لاتاری 2022

لاتاری چیست؟ و چگونه می توان برای آن ثبت نام کرد؟

لاتاری برنامه ای می باشد که هدف آن ثابت نگه داشتن تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا است. یعنی طی این برنامه سعی می شود میزان ورودی مهاجران از کشور های مختلف به تعادل برسد؛ به همین منظور اگر کشوری در سال های اخیر مهاجران زیادی به آمریکا داشته است در لیست دریافت لاتاری قرار نخواهد گرفت و این کاملا متغیر است، مثلا روسیه در یک سال جزو کشور های واجد شرایط برای لاتاری نبود ولی بعد از چند سال دوباره به لیست برگشت. لاتاری یا در واقع همان قرعه کشی برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا، باز می گردد به سال 1990 زمانی که در قانون ملیت و مهاجرت به صورت رسمی ثبت شد. بعد از این رسمیت در هرسال چیزی حدود 55هزار ویزا به متقاصیان و به صورت تصادفی یا همان قرعه کشی اهدا می شود.

از این 55 هزار ویزا ،حدود 7 درصد حداکثر سهمی است که هر کشور می تواند داشته باشد. سهم ایران چیزی بیش تر از 6 درصد است، یعنی به طور تقریبی بیش تر از 3 هزار ویزای لاتاری مختص به متقاضیان ایرانی است. در شرایط مختلف این تعداد ممکن است کم تر یا بیشتر شود مثلا شرایط سیاسی آمریکا یکی از عوامل مهمی است که می تواند این اعداد و ارقام را دست خوش تغییر کند.

مهم ترین مزایایی لاتاری چیست؟

انواع ویزای مختلف برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد، مثلا ویزای تحصیلی برای دانشجویان یا ویزای کاری برای صاحبان مشاغل اما این ها هیچکدام به معنای مجوز برای اقامت دائمی نمی باشد و فرد متقاضی باید بعد از طی کردن پروسه ی بسیار طولانی بتواند اقامت دائم بگیرد. اما لاتاری برای گرین کارت آمریکا یکی از بهترین و کم زمان ترین راه ها برای داشتن اقامت دائم است. درست از زمانی که شخص برای قرعه کشی ثبت  نام می کند تا زمانی که گرین کارت را دریافت می کند تقریبا 2 سال طول می کشد و هزینه های اداری برای دریافت چیزی حدود 700 دلار برای هر فرد می باشد، از طرفی فردی که برنده لاتاری شده است می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد خود را نیز به همراه ببرد.

افراد برنده شده می توانند در هر ایالتی که مایل هستند ملک بخرند و ساکن شوند، در ادارات در صورت نیاز دستگاه های دولتی، به استخدام در آیند و مشغول به کار شوند، همچنین می توانند از تحصیلات رایگان استفاده کنند. شما حتی بدون داشتن مدرک زبان می توانید از این طریق به آمریکا بروید و از تمامی حقوق شهروندی آن جا نظیر: هزینه غذا و بیمه رایگان استفاده کنید.

ثبت نام لاتاری برای متاهلین

همان طور که در قسمت قبل خاطر نشان کردیم، شخصی که برنده شود می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد خود را به همراه ببرد، همچنین برای افزایش شانس یک زوج می توانند هر دو برای لاتاری ثبت نام کنند که در صورت پذیرش یکی از آن ها دیگری هم بتواند برود. این تنها راه افزایش شانس برای دریافت گرین کارت است. ضمنا هرگز دو بار برای لاتاری ثبت نام نکنید زیرا در این صورت درخواست شما مورد پذیرش نخواهد گرفت.

ثبت نام لاتاری

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام لاتاری

پاسپورت: پاسپورت فقط برای متقاضی اصلی مورد نیاز است و نه برای همسر و فرزند.

عکس پرسنلی: برای تمام اعضای خانواده عکس مناسب لاتاری به صورت دیجیتالی نیاز دارید.

بیشتر بخوانید:  مهاجرت تحصیلی | شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی در سال 2021

فرم ثبت نام لاتاری: برای ثبت نام نیاز به تکمیل یک فرم آنلاین دارید که همان فرم ثبت نام لاتاری است

شرایط لازم برای ثبت نام لاتاری

اولین شرط لازم برای ثبت نام در لاتاری این است که اسم کشوری که در آن زندگی می کنید در لیست کشور های مجاز برای شرکت در لاتاری باشد، زیرا همان گونه که اشاره کردیم هدف از لاتاری حفظ تنوع مهاجران به آمریکا است بنابراین کشور هایی که نرخ مهاجرتشان به آمریکا بالا می باشد در لیست حضور ندارند. ایران اغلب در لیست کشور های مجاز قرار دارد.

شرط دوم این است که شما باید حداقل مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید و 12 سال تحصیلی را گذرانده باشد یعنی دانش آموزان فنی و حرفه باید وارد دانشگاه شده باشند چرا که آن ها 11 سال به تحصیل در دبیرستان پرداخته اند.

چنانچه 12 سال تحصیلی را نگذرانده باشید نگران نباشید شما همچنان شانس شرکت در قرعه کشی را دارید؛ در این صورت باید بتوانید ثابت کنید حداقل 2 سال از 5 سال اخیر را مشغول به کار بوده اید و شغلی داشته اید و شغل شما باید جزو مشاغل خاص مورد قبول اداره ی کار ایالات متحده ی آمریکا باشد. برخی از مشاغل مانند: برنامه نویسی کامپیوتر، گرافیک، مدیریت، جواز کسب و کار، نوازنده موسیقی از جمله مشاغل مورد تایید است.

ضمنا باید بدانید داشتن تحصیلات عالیه شانس شما را برای لاتاری بالا نمی برد، یعنی شانس فردی که دیپلم دارد و یا فرد که دیپلم هم ندارد ولی مشغول به کار بوده است با یک دندانپزشک یا استاد دانشگاه کاملا برابر است و در صورت داشتن تمامی شرایط لازم برای ثبت نام در لاتاری، تنها شانس افراد تعیین کننده برنده اصلی است.

عکس لاتاری

عکس شما برای ثبت نام در لاتاری اهمیت بسیاری دارد، گاهی به علت آپلود عکسی که مناسب نباشد شما وارد قرعه کشی نخواهید شد. در وهله اول که شما عکس را در سایت آپلود می کنید از لحاظ اندازه بررسی خواهد شد و در مرحله بعدی کیفیت عکس پرسنلی شما بررسی می شود. اندازه عکس پرسنلی شما برای ثبت نام باید مربع شکل  به طول 600 پیکسل تا 1200 پیسکل باشد؛ عکس باید رنگی و زمینه سفید باشد و چهره شما کاملا باید واضح و مستقیم باشد و موهای شما چهره شما را نپوشانده باشد و بدون عینک یا سایر اکسسوری ها باشد.

ثبت نام برای لاتاری چگونه است؟

بعد از آن که سایر شرایط را احراز کردید برای ثبت نام اقدام کنید. دقت کنید حتما در همان بازه زمانی اعلام شده ثبت نام خود را انجام دهید، زیرا امکان تمدید وجود ندارد.

برای ثبت نام باید به سایت دولت آمریکا مراجعه کنید  و فرم ثبت نام را پر کنید، به یاد داشته باشید اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارید از شخصی که تسلط کافی دارد کمک بگیرید، همچنین شما می توانید برای ثبت نام در لاتاری، از طریق صفحه ارتباط با ما یا شبکه های اجتماعی ما مانند تلگرام یا اینستاگرام درخواست دهید. اطلاعات شما باید دقیق و مطابق آن چه از شما خواسته شده وارد شود در صورتی که اطلاعات ناقص، اشتباه یا مغایر وارد کنید ،در پروسه قرعه کشی وارد نخواهید شد.

نکته مهمی دیگری که باید بدان توجه داشته باشید این است که بعد از وارد کردن اطلاعات مربوطه صفحه تایید و شماره تایید خود را ذخیره و حفظ کنید زیرا در غیر این صورت اگر حتی برنده شوید بدون این اطلاعات نمی توانید وارد ایمیل خود و آگاهی از نتایج نهایی شوید.

مخارج لازم بعد از برنده شدن در لاتاری

  • در ابتدا شما باید واکسیناسیون را انجام دهید که قبل از انجام مصاحبه می باشد و مبلغی بین 100 تا 300 هزارتومان است.
  • قبل از مراجعه به سفارت، باید مدارک خود را ترجمه رسمی کنید و مبلغی حدود 1 تا 3 میلیون برای ترجمه هر نفر در نظر بگیرید.
  • هزینه سفر به نزدیک ترین کشوری که سفارت آمریکا در آن جا وجود دارد مثلا امارت، ارمنستان یا ترکیه که برای تعیین این هزینه با احتساب بلیت رفت و برگشت و مدت اقامت در هتل باید مبلغی را کنار بگذارید که می توانید از یک آژانس هواپیمایی هم برای برآورد هزینه تقریبی کمک بگیرید. این سفر برای مصاحبه انجام می شود.
  • در کشوری که سفارت آمریکا وجود دارد و شما برای مصاحبه به آن جا می روید، ابتدا می بایست توسط پزشک معتمد آن سفارت معاینه شوید که هزینه های معاینه برای هرفرد چیزی حدود 150 تا 250 دلار است.
  • هزینه سفارت آمریکا هم به هنگام مصاحبه برای هر فرد 330 دلار است.
  • برای صدور گرین کارت هزینه ای معادل 220 دلار برای هر نفر  در نظر بگیرید.
  • در نهایت هزینه ی بلیت سفر به آمریکا را نیز باید از شرکت های هواپیمایی جویا شوید و از آن جا که پرواز مستقیم از این جا به آمریکا وجود ندارد شما باید ابتدا به کشور دیگری بروید و بعد از آن کشور اقدام به سفر به آمریکا کنید.
بیشتر بخوانید:  پادفک روسیه PADFAK چیست ؟ چگونه می توان برای آن اقدام نمود؟

نکاتی در مورد لاتاری

اشخاص مجرد 18 تا 21 سال می توانند به صورت جداگانه ثبت نام کنند همچنین آن ها می توانند به همراه پدر و مادر خود هم اقدام به ثبت نام کنند. این احتمال وجود دارد شما پس از برنده شدن در مصاحبه رد شوید یکی از عواملی که ممکن است در مصاحبه سفارت پذیرفته نشوید داشتن بیماری صعب العلاج باشد.

برای مشاهده برنده شدن فقط در تاریخ اعلامی به سایت اداره ی مهاجرت رفته و کانفرمیشن نامبر خود را وارد کنید، اگر برنده شده باشید اطلاعات شما به همراه کیس نامبر شما نمایش داده می شود و باید آن را تا زمان دریافت گرین کارت حفظ کنید. دقت کنید هیچ ایمیلی را برای اعلام نتایج خود معتبر نشمارید و ابتدا به سایت مراجعه کنید. همچنین افرادی که به روش های دیگر برای آمریکا اقدام کرده اند و موفق به دریافت گرین کارت نشده اند هم می توانند دوباره از طریق ثبت نام اقدام کنند.

اگر فردی که برنده لاتاری شده است فوت کند فرزندان و همسر او نمی تواند از لاتاری استفاده کنند. اگر کشوری که در آن متولد شده اید جزو کشور هایی است که در لیست کشور های قرعه کشی شونده نیست می توانید از طریق همسرتان اقدام کنید به شرط آن که وی در کشور دیگری که در لیست قرار دارد متولد شده باشد.

لازم است بدانید برای لاتاری هم نامه تمکن مالی لازم است و بستگی به تعداد افراد خانواده شخص دارد.

نکته : مهلت ثبت نام برای لاتاری 2022 تا 20 آبان ماه 1399 یا 10 نوامبر 2020 می باشد.

سوالات متداول:

من پاسپورت ندارم، هیچ راهی برای ثبت نام نیست؟

خیر، بخشی از فرم ثبت نام که ضروری هم است با مشخصات پاسپورت شما تکمیل می شود.

پاسپورت من تاریخ انقضاش گذشته، میشه باهاش ثبت نام کرد؟

خیر، برای ثبت نام نیاز به پاسپورت معتبر دارید. پاسپورت معتبر یعنی پاسپورتی که در زمان ثبت نام حداقل یک روز اعتبار داشته باشد.

مدرک تحصیلی لازم برای ثبت نام لاتاری چیست؟

برای ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا باید در زمان ثبت نام، حداقل تحصیلاتی معادل دیپلم آمریکا داشته باشید

بدون مدرک تحصیلی هم می توان برای لاتاری ثبت نام کرد؟

اگر مدرک تحصیلی لازم را ندارید، میتوانید با داشتن دو سال سابقه شغلی نسبت به ثبت نام لاتاری اقدام کنید.

کارشناس 1Author posts

یک حقوق خوان برنامه نویس عاشق کار و تلاش

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.