بورسیه ترکیه و بانک توسعه

بورسیه فول فاند مشترک بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه در سال 2022

بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه مشترکا بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان خارجی برای سال تحصیلی 2022-2023 ارایه می کند. این بورسیه که به صورت مشترک توسط دولت ترکیه و بانک توسعه اسلامی ارایه می شود، جهت ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه های معتبر ترکیه می باشد. این بورسیه به منظور فراهم آوردن فرصت های آموزشی برای دانشجویان شایسته دانشگاهی از کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی ( از جمله ایران) و جوامع مسلمان جهت پیگیری ادامه تحصیل به صورت تمام وقت در یکی از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکتری با هدف ایجاد شایستگی های مناسب و مورد نیاز با تمرکز ویژه بر علوم پایداری برای توانمند سازی جوامع و کمک به آنها در دستیابی به برنامه های توسعه ملی و جهانی از جمله اهداف توسعه پایدار (SDGs) ارایه می گردد.

اطلاعیه جدید: از سال 2022 بورسیه مشترک بانک توسعه اسلامی و دولت ترکیه در یک سامانه و همزمان با ترکیه بورسلاری ثبت نام می شوند. بدین صورت که در حین انتخاب رشته برای ترکیه بورسلاری می توانید برای این بورسیه با فعال کردن تیک تقاضا بورسیه مشترک اقدام نمایید تا حین بررسی شرایط شما برای ترکیه بورسلاری برای بورسیه مشترک نیز بررسی شوید. جهت کسب اطلاعات در مورد ترکیه بورسلاری و نحوه ثبت نام برای آن به این لینک مراجعه نمایید.

آخرین مهلت تقاضا برای این بورسیه چه زمانی است؟

 • تاریخ آغاز ثبت نام: 20 دی ماه هر سال
 • آخرین مهلت ثبت نام: 1 اسفند ماه هر سال
 • ارزیابی مدارک ارسالی: ماه های مارس، آوریل و می هرسال
 • زمان مصاحبه: ژوئن و جولای هرسال
 • اعلام نتایج : اوایل آگوست هرسال
 • سفر به ترکیه : سپتامبر هر سال

بورسیه جهت تحصیل در کدام مقطع تحصیلی می باشد؟

این بورسیه برای مقطع  کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری (Undergraduate, Masters’ and PhD degree ) ارائه می شود.

بورسیه جهت تحصیل در چه رشته هایی ارایه شده است؟

بورسیه جهت تحصیل در رشته های مختلف ارایه شده است که باید در حین ثبت نام برای این بورسیه در سامانه بررسی بفرمایید.

بیشتر بخوانید:  بورسیه چونینگ انگلستان ( Chevening) چیست؟ شرایط و مدارک مورد نیاز سال 2023

این بورسیه تحصیلی به صورت فول فاند می باشد و شامل موارد زیر می شود:

 • پرداخت حقوق ماهیانه: مبلغ 1000 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی و مبلغ 1400 لیر ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد و مبلغ 1800 لیر ترکیه برای مقطع دکتری 
 • پرداخت 1500 لیر کمک هزینه اسکان( به دانشجویان برگزیده این بورسیه خوابگاه ارایه نمی شود و این مبلغ به دانشجویان جهت آنکه خود محلی را اجاره کنند، پرداخت می شود.)

دانشجویان کدام کشورها می توانند برای این بورسیه تقاضا دهند؟

دانشجویان کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی ( از جمله ایران)  می توانند برای این بورسیه تقاضا دهند.

محل تحصیل دانشجویان برگزیده این بورسیه کدام کشور است؟

دانشگاه های برتر کشور ترکیه محل تحصیل می باشد

شرایط لازم جهت تقاضا برای این بورسیه چیست؟

 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس ( در صورتی که زبان تدریس دوره تحصیلی شما انگلیسی باشد). قابل ذکر است که اکثر دوره های تحصیلی دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی می باشد و دارا بودن مدرک زبان ترکی ضروری نیست.
 • ارایه نمرات آزمون های GRE  و GMAT و SAT در صورتیکه دانشگاه و دوره تحصیلی شما به این مدرک نیاز داشته باشد.
 • دارا بودن سلامت جسمانی
 • در زمان درخواست و در طول تحصیل، نباید هیچ بورسیه تحصیلی دیگری دریافت کنید.
 • دارا بودن حداقل معدل 14 برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ضروری است.
 • دارا بودن حداقل معدل 18 برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های گروه پزشکی ضروری است.
 • دارا بودن حداقل معدل 15 برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ضروری است.
 • محدودیت سنی این بورسیه برای متقاضیان مقطع کارشناسی 21 سال و برای کارشناسی ارشد 30 سال و برای متقاضیان دکتری 35 سال می باشد.
 • دانشجویانی که قبلاً در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرده اند، واجد شرایط برنامه بورس مشترک نیستند.
 • طبق اطلاعیه بانک توسعه اسلامی باید بعد از فارغ تحصیلی، مقداری از هزینه بورسیه را به صورت اقساطی به این بانک بازپرداخت نمایید.
 • در صورت ثبت نام برای بورسیه دولتی ترکیه ( ترکیه بورسلاری) و این بورسیه فقط شانس قبولی در یکی از این بورسیه ها را دارا هستید و در صورتی قبولی در هر کدام، برای دیگری پذیرفته نخواهید شد.
 • در صوررت برگزیده شدن در این بورسیه تمامی افرادی مدرک C1 زبان ترکی را نداشته باشند (چه آن دسته از  افرادی که دوره تحصیلی به زبان انگلیسی انتخاب کرده باشند یا دوره تحصیلی آن ها به هر زبان دیگری باشد) باید در یک دوره مقدماتی آموزش زبان ترکی 1 ساله شرکت کنند و بتوانند در پایان آن دوره به سطح C1 زبان ترکی رسیده و مدرک آن را اخذ کرده تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.
 • داوطلبان نباید هیچ بیماری مزمن یا بیماری دیگری داشته باشند که مانعی برای تحصیل آنان در ترکیه باشد.
 • شما می توانید حداکثر 12 دانشگاه و رشته تحصیلی را انتخاب کنید. برای دانشجویان کارشناسی (لیسانس)؛ در انتخاب دانشگاه هایی که در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر قرار گرفته شده اند، نباید تعداد انتخاب این دانشگاه ها بیش از نیمی از مجموع انتخابی که انجام داده اند باشد. (به عنوان مثال، یک دانشجوی کارشناسی (لیسانس) که درمجموع می تواند 10 انتخاب رشته دانشگاهی انجام دهد، می تواند فقط 5 رشته از دانشگاه هایی را که در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر قرار گرفته شده اند را انتخاب کند.). در اولویت انتخاب خود دقت نمائید. اولویت اول شما بعنوان رشته و دانشگاهی که بیشتر از همه به آن مایل هستید ارزیابی خواهد شد
بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت کره جنوبی ( GKS - KGSP ) فول فاند برای سال 2023

مدارک مورد نیاز جهت اپلای برای این بورسیه کدام است؟

شیوه اپلای و تقاضا برای این بورسیه چگونه است؟

برای تقاضا این بورسیه به صورت آنلاین می باشد. و از طریق این لینک می باشد. محل مصاحبه این بورسیه را می توانید از بین شهرهای تهران یا تبریز انتخاب نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این بورسیه تحصیلی، به وب سایت دولت ترکیه مقصد (اینجا) مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمائید، همچنین می توانید با ایمیل [email protected] یا شماره تلفن tel:00123456789 که مربوط به سازمان ارایه دهنده بورسیه است، در ارتباط باشید.

همچنین جهت مشاهده آموزش ویدویی ثبت نام برای این بورسیه، می توانید با روشن کردن فیلترشکن خود به کانال ما در یوتیوب رفته و ویدیوی آموزشی ما را در این زمینه مشاهده نمایید. ( این لینک)

نکته: این بورسیه جدا از بورسیه دولتی ترکیه و بانک توسعه اسلامی می باشد و بورسیه جدیدی است که با همکاری این دو سازمان ایجاد شده است.

 

نکته: همچنین مجموعه بورسیه پلاس در پیج اینستاگرامی خود با یکی از دانشجویانی که این بورسیه را اخذ کرده اند،  لایو پرسش و پاسخی را تهیه کرده است که می توانید با فعال کردن فیلترشکن خود در یوتیوب آن را مشاهده نمایید. ( این جا را کلیک کنید)

3/5 - (5 امتیاز)

41 پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.