بورسیه ترکیه

معرفی بورسیه ترکیه 2022 (ترکیه بورسلاری) صفر تا صد ثبت نام برای بورسیه دولت ترکیه

آیا مشتاق تحصیل رایگان در ترکیه هستید؟ دانش‌اندوزی در بهترین دانشگاه‌های دنیا و در ایده‌آل ترین شرایط، آرزوی هر جوینده علمی است. اما گاهی موانع مالی و عامل دیگر برای تحقق این امر مزاحمت ایجاد می‌کند. در این مطلب شما را با بورسیه رایگان و قابل دسترس در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد.

اشتیاق به درس خواندن در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا رویای دیرینه دانشجویان بسیاری در سراسر جهان است. اما ممکن است برای تحقق این هدف موانعی بر سر راه افراد قرار گیرد که آن‌ها را برای رسیدن به این مهم باز دارد. شاید باید پول و تقبل هزینه را یکی از همین موارد برای سخت کردن راه ادامه تحصیل دانست. سالانه دانشجویان ایرانی بسیاری به علت هزینه‌های بالای و مشکلات اقتصادی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات عالی خارج از کشور صرف نظر می‌کنند.

اما اگر کمی هوشیار باشیم می‌توانیم از روش‌های تشویقی برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی بهره ببریم. یکی از این موارد اختصاص به بورسیه دارد. در واقع بورسیه تحصیلی را باید معادل کمک هزینه‌ای دانست که دانشگاه‌ها، مراکز علمی و یا موسسات خیریه به دانشجویان دارای شرایط التفات می‌کنند. معمولا این بورسیه برای تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) لحاظ می‌شود.

حال که با مفهوم بورسیه و شرایط دریافت آن آشنا شدیم، بپردازیم به بورسیه دولتی کشور ترکیه و شروط آن.

بورسیه تحصیلی ترکیه 2022 

بورسیه تحصیلی ترکیه ، یک برنامه بورسیه بین‌المللی است که از طرف دولت ترکیه اهدا می‌شود. بورسیه اهدایی در این برنامه، برای دانش آموزان و دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای دوره تحصیلات تکمیلی می‌باشد. هدف این بورسیه، ارتقا فهم متقابل با کشورهای دیگر و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محوری است. برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی ترکیه شامل: بورسیه تحصیلی علم و فناوری علی کوشچو و بورسیه تحصیلی علوم اجتماعی ایبنی هالدون می‌شود.

علاقه‌مندان می‌بایست از واجد شرایط بودن خود جهت درخواست برنامه بورسیه، اطمینان حاصل کنند و همچنین مطمئن باشند که تمامی مدارک کامل شده خود را برای ثبت درخواست بورسیه ترکیه دارند. لازم به ذکر است، سن علاقه‌مندان، بسیار حایز اهمیت می‌باشد.
کشور ترکیه هر ساله این بورسیه را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تمام کشورها به جز اتباع ترکیه اهدا می‌کند. برای درخواست‌های برنامه مقطع لیسانس، کسب 70 درصد امتیاز لازم است. برای درخواست برنامه مقطع فوق لیسانس و دکتری، کسب 75 درصد امتیاز اجباری می‌باشد. برنامه‌های کالج‌های پزشکی نیازمند کسب 90 درصد امتیاز است. ( این امتیاز بندی به افراد اعلام نمی شود و توسط خود کمیته داوری ترکیه بورسلاری محاسبه می شود) اگر فرد درخواست کننده شهروند ترکیه باشد یا قبلا شهروند آن بوده باشد، نمی‌تواند برای این برنامه اقدام کند. دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، نمی‌توانند برای این بورسیه اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده می‌بایست مدارکشان را هر زمان خواسته شد، نشان دهند. جهت مشاهده لیست رشته های ارایه شده در این بورسیه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

دولت ترکیه تامین کننده هزینه‌های بورسیه تحصیلی

این برنامه بورسیه همانند بورسیه‌های سایر نقاط جهان شامل تامین تمامی هزینه‌های دانشجویان منتخب می‌شود که دولت ترکیه تامین کننده هزینه تحصیل و زندگی افراد منتخب است. البته نه تنها دولت پشتیبانی مالی را فراهم می‌کند بلکه با ارائه برنامه‌هایی اطمینان دانشجویان را برای آینده مد نظر قرار می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد، ترکیه تامین کننده تمام هزینه‌های تحصیلی است که به صورت اقساط به دانشجویان پرداخت می‌شود. کمک هزینه مسکن و بیمه درمانی، مسافرت (بلیط رفت و برگشت) و ویزا ازجمله این کمک‌های مالی است.

ترکیه همچنین مشتاق است که در طول این دوره تحصیلی به دانشجویان شایسته پاداش هم دهد که این شانس منحصربه‌فردی را برای بورسیه دوباره در بهترین دانشگاه‌های این کشور ایجاد می‌کند.

بورسیه ترکیه

مهم‌ترین مزایای بورسیه دولت ترکیه

 • اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملا رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید هزینه را از جیب خود پرداخت نمایند.
 • عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.
 • بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌توانید جز یکی از مهم‌ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.
 • هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید؛ مبلغ به حساب آن استرداد می‌شود.
 • پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 800 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 1100 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 1600 لیر ترکیه برای مقطع دکتری و همچنین برای دوره های تحقیقاتی مبلغ 3 هزار لیر ترکیه پرداخت می شود.

مدت زمان تحصیل در هر دوره

بورسیه ترکیه برای هر دوره تحصیلی یک مدت زمان مشخصی دارد که در طی این مدت باید تحصیل خود را به پایان برسانید:

 • مقطع کارشناسی: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 4 تا 6 سال تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مقطع کارشناسی ارشد: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 2 سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مقطع دکتری : یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اهداف ترکیه از اهدای بورسیه دولتی

بورسیه تحصیلی ترکیه در واقع یک برنامه رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان برجسته و محققان اعطا می‌شود تا برنامه‌های خود را به صورت تمام وقت یا پاره وقت در برترین دانشگاه‌های ترکیه دنبال کنند.

از اهداف این بورسیه می‌توان به ساخت شبکه‌ای از رهبران آینده اشاره کرد که متعهد به همکاری بین کشورها و ایجاد تفاهم متقابل بین جوامع دانست.

ویژگی های بورسیه دولتی ترکیه برای سال 2022

همجواری و نزدیکی کشور ترکیه باعث شده در بین دانشجویان ایرانی محبوبیت خاصی پیدا کند. علاوه بر آن‌، قرابت فرهنگی عمیق ایران و ترکیه زندگی را برای ایرانیان راحت‌تر می‌نمایید تا با فکری آسوده به ادامه تحصیل و توفیق درسی نائل شوند.

 یادگیری زبان ترکی

دانشجویانی که برای دریافت بورسیه دولتی کشور ترکیه انتخاب می شوند، باید یک دوره یکساله یادگیری زبان ترکی را نیز سپری کنند. پس همگی دانشجویان طی یک دوره اجباری یکسال، زبان ترکی را آموزش خواهند دید. البته یادگیری این زبان، افراد را برای سازگاری محیطی و مراوده‌های اجتماعی و فرهنگی انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

نکات

 1.  دوره یادگیری این زبان به هیچ‌ وجه کمتر یا بیشتر نمی‌شود.
 2.  دوره یادگیری زبان ترکی برای آن دسته از افرادی است که تسلطی به این زبان ندارند.
 3. اگر به سطح C1 زبان ترکی برسید، نیازی به گذراندن این دوره ندارید.
بیشتر بخوانید:  بورسیه های تحصیلی آمریکا در سال 2022 و معرفی شرایط و مدارک مورد نیاز

مزایای بورسیه ترکیه

عوامل موثر در اپلای بورسیه دولتی ترکیه در مقاطع گوناگون

برای آن‌ که بتوانید در این کشور تحصیل کنید و از بورسیه استفاده کنید باید کارنامه قابل قبولی از خود منعکس کنید. ملاک انتخاب بورسیه‌ های تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

 • رزومه و معدل متقاضی CGPA (میانگین نمرات در یک ترم)
 • انگیزه نامه
 • نمره آزمون های بین المللی در صورت وجود (GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS) داشتن این مدارک شانس قبولی شما را افزایش خواهد داد.

چه افرادی می‌توانند برای این بورسیه اقدام کنند؟

دریافت بورسیه دولتی ترکیه به این معنا نیست که هر دانشجویی از هر کشور بتواند این گرنت را دریافت کند. بعضی از کشورها تنها می‌توانند برای تحصیلات تکمیلی اقدام کنند.

محدودیت های سنی این بورسیه

 • برای مقطع کارشناسی باید زیر 21 سال سن داشته باشید.
 • برای مقطع کارشناسی ارشد زیر 30 سال سن باید داشته باشید.
 • برای کسب بورسیه مقطع دکتری، زیر 35 سال سن داشته باشید.

کسانی که شهروند ترکیه هستند و یا در حال دریافت حق شهروندی هستند، نمی‌توانند برای این برنامه بورسیه اقدام نمایند. همچنین کسانی که در حال حاضر در حال تحصیل در ترکیه هستند، نیز نمی‌توانند برای آن اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده باید مدارک درخواست شده را ارسال نمایند، در غیر این صورت، اجازه تحصیل نخواهد داشت.

برنامه بورسیه ترکیه برای تمام شهروندی از سراسر دنیاست که حایز شرایط گفته شده باشند.

حداقل معدل مورد نیاز برای بورسیه

 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14 می باشد. ( معدل مقطع دیپلم اهمیت دارد)
 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد 15 می باشد.
 • حداقل معدل برای دکترا 15 می باشد.
 • حداقل  برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی 18 می باشد.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه دولتی ترکیه 

 • مدرک شناسایی یا گذرنامه معتبر
 • عکس جدید از داوطلب (لطفا دقت داشته باشید تا در سیستم یک عکس مناسب و قابل شناسایی بارگذاری کنید)
 • کارنامه شرکت در آزمون کنکور برای داوطلبانی که در کنکور شرکت کرده اند (اختیاری)
 • اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان (و پیش دانشگاهی) برای متقاضیان بورسیه در مقطع کارشناسی
 • اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان (و پیش دانشگاهی) + مدرک کارشناسی برای متقاضیان بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان (و پیش دانشگاهی) + مدرک کارشناسی + مدرک کارشناسی ارشد برای متقاضیان بورسیه در مقطع دکتری
 • نمره آزمون‌های بین‌المللی (مانند GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS و…) ( در صورت نیاز دانشگاه و برنامه انتخاب شده لازم است)
 • نمره آزمون های زبان ( آیلتس یا تافل) در صورت وجود (در صورت نیاز دانشگاه و برنامه انتخاب شده لازم است.)
 • ارایه توصیه نامه ( اختیاری است)
 • نمونه پروپوزال (برای مقطع دکتری)
 • ارایه انگیزه نامه
 • ارایه رزومه

*ریزنمرات ارایه شده می تواند به صورت غیر رسمی باشد اما اسکرین شات از ریزنمرات و کپی ریزنمرات غیر رسمی، تاثیر منفی در فرایند بررسی درخواست شما خواهد داشت.

توجه: حتی الامکان مدارک به ترکی استانبولی و یا انگلیسی باشند، به خصوص  گواهی و ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی . اجباری در ترجمه مدارک نیست اما تجربه نشان داده مدارکی که ترجمه شده ارسال شده شانس بسیار بیشتری در گرفتن بورسیه دارند.

بیشتر رشته ها در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی آموزش داده می شوند. با این حال ، برخی از گروه ها و دانشگاه ها رشته هایی را به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر ارائه می دهند. داوطلبانی که مایل به تحصیل در این رشته ها هستند برای اثبات مهارت زبان خود (تافل و سایر گواهینامه های معادل آن) باید مدرک زبان معتبر بین المللی داشته باشند. اکثر این برنامه ها به نمرات آزمون پذیرش بین المللی مانند GRE ، GMAT ، SAT و غیره نیاز دارند. داوطلبان می توانند هنگام انتخاب رشته ها در سیستم برنامه ، زبان تدریس را بررسی کنند.

شرایط بورسیه ترکیه

نحوه اقدام برای بورسیه دولتی ترکیه

درخواست کنندگان بورسیه تحصیلی ترکیه ، هر ساله پیش از 20 فوریه به صورت آنلاین دعوت می‌شوند. شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سیستم پذیرش درخواست بورسیه اقدام نمایید. جهت دریافت این بورسیه، تمام مدارک مهم خود که خواسته شده است را آماده کنید. داوطلب می‌بایست صحت مدارک را تایید کند.

شما باید تمام اطلاعات خواسته شده را پر کنید. قبل از ثبت اطلاعات، دستورالعمل را کامل مطالعه نمایید. آخرین زمان ثبت درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه 20 فوریه هر سال است. بهتر است که ثبت اطلاعات را پیش از این تاریخ انجام دهید. به خاطر داشته باشد که درخواست برای این بورسیه تحصیلی رایگان می‌باشد و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجه‌ای ندارید. نتایج پذیرش یا عدم پذیرش در این بورسیه تحصیلی نیز معمولا از طریق ایمیل اطلاع رسانی می شود.

زمان ثبت نام برای بورسیه ترکیه 2022

 • تاریخ آغاز ثبت نام: 21 دی ماه هر سال
 • آخرین مهلت ثبت نام: 2 اسفند ماه هر سال
 • ارزیابی مدارک ارسالی: فروردین هرسال
 • اعلام نتایج اولیه : اردیبهشت ماه هرسال
 • آغاز کلاس ها: 11 شهریور ماه

نکته مهم: زمانبندی سال 2022 هنوز اعلام نشده است و باید تا انتشار اطلاعیه سال جدید صبر کرد. این تاریخ ها براساس سال قبل درج شده اند و حدودی می باشند.

زمان بندی دقیق این بورسیه را در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

شرایط مصاحبه بورسیه ترکیه 

مصاحبه ها معمولاً 15-30 دقیقه طول می کشد و در قالب زیر انجام می شود:

 1. خوش آمد گویی و مقدمه
 2. بررسی مدارک
 3. انگیزه نامزد برای اقدام برای این بورسیه
 4.  دانش علمی و اهداف شغلی
 5.  پایان و سوال از کمیته
بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت روسیه برای مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی در سال 2022

توجه کنید که در مصاحبه انتخاب شدن یا نشدن شما مشخص نخواهد شد و تا روز اعلام نتیجه نامعلوم است.

توجه: داوطلبانی که برای مصاحبه انتخاب می شوند ، اگر هنوز فارغ التحصیل نشده اند ، باید کلیه ریز نمرات ، مدارک و گواهی های تا هر سالی را که تحصیل کرده اند ، به همراه داشته باشند.

سوالات متداول بورسیه دولت ترکیه

 هزینه ثبت نام چقدر می باشد؟

ثبت نام در این بورسیه از طرف دولت ترکیه کاملا رایگان می باشد

تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بورسیه چند عدد می باشد؟

هر متقاضی ۱۲ انتخاب دارد . متقاضی می تواند از بین رشته های مختلف در دانشگاه های موجود انتخاب های خود را انجام دهد. بهتر است انتخاب های خود را از یک گروه رشته ای انجام دهید و یا اینکه چیدمان رشته ها به هم مرتبط باشند چرا که این کار شانس اخذ بورسیه را بالاتر خواهد برد.

آیا در زمان ثبت نام نیاز به ترجمه مدارک می باشد؟

در زمان ثبت نام نیازی به ترجمه مدارک نمی باشد اما در صورت قبولی باید ترجمه شود

آیا امکان ادامه تحصیل به زبان غیر از ترکی وجود دارد؟

بله. در بیشتر دانشگاههای ترکیه زبان آموزش ترکی استانبولی است و تعداد از آنها به زبان های انگلیسی فرانسوی آلمانی رشته ها را ارائه می دهند. در صورت گرفتن پذیرش به زبان های دیگر داشتن مدارک معتبر بین الملل الزامیست.

آشنا به زبان ترکی نمی باشم آیا نقص در پذیرش می شود؟

خیر. متقاضیان نیازی برای ارائه مدارک زبان ترکی استانبولی نمی باشند. بورسیه شامل یکسال تحصیل زبان ترکی هم می شود.

در کجا زبان ترکی را آموزش خواهم دید؟

آموزش زبان ترکی استانبولی یا در دانشگاهی که بورسیه شدید یا در مؤسسه ای نزدیک دانشگاه و اگر مقدور نبود در شهر دیگری غیر از شهری که پذیرفته شدید.

آیا اگر من در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کنم باز هم باید دوره زبان ترکی را بگذرانم؟

بله. برای تمام دانشجویان خارجی پذیرش شده گذراندن یکسال آموزش زبان ترکی الزامیست.

دانشگاهی که میخواهم در آنجا تحصیل کنم مدارکی مانند مدارک زبان TOEFL- IELTS و یا آزمونهای GRE-GMAT- ALES را نیاز دارند. آیا باید هنگام درخواست بورسیه این مدارک را هم ارائه کنم؟

بله. به هنگام انتخاب دانشگاه انگلیسی زبان ارائه مدارک الزامیست.

آموزش مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه به صورت تصویری

مجموعه بورسیه پلاس با استفاده از بهترین کارشناسان (که خود نیز برگزیده این بورسیه هستند) قادر است تا ثبت نام شما عزیزان را در بورسیه دولتی ترکیه 2022 با بالاترین دقت و کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. جهت ثبت سفارش خود این لینک را کلیک کنید.

همچنین آموزش ویدیویی ثبت نام و تقاضا برای بورسیه ترکیه ارایه شده است. با روشن کردن فیلترشکن خود می توانید این آموزش را به صورت ویدیویی در کانال یوتیوب ما مشاهده نمایید. ( مشاهده آموزش تقاضا برای بورسیه ترکیه به صورت ویدیویی)

مرحله اول

باید وارد سایت دولت ترکیه (این لینک) شوید. و صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. باید اطلاعات خواسته شده را به صورت دقیق وارد کرده و دکمه save را بزنید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله دوم

پس از زدن دکمه save صفحه زیر برای شما نشان داده خواهد شد و ایمیلی به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد که باید ایمل خود را چک کرده و لینک داخل آن ایمیل را کلیک کزده و ایمیل خود را تایید نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله سوم

پس از تایید ایمیل خود وارد صفحه ورود مانند عکس زیر خواهید شد. ایمیل و پسورد خود را جهت ورود باید وارد نمایید و گزینه Login را کلیک نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله چهارم

در این مرحله وارد پرتال خود در سایت ترکیه بورسلاری خواهید شد و می  توانید با انتخاب زبان فارسی مراحل ثبت نام را به صورت ساده با زبان فارسی طی نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله آخر

پس از فارسی شدن زبان پرتال می توانید مطابق دستورالعمل های این سایت اطلاعات و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کرده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

فرایند انتخاب افراد برای بورسیه ترکیه

 • ارزیابی اولیه: تمام افراد بر اساس معیارهای اساسی مانند حداقل نمرات علمی ، محدودیت سنی ، مدارک مورد نیاز و غیره بررسی می شوند.
 • لیست کوتاه: فرم تقاضا داوطلبان واجد شرایط توسط کمیته های متخصص بر اساس مجموعه گسترده ای از معیارها از جمله وضعیت علمی ، شرایط قبلی ، علایق تحصیلی ، اهداف شغلی ، ثبات انتخاب ها ، شفافیت انگیزه نامه ، مشارکت در فعالیت های اجتماعی … و غیره با دقت بررسی می شود. پس از آن لیستی از نامزدهای واجد شرایط برای مصاحبه در لیست کوتاه قرار می گیرد.
 • مصاحبه: نامزدهای انتخاب شده در لیست کوتاه که بیش از 100 کشور می باشند توسط کمیته های مصاحبه، از جمله اساتید دانشگاه و کارشناسان مورد مصاحبه قرار می گیرند.
 • انتخاب: در این مرحله نتایج مصاحبه ها به کمیته ای به نام کمیته انتخاب ارسال می گردد که بعد از آن نتایج نهایی افراد برگزیده اعلام می گردد.

آموزش تصویری مشاهده نتایج بورسیه دولت ترکیه

نتایج بورسیه دولت ترکیه در سال 2021 در تاریخ 5 خرداد 1400 اعلام گردید. جهت مشاهده نتایج باید به پورتال دولت ترکیه ( این لینک) مراجعه نمایید و وارد کردن یوزر و پسورد خود وارد بخش کاربری خود شوید و از نتیجه مطلع گردید. توجه نمایید که در صورت برگزیده شدن شما تاریخ دعوت به مصاحبه برای شما ارایه خواهد شد و اگر در صفحه خود در قسمت RESULTS حالت Awaiting Evaluation را مشاهده کردید به معنی رد شدن شما می باشد.

نتایح بورسیه ترکیه

همچنین آموزش ویدیویی مشاهده نتایج بورسیه دولت ترکیه در کانال یوتیوب ما قرار گرفته است. می توانید به روشن کردن فیلترشکن خود این آموزش را در کانال یوتیوب ما مشاهده نمایید. ( این لینک)

 

جهت کسب اطلاعات کامل تر در مورد این بورسیه می توانید این فایل و این فایل  را دانلود و مطالعه نمایید.

بورسیه ترکیه

این پوستر اختصاصی سال 2020 می باشد

 

نکته: همچنین مجموعه بورسیه پلاس در پیج اینستاگرامی خود با یکی از دانشجویانی که این بورسیه را اخذ کرده اند،  لایو پرسش و پاسخی را تهیه کرده است که می توانید با فعال کردن فیلترشکن خود در یوتیوب آن را مشاهده نمایید. ( این جا را کلیک کنید)

 

4.3/5 - (34 امتیاز)

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

109 پرسش و پاسخ

 • سلام وقت بخیر
  بنده ۱۷ سال سن دارم ، و در حال حاضر درحال تحصیل در سال یازدهم تجربی هستم
  میخواستم ببینم میتونم برای ثبت نام بورسیه ترکیه اقدام کنم ؟

 • سلام وقت بخیر من ۲۵ سالمه زبان ترکی در سطح تا B2 رفتم ولی آزمون تومر رو مدرکش ندارم و اینکه معدل کارشناسی ۱۸/۳۲بوده چندین تا لوح تقدیر دارم و اینکه من کارشناسی ناپیوسته بودم و هردوکنکور(کاردانی کارشناسی) رتبه من ۲ رقمی شده احتمال قبولی من به نظر شما چند درصد هستش من قصد دارم برای کارشناسی‌ارشد در رشته مهندسی محیط زیست دانشگاه ترکیه تحصیل کنم اگر قبول شم برای مصاحبه حضوری باید به ترکیه برم؟

  • سلام بورسیه رقابتی است و مشخص نمیشه شانس شما.
   خیر در تهران می توانید مصاحبه بدید.

 • سلام خسته نباشید. ببخشید من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه امام رضا هستم. من بهمن ۹۸ با معدل ۱۶ فارغ التحصیل شدم. سطح زبان انگلیسی من A2 است و مدرک زبان هم ندارم. دو تا توصیه نامه هم از مدیرگروه و استاد راهنمای رشته خودم دارم. زبان برنامه نویسی c++ هم بلدم و دارم آموزش مینویسم. میخواستم از شما بپرسم که شانس من برای بورسیه ترکیه چقدر هست؟
  لوح تقدیرهایی که تو دوران راهنمایی و متوسطه گرفتیم ، برای بورسیه تاثیر داره یا خیر؟
  با تشکر

  • سلام وقتتون بخیر
   بورسیه رقابتی است و نمی توان شانس فردی رو تخمین زد. توصیه میکنیم در بورسیه شرکت کنید و شانس تونو امتحان کنید.

 • سلام من میخواستم بدونم که برای گرفتن بورس ترکیه امتحان میگیره یا نه؟ و اینکه تو این سایت گفته بودن مصاحبه میشه درسته یانه ؟ اگه مصاحبه بشه چه چیز هایی از شخص داوطلب میپرسن؟ و اینکه من میخواستم رشته دندان پزشکی رو انتخاب کنم بای مدرک زبان داشته باشم؟ زبانم در حد معمولی هست و به زبان ترکی تسلط دارم

  • سلام خیر امتحانی ندارند.
   بله مصاحبه دارد.
   لایو مونو در یوتیوب ببینید تا در مورد مصاحبه اطلاعات کافی را بدست بیارید.
   مدرک زبان داشتند امتیازی است و اجباری نیست.

 • سلام وقتتون بخیر من میخواستم برای مقطع کارشناسی ارشد برای بورسیه ثبت نام کنم در رشته ی بهداشت حرفه ای. میخواستم بدونم داشتن پروپوزال الزامیه؟ چون من پروپوزالی ندارم. ممنون میشم جواب بدید

  • سلام امسال گذشته موعدش و بايد صبر كنيد تا اطلاعيه سال بعد بياد و مشخص بشه.

 • سلام اگر در این بورسیه دولتی ترکیه قبول بشیم
  چقدر هزینه باید صرف کرد تا به طور کامل در ترکیه مستقر شویم و تحصیل کنیم ؟

 • سلام دوست عزیز من 19 سالمه و پشت کنکوری ام میخوام برای بورسیه پرستاری ترکیه اقدام کنم معدلم دیپلمم 16 هستش یکم هم ترکی بلدم ولی مدرکc1 رو ندارم زبانمم خوبه ولی باز مدرکشو ندارم برای بورسیه باید حتما ازمون یوس بدم؟ و با توجه به اینکه معدلم بالا نیست بورس میشم؟
  اگه توی ازمون 1 دانشگاه شرکت کنیم نمیتونیم توی چند تای دیگه شرکت کنیم؟
  اینکه میگید یوس 1یا2 سال اعتبار دارد یعنی بعد این تایم پولی میشه؟
  و برای شرکت در ازمون باید بریم ترکیه امتحان بدیم اگه نخوایم انلاین بدیم توی سفارت چه میدونم کنسول گری نمیشه؟

 • با سلام من در بورسیه ترکیه مقطع کارشناسی با موفقیت ثبت نام کردم و خلاصه ثبت نام و pdf هم داده برام .الان که سایت رو نگاه می کنم در صفحه اصلی یه منوی ثبت نام هست که وقتی بازش می کنم این پیام رو میده مدارک کارشناسی و ارشد و دکترای شما موجود نیست برای ادامه پذیرش مدارک خود را وارد کنید، آیا برای همه این پیام میاد، علتش چیه ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 • سلام من اطلاعاتمو وارد کردم بعد الان میگه باید گواهی اشتغال به تحصیلم رو بزارم و من اونو با مدارک دبیرستانم گذاشتم چون هنوز فارغ التحصیل نشدم ولی بازم قبول نمیکنه سایت که انتخاب کنم دانشگاه رو و نمیدونم کجا باید انگیزه نامه رو آپلود کنم

 • سلام وقتتون بخیر برای ثبت نام درسایت مدرک دیپلم رو در Middle school و مدرک پیش دانشگاهی رو در high school باید وارد کرد ؟ یا بالعکس؟

 • عرض سلام و وقت بخیر
  من در سایت بورسلاری ثبت نام کردم و پیام awaiting evaluation داده ولی ایمیلی واسم نیومده. از کجا بدونم ثبت نامم با موفقیت انجام شده؟ ممنون از شما.

 • سلام من ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه امیرکبیر هستم و معدل لیسانس و ارشدم 16/5 است. همچنین 1 مقاله ای اس ای با ایمپکت 5 و یک مقاله کنفرانس بین المللی دارم. چندین دوره مختلف مرتبط با رشته ام به همراه مدرک دریافت کرده ام. بیشتر از 5 سال سابقه کار دارم و 30 ساله هستم. مدرک آیلتس هم دارم. واسه دکتر ی میخواستم اقدام کنم ولی همه دانشگاه ها زبان ترکی است. ایا من می تونم اقدام کنم با توجه به اینکه فرمودین 1 سال آموزش زبان ترکی هم دارند؟ یعنی به این منظور است اگر پذیرفته شدیم 1 سال باید زبان ترکی بخونیم و بعد وارد دانشگاه شویم؟

 • سلام.وقتتون بخیر.ممنون از مطالب خوبتون.
  من برای ارشد میخواستم اقدام کنم و 24سالمه ولی ریز نمرات دبیرستانم رو ندارم و مدرسه هم منحل شده، من باید چیکار کنم؟میتونم همینو ب عنوان دلیل بنویسم و ریز نمرات نزارم؟
  من ترم اخر ارشد صنایع غذایی دانشگاه ازادم.معدل کارشناسیم15.95 و درسای تخصصیم تقریبا همه بالای 15 نمرم.دوره های فتوشاپ و ایلاستریتور و کورل و متلب و اندنوت وspss رو هم گذروندم (نوشتنش تاثیری توی قبولی داره؟) نمرات ارشدم هم بالاست.ریز نمرات ارشدم رو هم بزارم؟شانس قبولی رو بیشتر میکنه؟
  یک سال هم سابقه کار توی بخش تحقیق و توسعه ی شرکت دارویی رو دارم.زبان انگلیسیم متوسطه/المانی رم در حد b1بلدم ولی ازمون ندادم/ترکی رو هم در حدa2بلدم ولی مدرکی براش ندارم.به دوتا ساز هم مسلطم(گیتار/کاخن) تاثیری داره اصلا نوشتنش؟
  به نظرتون شانسی برای قبولی دارم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام برای دبیرستان نمراتش ضروری است و باید از اداره اموزش و پرورش تون بگیرید
   شانس تونم نمیشه تخمین زد ثبت نام کنید و شانس تونو امتحان کنید حتما

   • سلام وقتتوت بخیر ایا ترجمه مدارک و توصیه نامه امتیاز داره یا نه و اینکه ضروری هستش یا نه؟ من دیپلم فنی حرفه ایی دارم و گویا در رشته ی طراحی لباس تا مقطع کاردانی هستش ایا میتونم رشته های دیگه انتخاب کنم تجدبی یا ریاضی؟

 • باعرض و سلام خسته نباشید به اساتید گرامی
  میخواستم برای بورسیه مقطع دکترا اقدام کنم
  کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آ.پ.ابتدایی با معدل ۱۸.۶۸
  کارشناسی علوم تربیتی گرایش آ.پ.ابتدایی با معدل ۱۷.۷۰
  کاردانی ریاضی محضم دارم.
  بغیر از سابقه تحصیلی مدارک رسمی مربیگری کاراته،داوری
  کاراته درجه ممتاز ملی و احکام قهرمانی و گواهی های فنی رو دارم.
  آیا توی sop وcv باید این مدارک ورزشی رو بنویسم؟
  آیا میتونم باشگاه کاراته واسه خودم اونجا باز کنم؟
  آیا موقع تحصیل میتونم تدریس دوره ابتدایی رو داشته باشم؟
  آیا المپیادهای ورزشی برگزار میکنن؟

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم با دیپلم معدل ۱۷.۵ رتبه کارشناسی ۹۷۵ رشته حقوق معدل کارشناسی ۱۵.۵ چند سال سابقه کار مرتبط و دارای یه مقاله ISI و یه مقاله عملی پژوهشی داخلی هستم خودم تورکم و تا حد زیادی استانبولی بلدم منتها فعلا مدرک اش ندارم با شرایط فعلی امکان اخذ بورسیه مقطع ارشد برا رشته خودم میسر یا خیر؟

 • با عرض سلامت خدمت شما
  در صورت امکان بفرمایین تاریخ شروع و اتمام دبیرستان رادر سایت ترکیه بورسلاری چطور مشخص می کنیم؟ از اول دبیرستان تا اخذ دیپلم یا تا اخذ پیش دانشگاهی؟ ممنون ازتون.

 • سلام خسته نباشین من کارنامه کنکور ارشدمو میخواستم تو سیستم قرار بدم سوالم اینه آیا رتبه در کنکور ارشد جزو دستاوردهای مقطع کارشناسی محسوب میشه یا ارشد؟ چون در دوران کارشناسی کنکور دادم ولی از مقطع ارشد پذیرفته شدم. ممنونم.

  • سلام برای هر مقطعی که قصد دارید اپلای کنید جز افتخارات مقطع قبلی بذارید

   • ممنون از پاسختون. ولی متاسفانه سیستم برای قرار دادن کارنامه کنکور کارشناسی و ارشد جایی نذاشته. میشه بفرمایین تو کدوم پارت سیستم کارنامه کنکورو وارد کنیم؟ ممنون.

 • سلام روز بخیر
  ببخشید من دیپلمم ریاضی فیزیکه ولی تو قسمت انتخاب نوع دیپلم فقط گزینه های زیر موجوده. من کدومو باید بزنم؟ با تشکر
  science/natural science
  math&literature
  (general(no education field

 • سلام وقت بخیر من رشته ام در مقطع دکترا فقط سه تا گزینه انتخاب داره. آیا میتونم رشته های مرتبط رو هم انتخاب کنم یا شانس قبولی ام رو کم میکنه؟ لطف میکنید اگه راهنماییم کنید.

  • سلام خسته نباشید
   اگر نزدیک بهم هستند و میشه در انگیزه نامه تون پوششون بدید انتخاب کنید

 • سلام
  من تمام وبسایت اصلی این بورسیه رو زیر و رو کردم و جایی ندیدم توصیه نامه بخوان برای هیچ مقطعی.
  حتی بهشون ایمیل زدم و گفتن توصیه نامه و سی وی و SOP اختیاریه. لطفا اصلاح کنید

  • سلام در قسمت اخر هنگام انتخاب رشته لازم است. هم انگیزه نامه هم رزومه.
   توصیه نامه هم اختیاری است دقت کنید بدون اینا عملا شانسی ندارید پس چندان نیز اختیاری نیست.

 • اگر انگیزه نامه رو از شما بگیریم باید تو سایت اپلود کنیم؟کدام قسمت؟

  • در بخش اخر پرتال سه سوال ازتون پرسیده می شود که باید انگیزه نامه را انجا کپی کنید

   • سلام خسته نباشید، من امسال 21 سال شدم میخواستم ببینم میشه برای بورس کارشناسی ترکیه اقدام کرد؟ آخه تو سایت گفته بودید باید زیر21سال باشیم، میخواستم ببینم تو سن 21سال هم میشه یا حتما باید زیر 21 باشه؟

 • ریزنمرات به صورت pdf اپلود میکنم خطا میده!!! چجوری باید فایل مدارکمو اپلود کنم؟

 • سلام ببخشید من دوازدهم هستم و تازه امتحانات ترم یکم تموم شده میتونم ریز نمرات این دوازده سال تا ترم یکم رو ترجمه کنم تا بتونم مراحل اولیه رو طی کنم؟

 • سلام من متولد 79 تیر هستم و معدل دیپلم نظام قدیم 18.8 دارم و در حال حاضر مشغول به تحصیل در بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم زشکی بجنوردم و چند تا مقام ورزشی و گواهی نامه دوره ای دارم و منطقه محرومم و چندین زبانوبلدم / 5 تا / البته گواهی نامه زبان ندارم ولی میتونم تا سال بعدداین موقع ها برلی یوس اقدام کنم . نظرتون چیه من برای دندونو دارو اقدام کنم بهتره و نتیجه داره یا پیراپزشکیا؟؟

 • سلام، بورسیه ترکیه شامل رشته علوم ازمایشگاهی مقطع کارشناسی میشه؟ اگه هست لطف می کنید اسم انگلیسیشو داخل دفترچه ای که ترکیه بورس لاری برای رشته ها گذاشته بگید؟

  • سلام برای مشاهده لیست رشته ها باید به پرتال برید و مرحله اول ثبت نام تونو انجام بدید.

  • سلام ببخشید در شرایط دانشگاه نوشته باید فارغ التحصیل دبیرستان باشیم من چندماه دیگه فارغ التحصیل میشم آیا میتونم الان درخواست بدم؟ و اینکه میتونم چند دانشگاه رو انتخاب کنم؟یعنی محدودیت برای انتخاب چقدره؟

   • سلام بله با گواهی اشتغال به تحصیل میشه و 12 تا انتخاب رشته دارید.

    • برای ریز نمرات دبیرستان من الان ریزنمرات رو گرفتم باید برم آموزش پرورش مهر و امضا کنن بعد ترجمه کنم یا همینطوری ترجمه کنم؟

 • سلام ادمين هاي عزيز خسته نباشيد
  واسه اپلود مدارك نميشه چندتا فايل سلكت كرد و ترجمه ريز نمرات چند صفحس
  چه كنيم؟
  اسكن فارسي ر آپلود كنيم؟

  • سلام همگی را در قالب یک فایل پی دی اف قرار بدید و اپلود کنید.

 • سلام وقت بخیر.
  ممنون از اطلاعات و سایت خوبتون
  برای بورسیه ترکیه حتما باید ترجمه مدارک دبیرستان و پیش دانشگاهی و ریزنمرات آنها در مرحله ثبت نام داشته باشیم؟ من ترجمه رسمی کارشناسی و ارشد را دارم ولی دبیرستان را ندارم. آیا وجودش الزامی هست در مراحل اولیه؟
  اگر الزامی است ترجمه دارالترجمه کافی هست یا حتما باید مهر داشته باشند؟

 • با سلام و عرض ادب
  ببخشید رشته من حقوق هستش.
  می تونم تو ترکیه رشته حقوق رو ادامه بدم در مقطع کارشناسی ارشد
  و اینکه ILES 1 رو دارم و معدلمم 17 هستش…
  و 2تا توصیه نامه از اساتید هیئت علمی هم دارم.
  به نظرتون شانسم چطوره؟

 • سلام
  من در سایت ثبت نام کردم و همه اطلاعات را دادم ولی الان که میام اپلای کنک مدام میزنه باید اول قسمت فعالیت های اجتماعیم رو کامل کنم و خوب کامل هست هم جوایز و گواهینامه هارو اپلود کردم هم کار داوطلبانمو وارد کردم اما باز بعدش روباره گیر میده
  حالا من چیکار باید بکنم ؟چه کاریو دارم اشتباه انجام میدم

 • سلام وقت بخیر بنده ثبت نام گردم منتها ایمیلی ک باید بیاد نمیاد برام
  قسمت midelnameرو خالی گذاشتم ممکنه از اون باشه؟
  ممنون

  • سلام اگر سایت نوشت که بهتون ایمیل زدیم باید پوشه اسپم یا هرزه نامه رو هم چک کنید.

 • سلام وقت بخیر. هنرهای تجسمی و طراحی هم شامل این بورس میشن؟

 • سلام
  من توی اون سایت ثبت نام کردم ولی هنوز ایمیلی از طرف سایت دریافت نکردم که بتونم تایید کنم. مشکل از اطلاعات من بوده یا اینکه طول میکشه تا ایمیل فرستاده بشه؟

 • سلام…چطوری میشه میتونیم لیست رشته ها و دانشگاه ها رو ببینیم؟
  یا اصلا امکانش نیست و خودشون انتخاب میکنن؟

  • سلام هنگام ثبت نام بعد از تکمیل مدارک و ثبت اولیه اطلاعات لیست رشته های مرتبط با شما را نشان می دهد.

 • سلام وقت بخیر
  چطور میتونم بفهمم تو کدوم رشته ها و دانشگاه ها شانس قبولی بیشتری رو دارم با توجه به رزومه ای که دارم

  • سلام ممنون
   متاسفانه اصلا قابل تشخيص نيست. چون رقابتي هست.

 • سلام خسته نباشید، زبان رشته تحصیلی تو ارشد ترکی استانبولی هستش یا نه انگلیسی هم میشه؟؟

 • با سلام وتشکر ببخشید من ترک قشقایی ایرانم وزبان ترکی رو مسلط هستم هرچند که یکم ترکی استامبولی با زبان ما فقط یکم فرق داده ولی مفهومش رو میفهمم بعد تو شرایط ثبت نام میتونم بنویسم من ترکم وایا کمکی میکنه ؟؟؟؟؟؟

  • سلام می تونید در رزومه تون بنویسید اما باید ترکی استانبولی بلد باشید حتما و یا دوره شو بگذرونید

  • سلام خسته نباشید بله قطعا بی تاثیر نیست و می تونه تا حدی کمک کنه

 • سلام ،24 سالمه و ترم سوم دانشگاه سراسری هستم،مقطع کارشناسی،معدل تا الان 17،مسلط به زبان ترکیه،آیا من میتونم برا ادامه تحصیل،در خواست بورس کنم در مقطع کارشناسی؟مدرک زبان ندارم.

   • سلام وقتتون بخیر من ترم سه رشته حقوق دانشگاه الزهرا هستم رتبه کنکورمم ۸۹۴ بود معدلم هر سه سال دبیرستانمم بالای ۱۹ بود ، معدل دو ترم دانشگاهمم بالای ۱۸ و خورده ای بوده … زبان انگلیسی هم در حال یادگیری هستم چند ترمه … به نظرتون برای این بورسیه هیچ شانسی ندارم؟

    • سلام خسته نباشید برای مقطع کارشناسی ارشد قطعا شانس خواهید داشت بعد از فارغ تحصیلی

    • بله زده بود تو اطلاعیه برای کارشناسی زیر ۲۱ سال دیگه منم ۱۹ سالمه 🤔 یعنی چند ترم رو در ایران گذرونده باشی نمیشه؟

     • اگر شرایط سنی شو دارید می تونید اقدام کنید و مشکلی نیست

 • سلام خسته نباشید ممنون بابت توضیحات تون
  آیا برای مقطع ارشد بخواهم بورسیه بشم هم باید معدل دیپلم رو داشته باشم یا معدل دوره کارشناسی
  و این که سایت ثبتنام رو اگه بگید ممنون میشم

  • سلام خسته نباشید
   برای مقطع ارشد باید معدل کارشناسی رو داشته باشید.

 • سلام. من متولد1376 هستم میخواستم برای مقطع کارشناسی طراحی صنعتی اقدام کنم. ایا سن ملاکه؟

   • سلام،
    من کارشناسی عمران هستم برای ارشد میخواستم ثبت نام کنم و سوالم اینه ک من مدرک زبان ندارم و معدل کارشناسیم هم 16 هستش و زبان ترکی هم کامل بلدم، ایا شانسی برا قبولی من وجود داره یا خیر؟؟!

   • سلام خسته نباشین وقتتون بخیر. من رشته ی دبیرستانم تجربی بوده معدل راهنماییم ۲۰ و معدل دیپلمم ۱۹/۴۴ بوده ..الان هم دانشجوی پرستاری دانشگاه ازادم مدرک زبان ندارم اما تقریبا به انگلیسی مسلط هستم . و بیست سالمه . ایا شانسی برای بورسیه پزشکی ۲۰۲۲ دارم؟!

 • سلام من ۱۶ سالم هست و تو مقطع دوازدهم مشغول به تحصیلم . سوم دبستان رو جهشی خوندم به همین دلیل یک سال از بقیه کوچیک ترم ، معدل راهنماییم ۱۹ و معدل دوسال اول دبیرستانم ۱۷.۹۵ هست ؛ البته امسال افزایش میدم . به زبان انگلیسی کامل مسلط هستم و برای آزمون آیلتس ثبت نام کردم ، در حال یاد گرفتن زبان ترکی هم هستم ، مدرک های آموزشگاهی معتبر زیادی هم از سطح پایین تا بالاترین سطح زبان انگلیسی دارم ، یک مدرک آرایشگری هم از qal انگلیس دارم . شانسم برای قبولی توی رشته های تاپ چقدر هست ؟ رشته های پیرا پزشکی چطور ؟

 • سلام خسته نباشید.من متولد بهمن 1377 هستم میخواستم بدونم میتونم برای بورسیه ی کارشناسی اقدام کنم؟و اینکه این بورسیه شامل رشته های مربوط به طراحی لباس و مدیریت مد هم میشه؟مدرک زبان نداشتن خیلی شانس رو کاهش میده؟مدرک خاصی ندارم ولی انگلیسی در حد متوسط و ترکی در حد پایه میدونم و حرف میزنم.ممنون میشم پاسخگو باشید

  • سلام شامل همه رشته ها میشه اما بدون مدرک زبان شانس تون در رقابت بسیار پایین

 • سلام وقت بخیر ، سلام وقت بخیر ، معدل دیپلم من ۱۷.۹۵ آیا شانس قبولی در رشته فیزیوتراپی یا رشته زبان را از طریق بورس فول فاند در مقطع کارشناسی دارم ؟ و اینکه داشتن مدرک تافل و یا آیلتس الزامی هست؟ و چطور میشه رزمه قوی تری داشت؟

  • سلام خسته نباشید بله بورسیه های مثل ترکیه یا بورسیه استانی شدنی هست
   مدرک زبان لازمه و با معدل خوب میشه رزومه رو برای مقطع کارشناسی بهتر کرد.

  • سلام ممنون از کاملترین توضیح مربوط به ترکیه بورسلاری،من معدل پیش دانشگاهیم ۱۹.۲۰ و دیپلم هم۱۹.۶۴هست.مدرک زبان انگلیسی ندارم.(زبانم خ خوبه با اینحال)اول اینکه شانس امو امتحان کنم بنظرتون برای درخواست رشته داروسازی؟و شما چه کاری برای افزایش احتمال قبولی پیشنهاد میکنین؟(مثلادولینگو؟)بعد من چندجا خوندم که اگ لوح تقدیری دارین هم خوبه بذارید،از مسابقات ریاضی و فیزیک که استانی برگزار میشد دوتا لوح دارم که امضای رئیس اموزش پرورش استانی که ما ساکنیم رو داره،این ازهمون لوح های مدنظرشونه یا خیر؟

   • سلام خسته نباشید ممنون از شما
    بله می تونید امتحان کنید اما بدون مدرک زبان شانس تون کمه
    بله میشه لوح های تقدریر تونو قرار بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.