شرایط یک انگیزه نامه مناسب برای گرفتن بورسیه تحصیلی

  • توسط جلالیان ابراهیمی
  • 13:56 مرداد 25, 1397
  • ۱۰۸۴ بازدید
انگیزه نامه برای گرفتن بورسیه تحصیلی
5.0
03

شرایط یک انگیزه نامه مناسب برای گرفتن بورسیه تحصیلی

یکی از مدارکی که اغلب دانشگاهها به هنگام اقدام برای پذیرش (و حتی شرکت ها برای استخدام) از متقاضیان درخواست می کنند “انگیزه نامه” (Statement of Purpose) یا (Letter of Intent) می باشد. یکی از مهم ترین دلایل درخواست چنین نامه ای شناخت بیشتر شما، سنجش اشتیاق شما برای دریافت پذیرش و ادامه ی تحصیل و البته میزان سازگاری شما و اهدافتان با ساختار و امکانات موجود در آن دانشگاه می باشد. به همین خاطر در این مقاله به برخی نکاتی که شما باید به آن توجه کنید و برخی اشکالاتی که معمولا در نوشتن این نوع نامه ها دیده می شود اشاره خواهیم کرد.

افکار و اهداف تان را بیان کنید، قصه نگویید!

درست است که بخشی از هدف این نامه شناخت بیشتر شما است اما نحوه نگارش متن نیز بسیار مهم است. برای مثال در عین حال که این نامه ها باید بسیار بسیار شخصی باشد و بازتاب دهنده ی شما، شخصیت، افکار و اهداف شما باشد (از استفاده از نمونه های از پیش آماده به شدت پرهیز کنید) اما این بدان معنا نیست که شما باید قصه زندگی خود را در آن تعریف کنید. افرادی که انگیزه نامه شما را می خوانند نه قصد دانستن قصه ی زندگی شما را داشته و نه وقت و حوصله آن را. اشاره به علایقتان و دلایلی که شما مسیر مشخصی را در زندگی و تحصیل برگزیده اید بسیار خوب و مفید است اما نیازی نیست که آنها را به ترتیب زمانی وقایع و با لحن قصه گویی تعریف کنید.

 

بازی با کلمات ممنوع!

از بازی با کلمات و گنگ و نامشخص نوشتن پرهیز کنید. کاملا قابل درک است اگر شما به چند زمینه ی کاری مختلف در دانشگاههای مختلف علاقه داشته باشید و هر کدام که برایتان پیش بیاید را مشتاقانه بپذیرید، لیکن تلاش برای نوشتن یک نامه که همه را پوشش دهد اشتباه است. این بازی با کلمات و استفاده و نشان دادن علاقه به زمینه های کاری بسیار متنوع و در نتیجه عدم وضوح نه تنها به نفع شما نیست به ضرر شما نیز می باشد.

زیرا علاوه بر تاثیر منفی ناخودآگاهی که بر خواننده می گذارد، او را به شک می اندازد که آیا شما واقعا به آن دانشگاه و آن زمینه ی کاری علاقه ی جدی دارید یا تنها قصد دارید به هر طریق شده از آنها پذیرش بگیرید و سپس با ناامیدی و کمبود انگیزه در تحصیلات خود با شکست مواجه شوید. در صورتی که واقعا انگیزه و علایق متنوعی دارید نیاز است که برای هر دانشگاه و هر زمینه ی کاری یک انگیزه نامه ی جداگانه بنویسید.

متفاوت بنویسید!

اگر از سوابق کاری خود حرف می زنید یا به اساتید دانشگاه ها، معلم ها و افرادی که در زندگی شما و انتخاب شما تاثیر گذاشته اند اشاره ای می کنید از اسم آنها استفاده کنید. مهم نیست که آن شرکت، دانشگاه یا فرد از چه حدی از معروفیت برخوردار است، زیرا این اسامی کمک می کنند تا نوشته شما ملموس تر و واقعی تر به نظر بیاید. همچینین این موضوع باعث می شود تا نامه ی شما از بسیاری نامه هایی که با استفاده از پیش نوشته های آماده تهیه شده اند فاصله بگیرد و خود را متمایز کند.

توازن بین آینده و گذشته!

در نهایت در نظر داشته باشید که انگیزه نامه بیش از هر چیز دیگر به آینده شما و انگیزه های شما مربوط می شوند. البته که گذشته شما در آینده تان، تصمیم گیری های حالتان و انگیزه هایتان تاثیر دارند و نقل آنها باعث می شود تا خواننده درک بهتری از آینده ی شما و انگیزه هایتان داشته باشد، اما در نهایت در این نامه آینده و انگیزه های شما از اهمیت بیشتری برخوردارند، لذا سعی کنید تا توازن لازم بین میزانی که به نقل گذشته و آینده اختصاص می دهید را رعایت کنید.

البته نکاتی که در مورد همه نوشته های دیگرتان صادق است (قوانین نگارشی، طول مجاز و …) اینجا نیز صادق است و نباید فراموش شوند!

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.