تحصیل در هلند

معرفی جامع شرایط تحصیل در کشور هلند در سال 2021

هلند کشوری در شمال غربی اروپاست که همواره به علت زیبایی زایدالوصف و گل های رنگارنگ، دیوان بین المللی کیفری در شهر لاهه و… مورد توجه بوده است ، این کشور 16 میلیون نفری،از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایه است. هلند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعتی، اقتصادی و توریسم است که  واحد پول این کشور یورو می باشد. در کشور هلند 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد که این تعداد دانشگاه، خود بیانگر سطح بالای علمی و تحصیل در این کشور است.

شرایط تحصیل در هلند مقطع کارشناسی :

افرادی که میخوان برای تحصیل در دوره کارشناسی در هلند تقاضا بدهند ، باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالاتر از 12 باشند.به علاوه دانشجوهای مقطع کارشناسی باید مدرک آیلتس  با نمره 6 داشته باشند؛ مدرکی که البته در صورت عدم وجود، امکان اخذ آن با گذراندن دوره های زبان انگلیسی در هلند امکان پذیر است . (در واقع اگر افراد آیلتس با نمره  5 یا 5.5 داشته باشند، باید در یک دوره شش ماهه یا یکساله قبل از شروع ترم تحصیلی در هلند شرکت کنند ؛ دوره ای که در صورت دارا بودن  آیلتس 6 یا بالاتر، لزومی بر گذراندش وجود ندارد.

تحصیل در هلند در دوره لیسانس چهار سال طول می کشد و با وجود اینکه دارا بودن مدرک زبان انگلیسی ضروری است ، زبان تدریس در این مقطع آلمانی می باشد؛ به همین علت افراد باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2  زبان آلمانی را داشته باشند. فراگیری زبان آلمانی در کالج های کشور هلند امکان پذیر است، اما توصیه می شود که متقاضیان این زبان را در ایران فرا بگیرند تا امکان دریافت ویزای تحصیلی برای آن ها افزایش پیدا کند.

شرایط تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد :

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه می شوند و بسته به دانشگاه و نوع رشته از یک تا دو سال به درازا می کشند. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید می باشد . حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره بسته به سطح دانشگاه مقصد ۱۲ یا ۱۵ است و علاوه بر این دارا بودنِ آیلتس ۶ یا ۶٫۵ هم ضروری است . البته در این مورد اخیر در مورد دانشگاه های کاربردیِ هلند به شرط داشتن آیلتس ۵ یا ۵٫۵ هم امکان گذراندن دوره زبان وجود دارد.

در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، برخی از دانشجوها که متقاضی تحصیل به زبان آلمانی در دوره کارشناسی ارشد می باشند ، باید مدرک B2 را قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه، کسب کنند . البته این امکان هم وجود دارد که متقاضی در کشور هلند دوره های زبان آلمانی را بگذراند و مدرک مربوطه رو دریافت کند.

شرایط تحصیل در هلند مقطع دکتری :

مدت دوره ی تحصیل در مقطع دکتری حداقل ۴ سال و گرفتن بورسیه  تحصیلی در این مقطع به مراتب ساده تر است . دانشجوهایی که بتوانند در دوره دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنند ، ماهانه حدود 2 هزار یورو حقوق دریافت می کنند. دارا بودن مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر و مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا به همراه رزومه  قوی برای گرفتن بورسیه تحصیلی از شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری است.

نکته قابل ذکر در مورد تحصیل در دوره دکتری در هلند این است که اکثریت دانشجوها در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهش هایی خاص و جدید هستند.

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان

هزینه ای که باید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت بشود ، بسته به نوع دانشگاه و رشته ی تحصیلی دانشجو ، متغیر است ، اما به طور میانگین مبلغ 8 تا 11  هزار یورو به عنوان شهریه دانشگاه های هلند برای مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است . این مبلغ در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به چیزی در حدود 11 تا 20 هزار یورو در سال افزایش پیدا می کند . اینم اضافه باید کرد که شهریه برخی دانشگاه ها حتی ممکن است به 30 هزار یورو در سال هم برسد (که البته تعداد چنین دانشگاه هایی اندک است ). مبالغ فوق باید به صورت سالانه از طرف دانشجو پرداخت شود.

با وجود هزینه های نسبتا بالای تحصیلی در کشور هلند، راه حل هایی هم برای دانشجوهای بین المللی که احیانا توان پرداخت این شهریه ها را ندارند، اندیشیده شده است ؛ از جمله اینکه این کشور به دانشجوهای بین المللی این امکان را می دهد تا با استفاده از تسهیلات مالی با عنوان Grants دانش آموزی یا وام های مرتبط با شهریه بتوانند در هلند به تحصیلات خودشان ادامه بدهند. علاوه بر این، طرح های مالی دیگری مانند کمک هزینه اجاره مسکن یا کمک هزینه خدمات بهداشتی برای تامین بخشی از هزینه های دانشجو ها در نظر گرفته شده است. همچنین بورسیه تحصیلی دولت هلند برای دانشجویان خارجی سراسر دنیا از جمله ایران ارایه جهت حمایت از آنان ارایه می گردد..

نکته قابل توجه برای دریافت این کمک هزینه ها و وام های دانشجویی آن است که هر فردی نمی تواند از این مزایا بهره مند بشود و باید واجد شرایط زیر باشد:

  •     سن فرد متقاضی بالاتر از ۳۰ سال نباشد.
  •     فرد متقاضی در کشور هلند حساب بانکی داشته باشد.
  •     فرد متقاضی در کشور هلند کد شناسایی شهروندی داشته باشد.

هزینه زندگی در کشور هلند برای دانشجویان

هزینه های مربوط به امور روزمره یک دانشجو در هلند بستگی به شهری دارد که در آن زندگی می کند . به طور کلی اما باید 800 تا 1200 یورو برای زندگی ماهانه در هلند کنار گذاشت. به عنوان مثال، در حالی که زندگی در آمستردام می تواند بالغ بر 1200 یورو در ماه هزینه داشته باشد ، زندگی در شهری مثل روتردام تا کمتر از 1000 یورو می تواندکاهش پیدا کند .

قسمت اعظم هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن است . به طور کلی هزینه اجاره کردن یک اتاق در هلند، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو متغیر است؛ به این ترتیب که اگر یک آپارتمان رو به تنهایی اجاره کنید، ماهیانه حدود 425 یورو باید بپردازید، اما اگر برای دو نفر (مثلا برای خود و همسرتون) یک آپارتمان اجاره کنید، اجاره بها حدود 570 یورو می شود . اگر هم از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید، هزینه اقامت به 350 یورو کاهش پیدا می کند. مسائل جانبی مسکن هم مثل تعمیرات خرابی های تاسیسات، تلفن، اینترنت و… چیزی حدود 170 یورو در ماه هزینه در بردارد.

علاوه بر هزینه مسکن، چیزی حدود 180 یورو در ماه به هزینه غذا و خوراک اختصاص پیدا خواهد کرد که البته کاملا بسته به نوع غذاهای مصرفی و حجم آن می تواند متغیر باشد.

یک دانشجو در هلند همچنین باید حدود 35 یورو در ماه را به هزینه حمل و نقل خود اختصاص بدهد. هزینه های جانبی دیگه ای مثل تهیه وسایل آموزشی، تفریحات و مسائل فرهنگی و اجتماعی و… هم وجود دارد  که ماهانه در حدود 150 یورو را به خودشان اختصاص می دهند.

تحصیل در هلند

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند :

دانشجوها پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان، باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV  بدهند. معمولا خود دانشگاه انجام این کار را برعهده می گیرد ولی خود شما باید تمام مدارک ضروری را به زبان هلندی یا انگلیسی تحویل بدهید. با صدور اجازه نامه، حق اقامت به مدت ۶ ماه برای شما فراهم می شود. همچنین باید مدارکی که تایید می کند شما برای یک دوره تحصیلی ثبت نام کردید و همچنین شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه، هزینه صدور اقامت و  هزینه زندگی خودتان حداقل به مدت ۳ ماه را به حساب دانشگاه بپردازید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی هلند  :

  • گذرنامه معتبر
  •  فرم پذیرش تکمیل شده
  • تاییدیه­ بیمه درمانی
  • تاییدیه­ پرداخت هزینه­‌های اقامت
  • گزارش گردش حساب بانکی
  • نامه­ رسمی از یک دانشگاه در هلند

کار دانشجویی در هلند

آشنایی با شرایط و قوانین کار دانشجویی در هلند برای دانشجویان

دانشجوها بسته به ملیت خود می توانند حین تحصیل به صورت پاره وقت در هلند کار کنند. البته دانشجوهای خارجی در تعطیلات به صورت تمام وقت اجازه کار دارند. مدت زمان اجازه برای کار ۱۰ ساعت در هفته است.

دانشجو های خارجی با درآمد حاصل از کار نیمه وقت می تونانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خودشان را بپردازند. چون هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های هلند گرون است بنابراین کار دانشجویی می تواند به دانشجوها در این زمینه به خوبی کمک کند. همچنین دانشجوها با تجربه‌ی کار در حین تحصیل در هلند شانس بیشتری برای بدست آوردن کار پس از تحصیل و استخدام در شرکت های معتبر دارند.

حداقل دستمزد کار ساعتی در هلند

قوانین کار در هلند حداقل دستمزد ساعتی را مشخص نکرده است چون ساعت کار در یک هفته نسبت به هر نوع شغل و کار شخص متنوع است. به صورت میانگین درآمد کار دانشجویی بین 896 تا 995 یورو در هفته تخمین زده می شود.

در آخر به طور ویژه توصیه می کنیم که جهت آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در کشور هلند حتما از پادکست سیر تا پیاز تحصیل در هلند استفاده کنید.

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.