کاربرد لامپ UV با توجه به اشعه فرابنفشی که از خود تولید می کند در مکان های متنوعی می باشد. انواع لامپ یووی چهار مدل بوده و به همین منظور از لامپ UV در کسب و کار و صنایع بسیار زیادی استفاده می شود که در ادامه به تعدادی از موارد کاربرد لامپ UV خواهیم پرداخت.

  • حوزه پزشکی

یکی از موارد کاربرد لامپ UV که مصرف حیاتی و بسیار بالایی دارد، استفاده و بهره گیری از این لامپ در صنایع پزشکی می باشد. لامپ فتوتراپی به عنوان یکی از موارد پر کاربرد لامپ یووی به شمار می رود. این روش درمانی معمولا برای نوزادانی استفاده می شود که از بیماری زردی پوست رنج می برند. استفاده از لامپ UV با تجویز پزشک انجام شده و پس از به کار گیری آن دیگر نیازی به روش های خطرناک مانند تعویض خون نوزاد برای درمان زردی پوست نخواهد بود.

  • ضدعفونی کردن هوا و محیط

از دیگر موارد کاربرد لامپ UV می توان به ضدعفونی کردن هوا و محیط اشاره نمود. لامپ یووی با نور و اشعه فرابنفشی که از خود تولید و منتشر می کند می تواند میکروب های محیط و هوا را از بین برده و آن را کاملا ضدعفونی کند. طرز کار آن به این صورت می باشد که نور لامپ یووی میکروارگانیسم های موجود در محیط و هوا را به کمک از بین بردن اسید های نوکلئیک از کار می اندازد و این اشعه با طول موج مخصوصی که دارد باعث اختلال در ساختار DNA آن ها خواهد شد به همین منظور یکی دیگر از کاربرد های لامپ UV را می توان استفاده و بهره گیری از این لامپ در محل هایی مانند بیمارستان ها، مراکز میکروب شناسی، موسسات داروسازی، برخی از صنایع غذایی مانند صنایع لبنی و پخت نان عنوان نمود.

بیشتر بخوانید: سولفات مس

  • کاربرد لامپ یووی در ضدعفونی کردن آب

کاربرد لامپ UV در ضدعفونی کردن آب را نباید از یاد برد. امروزه یکی از پرکاربردترین روش های موجود برای ضدعفونی کردن آب کلرزنی می باشد که این ماده در صورت استفاده بیش از اندازه ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. تنها راه ضدعفونی که هیچ گونه تغییری در ساختار شیمیایی و فیزیکی آب ایجاد نمی کند استفاده از لامپ یووی و اشعه فرابنفش برای ضدعفونی کردن آب می باشد.

  • صنعت آرایش و زیبایی

از موارد کاربرد لامپ UV نیز می توان به صنعت آرایش و زیبایی اشاره نمود. معمولا از لامپ UV در سالن های زیبایی برای مانیکور ناخن استفاده می شود. اشعه UV حالت و خاصیت خشک کنندگی دارد به همین علت روند خشک شدن ناخن ها را تسریع می کند همچنین دیگر کاربرد لامپ یووی برای برنزه کردن پوست می باشد که در این روش زمان کمتری نسبت به برنزه کردن در زیر نور خورشید صرف خواهد شد.

  • کاربرد لامپ یووی در بازرسی و جرم شناسی

یکی دیگر از حوزه های کاربرد لامپ UV استفاده از آن در قسمت بازرسی مواد و سطوح مختلف بوده که می توان این اشعه را برای بررسی مواد و سطوح مختلف، اسکناس، رنگ ها و.. به کار برد.

  • باغبانی داخلی

باغبانی و پرورش برخی از گیاهان در محیط را می توان جزو کاربرد لامپ UV عنوان نمود که به وسیله نور و اشعه فرابنفش خواهیم توانست پلی فنول را در محیط داخلی پرورش دهیم.

  • سایر موارد کاربرد لامپ UV

ساخت لامپ UV استفاده و کاربرد های دیگری نیز دارد که از جمله می توان به استفاده در تزئینات محیط، کمک به تولید کشمش و از بین بردن حشرات موذی اشاره نمود همچنین برای ساخت لامپ یووی باید فرایندی طی شود که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.