مصاحبه اسکایپ

مصاحبه اسکایپ


نکات مهم در هنگام مصاحبه اسکایپ با استاد جهت اپلای و مهاجرت تحصیلی

مصاحبه های تصویری و اسکایپ در دهه های گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است و خب بدیهی است که شما به عنوان یک دانشجوی آینده نگر یا یک تازه کار و یا یک متقاضی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور بوده اید، با مسائلی رو‌به‌رو شده‌اید که در آنها از شما خواسته شده است که از طریق اسکایپ مصاحبه ای داشته باشید.

صرف نظر از اینکه مصاحبه را برای به‌دست آوردن چه موقعیتی (تحصیلی، کاری یا …) انجام ‌می‌دهید، بسیار مهم است که بتوانید طرف مقابل خود را در مصاحبه اسکایپ تحت تاثیر قرار دهید. دستیابی به این مهم در ابتدا به محتوای صبت‌های شما در مصاحبه اسکایپ و کیفیت پاسخ‌هایی است که به مصاحبه گر می‌دهید، اما برای انجام هرچه بهتر مصاحبه و رسیدن به مقصود، باید تمام از روش‌های فنی مصاحبه اسکایپ باخبر بوده و با ترفندهای ثمربخش آن از قبل آشنا بشوید.
در همین راستا برای بالا رفتن توانایی در مصاحبه، راه های جالبی را در مطلب زیر به شما نشان داده ایم:

الف) آماده سازی قبلی برای مصاحبه

1- محیط اطراف خود را به خوبی ترسیم کنید

این نکته ای است که بسیاری از مردم در هنگام مصاحبه ویدئویی فراموش می‌کنند، اما اگر در پس زمینه تصویر شما پوستری پاره شده از یک گروه موسیقی یا لباسهای نامناسب و یا یک تخت نامرتب باشد، بهتر است زمان مصاحبه را تغییر دهید. این مهم به این دلیل نیست که مصاحبه گران نه تنها از این نوع فضاهای سنگین متفر هستند، بلکه شما در نظر آنها فردی تنبل و بی نظم تلقی می‌شوید و ممکن است احساس خوبی را نسبت به شما به دست نیاورند. انتخاب یک پس زمینه ساده و آرام (که توام با اغراق‌های علمی هم نباشد) برای مصاحبه ویدئویی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

علاوه بر این اگر شما با افراد دیگری باهم زندگی می‌کنید (خانواده) و یا دارای همسایگان ناراحت کننده و پر سر و صدا هستید، بهتر است باید پیش از تماس آنها را آگاه کنید. باید این اطمینان را داشته باشید که مصاحبه ویدئویی شما توسط افراد خانواده یا توسط انفجار صدای موسیقی بلند و یا صدای نابه هنجار متوقف نخواهد شد.

یکی دیگر از جنبه های مهم و کلیدی روشنایی محیط است. اطمینان حاصل کنید که محیط شما با نور طبیعی به اندازه کافی روشن است (اگر چه سعی کنید که خود را مستقیما در مقابل نور قرار ندهید زیرا باعث سایه افتادن بر روی چهره شما می‌شود). نور طبیعی در محیط اطراف شما به مصاحبه گر این اطمینان را می‌دهد که شما از محیط بیرونی و باز فراری نیستید!

2- ظاهر مناسب و آراسته داشته باشید

در مصاحبه اسکایپ باید به عنوان یک مصاحبه شونده در حالت رخ به رخ قرار بگیرید . از آنجا که شما شخصا در آنجا حضور ندارید، ظاهرتان باید احساس خوبی را برای طرف مقابلتان ایجاد کند که این نقش مهمی در موفقیت شما دارد. پس ابتدا تلاش کنید که حتما یک دوش بگیرید، دندانهایتان را بشویید، موهایتان را شانه بزنید و لباسهای مناسب بپوشید.

3- خودتان را آشنا به مسائل نشان دهید

اگر شما تازه با اسکایپ و تماسهای ویدیویی آشنا شده به منظور فرصت تحصیلی در یک دانشگاه می‌خواهید مصاحبه ای را انجام دهید، بهتر است نحوه کار با آن را به خوبی فرا بگیرید. اگر در حین مصاحبه نتوانید مشکلات را رفع کنید مجبور به قطع ناگهانی آن می‌شوید؛ قطعی که مقصر اصلی آن شما تلقی خواهید شد و بدون پاسخ از سوی مصاحبه‌گران نخواهند ماند.

چند تماس امتحانی با آشنایان در شرایط مختلف می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. اگر یک یا دو ساعت قبل از مصاحبه اصلی به فکر نصب نرم افزار و امتان وضعیت اینترنت خود بیفتید، ریسک بزرگی را به جا خریده‌اید، چراکه در تماس‌های ویدئویی، هرچیزی امکان دارد و شما از قبل بایستی برای آنها آماده شوید. همچنین نسبت به جم اینترنت خود مطمئن شوید. اتمام بسته اینترنتی باعث می‌شود که در نظر مصابه گران فردی بی‌فکر تلقی جا بیفتید.

4- وب‌کم خود را امتحان کنید

موقعیت دوربین شما برای انجام مصاحبه بسیار مهم است. خیلی مهم است که مصاحبه گر چهره شما را به خوبی ببیند و اینطور نباشد که دوربین نسبت به چهره شما بسیار دور باشد و نتواند چیزی را ببیند و یا آنکه آنقدر نزدیک باشد که فقط چشم و پیشانی‌تان در تصویر باشد! قبل از انجام مصاحبه دوبین خود را امتحان کنید و موقعیت آن را طوری که چهره شما و میط اطراف را به خوبی بگیرد مشخص کنید. تنظیم مناسب وب‌کم همچنین به مصاحبه گر این اجازه را می‌دهد که حرکات دست شما را ببیند و آنها را برای سنجش زبان بدن شما در نظر بگیرد.

مصاحبه اسکایپ

ب) در طول تماس

5- به دوربین نگاه کنید، نه به خودتان!

سعی نکنید که در طول مصاحبه به چهره خودتان در صفحه پایین گوشه سمت راست نگاه کنید (یا به تصویر خودتان در صفحه کامپیوتر). مصاحبه گر احتمالا حرکات غیرمنتظره چشم را در نظر می‌گیرد؛ چراکه معمولا برایش بسیار مهم است که متوجه شود با فردی خودشیفته یا وسواسی مواجه است یا اینکه با دانشجویی روبه‌رو است که بیش از هر حاشیه‌ای، بر روی موضوع اصلی مصاحبه تمرکز می‌کند.

همچنین نباید سعی کنید که به فردی که بر روی صفحه نمایش می‌بینید، در تمام دقایق مستقیم نگاه کنید، اگرچه این کار طبیعی به نظر می‌رسد اما به نظر مصاحبه گر اینطور می آید که شما در حال تماشای چیز دیگری هستید. در عوض، در هنگام انجام مصاحبه اسکایپ باید بیشتر به دوربین یا وب کم خود تمرکز داشته باشید زیرا این تنها راه رسیدن تماس چشمی شما با مصاحبه گر است حتی اگر تماس مستقیم چشمی نداشته باشید.

6- درست نشتن

باید این هشدار را به شما بدهیم که هنگامی که در حال مصاحبه هستید، آن‌چنان غرق در مصاحبه و پاسخ به سوالات مصاحبه گر خواهید بود که احتمالا وضعیت بدنی خود را کاملا فراموش می‌کنید؛ به خصوص اینکه چطور نشسته اید- اما این یکی از مهمترین جنبه ها برای نشان دادن زبان بدن است -. سعی نکنید که بیش از حد به عقب بروید یا از بازوهایتان استفاده کنید و یا روی میزتان بچرخید. ترجیحا صاف و با اعتماد به نفس بنشینید و این حالت را در تمام طول مصاحبه حفظ کنید.

7- واضح صحبت کنید

برای اطمینان یافتن ازینکه هیچ کدام از پاسخهایتان به صورت اشتباه به گوش مصاحبه گر نمی‌رسند، سعی کنید کلمات خود را به روشنی بیان کنید. همچنین مطمئن باشید که شما با صدای به اندازه کافی بلند صحبت می‌کنید؛ اما نه خیلی بلند! (شما نمی‌خواهید که این احساس را به مصاحبه گر بدهید که انگار در حال فریاد کشیدن هستید!!)

علاوه براین، به جای استفاده از ارتباطات کلامی برای نشان دادن شور و شوق خود، در یک مصاحبه اسکایپ، باید بیشتر روی ذهنیت کلامی و خودتان تمرکز کنید. اگر شما درباره این قضیه هیجان زده هستید، سعی کنید بیش از حرکت چهره یا دست‌هایتان، صدایتان این هیجان را نشان دهد. حس خود نسبت به سوالات هیجان انگیز را حتما بیان کنید و آن را تماما با زبان بدن خود نشان ندهید. اهمیت این موضوع به این دلیل است که در مصاحبه ویدیویی خیلی از نشانه های غیرکلامی شما، مانند علامت های صورت و حرکات دست، از دید مصاحبه گر شما گم می‌شود و به دلیل کیفیت پایین ویدئو و یا اینکه بسیاری از حرکات شما از شات بریده می‌شوند.

سایر مشکلات رایج که باید از قبل چاره‌ای برای آنها بیاندیشید

 • سرعت پایین پهنای باند: این امر میتواند به طور غیرمنتظره دقت و کیفیت ویدیو شما را کاهش دهد.
 • سر و صدای زمینه (مثل صدای خواهر و برادر کم سن و سال): این عامل در زمان مصاحبه اگر بسیار زیاد شود ممکن است پاسخ شما را دچار اشکال کند. مصاحبه خود را در یک فضای آرام انجام دهید و پنجره ها را هم ببندید.
 • مشکلات فنی دوربین: در صورتی که در حین مصاحبه مشکلات فنی داشتید، آرام باشید. اگر مشکل را نمی‌توانید رفع کنید، پیشنهاد می‌کنیم مشکل را با مصاحبه گران در میان گذاشته و مجددا زمان مصاحبه را تنظیم کنید، یا در مورد امکان استفاده از تماسهای صوتی پیشنهاد دهید و با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص این کار (مثل واتس‌اپ یا تلگرام) مصاحبه را انجام دهید. هرچه که شد، عصبانی نشوید! شروع به ضربه زدن به کامپیوتر خود نکنید و به هیچ وجه خود را نبازید!

برخی از سوالات رایجی که در مصاحبه‌های اسکایپ برای اخذ پذیرش تحصیلی پرسیده می‌شوند:

مصاحبه از طریق اسکایپ معمولا طولانی نبوده و مدت مشخصی دارد؛ به همین جهت یقینا بسیاری از پرسش های زیر در آن مطرح نمی شود، اما آشنایی کلی با آنها از قبل، ضرورت دارد:

 • در مورد خودتان کمی صحبت کنید. (وضعیت خانوادگی، علایق و …)
 • چرا می خواهید دوره تحصیلات تکمیلی خود را در این کشور (کشوری که مدنظر شما است) دنبال کنید؟
 • علاقه مندید که روی چه موضوعی کار کرده و توضیح دهید که در این زمینه چقدر اطلاعات و تجربه دارید؟
 • دلیل شما برای انتخاب این تخصص و این دانشگاه (تخصص و دانشگاهی که مدنظر شما است) چیست؟
 • اطمینان دارید که موضوع تحقیقی شما به تخصص من (استاد مصاحبه گر) کاملا مرتبط بوده و می توانیم به یکدیگر کمک دوجانبه کنیم؟
 • آیا برای دانشگاه دیگری نیز اپلای کرده اید و اگر جواب مثبت است، در صورت پذیرش از هر دو دانشگاه، کدام یک را انتخاب می کنید؟
 • در صورت گرفتن پذیرش تا چه میزان کمک مالی نیاز دارید؟
 • هدف شما بعد از پایان تحصیلات چیست؟
 • سوالاتی در مورد زبان انگلیسی با تاکید بر سه آزمون آیلتس، تافل و GRE
 • دوره کارشناسی و {احتمالا} کارشناسی ارشد خود را در کدام دانشگاه سپری کرده اید و سطح آن دانشگاه در کشورتان چگونه است؟
 • در {درس مرتبط با موضوع بورسیه} چه سرفصل هایی بیشتر مورد توجه بوده اند؟
 • وضعیت معدل شما در مقاطع قبلی چطور بوده و چرا {احتمالا} پایین است؟
 • موضوع پایان نامه شما در مقطع کارشناسی ارشد دقیقا چه بوده و ارتباط آن با موضوع فعلیِ مدنظر شما چیست؟
 • در چه ژورنال هایی مقاله به چاپ رسانده و تا چه اندازه در این کار خودتان سهیم بوده اید؟
 • توضیح در مورد مقاله های چاپ شده.
 • آیا تاکنون از کشورتان خارج شده اید؟
 • چه قدر احتمال می دهید که در صورت کسب پذیرش، بتوانید ویزا نیز دریافت نمائید؟
 • و …

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، اینکه یقینا بخش قابل ملاحظه ای از مصاحبه شما به بررسی و توضی موضوع تخصصی رشته شما خواهد گذشت و استاد مصاحبه گر بنا به آن، با شما به بحث خواهد نشست. در نتیجه سوالات فوق، بیشتر جنبه عمومی مصاحبه اسکایپی را در بر می گیرند.

منبع: سایت تاپ یونی ورسیتی

اگر شما خواهان آن هستید که به طور ویژه با سوالات مطرح شده در مصاحبه اسکایپ آشنا شده و یک شبیه‌سازی دقیق و حرفه‌ای را در این رابطه تجربه کنید تا استرس کم‌تری هنگام مصاحبه اصلی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت استفاده از خدمت شبیه‌سازی مصاحبه اسکایپ بورسیه پلاس (این لینک) را از دست ندهید!

4.4/5 - (14 امتیاز)

1 پرسش

 • سلام وقت بخیر من دانشجوی فارق التحصیل کارشناسی ادبیات انگلیسی هستم، ۴ ترم شبانه مهمان بودم و چهار ترم روزانه، چه هرینه ای برای ازادسازی مدرک شامل من میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.