رتبه بندی تایمز

نظام رتبه بندی تایمز


معتبرترین دانشگاه های دنیا بر اساس نظام رتبه بندی تایمز در سال 2021

سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز، یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است. این رتبه‌بندی اولین بار در سال ۲۰۰۴ با همکاری تایمز و کیواس منتشر شد. این همکاری تا سال ۲۰۱۰ تحت عنوان رتبه‌بندی تایمز کیواس ادامه داشت. در سال ۲۰۱۰ تایمز همکاری خود با کیواس را قطع کرده و قرارداد همکاری را با مؤسسه تامسون رویترز امضاء کرد. در سال 2011 روش‌شناسی جدیدی برای این رتبه‌بندی ارائه گردید که با با تغییرات زیادی همراه بود . مؤسسه رتبه بندی انگلیسی تایمز در اکتبر هر سال 400 دانشگاه برتر جهان را اعلام می نماید. این مؤسسه دانشگاهها را با استفاده از 13 شاخص در 5 محور اصلی ارزیابی و رتبه بندی می نماید. بخش زیادی از اطلاعات مربوط به این شاخصها به صورت خود اظهاری جمع آوری می شود.

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های رتبه بندی معتبر در سطح بین المللی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه های آسیایی را در کنار رتبه بندی های بین المللی خود انجام داد.

به گزارش روز پنج شنبه موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ، دهقانی اظهار داشت: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه  بندی جهانی دانشگاه ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین المللی (۷.۵) بهره جسته است. با این حال در رتبه بندی دانشگاه های آسیایی پس از محاسبه امتیازات بر اساس شاخص ها، نتایج کسب شده را بر اساس دانشگاه های موجود در این رتبه بندی مجدد تنظیم می کند.

وی گفت: رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۲۱، تعداد ۵۵۱ دانشگاه را از ۳۰ کشور در بردارد. در این رتبه بندی دانشگاه های  سینگ هوا (Tsinghua University) و دانشگاه پکن (Peking University) از کشور چین مانند سال گذشته رتبه ­های اول و دوم را در بین دانشگاه های آسیایی به خود اختصاص داده اند و برای دومین سال متوالی دو دانشگاه از چین در صدر جدول این رتبه بندی دیده می­شود و دوباره مانند سال گذشته دانشگاه های  NUS  (National University of Singapore) سنگاپور و UHK  (University of Hong Kong) از هنگ کنگ به ترتیب رتبه های دوم و سوم را دارند.

بنابر بیان وی کشور ژاپن با ۱۱۶ دانشگاه و همانند سال های گذشته، بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی دارد (سال گذشته این رکورد ۱۱۰ بوده است) و بهترین دانشگاه آن دانشگاه توکیو( University of Tokyo) با رتبه ۶  است.

رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: ایران در سال ۲۰۲۱، تعداد ۴۷ دانشگاه در بین دانشگاه های برتر آسیایی داشته است که در سال ۲۰۲۰ این تعداد ۴۰ دانشگاه ،در ۲۰۱۹تعداد ۲۹ دانشگاه در سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ تعداد  ۱۴ دانشگاه بوده است.

دهقانی افزود: سهم ایران  از نظر تعداد دانشگاه ها در سال ۲۰۱۳ برابر با ۳ درصد بود که در سال ۲۰۲۱ به ۸.۵ درصد رسیده است.

وی اظهار داشت: دانشگاه­ علوم پزشکی کردستان که برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارد با رتبه ۴۵ و دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی نوشیروانی بابل به ترتیب با رتبه های ۵۸ و ۵۹ دانشگاه های دوم و سوم هستند. بهترین رتبه ایران نسبت به سال گذشته ۳ مرتبه ارتقا داشته و از ۴۸ به ۴۵ رسیده است.

رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: تعداد دانشگاه های ایران از ۴۰ دانشگاه در رتبه بندی آسیایی ۲۰۲۰ تایمز به ۴۷ دانشگاه در سال ۲۰۲۱ رسیده است (تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی از ۴۸۹ دانشگاه به ۵۵۱ دانشگاه رسیده است). در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵ دانشگاه در جمع ۱۰۰ برتر  آسیا قرار داشته اند، در حالی که در سال ۲۰۲۱ این تعداد به ۷ دانشگاه رسیده است. بهترین رتبه ایران در سال ۲۰۲۰، ‌رتبه ۴۸ بوده است اما این رتبه در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۴۵ رسیده است.

وی افزود: در رتبه بندی سال ۲۰۲۱، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه لرستان، علوم پزشکی کرمان، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه اراک، دانشگاه رازی، دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه سیستان و بلوچستان در رتبه بندی حضور یافته اند که در سال گذشته در این رتبه بندی نبوده اند.

دهقانی گفت: بررسی ها نشان می دهد تقریبا اغلب دانشگاه ها از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی تهران، کاشان، تهران، علوم پزشکی مشهد، صنعتی شیراز، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی ایران، تبریز، علوم پزشکی تبریز، شهید مدنی آذربایجان، سمنان، صنعتی شاهرود، علوم پزشکی شیراز، شاهد توانسته اند نسبت به سال گذشته عملکرد بهتری داشته و رتبه خود را ارتقا دهند.

شاخص مورد استفاده در این رتبه‌بندی در پنج گروه به شرح زیر قرار گرفته‌اند:

  1. آموزش: فضای آموزشی (۳۰ درصد از نمره کل)
  2. پژوهش: حجم، درآمد و شهرت (۳۰ درصد از نمره کل)
  3. استنادها: تأثیر پژوهش (۳۰ درصد از نمره کل)
  4. درآمد صنعتی: نوآوری (۲٫۵ درصد از نمره کل)
  5. وجه بین‌المللی: نیروی انسانی، دانشجویان و پژوهش (۷٫۵ درصد از نمره کل)

برای مشاهده لیست برترین داتشگاه های دنیا بر اساس نظام رتبه تایمز در سال 2021اینجا را کلیک کنید.

4.6/5 - (30 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.