شرایط معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی برای اپلای دانشجویان مشمول خدمت سربازی

اگر شما هم جزو دانشجویانی هستید که مایل به اپلای و ادامه تحصیل در کشور دیگری هستید، احتمالا یکی از چالش ها و موانعی که با آن رو به رو می شوید نداشتن کارت پایان خدمت است، اما نگران نباشید چرا که برای این مشکل راه حل وجود دارد با داشتن دو شرط اصلی می توانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید و به راحتی ویزا کشور مورد نظرتان را اخذ کنید اما این فرآیند شما مراحلی است که با دانستن آن بهتر می توانید سایر امور مهاجرت خود را مدیریت کنید.

معافیت تحصیلی به معنای ساده یعنی شما به علت مشغول بودن به تحصیل در مقطع خاص و در مدت معینی از خدمت سربازی معاف هستید ولی بعد از آن می بایست وضعیت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید برای این کار بهتر است بدانید استعلام وضعیت شما چگونه انجام می شود. اگر شما در یکی از دانشگاه های خارج از کشور ( در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) پذیرش گرفته باشید می توانید نسبت به انجام مراحل معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنید.

جهت اطلاع از انواع وثیقه خروج از کشور  به همراه شرایط  و نحوه خروج مشمولین خدمت به صورت تحصیلی می توانید از طریق این لینک سوالات خود را به صورت تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

چگونگی استعلام وضعیت نظام وظیفه دانشجویان

متقاضیان ابتدا می بایست به دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی مراجعه کنند و کد پنج رقمی سخا خود را دریافت کنند، افراد با داشتن این کد و مراجعه به سامانه نظام وظیفه وضعیت خود را بررسی کنند. این بررسی به شما کمک می کند تا مدت مشخص مجاز سنوات مجاز تحصیلی خود را بدانید و طبق آن پیش بروید تا ندانسته غیبت نخورید و جریمه نشوید.

سنوات مجاز برای دریافت معافیت تحصیلی

 1. مقطع کاردانی: به مدت ۲ سال و ۶ ماه
 2. مقطع کارشناسی پیوسته یا لیسانس: به مدت ۵ سال
 3. مقطع کارشناسی ناپیوسته: به مدت ۳ سال
 4. مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: به مدت ۳ سال
 5. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: به مدت ۶ سال
 6. مقطع دکتری تخصصی: به مدت ۶ سال
 7. مقطع دکترای پزشکی: به مدت ۸ سال

سنوات ارفاقی چیست؟

چنانچه دانشجو نتواند در مدت سنوات مجاز اولیه تحصیل را به اتمام برساند با تشکیل جلسه ای و در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص حداکثر برای یک سال سنوات ارفاقی بگیرد. اگر تمامی شرایط مهیا شد دانشگاه می باید ظرف مدت سه ماه بعد از اتمام سنوات اولیه مراتب را به دفتر پلیس+10 اطلاع دهد. چنانچه در مدت فوق درخواستی مبنی بر سنوات ارفاقی ثبت نگردد سامانه درخواست های بعدی را پذیرش نخواهد کرد.

دانشجویان مشمول تنها در صورتی می توانند از سنوات ارفاقی بهره ببرند که امکان فراغت از تحصیل را در مدت ارفاقی را داشته باشند:

 • مقطع کارشناسی پیوسته: دانشجو می بایست حداقل 100 واحد گذرانده باشد.
 • مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته: دانشجو میبایست حداقل 18 واحد را گذرانده باشد.
 • مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته : دانشجو می بایست حداقل 18 واحد درسی را گذرانده باشد.

شرایط اخذ معافیت تحصیلی

شروط ضروری برای اخذ معافیت تحصیلی چیست؟

 1.  متقاصیانی که سربازی نرفته باشند و قصد خروج از کشور را دارند برای خروج موقت می بایست وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشند وغبیت نداشته باشند.
 2. زمان معرفی مشمولان فارغ التحصیل به پایان نرسیده باشد و دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند و وثیقه ای برای بازگشت در زمان معین ارائه دهند.
 3. فقط مشمولانی که مدرک کارشناسی و بالاتر  و یا معادل آن ها را در حوزه های علمیه دارند، می توانند برای ادامه تحصیل در خارج کشور، معافیت تحصیلی بگیرند.
 • توجه داشته باشید می بایست فرم درخواست خروج موقت را از دانشگاه محل تحصیل فعلی تان دریافت کنید.
 • چنانچه در زمان معین شده به سازمان نظام وظیفه در ایران مراجعه نکردید تا 6 ماه نمی توانید تحت هیچ عنوان و  معافیتی از کشور خارج شوید. اگر هم در زمان مقرر به ایران بازنگشتید ضمن آن که وثیقه ی شما مرجوع نخواهد شد و مانند سایر غایبان برخورد خواهد شد یعنی اضافه خدمت متناسب با میزان تاخیر و یا حتی احضار به مراکز قضایی.
 • براساس آیین نامه جدید سازمان امور دانشجویان از این پس باید جهت دریافت معافیت تحصیلی حتما مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد را ارایه نمایید. ( دانشجویان متقاضی دریافت معافیت تحصیلی، جهت درخواست صدور معافیت تحصیلی در سامانه سجاد و سخا، حداقل نمرات مدرک زبان IELTS(۶.۵) , TOFEL(۸۵), MSRT(۵۰), TOLIMO(۴۸۰) برای کشورهای غیرانگلیسی زبان، مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد قابل قبول است)

بهتر از قبل از انجام هر کار مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی را آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی چیست؟

 • 2 عدد عکس 3 در 4 زمینه رنگی تمام رخ
 •  اصل شناسنامه متقاضی
 • کپی صفحات کامل شناسنامه فرد
 • اصل کارت ملی
 • کپی کارت ملی
 • فرم درخواست معافیت تحصیلی که از آموزش دانشگاه محل تحصیل می بایست دریافت شود.

چه مدارکی می تواند به عنوان وثیقه استفاده شود؟

 • سند ملکی: متقاضی می بایست سند شش دانگ یک ملک و منزل را به نظام وظیفه تحویل دهد و دقت داشته باشد که سند باغ یا زمین پذیرفته نمی شود. چنانچه ملک در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به دفتر خانه می فرستد تا استعلام هایی مانند استعلام از شهرداری اخذ شود و سپس با تکمیل سایر مدارک در حضور نماینده ی سازمان نظام وظیفه در دفترخانه، سند به رهن نظام وظیفه در می آید. اما اگر منزل در تهران نباشد و در شهرستان ها باشد، قبل از مراجعه به سازمان نظام وظیفه از یک وکیل معتبر دادگستری بخواهید خانه را قیمت گذاری کند و این قیمت گذاری را در قالب یک نامه ی رسمی به نظام وظیفه تحویل دهید.
 • ضمانت نامه بانکی: قبل از مراجعه به بانک باید بدانید تمامی بانک ها این ضمانت نامه را به شما نمی دهند و صرفا برخی از آن ها این امکان را فراهم می کنند. برای ارائه ی ضمانت بانکی به دو طریق می توانید اقدام کنید: روش اول ارائه پول نقد به بانک و دریافت ضمانت بانکی است و در روش دوم  با سپردن سفته یا سند نزد بانک می توانید ضمانت بانکی را دریافت کنید.
 • پول نقد: شما با سپردن مبلغ حداقل  40 میلیون نزد بانک به عنوان سپرده گذاری بلند مدت می توانید به مدت یک سال ضمانت دریافت کنید و چون نظام وظیفه از شما تعهد 4 الی 6 ساله می خواهد می توانید فردی مورد اعتماد را وکیل خود کنید تا هر سال این ضمانت را برای شما تمدید کند.

مراحل دریافت معافیت تحصیلی برای اپلای

 1. برای دریافت معافیت تحصیلی ابتدا می بایست، نامه پذیرش در دانشگاه پذیرفته شده خارجی را دریافت کنید. ( دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید، باید مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد)
 2. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مقصد باید درخواست معافیت تحصیلی خود را در سامانه سجاد و سامانه سخا ثبت نمایید و منتظر اعلام نتیجه باشید.
 3. پس از اعلام نتیجه به مرکز نظام وظیفه محل استان زندگی خود مراجعه می نمایید و سپس وجه مورد نظر برای وثیقه را پرداخت می نمایید.
 4. سپس به سازمان امور دانشجویان باید مراجعه نمایید و نامه معافیت تحصیلی خود را دریافت می نمایید.

در واقع این نامه نشان دهنده ی آن است که شما در یک دانشگاه پذیرفته شده اید تا نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی را ارائه دهد و شما در ازای سپردن وثیقه (مواردی که در بالا اشاره شد) می توانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کرده و بقیه اقدامات لازم برای مهاجرت را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز معافیت تحصیلی

اخذ گذرنامه

بعد از آن که نظام وظیفه مدارک شما را به تایید رساند،آن ها به اداره گذرنامه ارسال می شوند و شما بعد از حدود یک هفته بدان آن جا مراجعه کرده و با دریافت مهری بر صفحه ی آخر پاسپورت تان بازه زمانی که مجاز هستید از معافیت تحصیلی استفاده کنید مشخص می شود.

نکات ضروری

 • بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی وضعیت نظام وظیفه ی خود را مشخص کنید و سنوات یا سایر شرایط را بررسی کنید.
 • در صورتی که مشمول دریافت معافیت تحصیلی شدید می بایست طبق مدت مشخص شده به کشور بازگردید،در غیر این صورت متخلف محسوب شده و غیبت می خورید.
 • سعی کنید از تمامی مدارکی که تهیه کرده اید یک کپی نزد خود نگه دارید.
 • برای دریافت دانشنامه و ریز نمرات خود،می بایست ابتدا با دانشگاه خود تسویه کرده باشید.
 • دقت کنید برای دانشجو ها انصرافی هم معافیت تحصیلی صادر می شود اما فرد در طول کل دوران تحصیل فقط یک بار می تواند انصراف دهد و از مدت انصراف او نمی بایست بیشتر از یک سال گذشته باشد.
 • دانشجویان انصرافی یا ترک تحصیل یا اخراجی در خارج از کشور حداکثر تا یک سال بعد از ترک یا انصراف یا  اخراج مهلت معرفی خود به سازمان نظام وظیفه را دارند.
 • در صورتی که دبیرستان یا مقطع متوسطه خود را در ایران سپری کرده اید، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کاردانی در خارج از کشور نمی باشد و فقط مجوز خروج از کشور برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشته های پزشکی  صادر می گردد. در نتیجه مشمولین خدمت سربازی جهت ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی قادر به وثیقه گذاشتن برای خروج از کشور نمی باشند.
https://youtu.be/v8msW_D9N5c
4.7/5 - (16 امتیاز)

32 پرسش و پاسخ

 • سلام من پذیرش رشته دارو سازی ترکیه گرفتم و از رشته تحصیلی خود در دانشگاه آزاد انصراف دادم تا داروسازی ادانه بدم ، دانشگاهم مورد قبول وزارت علوم هست ، ایا می تواتم از معافیت تحصیلی استفاده کنم و مشکل سربازی و رفت و آمد به ایران نداشته باشم ؟

 • سلام
  پس از دریافت معافیت تحصیلی باید بلا فاصله از کشور خارج بشیم یا اینکه میتونیم داخل کشور بمونیم مهلت واسه ی انجام کار های ویزا هست ؟
  من تا بهمن سال آینده فرجه دارم اگر تا قبل اون بتونم یک پذیرش بگیرم از دانشگاههای مورد تایید و معافیت بگیرم با اون میتونم تا مهر سال بعدش ایران باشم تا کارای ویزامو انجام بدم و ترم جدید شوروع بشه ؟

 • درود و عرض تشکر از این پست عالی.
  بنده کارشناسی خودم رو گرفتم از یک دانشگاه ایرانی، امکانش هست دوباره برای دوره کارشناسی یکی از دانشگاه های خارج درخواست بدم؟ مثلا کارشناسی کامپیوتر ایران رو دارم ولی میخوام تو بخش علم کامپیوتر توی یک دانشگاه خارجی دوباره شروع کنم کارشناسی گرفتن. شدنیه؟
  ممنون

 • درود بر شما
  من در حال حاضر در مقطع ارشد در ایران در حال تحصیل هستم و از یک دانشگاه آمریکا پذیرش ارشد گرفتم و سفارت هم رفتم و میخواهم ارشد ایرانم رو انصراف بدم(ورودی 1401 بودم). با این اوصاف معافیت برام صاد میشه برای ارشد خارج از کشور؟

 • سلام خسته نباشید من الان ترم 6 ارشد هستم و میخواستم برای آمریکا اقدام کنم. میخواستم بدونم که از لحاظ سربازی میتونم همین ترم 6 دفاع کنم و بعد آزمون دکترا ثبتنام کنم و بعد که ویزام اومد از دکتری ایران انصراف بدم و برم؟

 • سلام وقتتون بخیر ، ببخشید من لیسانس و فوق لیسانسمو در ایران گرفتم و در حال حاضر در فرجه مجاز یکسالم هستم و از دانشگاهی خارج از کشور پذیرش رشته پزشکی گرفتم ، با توجه به اینکه پزشکی ، دکترا حرفه ای محسوب میشه ، آیا به من گواهی اشتغال به تحصیل خارج از کشور تعلق میگیرد ؟ چون از کشوری که من پذیرش پزشکی گرفتم ، مثل ایران ، دانش آموزان مستقیما از دیپلم وارد دوره تحصیل پزشکی میشن نه از لیسانس.

 • سلام وقت تون بخير باشه…
  اگر آخرين مدرك مون كارشناسى باشه و براى گذراندن دوره زبان آلمانى از دانشگاهى در آلمان پذيرش بگيريم و مدرك زبان مورد تاييد سفارت رو هم داشته باشيم آيا معافيت تحصيلي و اجازه خروج ميدن؟

 • سلام خسته نباشید،
  اگر من در حال تحصیل تو مقطع ارشد داخل ایران باشم و فارغ التحصیل نشده باشم، بعد از پذیرش برای مقطع ارشد دانشگاه خارجی معافیت فعلی رو باطل می کنن برای دانشگاه خارجی معافیت بدن یا خیر؟

  • سلام خیر باید اول فارغ التحصیل بشید بعد برای مقطع بعدی درخواست بدید

   • سلام مگه ما فرجه 1 بار انصراف نداریم؟ یعنی حتی اگه انصراف نداده باشیم، وقتی پذیرش بگیریم نمیتونیم از دانشگاه فعلی انصراف بدیم تا برای معافیت تحصیلی خارجی اقدام کنیم؟

 • سلام وقت بخیر من یکبار تافل دادم و نمره ام 79 شده از طرفی از آلمان پذیرش دکتری گرفتم که دوره اش به زبان انگلیسیه و نامه عدم نیاز به زبان هم بهم دادن. میخواستم بدونم الان من به مشکل میخورم برای زبانم؟

 • سلام… میشه تافل هوم ادیشن داد یا ایلتس الکترونیکی؟ نظام وظیفه قبول میکنه یا نه؟

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من 1 اسفند امسال تارریخ اعزامم هست. نامه پذیرش امروز برام ایمیل شده. لطف میکنید بفرمایید میتونم ایست خدمت درخواست بدم؟

  چون داخل سایت سخا، پیغام نمایش داده میشه ک 3 ماه قبل از شروع تاریخ ترم اقدام کنم برای درخواست معافیت تحصیلی!

  سپاسگزارم

  • سلام وقتتون بخیر
   بله برای معافیت تحصیلی نهایتا تا سه ماه قبل از شروع ترم می تونید ایست خدمت بزنید

   • یعنی حداقل سه ماه مونده باشه به شروع ترم(مثلا 4 . 5 ماه)؟ یا اینکه کمتر از سه ماه مونده باشه. مثلا دوماه و خورده ای؟

 • با سلام و خسته نباشید
  بنده معافیت تحصیلی دارم تا دو سال آینده و مشغول به تحصیل در دوره ی کارشناسی هستم
  اما متوجه قانون جدید نشدم یعنی نمیتونم از کشور خارج بشم با وثیقه و مدرک ایلتس؟

  • سلام وقتتون بخیر ویدیو یوتیوبی مونو ببینید خیلی شفاف توضیح داده شده

 • سلام. ممنون از مطالب مفیدتون
  من ترم 6 ارشد هستم و خرداد دفاع میکنم. تا چه زمانی فرصت دارم که از داشگاه خارج از کشور پذیرش بگیرم؟

 • سلام خواستم بپرسم ایا میشه بعنوان سفر زیارتی از کشور خارح شد بعد از اون کشور مثلا عراق رفت به سمت مقصد؟؟؟
  برای کمتر شدن وثیقه
  واگر ممکنه چرا کسی اینکار رو نمیکننه؟

 • سلام
  شهریه کالج ها خیلی ارزون تر از دانشگاه هست اما شنیدم میگن کالج رو معاعیت تحصیلی نمیدن و فقط واسه کارشناسی ارشد به بعد مجوز خروج میدن این درسته؟
  اگر با ویزای توریستی برم اونجا تبدیلش کنم به تحصیلی و همونجا درس بخونم دولت میتونه منو برگردونه ایران؟

  • سلام بله درست است.
   دولت ایران خیر نمی تواند چنین کاری کند اما ممکن است دولت کشور مقصد اجازه تبدیل ویزا را ندهد.

 • سلام ببخشید این مطالب برای مقطع ارشد به بالا بود، برای کارشناسی هم این موارد صدق میکنه؟ یعنی فرد باید اول برای کارشناسی توی یک دانشگاه داخلی ثبت نام کنه و بعدش کارهای معافیت رو انجام بده و بعدش انصراف بده، این امکان پذیره؟

 • ببخشید برای وزارت علوم باید از سامانه نشا تاییدیه گرفت
  برای وزارت بهداشت باید از کجا تاییدیه گرفت و به نظام وظیفه برد؟

 • سلام وقتتون به خیر.
  دانشگاهی که پذیرش میگیریم باید مورد تایید باشه؟ و نحوه ی خروج برای دادن آزمون یوس به چه شکل هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.