زندگی دانشجویی در استرالیا؛ از امکان اشتغال دانشجویی تا هزینه های سرسام آور

 • توسط تجربه کار
 • 12:10 مرداد 3, 1397
 • ۴۳۰ بازدید
زندگی دانشجویی در استرالیا
5.0
01

هر آنچه که لازم است در رابطه با زندگی دانشجویی در استرالیا بدانید، در مطلب زیر می یابید!

کشور استرالیا با دارا بودن امکانات آموزشی فراوان و مدرن و جمعیت پایین، به یکی از مقصدهای دوست داشتنی برای دانشجوهای بین المللی شناخته تبدیل شده و بعد از آمریکا و انگلیس، سومین کشور پذیرنده دانشجو به حساب میاد. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در این کشور هستین، مطلب زیر که در اون از تمامی جوانب زندگی دانشجویی در استرالیا و چگونگی ادامه تحصیل در این کشور صحبت کردیم رو از دست ندین.

نظام آموزشی

مقطع لیسانس:

دوره‌ کارشناسی در استرالیا در حالت عادی سه ساله است و خود دانشجو به اختیار خودش می‌تونه یک سال دیگه به دوره کارشناسی اش اضافه کنه و مدرک چهارساه این دوره رو که اصطلاحا Honors خونده میشه رو به دست بیاره. این سال چهارم بیشتر به سال نخست کارشناسی ارشد شباهت داره، از این جهت که در اون بیشتر تحقیق صورت میگیره و دانشجو بر روی پایان نامه کار میکنه. خوبی این چهار ساله گرفتن لیسانس در استرالیا هم واضحه؛ اینکه کارشناسی ارشدتون در این کشور به جای دو سال، یک سال طول میکشه.

شرایط گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه های استرالیا هم معمولا ضوابط یکسانی داره و البته این احتمال هم وجود داره  که هر دانشگاه برای رشته های خاص خودش شرایط معینی رو اعلام بکنه که در قسمت ثبت برای پذیرش اون رشته به صورت کامل آورده میشه.

شهریه دوره کارشناسی بر اساس رشته و دانشگاه متغیره اما به طور کلی، برای تحصیل در رشته های علوم انسانی و هنری سالانه چیزی حدود 16 تا 30 هزار دلار استرالیا و برای تحصیل در رشته های علوم پایه، مهندسی و مجموعه پزشکی، چیزی حدود 25 تا 60 هزار دلار استرالیا باید هزینه کرد.

مقطع فوق لیسانس:

دوره های کارشناسی ارشد در استرالیا بسیار متنوع هستن و از یک تا سه سال به درازا میکشن. نوع خاصی از دوره ارشد هم در این کشور وجود داره که بسیار محبوبه و بیشتر از گزینه های دیگه انتخاب میشه. از دوره دوگانه صحبت میکنیم؛ دوره ای که دانشجو طی دو سال میتونه تو مدرک کارشناسی ارشد متفاوت رو تحصیل کنه.

در رابطه با شرایط تحصیل در دوره فوق لیسانس هم اینو باید گوش زد کرد که علاوه بر داشتن مدرک زبان آیتلس 5.6 که لازم به حساب میاد (7 برای رشته های پزشکی)، باید دوره کارشناسی رو هم با موفقیت پشت سر گذاشته باشید. ضمن اینکه این شرایط فراهم شده که اگر سابقه کاری مرتبطی دارین، بتونین در مقطع ارشد در رشته ای تحصیل کنید که ارتباطی به رشته تحصیلیتون در دوره کارشناسی نداره.

در اینجا لازم میدونیم که در رابطه با کارشناسی ارشد تحقیقاتی که در استرالیا ارائه میشه هم توضیح مختصری بدیم. این دوره که مدتش تنها یک سال هست، اساسا بر مبنای تحقیق دانشجو در یک موضوع خاص پایه گذاری شده و دانشجو باید پس از اتمام دوره، پایان نامه خودش رو به صورتی ارائه بده که اساتید فن رضایت خاطر کامل از نتایج پژوهش هاش داشته باشن.

در رابطه با پذیرش در این نوع به خصوص کارشناسی ارشد هم دانشگاه های مختلف استرالیا استاندارها و ضوابط خودشون رو دارن و معیار مشخصی وجود نداره، اما این بدیهیه که دوره کارشناسی خودتون رو باید با موفقیت و همراه با کسب معدل قابل قبول به پایان رسونده باشین.

هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هم مثل دوره کارشناسی بنا به رشته و دانشگاه متفاوته، اما به طور کلی باید 18 تا 35 هزار دلار استرالیا رو به صورت سالانه کنار بذارین.

مقطع دکتری:

برای اینکه بتونین از دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری پذیرش بگیرید، باید کارشناسی ارشد خودتون رو به خوبی پشت سر گذاشته باشین و حداقل 65 درصد از سقف معدل رو به دست آورده باشین. بورسیه در مقطع دکتری هم به مراتب از اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ساده تر و محتمل تره. پس حتما شانس خودتون رو برای گرفتن بورسیه امتحان کنین؛ به ویژه که این بورسیه میتونه تمامی هزینه های تحصیل، زندگی، مسکن و… شما رو پوشش بده.

آیلتس 7 برای تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا لازمه و فردی با آیلتس کمتر از شانس زیادی برخوردار نیست. با این وجود شکی وجود نداره که طرح تحقیقاتی مناسب، مهم ترین شاخص در اخذ پذیرش در مقطع دکتری به حساب میاد؛ سعی کنید بهترین طرح تحقیقاتی ممکن رو ارائه بدین و نظر استاد مشاور رو جلب کنین.

هزینه تحصیل در دوره دکتری هم تفاوت چندانی با دوره ارشد نداره و از 20 تا 30 هزار دلار استرالیا متغیره.

هزینه زندگی:

عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که به صورت ماهانه برای داشتن یک زندگی معمولی نیاز است، تاثیرگذارند. از جمله شهر محل تحصیل، نوع زندگی بسته به هزینه هایی که صرف خوراک و پوشاک می شود، خانه یا خوابگاه اجاره شده، مجرد یا متاهل بودن و… . با این وجود اما اگر بخواهیم هزینه های یک زندگی دانشجویی را به صورت میانگین مشخص کنیم، نتایج زیر به دست میاد: (قیمت ها به دلار استرالیا بوده و بر اساس سال 2018 تنظیم شده اند.)

 • خوابگاه: 100 تا 150 دلار هر هفته
 • اجاره ی اشتراکی: 85 تا 215 دلار هر هفته
 • اجاره انفرادی: 150 تا 450 دلار هر هفته
 • مواد غذایی و غذاخوردن: 80 تا 250 دلار در هفته
 • گاز و برق: 30 تا 140 دلار هر هفته
 • تلفن و اینترنت: 20 تا 50 دلار در هفته
 • حمل و نقل عمومی: 15 تا 50 دلار در هفته
 • سایر موارد: 80 تا 200 دلار در هفته

 

کار دانشجویی:

دانشجویان بین المللی این امکان رو دارن که در طول هفته به کار بپردازن و در طول دوران تعطیلات هم به صورت تمام وقت کار داشته باشن. البته نباید این نکته رو از خاطر  برد که کار داشنجویی تنها میتونه بخشی از هزینه های یک دانشجوی خارجی در استرالیا رو تامین کنه (مثل هزینه های مربوط به خوراک و پوشاک) و به هیچ نباید روی پرداخت هزینه های مربوط به دانشگاه از این منبع حساب باز کرد.

کارههای متنوعی هم برای اشتغال یک دانشجو در استرالیا وجود داره؛ از کار کردن در فست فودها و کافی شاپ ها (که خیلی بین جوان ها مرسوم هم هست) گرفته تا کار کردن در زمینه ای که با رشته تحصیلی تون ارتباط داشته باشه. طبیعیه که کسب نمرات خوب در دانشگاه میتونه شما رو در پیدا کردن این نوع از مشاغل یاری کنه.

ضمن اینکه اگر قصد دارین همراه با همسرتون به استرالیا برید و در مقطع کارشناسی ارشد و یا بالاتر پذیرفته شدین، امکان کار تمام وقت برای همسرتون وجود داره.

شرایط پذیرش و اخذ ویزا:

به طور کلی ویزای دانشجویی در استرالیا از ده نوع مختلف تشکیل شده که در ادامه مهم ترین ها رو توضیح میدیم:

 • ویزای دوره فشرده زبان انگلیسی که به منظور گذراندن یک دوره زبان انگلیسی در کشور استرالیا برای دانشجوهای بین المللی صادر میشه.
 • ویزای آموزش حرفه ای و کارآموزی که به منظور گذراندن دوره آموزش فنی و حرفه ای و یا دوره کارآموزی صدار میشه و بعد از اون گواهی گذراندن این دوره یا دیپلم فنی و حرفه ای به دانشجو اعطا میشه.
 • ویزای آموزش عالی که اصلی ترین ویزای صادره دانشجویی هست و برای افرادی که قصد دارن دوره آموزش عالی کارشناسی یا کارشناسی ارشد رو در استرالیا بگذرونن، صادر میشه.
 • ویزای تحقیقات آموزش عالی که برای دانشجویان متقاضی دوره دکتری و گذراندن دوره تحقیق صادر میشه.

دریافت پذیرش یا اخذ بورسیه از یک دانشگاه استرالیایی به هیچ وجه شرط کافی برای دریافت ویزای این کشور نیست و باید واجد شرایط دیگه ای هم باشین؛ از جمله:

 • توانایی مالی: برای اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا، در ابتدا باید ثابت کنین توان این رو دارین که از پس هزینه های زندگی، دانشگاه و رفت و آمد به کشور خودتون رو دارین و برای اثبات این توانایی باید پرینت بانکی معتبر از موجودی مالی تون در سه ماه گذشته رو ارائه بدین.
 • انجام معاینات پزشکی و آزمون بهداشت
 • ارائه مدرک زبان معتبر (که جزئیات اون در قسمت مقاطع تحصیلی مختلف توضیح داده شد)
 • پرداخت هزینه های مربوط به بیمه دانشجویی. این بیمه که برای تمامی دانشجویان الزامیه، حدود 430 دلار استرالیا برای دانشجوهای مجرد و 1200 دلار برای دانشجوهای متاهلِ بدون فرزند هزینه در برداره که پرداخت اون قبل از اخذ ویزا الزامی هست.
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.