بهترین دانشگاه

نظام رتبه بندی QS


بهترین دانشگاه های جهان بر اساس نظام رتبه بندی کیو اس (QS) در سال 2022

رتبه‌ بندی بهترین دانشگاه‌ های دنیا بر اساس معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیت و متغیر های شاخص‌های موجود انجام شود. از جملهٔ این معیارها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ ها و فاند ها ، دانشجویان، داوطلبان ورود به دانشگاه و برخی موارد دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه‌بندی ‌ها نیز بر اساس نحوهٔ پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می‌گیرد.

علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری نیز وجود دارد که بر اساس برنامه‌های آموزشی، دانشکده ها و کالج ها صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها بر اساس جهت‌دهی برخی مجلات و روزنامه‌ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می‌گیرد.

QS به عنوان یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها شناخته می شود که 1000 دانشگاه برتر دنیا را رتبه بندی می کند. موسسه QS تا سال ۲۰۰۹ با موسسه تایمز برای انتشار رتبه ‌بندی‌های خود همکاری می کرد، اما امروزه این موسسه بهترین دانشگاه ها را به صورت جداگانه با عنوان بهترین ‌دانشگاه‌های جهان منتشر می کند.

موسسه QS دارای یک ساختار ارزیابی بوده و با پیگیری و جمع آوری اطلاعات مرتبط با پژوهشگران و استاد‌هایی که در سیستم ارزیابی خود، ثبت نموده است، رتبه‌های دانشگاه ها را ارائه می‌نماید.  روش شناسی رتبه بندی جهانی QS از ۶ شاخص در ۴ حوزه کلی وضعیت آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده است.

شاخص‌های رتبه‌بندی جهانی کیو اس

جزئیات استخراج شاخص‌های رتبه‌بندی جهانی کیو اس وزن
بر اساس نظر سنجی علمی جهانی بررسی شهرت علمی 40%
بر اساس نظرسنجی در مورد کارفرمایان تحصیلات تکمیلی ارزیابی کارفرمایان 10%
اندازه گیری تعهد تدریس نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو 20%
اندازه گیری تاثیر پژوهش میزان استناد به اعضای هیئت علمی 20%
اندازه گیری تنوع جامعه دانشجویی نسبت دانشجویان بین‌المللی 5%
اندازه گیری تنوع جامعه اساتید دانشگاهی نسبت اساتید بین‌المللی 5%

رتبه دانشگاه های ایرانی در سال 2022

دکتر محمدجواد دهقانی رییس این موسسه گفت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ( ۸ Jun)  منتشر شد. در این رتبه بندی ۱۳۰۰ دانشگاه از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دهقانی گفت: در رتبه بندی اخیر کیو اس، ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۳۸۱ و  دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۶۵ به ترتیب دانشگاه های اول و دوم ایران هستند و دانشگاه تهران با رتبه ۵۳۰-۵۲۱ در رتبه سوم قرار دارد. دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۵۰-۵۴۱، دانشگاه شیراز با رتبه ۸۰۰-۷۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه۱۲۰۰ -۱۰۰۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند.

وی افزود: در رتبه بندی کیو اس در سال ۲۰۲۲ تمام دانشگاه های ایران نسبت به سال گذشته از لحاظ رتبه ارتقا پیدا کرده اند.

دهقانی گفت:  بر اساس حضور سه دانشگاه صنعتی در این رتبه بندی که نیمی از دانشگاه های حاضر را تشکیل  می دهند و دو دانشگاه اول نیز دانشگاه صنعتی هستند، می توان گفت که دانشگاه های صنعتی به نسبت اینکه تعداد آنها از دانشگاه های جامع و علوم پزشکی کمتر است در این رتبه بندی عملکرد بهتری داشته اند.

لیست 100 دانشگاه برتر دنیا

در زیر فهرست 10 دانشگاه برتر جهان در سال 2022 براساس را مشاهده می کنید، جهت مشاهده كامل اين فهرست اينجا را كليك كنيد.

  1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
  2. University of Oxford
  3. University of Cambridge
  4. Harvard University
  5. California Institute of Technology (Caltech)
  6. Imperial College London
  7. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology
  8. UCL
  9. University of Chicago

می توانید در لینک زیر معرفی 10 دانشگاه برتر دنیا را به صورت ویدویی در کانال یوتیوب ما مشاهده نمایید. لطفا ابتدا فیلترشکن خود را روشن نموده و سپس روی این لینک کلیک نمایید.

4.4/5 - (25 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.