شرایط تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

آشنایی با هلند

هلند کشوری در شمال غربی اروپاست که همواره به علت زیبایی زایدالوصف و گل های رنگارنگ، دیوان بین المللی کیفری در شهر لاهه و... مورد توجه بوده، این کشور 16 میلیون نفری،از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایه است. هلند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعتی، اقتصادی و توریسمه که واحد پول اون یورو هست. در کشور هلند 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود داره که این تعداد دانشگاه، خود بیانگر سطح بالای علمی این کشور هست.

تحصیل مقطع کارشناسی در هلند:

افرادی که میخوان برای تحصیل در دوره کارشناسی در هلند تقاضا بدن، باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالاتر از 12 باشن. علاوه بر این دانشجوهای مقطع کارشناسی باید مدرک آیلتس 6 داشته باشن؛ مدرکی که البته در صورت عدم وجود، امکان اخذ اون با گذراندن دوره های زبان انگلیسی در هلند امکان پذیره. (در واقع اگر افراد آیلتس 5 یا 5.5 داشته باشن، باید در یک دوره شش ماهه یا یکساله قبل از شروع ترم تحصیلی در هلند شرکت کنن؛ دوره ای که در صورت داتشن آیلتس 6 یا بالاتر، لزومی بر گذراندش وجود نداره)

تحصیل در هلند در دوره لیسانس چهار سال طول میکشه و با وجود اینکه داشتن مدرک زبان انگلیسی لازمه، زبان تدریس در این دوره آلمانی هست؛ به همین علت افراد باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی رو داشته باشن. فراگیری زبان آلمانی هم در کالج های کشور هلند امکان پذیره، اما توصیه میشه که متقاضیان این زبان رو در ایران فرا بگیرن تا امکان دریافت ویزای تحصیلی برای این افزایش پیدا کنه.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در هلند:

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه میشن و بسته به دانشگاه و نوع رشته از یک تا دو سال به درازا میکشن. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید هست. حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره بسته به سطح دانشگاه مقصد ۱۲ یا ۱۵ است و علاوه بر این دارا بودنِ آیلتس ۶ یا ۶٫۵ هم الزامیه. البته در این مورد اخیر در مورد دانشگاه های کاربردیِ هلند به شرط داشتن آیلتس ۵ یا ۵٫۵ هم امکان گذراندن دوره زبان وجود داره.

در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، برخی از دانشجوها که متقاضی تحصیل به زبان آلمانی در دوره کارشناسی ارشد هستن، باید مدرک B2 رو قبل از احذ پذیرش از دانشگاه، کسب کنن. البته این امکان هم وجود داره که متقاضی در خود کشور هلند دوره های زبان آلمانی رو گذرانده و مدرک مربوطه رو دریافت کنه.

تحصیل مقطع دکتری در هلند:

طول دوره ی تحصیل در مقطع دکتری حداقل ۴ ساله و گرفتن بورسیه  تحصیلی در این مقطع به مراتب ساده تره. دانشجوهایی که بتونن در دوره دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنن، ماهانه حدود 2 هزار یورو حقوق دریافت میکنن. داشتن مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر و مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا به همراه رزومه قوی برای گرفتن بورسیه ی تحصیلی از شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری است.

نکته قابل ذکر در مورد تحصیل در دوره دکتری در هلند اینه که اکثریت دانشجوها در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب میشن و موظف به انجام پژوهشهایی خاص و جدید هستند.

هزینه های تحصیل:

هزینه ای که باید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت بشه، بسته به نوع دانشگاه و رشته ی تحصیلی دانشجو، متغیره، اما به طور میانگین مبلغ 8 تا 11 یورو به عنوان شهریه دانشگاه های هلند برای مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده. این مبلغ در دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری به چیزی در حدود 11 تا 20 هزار یورو در سال افزایش پیدا میکنه. اینم اضافه کنیم که شهریه برخی دانشگاه ها حتی ممکنه به 30 هزار یورو در سال هم برسه (که البته تعداد چنین دانشگاه هایی کمه). مبالغ فوق باید به صورت سالانه از طرف دانشجو پرداخت بشن.

با وجود هزینه های نسبتا بالای تحصیلی در کشور هلند، راه حل هایی هم برای دانشجوهای بین المللی که احیانا توان پرداخت این شهریه ها رو ندارن، اندیشیده شده؛ از جمله اینکه این کشور به دانشجوهای بین المللی این امکان رو میده تا با استفاده از تسهیلات مالی با عنوان  Student Grants یا وام های مرتبط با شهریه بتونن در هلند به تحصیلات خودشون ادامه بدن. علاوه بر این، طرح های مالی دیگه ای مثل کمک هزینه اجاره مسکن یا کمک هزینه خدمات بهداشتی برای تامین بخشی از هزینه های دانشجوها در نظر گرفته شده.

نکته قابل توجه برای دریافت این کمک هزینه ها و وام های دانشجویی این هست که هر فردی نمیتونه از این مزایا بهره مند بشه و باید واجد شرایط زیر باشه:

    سن فرد متقاضی بالاتر از ۳۰ سال نباشه.

    فرد متقاضی در کشور هلند حساب بانکی داشته باشه.

    فرد متقاضی در کشور هلند کد شناسایی شهروندی داشته باشه.

هزینه های زندگی:

هزینه های مربوط به امور روزمره یک دانشجو در هلند بستگی به شهری داره که در اون زندگی میکنه. به طور کلی اما باید 800 تا 1200 یورو برای زندگی ماهانه در هلند کنار گذاشت. به عنوان مثال، در حالی که زندگی در آمستردام میتونه بالغ بر 1200 یورو در ماه هزینه داشته باشه، زندگی در شهری مثل روتردام تا کمتر از 1000 یورو میتونه کاهش پیدا کنه.

قسمت اعظم هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن هست. به طور کلی هزینه اجاره کردن یک اتاق در هلند، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو متغیره؛ به این ترتیب که اگر یک آپارتمان رو به تنهایی اجاره کنین، ماهیانه حدود 425 یورو باید بپردازین، اما اگر برای دو نفر (مثلا برای خود و همسرتون) یک آپارتمان اجاره کنین، اجاره بها حدود 570 یورو میشه. اگر هم از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنین، هزینه اقامت به 350 یورو کاهش پیدا میکنه. مسائل جانبی مسکن هم مثل تعمیرات خرابی های تاسیسات، تلفن، اینترنت و… چیزی حدود 170 یورو در ماه هزینه در برداره.

علاوه بر هزینه مسکن، چیزی حدود 180 یورو در ماه به هزینه غذا و خوراک اختصاص پیدا میکنه که البته کاملا بسته به نوع غذاهای مصرفی و حجم اون میتونه متغیر باشه.

یک دانشجو در هلند همچنین باید حدود 35 یورو در ماه رو به هزینه حمل و نقل خودش اختصاص بده. هزینه های جانبی دیگه ای مثل تهیه وسایل آموزشی، تفریحات و مسائل فرهنگی و اجتماعی و… هم وجود داره که ماهانه در حدود 150 یورو رو به خودشون اختصاص میدن.

اخذ ویزای تحصیلی هلند:

دانشجوها پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرشون، باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV  بدن. معمولا خود دانشگاه انجام این کار رو برعهده میگیره ولی خب شما باید تمام مدارک ضروری رو به زبان هلندی یا انگلیسی تحویل بدین. با این صدور اجازه نامه، حق اقامت به مدت ۶ ماه برای شما فراهم میشه. همچنین باید مدارکی که تایید میکنه شما برای یک دوره تحصیلی ثبت نام کردین و همچنین شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی خودتونو حداقل به مدت ۳ ماه به حساب دانشگاه بپردازین.

برای گرفتن  ویزای دانشجویی هلند به مدارک زیر نیاز دارین :

  • گذرنامه معتبر
  •  فرم پذیرش تکمیل شده
  • تاییدیه­ بیمه درمانی
  • تاییدیه­ پرداخت هزینه­‌های اقامت
  • گزارش گردش حساب بانکی
  • نامه­ رسمی از یک دانشگاه در هلند

کار دانشجویی

دانشجوها بسته به ملیت خود می تونن  حین تحصیل به صورت پاره وقت در هلند کار کنن . البته دانشجوهای خارجی در تعطیلات به صورت تمام وقت اجازه کار دارن. مدت زمان اجازه برای کار ۱۰ ساعت در هفته هست

دانشجو های خارجی با درآمد حاصل از کار نیمه وقت می تونن  بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خودشونو بپردازن. چون هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاههای هلند گرون هست بنابراین کار دانشجویی می تونه به دانشجوها در این زمینه به خوبی کمک کنه. همچنین دانشجوها با تجربه کار در تحصیل در هلند شانس بیشتری برای بدس آوردن کار پس از تحصیل و استخدام در شرکت های معتبر دارن.

حداقل دستمزد ساعتی در هلند

قوانین کار در هلند حداقل دستمزد ساعتی رو  مشخص نکرده چون ساعت کار در یک هفته نسبت به هر نوع شغل و کار شخص متنوع باشه. به صورت میانگین درامد کار دانشجویی بین 896 تا 995 یورو در هفته تخمین زده میشه

رتبه بندی بر اساس موسسه تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education)

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Delft University of Technology

۱

۵۹

University of Amsterdam

۲

۶۳

Wageningen University & Research

۳

۶۵

Erasmus University Rotterdam

۴

۶۹

Leiden University

۵

۷۷

University of Groningen

۶

۸۰

Utrecht University

۷

۸۶

Maastricht University

۸

۹۴

Radboud University Nijmegen

۹

۱۲۱

University of Twente

۱۰

۱۵۳

VU Amsterdam

۱۱

۱۵۶

Eindhoven University of Technology

۱۲

۱۷۷

Tilburg University

۱۳

۱۹۸

 

رتبه بندی بر اساس موسسه QS

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

University of Amsterdam

۱

۵۷

Delft University of Technology

۲

۶۲

Leiden University

۳

۱۰۲

Utrecht University

۴

۱۰۴

University of Groningen

۵

۱۱۳

Wageningen University

۶

۱۱۹

Eindhoven University of Technology

۷

۱۲۱

Erasmus University Rotterdam

۸

۱۴۴

Maastricht University

۹

۱۷۳

University of Twente

۱۰

۱۷۷

Radboud University

۱۱

۱۹۰

Vrije Universiteit Amsterdam

۱۲

۱۹۹

Tilburg University

۱۳

۳۳۰

 

رتبه بندی بر اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گروه الف (ممتاز)

۱. University of Amsterdam (Universiteit Van Amsterdam)

۲. Leiden university (دوره‌های کارشناسی‌ارشد یک ساله این دانشگاه در رشته‌های غیر مهندسی قابل بررسی و ارزشیابی می‌باشد)

۳. Utrecht university

۴. Erasmus University Roterdam

۵. Delft university of Technology

۶. University of Groningen

۷. Maastricht university (universiteit Maastricht)

۸. Radbound University of Nijmegen

۹. Wageningen University

۱۰. Eindhoven university of Technology

۱۱. Vrije Universiteit Amsterdam (Free university Amsterdam)

۱۲. University of Twente

۱۳. Tilburg university

 

گروه ب (خوب)

۱. Institute of Social Studies (ISS)

۲. Open University of Netherlands

۳. International Agricultural Centre (Wageningen International, Formerly IAC)

۴. Institute for Housing and Urban Development Studies (HIS)

۵. Institute for Plant, Animal and Technology (PTC+)

۶. International Maritime Transport Academy (STC)

۷. International Institute for Geo- information Science and Erth Observation (ITC)

۸. Royal Tropical Institute (KIT)

۹. Larenstein University of Professional Education

۱۰. Maastricht School of Management (MSM)

۱۱. Radio Nederland Training Center (RNTC)

۱۲. Institute for Water Education (UNESCO- IHE)

 

گروه ج (متوسط)

۱. Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht

۲. Theologische Faculteit Tilburg

۳. Theologische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde Kerken

۴. Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken

۵. Theologische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde Kerken (vrijg.) Ned

۶. Transnationale Universiteit Limburg

۷. Nyenrode Business Universiteit

۸. University for Humanistics

۹. Universiteit Nimbas Graduate School of Management

۱۰. TIAS Business School

 

گروه د (ضعیف)

۱. Amsterdam School of the Arts, University of Professional Education

۲. ArtEZ Institute for the Arts, University of Professional Education

۳ . AVANS University of Professional Education

۴. CHN University of Professional Education

۵. Codarts, University of Professional Arts Education

۶. De Kempel, University of Professional Education, Teacher Training College

۷. Design Academy Eindhoven, University of Professional Education

۸. Drenthe University of Applied Sciences, University of Professional Education

۹. Driestar Christian University of Professional Education

۱۰. Dronten, University of Professional Education, Agricultural

۱۱. Ede Christian University of Applied Sciences, University of Professional Education

۱۲. Fontys Pedagogic Technical University of Professional Education

۱۳. Fontys University of Applied Sciences

۱۴. Gerrit Rietveld Academie, University of Professional Education

۱۵. HAN University of Applied Sciences, University of Professional Education

۱۶. Hanze University of Applied Sciences Groningen, University of Professional Education

۱۷. HAS Den Bosch University of Professional Education

۱۸. Helicon University of Professional Education

۱۹. HES Amsterdam School of Economics & Business, University of Professional Education

۲۰. Hogeschool Domstad, of University of Professional Education, Teacher Training

۲۱. Hogeschool De Horst, University of Professional Education

۲۲. Hogeschool Edith Stein OCT, University of Professional Education, Teacher Training

۲۳. Hogeschool Leiden, University of Professional Education

۲۴. HOgeschool Van Amsterdam, University of Proffessional Education

۲۵. Hogeschool van Utrecht, University of Professional Education

۲۶. Hogeschool Zeeland, University of Applied Sciences, University of Professional Education

۲۷. Hogeschool The Hague International Institute for Hospitality Management

۲۸. INHOLLAND University of Applied Sciences, University of Professional Education

۲۹. IPABO Amsterdam, University of Professional Education, Teacher Training

۳۰. Iselinge, University of Professional Education, Teacher Training

۳۱. Marnix Academie, University of Professional Education, Teacher Training

۳۲. NHL University of Applied Sciences, University of Professional Education

۳۳. NHTV Breda University of Applied Sciences, University of Professional Education

۳۴. Reformed University of Professional Education Zwolle

۳۵. Roman Catholic Primary Teacher Training College Zwolle, University of Professional Education

۳۶. Rotterdam University of Professional Education

۳۷. Royal Academy of Art, University of Professional Education

۳۸. Saxion University of Applied Sciences, University of Professional Education

۳۹. STOAS, University of Professional Education, Teachre Training

۴۰. The Hague University of Applied Sciences, University of Professional Education

۴۱. Utrecht School of The Arts, University of Professional Education

۴۲. Van Hall Institute/ Larenstein, University of Professional Education

۴۳. Windesheim University of Professional Education

۴۴. Zuyd University of Professional Education

 

مدارک صادره از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی- دانشگاههای علوم کاربردی غیردولتی و سایر مراکز آموزش عالی هلند در فهرست زیر صرفا در مقطع کارشناسی و پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون ) قابل بررسی و ارزشیابی هستند.

 

۱. HANIO, HAN Individueel Onderwijs

۲. Hogeschool Thorbecke

۳. Instituut Brouwer

۴. Stichting Hoger Onderwijs NOVI

۵. Azusa Theologische Hochschool (in Ducth)

۶. St Amsterdamse Balletacademie

۷. The New School for Information Services

۸. Stichting Hoger Onderwijs voor Bedrijfskundige Informatiekunde

۹. Stichting opleidingen Hoder Ondewijs voor Tolken en Vertalers

۱۰. Markus Verbeek Opleidingen Stichting Hoger Onderwijs

۱۱. Hogschool GEO

۱۲. PBNA- HBO

۱۳. HBO Nederland

۱۴. Hogschool Dirksen B.V.

۱۵. Nationale Luchtvaart School

۱۶. Knowledge Services (IBBB)

۱۷. European University for Professional Education

۱۸. Hogeschool Schoevers

۱۹. Academie voor Eurythmie

۲۰. InterCollege Business School

۲۱. Dutch Delta University of Professional Education

۲۲. Hogeschool Hanzesteden

۲۳. Hogeschool Wittenborg

۲۴. Hogeschool DOC

۲۵. TMO, Hogeschool voor Modemanagement

۲۶. Stichting ABC Hogeschool Dordrecht en Omstreken

۲۷. IVA Driebergen

۲۸. De Stichste Hogeschool

۲۹. Theologische HS vanwege de Gereformeerde Bond ‘Johannes Calvijn

۳۰. Stichting Post- Hoger Onderwijs Eindhoven

۳۱. Hogeschool Notenboom

۳۲. Fontys Bedrijfshogeschool

۳۳. Hogesholen Oost Nederland

۳۴. Hogeschool Gorinchem IDE bv

۳۵. Christelijke leergangen op reformatorische grondslag de Driestar

۳۶. Hogeschool voor Pedagogische en Sociaal- Agogische Onerwijs Groningen

۳۷. Hogeshool TIO

۳۸. Stichting Hogeschool Rens & Rens

۳۹. Hogeschool ISBW B.V.

۴۰. Stichting NTI Hogeschool

۴۱. Stichting LOI Hoger Onderwijs

۴۲. Bourdon Hogeshool voor Muziek

۴۳. NEA Transport Hogeschool

۴۴. Hogeschool Praehep

۴۵. Eurocollege Hogeschool

۴۶. KBK Hogeschool B.V.

۴۷. Hogeschool Thorn Kreato Muziekacademie

۴۸. Instituut voor psychosynthese

۴۹. Stichting Stichtse Opleiding Middelbare Akten (SOMA)

۵۰. ITV Hogeschool voor Tolken en Vertalen

۵۱. Stichting NBI Hogeschool voor theologie

۵۲. Evangelische Theologische Hogeschool

۵۳. Stichting management opl. Gezondheidszorg Zeeland te Vlissingen

۵۴. Stichting Hogeschool West- Nederland voor Vertaler en Tolk

۵۵. Stichting Esperanto bij het Onderwijs

۵۶. Hogesholen Management Documentaire Informatievoorziening (HMDI)

۵۷. De Wittenberg; Chr. Hogeschool en toerustingscentrum

۵۸. De Vrije Muziek- Akademie

۵۹. Stichting Windesheim

۶۰. Hogeshool Schumann Akademie BV

۶۱. Stichting Reformatoresche Leergangen

۶۲. Business School Nederland (BSN)

۶۳. Hogeschool van Utrecht, Theo Thijssen Academi

۶۴. Pro Education B.V. van de Hogeschool van Amsterdam

۶۵. Roosevelt Academy

۶۶. Schouten en Nelissen

۶۷. Stichting Wetenschappelijke opleidingen Twente

۶۸. Transfergroep Rotteradm

 

  •