همه چیز درباره آزمون تافل و آزمون دولینگو

کسانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان را دارند، باید حتما در آزمون‌های معتبر انگلیسی شرکت کنند و نمره موردنظر دانشگاه را بگیرند. اما دانشگاه‌ها چه آزمونی را قبول می‌کنند؟ آزمون تافل و آزمون دولینگو دو آزمون معتبر زبان انگلیسی هستند که توسط دانشگاه‌های دنیا پذیرفته می‌شوند. البته آزمون دولینگو یک آزمون جدید و آنلاین است به همین دلیل حدود 1500 دانشگاه آن را می‌پذیرند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعداد دانشگاه‌هایی که مدرک دولینگو را می‌پذیرند، روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند. آزمون تافل جزء معتبرترین آزمون‌های انگلیسی است که علاوه بر تحصیل در دانشگاه، با مدرک آن می‌توانید در موسسات و شرکت‌های خارجی استخدام شده و مشغول به کار شوید. در ادامه این مقاله آزمون تافل و آزمون دولینگو را باهم بررسی میکنیم. اگر اطلاعات کافی درباره این دو آزمون ندارید، این مقاله را از دست ندهید.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. این آزمون به صورت اینترنتی است. در این قسمت تمام نکاتی که باید درباره تافل بدانید را برای شما به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

 • برای شرکت در آزمون تافل شما باید در سایت ETS، ثبت نام کنید، سپس موسسه‌ای که می‌خواهید در آن، آزمون بدهید را انتخاب نمایید. در محل آزمون به شما هدست و میکروفون داده می‌شود و باید پشت سیستم کامپیوتر نشسته و به سوالات پاسخ دهید.
 • آزمون تافل 120 نمره دارد. یعنی هر بخش Reading، Listening، Speaking و Writing، 30 نمره خواهد داشت. زمان این آزمون حدود 3 تا 4 ساعت است و بعد از پاسخ به سوالات Reading و Listening یک استراحت کوتاه 10 دقیقه‌ای خواهید داشت و بعد از آن باید به سوالات Speaking و Writing پاسخ دهید.
 • هزینه آزمون تافل از 150 تا 300 دلار در هر کشور متغیر است. قیمت این آزمون در ایران حدود 245 دلار می‌باشد.
 • شما می‌توانید چندبار در آزمون تافل شرکت کنید. اما برای شرکت مجدد در این آزمون، باید حتما 12 روز از آزمون قبلی شما گذشته‌باشد.
 • نتایج آزمون تافل بعد از 13 روز در صفحه کاربری شما قرار می‌گیرید و شما می‌توانید کارنامه و نمره نهایی خود را مشاهده کرده و مدرک خود را به صورت PDF ذخیره کنید. اما نسخه نهایی و اصلی تافل بعد از چند هفته به دانشگاه‌های انتخابی شما ارسال می‌شود.

آزمون دولینگوچیست؟

آزمون دولینگو (Duolingo) یک آزمون آنلاین و انطباقی یا Adaptive است. یعنی سطح سوالات با توجه به پاسخ‌ شما تعیین می‌شود. اگر به سوالی پاسخ درست بدهید، سوالات بعدی سخت‌تر خواهدشد. در ادامه نکات مهم آزمون دولینگو را برای شما بیان می‌کنیم:

 • آزمون دولینگو مانند سایر آزمون‌های انگلیسی، چهار مهارت Reading، Speaking، Listening و Writing را بررسی می‌کند. اما ساختار آن و نمره‌دهی آن متفاوت است. با شرکت در این آزمون شما 4 نمره مجزا در بخش Comprehension، Conversation، Production و Literacy دریافت می‌کنید. هر کدام از این نمره‌ها، دو مهارت را بررسی می‌کند و پاسخ به هر سوال در آزمون دولینگو، دوتا از این نمره‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اما هرکدام از این نمره‌ها برای چه مهارت‌هایی هستند؟ Literacy توانایی زبان‌آموز در خواندن و نوشتن را بررسی می‌کند. Comprehension میزان مهارت شما در دو زمینه خواندن و شنیدن را نشان می‌دهد. Conversation توانایی داوطلب را در شنیدن و صحبت‌کردن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در نهایت Production توانایی و میزان تسلط شما بر نوشتن و صحبت‌کردن نشان خواهد داد. در نهایت یک نمره کلی یا Overall نیز خواهید داشت.
 • برای شرکت در آزمون دولینگو تنها باید 49 دلار آمریکا بپردازید. زمان آزمون دولینگو تنها یک ساعت است و شما بعد از ثبت‌نام تا 48 ساعت بعد می‌توانید در هر زمانی که خواستید در آزمون شرکت کنید. برای شرکت در آزمون دولینگو به یک سیستم کامپیوتر که دارای وبکم، میکروفون و اسپیکر است، نیاز دارید.
 • بعد از 48 ساعت از شرکت در آزمون می‌توانید نتیجه را در پنل کاربری خود مشاهده کنید. همچنین نتایج از طریق ایمیل نیز برای شما ارسال می‌شود. بعد از اعلام نتایج دولینگو، از طریق پنل کاربری، می‌توانید مدرک خود را به دانشگاه‌هایی که دولینگو می‌پذیرند، ارسال کنید. در انتخاب دانشگاه و ارسال نتیجه دولینگو هیچ محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید مدرک خود را به هر دانشگاهی که می‌خواهید به صورت رایگان ارسال کنید. همچنین می‌توانید کارنامه دولینگو را به صورت PDF ذخیره کنید.
 • آزمون دولینگو با اینکه یک آزمون آنلاین است، اما قوانین سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از تقلب دارد. در صورت تقلب، حساب شما Block می‌شود و دیگر نمی‌توانید با آن حساب کاربری در آزمون شرکت کنید! اما آزمون دولینگو چه قوانینی دارد؟ در زمان برگزاری آزمون دولینگو فقط باید به سیستم خود نگاه کنید، نگاه‌کردن به اطراف تقلب محسوب شده و آزمون سریع متوقف می‌شود. گوش‌های شما باید کاملا پیدا باشد. وجود هدفون یا هدست در گوش به عنوان تقلب در نظر گرفته می‌شود. هیچ شخصی حق حضور و رفت‌وآمد در اتاق شما در هنگام برگزاری آزمون دولینگو را ندارد. یکی دیگر از قوانین این آزمون این است که نباید افزونه یا پلاگین‌هایی مانند تصحیح گرامر و … را روی مرورگر نصب کنید. در صورت وجود هر گونه افزونه غیرمجاز آزمون شما متوقف خواهدشد.
 • در آمریکا، کانادا و استرالیا دانشگاه‌های بیشتری آزمون دولینگو را قبول می‌کنند. دانشگاه ییل، کلمبیا، پنسیلوانیا، کرنل، سیاتل و … جزء دانشگاه‌های معتبر آمریکایی هستند که آزمون دولینگو را می‌پذیرند. در کانادا دانشگاه‌ تورنتو، مک‌گیل، آلبرتا و کویینز، مدرک دولینگو را قبول می‌کنند. دانشگاه موناش، دانشگاه ملی استرالیا، گریفیث، فلیندرز از جمله دانشگاه‌های استرالیایی هستند که دولینگو را می‌پذیرند. برای مشاهده دانشگاه‌های بیشتر می‌توانید به سایت اصلی آزمون دولینگو مراجعه کنید.
 • با ساخت حساب کاربری در سایت آزمون دولینگو، می‌توانید قبل از آزمون اصلی و برای آشنایی با سوالات و ساختار دولینگو در آزمون شبیه‌سازی که در پنل کاربری شما قرار دارد، شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون، وارد اکانت خود شوید و بر روی گزینه Try the test کلیک کنید.

کلام آخر

با شرکت در آزمون تافل و دولینگو و گرفتن مدرک این دو آزمون به راحتی می‌توانید مهاجرت کرده و در دانشگاه موردعلاقه خود به تحصیل ادامه دهید. اما دانشگاه‌های معتبر و معروف، شما را به شرطی قبول می‌کنند که در این دو آزمون نمره بالایی کسب کرده‌باشید. برخی به اشتباه گمان می‌کنند که آزمون دولینگو بسیار راحت است و به آسانی می‌توان نمره بالایی در آن گرفت. در صورتی که در هر آزمون انگلیسی که شرکت می‌کنید باید به زبان انگلیسی کاملا مسلط باشید تا بتوانید نمره خوبی بگیرید و آزمون دولینگو نیز از این قائده مستثنی نیست! زبان انگلیسی یک زبان فرار است و اگر به طور مستمر و مداوم آن را مطالعه نکنید، آن را فراموش خواهیدکرد. اگر قصد مهاجرت دارید، بهتر است در ابتدا دانشگاه‌های موردنظر خود را انتخاب کرده و با مراجعه به سایت خود دانشگاه، آزمون‌ها و نمره‌‌ی مدنظرشان را بررسی کنید. سپس با توجه به دانشگاه و نمره قبولی آن، برای خواندن زبان انگلیسی و شرکت در آزمون دولینگو و تافل برنامه‌ریزی نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.