اگر منزل در تهران نباشد و در شهرستان ها باشد، قبل از مراجعه به سازمان نظام وظیفه از یک وکیل معتبر دادگستری بخواهید خانه را قیمت گذاری کند و این قیمت گذاری را در قالب یک نامه ی رسمی به نظام وظیفه تحویل دهید.
 • ضمانت نامه بانکی: قبل از مراجعه به بانک باید بدانید تمامی بانک ها این ضمانت نامه را به شما نمی دهند و صرفا برخی از آن ها این امکان را فراهم می کنند. برای ارائه ی ضمانت بانکی به دو طریق می توانید اقدام کنید: روش اول ارائه پول نقد به بانک و دریافت ضمانت بانکی است و در روش دوم  با سپردن سفته یا سند نزد بانک می توانید ضمانت بانکی را دریافت کنید.
 • پول نقد: شما با سپردن مبلغ حداقل 22 میلیون نزد بانک به عنوان سپرده گذاری بلند مدت می توانید به مدت یک سال ضمانت دریافت کنید و چون نظام وظیفه از شما تعهد 4 الی 6 ساله می خواهد می توانید فردی مورد اعتماد را وکیل خود کنید تا هر سال این ضمانت را برای شما تمدید کند.
بیشتر بخوانید:  اپلای (apply) چیست؟ آموزش رایگان فرآیند اپلای سال 2022 ( مهم ترین رازهای اپلای)

مراحل دریافت معافیت تحصیلی برای اپلای

 1. برای دریافت معافیت تحصیلی ابتدا می بایست، نامه پذیرش در دانشگاه پذیرفته شده خارجی را دریافت کنید. ( دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید، باید مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد)
 2. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مقصد، طی یک درخواست به دانشگاه سابق خود می خواهید که نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما تحویل دهد.
 3. در گام به بعدی می بایست به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه کرده و در آن جا ثبت نام می نمایید و نامه ی معرفی به نظام را از وزارت علوم دریافت می کنید.

در واقع این نامه نشان دهنده ی آن است که شما در یک دانشگاه پذیرفته شده اید تا نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی را ارائه دهد و شما در ازای سپردن وثیقه (مواردی که در بالا اشاره شد) می توانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کرده و بقیه اقدامات لازم برای مهاجرت را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز معافیت تحصیلی

اخذ گذرنامه

بعد از آن که نظام وظیفه مدارک شما را به تایید رساند،آن ها به اداره گذرنامه ارسال می شوند و شما بعد از حدود یک هفته بدان آن جا مراجعه کرده و با دریافت مهری بر صفحه ی آخر پاسپورت تان بازه زمانی که مجاز هستید از معافیت تحصیلی استفاده کنید مشخص می شود.

نکات ضروری

 • بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی وضعیت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید و سنوات یا سایر شرایط را بررسی کنید.
 • در صورتی که مشمول دریافت معافیت تحصیلی شدید می بایست طبق مدت مشخص شده به کشور بازگردید،در غیر این صورت متخلف محسوب شده و غیبت می خورید.
 • سعی کنید از تمامی مدارکی که تهیه کرده اید یک کپی نزد خود نگه دارید.
 • برای دریافت دانشنامه و ریز نمرات خود،می بایست ابتدا با دانشگاه خود تسویه کرده باشید.
 • دقت کنید برای دانشجو ها انصرافی هم معافیت تحصیلی صادر می شود اما فرد در طول کل دوران تحصیل فقط یک بار می تواند انصراف دهد و از مدت انصراف او نمی بایست بیشتر از یک سال گذشته باشد.
 • دانشجویان انصرافی یا ترک تحصیل یا اخراجی در خارج از کشور حداکثر تا یک سال بعد از ترک یا انصراف یا  اخراج مهلت معرفی خود به سازمان نظام وظیفه را دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

10 پرسش و پاسخ

 • سلام خواستم بپرسم ایا میشه بعنوان سفر زیارتی از کشور خارح شد بعد از اون کشور مثلا عراق رفت به سمت مقصد؟؟؟
  برای کمتر شدن وثیقه
  واگر ممکنه چرا کسی اینکار رو نمیکننه؟

 • سلام
  شهریه کالج ها خیلی ارزون تر از دانشگاه هست اما شنیدم میگن کالج رو معاعیت تحصیلی نمیدن و فقط واسه کارشناسی ارشد به بعد مجوز خروج میدن این درسته؟
  اگر با ویزای توریستی برم اونجا تبدیلش کنم به تحصیلی و همونجا درس بخونم دولت میتونه منو برگردونه ایران؟

  • سلام بله درست است.
   دولت ایران خیر نمی تواند چنین کاری کند اما ممکن است دولت کشور مقصد اجازه تبدیل ویزا را ندهد.

 • سلام ببخشید این مطالب برای مقطع ارشد به بالا بود، برای کارشناسی هم این موارد صدق میکنه؟ یعنی فرد باید اول برای کارشناسی توی یک دانشگاه داخلی ثبت نام کنه و بعدش کارهای معافیت رو انجام بده و بعدش انصراف بده، این امکان پذیره؟

 • ببخشید برای وزارت علوم باید از سامانه نشا تاییدیه گرفت
  برای وزارت بهداشت باید از کجا تاییدیه گرفت و به نظام وظیفه برد؟

 • سلام وقتتون به خیر.
  دانشگاهی که پذیرش میگیریم باید مورد تایید باشه؟ و نحوه ی خروج برای دادن آزمون یوس به چه شکل هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.