شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

آشنایی با آلمان

کشور آلمان که بعد از ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا، چهارمین کشور جذاب برای دانشجویان بین المللی به حساب میاد، در سال های اخیر مورد توجه ویژه ایرانی ها برای ادامه تحصیل قرار گرفته. هزینه های نسبتا پایین در مقایسه با برخی دیگه از کشورای اروپایی و آمریکای شمالی (چه از نظر هزینه های تحصیلی و چه از نظر هزینه های زندگیِ روزمره)، در کنار قرار گرفتن بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان در این کشور، اصلی ترین و مهم ترین دلایل افزایش درخواست برای ادامه تحصیل در آلمان هستن. از این بابت تصمیم گرفتیم که در مجموعه مطالب زیر شما رو با همه چیز در رابطه با تحصیل، زندگی و ... در آلمان آشنا کنیم.

تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان:

مدارک تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس به دو دسته B.Sc (مخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی) و B.A (مخصوص رشته های علوم انسانی) تقسیم میشن.

 تحصیل در لیسانس برای کلیه دانشجوها (چه آلمانی و چه غیر آلمانی) رایگانه و از این نظر نگرانی ای وجود نداره. همچنین برای دانشجوهای لیسانس این امکان وجود داره که در صورت تمایل، یک و یا حتی دو ترم رو به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی بگذرونن.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان:

دانشجوهای مقطع فوق لیسانس در آلمان بعد از اتمام تحصیلشون، اگر علوم پایه یا مهندسی خونده باشن، مدرک M.Sc  و اگر علوم انسانی و رشته های زیر شاخه اون رو خونده باشن، مدرک M.A رو دریافت میکنن.

دانشجوهای ایرانی علاقه مند به تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان که از یکی از دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور یا غیرانتفاعی در ایران مدرک کارشناسی خودشون رو دریافت کردن، میتونن برای پذیرش در مقطع ارشد در دانشگاه های آلمان اقدام کنن؛ در واقع، کلیه ی دانشگاه های ایرانی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستن، در آلمان هم معتبر شناخته میشن و از جهت اینکه توی دانشگاه کمتر شناخته شده ای درس خوندین، نگرانی به خودتون راه ندین.

نکته دیگه اینکه بر خلاف اتریش، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشدِ آلمان نیازی به قبولی در کنکور کارشناسی ارشد ایران ندارن و تنها داشتن مدرک لیسانس کفایت میکنه. از نظر معدل هم دانشگاه هایی که در آلمان شرط معدل دارن، معدل حداقلیِ بین 14 تا 15 را برای دانشجوهای غیر آلمانی تعیین میکنن و البته در کنار اون خیلی از رشته ها و دانشگاه ها هم وجود داره که شرط معدل ندارن. اینم باید بگیم که شرط معدل محدود به یک رشته و یک دانشگاه خاص نمیشه و حتی ممکنه یک دانشگاه برای بعضی از رشته های خودش شرط معدل بذاره و برای برخی شرطی قرار نده. (این قانون رو حتی در مورد ترم های مختلف هم میشه اجرایی کرد؛ یعنی یک ترم شرط معدل باشه و یک ترم نباشه!)

در آخرم این نکته رو اضافی کنیم که امتیازاتی مثل چاپ مقاله یا ارائه اون در کنفرانس های علمی، سابقه کاری و یا دانستن یک زبان خارجی دیگه (غیر از انگلیسی و آلمانی) هرچند الزامی نیست، اما در پذیرش افراد قطعا تاثیر مثبت داره.

تحصیل مقطع دکتری در آلمان:

دکتری در آلمان مثل سایر نقاط دنیا، میتونه بین 3 تا 5 سال طول بکشه و خوب بدیهیه که دانشجوهای دکتر این امتیاز رو دارن که از حقوقی که دانشگاه بهشون پرداخت میکنه، استفاده کنن.

فعلا مرسوم ترین راه گرفتن پذیرش دوره دکتری، همون روش قدیمی و شناخته شده هست؛ یعنی دانشجویی که خواهان گذراندن این دوره است، باید با استادی از یکی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته میشه، ارتباط برقرار کنه. خب البته پیدا کردن استاد مناسب به این سادگی ها نیست و دانشجوی متقاضی باید حداکثر تلاشش رو توی این مرحله به کار بگیره. با این وجود، ارسال درخواست پذیرش اگر با یک طرح مناسب و خلاقانه برای پایان نامه همراه شده باشه، شانس موفقیت رو خیلی بالا میبره. این نکته رو نباید از یاد ببرین که برای برقراری ارتباط با یک استاد، شرط لازم اینه که اون استاد نه تنها در رشته ی تحصیلیتون متخصص باشه، بلکه حتما در رابطه با اون چیزی که قراره دوره اش رو بگذرونین، روزمه خوب و قدرتمندی داشته باشه. (یعنی اینکه سراغ هر استادی نرین و قبلش خوب بررسی هاتون رو انجام بدین.)

وب سایت DAAD هم میتونه به شما برای پیدا کردن یک استاد راهنمای خوب کمک شایانی بکنه.

هزینه های تحصیل:

خبر خوب اینه که دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه‌ای تنها چند یورویی در سال دریافت میکنن. (البته دانشگاه‌های خصوصی شهریه‌های بالایی دارن). با این وجود که شهریه دانشگاههای دولتی در آلمان تقریبا رایگانه، اما دانشجوها ملزم به پرداخت مبلغی به صورت ترمی بابت دریافت خدمات دانشجویی و اداری به دانشگاه خودشون هستن. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان هم بسته به رشته و مقطع، متغیره و تقریبا از شش هزار تا دوازده هزار یورو در نوسانه.

هزینه های زندگی:

هزینه زندگی در آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب و قابل قبوله و با وجود امکانات بالا، با میانگین هزینه زندگی در اروپا یکسانه. قسمت اصلی هزینه زندگی در آلمان مربوط به هزینه اسکان میشه که باید 250 تا 600 یورو رو برای اون در نظر گرفت؛ مبلغی که ممکنه در شهرهای بزرگ کشور افزایش پیدا کنه که در این صورت میتونید در پانسیون های دانشجویی، یک اتاق مناسب رو اجاره کنین. جدا از خرج مسکن، به عنوان یک دانشجو در کشوری بیگانه، با هزینه های دیگه ای هم روبه رو هستین که در قسمت زیر مشخصشون کردیم: (فراموش نکنید که قیمت ها تقریبیه و بر اساس نوع زندگی افراد، میتونه متغیر باشه)

بیمه درمانی: 85 یورو

خوراک: 170 یورو

تفریح، ورزش: 50 یورو

سایر موارد: 70

جمع کل: 375 یورو

یکی از امتیازهای ادامه تحصیل در آلمان اینه که هزینه حمل و نقل دانشجوها در این کشور بسیار ارزان تر از سایر کشورها است؛ به این شکل که دانشجو هر ترم (هر شش ماه) مبلغی تقریبی 300 یورو به دانشگاه میده و در عوض کارت حمل و نقل رایگان دریافت میکنه. کارتی که به وسیله اون دیگه نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو نیست و رفت و آمد دانشجو در کلیه شهرهای آلمان کاملا رایگان خواهد بود. (نکته قابل توجه اینه که گرفتن این کارت اجباریه و دانشجو باید این 300 یورو رو حتما به حساب دانشگاه واریز بکنه!)

ویزای تحصیلی آلمان:

این درسته که اولین قدم برای تحصیل در آلمان، گرفتن پذیرش از کالج یا دانشگاه یا موسسات زبان هست، اما داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه به منزله اجازه تحصیل قطعی در این کشور نیست و دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنه.

اولین و شاید مهم ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی آلمان، اثبات درآمد سالانه حدود ۸۷۰۰ یوروئه. اونم به این خاطر که نشون بدین میتونین از پس هزینه هاتون بربیان. این گواهی پشتیبانی مالی از طرف یکی از وابستگانتون که ساکن آلمان هست هم قابل پذیرشه.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستن (مثل دانشجوهای ایرانی)، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خودشون اقدام کنن. به خاطر داشته باشین که ویزاهایی مثل ویزای توریستی یا ویزای شینگن هیچ ربطی به ویزای تحصیلی نداره.

خب پس بعد از اینکه از یک کالج یا دانشگاه آلمانی پذیرش گرفتین، باید نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان (واقع در خیابان فردوسی تهران) اقدام کنین. رزرو وقت درخواست ویزای تحصیلی آلمان فقط از طریق سایت این سفارتخانه امکان پذیره.

برای اینکه سفارت آلمان به شما ویزا بده، حتما باید از یک کالج و یا یک دانشگاه پذیرش داشته باشین. منظور از کالج هم همون نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه هاست که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه ای مثل ریاضی و فیزیک رو به دانشجویان خارجی برعهده دارن.

ویزای دانشجویی آلمان در مرتبه اول سه ماه اعتبار داره که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه شهر محل سکونتش نسبت به تمدید یک تا دو ساله ویزای تحصیلی اش اقدام کنه.

کار دانشجویی در آلمان:

 اگر از کشوری غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آلمان میاید، میتونین در سال به میزان ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیمروزِ کاری، کار کنین (هر روز کاری ۸ ساعته). البته اگر در خود دانشگاه و با عناوینی مثل کمک یارِ استاد به کار مشغول بشین، این اجازه رو دارین که از اون سقف مجاز هم بیشتر کار کنین.

خب شاید بپرسین اساسا کار پیدا کردن برای یک دانشجوی خارجی در آلمان سخته یا آسون؟ در جواب این سوال باید گفت که پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی در مقایسه با دانشجویان آلمانی سخت‌تره. واضحه که کارفرما کسی رو انتخاب میکنه که زبان آلمانی رو خوب بلد باشه، با این وجود اما زیادی نگران نشید، چون آلمان فرصت های شغلیِ خوب و کافی ای رو داره که میتونی بالاخره یکی از مناسب ترین هاش رو برای خودتون انتخاب کنین.

رتبه بندی بر اساس موسسه تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education)

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

LMU Munich

۱

۳۰

Heidelberg University

۲

۴۳

Technical University of Munich

۳

۴۶

Humboldt University of Berlin

۴

۵۷

Free University of Berlin

۵

۷۵

RWTH Aachen University

۶

۷۸

Technical University of Berlin

۷

۸۲

University of Tübingen

۸

۸۹

University of Freiburg

۹

۹۵

University of Mannheim

۱۰

۱۰۲

University of Göttingen

۱۱

۱۱۲

University of Bonn

۱۲

۱۱۳

Ulm University

۱۳

۱۳۵

Karlsruhe Institute of Technology

۱۴

۱۴۴

University of Erlangen-Nuremberg

۱۵

۱۶۰

University of Münster

۱۶

۱۶۱

TU Dresden

۱۷

۱۶۴

University of Cologne

۱۸

۱۷۰

University of Hamburg

۱۹

۱۸۰

University of Würzburg

۲۰

۱۸۶

 

رتبه بندی بر اساس موسسه QS

دانشگاه

رتبه داخلی

رتبه جهانی

Technical University of Munich

۱

۶۰

Ludwig-Maximilians-Universität München

۲

۶۸

Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg

۳

۷۲

KIT, Karlsruhe Institute of Technology

۴

۹۸

Humboldt-Universität zu Berlin

۵

۱۲۱

Freie Universitaet Berlin

۶

۱۲۳

RWTH Aachen University

۷

۱۴۶

Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg

۸

۱۶۳

Technische Universität Berlin (TU Berlin)

۹

۱۶۴

Eberhard Karls Universität Tübingen

۱۰

۱۶۷

Georg-August-University Goettingen

۱۱

۱۷۷

Technische Universität Dresden

۱۲

۲۱۰

Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn

۱۳

۲۳۱

Universität Hamburg

۱۴

۲۳۲

Technische Universität Darmstadt

۱۵

۲۴۷

Universität Stuttgart

۱۶

۲۶۳

Universität Frankfurt am Main

۱۷

۲۶۴

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

۱۸

۲۷۲

Westfälische Wilhelms-Universitat Münster

۱۹

۲۹۴

University of Cologne

۲۰

۳۴۷

رتبه بندی بر اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گروه الف (ممتاز)

۱. Eberhard Karl’s Universität Tübingen

۲. Freie Universität Berlin

۳. Homboldt-Universität zu Berlin

۴. Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

۵. Ludwig-Maximilians-Universität München

۶. Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

۷. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

۸. Technische Universität München

۹. Universität Freiburg

۱۰. Universität Karlsruhe

۱۱. Universität Bonn

۱۲. Universität Göttingen

۱۳. Universität Hamburg

۱۴. Technische Universität Berlin

 

دانشگاه ها ومدارس عالي هنري آلمان (صرفاً در رشته‌های هنری)

۱. Universitat der Kunste Berlin

۲. Hochschule für Künste Bremen

۳. Kunstakademie Düsseldorf

۴. Folkwang Universität der Künste

۵. Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig

۶. Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar

۷. Kunsthochschule Mainz

۸. Akademie der Bildenden Künste München

۹. Akademie der Bildenden Künste Nürnberg

۱۰. Staatliche Kunstschule für Textilindustrie Plauen

۱۱. Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart

۱۲. Bauhaus-Universität Weimar

 

گروه ب (خوب)

۱. Bauhaus Universität Weimar

۲. Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

۳. Technische Universität Hamburg-Harburg

۴. Technische Universität Ilmenau

۵. Technische Universität Chemnitz

۶. Technische Universität Bergakademie Freiberg

۷. Technische Universität Clausthal

۸. Universität Bamberg

۹. Universität Siegen

۱۰. Universität Hohenheim

۱۱. Universität Kaiserslautern

۱۲. Universität Kassel

۱۳. Universität Trier

۱۴. Universität Augsburg

۱۵. Universität Greifswald

۱۶. Universität Osnabruek

۱۷. Universität Postdam

۱۸. Universität rostock

۱۹. Universität Lübeck

۲۰. Universität Oldenburg

۲۱. Universität Paderborn

۲۲. Universität Magdeburg

۲۳. Universität Lüneburg صرفاً رشته هاي علوم انساني

۲۴. Universität Erfurt

۲۵. Technische Universität Cottbus

۲۶. Universität Wuppertal

۲۷. Bielefeld Universität

۲۸. Justus-Liebig-Universität Giessen

۲۹. Leibniz Universität Hannover

۳۰. Philipps-Universität Marburg

۳۱. Ruhr-Universität Bochum

۳۲. Technische Universität Darmstadt

۳۳. Technische Universität Dresden

۳۴. Technische Universität Braunschweig

۳۵. Universität Bayreuth

۳۶. Universität Bremen

۳۷. Universität des Saarlandes

۳۸. Technische Universität Dortmund

۳۹. Universität Erlangen-Nürnberg

۴۰. Universität Jena

۴۱. Universität Leipzig

۴۲. Universität Regensburg

۴۳. Universität Stuttgart

۴۴. Universität Ulm

۴۵. Universität Mannheim

۴۶. Universität Duisburg-Essen

۴۷. Universität Düsseldorf

۴۸. Universität Frankfurt

۴۹. Universität Halle-Wittenberg

۵۰. Universität Kiel

۵۱. Universität Köln

۵۲. Universität Konstanz

۵۳. Universität Mainz

۵۴. Universität Münster

۵۵. Universität Würzburg

۵۶. Europa-Universität Flensburg

۵۷. Universität der Bundeswehr Hamburg

۵۸. Universität der Bundeswehr München

۵۹. HafenCity Universität Hamburg

۶۰. Universität Hildesheim

۶۱. Deutche Sporthochschule Köln

۶۲. Deutsche Universität für Verwaltungswissenschaften Speyer

۶۳. Universität Koblenz-Landau

۶۴. Universität Passau

۶۵. Universität Vechta

۶۶. Pädagogische Hochschule Freiburg

۶۷. Pädagogische Hochschule Heidelberg

۶۸. Pädagogische Hochschule Karlsruhe

۶۹. Pädagogische Hochschule Ludwigsburg

۷۰. Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund

۷۱. Pädagogische Hochschule Weingarten

۷۲. Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover

 

دانشگاه ها و مدارس عالی هنری (صرفاً در رشته‌های هنری)

۱. Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule

۲. Staatliche Akademie der Bildenden Künste Freiburg

۳. Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle

۴. Hochschule für bildende Künste Hamburg

۵. Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe

۶. Kunsthochschule Kassel

۷. Kunsthochschule für Medien Köln

۸. Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main

۹. Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

 

گروه ج (متوسط)

۱. Alice Salomon Hochschule Berlin

۲. Beuth Hochschule für Technik Berlin

۳. Duale Hochschule Baden-Württemberg

۴. Ernst-Abbe-Hochschule Jena – University of Applied Sciences

۵. Fachhochschule Aachen

۶. Fachhochschule Bielefeld

۷. Fachhochschule Bingen

۸. Fachhochschule Brandenburg

۹. Fachhochschule Dortmund

۱۰. Fachhochschule Erfurt

۱۱. Fachhochschule Flensburg

۱۲. Fachhochschule Kiel

۱۳. Technische Hochschule Köln (Fachhochschule Köln)

۱۴. Fachhochschule Lübeck

۱۵. Fachhochschule Münster

۱۶. Fachhochschule Potsdam

۱۷. Fachhochschule Schmalkalden

۱۸. Fachhochschule Stralsund

۱۹. Fachhochschule Südwestfalen

۲۰. Fachhochschule Westküste, Hochschule für Wirtschaft und Technik

۲۱. Frankfurt University of Applied Sciences

۲۲. Hessische Hochschule für Polizei und Verwaltung

۲۳. Hochschule Aalen – Technik und Wirtschaft

۲۴. Hochschule Albstadt-Sigmaringen

۲۵. Hochschule Anhalt – Anhalt University of Applied Sciences

۲۶. Hochschule Biberach – Hochschule für Architektur und Bauwesen, Betriebswirtschaft und Biotechnologie

۲۷. Hochschule Bochum – University of Applied Sciences

۲۸. Hochschule Bonn-Rhein-Sieg, University of Applied Sciences

۲۹. Hochschule Braunschweig/Wolfenbüttel, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften

۳۰. Hochschule Bremen

۳۱. Hochschule Bremerhaven

۳۲. Hochschule Darmstadt

۳۳. Hochschule der Medien Stuttgart

۳۴. Hochschule Düsseldorf

۳۵. Hochschule Emden/Leer

۳۶. Hochschule Esslingen

۳۷. Hochschule Fulda – University of Applied Sciences

۳۸. Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst, Fachhochschule

۳۹. Hildesheim/Holzminden/Göttingen

۴۰. Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Ansbach

۴۱. Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Aschaffenburg

۴۲. Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Rosenheim

۴۳. Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Weihenstephan-Triesdorf

۴۴. Hochschule für angewandte Wissenschaften Augsburg – University of Applied Sciences

۴۵. Hochschule für angewandte Wissenschaften Coburg

۴۶. Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg

۴۷. Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hof

۴۸. Hochschule für angewandte Wissenschaften Kempten

۴۹. Hochschule für angewandte Wissenschaften München

۵۰. Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurt

۵۱. Hochschule für angewandte Wissenschaften, Fachhochschule Neu-Ulm

۵۲. Hochschule für Forstwirtschaft Rottenburg

۵۳. Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd

۵۴. Hochschule für Gesundheit – University of Applied Sciences

۵۵. Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde

۵۶. Hochschule für Technik Stuttgart

۵۷. Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin

۵۸. Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes

۵۹. Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden

۶۰. Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig

۶۱. Hochschule für Technik, Wirtschaft und Medien Offenburg

۶۲. Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin

۶۳. Hochschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen

۶۴. Hochschule Furtwangen – Informatik, Technik, Wirtschaft, Medien, Gesundheit

۶۵. Hochschule Hamm-Lippstadt

۶۶. Hochschule Hannover

۶۷. Hochschule Harz, Hochschule für angewandte Wissenschaften (FH)

۶۸. Hochschule Heilbronn, Technik, Wirtschaft, Informatik

۶۹. Hochschule Kaiserslautern (University of Applied Sciences)

۷۰. Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft

۷۱. Hochschule Koblenz

۷۲. Hochschule Konstanz Technik, Wirtschaft und Gestaltung

۷۳. Hochschule Landshut – – – Hochschule für angewandte Wissenschaften

۷۴. Hochschule Ludwigshafen am Rhein

۷۵. Hochschule Magdeburg-Stendal

۷۶. Hochschule Mainz. Hochschule Mannheim

۷۷. Hochschule Merseburg

۷۸. Hochschule Mittweida, University of Applied Sciences

۷۹. Hochschule Neubrandenburg – University of Applied Sciences

۸۰. Hochschule Niederrhein

۸۱. Hochschule Nordhausen

۸۲. Hochschule Osnabrück

۸۳. Hochschule Ostwestfalen-Lippe

۸۴. Hochschule Pforzheim – Gestaltung, Technik, Wirtschaft und Recht

۸۵. Hochschule Ravensburg-Weingarten

۸۶. Hochschule Reutlingen, Hochschule für Technik- Wirtschaft-Informatik-Design

۸۷. Hochschule RheinMain, RheinMain University of Applied Sciences Wiesbaden, Rüsselsheim

۸۸. Hochschule Rhein-Waal – University of Applied Sciences

۸۹. Hochschule Ruhr West- University of Applied Sciences

۹۰. Hochschule Trier – Trier University of Applied Sciences

۹۱. Hochschule Ulm Technik, Informatik und Medien

۹۲. Hochschule Wismar – University of Applied Sciences: Technology, Business and Design

۹۳. Hochschule Worms, University of Applied Sciences

۹۴. Hochschule Zittau/Görlitz

۹۵. Jade Hochschule – Wilhelmshaven/Oldenburg/Elsfleth

۹۶. Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden

۹۷. Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg

۹۸. Technische Hochschule Deggendorf

۹۹. Technische Hochschule Ingolstadt

۱۰۰. Technische Hochschule Mittelhessen – THM

۱۰۱. Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm

۱۰۲. Technische Hochschule Wildau (FH)

۱۰۳. Westfälische Hochschule Gelsenkirchen, Bocholt, Recklinghausen

۱۰۴. Westsächsische Hochschule Zwickau

 

دانشگاه ها و مدارس عالی هنری آلمان (صرفاً در رشته‌های هنری و تا سطح کارشناسی ارشد)

۱. Freie Akademie für Schauspiel und Gestaltung

۲. Freie Kunst Akademie

۳ . Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft

۴. Kunsthochschule Berlin-Weißensee

۵. Hochschule für Bildende Künste Braunschweig

۶. Hochschule für Bildende Künste Dresden

۷. Hochschule der bildenden Künste Essen

۸. Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe

۹. Muthesius Kunsthochschule

۱۰. Kunstakademie Münster

۱۱. Fachhochschule Ottersberg

۱۲. Hochschule der Bildenden Künste Saar

 

توجه: برای تحصیل در سایر دانشگاه های خصوصی آلمان که در فهرست زیر نمی باشند، لازم است اعتبار دانشگاه مورد نظر، پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام گردد.

دانشگاه‌های خصوصی معتبر صرفاً تا سطح کارشناسی ارشد

۱. SRH Hochschule Berlin

۲. EBS Universität für Wirtschaft und Recht

۳ . ESMT European School of Management and Technology

۴. Frankfurt School of Finance & Management

۵. Steinbeis University Berlin