تحصیل در هلند

تحصیل در هلند؛ همه چیز در رابطه با مهاجرت تحصیلی به هلند در سال 2024

هلند کشوری در شمال غربی اروپا است که همواره به علت زیبایی زایدالوصف و گل های رنگارنگ، دیوان بین المللی کیفری در شهر لاهه تیم ملی فوتبال با رنگ پیراهن نارنجی اش (!) و… مورد توجه بوده است. این کشور شانزده میلیون نفری، از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایه است. هلند از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا (حوزه شینگن) و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعتی، اقتصادی و توریسم است و  واحد پول آن یورو می باشد. در کشور هلند 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد؛ عددی که خود بیانگر سطح بالای علمی و تحصیل در این کشور است.

شرایط نسبتا ساده هلند برای اقامت دانشجویان خارجی به همراه بورسیه های بسیار خوبی که در اغلب موارد توسط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی واقع شده در این کشور ارائه می شود، هلند را به یکی از جذاب ترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده و بدون اغراق امروزه یکی از گزینه های اصلی هر دانشجوی ایرانیِ خواهان تحصیل در اروپا است. به همین منظور بر آن شدیم تا در مطلب پیش رو شما را با صفر تا صد تحصیل در این کشور آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی 

تحصیل در هلند در دوره لیسانس چهار سال طول می کشد و با وجود اینکه دارا بودن مدرک زبان انگلیسی ضروری است ، زبان تدریس در این مقطع آلمانی می باشد؛ به همین علت افراد باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2  زبان آلمانی را داشته باشند. فراگیری زبان آلمانی البته در کالج های کشور هلند امکان پذیر است، اما توصیه می شود که متقاضیان این زبان را در ایران فرا بگیرند تا امکان دریافت ویزای تحصیلی برای آن ها افزایش پیدا کند.

همچنین افرادی که می خواهند برای تحصیل در دوره کارشناسی در هلند تقاضا بدهند، باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالاتر از 12 باشند تا امکان پذیرش برای آنها در رشته دلخواهشان فراهم شود. به علاوه هر متقاضی ورود به دوره کارشناسی باید مدرک آیلتس  با نمره 6 داشته باشد؛ مدرکی که البته در صورتی که متقاضی نتوانسته باشد آن را به دست آورد، در خود هلند امکان اخذ دارد (یعنی در این کشور می توان دوره های زبان انگلیسی را طی کرد و این زبان را فرا گرفت. به طور مثال اگر افراد آیلتس با نمره  5 یا 5.5 داشته باشند، باید در یک دوره شش ماهه یا یک ساله قبل از شروع ترم تحصیلی در هلند شرکت کنند؛ دوره ای که در صورت دارا بودن آیلتس 6 یا بالاتر، لزومی بر گذراند آن وجود ندارد.

هزینه تحصیل در هلند

شرایط تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد 

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه می شوند و بسته به دانشگاه و رشته از یک تا دو سال به درازا می کشند. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید می باشد . حداقل معدل مورد نیاز کارشناسی برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد بسته به سطح دانشگاه و رشته مقصد ۱۲ یا ۱۵ است و علاوه بر این دارا بودنِ آیلتس ۶ یا ۶٫۵ هم ضروری است . البته در این مورد اخیر در مورد دانشگاه های کاربردیِ هلند به شرط داشتن آیلتس ۵ یا ۵٫۵ هم امکان گذراندن دوره زبان وجود دارد.

در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، برخی از دانشجویان که متقاضی تحصیل به زبان آلمانی در دوره کارشناسی ارشد می باشند، باید مدرک B2 را قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه، کسب کنند . البته این امکان هم وجود دارد که متقاضی در کشور هلند دوره های زبان آلمانی را بگذراند و مدرک مربوطه رو دریافت کند.

نکته دیگر اینکه امکان اخد بورسیه تحصیلی در این دوره افزایش می یابد و دانشجویانی با انگیزه نامه خوب، معدل بالا و مدرک زبان با نمره مناسب این امکان را خواهند داشت تا بتوانند بورسیه دریافت کنند. البته به مقوله فاند تحصیلی همواره باید نگاهی واقع بینانه داشت؛ به این معنا که شانس دریافت بورسیه در اروپا همواره متوسط بوده و به هیچ عنوان نمی توان از قبل چیزی را قطعی دانست و بر اساس حدس و گمان پیش رفت.

شرایط تحصیل در هلند مقطع دکتری 

زبان تدریس در مقطع دکتری اغلب انگلیسی بوده، مدت دوره تحصیل در این مقطع حداقل چهار سال و گرفتن نامه تائیدیه از یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه های هلند، شرط ورود به این دوره است. به واقع مکاتبه با استاد و اخذ رضایت وی مهم ترین عامل در گرفتن پذیرش در این مقطع است. دریافت بورسیه  تحصیلی در این مقطع به مراتب ساده تر و در دسترس تر است، زیرا نهادهای مختلفی در این مقطع دانشجویان بورسیه کرده و دولت هلند نیز برنامه های ویژه ای برای جذب دانشجویان مستعد بین المللی دارد. بدین ترتیب دانشجویانی که بتوانند در دوره دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنند، ماهانه حدود 2 هزار یورو (و تا پاره ای موارد حتی تا 3 هزار یورو) حقوق دریافت می کنند. دارا بودن مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر و مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا به همراه رزومه  قوی برای گرفتن بورسیه تحصیلی از شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری است. انگیزه نامه مناسب، طرح تحقیقاتی مطلوب و … نیز از دیگر مواردی هستند که در کسب بورسیه تحصیلی تاثیر گذارند.

نکته قابل ذکر در مورد تحصیل در دوره دکتری در هلند این است که اکثریت دانشجوها در زمان تحصیل به صورت کمک یار استاد انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهش هایی خاص و جدید هستند.

کار دانشجویی در هلند

هزینه تحصیل در کشور هلند

هزینه ای که باید برای تحصیل در دانشگاه های هلند پرداخت شود، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دانشجو ، متغیر است، اما به طور میانگین مبلغ 8 تا 11  هزار یورو به عنوان شهریه دانشگاه های هلند برای مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است. این مبلغ در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به چیزی در حدود 11 تا 20 هزار یورو در سال افزایش پیدا می کند . البته باید اضاه کرد که شهریه برخی دانشگاه ها حتی ممکن است به 30 هزار یورو در سال هم برسد (که البته تعداد چنین دانشگاه هایی اندک است).

با وجود هزینه های نسبتا بالای تحصیل در کشور هلند، راه حل هایی هم برای دانشجوهای بین المللی مستعد که احیانا توان پرداخت این شهریه ها را ندارند، اندیشیده شده است. از جمله اینکه موسسات علمی واقع شده در این کشور به دانشجوهای بین المللی این امکان را می دهد تا با استفاده از تسهیلات مالی با عنوان گرنت دانشجویی یا وام های مرتبط با شهریه بتوانند در هلند به تحصیلات خود ادامه بدهند. علاوه بر این، طرح های مالی دیگری مانند کمک هزینه اجاره مسکن یا کمک هزینه خدمات بهداشتی برای تامین بخشی از هزینه های دانشجویان در نظر گرفته شده است. همچنین بورسیه تحصیلی دولت هلند برای دانشجویان خارجی سراسر دنیا از جمله ایران ارائه جهت حمایت از آنان ارایه می گردد.

نکته قابل توجه برای دریافت این کمک هزینه ها و وام های دانشجویی آن است که هر فردی نمی تواند از این مزایا بهره مند بشود و دریافت چنین بورسیه هایی علاوه بر آنکه به شانس و اقبال متقاضی بستگی دارد، معمولا به کسانی اعطا می شود که شرایط حداقلی زیر را دارا باشند:

 • سن فرد متقاضی بالاتر از 30 برای مقطع کارشناسی، بالاتر از 35 برای مقطع ارشد و بالاتر از 40 برای مقطع دکتری نباشد.
 • فرد متقاضی زبان انگلیسی قوی (آیلتس با نمره 7 به بالا) داشته باشد.
 • برای متقاضیان مقاطع تحصیلات تکمیلی، چاپ مقاله معتبر قبلی در بسیاری موارد الزامی است.
 • و …

اطلاعات بیشتر در این رابطه را می توانید در این لینک مطالعه کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

هزینه های مربوط به امور روزمره یک دانشجو در هلند بستگی به شهری دارد که در آن زندگی می کند (مانند هر کشور دیگری، زندگی در پایتخت و سایر شهرهای اصلی یک کشور هزینه بیشتری دارد). به طور کلی اما باید مبلغی در حدود 800 تا 1200 یورو را برای زندگی ماهانه در هلند کنار گذاشت. به عنوان مثال، در حالی که زندگی در آمستردام می تواند بالغ بر 1200 یورو در ماه هزینه داشته باشد، زندگی در شهری مثل روتردام تا کمتر از 1000 یورو می تواند کاهش پیدا کند .

قسمت اعظم هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن است. به طور کلی هزینه اجاره کردن یک اتاق در هلند، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو متغیر است؛ به این ترتیب که اگر یک آپارتمان رو به تنهایی اجاره کنید، ماهیانه حدود 425 یورو باید بپردازید، اما اگر برای دو نفر (مثلا برای خود و همسرتون) یک آپارتمان اجاره کنید، اجاره بها حدود 570 یورو می شود. اگر هم از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید، هزینه اقامت به 350 یورو کاهش پیدا می کند. مسائل جانبی مسکن هم مثل تعمیرات خرابی های تاسیسات، تلفن، اینترنت و… چیزی حدود 170 یورو در ماه هزینه در بردارد.

علاوه بر هزینه مسکن، چیزی حدود 180 یورو در ماه به هزینه غذا و خوراک اختصاص پیدا خواهد کرد که البته کاملا بسته به نوع غذاهای مصرفی و حجم آن می تواند متغیر باشد.

یک دانشجو در هلند همچنین باید حدود 35 یورو در ماه را به هزینه حمل و نقل خود اختصاص بدهد. هزینه های جانبی دیگه ای مثل تهیه وسایل آموزشی، تفریحات و مسائل فرهنگی و اجتماعی و… هم وجود دارد  که ماهانه در حدود 150 یورو را به خودشان اختصاص می دهند.

تحصیل در هلند
تحصیل در هلند

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند

متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور هلند را دارند، باید پس اخذ پذیرش، برای دریافت اقامت موقت خود اقدام نمایند. این افراد در مرحله اول باید هزینه یک سال تحصیل خود در دانشگاه مقصد (شهریه)، 500 یورو هزینه بیمه و 500 یورو هزینه صدور اقامت نامه را تهیه کرده و به حساب دانشگاه مقصد واریز کنند. در این صورت این افراد دیگر نیاز به اثبات پشتوانه مالی نداشته و مستقیما می توانند درخواست ویزای خود را به ثبت برسانند. در غیر این صورت متقاضیان باید گواهی تمکن مالی 12 هزار یورویی خود که به مدت حداقل 3 ماه در حساب بانکی موجود باشد را ارائه کنند تا در نوبت دریافت ویزا قرار بگیرند. جدای از این مورد، هنگام مراجعه به سفارت یا کنسولگری کشور هلند مدارک دیگری از متقاضی اخذ می شود که عبارت اند از:

 • نامه­ رسمی پذیرش از یک موسسه آموزش عالی در هلند
 • گذرنامه معتبر
 •  فرم پذیرش تکمیل شده
 • تاییدیه­ بیمه درمانی
 • تاییدیه­ پرداخت هزینه­‌های اقامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه مهاجرت

شرایط کار دانشجویی در هلند

دانشجویان خارجی در هلند نیز مانند بسیاری از کشورها از اجازه کار پاره وقت همزمان با تحصیل برخوردارند. بدین ترتیب که در ایام عادی تا 10 ساعت در هفته و در ایام تعطیل به صورت تمام وقت اجازه کار دارند.

این دسته دانشجویان با درآمد حاصل از کار نیمه وقت می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خودشان را پوشش داده و بپردازند. دلیل این حرف ما، میزان حقوق تعلق گرفته به دانشجویان است؛ در واقع با وجود اینکه قوانین کار در هلند حداقل دستمزد ساعتی را مشخص نکرده (زیرا ساعت کار در یک هفته نسبت به هر نوع شغل و کار شخص متنوع است)، اما می توان عنوان نمود که به صورت میانگین درآمد کار دانشجویی بین 900 تا 1000 یورو در ماه می باشد. مبلغی که به خوبی می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های دانشجو را پوشش داده و وی را بی نیاز از دریافت بورسیه تحصیلی یا ارسال پول از ایران نماید.

نتیجه گیری

همانطور که در ابتدای این مطلب بیان کردیم، هلند در مجموع مقصدی مناسب برای دانشجویان بین المللی است. در این راستا، مشاوران مهاجرت تحصیلی به هلند در بورسیه پلاس دلایل متعددی برای این امر عنوان کرده اند؛ از جمله آنکه: مملو از مراکز علمی معتبر است، کسب اقامت آن ساده تر از بسیاری کشورهای اروپایی است، نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است، همراه دانشجو به راحتی می تواند به آن مهاجرت کند، گپ تحصیلی اهمیت چندانی ندارد و فرآیند اخذ پذیرش و دریافت ویزا در مجموع در بازه زمانی کوتاهی اتفاق می افتد. با این وجود اما بی عیب نبوده یک متقاضی خارجی باید خود را با فرهنگ غریبه مردم این کشور، هزینه بالای تحصیل و زندگی، آزاد بودن مصرف بسیاری از مواد روانگردان و … آماده سازد.

با این وجود اگر همچنان در این مسیر مردد بوده و نیازمند به کسب اطلاعات بیشتر هستید، پادکست سیر تا پیاز تحصیل در هلند را به صورت اختصاصی توسط مجموعه بورسیه پلاس و در همکاری با یکی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در هلند تهیه شده است را از دست ندهید.

 

https://youtu.be/_nOEmghpK1E
4.4/5 - (7 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.