بورسیه ترکیه

معرفی بورسیه ترکیه 2024 (ترکیه بورسلاری)، آموزش رایگان ثبت نام و مشاهده نتایج

آیا مشتاق تحصیل رایگان در ترکیه هستید؟ دانش‌اندوزی در بهترین دانشگاه‌های دنیا و در ایده‌آل ترین شرایط، آرزوی هر جوینده علمی است. اما گاهی موانع مالی و عامل دیگر برای تحقق این امر مزاحمت ایجاد می‌کند. در این مطلب شما را با بورسیه رایگان و قابل دسترس در کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد.

بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

بورسیه تحصیلی ترکیه ، یک برنامه بورسیه بین‌المللی است که از طرف دولت ترکیه اهدا می‌شود. بورسیه اهدایی در این برنامه، برای دانش آموزان و دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای دوره تحصیلات تکمیلی می‌باشد. هدف این بورسیه، ارتقا فهم متقابل با کشورهای دیگر و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محوری است.

علاقه‌مندان می‌بایست از واجد شرایط بودن خود جهت درخواست برنامه بورسیه، اطمینان حاصل کنند و همچنین مطمئن باشند که تمامی مدارک کامل شده خود را برای ثبت درخواست بورسیه ترکیه دارند. لازم به ذکر است، سن علاقه‌مندان، بسیار حایز اهمیت می‌باشد.
کشور ترکیه هر ساله این بورسیه را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و دوره های تحقیقاتی به تمام کشورها به جز اتباع ترکیه اهدا می‌کند. برای درخواست‌های برنامه مقطع لیسانس، کسب 70 درصد امتیاز لازم است. برای درخواست برنامه مقطع فوق لیسانس و دکتری، کسب 75 درصد امتیاز اجباری می‌باشد. برنامه‌های کالج‌های پزشکی نیازمند کسب 90 درصد امتیاز است. ( این امتیاز بندی به افراد اعلام نمی شود و توسط خود کمیته داوری ترکیه بورسلاری محاسبه می شود) اگر فرد درخواست کننده شهروند ترکیه باشد یا قبلا شهروند آن بوده باشد، نمی‌تواند برای این برنامه اقدام کند. دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، نمی‌توانند برای این بورسیه اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده می‌بایست مدارکشان را هر زمان خواسته شد، نشان دهند.

جهت مشاهده لیست رشته های ارایه شده در این بورسیه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

*همچنین جهت اخذ مشاوره تلفنی اختصاصی با کارشناسان بورسیه پلاس در رابطه با این بورسیه می توانید از طریق این لینک نسبت به اخذ وقت مشاوره اقدام نموده و سوالات و ابهامات خود را از کارشناسان بورسیه پلاس بپرسید.

ثبت نام بورسیه ترکیه توسط کارشناسان بورسیه پلاس

مجموعه بورسیه پلاس با استفاده از بهترین کارشناسان (که خود نیز برگزیده این بورسیه هستند) قادر است تا ثبت نام شما عزیزان را در بورسیه دولتی ترکیه 2024 با بالاترین دقت و کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. جهت ثبت سفارش خود این لینک را کلیک کنید.

مهم‌ترین مزایای بورسیه دولت ترکیه

 • اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملا رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید هزینه را از جیب خود پرداخت نمایند.
 • عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.
 • بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌توانید جز یکی از مهم‌ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.
 • هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید؛ مبلغ به حساب آن استرداد می‌شود.
 • پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 3500 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 5000 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 65000 لیر ترکیه برای مقطع دکتری و پرداخت 8 هزار لیر ماهیانه برای دوره های تحقیقاتی ( با توجه به کاهش ارزش لیر، در سال جدید نرخ های جدید اعلام شده است)

مدت زمان تحصیل در هر دوره

بورسیه ترکیه برای هر دوره تحصیلی یک مدت زمان مشخصی دارد که در طی این مدت باید تحصیل خود را به پایان برسانید:

 • مقطع کارشناسی: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 4 تا 6 سال تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مقطع کارشناسی ارشد: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 2 سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مقطع دکتری : یک سال دوره آموزش زبان ترکی + 4 سال تحصیل در مقطع  دکتری
 • دوره های پژوهشی: 3 تا 12 ماه دوره تحقیقاتی

ویژگی های بورسیه دولتی ترکیه برای سال 2024

همجواری و نزدیکی کشور ترکیه باعث شده در بین دانشجویان ایرانی محبوبیت خاصی پیدا کند. علاوه بر آن‌، قرابت فرهنگی عمیق ایران و ترکیه زندگی را برای ایرانیان راحت‌تر می‌نمایید تا با فکری آسوده به ادامه تحصیل و توفیق درسی نائل شوند.

 یادگیری زبان ترکی

دانشجویانی که برای دریافت بورسیه دولتی کشور ترکیه انتخاب می شوند، باید یک دوره یکساله یادگیری زبان ترکی را نیز سپری کنند. پس همگی دانشجویان طی یک دوره اجباری یکسال، زبان ترکی را آموزش خواهند دید. البته یادگیری این زبان، افراد را برای سازگاری محیطی و مراوده‌های اجتماعی و فرهنگی انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

نکات

 1.  دوره یادگیری این زبان به هیچ‌ وجه کمتر یا بیشتر نمی‌شود.
 2.  دوره یادگیری زبان ترکی برای آن دسته از افرادی است که تسلطی به این زبان ندارند.
 3. اگر به سطح C1 زبان ترکی برسید، نیازی به گذراندن این دوره ندارید.

عوامل موثر در اپلای بورسیه دولتی ترکیه در مقاطع گوناگون

برای آن‌ که بتوانید در این کشور تحصیل کنید و از بورسیه استفاده کنید باید کارنامه قابل قبولی از خود منعکس کنید. ملاک انتخاب بورسیه‌ های تحصیلی ترکیه به شرح زیر است:

 • رزومه و معدل متقاضی CGPA (میانگین نمرات در یک ترم)
 • انگیزه نامه
 • نمره آزمون های بین المللی در صورت وجود (GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS) داشتن این مدارک شانس قبولی شما را افزایش خواهد داد.

چه افرادی می‌توانند برای این بورسیه اقدام کنند؟

در حال حاضر باید فارغ التحصیل باشید یا در صورتی که در حال حاضر هنوز فارغ تحصیل نشده اید، باید تا قبل از آگوست 2022 فارغ تحصیل شوید.

محدودیت های سنی این بورسیه

 • برای مقطع کارشناسی باید زیر 21 سال سن داشته باشید.
 • برای مقطع کارشناسی ارشد زیر 30 سال سن باید داشته باشید.
 • برای کسب بورسیه مقطع دکتری، زیر 35 سال سن داشته باشید.
 • برای دوره های تحقیقاتی باید زیر 50 سال سن داشته باشید.

نکته: کسانی که شهروند ترکیه هستند و یا در حال دریافت حق شهروندی هستند، نمی‌توانند برای این برنامه بورسیه اقدام نمایند. همچنین کسانی که در حال حاضر در حال تحصیل در ترکیه هستند، نیز نمی‌توانند برای آن اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده باید مدارک درخواست شده را ارسال نمایند، در غیر این صورت، اجازه تحصیل نخواهد داشت.

برنامه بورسیه ترکیه برای تمام شهروندی از سراسر دنیاست که حایز شرایط گفته شده باشند.

حداقل معدل مورد نیاز برای بورسیه

 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14 می باشد. ( معدل مقطع دیپلم اهمیت دارد)
 • حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد 15 می باشد.
 • حداقل معدل برای دکتری 15 می باشد.
 • حداقل  برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی 18 می باشد.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه دولتی ترکیه 

 • مدرک شناسایی یا گذرنامه معتبر ( گواهی صادر شده توسط مقامات رسمی کشورتان که شما را شناسایی می کنند، مانند شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه رانندگی وگواهی ثبت تولد)
 • عکس جدید از داوطلب ( عکس پرسنلی که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد و خطوط صورت شما را بصورت بارز نشان دهد)
 • کارنامه شرکت در آزمون کنکور برای داوطلبانی که در کنکور شرکت کرده اند (اختیاری)
 • اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی از تمامی مقاطع تحصیلی که گذارنده اید. (نسبت به سطح بورسیه ای که ثبت نام نموده اید، ارائه ریز نمرات درس هایی که درمقطع قبلی گذرانده اید، (سه سال آخر دبیرستان برای متقاضیانی که قصد شرکت در مقطع کارشناسی را دارند و اگر قصد تقاضا برای کارشناسی ارشد را دارید، علاوه بر مدارک مقطع دبیرستان، مدارک مقطع کارشناسی نیز نیاز است و همینطور برای مقطع دکتری اگر قصد دارید، ارایه مدارک دبیرستان و کارشناسی و ارشد نیاز است.) )
 • نمره آزمون‌های بین‌المللی (مانند GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS و…) ( در صورت نیاز دانشگاه و برنامه انتخاب شده لازم است)
 • نمره آزمون های زبان مانند آیلتس یا تافل (در صورت نیاز دانشگاه و برنامه انتخاب شده لازم است.)
 • ارایه توصیه نامه ( اختیاری است)
 • ریسرچ پروپوزال (برای مقطع دکتری و کارشناسی ارشد)
 • ارایه انگیزه نامه
 • ارایه رزومه

*ریزنمرات ارایه شده می تواند به صورت غیر رسمی باشد اما اسکرین شات از ریزنمرات و کپی ریزنمرات غیر رسمی، تاثیر منفی در فرایند بررسی درخواست شما خواهد داشت.

توجه: حتی الامکان مدارک به ترکی استانبولی و یا انگلیسی باشند، به خصوص  گواهی و ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی . اجباری در ترجمه مدارک نیست اما تجربه نشان داده مدارکی که ترجمه شده ارسال شده شانس بسیار بیشتری در گرفتن بورسیه دارند.

بیشتر رشته ها در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی آموزش داده می شوند. با این حال ، برخی از گروه ها و دانشگاه ها رشته هایی را به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر ارائه می دهند. داوطلبانی که مایل به تحصیل در این رشته ها هستند برای اثبات مهارت زبان خود (تافل و سایر گواهینامه های معادل آن) باید مدرک زبان معتبر بین المللی داشته باشند. اکثر این برنامه ها به نمرات آزمون پذیرش بین المللی مانند GRE ، GMAT ، SAT و غیره نیاز دارند. داوطلبان می توانند هنگام انتخاب رشته ها در سیستم برنامه ، زبان تدریس را بررسی کنند.

شرایط دوره های تحقیقاتی ترکیه بورسلاری

ترکیه بورسلاری دوره های تحقیقاتی کوتاه مدت را نیز برای آن دسته از داوطلبانی که مدرک دکتری (PHD) دارا می باشند یا دانشجو مقطع دکتری هستند نیز ارایه می کند. ( باید دکتری خود را به اتمام رسانیده باشید یا در مرحله دفاع باشید)

جهت تقاضا و شرکت در بورسیه دوره های تحقیقاتی ترکیه بورسلاری شما باید یک نامه تایید یا یک دعوت نامه (official Acceptance / Invitation Letter ) از دانشگاه های ترکیه را ارایه نمایید. برای دریافت این نامه تایید باید به صورت مستقیم با دانشگاه های ترکیه در ارتباط باشید و نامه تایید رسمی از دانشگاه های ترکیه را بدست آورده باشید.

جهت تقاضا برای دوره های تحقیقاتی از تاریخ 6 ژانویه تا 30 مارس 10 فروردین مهلت دارید.

شرایط بورسیه ترکیه

بورسیه مشترک بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه در سال 2024

اطلاعیه جدید:مطابق تصویر زیر از سال 2022 بورسیه دولت ترکیه یا همان ترکیه بورسلاری و بورسیه مشترک بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه نیاز به ثبت نام جداگانه ندارند و شما در طی ثبت نام برای بورسیه دولت ترکیه برای بورسیه مشترک بانک توسعه و دولت ترکیه می توانید اقدام کنید. برای این کار لازم است پس از انتخاب رشته در سامانه ترکیه بورسلاری برای این بورسیه نیز گزینه درخواست را زده و همزمان برای هر دو بورسیه تقاضا خود را به ثبت برسانید.

بورسیه مشترک بانک توسعه اسلامی و ترکیه

نحوه اقدام برای بورسیه دولتی ترکیه

درخواست کنندگان بورسیه تحصیلی ترکیه ، هر ساله پیش از 20 فوریه به صورت آنلاین دعوت می‌شوند. شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سیستم پذیرش درخواست بورسیه اقدام نمایید. جهت دریافت این بورسیه، تمام مدارک مهم خود که خواسته شده است را آماده کنید. داوطلب می‌بایست صحت مدارک را تایید کند.

شما باید تمام اطلاعات خواسته شده را پر کنید. قبل از ثبت اطلاعات، دستورالعمل را کامل مطالعه نمایید. آخرین زمان ثبت درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه 20 فوریه هر سال است. بهتر است که ثبت اطلاعات را پیش از این تاریخ انجام دهید. به خاطر داشته باشد که درخواست برای این بورسیه تحصیلی رایگان می‌باشد و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی ندارید. نتایج پذیرش یا عدم پذیرش در این بورسیه تحصیلی نیز معمولا از طریق ایمیل اطلاع رسانی می شود.

زمان ثبت نام برای بورسیه ترکیه 2024

 • تاریخ آغاز ثبت نام: 20 دی ماه هر سال
 • آخرین مهلت ثبت نام: 1 اسفند ماه هر سال
 • ارزیابی مدارک ارسالی: ماه های مارس، آوریل و می هرسال
 • زمان مصاحبه: ژوئن و جولای هرسال
 • اعلام نتایج : اوایل آگوست هرسال
 • سفر به ترکیه : سپتامبر هر سال

زمان بندی دقیق این بورسیه را در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

آزمون کتبی بورسیه دولت ترکیه در سال 2024

یک آزمون عددی 30 سوالی شامل سوالات ریاضی، هندسه و منطق برای داوطلبان مقطع کارشناسی قبل از مصاحبه حضوری که توسط هیات های ریاست جمهوری انجام می شود، برگزار می شود.

آزمون های انجام شده قبل از مصاحبه بیشتر برای ارزیابی داوطلبان متقاضی در رشته های علوم بهداشتی، علوم و مهندسی و علوم اجتماعی برگزار می شود. نتایج از میان سایر متقاضیان داخل این رشته ارزیابی می‌شود.

این آزمون شامل سوالاتی خواهد بود که نیاز به توضیح دارند که به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه خواهد شد و سوالاتی که نیاز به ترجمه ندارند. از آنجایی که منابع انگلیسی به طور مکرر در دوره های پایه در زمینه بهداشت، علوم و مهندسی در برنامه های کارشناسی در ترکیه و همچنین بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان استفاده می شود، از داوطلبانی که در این رشته ها شرکت می کنند، انتظار می رود سطح زبان انگلیسی کافی برای درک مطلب را نشان دهند. و به سوالات آزمون پاسخ دهید.

علیرغم اینکه آزمون ها برنامه های آموزشی کشور را در نظر می گیرند، سؤالات این آزمون با توجه به این که دوره تحصیلی در ترکیه مطابق با موضوعاتی که داوطلبان مقطع کارشناسی در ترکیه باید با آن آشنا باشند، تدوین شده است.

مصاحبه حضوری در همان روز برگزاری آزمون و در نوبت صبح و بعدازظهر انجام خواهد شد. داوطلبان پس از دریافت دعوتنامه به مصاحبه از زمان آزمون و مصاحبه خود مطلع خواهند شد.

داوطلبان برای تکمیل آزمون 30 سوالی 60 دقیقه فرصت خواهند داشت.

 • جهت دانلود نمونه سوالات می توانید به این لینک مراجعه نمایید.
 • جهت دانلود پاسخ نامه کلیدی این سوالات به این لینک مراجعه کنید.

نکته : در کشورهایی مانند افغانستان و سودان، که درخواست‌ها فراوان است، ریاست جمهوری ممکن است بسته به تعداد متقاضیان، 80 تا 100 سؤال ترتیب دهد.

متن اطلاعیه دولت ترکیه در مورد این آزمون را نیز در این لینک می توانید مشاهده نمایید.

شرایط مصاحبه بورسیه ترکیه 

برگزیدگان دور اول از طریق ایمیل دعوت به مصاحبه خواهند شد. مطابق تصویر زیر ایمیل برای افراد ارسال می گردد:

نتایج بورسیه ترکیه

مصاحبه ها معمولاً 15-30 دقیقه طول می کشد و در قالب زیر انجام می شود:

 1. خوش آمد گویی و مقدمه
 2. بررسی مدارک
 3. انگیزه نامزد برای اقدام برای این بورسیه
 4.  دانش علمی و اهداف شغلی
 5.  پایان و سوال از کمیته

توجه کنید که در مصاحبه انتخاب شدن یا نشدن شما مشخص نخواهد شد و تا روز اعلام نتیجه نامعلوم است.

توجه: داوطلبانی که برای مصاحبه انتخاب می شوند ، اگر هنوز فارغ التحصیل نشده اند ، باید کلیه ریز نمرات ، مدارک و گواهی های تا هر سالی را که تحصیل کرده اند ، به همراه داشته باشند.

فرایند ثبت نام بورسیه ترکیه در سال 2024

مرحله اول

باید وارد سایت دولت ترکیه (این لینک) شوید. و صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. باید اطلاعات خواسته شده را به صورت دقیق وارد کرده و دکمه save را بزنید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله دوم

پس از زدن دکمه save صفحه زیر برای شما نشان داده خواهد شد و ایمیلی به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد که باید ایمل خود را چک کرده و لینک داخل آن ایمیل را کلیک کرده و ایمیل خود را تایید نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله سوم

پس از تایید ایمیل خود وارد صفحه ورود مانند عکس زیر خواهید شد. ایمیل و پسورد خود را جهت ورود باید وارد نمایید و گزینه Login را کلیک نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله چهارم

در این مرحله وارد پرتال خود در سایت ترکیه بورسلاری خواهید شد و می  توانید با انتخاب زبان فارسی مراحل ثبت نام را به صورت ساده با زبان فارسی طی نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

مرحله آخر

پس از فارسی شدن زبان پرتال می توانید مطابق دستورالعمل های این سایت اطلاعات و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کرده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

ثبت نام بورسیه ترکیه

فرایند انتخاب افراد برای بورسیه ترکیه

 • ارزیابی اولیه: تمام افراد بر اساس معیارهای اساسی مانند حداقل نمرات علمی ، محدودیت سنی ، مدارک مورد نیاز و غیره بررسی می شوند.
 • لیست کوتاه: فرم تقاضا داوطلبان واجد شرایط توسط کمیته های متخصص بر اساس مجموعه گسترده ای از معیارها از جمله وضعیت علمی ، شرایط قبلی ، علایق تحصیلی ، اهداف شغلی ، ثبات انتخاب ها ، شفافیت انگیزه نامه ، مشارکت در فعالیت های اجتماعی و … با دقت بررسی می شود. پس از آن لیستی از نامزدهای واجد شرایط برای مصاحبه در لیست کوتاه قرار می گیرد.
 • مصاحبه: نامزدهای انتخاب شده در لیست کوتاه که بیش از 100 کشور می باشند توسط کمیته های مصاحبه، از جمله اساتید دانشگاه و کارشناسان مورد مصاحبه قرار می گیرند.
 • انتخاب: در این مرحله نتایج مصاحبه ها به کمیته ای به نام کمیته انتخاب ارسال می گردد که بعد از آن نتایج نهایی افراد برگزیده اعلام می گردد.

نتایج اولیه بورسیه ترکیه 2023 اعلام شد

نتایج اولیه بورسیه دولت ترکیه جهت دعوت به مصاحبه در سال 2023 در اردیبهشت 1402 اعلام گردید. جهت مشاهده نتایج باید به پورتال دولت ترکیه ( این لینک) مراجعه نمایید و با وارد کردن یوزر و پسورد خود وارد بخش کاربری خود شوید و از نتیجه مطلع گردید.

توجه نمایید که در صورت برگزیده شدن شما تاریخ دعوت به مصاحبه برای شما ارایه خواهد شد و اگر در صورت اعلام نتایج نهایی و عدم تغییر پورتال کاربری شما و عدم ارسال ایمیل دعوت به مصاحبه تقریبا به معنی عدم قبولی شما در این بورسیه می باشد( گرچه توصیه میگردد چند روزی صبر نمایید و ممکن است به صورت تدریجی نتایج اعلام گردد و با کمی تاخیر نتایج برای شما ارسال شود.)

نتایح بورسیه ترکیه

در صورتی قبول در مرحله اول و دعوت به مصاحبه تاریخ و زمان مصاحبه به شما در پورتال اعلام می گردد مطابق تصویر زیر:

نتایج بورسیه ترکیه
تیک سبز رنگ شرکت خواهم کرد را نیز حتما بزنید.
https://youtu.be/XHrL0-qxIRA?si=48VhMTT7N8UT7o2t
https://youtu.be/SHvTn0328E4

جهت کسب اطلاعات کامل تر در مورد این بورسیه می توانید این فایل و این فایل  را دانلود و مطالعه نمایید.

https://www.youtube.com/watch?v=25QO2f8OfaY
https://youtu.be/E1cxFA99mlw

سوالات متداول بورسیه دولت ترکیه

+ همچنین به سایر سوالات متداول شما در مورد بورسیه دولت ترکیه در این لینک پاسخ داده شده است.

بورسیه ترکیه 2024 (ترکیه بورسلاری) چیست؟

بورسیه تحصیلی ترکیه ، یک برنامه بورسیه بین‌المللی است که از طرف دولت ترکیه اهدا می‌شود. بورسیه اهدایی در این برنامه، برای دانش آموزان و دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای دوره تحصیلات تکمیلی می‌باشد. هدف این بورسیه، ارتقا فهم متقابل با کشورهای دیگر و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محوری است.

مزایای بورسیه دولت ترکیه چیست؟

اسکان رایگان: اقامت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها کاملا رایگان است. البته کسانی که تمایل به اقامت در مکان دیگری جز خوابگاه را دارند، باید هزینه را از جیب خود پرداخت نمایند.
عدم پرداخت شهریه: افراد پذیرفته شده در این بورسیه هیچ‌گونه شهریه‌ای به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.
بیمه درمانی: از زمانی که تحصیل دانشجو در ترکیه شروع شود، تمامی هزینه‌های درمانی وی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرد. این مورد را می‌توانید جز یکی از مهم‌ترین خدمات تحصیل در این کشور لحاظ کنید.
هزینه سفر: بلیط ورود یا خروج دانشجو از ترکیه بر عهده دولت این کشور است. چنانچه دانشجو خودش بلیط را تهیه نماید؛ مبلغ به حساب آن استرداد می‌شود.
پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 3500 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 5000 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 65000 لیر ترکیه برای مقطع دکتری و پرداخت 8 هزار لیر ماهیانه برای دوره های تحقیقاتی

معدل مورد نیاز برای بورسیه چقدر است؟

حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14 می باشد. ( معدل مقطع دیپلم اهمیت دارد)
حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد 15 می باشد.
حداقل معدل برای دکتری 15 می باشد.
حداقل  برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی 18 می باشد

شرایط مصاحبه بورسیه ترکیه چیست؟

مصاحبه ها معمولاً 15-30 دقیقه طول می کشد و در قالب زیر انجام می شود:
خوش آمد گویی و مقدمه
بررسی مدارک
انگیزه نامزد برای اقدام برای این بورسیه
 دانش علمی و اهداف شغلی
 پایان و سوال از کمیته

 هزینه ثبت نام چقدر می باشد؟

ثبت نام در این بورسیه از طرف دولت ترکیه کاملا رایگان می باشد

تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بورسیه چند عدد می باشد؟

هر متقاضی ۱۲ انتخاب دارد . متقاضی می تواند از بین رشته های مختلف در دانشگاه های موجود انتخاب های خود را انجام دهد. بهتر است انتخاب های خود را از یک گروه رشته ای انجام دهید و یا اینکه چیدمان رشته ها به هم مرتبط باشند چرا که این کار شانس اخذ بورسیه را بالاتر خواهد برد.

آیا در زمان ثبت نام نیاز به ترجمه مدارک می باشد؟

در زمان ثبت نام نیازی به ترجمه مدارک نمی باشد اما در صورت قبولی باید ترجمه شود. تنها در صورتی که قصد اپلای برای مقطع دکتری را دارا هستید، نیاز می باشد تا مدارک تحصیلی خود را مانند ریزنمرات و مدرک فارغ تحصیلی را به زبان انگلیسی یا ترکی بارگزاری کنید.

آیا امکان ادامه تحصیل به زبان غیر از ترکی وجود دارد؟

بله. در بیشتر دانشگاه های ترکیه زبان آموزش ترکی استانبولی است و تعدادی از آنها به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی رشته ها را ارائه می دهند. در صورت گرفتن پذیرش به زبان های دیگر داشتن مدارک معتبر بین الملل الزامیست.

آشنا به زبان ترکی نمی باشم آیا نقص در پذیرش می شود؟

خیر. متقاضیان نیازی برای ارائه مدارک زبان ترکی استانبولی نمی باشند. بورسیه شامل یکسال تحصیل زبان ترکی هم می شود.

در کجا زبان ترکی را آموزش خواهم دید؟

آموزش زبان ترکی استانبولی یا در دانشگاهی که بورسیه شدید یا در مؤسسه ای نزدیک دانشگاه و اگر مقدور نبود در شهر دیگری غیر از شهری که پذیرفته شدید.

آیا اگر من در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کنم باز هم باید دوره زبان ترکی را بگذرانم؟

بله. برای تمام دانشجویان خارجی پذیرش شده گذراندن یکسال آموزش زبان ترکی الزامیست.

دانشگاهی که میخواهم در آنجا تحصیل کنم مدارکی مانند مدارک زبان TOEFL- IELTS و یا آزمونهای GRE-GMAT- ALES را نیاز دارند. آیا باید هنگام درخواست بورسیه این مدارک را هم ارائه کنم؟

بله. به هنگام انتخاب دانشگاه انگلیسی زبان ارائه مدارک الزامیست.

منبع: https://grantunity.com/turkey-scholarship/

3.1/5 - (100 امتیاز)

330 پرسش و پاسخ

 • سلام وقت بخیر, بنده در مقطع دکترا در بورسلاری ثبت نام کردم متآسفانه هنوز نتیجه در وضعیت ” منتظر بررسی می باشد” میشه بفرمائید دد لاین ارزیابی و اعلام نتایج اولیه تا کی هست./ ممنون

 • سلام میشه لطفا بگید که آزمون کتبی چقدر تاثیر داره تو نتیجه ی قبولی و آیا برای همه دانشگاها تاثیر داره در بورسیه بورسلاری؟

   • سلام خسته نباشید میشه لطفا توضیح بدید پذیرش آخر در دانشگاهی که ما در فرم ثبت نام برای بورسیه بورسلاری پر کردیم به چه صورته ؟؟؟ به ترتیبی که ما وارد کردیم اولویت بندی میشه؟

   • سلام برای رشته معمارق مقطع ارشد ایا امکان پذیرش معدل ۱۳،۵۷ وجود دارد ؟ اگر سایر مدارک رزومه بسیار قوی باشد ایا شانس قبولی وجود دارد ؟

 • سلام وقت بخیر
  برای ازمون کتبی قبل مصاحبه چه چیزهایی باید خونده بشه؟
  لازمه یوس سالهای پیش رو تمرین کنم؟
  چون تابحال ازمون یوس شرکت نکردم

 • سلام خسته نباشید ، ببخشید کسی که ۷ سال پزشکیش رو (از کارشناسی ) ایران خونده برای ادامه تحصیل و گرفتن تخصص میتونه از طریق بوسلاری بره ترکیه ؟

   • آخه من شنیدم برای مقاطع بالاتر پزشکی بورس نمیکنن و با هزینه شخصی هستش ! درسته این حرف یا خیر ؟

   • سلام من با معدل 17.50کاردانش میتونم ب رشته مهندسی صنایع،مهندسی مواد،متالورژی یا رشته های غیر شرکت کنم دیپلمم آبکاری اگه بدونید چیه و ممنون میشم زود تر جواب بدید بعدشم اگه اختراعمون اصلا ربطی ب رشتمون نداشته باشه بازم تآثیر داره

 • سلام.
  ببخشید من با لیسانس طراحی لیسانس میتونم در ارشد مارکتینگ یا مدیریت کسب و کار شرکت کنم؟
  اصلا میشه ارشد غیرمرتبط شرکت کرد؟
  لطفا اگر کسی میدونه راهنمایی کنه.

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من یه عکس از دیپلمم گرفتم همون رو پی دی اف کنم مشکلی نداره یا باید اسکن بشه؟(چون اصل دیپلم رو تحویل دانشگاه دادم و دیگه تحویل نمیدن تا سال اینده)
  و برای ریز نمرات که از مدرسه می گیریم باید چند تا مهر داشته باشه تا بتونیم آپلود کنیم ؟ خیلی ممنونم

 • سلام وقت خوش.برای توصیه نامه اساتید برای مقطع کارشناسی.چند تا توصیه نامه از اساتید کافیه؟ یدونه کفایت می کنه؟ ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.