بورسیه ترکیه 2020 و 2021 + مدارک مورد نیاز و شرایط و چگونگی ثبت نام

بورسیه ترکیه

بورسیه ترکیه


معرفی جامع بورسیه ترکیه در سال 2020 و 2021 + سن ،مدارک مورد نیاز و شرایط و چگونگی ثبت نام

آیا مشتاق تحصیلی رایگان در خارج از کشور هستید؟ دانش‌اندوزی در بهترین دانشگاه‌های دنیا و در ایده‌آل ترین شرایط، آرزوی هر جوینده علمی است. اما گاهی موانع مالی و عامل دیگر برای تحقق این امر مزاحمت ایجاد می‌کند. در این مطلب شما را با بورسیه رایگان و قابل دسترس در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد.

اشتیاق به درس خواندن در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا رویای دیرینه دانشجویان بسیاری در سراسر جهان است. اما ممکن است برای تحقق این هدف موانعی بر سر راه افراد قرار گیرد که آن‌ها را برای رسیدن به این مهم باز دارد. شاید باید پول و تقبل هزینه را یکی از همین موارد برای سخت کردن راه ادامه تحصیل دانست. سالانه دانشجویان ایرانی بسیاری به علت هزینه‌های بالای و مشکلات اقتصادی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات عالی خارج از کشور صرف نظر می‌کنند.

اما اگر کمی هوشیار باشیم می‌توانیم از روش‌های تشویقی برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی بهره ببریم. یکی از این موارد اختصاص به بورسیه دارد. در واقع بورسیه تحصیلی را باید معادل کمک هزینه‌ای دانست که دانشگاه‌ها، مراکز علمی و یا موسسات خیریه به دانشجویان دارای شرایط التفات می‌کنند. معمولا این بورسیه برای تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) لحاظ می‌شود.

حال که با مفهوم بورسیه و شرایط دریافت آن آشنا شدیم، بپردازیم به بورسیه دولتی کشور ترکیه و شروط آن.

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه ، یک برنامه بورسیه بین‌المللی است که از طرف دولت ترکیه اهدا می‌شود. بورسیه اهدایی در این برنامه، برای دانش آموزان و دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای دوره تحصیلات تکمیلی می‌باشد. هدف این بورسیه، ارتقا فهم متقابل با کشورهای دیگر و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محوری است. برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی ترکیه شامل: بورسیه تحصیلی علم و فناوری علی کوشچو و بورسیه تحصیلی علوم اجتماعی ایبنی هالدون می‌شود.

علاقه‌مندان می‌بایست از واجد شرایط بودن خود جهت درخواست برنامه بورسیه، اطمینان حاصل کنند و همچنین مطمئن باشند که تمامی مدارک کامل شده خود را برای ثبت درخواست بورسیه ترکیه دارند. لازم به ذکر است، سن علاقه‌مندان، بسیار حایز اهمیت می‌باشد.
کشور ترکیه هر ساله این بورسیه را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تمام کشورها به جز اتباع ترکیه اهدا می‌کند. برای درخواست‌های برنامه مقطع لیسانس، کسب 70 درصد امتیاز لازم است. برای درخواست برنامه مقطع فوق لیسانس و دکتری، کسب 75 درصد امتیاز اجباری می‌باشد. برنامه‌های کالج‌های پزشکی نیازمند کسب 90 درصد امتیاز است. اگر فرد درخواست کننده شهروند ترکیه باشد یا قبلا شهروند آن بوده باشد، نمی‌تواند برای این برنامه اقدام کند. دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، نمی‌توانند برای این بورسیه اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده می‌بایست مدارکشان را هر زمان خواسته شد، نشان دهند.

دولت ترکیه تامین کننده هزینه‌های بورسیه تحصیلی

این برنامه بورسیه همانند بورسیه‌های سایر نقاط جهان شامل تامین تمامی هزینه‌های دانشجویان منتخب می‌شود که دولت ترکیه تامین کننده هزینه تحصیل و زندگی افراد منتخب است. البته نه تنها دولت پشتیبانی مالی را فراهم می‌کند بلکه با ارائه برنامه‌هایی اطمینان دانشجویان را برای آینده مد نظر قرار می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد، ترکیه تامین کننده تمام هزینه‌های تحصیلی است که به صورت اقساط به دانشجویان پرداخت می‌شود. کمک هزینه مسکن و بیمه درمانی، مسافرت (بلیط رفت و برگشت) و ویزا ازجمله این کمک‌های مالی است.

ترکیه همچنین مشتاق است که در طول این دوره تحصیلی به دانشجویان شایسته پاداش هم دهد که این شانس منحصربه‌فردی را برای بورسیه دوباره در بهترین دانشگاه‌های این کشور ایجاد می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:
معرفي دانشگاه آكسفورد و شرايط تحصيل در اين دانشگاه در سال 2020

بورسیه ترکیه

مهم‌ترین مزایای این راتبه

 • اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملا رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید هزینه را از جیب خود پرداخت نمایند.
 • عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.
 • بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌توانید جز یکی از مهم‌ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.
 • هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید؛ مبلغ به حساب آن استرداد می‌شود.

اهداف ترکیه از اهدای بورسیه دولتی

بورسیه تحصیلی ترکیه در واقع یک برنامه رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان برجسته و محققان اعطا می‌شود تا برنامه‌های خود را به صورت تمام وقت یا پاره وقت در برترین دانشگاه‌های ترکیه دنبال کنند.

از اهداف این بورسیه می‌توان به ساخت شبکه‌ای از رهبران آینده اشاره کرد که متعهد به همکاری بین کشورها و ایجاد تفاهم متقابل بین جوامع دانست.

شرایط ثبت‌نام بورسیه دولتی ترکیه برای سال 2020-2021

همجواری و نزدیکی کشور ترکیه باعث شده در بین دانشجویان ایرانی محبوبیت خاصی پیدا کند. علاوه بر آن‌، قرابت فرهنگی عمیق ایران و ترکیه زندگی را برای ایرانیان راحت‌تر می‌نمایید تا با فکری آسوده به ادامه تحصیل و توفیق درسی نائل شوند.

چنانچه شما هم علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این کشور هستید؛ با مطالعه شرایط بورسیه دولتی آن در سال جدید تحصیلی اقدام کنید.

گام اول برای تحصیل؛ یادگیری زبان ترکی

اولین گام برای دریافت بورسیه دولتی کشور ترکیه، یادگیری زبان ترکی است که تمامی دانشجویان این بورسیه باید آن را فرا بگیرند. این قانون حتی شامل دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان‌های دیگر هم دارند؛ می‌شود.

پس جمعی دانشجویان طی یک دوره اجباری یکسال، زبان ترکی را آموزش خواهند دید. البته یادگیری این زبان، افراد را برای سازگاری محیطی و مراوده‌های اجتماعی و فرهنگی انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

نکته: 1- دوره یادگیری این زبان به هیچ‌ وجه کمتر یا بیشتر نمی‌شود.

2- دوره یادگیری زبان ترکی برای آن دسته از افرادی است که تسلطی به این زبان ندارند.

 

بورسیه ترکیه

عوامل موثر در اپلای بورسیه دولتی ترکیه در مقاطع گوناگون

برای آن‌که بتوانید در این کشور تحصیل کنید و از بورسیه استفاده کنید باید کارنامه قابل قبولی از خود منعکس کنید. ملاک انتخاب بورسیه‌ های تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

چه افرادی می‌توانند برای این بورسیه اقدام کنند؟

دریافت بورسیه دولتی ترکیه به این معنا نیست که هر دانشجویی از هر کشور بتواند این گرنت را دریافت کند. بعضی از کشورها تنها می‌توانند برای تحصیلات تکمیلی اقدام کنند.

در برنامه بورسیه ترکیه، هیچ وقفه سنی وجود ندارد.

 • علاقه‌مندان نباید متولد پیش از ژانویه 1997 برای پذیرش در بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس باشند.
 • برای کسب بورسیه ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد، نباید متولد پیش از 1988 باشند.
 • برای کسب بورسیه مقطع دکتری، تاریخ مناسب، ژانویه 1983 می‌باشد.
 • برای برنامه‌های تحقیقاتی، داوطلب باید متولد پیش از قبل از 1973 باشد.

امتیازات مورد نظر برای این راتبه

 • کسب 70 درصد امتیاز برای مقطع لیسانس
 • کسب 75 درصد امتیاز برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • کسب 90 درصد امتیاز برای کالج‌های پزشکی نیاز است.

کسانی که شهروند ترکیه هستند و یا در حال دریافت حق شهروندی هستند، نمی‌توانند برای این برنامه بورسیه اقدام نمایند. همچنین کسانی که در حال حاضر در حال تحصیل در ترکیه هستند، نیز نمی‌توانند برای آن اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده باید مدارک درخواست شده را ارسال نمایند، در غیر این صورت، اجازه تحصیل نخواهد داشت.

برنامه بورسیه ترکیه برای تمام شهروندی از سراسر دنیاست که حایز شرایط گفته شده باشند.

مدارک مورد نیاز برای اقدام

 • مدرک شناسایی یا گذرنامه معتبر
 • عکس جدید از دواطب (لطفا دقت داشته باشید تا در سیستم یک عکس مناسب و قابل شناسایی بارگذاری کنید)
 • نمرات امتحان ملی (این مورد برای آن دسته از دواطلبانی که هیچ مدرک یا گواهینامه بین‌المللی ندارند، الزامی است)
 • دیپلم یا گواهی موقت فارغ التحصیلی
 • نسخه کپی دانشگاهی (توجه داشته باشید، تصاویر بی‌کیفیت شانس شما را برای ارزیابی پایین می‌آورد)
 • در صورت وجود؛ نمره آزمون‌های بین‌المللی (مانند GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS و…)
 • نمره آزمون زبان
 • نمونه پروپوزال
 • نمونه کار کتبی داوطلب (فقط برای متقاضیان دکتری)

نحوه اقدام برای بورسیه دولتی ترکیه

درخواست کنندگان بورسیه تحصیلی ترکیه ، هر ساله پیش از 20 فوریه به صورت آنلاین دعوت می‌شوند. شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سیستم پذیرش درخواست بورسیه اقدام نمایید. جهت دریافت این بورسیه، تمام مدارک مهم خود که خواسته شده است را آماده کنید. داوطلب می‌بایست صحت مدارک را تایید کند.

شما باید تمام اطلاعات خواسته شده را پر کنید. قبل از ثبت اطلاعات، دستورالعمل را کامل مطالعه نمایید. آخرین زمان ثبت درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه 20 فوریه هر سال است. بهتر است که ثبت اطلاعات را پیش از این تاریخ انجام دهید. به خاطر داشته باشد که درخواست برای این بورسیه تحصیلی رایگان می‌باشد و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجه‌ای ندارید. نتایج پذیرش یا عدم پذیرش در این بورسیه تحصیلی نیز معمولا از طریق ایمیل اطلاع رسانی می شود.

آشنایی با شرایط تحصیل در ترکیه

بورسیه ترکیهبورسیه ترکیه 2020بورسیه ترکیه 2021بورسیه دولتی ترکیهشرایط ثبت‌نام بورسیه ترکیهمدارک مورد نیاز برای بورسیه ترکیهنحوه اقدام برای بورسیه ترکیه

کارشناس 1مشاهده نوشته ها

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

2 دیدگاه

 • سلام وقت بخیر ، سلام وقت بخیر ، معدل دیپلم من ۱۷.۹۵ آیا شانس قبولی در رشته فیزیوتراپی یا رشته زبان را از طریق بورس فول فاند در مقطع کارشناسی دارم ؟ و اینکه داشتن مدرک تافل و یا آیلتس الزامی هست؟ و چطور میشه رزمه قوی تری داشت؟

  • سلام خسته نباشید بله بورسیه های مثل ترکیه یا بورسیه استانی شدنی هست
   مدرک زبان لازمه و با معدل خوب میشه رزومه رو برای مقطع کارشناسی بهتر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.