معرفی 10 دانشگاه برتر آسیا در سال 2019 در نظام رتبه بندی جهانی QS

  • توسط تجربه کار
  • 22:38 آذر 8, 1397
  • ۹۳۳ بازدید
دانشگاه برتر آسیا
معرفی 10 دانشگاه برتر آسیا در سال 2019 در نظام رتبه بندی جهانی QS
4.5 (90%) 4 vote[s]

10 دانشگاه برتر قاره آسیا در سال 2019 بر اساس نظام رتبه بندی جهانی QS

قاره آسیا به عنوان پهناورترین و پرجمعیت ترین قاره جهان، در حالی که در سال 2018 در سال نظام رتبه بندی QS ، در لیست کلی برترین دانشگاه های دنیا دارای 455 دانشگاه بود، در سال 2019 بیش از 500 دانشگاه دارد که این خود نشانی از پیشرفت علمی قابل ملاحظه دانشگاه های برتر آسیا در آن می باشد.

در این نظام رتبه بندی (QS)، دانشگاه‌ها براساس عملکرد آنها در 11 شاخص، از جمله تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تعداد دانشجویان بین المللی و … مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

بدیهی است که مشاهده 10 دانشگاه برتر آسیا که در این لیست قرار گرفته اند خود شایان توجه بوده و می تواند حجم رقابت در بهترین دانشگاه های آسیا را به ما نشان دهد؛ پس با ما همراه باشید:

10- دانشگاه ملی سئول (SNU)

مکان: کره جنوبی

دانشگاه ملی سئول (SNU) در سال 1946 با ادغام ده موسسه آموزش عالی تاسیس شد و در رتبه بندی QS ، رتبه جهانی 49 را در سال 2019 به خود اختصاص داد.

این دانشگاه با داشتن نمرات بسیار عالی در فاکتورهای مختلف، به خصوص برای شهرت دانشگاه و کارفرمایان خود توانست به این جایگاه دست یابد. این دانشگاه طیف وسیعی از هنرمندان معروف کره‌ای و سیاستمداران را شامل می‌شود، از جمله کیم یانگ سام، رئیس جمهور سابق کره جنوبی که در این دانشگاه درس خواند.

9- دانشگاه چینی هنگ کنک (CUHK)

مکان: هنگ کنک

دانشگاه چینی هنگ‌کنک (CUHK) که در سال 1963 تاسیس شد، یک دانشگاه نسبتا جوان است که در رتبه بندی 10 دانشگاه برتر آسیا در سال جاری، در رتبه نهم قرار گرفته است و به وضوح توانسته است جایگاه خود را در میان نخبگان تحصیلات تکمیلی منطقه کسب کند. همچنین در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان دارای رتبه 37 بوده است.

دانشگاه (CUHK)، با نمره قابل ملاحظه‌ای در بین شاخص های ارزیابی، بی تردید ایده‌آل های لازم را برای برابری تحصیلی و اجتماعی توانسته است تحقق بخشد. جایگاه خوب این دانشگاه بیش از هرچیز مدیون دانشجویان بین المللی و تبادلات بین المللی این دانشگاه است.

8- موسسه علمی و فناوری کره جنوبی KAIST

مکان: کره جنوبی

KAIST اولین موسسه علمی و مهندسی تحقیقات کره جنوبی است (به طور رسمی به عنوان موسسه علمی و فناوری کره‌ای شناخته شده است)، که در سال 1971 تاسیس شد و دارای شهرت بسیار به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان است و در حال حاضر دارای رتبه 36 در رده بندی جهانی می باشد.

این دانشگاه تقریبا در همه فاکتورها خوب بوده، به ویژه در فاکتور اعتبار و ارزش مقالات منتشر شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دکتری و تولید علم، نمرات بسیار بالایی را کسب نموده است.

7- دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (HKUST)

مکان: هنگ کنگ

برای دومین بار در رتبه بندی 10 دانشگاه برتر آسیا به هنگ کنگ می‌رویم. این دانشگاه با وجود جوان بودن (در سال 1991 تاسیس شد)، توانسته است در حال حاضر در جایگاه 37 جهانی قرار بگیرد. HKUST با کمک استانداردهای بسیار بالایش در زمینه آموزش و تحقیقات، و در بین 11 شاخص رتبه بندی توانست نمرات عالی را به دست آورد. شاخص ترین این نمرات مربوطه به ارزیابی مقالات، اساتید بین‌المللی، دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان مبادله شده در خارج از کشور بوده اند.

6- دانشگاه فودان

مکان: چین

در جایگاه ششم 10 دانشگاه برتر آسیا، به دانشگاه فودان می‌رسیم، این دانشگاه  در غرب چین واقع شده و از شانزده موسسه علمی تشکیل شده است و برای چندمین سال متوالی در بین برترین ها قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1905 کمی قبل از پایان سلسله چینگ امپراتوری چین تاسیس شد.

به طور کلی این دانشگاه در بین 11 شاخص مورد بررسی برای کسب این نمره عالی در رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی، نمرات چشمگیری را کسب کرد. بیشترین نمره آن برای شاخص ارزیابی استنادات دانشگاه در هر مقاله و اندازه‌گیری تاثیر تحقیقات بوده است.

5- دانشگاه پکن

مکان:چین

دانشگاه پکن در سال 1898 تاسیس شد و قدیمیترین موسسه آموزش عالی درچین است و به عنوان جایگزینی برای مدرسه Guozijian (کالج امپریال) در نظر گرفته شده بود. در طول مدت دو قرن، این مدرسه نقش مهمی را در رویدادهای مهم تاریخی مانند جنبش فرهنگی جدید چین و اعتراضات میدان تیانانمن در سال 1989 داشت. در حال حاضر این دانشگاه رتبه 30 را در رتبه بندی جهان و چنجم آسیا را دارا است.  رتبه این دانشگاه نسبت به چهار سال گذشته افزایش یافته است. در انتخاب این دانشگاه تمام عوامل تاثیرگذار بودند و نمره عالی را برای هر دو زمینه دانشگاهی و کارفرمایی کسب نمود.

4- دانشگاه Tsinghua

مکان: چین

در چین دانشگاه Tsinghua در پکن یکی از موسسات پیشرو در رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر است، و در هر دوی این رشته ها در بهترین جایگاه های جهانی قرار گرفته است.

این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در رتبه 17 و در سال جاری با صعود شش پله‌ای، جایگاه چهارم آسیا را به خود اختصاص داد. بزرگترین برتری این دانشگاه نسبت به سایرین، مربوط به اعتماد کارفرمایان به فارغ التحصیلان این دانشگاه می باشد.

3- دانشگاه فناوری نان یانگ (NTU)

مکان: سنگاپور

دانشگاه تکنولوژی نان یانگ (NTU) در سنگاپور در حال حاضر در رتبه 12 دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارد و به عنوان یک موسسه پژوهشی جوان، پنج سال متوالی در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جوان جهان (زیر پنجاه سال) در بهترین رتبه ها قرار گرفته است.

این دانشگاه همچنین  رتبه سوم در میان 10 دانشگاه برتر آسیا را به خود اختصاص داده است، NTU در 11 شاخص مورد بررسی توانسته فوق‌العاده عمل کند و نمرات عالی ای را به خصوص در زمینه های مقالات علمی، مبادلات بین المللی، دانشجویان ورودی بین المللی و … کسب نماید.

2- دانشگاه هنگ کنگ (HKU)

مکان: هنگ کنگ

دانشگاه سابق هنگ کنگ (HKU) با یک سابقه تاریخی به مدت صد سال، قدیمی‌ترین موسسه عالی هنگ کنگ است. این دانشگاه به طور مداوم در میان دانشگاه‌های پیشرو در زمینه تحقیقاتی در سطح جهان قرار دارد و در شش رشته دارای رتبه دهم جهانی و در رشته دندانپزشکی نیز به طور ویژه سه سال متوالی دارای رتبه برتر جهانی است.

این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در رتبه 25 قرار گرفته است و در آسیا با سه پله صعود در رتبه دوم ایستاده است. این دانشگاه به طور ویژه در فاکتورهای شهرت علمی، اعضای هیئت علمی و دانشجویان بین المللی و … نمرات بسیار بالایی را به دست آورده است.

1- دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

مکان: سنگاپور

سرانجام در رتبه بندی 10 دانشگاه برتر آسیا ، به یکی از برجسته ترین دانشگاه‌های آسیایی که در حال حاضر در رتبه 11 جهانی قرار دارد برخورد می‌کنیم. این دانشگاه از سه محوطه دانشگاهی مجزا تشکیل شده است که در آن تمام رشته‌ها از هنر تا مهندسی جای گرفته اند و بیش از 38000 دانشجو از 100 کشور مختلف مشغول به تحصیل در آن می باشند. رویکرد بین المللی، شهرت بالا و تاثیرگذاری فارغ التحصیلان به همراه اعتماد کارفرمایان به دانش آموختگان این دانشگاه، مهم ترین عوامل در به دست آوردن این رتبه ارزشمند برای این دانشگاه بوده اند.

منبع : سایت تاپ یونی ورسیتی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.