با تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان بیشتر آشنا شوید.

 • توسط تجربه کار
 • 21:21 آبان 24, 1397
 • ۴۲۳ بازدید
پزشکی در آلمان
با تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان بیشتر آشنا شوید.
5 (100%) 3 vote[s]

نحوه تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

آلمان یکی از محبوبترین مکانها برای ادامه تحصیل در بین کشورهای غیرانگلیسی زبان می‌باشد و موقعیت ایده‌آلی برای تحصیل در رشته پزشکی را دارا بوده و آموزش عالی با هزینه‌های مناسب را ارائه می‌دهد.

32 دانشگاه آلمانی در آخرین رتبه بندی دانشگاه‌های QS World که در زمینه پزشکی بوده‌اند، جز برترین دانشگاهها قرار گرفته‌اند، آن هم بسته به نوع و تجربه دانشگاهی که دانشجویان در این دانشگاه‌ها کسب کرده‌اند.

اولین نکته در مورد دانشگاه‌های پزشکی در آلمان این است، که برنامه‌های آموزشی بین لیسانس و کارشناسی ارشد تقسیم نشده است- یک برنامه پزشکی به مدت 6 سال طول می‌کشد تا کامل شود و آن هم کامل با زبان آلمانی اجرا می‌شود، بنابراین نیاز است که شما با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. با این حال برنامه‌های جایگزین در زمینه پزشکی به عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد، وجود دارد که با زبان انگلیسی اجرا می‌شوند.

درجه‌های پزشکی در آلمان:

دوره‌های آموزشی پزشکی حداقل شش سال و سه ماه طول می‌کشد و با دادن امتحانات نهایی (Ärztliche Prüfung)  به پایان می‌رسد. این امتحان (اگر شما آن را  پاس نمایید) به شما مجوز رسمی برای ورود به پزشکی Approbation داده می‌شود. شما مطالعات پزشکی خود را در زمینه‌های زیر انجام می‌دهید:

1- گام اول: پیش از بالینی

این مرحله دارای چهار ترم با دو سال زمان است و شما را با اصول کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا خواهد کرد. نتیجه گیری آن جز اولین آزمایش برای دریافت مجوز پزشکی می‌باشد.

2- گام دوم : کلینیک

این فاز اصلی که مدت زمان آن شش ترم یا همان سه سال است، شامل موضوعات اصلی است، که در سخنرانی‌ها، دوره های عملی، کارآموزی و سمینارها تدریس می‌شود.

3- گام سوم: کار عملی

مرحله اصلی مطالعه، یک سال عملی است. این یک سال از آموزش بالینی است; که در آن شما به جنبه‌های عملی جراحی، طب داخلی و یک موضوع انتخابی دیگر آشنا می‌شوید. این مرحله شما را برای کار حرفه‌ای در آینده آماده می‌کند.

4- گام چهارم: آزمون دولتی

آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی در آلمان، امتحانات دولتی است که یک امتحان استاندارد می‌باشد. پس از گرفتن و گذراندن دوره، می‌توانید برای مجوز پزشکی خود Approbation درخواست دهید و به عنوان یک دکتر شروع به کار کنید.

بعدها، ممکن است که تصمیم بگیرید که تحصیلات خود را ادامه دهید تا یک متخصص شوید که این هم بسته به آنچه که در آن تخصص دارید، می‌تواند پنج تا شش سال دیگر طول بکشد. برنامه آموزشی برای به دست آوردن این نتیجه گیری با یک آزمون نهایی صورت می‌گیرد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر این لینک را مطالعه بفرمایید.

مدارک مورد نیاز برای مطالعه پزشکی در آلمان

همانطور که قبلا ذکر شد، شما به عنوان یک دانشجوی خوب در آلمان، باید آزمون های زبان مانند TestDaf یا DSH را بگذرانید. اگر مهارت های زبان شما هنوز قوی نیست، نگران نباشید، شما می‌توانید در یک دوره آموزشی در آلمان ثبت نام کنید تا مهارت های زبانی خود را افزایش دهید. شما همچنین باید:

 • مدارک تحصیلی دانشگاه/ مدارک تحصیلی متوسطه خود را ارائه دهید. اگر از اتحادیه اروپا هستید، مدارک شما به عنوان گواهی موقت در آلمان پذیرفته می‌شود. با این حال دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید شرایط لازم را بررسی نمایند. اگر این کار را انجام ندهند باید در یک دوره آمادگی یک ساله Studinkolleg شرکت کنند و Feststellungsprufungexam را بنویسند.
 • دانش قوی زبان انگلیسی، به منظور درک ادبیات تخصصی. این مهارت نیز مفید است اما لازم نیست که دانش لاتین داشته باشید.
 • دانش گسترده دبیرستان زیست شناسی، شیمی و فیزیک.
 • توانایی مقابله با استرس به عنوان برنامه‌های پزشکی که اغلب زمان گیر و شدید است زمان کلاسها در حدود 25 تا 30 ساعت کلاس اجباری در هفته است.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ممکن است نیاز به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت داشته باشند(در صورت نیاز برای نحوه درخواست ویزا به این لینک مراجعه کنید).
 • بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شرط کنند تا نتایج آزمون TestAS را ارائه دهند، در حالیکه تست پزشکی TMS به صورت داوطلبانه است، که می‌تواند با نشان دادن پتانسیل تحصیلی شما همراه باشد.

چگونه درخواست تحصیل در پزشکی به آلمان را ارسال کنیم؟

متقاضیان بیشتری نسبت به فضاهای موجود برای ادامه تحصیلات در زمینه پزشکی در آلمان وجود دارند، بنابراین فرآیند پذیرش دارای یک سیاست محدود و بسیار انتخابی به نام numerus clasus NC وجود دارد. دو نوع NC وجود دارد که در این مورد یک نوع آن به عنوان NC محدود شناخته می‌شود.

شما باید از طریق( Stiftung für Hochschulzulassung بنیاد پذیرش دانشگاه- وبسایتی در آلمان- )درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. همین روند کاری برای رشته های دیگر پرتقاضا مانند داروخانه، دامپزشکی و دندانپزشکی نیز برقرار است.

برای ارسال درخواست خود از طریق بنیاد پذیرش دانشگاه، باید از طریق وبسایت ثبت نام کنید.

این مسئله به شما این امکان را می‌دهد تا با ارسال درخواست خود وضعیت پیگیری آن را نیز مشاهده کنید. شما همچنین ممکن است نیاز به تکمیل ثبت نام آنلاین در وبسایت خود در دانشگاه داشته باشید.

همه دانشجویان (غیر اتحادیه اروپا) باید در مورد اینکه آیا دانشگاه انتخابی آنها عضو یکپارچه است یا خیر(لطفا روند کاری این بخش را به طور کامل مطالعه کنید) اطلاعات کافی داشته باشند. در این صورت، شما می‌توانید از طریق فرایند پذیرش بر روی این بخش متمرکز شوید در غیر این صورت شما باید از طریق دانشگاه انتخابی خود درخواست دهید که این درخواست شامل کپی از اسناد مربوطه (به عنوان مثال دیپلم دبیرستان شما ) می‌باشد.

مهلت درخوایت 15 ژوئیه برای حضور در ترم زمستانه و 15 ژانویه برای حضور در ترم تابستانه است.

هزینه تحصیل در آلمان

اگر در آلمان تحصیل در دانشگاه دولتی در هر شهری به جز بادن وورتمبرگ را درخواست کنید، تنها به اندازه هزینه یک ترم را برای هزینه‌های اداری و ثبت نام خرج می‌کنید که معمولا کمتر از 250 یورو در هر ترم (290 دلار آمریکا) است. با این حال، هزینه تحصیل دانشجویان غیراتحادیه اروپا در ایالت بالدنوورتمبرگ ، بالغ بر 3000 یورو برای تحصیل در دانشگاههای دولتی تخمین زده می شود که بالغ بر 3500 دلار آمریکا می‌باشد. در دانشگاههای خصوصی این مبلغ به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

همچنین شما برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود در حدود 10200 یورو یا 11800 دلار آمریکا در سال نیاز دارید، گرچه هزینه‌های ایجاد شده به نوع زندگی شما بستگی دارد.

 

پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

اگر ترجیح می‌دهید که دوره کارشناسی یا ارشد در رشته پزشکی را به زبان انگلیسی در آلمان بگذرانید، باید در برنامه‌های آموزشی زبان انگلیسی که برگزار می‌شوند، شرکت کنید. با این حال، این برنامه‌ها به طور اختصاصی در سطح کارشناسی ارشد می‌باشند، که تنها با داشتن یک مدرک لیسانس در مطالعات پزشکی به زبان انگلیسی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای پیگیری این برنامه‌ها می‌توانید در ابزار جستجوی DAAD دوره های مورد نظر را جستجو کنید.

با این حال در سطح کارشناسی ارشد 59 دوره تحصیلی انگلیسی در رشته پزشکی در آلمان موجود میباشد، که برخی از آنها به صورت رایگان می‌باشند (تا زمانی که تحصیلات شما به طور متوالی باشد- به طور مثال شما قبلا همان موضوع انتخابی را در دوره لیسانس مطالعه کرده باشید). به عنوان نمونه در دانشگاه اولم یک مدرک کارشناسی ارشد انگلیسی در پزشکی مولکولی بدون پرداخت هزینه تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا EEA برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که یکی از شرایط ورودی در رشته پزشکی مولکولی داشتن مدرک لیسانس در این رشته است یا رشته ای دیگر که نزدیک به این رشته باشد.

همچنن لازم است بدانید که حتی اگر شما در انگلستان تحصیل کرده باشید، لازم است که برخی از اصلاحات المانی پایه را یاد بگیرید تا برای برقراری با مردم به مشکل برنخورید.

کار کردن به عنوان یک دکتر در آلمان بعد از اتمام تحصیلات

هنگامی که امتحان دولتی را گذرانده‌اید مجوز پزشکی را دریافت می‌کنید و می‌توانید به عنوان یک پزشک شروع به کار کنید. مجوز پزشکی به صورت دائمی و معتبر در سراسر آلمان است.

در حال حاضر تقاضاهای زیادی برای پزشکان در بازار کار در آلمان وجود دارد، به ویژه در مناطق روستایی. به طور میانگین حقوقی که در شروع کار به پزشکان داده میشود بسیار خوب است که سالانه در حدود 49000 یورو یعنی 56800 دلار بوده است. که این مبلغ در شروع کار، بیشتر از سایر رشته ها است. شما می‌توانید در مورد فرصتهای شغلی برای پزشکان در سایت studienwahl.de اطلاعات لازم را کسب کنید.

منبع: سایت تاپ یونی ورسیتی

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.